Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0547

    Soovitus: NÕUKOGU OTSUS, millega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingus osalemise pikendamine

    COM/2015/0547 final

    Brüssel,29.10.2015

    COM(2015) 547 final

    Soovitus:

    NÕUKOGU OTSUS,

    millega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingus osalemise pikendamine


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Samanimelises hartas sätestatud IV põlvkonna rahvusvaheline foorum (GIF) on 2001. aastal USA algatusel käivitatud rahvusvahelise teadus- ja arenduskoostöö raamistik. Selle eesmärk on ühendada jõupingutused selliste uute tuumaenergiasüsteemide väljatöötamisel, mis tagavad kindla energiavarustuse, lahendades seejuures rahuldaval tasemel tuumaohutuse, jäätmete koguse piiramise, tuumarelva leviku tõkestamise ja üldsusele muret tekitavad probleemid.

    Komisjoni 4. novembri 2002. aasta otsuse K(2002) 4287 alusel ühines Euroopa Aatomienergiaühendus (edaspidi „Euratom”) GIFiga, allkirjastades 30. juulil 2003 GIFi harta (edaspidi „harta”). Algsed osalised allkirjastasid kõnealuse harta 2001. aastal. Euratomi osalust hartas pikendati komisjoni 29. juuni 2011. aasta otsusega K(2011) 4504. Algselt kümneaastane periood asendati sel puhul tähtajatu osalusega, mille võib peatada ühehäälselt. Kõik liikmed (seega ka Euratom) võivad aga oma osaluse GIFis peatada, teatades sellest kirjalikult 90 päeva ette. Hartas ei reguleerita selle osaliste vahelisi finantssuhteid ega konkreetseid eelarveeraldisi. Seetõttu kuulub harta Euratomi asutamislepingu artikli 101 kolmanda lõigu kohaldamisalasse.

    Harta rakendamiseks on selle osalised sõlminud õiguslikult siduva raamkokkuleppe, milles käsitletakse IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide alast rahvusvahelist teadus- ja arenduskoostööd ning määratakse kindlaks koostöötingimused ja nendega seonduvad süsteemi- ja projektikorralduskavad.

    Euratomi asutamislepingu artikli 101 teise lõigu ja nõukogu otsuse 14929/05 alusel, millele järgnes komisjoni otsus K(2006) 7, ühines Euratom 24. jaanuaril 2006 raamlepinguga, kui volitatud volinik allkirjastas ühinemisakti (mis deponeeriti seejärel 10. veebruaril 2006 Pariisis Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioonis). Teadusuuringute Ühiskeskus kinnitati ühenduse GIFis osalemise koordinaatoriks, mistõttu on ta Euratomi esindaja vastavalt raamlepingu artikli III lõikele 2.

    Prantsusmaa ja Ühendkuningriik olid raamlepingule juba alla kirjutanud. Järjepidevuse tagamiseks lisati nõukogu otsusele 14929/05 järgmine Euratomi deklaratsioon, millega kiideti heaks Euratomi algne ühinemine lepinguga:

    „Käesoleva raamlepinguga ühinedes osaleb Euratom täiel määral käesoleva raamlepingu ja Euratomi poolt allkirjastatud mis tahes süsteemikorralduskava raames toimuvas koostöös ja asjaomastes aruteludes. Euratom ja raamlepingule alla kirjutanud liikmesriigid – praegu Prantsusmaa ja Ühendkuningriik – kooskõlastavad enne raamlepingu või asjaomase süsteemikorralduskava kohaldamisel tehtava mis tahes olulise otsuse vastuvõtmist oma seisukohad.”

    Raamleping oli jõustunud 28. veebruaril 2005 kehtivusajaga 10 aastat ning selle kehtivusaega pikendati 26. veebruaril 2015, kui neli osalist andis oma nõusoleku pidada lepingu kehtivusaja pikendamise kokkulepet enda suhtes siduvaks. Seega on Euratomil ja teistel osalistel, kellel ei olnud võimalik oma organisatsioonisisest heakskiitmise menetlust õigeaegselt lõpule viia, võimalik oma osalust uuendada, allkirjastades lepingu hiljem.

