Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0716

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS 4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiini (4,4ʹ-DMAR) ja 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiini (MT-45) suhtes kontrollimeetmete kehtestamise kohta

    /* COM/2014/0716 final - 2014/0340 (NLE) */

    52014PC0716

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS 4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiini (4,4ʹ-DMAR) ja 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiini (MT-45) suhtes kontrollimeetmete kehtestamise kohta /* COM/2014/0716 final - 2014/0340 (NLE) */


    SELETUSKIRI

    1.   ETTEPANEKU TAUST

    Nõukogu otsuses 2005/387/JSK uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabe vahetuse, riski hindamise ja kontrolli kohta[1] (edaspidi „nõukogu otsus”) on sätestatud kolmeastmeline menetlus, mis võib viia uue psühhoaktiivse aine suhtes kontrollimeetmete kehtestamiseni Euroopa Liidus.

    Nõukogu taotles 20. juunil 2014 nõukogu otsuse artikli 6 lõike 1 alusel uue psühhoaktiivse aine 4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiini (tuntud ka kui 4,4ʹ-DMAR ja 4,4ʹ-dimetüülaminoreks) kasutamisest ja valmistamisest ning sellega kauplemisest tulenevate ohtude, samuti organiseeritud kuritegevuse osaluse ning seda ainet hõlmavate kontrollimeetmete võimalike tagajärgede hindamist.

    4,4ʹ-DMARiga seotud ohte hindas nõukogu otsuse artikli 6 lõigete 2, 3 ja 4 alusel Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse teaduskomitee. Kõnealuse teaduskomitee eesistuja esitas riskihindamisaruande komisjonile ja nõukogule 19. septembril 2014.

    Riskihindamise peamised tulemused on järgmised.

    · Uuel psühhoaktiivsel ainel 4,4ʹ-DMARil näivad olevat psühhostimulandi omadused. 4,4ʹ-DMAR on struktuurilt sarnane kahele ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonis loetletud ainele (4-metüülaminoreks ja aminoreks).

    · 4,4ʹ-DMAR on olnud Euroopa Liidu uimastiturul kättesaadav vähemalt 2012. aasta detsembrist ja seda on avastatud üheksas liikmesriigis.

    · Ehkki olemasolevad andmed viitavad sellele, et kõnealune aine ei ole laialdaselt kasutusel, on kolmes liikmesriigis umbes ühe aasta jooksul registreeritud 4,4ʹ-DMARiga seoses 31 surmajuhtumit ja üks mittesurmava mürgistuse juhtum.

    Nõukogu otsustas 25. septembril 2014 vastavalt nõukogu otsuse artikli 6 lõikele 1 taotleda riskihindamist 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiini (tuntud ka kui MT-45) suhtes.

    Ainega MT-45 seotud ohte hindas nõukogu otsuse artikli 6 lõigete 2, 3 ja 4 alusel Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse teaduskomitee. Kõnealuse teaduskomitee eesistuja esitas riskihindamisaruande komisjonile ja nõukogule 6. oktoobril 2014.

    Riskihindamise peamised tulemused on järgmised.

    · Uus psühhoaktiivne aine MT-45 on ainulaadse struktuuriga sünteetiline opioid, mille valuvaigistavat toimet on uuritud 1970. aastatel.

    · MT-45 on olnud Euroopa Liidu uimastiturul kättesaadav 2013. aasta oktoobrist ja seda on avastatud kolmes liikmesriigis.

    · Ühes liikmesriigis on üheksa kuu jooksul teatatud MT-45ga seoses kokku 28 surmajuhtumist ja 18 mittesurmava mürgistuse juhtumist.

    Vastavalt nõukogu otsuse artikli 8 lõikele 1 esitab komisjon kuue nädala jooksul riskihindamisaruande saamise kuupäevast nõukogule kas algatuse uue psühhoaktiivse aine suhtes kontrollimeetmete kehtestamiseks liidus või aruande, milles selgitatakse, miks see ei ole vajalik.

