Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XG0517(01)

    Neljateistkümnes eduaruanne väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastase võitluse ELi strateegia rakendamise kohta (2012/II)

    ELT C 138, 17.5.2013, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.5.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 138/7


    Neljateistkümnes eduaruanne väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastase võitluse ELi strateegia rakendamise kohta (2012/II)

    2013/C 138/03

    I.   SISSEJUHATUS

    Käesolevas neljateistkümnendas eduaruandes väike- ja kergrelvade strateegia rakendamise kohta käsitletakse ELi tegevust 2012. aasta teisel poolaastal (1. juulist kuni 31. detsembrini 2012). Aruande koostas Euroopa välisteenistuse desarmeerimise ja relvade leviku tõkestamise osakond koostöös muude Euroopa välisteenistuse ja Euroopa Komisjoni asjaomaste talitustega. Euroopa Liit jätkas aruandes käsitletaval perioodil väike- ja kergrelvade küsimuse tõstatamist kõikidel mitmepoolsetel foorumitel ja poliitilises dialoogis kolmandate riikidega selliste asjaomaste rahvusvaheliste vahendite kontekstis nagu väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitlev ÜRO tegevuskava. Eelkõige osales EL aktiivselt 2012. aasta juulis toimunud ÜRO relvakaubanduselepingu üle peetud läbirääkimistel ning 2012. aasta augustis toimunud väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitleva ÜRO tegevuskava teisel läbivaatamiskonverentsil. Kõnealuse perioodi jooksul on EL jätkanud mitmete väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse ja ülemäärase hankimise tõkestamise alaste projektide elluviimist ning alustanud uute algatuste väljatöötamist, mida arendatakse edasi järgnevatel kuudel.

    II.   ELi VÄIKE- JA KERGRELVADE STRATEEGIAS SISALDUVA TEGEVUSKAVA RAKENDAMINE

    II.1.   Tõhus mitmepoolsus ülemaailmsete, piirkondlike ja siseriiklike mehhanismide loomiseks, et tõkestada väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona müüki ja destabiliseerivat levikut

    a)   Väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitleva ÜRO 2001. aasta tegevuskava rakendamine

    EL osales aktiivselt ÜRO konverentsil, et vaadata läbi väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitleva tegevuskava rakendamisel tehtud edusammud. Konverents toimus 27. augustist kuni 7. septembrini 2012 New Yorgis.

    Lähtudes ELi töödokumendist, mis võeti vastu nõukogu tasandil ja esitati läbivaatamiskonverentsile (dokument on kättesaadav veebiaadressil http://www.poa-iss.org/RevCon2/documents/), võttis EL aktiivselt osa läbirääkimistest deklaratsiooni, tegevuskava rakenduskavade ja päritolu kindlakstegemist võimaldava rahvusvahelise vahendi, samuti järgmisel kuuel aastal toimuvate tegevuskava käsitlevate kohtumiste kava üle. EL tervitas asjaolu, et läbivaatamiskonverentsil suudeti saavutada konsensus kõnealuste konverentsi tulemusi käsitlevate dokumentide suhtes, ning on veendunud, et konverentsi tulemused aitavad kõigil asjaomastel osalistel tugevdada tegevuskava täielikku ja tõhusat rakendamist tulevikus.

    Nõukogu otsuse raames, millega toetatakse ÜRO desarmeerimisbüroo tegevusi, mille eesmärk on rakendada tegevuskava (nõukogu otsus 2011/428/ÜVJP, 18. juuli 2011), võetud meetmed aitasid jätkuvalt parandada elektroonilist tegevuskava rakendamise toetussüsteemi (http://www.poa-iss.org), eelkõige „vajaduste ja vahendite ühitamise” vahendi osas, et toetada rahvusvaheliste jõupingutuste kooskõlastamist tegevuskava tõhusaks rakendamiseks. 14.–15. augustil 2012 toimus Nairobis Aafrika allpiirkondadele suunatud tegevuskava rakendamist käsitlenud piirkondlik seminar, et edendada tegevuskava rakendamist piirkondlikul tasandil ning aidata ette valmistada tegevuskava rakendamise teist läbivaatamiskonverentsi. Nimetatud seminari tulemusena võeti vastu dokument, mis põhineb põhjalikel aruteludel, kus käsitleti läbivaatamiskonverentsi tulemusel koostatud dokumentide kavandite teemasid.