    2.EURATOMI TEGEVUS RAAMLEPINGU RAAMES

    Möödunud aastakümne jooksul on GIF teinud koostöö alasele tugevale õigusraamistikule tuginedes olulisi edusamme, sealhulgas välja töötanud ja rakendanud ühisprojekte, mis põhinevad üle maailma pärit märkimisväärsetel teadus- ja arendustegevusinvesteeringutel ning välja töötanud ja/või ehitanud näidisprojekti prototüüpe, nt Prantsusmaa ja Venemaa kiire naatriumireaktori ning Hiina väga kõrge temperatuuriga reaktori.

    Euratom on olnud selle aja jooksul GIFis väga aktiivne ja on ainus lepinguosaline, kes osaleb kõigis kuues reaktorisüsteemis (süsteemikorralduskavad) ja kõigis kolmes valdkonnaüleses süsteemis („ohutus ja töökindlus”, „majandus” ning „tuumarelva leviku tõkestamine ja füüsiline kaitse”). Euratomi esindajad juhivad kuuest süsteemist kolme (ülekriitiline veereaktor, kiire pliireaktor ja gaasijahutusega kiirreaktor) ning iga süsteem hõlmab projektikorralduskavasid, mille raames toimub tehniline töö. Euratom osaleb suuremas osas projektikorralduskavades, kasutades nii otsestest kui ka kaudsetest meetmetest tulenevaid vahendeid Euratomi teadus- ja koolitusprogrammi raames.

    Enne IV põlvkonna süsteemide tegelikkuseks saamist on veel palju teha. Tuleval aastakümnel keskendub tegevus järgmistele teemadele:

    - IV põlvkonna süsteemide teadus- ja arendustegevuse jätkamine;

    - kõrgetasemeliste teaduslike uurimisasutuste arendamine;

    - tööstusharu kaasamine IV põlvkonna süsteemide väljatöötamisse ning

    - tulevase personali väljakoolitamine.

    Seetõttu on Euratomil asjakohane jätkata raamlepingus osalemist ning nõustuda selle kehtivusaja pikendamisega spetsiaalse pikendamismehhanismi kaudu, mis on ette nähtud raamlepingu artikli XII lõikes 3.

    3.ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

    Lepingu kehtivusaega pikendatakse Euratomi asutamislepingu artikli 101 teise lõigu alusel.

    2014. aasta juunis edastas GIFi tehniline sekretariaat hoiulevõtja (OECD) nimel teate raamlepingu kehtivusaja pikendamise kohta, milles esitati osalistele kolm pikendamisvõimalust:

    „1.    spetsiaalne pikendamismenetlus – osalised võivad raamlepingu kehtivusaja pikendamises kokku leppida spetsiaalse menetluse raames, mis on ette nähtud raamlepingu artikli XII lõikes 3 (1. võimalus);

    2.    lepingu muutmine – kui osalised ei suuda kokku leppida 1. võimaluses, on neil võimalik raamlepingut muuta artikli XII lõikes 4 ette nähtud menetluse raames (2. võimalus);

    3.    kehtivusaja lõppemine ja uus leping – kui osalised ei suuda kokku leppida lepingu kehtivusaja pikendamises ega lepingu muutmises, võivad nad oodata raamlepingu kehtivusaja lõppu ning sõlmida uue raamlepingu, mis kujutaks endast uut rahvusvahelist lepingut (3. võimalus).”

    Euratomi esindaja toetas 1. võimalust, kuna see näis kiireima võimalusena lepingu kehtivusaja pikendamiseks ning pooled olid konkreetselt ette näinud spetsiaalse pikendamismenetluse, mis erineb muude muudatuste tegemise protsessist. 14. oktoobril 2014 esitas USA esindus OECD (hoiulevõtja) juures teistele osalistele, sealhulgas Euratomi esindajale (Euroopa Välisteenistuse kaudu) lepingu eelnõu, mille kohaselt pikendatakse IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingu kehtivusaega, kusjuures see allkirjastatakse spetsiaalset pikendamismenetlust kasutades.