    Ehkki teaduslikke tõendeid kõnealuse kahe ainega seotud üldiste ohtude kohta on praegu veel vähe, on komisjoni hinnangul põhjust kehtestada liidus 4,4ʹ-DMARi ja MT-45 suhtes kontrollimeetmed. Meetmete kehtestamise peamine põhjus seisneb selles, et riskihindamisaruandes esitatud teabe kohaselt võivad need ained oma mürgisuse tõttu tõsiselt kahjustada inimeste tervist. Nende ainetega seotud ohte suurendab asjaolu, et mõnel teatatud juhul on neid aineid tarbitud teadmatult koos muude psühhoaktiivsete ainetega või nende asemel.

    2.   ETTEPANEKU EESMÄRK

    Käesoleva nõukogu otsuse ettepaneku eesmärk on kutsuda liikmesriike üles kehtestama 4,4ʹ-DMARi ja MT-45 suhtes liikmesriikide õigusaktide kohaseid kontrollimeetmeid ja kriminaalkaristusi, et täita ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonist tulenevaid kohustusi.

    2014/0340 (NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU OTSUS

    4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiini (4,4ʹ-DMAR) ja 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiini (MT-45) suhtes kontrollimeetmete kehtestamise kohta

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 10. mai 2005. aasta otsust 2005/387/JSK uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabe vahetuse, riski hindamise ja kontrolli kohta,[2] eriti selle artikli 8 lõiget 3,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni algatust

    ning arvestades järgmist:

    (1)       Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse laiendatud teaduskomitee koostas eriistungil otsuse 2005/387/JSK artikli 6 kohaselt riskihindamisaruande uue psühhoaktiivse aine 4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiini (4,4ʹ-DMAR) kohta ja esitas selle 19. septembril 2014 komisjonile ja nõukogule.

    (2)       4,4ʹ-DMAR on asendatud oksasoliini sünteetiline derivaat. Tegemist on ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni alusel kontrollitava kahe sünteetilise erguti – aminoreksi ja 4-metüülaminoreksi (4-MAR) – derivaadiga.

    (3)       4,4ʹ-DMAR on olnud liidu uimastiturul kättesaadav vähemalt 2012. aasta detsembrist ja sellest teatati varajase hoiatamise süsteemi kaudu detsembris 2012. Üheksa liikmesriiki on teatanud selle aine tuvastamisest konfiskeeritud uimastite seas, peamiselt valge või värvilise pulbri või tablettide kujul, samuti kogutud proovides ja bioloogilistes proovides.

    (4)       4,4ʹ-DMAR ilmus uute psühhoaktiivsete ainete turule väidetavalt teadusuuringutes kasutatava kemikaalina, mida jaemüüjad müüsid interneti kaudu, ning nüüd on see tänaval kättesaadav. 4,4ʹ-DMARi müüakse ja tarbitakse eraldi ainena, kuid seda on ebaseaduslikul turul müüdud ka ecstasy ja amfetamiini pähe.

    (5)       Selle ainega seostatakse kolmes liikmesriigis 31 surmajuhtumit, mis registreeriti ajavahemikul 2013. aasta juunist kuni 2014. aasta juunini. Enamikul juhtudel oli 4,4ʹ-DMAR kas surma põhjustaja või aitas koos muude ainetega tõenäoliselt surmale kaasa. Üks liikmesriik teatas ühest mittesurmava mürgistuse juhtumist.

    (6)       4,4ʹ-DMARi mürgisuse kohta puuduvad uuringud.

    (7)       4,4ʹ-DMARi kasutamise ulatuse kohta ei ole andmeid, kuid olemasoleva teabe alusel võib eeldada, et see ei ole laialdaselt kasutusel. Surmajuhtumeid käsitlev teave viitab samuti sellele, et kasutajad on teadmatult tarbinud 4,4ʹ-DMARi, soovides tegelikult kasutada muid erguteid.

    (8)       Organiseeritud kuritegevuse osalus seoses 4,4ʹ-DMARi valmistamise, levitamise, salakaubaveo ja tarnimisega liidus on piiratud. 4,4ʹ-DMARi valmistamiseks kasutatavad keemilised lähteained ja sünteesirajad ei ole teada.