    Lääne-Aafrika Riikide Majandusühenduse (ECOWAS), väike- ja kergrelvade piirkondliku keskuse (RECSA), Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (SADC) ja Kesk-Aafrika Riikide Majandusühenduse (ECCAS) liikmesriikidest koosnevad allpiirkondlikud rühmitused töötasid välja oma dokumendid allpiirkondlike prioriteetide kohta, mis lisati põhidokumendile. Koostamisel on Araabia Riikide Liigaga toimuva piirkondliku kohtumise kavad, mille käigus käsitletakse tegevuskava piirkondlikku rakendamist ja teise läbivaatamiskonverentsi tulemusi.

    b)   Relvakaubandusleping

    EL pidas 2012. aasta teisel poolaastal jätkuvalt prioriteetseks relvakaubanduslepingu protsessi. Relvakaubanduslepingu protsess jõudis olulisse etappi, kui 2012. aasta juulis tuli kokku ÜRO konverents, millele on antud volitused pidada relvakaubanduslepingu üle läbirääkimisi.

    Aastatel 2011–2012 toetasid Euroopa Liit ja tema liikmesriigid aktiivselt ÜRO juhitavat relvakaubanduslepingu protsessi ja osalesid selles. 2012. aasta juulis toimunud ÜRO konverentsi ettevalmistamisel kohtusid regulaarselt COARMi ja CODUNi töörühmade vastavad allrühmad, et vahetada arvamusi ja kooskõlastada seisukohti, võimaldades seeläbi ELil olla jätkuvalt väga aktiivne ja nähtav osaleja relvakaubanduslepingu protsessis. ELi kooskõlastatud seisukohtade alusel võtsid EL ja tema liikmesriigid aktiivselt osa 2012. aasta juulis toimunud läbirääkimistest ja pidasid ulatuslikke konsultatsioone kolmandate riikidega, eelkõige peamiste relvi tootvate, eksportivate ja importivate riikidega ning ÜRO konverentsi eesistujaga.

    Kuigi EL tunnistab, et ÜRO konverentsil tehti märkimisväärseid edusamme, kahetseb ta, et lepingu lõpliku teksti suhtes ei suudetud kokku leppida. Jätkuvalt tuleb teha tugevaid jõupingutusi, et viia läbirääkimiste protsess kiiresti ja edukalt lõpule 2013. aasta märtsis toimuval viimasel ÜRO konverentsil, millega lõpevad 26. juulil 2012 esitatud lepingu kavandi alusel peetud läbirääkimised.

    Pärast nõukogu 14. juuni 2010. aasta otsuse 2010/336/ÜVJP rakendamise lõpuleviimist, millega toetatakse relvakaubanduslepingu protsessi kogu maailmas toimuvate piirkondlike seminaride korraldamise kaudu, alustas EL tööd uue nõukogu otsuse ettevalmistamisel, mis võetakse vastu 2013. aasta alguses ja mille eesmärk on lihtsustada ÜRO liikmesriikide ettevalmistustööd 2013. aasta märtsis toimuvaks konverentsiks ning edendada relvakaubanduslepingu rakendamist ja ülemaailmset kohaldamist, kui selle lepingu suhtes kokkuleppele jõutakse.

    c)   Rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni tulirelvade ebaseadusliku tootmise ja kaubanduse vastu suunatud protokolli rakendamine

    2012. aasta teisel poolaastal jätkati stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi kaudu kolmeaastast (märts 2011–veebruar 2014) projekti, et ennetada ja tõkestada tulirelvade ebaseaduslikku piiriülest kaubandust, edendades tulirelvade, nende osade ja komponentide ning laskemoona ebaseadusliku tootmise ja kaubanduse vastu suunatud protokolli ratifitseerimist ja rakendamist, täiendades rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastast ÜRO konventsiooni. Nimetatud projekt hõlmab geograafiliselt Lääne-Aafrikat (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Mali, Mauritaania, Senegal, Togo), Lõuna-Ameerikat (Argentina, Boliivia, Brasiilia, Tšiili, Paraguay, Uruguay) ja Kariibi piirkonda (Jamaica). Tehnilist abi anti väike- ja kergrelvade haldamisega seotud õigusaktide ühtlustamise ja suutlikkuse suurendamise osas, kooskõlas eesmärgiga edendada tulirelvade protokolli ratifitseerimist ja rakendamist Ladina-Ameerikas, Kariibi piirkonnas ja Lääne-Aafrikas. Kõnealuse projektiga suurendatakse ka teadlikkust väike- ja kergrelvade küsimustes, et suurendada kodanikuühiskonna osalust ja järelevalvet selles valdkonnas. Kavandatud meetmete hulka kuulub uuringu läbiviimine piirkondadevahelise tulirelvadega kauplemise kohta, mis annab partnerriikidele tõendeid poliitikakujundamise toetamiseks. Projekti rakendab ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo (UNODC).

