Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(32)

    Aruanne Euroopa Politseiameti eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

    ELT C 388, 15.12.2012, p. 187–195 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 388/187


    ARUANNE

    Euroopa Politseiameti eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

    2012/C 388/32

    SISSEJUHATUS

    1.

    Haagis asuv Euroopa Politseiamet (edaspidi „amet”) loodi nõukogu otsusega 2009/371/JSK (1). Ameti eesmärk on toetada ja tugevdada liikmesriikide politseiametite ja teiste õiguskaitseasutuste tegevust ning nende vastastikust koostööd organiseeritud kuritegevuse, terrorismi ja muude kahte või enamat liikmesriiki mõjutavate raskete kuriteovormide ennetamisel ja nende tõkestamisel (2).

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    2.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest kontrollimisest ning ameti järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitatud teavet.

    KINNITAV AVALDUS

    3.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda ameti raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    Juhtkonna kohustused

    4.

    Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas ameti finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (6). Direktor kehtestab (7) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (8) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    Audiitori kohustused

    5.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (9) kinnitav avaldus ameti raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    6.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi kavandama ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ameti raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    7.

    Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, sealhulgas hinnangust riskidele, et finantsaruanded võivad sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikule. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor riskide hindamisel arvesse finantsaruannete koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid sisekontrollimehhanisme ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka juhtkonna poolt kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

    8.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane alltoodud arvamuste esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    9.

    Kontrollikoja hinnangul kajastab ameti raamatupidamise aastaaruanne (10) kõigis olulistes aspektides õiglaselt ameti finantsolukorda 31. detsembri 2011. aasta seisuga ning ameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ameti finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjadele (11).

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    10.

    Kontrollikoja hinnangul on ameti 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    11.

    Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

    KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    12.

    2010. aastal tuli tühistada rohkem kui 1,6 miljonit eurot ning 2011. aastal 1,9 miljonit eurot (9 % 2010. aastal ülekantud assigneeringutest). Nagu aastal 2010, olid ka 2011. aasta kulukohustuste assigneeringute ülekanded suured – 4,2 miljonit eurot (41 %) II jaotise (halduskulud) ja 10,6 miljonit eurot (46 %) III jaotise (tegevuskulud) puhul. 2011. aasta eelarveülekannete ja tühistamiste kõrge määr ning ka eelarveümberpaigutuste suur arv (11) näitavad, et ametil on raskusi oma tegevuse kavandamise ja/või rakendamisega.

    13.

    Maksete osakaal assigneeringutest oli väike – 34 % II jaotises ja 45 % III jaotises. See on vastuolus eelarve aastasuse põhimõttega.

    KOMMENTAARID AMETI JÄRELEVALVE- JA KONTROLLISÜSTEEMIDE PEAMISTE KONTROLLIMEHHANISMIDE KOHTA

    14.

    Amet ei ole veel kiitnud heaks menetlusi tegevuspõhimõtete ja protseduuride erandite ja kõrvalekallete kehtestamiseks, heakskiitmiseks ja registreerimiseks. 2011. aastal registreeriti erandeid ja kõrvalekaldeid 7 % maksete puhul.

    15.

    Ameti peaarvepidaja ei ole arvestussüsteemi veel täielikult heaks kiitnud. Käsitlemata on peamised protsessid nagu aasta lõpu sulgemine ja töötajate finantsõigused.

    16.

    Puudusi leiti ka varade füüsilises kontrollis ja registreerimisel enne ja pärast uude peakorterisse kolimist. Lisaks ei kajastu ameti varade väärtus kindlustuslepingutes. Enne kolimist oli netovara ligi 17 miljoni euro võrra ülekindlustatud, nüüd on see aga ligikaudu 21 miljoni euro võrra alakindlustatud.

    17.

    Hankemenetluste ettevalmistust, täideviimist ja dokumenteerimist tuleb oluliselt parandada.

    MUUD KOMMENTAARID

    18.