    Esialgseks kavatsuseks oli, et poliitikarühm, tuginedes spetsiaalsele pikendamismenetlusele, võtab oma 17.–18. detsembri 2014. aasta koosolekul (või kirjalikku menetlust kasutades) vastu otsuse pikendada raamlepingu kehtivusaega kümne aasta võrra, st 28. veebruarini 2025. Võttes aga arvesse mõnede osaliste (sh Euratomi) menetlusnõudeid ning selleks, et jätkuvalt eristada harta ja ametliku valitsustevahelise raamlepingu alusel kokkukutsutud GIFi poliitikarühma koosolekuid, poliitikarühm kõnealusel koosolekul lepingu kehtivusaja pikendamist ei arutanud.

    Pärast pikendamismenetlust ja lepingu kehtivusaja pikendamise kokkuleppe eelnõu käsitlevate seisukohtade esitamist ja mõttevahetuste pidamist esitati 2014. aasta detsembri koosoleku järel osaliste esindajate enamuse toetusel uus lepingu kehtivusaja pikendamise kokkuleppe eelnõu. Väljapakutud lahenduseks oli, et lepingu kehtivusaja pikendamine peaks jõustuma seejärel, kui vähemalt kolm osalist on andnud siduva nõusoleku. Neli osalist (Jaapan, Lõuna-Korea, Prantsusmaa ja USA) märkisid, et neil on võimalik anda oma siduv nõusolek 28. veebruariks 2015 või enne seda, mistõttu saaks lepingu kehtivusaja pikendamise kokkulepe selleks kuupäevaks jõustuda, ning et nad on valmis seda tegema.

    Teised osalised olid seisukohal, et kehtiva raamlepingu artikli XII lõike 3 alusel tähendaks kõigi osaliste poolt selleks kuupäevaks allkirjastamine (sõltumata selle järgnevast heakskiitmisest) nende heakskiitu lepingu kehtivusaja pikendamisele. Euratomi esindaja teatas, et ta ei saa sellise nõusoleku andmise viisiga nõustuda. Teised osalised pidasid piisavaks Euratomi esindaja kirja hoiulevõtja sekretariaadile, milles väljendatakse toetust teiste osaliste poolt läbiviidavale pikendamismenetlusele.

    Neli osalist allkirjastasid lisatud lepingu kehtivusaja pikendamise kokkuleppe 26. veebruaril 2015. Selle saab Euratomi nimel allkirjastada kohe, kui nõukogu kiidab lepingu kehtivusaja pikendamise heaks.

    Komisjon peab raamlepingu kehtivusaja pikendamise otsust oluliseks, mistõttu ühtlustas ta oma seisukoha oma esindaja kaudu Prantsusmaaga. (Ühendkuningriik on vahepeal lepingust eraldi osalisena taganenud, kuid on sarnaselt teistele liikmesriikidele endiselt selle osaline Euratomi kaudu).

    Komisjon on seisukohal, et kavandatav raamlepingu kehtivusaja pikendamine on ühenduse seisukohast vastuvõetav, mistõttu esitab ta Euratomi asutamislepingu artikli 101 teise lõigu kohaselt käesoleva soovituse nõukogu otsuse kohta.

    Lepingu kehtivusaja pikendamiseks on vaja nõukogu heakskiitu, kuna lepinguga nähakse jätkuvalt ette GIFi-sisese teaduskoostöö konkreetsed tingimused. Lisaks sellele hõlmab pikendatud lepinguperiood enam kui kaht Euratomi teadus- ja koolitusprogrammi, nii et Euratomi GIFis osalemise suunamiseks vastavalt nõukogu määrustele Euratomi olemasolevate ning tulevaste teadus- ja koolitusprogrammide kohta on vaja vähemalt kaht nõukogu otsust.