    EL annab stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi alusel finantsabi ka Interpolile andmebaasi väljatöötamiseks ja kasutuselevõtuks, et kindlaks teha ja jälgida kaotsi läinud / varastatud tulirelvi (iARMS) Interpoli I24/7 süsteemi kaudu.

    Katseprojekti kasutuselevõtul (2011–2012) keskenduti samadele piirkondadele kui ONODC projekti puhul ning lisaks mitmele Euroopa riigile (Tšehhi Vabariik, Horvaatia, Portugal, Hispaania). Projekti eesmärk on aidata võidelda tulirelvade ebaseadusliku kaubanduse vastu, parandades piirkondlikku ja piirkondadevahelist teabevahetust ebaseaduslike tulirelvade kohta. 2012. aasta detsembris lepiti kokku, et stabiliseerimisvahendist Interpoli päritolu kindlakstegemise haldamise süsteemile (iARMS) antava pikaajalise toetuse teine etapp algab 2013. aasta jaanuaris (2013–2014) pärast esimese toetusetapi lõppu. Teise etapi eesmärk on parandada süsteemi funktsionaalsust ja muuta iARMS kättesaadavaks kõigile 190-le Interpoli liikmele. Projekt näeb samuti ette tulirelvadega seotud kuritegudega seonduva suutlikkuse suurendamist, koolitust ja kriminaalteabeteenuseid.

    d)   Ekspordikontroll

    Pärast nõukogu otsuse 2009/1012/ÜVJP rakendamise lõpuleviimist viidi 2012. aasta esimesel poolaastal läbi nõukogu otsuse ja selle mõju põhjalik hindamine, eesmärgiga töötada välja uued teavitus- ja abitegevused. See protsess viis nõukogu otsuse 2012/711/ÜVJP vastuvõtmiseni, milles nähakse ette uued tegevused kolmandate riikide abistamiseks, sealhulgas piirkondlikud seminarid, õppelähetused, personali vahetus ja riikide eraldi abistamine. Nõukogu otsuse rakendamine algab 2013. aasta alguses.

    e)   Lennutranspordi kaudu toimuv väike- ja kergrelvade ebaseaduslik kaubandus

    Nõukogu otsuse 2010/765/ÜVJP (mis käsitleb ELi tegevust lennutranspordi kaudu toimuva väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse vastu) raames, mille eesmärk on parandada vahendeid ja tehnikaid selles valdkonnas osalevate rahvusvaheliste ja riiklike üksuste jaoks, et tõhusalt teha kindlaks ja tähelepanu alla võtta kahtlusaluseid õhusõidukeid, mis tõenäoliselt osalevad lennutranspordi kaudu toimuvas väike- ja kergrelvade ebaseaduslikus kaubanduses, jätkus Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudi (SIPRI) projekti rakendamine kuni 30. detsembrini 2012.

    Ekspertide seminar, kus keskenduti ÜRO sanktsioonidele ja lennutranspordi kaudu toimuvale ebaseaduslikule kaubaveole, toimus 28.–29. augustil 2012 ÜROs New Yorgis. Sündmusest võttis osa ligikaudu 100 sanktsioonide järelevalve, tsiviillennunduse, rahuvalve, kriisiohjamise, desarmeerimise, lennundusalase jälitusteabe, relvade leviku, ekspordikontrolli, kaitse-, õiguskaitse-, tolli- ja julgeoleku valdkonna eksperti. Teine ekspertide seminar, kus keskenduti lennutranspordi kaudu toimuvale salakaubaveole ja rahuvalvele, toimus 30.–31. oktoobril 2012 Etioopias Addis Abebas, kus osalesid rahvusvahelised, piirkondlikud ja riiklikud eksperdid, samuti Aafrika Liidu (AL) ning muude mõjutatud piirkondade piirkondlike organisatsioonide ja riikide esindajad. Mõlemad seminarid aitasid luua parimaid rahuvalve alaseid tavasid tõhusa teabevahetuse valdkonnas, destabiliseerivate kaupade transpordis osalevate lennuettevõtjate parema järelevalve ja tuvastamise vahendite ja tehnika, samuti sanktsioonide järelevalve ja salakaubaveo uurimistehnika valdkonnas. Mitme eksperdiseminari soovituseks oli anda ÜRO sanktsioonide komiteede tööd toetavatele eksperdirühmadele püsivamaid vahendeid ja ressursse.