    Ameti finantsmäärus viitab ameti rakenduseeskirjades sätestatud üksikasjalikele eeskirjadele ja menetlustele. Need ei ole aga veel heaks kiidetud.

    19.

    Ameti ja asukohariigi vahel sõlmitud uue peakorteri kasutuslepingu üldtingimustes puuduvad sätted remondikulude kohta (12). Üürilepingu IV lisa aga sätestab, et amet peab lepingu lõppedes viima ära suure hulga esemeid. Sellega seotud kulude hinnang puudub ning vastavat eraldist ei ole raamatupidamise aastaaruandes tehtud.

    20.

    Amet peab parandama värbamismenetluste läbipaistvust. Kirjalike testide ja intervjuude küsimused määrati kindlaks alles pärast avalduste läbivaatamist valikukomisjoni poolt, kirjalikele testidele ja intervjuudele ning reservnimekirja pääsemise lävendid ei olnud eelnevalt paika pandud ning valikukomisjon ei dokumenteerinud täielikult kõiki oma koosolekuid ja otsuseid.

    21.

    Vastavalt ELi personalieeskirjadele võib järgmisesse aastasse üle kanda maksimaalselt 12 päeva välja võtmata puhkust. Rohkem päevi tohib üle kanda ainult erandjuhtudel. Amet võimaldas aga ligi 25 %-l oma ligi 500 töötajast kanda üle rohkem päevi kui 12.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige dr Louis GALEA, võttis käesoleva aruande vastu 18. septembri 2012. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  ELT L 121, 15.5.2009, lk 37.

    (2)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ameti pädevusest ja tegevusest.

    (3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse lisateavet eelarve täitmise ja haldamise kohta.

    (4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

    (5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

    (6)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72) artikkel 33.

    (7)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

    (8)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. ja 2. peatükis, mida on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23) ning on tervikuna ameti finantsmäärusse integreeritud.

    (9)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõige 2 (ELT L 248, 16.9.2002, lk 1).

    (10)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 10. juulil 2012 ning kontrollikoda sai selle kätte 12. juulil 2012. Komisjoni raamatupidamise aastaaruandega konsolideeritud lõplik raamatupidamise aastaaruanne avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas järgneva aasta 15. novembriks. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu ja http://www.europol.europa.eu/.

    (11)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel või nende puudumisel Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS) / rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

    (12)  Hoone esialgse seisukorra taastamise maksumus lepingu lõppemisel.


    LISA

    Euroopa Politseiamet (Haag)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenev liidu pädevusvaldkond

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 88)

    Ameti eesmärk on toetada ja tugevdada liikmesriikide politseiametite ja teiste õiguskaitseasutuste tegevust ning nende vastastikust koostööd organiseeritud kuritegevuse, terrorismi ja muude kahte või enamat liikmesriiki mõjutavate raskete kuriteovormide ennetamisel ja nende tõkestamisel.

    Ameti pädevus

    (Europoli nõukogu otsus 2009/371/JSK Euroopa Politseiameti (Europol) loomise kohta)

    Pädevus

    Ameti pädevus hõlmab organiseeritud kuritegevust, terrorismi ja muid raskeid kuritegusid, nagu on sätestatud lisas, mis mõjutavad kahte või enamat liikmesriiki nii, et kõnealuste kuritegude ulatuse, raskuse ja tagajärgede tõttu on vajalik liikmesriikide ühine lähenemisviis.

    Europoli pädevus hõlmab ka nendega seotud kuritegusid vastavalt artiklike Europoli nõukogu otsuse artikli 4 lõikele 3.