    Euratomi osalemine GIFis peaks jääma nõukogu määruste (Euratomi teadus- ja koolitusprogrammide kohta) kohaldamisalasse. Harta kohaselt peab iga osaline ise kindlaks määrama ulatuse, milles ta GIFi tegevuses osaleb.

    Nõukogu määruses (Euratom) nr 1314/2013 Euroopa Aatomienergiaühenduse teadus- ja koolitusprogrammi (2014–2018) kohta, millega täiendatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020”, on konkreetselt ette nähtud, et Euratomi esindaja lähtub oma tegevuses GIFi raamlepingust. Määruse I lisas on punktis „Programmi eesmärkide saavutamiseks vajalik tegevus” seoses „JRC otseste meetmetega” sätestatud, et:

    „Arvestades asjaolu, et IV põlvkonna rahvusvahelisel foorumil (GIF) esindab Euratomi JRC, koordineerib ta jätkuvalt ühenduse panust kõnealusele foorumile.”

    Punktis „Rahvusvaheline koostöö kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega” märgitakse seoses Euratomiga, et:

    „Jätkatakse tuumauuringute ja innovatsiooni alast ühistel eesmärkidel ja vastastikusel usaldusel põhinevat rahvusvahelist koostööd eesmärgiga tuua liidule ja selle keskkonnale selget ja märkimisväärset kasu. Selleks et aidata kaasa artiklis 3 esitatud erieesmärkide saavutamisele, püüab ühendus suurendada liidu teadus- ja tehnikaalast asjatundlikkust rahvusvaheliste koostöölepingute kaudu ning lihtsustada liidu tuumatööstuse pääsu uutele arenevatele turgudele. Rahvusvahelist koostööd edendatakse mitmepoolsete raamistike kaudu (nt IAEA, OECD, ITER, GIF) ... .”

    Tundub, et raamlepingu kehtivusaja pikendamist peeti seega asjakohaseks seoses Euratomi panusega raamprogrammi „Horisont 2020”.

    Eespool esitatut silmas pidades teeb komisjon ettepaneku, et nõukogu võtab Euratomi asutamislepingu artikli 101 teist lõiku kohaldades vastu lisatud nõukogu otsuse soovituse eelnõu, milles kiidetakse heaks Euratomi GIFi raamlepingus osalemise pikendamine ning volitatakse teda lisatud lepingu kehtivusaja pikendamise kokkulepet allkirjastama.

    4.MÕJU EELARVELE [vajaduse korral]

    [ei kohaldata]

    5.MUU TEAVE [vajaduse korral]

    [ei kohaldata]

    Soovitus:

    NÕUKOGU OTSUS,

    millega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingus osalemise pikendamine

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) asutamislepingut, eriti selle artikli 101 teist lõiku,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni soovitust

    ning arvestades järgmist:

    (1)IV põlvkonna rahvusvaheline foorum (GIF) on 2001. aastal USA algatusel käivitatud rahvusvahelise teadus- ja arenduskoostöö raamistik. Selle eesmärk on ühendada jõupingutused selliste uute tuumaenergiasüsteemide väljatöötamisel, mis tagavad kindla energiavarustuse, lahendades seejuures rahuldaval tasemel tuumaohutuse, jäätmete koguse piiramise, tuumarelva leviku tõkestamise ja üldsusele muret tekitavad probleemid.

    (2)Euratomi kõnealuses raamlepingus osalemise pikendamine ei sõltu otsustest tema osalemise kohta GIFi erinevates süsteemides ja seonduvates projektikorralduskavades. Euratom määrab ise kindlaks oma GIFi tegevuses osalemise mittemateriaalse ja materiaalse ulatuse.