    Õhusõidukite jälgimise hindamissüsteemi tarkvara ja andmebaase ajakohastati, et need kajastaksid ohuolukorda seoses süveneva konfliktiga Saheli piirkonnas ja Süürias projekti rakendamisperioodi lõpus. Lõpetuseks avaldati ja levitati 2012. aasta teisel poolaastal toimunud teabetundide ja sündmuste ajal lennutranspordi kaudu toimuva relvade salakaubaveo avastamise käsiraamatut.

    II.2.   Väike- ja kergrelvad kolmandate riikidega ja piirkondlike organisatsioonidega peetava poliitilise dialoogi ning väike- ja kergrelvi käsitlevate lepinguklauslite raames

    Väike- ja kergrelvade küsimust käsitleti korduvalt ELi ja kolmandate riikide vahelise poliitilise dialoogi raames toimuvatel korralistel kohtumistel ning koostöö raames, mida tehakse piirkondlike organisatsioonidega. Poliitilise dialoogi raames korraldatud kohtumised relvade leviku tõkestamise, desarmeerimise ja relvastuskontrolli küsimustes toimusid nõukogu töörühma tasandil Korea Vabariigiga (Viin, 18. september 2012) ja Ukrainaga (Brüssel, 6. november 2012) ning korrapäraselt peeti mitteametlikke konsultatsioone India, Jaapani, Lõuna-Aafrika ja teiste riikidega. Brüsselis toimus 17. detsembril 2012 EL27–USA dialoog, mis hõlmas kõiki olulisi relvade leviku tõkestamise, desarmeerimise ja relvastuskontrolli tegevuskava küsimusi.

    Kooskõlas 2008. aasta detsembris vastu võetud nõukogu järeldustega väike- ja kergrelvi käsitleva elemendi lisamise kohta ELi ja kolmandate riikide vahelistesse lepingutesse peetakse hetkel Afganistani, Austraalia, Brunei, Kanada, Kasahstani, Malaisia, Mercosuri, Uus-Meremaa ja Singapuriga läbirääkimisi väike- ja kergrelvade teemal, et käsitleda seda valdkonda vastavates ELiga sõlmitavates lepingutes.

    II.3.   Konkreetne ELi projektitoetus kolmandatele riikidele ja piirkondlikele organisatsioonidele

    a)   Lääne-Balkani riigid

    I.

    EL jätkas demilitariseerimiseks tehtavate jõupingutuste rahastamist väike- ja kergrelvade valdkonnas, rakendades eelkõige 2010. aasta märtsis vastu võetud nõukogu otsust 2010/179/ÜVJP SEESACi tegevuse toetamiseks Lääne-Balkani riikides. Nõukogu otsuse rakendamine viidi edukalt lõpule varade parema haldamise ja liigsete varude hävitamisega seotud teostamata tegevuste lõpuleviimisega Bosnias ja Hertsegoviinas, Horvaatias ja Serbias.

    Bosnias ja Hertsegoviinas viidi 2012. aasta detsembris edukalt lõpule nelja väike- ja kergrelvade ning laskemoona varude säilitamiskoha uste vahetus. Vahetati kokku 41 ust, turvates varudele juurdepääsu. Horvaatia siseministeeriumi väike- ja kergrelvade ning laskemoona kesklao (MURAT) julgeolekusätete parandamise ja Montenegro kaitseministeeriumi laskemoona ladustamiskoha „Taras” turvalisuse infrastruktuuri ajakohastamise tulemusena saavutati märkimisväärne varude turvalisuse suurenemine Lääne-Balkani riikides. Lisaks infrastruktuuri ajakohastamisele arendati varude haldamise suutlikkust kolmest moodulist koosneva ulatusliku väljaõppekursuse väljatöötamise ja läbiviimisega. Kokku said varude asukoha kavandamise ja haldamise, inventari haldamise ja raamatupidamiskorra, varude rajatiste tehniliste terminite ning väike- ja kergrelvade ja nende lahingumoona transportimise teemal koolitust 58 operatiivtasandi töötajat Bosniast ja Hertsegoviinast, Horvaatiast, Montenegrost, Serbiast ja endisest Jugoslaavia Makedoonia vabariigist.

