EUROOPA KOMISJON
Brüssel,18.12.2015
COM(2015) 664 final
2015/0304(NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU OTSUS
seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitees
SELETUSKIRI
1.ETTEPANEKU TAUST
ELis kehtiv sadamariigi kontrolli süsteem põhineb direktiivil 2009/16/EÜ (muudetud), millega sõnastati uuesti varasem 1995. aastal kehtestatud sellekohane õigusakt ja karmistati eeskirju. ELi süsteemi aluseks on 1982. aastal loodud sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumiga (edaspidi „Pariisi memorandum”) juba varem kehtestatud struktuur. Direktiiv 2009/16/EÜ (muudetud) sisaldab Pariisi memorandumiga seotud menetlusi ja vahendeid. Kõik ELi mereäärsed liikmesriigid ning Kanada, Venemaa, Island ja Norra on liitunud Pariisi memorandumiga. Euroopa Liit ei ole Pariisi memorandumi liige.
Alates 1. jaanuarist 2011 on nii ELis kui ka Pariisi memorandumi raames kasutusel uus kontrollisüsteem sadamariigi kontrolli tegemiseks. Uue kontrollisüsteemi toimimiseks on Pariisi memorandumi raames vaja igal aastal vastu võtta teatav hulk otsuseid. Need otsused võetakse vastu konsensuse alusel sadamariigi kontrollikomitee iga-aastasel koosolekul, mis toimub iga aasta mais. Pariisi memorandumi asjakohase pädeva asutuse poolt direktiivi 2009/16/EÜ kohaselt vastuvõetud otsused muutuvad ELi liikmesriikidele siduvaks.
Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikele 9 võtab nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal vastu seisukoha, mis võetakse liidu nimel sellistes rahvusvahelistes organisatsioonides nagu Pariisi memorandum, kui sellel organisatsioonil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte.
On tehtud ettepanek, et ELi seisukoht sadamariigi kontrollikomitees määratakse kindlaks kaheastmelise lähenemisviisi alusel. Nõukogu otsuses sätestatakse mitmeks aastaks liidu seisukoht, selle põhimõtted ja suunised, seejärel kohandatakse seda seisukohta sadamariigi kontrollikomitee igaks aastakoosolekuks komisjoni mitteametlike dokumentidega, mida arutatakse nõukogu merenduse töörühmas. Käesoleva ettepaneku eesmärk on määrata kindlaks liidu seisukoht sadamariigi kontrollikomitees ajavahemikus 2016–2019. Samuti on selle eesmärk integreerida Euroopa Liidu poliitika põhimõtted ja suunised, et parandada meresõiduohutust, reostuse vältimist ning elu- ja töötingimusi laeva pardal. Liidu seisukoha kindlaksmääramisel võetakse arvesse ka Lissaboni lepingu sätteid.
Komisjon teeb ettepaneku kasutada sellist lähenemisviisi Pariisi memorandumi otsustusprotsessi eripära tõttu. Pariisi memorandumi sise-eeskirjade kohaselt on selle liikmetele ja töörühmadele, kelle ülesanne on töötada välja suunised ja juhised, kehtestatud dokumentide esitamise lõpptähtajaks kuus nädalat enne kontrollikomitee koosolekut. Alles sel hetkel on kõik dokumendid kättesaadavad ja komisjon saab hakata tegema analüüsi, et koostada ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohane ettepanek liidu kooskõlastatud seisukoha kohta, mille võtab vastu nõukogu. Kuna aeg analüüsi tegemiseks, komisjoni ettepaneku koostamiseks ja selle vastuvõtmiseks nõukogu poolt on lühike, on liidu seisukoha iga-aastase täpsustamise menetlus esitatud 2. lisas. Käesolev otsus hõlmab ajavahemikku 2016–2019.
2. ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG
Käesolev otsus põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingul, eriti selle artikli 100 lõikel 2 koostoimes artikli 218 lõikega 9, millega nähakse ette, et nõukogu võtab komisjoni ettepanekul vastu otsuse, millega kehtestatakse lepinguga loodud organis liidu nimel võetav seisukoht, kui sel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte. See kehtib seisukoha suhtes, mida liikmesriigid võtavad liidu nimel Pariisi memorandumi kontrollikomitees.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta direktiiv 2009/16/EÜ sadamariigi kontrolli kohta (muudetud) on õiguslik alus selliste põhimõtete kehtestamiseks, mida liikmesriigid peavad Pariisi memorandumi kontrollikomitees järgima.