    (9)       4,4ʹ-DMAR ei ole loetletud ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtse konventsiooni või ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni alusel kontrollitava ainena ning selle suhtes ei ole viidud, ei viida praegu ega ole kavandatud viia tulevikus läbi ÜRO süsteemi kohast hindamist.

    (10)     4,4ʹ-DMARil puudub tõendatud või tunnustatud meditsiiniline kasutusotstarve inimtervishoius ja veterinaarmeditsiinis. Samuti puuduvad andmed selle kohta, et nimetatud ainet kasutataks muudel eesmärkidel kui analüüsi võrdlusainena ning teadusuuringutes selle aine keemiliste, farmakoloogiliste ja toksikoloogiliste omaduste kirjeldamiseks.

    (11)     Riskihindamisaruandes tõdetakse, et 4,4ʹ-DMARi kohta on vähe teaduslikke andmeid, ning rõhutatakse vajadust täiendavate teadusuuringute järele, mis võimaldaksid teha kindlaks sellest ainest tuleneva ohu tervisele ja ühiskonnale. Olemasolevad andmed ja teave on siiski piisav alus 4,4ʹ-DMARi suhtes kontrollimeetmete kehtestamiseks liidus. Tulenevalt asjaolust, et 4,4ʹ-DMARi tarbimine on tervisele ohtlik, nagu on tõendanud mitu selle ainega seotud surmajuhtumit, ning kuna kasutajad võivad seda teadmatult tarbida ja samuti puudub sellel ainel meditsiiniline väärtus, tuleks 4,4ʹ-DMARi suhtes kehtestada kontrollimeetmed.

    (12)     Kuna kolm liikmesriiki on oma õigusaktidega kehtestanud 4,4ʹ-DMARi suhtes kontrollimeetmed vastavuses ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonist tulenevate kohustustega ja viis liikmesriiki on kehtestanud selle aine suhtes kontrolli muude õiguslike meetmetega, aitaks 4,4ʹ-DMARi suhtes kõikjal liidus kontrollimeetmete kehtestamine ära hoida takistusi piiriüleses õiguskaitses ja õigusalases koostöös ning tagaks kaitse ohtude eest, mida selle aine kättesaadavus ja kasutamine võivad põhjustada.

    (13)     Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse laiendatud teaduskomitee koostas eriistungil otsuse 2005/387/JSK artikli 6 lõigete 2–4 kohaselt riskihindamisaruande uue psühhoaktiivse aine 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiini (MT-45) kohta ja esitas selle 6. oktoobril 2014 komisjonile ja nõukogule.

    (14)     MT-45 on N,Nʹ-diasendatud piperasiin, mille piperasiiniringi ühe lämmastikuaatomiga on seotud tsükloheksaaniring ja teise lämmastikuaatomiga 1,2-difenüületüülrühm. MT-45 kuulub 1-(1,2-difenüületüül)piperasiinil põhinevate valuvaigistite seeriasse ning leiutati 1970. aastate algul.

    (15)     MT-45 on olnud liidu uimastiturul kättesaadav 2013. aasta oktoobrist ning seda müüakse kui väidetavalt teadusuuringutes kasutatavat kemikaali, peamiselt interneti kaudu. Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus tegi kindlaks 12 tarnijate ja jaemüüjate internetisaiti, kus pakuti MT-45 müügiks. Mõned neist saitidest näivad paiknevat liidus.

    (16)     Üks liikmesriik on teatanud 28 surmajuhtumist, mis leidsid aset novembrist 2013 kuni juulini 2014. Enamikul juhtudel kinnitas analüüs MT-45 esinemist bioloogilistes proovides. Sama liikmesriik teatas ka 18 mittesurmava mürgistuse juhtumist, mille puhul kliinilised sümptomid olid sarnased opioidimürgistuse sümptomitele ja millest mõne puhul oli abi opioidiretseptori antagonistist naloksoonist.