    Märkimisväärselt vähendati Horvaatia ja Serbia siseministeeriumide valduses olnud üleliigsete väike- ja kergrelvade varusid – hävitati 78 205 relva. 4 620 väike- ja kergrelva hävitamise tulemusena Horvaatias ajavahemikul juuli–detsember 2012 moodustas nõukogu otsuse alusel hävitatud relvade koguarv 32 920 relva, mis ületab sihtarvu 2 982 relva võrra. 17 000 väike- ja kergrelva hävitamisega Serbias 2012. aasta detsembris moodustas nõukogu otsuse alusel hävitatud relvade koguarv 45 285 relva. 2011. aasta detsembris lõppenud teadlikkuse suurendamise kampaania tulemusena koguti Horvaatias 2012. aasta esimestel kuudel täiendavalt 186 ebaseaduslikku automaattulirelva, 1 539 ebaseaduslikku kildrelva, 201 seaduslikku relva, 679 463 laskemoonaühikut ja 96,79 kg lõhkeainet.

    Märgistamise ja päritolu kindlakstegemise osas tõhustati uuendatud tarkvara abil riiklikku relvade registreerimis- ja identifitseerimissüsteemi endises Jugoslaavia Makedoonia vabariigis, muutes selle täielikult toimivaks. Montenegros loodi ja võeti kasutusele uus elektrooniline relvade registreerimise ja arvestuse pidamise süsteem.

    Üldiselt edendasid nõukogu otsuse alusel võetud meetmed märkimisväärselt ELi väike- ja kergrelvade strateegia rakendamist Lääne-Balkani riikides.

    II.

    EL kaalub samuti järelmeetmete programmi, et stabiliseerimisvahendi lühiajalise komponendi kaudu jätkata nende isikute ja kohalike kogukondade julgeoleku, ohutus- ja arenguperspektiivide parandamist, kellele võiksid mõju avaldada Bosnia ja Hertsegoviina laskemoona säilitamiskohtades toimuvad juhuslikud plahvatused. ÜRO Arenguprogrammi rakendatav projekt koosneb ebastabiilse ja väga ohtliku laskemoona hävitamisest ja laskemoonavarude säilitamiskohtade ohutusstandardite parandamisest. Nimetatud programmi raames antakse samuti abi Bosnia ja Hertsegoviina valitsuse laskemoona inspekteerimis- ja kontrollimissüsteemi parandamiseks ning ametiasutuste õigus- ja haldusalase asjatundlikkuse ja heade tavade arendamiseks.

    b)   OSCE piirkond

    EL võttis 2012. aasta oktoobris vastu nõukogu otsuse, et toetada meetmeid väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse ja liigse hankimise ohu vähendamiseks OSCE piirkonnas (nõukogu otsus 2012/662/ÜVJP). Nimetatud nõukogu otsusega suurendatakse muu hulgas Valgevenes ja Kõrgõzstanis asuvate väike- ja kergrelvade varude säilitamiskohtade julgeolekut, hävitatakse nimetatud riikides asuvate väike- ja kergrelvade liigsed varud, et hoida ära nende levimine ebaseaduslikule turule, ning võetakse kasutusele väike- ja kergrelvade inventari haldamise vahend, et parandada OSCE mitmes liikmesriigis väike- ja kergrelvade laskemoona varude haldamist, nende üle arvestuse pidamist ja nende päritolu kindlakstegemist.

    c)   Aafrika

    I.

    2012. aasta teisel poolaastal alustati nõukogu otsuse 2012/121/ÜVJP (millega toetatakse ELi, Hiina ja Aafrika vahelise tavarelvastuskontrolli alase dialoogi ja koostöö edendamist) rakendamist. Aafrika, ELi ja Hiina ekspertide töörühma esimene kohtumine toimus 13. novembril 2012 Brüsselis ning sellele järgnes 14. novembril 2012 relvakaubanduslepingu alane seminar, kus osalesid ekspertide töörühma liikmed, ametnikud, teadlased ja mõttekodade liikmed Aafrikast, Hiinast ning ELi liikmesriikidest ja institutsioonidest. Mõlemad kohtumised võimaldasid suurendada vastastikust mõistmist Aafrika, Euroopa ja Hiina osalejate vahel seoses nende seisukohtadega relvakaubanduslepingu protsessis ning tavarelvade küsimuses üldiselt. Ekspertide töörühma esimesel kohtumisel võeti samuti vastu järgneva kuue kuu tööplaan, mis sisaldab relvakaubanduslepinguga seotud täiendavaid teavitusüritusi Hiinas ja Aafrikas ning Aafrika, ELi ja Hiina tavarelvastusega seonduvate teadusuuringute ühiskeskuse moodustamist.