    Põhiülesanded:

    teabe ja luureandmete kogumine, säilitamine, töötlemine, analüüs ja vahetamine;

    liikmesriikide pädevate asutuste viivitamatu teavitamine artiklis 8 nimetatud siseriiklike üksuste kaudu liikmesriike puudutavatest asjaoludest ja kõikidest tuvastatud seostest kuritegude vahel;

    kaasaaitamine uurimistele liikmesriikides, eelkõige edastades kogu asjakohase teabe siseriiklikele üksustele;

    taotluste esitamine asjaomaste liikmesriikide pädevatele asutusele, et alustada, läbi viia või koordineerida uurimisi, ja soovituste esitamine ühise uurimisrühma moodustamise kohta konkreetsete juhtumite korral;

    liikmesriikide toetamine luureandmete ja analüüsiteabe andmise näol seoses ulatuslike rahvusvaheliste sündmustega;

    oma eesmärgiga seotud ohuhinnangute, strateegiliste analüüside ja üldolukorda käsitlevate aruannete koostamine, sealhulgas organiseeritud kuritegevuse ohu hindamine;

    liikmesriikide toetamine nende ülesannetes, mis on seotud Internetis leiduva teabe kogumise ja analüüsimisega, et aidata tuvastada kuritegusid, mille toimepanemist on hõlbustatud või mis on toime pandud Interneti kasutamise abil.

    Lisaülesanded:

    arendada liikmesriikide pädevate asutuste eriteadmisi uurimismenetluste kohta ja anda uurimisalast nõu;

    varustada strateegiliste luureandmetega, et aidata kaasa liikmesriigi ja liidu tasandil operatiivtegevuseks kättesaadavate vahendite tõhusale ja tulemuslikule kasutamisele ning seda edendada.

    Lisaks abistada liikmesriike, andes toetust ja nõu ning aidates läbi viia uurimistööd järgmistes valdkondades:

    liikmesriikide pädevate asutuste töötajate koolitamine, vajaduse korral koostöös Euroopa Politseikolledžiga;

    kõnealuste asutuste töö organiseerimine ja varustamine liikmesriikidevahelise tehnilise toetuse andmise hõlbustamise kaudu;

    kuritegude ennetamise meetodid;

    tehnilised ja kohtuekspertiisialased meetodid ja analüüs ning uurimismenetlused.

    Kooskõlas nõukogu 12. juuli 2005. aasta otsusega 2005/511/JSK on Europol eurode võltsimise vastu võitlemise keskasutuseks.

    Europol töötleb ja edastab finantstehinguid käsitlevaid andmeid vastavalt nõukogu 30. novembri 2009. aasta otsusele, millega sõlmitakse Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vaheline leping, mis käsitleb Euroopa Liidust pärinevate finantstehinguid käsitlevate sõnumiandmete töötlemist ja edastamist Euroopa Liidust Ameerika Ühendriikidesse terroristide rahastamise jälgimisprogrammi raames.

    Vastavalt nõukogu 13. detsembri 2011. aasta järeldusele Prümi otsuste rakendamise intensiivistamise kohta jätkab Europol jõupingutusi kasutajatoe loomiseks jätkuna liikuvate ekspertide rühmaga seotud tööle, et toetada Prümi otsuste igapäevast kohaldamist.

    Juhtimine

    Haldusnõukogu

    Haldusnõukogu koosneb iga liikmesriigi ühest esindajast ja ühest komisjoni esindajast.

    Direktor

    Europoli juhib direktor, kelle nõukogu nimetab kvalifitseeritud häälteenamusega ametisse neljaks aastaks haldusnõukogu esitatud vähemalt kolmest kandidaadist koosneva nimekirja alusel (ametiaega võib pikendada üks kord maksimaalselt neljaks aastaks).

    Direktorit abistab kolm asedirektorit, kes nimetatakse ametisse neljaks aastaks; samad isikud võib nimetada veel üheks ametiajaks.

    Direktor juhib ametit ja annab oma kohustuste täitmisest aru haldusnõukogule.

    Direktor on Europoli seaduslik esindaja.

    Välisaudit

    Euroopa Kontrollikoda.

    Komisjoni siseauditi talitus.

    Ühine järelevalveasutus.

    Lisaks: siseauditi funktsioon ja andmekaitseametnik, kes on oma tegevuses sõltumatu ja seotud hierarhilise organisatsiooniga (loodud Europoli nõukogu otsuse alusel).

    Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

    Euroopa Parlament, võttes arvesse kvalifitseeritud häälteenamusega otsustava nõukogu soovitust

    2011. aastal ameti käsutusse antud ressursid (sulgudes 2010. a. andmed)

    Lõplik eelarve 2011

    83,9 (92,8) miljonit eurot

    Ametikohtade loetelu 2011

    ajutised teenistujad 457 (453)

    lähetuses viibivad riiklikud eksperdid 25 (25)

    lepingulised töötajad 73 (78)

    2011. aasta tooted ja teenused (sulgudes 2010. aasta andmed)

    Amet kui õiguskaitseoperatsioonide tugikeskus

    Analüüsifailid, operatiivanalüüsi aruanded ja muud aruanded, operatiivtugi kohapeal ja peakorterist, ühised uurimisrühmad.

    Amet toetas ELi liikmesriikide pädevaid asutusi 13 697 piiriülese juhtumi puhul, mis oli 17 % rohkem kui 2010. aastal. 21 % juhtumitest olid seotud narkootikumidega.

    Amet algatas või toetas aktiivselt 694 uurimist liikmesriikides, andes põhjalikku analüütilist ja operatiivtuge. Enamik uurimusi on endiselt käimas. Kõige sagedamini toetas amet uurimisi seoses kanepi, ebaseaduslikule sisserändele kaasaaitamise, sünteetiliste narkootikumide ja inimkaubandusega.

    Amet koostas 984 ristkontrolli aruannet ja 340 operatiivanalüüsi aruannet.

    Liikmesriikide juhtivad uurijad ning eksperdid olid ameti antava analüütilise ja operatiivtoega väga rahul.

    Liikmesriikidele antava operatiivtoe maht suurenes märgatavalt, mis kinnitab juba eelnevatel aastatel ilmnenud ameti talitustele esitatud taotluste arvu suurenemist. Amet jätkas operatiivkohtumistel osalemise rahalist toetamist ning toetas ka euro võltsimise juhtumite uurimisi.

    Amet võttis ette mahuka uue analüüsifaili kontseptsiooni väljatöötamise, mis annab mitmeid olulisi eeliseid liikmesriikidele, sh kiirem vastamine liikmesriikide taotlustele.

    Amet toetas 2011. aastal 17 ühist uurimisrühma täisliikmena.

    Amet rajas uue operatiivkeskuse, mis võimaldab sissetuleva teabe paremat koordineerimist, operatiivteabe tsentraalset marsruutimist, haldus- ja koordinatsioonifunktsiooni ning operatiivse prioriseerimise funktsiooni.

    Amet toetas ja andis panuse uue ELi poliitikatsükli 2011-2013 väljatöötamisse ja rakendamisse, mille aluseks on organiseeritud kuritegevuse ohuhinnang (OCTA 2011).

    Ameti spetsiaalne üksus jätkas oma tööd terroristide rahastamise jälgimise programmis ning töötles kõiki seonduvaid Ameerika Ühendriikide päringuid ja infolekkeid. Amet käivitas ka teadlikkuse tõstmise kampaania terroristide rahastamise jälgimise programmi kohta pädevate asutuste praktikutele, prokuröridele jne ning korraldas ekspertide kohtumisi Brüsselis, kus arutati süsteemi Ameerika Ühendriikide terroristide rahastamise jälgimise programmi ELi ekvivalenti.

    Strateegiline analüüsivõime

    Strateegilise analüüsi aruanded (ohuhinnangud, üldolukorda käsitlevad aruanded ning teave (Intelligence Notifications)).

    Ohuhinnangud: krediitkaardipettused, inimkaubandus, USA ja ELi prioriteetide ja meetodite võrdlus võitluses rahvusvahelise organiseeritud kuritegevusega; organiseeritud kuritegevuse ohuhinnang (OCTA); organiseeritud kuritegevus Doonau piirkonnas; ulatuslik rahvusvaheline spordiüritus (jalgpalli Euroopa meistrivõistlused Poolas ja Ukrainas); viisanõude kaotamine Ukrainas: mõju ELi turvalisusele, viisanõude kaotamine Moldovas: mõju ELi turvalisusele.