    (17)     Mitmest loomadel tehtud uuringust ilmneb, et MT-45 äge mürgisus on mitu korda suurem kui morfiinil.

    (18)     Olemasolev teave viitab sellele, et MT-45 ei ole laialdaselt kasutusel. Seda ainet näivad peamiselt tarbivat kodused kasutajad, kes soovivad proovida uusi aineid, ja opioidisõltuvuses kasutajad, kel puudub ligipääs heroiinile või mõnele muule opioidile. Kasutajad võivad tarbida MT-45 koos muude psühhoaktiivsete ainetega. MT-45ga seotud võimalike sotsiaalsete ohtude kohta teave puudub.

    (19)     Ei ole tõendeid organiseeritud kuritegevuse seotuse kohta selle aine valmistamise, levitamise, salakaubaveo ja tarnimisega. Liikmesriikides avastatud MT-45 valmistamiseks kasutatavad keemilised lähteained ja sünteesirajad ei ole teada.

    (20)     MT-45 ei ole loetletud ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtse konventsiooni või ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni alusel kontrollitava ainena ning selle suhtes ei ole viidud, ei viida praegu ega ole kavandatud viia tulevikus läbi ÜRO süsteemi kohast hindamist.

    (21)     MT-45-l puudub tõendatud või tunnustatud meditsiiniline kasutusotstarve inimtervishoius ja veterinaarmeditsiinis. Samuti puuduvad andmed selle kohta, et nimetatud ainet kasutataks muudel eesmärkidel kui analüüsi võrdlusainena ning mujal kui selle aine keemiliste, farmakoloogiliste ja toksikoloogiliste omaduste kirjeldamiseks tehtavates teadusuuringutes.

    (22)     Riskihindamisaruandes tõdetakse, et MT-45 kohta on vähe teaduslikke andmeid, ning rõhutatakse vajadust täiendavate teadusuuringute järele, mis võimaldaksid teha kindlaks sellest ainest tuleneva ohu tervisele ja ühiskonnale. Olemasolevad andmed ja teave on siiski piisav alus MT-45 suhtes kontrollimeetmete kehtestamiseks liidus. Tulenevalt asjaolust, et MT-45 tarbimine on tervisele ohtlik, nagu on tõendanud mitu selle ainega seotud surmajuhtumit, ning kuna sellel ainel puudub meditsiiniline väärtus, tuleks MT-45 suhtes kehtestada kontrollimeetmed.

    (23)     Kuna üks liikmesriik on oma õigusaktidega kehtestanud MT-45 suhtes kontrollimeetmed vastavuses ÜRO narkootiliste ainete konventsioonidest tulenevate kohustustega ja seitse liikmesriiki on kehtestanud selle aine suhtes kontrolli muude õiguslike meetmetega, aitaks MT-45 suhtes kõikjal liidus kontrollimeetmete kehtestamine ära hoida takistusi piiriüleses õiguskaitses ja õigusalases koostöös ning tagaks kaitse ohtude eest, mida selle aine kättesaadavus ja kasutamine võivad põhjustada,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Euroopa Liidus kehtestatakse kontrollimeetmed järgmiste uute psühhoaktiivsete ainete suhtes:

    (a) 4-metüül-5-(4-metüülfenüül)-4,5-dihüdrooksasool-2-amiin (4,4ʹ-DMAR);

    (b) 1-tsükloheksüül-4-(1,2-difenüületüül)piperasiin (MT-45).

    Artikkel 2

    Liikmesriigid võtavad vastavalt oma siseriiklikule õigusele [one year from the date this Decision is published] vajalikud meetmed, et kehtestada artiklis 1 osutatud uute psühhoaktiivsete ainete suhtes siseriiklike õigusaktidega ette nähtud kontrollimeetmed ja kriminaalkaristused, mis on kooskõlas ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonist tulenevate kohustustega.

    Artikkel 3

    Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel,

                                                                           Nõukogu nimel

                                                                           eesistuja

    [1]               ELT L 127, 20.5.2005, lk 32.

    [2]               ELT L 127, 20.5.2005, lk 32.

    Top