    (3)Tuginedes komisjoni otsusele K(2002) 4287 ühines Euratom 30. juulil 2003 GIFiga, allkirjastades GIFi harta, mille algsed osalised olid allkirjastanud 2001. aastal. Vastavalt komisjoni otsusele K(2011) 4504 pikendati Euratomi esialgselt kümneaastast osalemist hartas tähtajatuks perioodiks, mille ELi liikmesriigid võivad peatada ühehäälse otsusega. Kõik GIFi liikmed (sh Euratom) võivad oma osaluse peatada, teatades sellest kirjalikult 90 päeva ette. Kuna hartas ei reguleerita selle osaliste vahelisi finantssuhteid ega konkreetseid eelarveeraldisi, kuulub see Euratomi asutamislepingu artikli 101 kolmanda lõigu kohaldamisalasse.

    (4)GIFi harta rakendamiseks on selle osalised sõlminud õiguslikult siduva raamkokkuleppe (IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide alase rahvusvahelise teadus- ja arenduskoostöö foorumi (GIFi) liikmete vahel), milles määratakse kindlaks koostöötingimused ning nendega seonduvad süsteemi- ja projektikorralduskavad.

    (5)Nõukogu 20. detsembri 2005. aasta otsuse 14929/05 alusel, millele järgnes komisjoni 12. jaanuari 2006. aasta otsus K(2006) 7, mis võeti vastu Euratomi asutamislepingu artikli 101 teise lõigu alusel, ühines ka Euratom 24. jaanuaril 2006 raamlepinguga, kui volitatud volinik allkirjastas ühinemisakti (mis deponeeriti seejärel 10. veebruaril 2006 Pariisis Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioonis). Teadusuuringute Ühiskeskus kinnitati Euratomi GIFis osalemise koordinaatoriks, mistõttu on ta Euratomi esindaja vastavalt raamlepingu artikli III lõikele 2.

    (6)Raamleping jõustus 28. veebruaril 2005 kehtivusajaga 10 aastat ning selle kehtivusaega pikendati 26. veebruaril 2015, kui neli osalist andis oma nõusoleku pidada lisatud lepingu kehtivusaja pikendamise kokkulepet enda suhtes siduvaks. See on kooskõlas raamlepingus endas ette nähtud spetsiaalse pikendamismenetlusega. Seega on Euratomil ja teistel osalistel, kellel ei olnud võimalik oma organisatsioonisisest heaks kiitmise menetlust õigeaegselt lõpule viia, võimalik oma osalust uuendada, allkirjastades lepingu hiljem.

    (7)Seetõttu tuleks heaks kiita raamlepingu kehtivusaja pikendamine komisjoni poolt Euratomi nimel, allkirjastades spetsiaalse pikendamismenetluse alusel lepingu kehtivusaja pikendamise kokkuleppe,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Ainus artikkel

    Käesolevaga kiidetakse heaks IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingu kehtivusaja pikendamine komisjoni poolt Euroopa Aatomienergiaühenduse nimel, allkirjastades pikendamislepingu. Lepingu kehtivusaja pikendamise kokkuleppe tekst on lisatud käesolevale otsusele.

    Brüssel,

       Nõukogu nimel

       eesistuja

    Top

    Brüssel,29.10.2015

    COM(2015) 547 final

    LISA

    Kokkulepe, millega pikendatakse IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingu kehtivusaega

    järgmise dokumendi juurde:

    Soovitus: Nõukogu otsus,

    millega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingus osalemise pikendamine
    ]


    LISA

    Kokkulepe, millega pikendatakse IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingu kehtivusaega

    järgmise dokumendi juurde:

    Soovitus: Nõukogu otsus,

    millega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingus osalemise pikendamine
    ]

    KOKKULEPE, MILLEGA PIKENDATAKSE IV PÕLVKONNA TUUMAENERGIASÜSTEEMIDE UURIMIS- JA ARENDUSTEGEVUSE ALASE RAHVUSVAHELISE KOOSTÖÖ RAAMLEPINGU KEHTIVUSAEGA