2015/0304 (NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU OTSUS
seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitees
EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 100 ja artikli 218 lõiget 9,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut
ning arvestades järgmist:
(1)Konventsioonide, rahvusvaheliste koodeksite ja resolutsioonide range kohaldamisega saab tõhusalt parandada meresõiduohutust, reostuse vältimist ning elu- ja töötingimusi laeva pardal, vähendades standarditele mittevastavate laevade arvu liidu vetes.
(2)Kuigi ohutust, reostuse vältimist ning elu- ja töötingimusi laeva pardal käsitlevate rahvusvaheliste standardite täitmise järelevalve eest lasub vastutus peamiselt lipuriigil, vastutab laevaühing pärast ülevaatust selle eest, et laeva ja selle seadmete seisund vastab laeva suhtes kohaldatavate konventsioonide nõuetele. Kuid mitu lipuriiki ei ole saanud hakkama rahvusvaheliste standardite rakendamise ja jõustamisega.
(3)Ohutust, reostuse vältimist ning elu- ja töötingimusi laevadel käsitlevatele rahvusvahelistele standarditele vastavuse kontrolli peaks nüüdsest tagama ka sadamariik, kui normidele mittevastava laevaliikluse vastu võitlemise teine kaitseliin, tunnistades samas, et sadamariigi kontroll ei ole ülevaatus ja et asjakohased kontrollivormid ei ole meresõidukõlblikkuse tunnistused. ELi rannikuäärsete liikmesriikide ühtlustatud lähenemine rahvusvaheliste standardite tõhusale jõustamisele nende jurisdiktsiooni all olevates vetes seilavate ja nende sadamaid kasutavate laevade suhtes peaks vältima konkurentsi moonutamist.
(4)Direktiivis 2009/16/EÜ (muudetud) on sätestatud ELis kehtiv sadamariigi kontrolli süsteem, millega sõnastatakse ümber ja tugevdatakse selles valdkonnas alates 1995. aastast kehtinud ELi õigusakte. ELi süsteemi aluseks on sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumiga – alates 1982. aastast tegutsev rahvusvaheline organisatsioon – juba varem kehtestatud struktuur.
(5)Seoses ELi liikmesriikidega tuuakse direktiiviga 2009/16/EÜ sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi menetlused, vahendid ja töö ELi õiguse reguleerimisalasse. Sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi asjakohase pädeva asutuse poolt direktiivi 2009/16/EÜ kohaselt vastuvõetud otsused muutuvad ELi liikmesriikidele siduvaks.
(6)Sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitee tuleb kokku igal aastal, et oma arutelude käigus otsustada direktiivi 2009/16/EÜ rakendamiseks vajalike päevakorrapunktide üle.
(7)Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikele 9 võtab nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal vastu seisukoha, mis võetakse liidu nimel rahvusvahelistes organisatsioonides, kui sellel organisatsioonil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte.
(8)Pariisi memorandumi sise-eeskirjade kohaselt on selle liikmetele ja töörühmadele, kelle ülesanne on töötada välja suunised ja juhised, kehtestatud dokumentide esitamise lõpptähtajaks kuus nädalat enne kontrollikomitee koosolekut. Alles sel hetkel on kõik dokumendid kättesaadavad ja komisjon saab hakata tegema analüüsi, et koostada ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohane ettepanek liidu kooskõlastatud seisukoha kohta. Kuna aeg analüüsi tegemiseks ja ettepaneku vastuvõtmiseks on lühike, on vaja kehtestada mitmeks aastaks liidu seisukoht, selle põhimõtted ja suunised koos liidu seisukoha iga-aastase täpsustamise raamistikuga.
(9)Käesolev otsus peaks hõlmama ajavahemikku 2016–2019,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:
Artikkel 1
Seisukoht, mille Euroopa Liit võtab sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitee aastakoosolekul, kui kõnealune organisatsioon peab vastu võtma õigusliku toimega akte, on esitatud käesoleva otsuse 1. lisas.
Artikkel 2
Sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitee aastakoosolekul vastuvõetava liidu seisukoha iga-aastane täpsustus tehakse vastavalt käesoleva otsuse 2. lisale.
Artikkel 3
Nõukogu annab käesoleva otsuse 1. lisas sätestatud liidu seisukohale hinnangu ja vajaduse korral vaatab selle komisjoni ettepaneku põhjal läbi hiljemalt sadamariigi kontrolli käsitleva vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi sadamariigi kontrollikomitee 2020. aasta aastakoosolekuks.
Artikkel 4
Käesolev otsus jõustub 1. jaanuaril 2016.
Brüssel,