    II.

    EL jätkas stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi raames ning Nairobis asuva väike- ja kergrelvade piirkondliku keskuse (RECSA) kaudu projekti rakendamist, millega toetatakse tulirelvade ja laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastast võitlust Aafrikas. Kõnealuse projektiga toetatakse ELi ja Aafrika ühisstrateegia rahu- ja julgeolekukomponendi rakendamist. Peamiste tegevuste hulka kuuluvad sihtriikide ja RECSA institutsioonide tugevdamine, väike- ja kergrelvade tõhusa haldamise edendamine (relvade märgistamine, arvestuse pidamine, varude haldamine, ja hävitamine) ning teabe kogumine väike- ja kergrelvade kohta.

    RECSAle praegu antav abi lõpeb 2013. aasta juunis pärast Sahara-taguste riikide piirkondlike ja rahvusvaheliste väike- ja kergrelvadega seotud kohustuste täitmist käsitleva uuringu lõpuleviimist. RECSAle antava ELi abi teise etapi suhtes lepiti kokku 2012. aasta detsembris ning see algab 2013. aasta juulis pärast praeguse projekti lõpetamist.

    III.

    Lisaks arutati väike- ja kergrelvade Liibüas ja Liibüast väljapoole ebaseadusliku leviku küsimust mitmel erineva tasandi kohtumisel ning EL koostab praegu nõukogu otsust, et toetada sellega seonduvaid jõupingutusi. Juba 2012. aasta septembris alustati Taani organisatsiooni DanChurchAid (DCA) ja Taani Pagulasnõukogu (Danish Refugee Council, DRC) ühisprojekti, mida rahastatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalisest komponendist, ning millega pakutakse Liibüa tsiviilelanikkonnale väike- ja kergrelvade alast riskikoolitust, et aidata vähendada väike- ja kergrelvadega seotud õnnetuste arvu ning nende relvade nähtavat olemasolu. Samuti toetab DCA koos kohalike ametiasutustega väike- ja kergrelvade ohutu haldamise poliitikat, et aidata ära hoida relvastatud vägivalda.

    IV.

    Veel kaks projekti Aafrika riikides, mida rahastatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalisest komponendist, on mõeldud abi andmiseks 1) Lõuna-Sudaani valitsusele relvastuskontrolli jaoks, eelkõige suutlikkuse arendamise meetmete abil, eesmärgiga rahumeelselt vähendada Lõuna-Sudaani tsiviilelanike käes olevate kontrollimatute väike- ja kergrelvade arvu, ja 2) Nigeri valitsusele, et ta saaks tõhusalt täita oma kohustusi, mis tulenevad ECOWASi väike- ja kergrelvade konventsioonist ja ÜRO tegevuskavast. Mõlemat projekti rakendatakse ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) raames.

    d)   Kesk-Ameerika

    EL jätkas projekti rakendamist, millega toetatakse Kesk-Ameerika väike- ja kergrelvade kontrolliprogrammi (CASAC). Projekti, mida varem rakendati UNDP raames, teine toetusetapp algas 2012. aasta septembris stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi kaudu ning seda rakendavaks partneriks sai Kesk-Ameerika Integratsioonisüsteemi julgeolekukomisjon. CASACi algatusse antud ELi projekti panuse eesmärk on luua alus piirkondlikule struktuurile ja pikaajalisele strateegiale, et võidelda nii riiklikul kui piirkondlikul tasandil relvade ebaseadusliku kaubanduse vastu Kesk-Ameerikas.

    Projekti rakendatakse Kesk-Ameerika riikides ja naaberriikides, sealhulgas Kariibi mere piirkonnas (erilise tähelepanu all on Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica ja Panama). Põhitegevuste hulka kuuluvad piirkondlikud ja riiklikud üldsuse teadlikkuse suurendamise kampaaniad ja konverentsid, riiklike kooskõlastusmehhanismide ja registreerimissüsteemide tugevdamine ning piiriülesed projektid ja koolitused eri valdkondades.

    Lisaks toetatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalise komponendi abil organisatsiooni Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible Kesk-Ameerika julgeolekustrateegia väike- ja kergrelvadega seotud osade rakendamist.


    Top