    Kanada valitsus, Euroopa Aatomienergiaühendus, Hiina Rahvavabariigi valitsus, Prantsuse Vabariigi valitsus, Jaapani valitsus, Korea Vabariigi valitsus, Venemaa Föderatsiooni valitsus, Lõuna-Aafrika Vabariigi valitsus, Šveitsi Konföderatsiooni valitsus ja Ameerika Ühendriikide valitsus, kes kõik on 28. veebruaril 2005 Washingtonis sõlmitud IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide uurimis- ja arendustegevuse alase rahvusvahelise koostöö raamlepingu (edaspidi „raamleping”) osalised, koos edaspidi „lepinguosalised”:

    VÕTTES ARVESSE nende soovi jätkata praeguseks raamlepingu alusel tehtud edukat ja vastastikku kasulikku koostööd;

    VÕTTES ARVESSE IV põlvkonna tuumaenergiasüsteemide ajakohastatud tehnoloogiaalast tegevuskava (jaanuar 2014);

    TULETADES MEELDE raamlepingu artiklit XV, milles on sätestatud, et igasugust raamlepingu põhjal algatatud, kuid raamlepingu lõppemise või lõpetamise ajaks lõpule viimata koostööd võib raamlepingu sätete kohaselt jätkata kuni selle lõpuleviimiseni, ning

    TOIMIDES vastavalt raamlepingu artikli XII lõikele 3

    lepivad käesolevaga kokku järgmises:

    Artikkel I

    Raamlepingu kehtivusaja pikendamine

    Vastavalt raamlepingu artikli XII lõikele 5, pikendatakse raamlepingu kehtivusaega kümme (10) aastat, kuni 28. veebruarini 2025.

    Artikkel II

    Allkirjastamine ja jõustumine

    1. Käesolev leping jõustub oma siduva nõusoleku andnud lepinguosaliste puhul kuupäeval, mil kolm lepinguosalist on väljendanud oma siduvat nõusolekut.

    2. Lepinguosalised kinnitavad oma siduvat nõusolekut, allkirjastades kokkuleppe heakskiitmisreservatsioonita või allkirjastades kokkuleppe heakskiitmisreservatsiooniga, mille järel tuleb heakskiitmiskiri hoiulevõtjale hoiule anda.

    3. Lepinguosalise puhul, kes on andnud nõusoleku, et raamleping on tema suhtes siduv pärast käesoleva kokkuleppe jõustumise kuupäeva, jõustub käesolev kokkulepe kõnealuse lepinguosalise suhtes selle (heakskiitmisreservatsioonita) allkirjastamise kuupäeval või heakskiitmiskirja hoiulevõtjale hoiule andmise kuupäeval.

    4. Raamlepingu osalistega, kelle suhtes ei ole käesolev kokkulepe 28. veebruariks 2015 jõustunud, kavatsevad lepinguosalised vastavalt raamlepingu artiklile XV jätkata raamlepingu sätete kohast koostööd, mis on 28. veebruariks 2015 algatatud, kuid mitte lõpule viidud.

    Artikkel III

    Hoiulevõtja

    Käesoleva kokkuleppe originaal antakse hoiule Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni peasekretärile.

    SELLE KINNITUSEKS on täievolilised esindajad käesolevale lepingule alla kirjutanud.

    KOOSTATUD ühes eksemplaris inglise ja prantsuse keeles, kusjuures mõlemad tekstid on võrdselt autentsed.

    KANADA VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    EUROOPA AATOMIENERGIAÜHENDUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    HIINA RAHVAVABARIIGI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    PRANTSUSE VABARIIGI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    JAAPANI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    KOREA VABARIIGI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    VENEMAA FÖDERATSIOONI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    LÕUNA-AAFRIKA VABARIIGI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    ŠVEITSI KONFÖDERATSIOONI VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    AMEERIKA ÜHENDRIIKIDE VALITSUSE NIMEL:

    Kuupäev:

    Top