    Üldolukorda käsitlevad aruanded: ühine aruanne (Frontex, Olaf, maksunduse ja tolliliidu peadirektoraat, komisjon) organiseeritud kuritegevuse kohta ELi piiridel, ELi aruanne terrorismi olukorra ja suundumuse kohta.

    Organiseeritud kuritegevuse seire ohuteated: organiseeritud kuritegelike rühmituste ebaseaduslik kauplemine ohustatud loomaliikidega, mobiilse kuritegeliku rühmituse osalemine ebaseaduslikus kauplemises ninasarvikusarvedega, ebaseaduslik kauplemine jäätmetega ja jäätmete ebaseaduslik mahapanek, võltsitud ja teiste ebaseaduslike taimekaitsevahendite kaubanduse kasv Euroopas.

    Teadmistooted: amet osales ÜJKP missioonide liikmetele mõeldud käsiraamatu koostamisel, osalemine ühise politseioperatsiooni Eurocar teabelehe ja riskiprofiili koostamisel.

    Amet kui ELi kriminaalteabe keskus

    Teabehalduse võimekus, Europoli turvaline teabevahetusvõrk (SIENA), Europoli infosüsteem (EIS), kontaktbüroode võrgustik.

    Kokku said amet, liikmesriigid ja välispartnerid 2011. aastal 222 135 SIENA teadet. 2010. aastaga võrreldes on teadete arv kasvanud 34 %.

    2011 aasta lõpuks oli SIENAga ühinenud liikmesriikide 15 kriminaaltulu jälitamise talitust. Projekt jätkub 2012. aastal.

    2011 aasta lõpuks kasutasid 13 liikmesriiki automaatseid andmelaadijaid, et võimaldada andmete automaatset sisestamist EISi. Projekt jätkub 2012. aastal.

    EISis oli seisuga 28. oktoober 2011200 000 objekti.

    Töötatakse jätkuvalt seotud otsingute suutlikkuse parandamiseks kõikides ameti rakendustes.

    Europol Links Manager (ELM) on alates oktoobri lõpust 2011 interneti teel kättesaadav. Uus funktsioon võimaldab automaatset ristkontrolli analüüsifailide, 10.4 andmeaida, EISi ja ERESe vahel.

    Ameti kontaktametnikud on lüliks Haagis asuva Europoli peakorteri ja 27 liikmesriigi pealinnades asuvate Europoli riiklike üksuste vahel. See on ainulaadne võrgustik, mis koosneb 145 kontaktametnikust, kellel on igapäevases õiguskaitsetegevuses tähtis roll, tagades teabevahetuse ja käimasolevate uurimiste tugiteenused ning kooskõlastades tegevust. Samuti töötavad ameti juures kontaktametnikud kümnest ELi mittekuuluvast riigist ja organisatsioonist, kes teevad ametiga koostööd koostöölepingute alusel. Amet toetab kontaktbüroode võrgustikku turvaliste teabekanalitega. Ametil on kaks kontaktametnikku Washingtonis (USA) ja üks Interpoli peakorteris Lyonis (Prantsusmaa).

    Amet kui ELi õiguskaitse-alase kogemuse keskus

    Europoli ekspertide platvorm (EPE), andmevahetusplatvormid ja andmete säilitamise lahendused, teadmistooted ja -teenused, koolitus, konverentsid ja teavitusüritused.

    Europoli ekspertide platvormile on loodud 19 platvormi, nende kasutajakontode ja aktiivsete kasutajate arv kasvab pidevalt.

    Küberkuritegevuse osas võttis amet meetmeid oma operatiivse ja strateegilise kogemuse konsolideerimiseks võrgukuritegevusega seotud peamistes töövaldkondades, sh privaatsuse rikkumine, identiteedivargus, laste seksuaalne ärakasutamine, massiteabevahendite kaudu levivad petuskeemid, maksekaardipettused ja intellektuaalomandi vargus. Parandati ka küberkuritegevuse keskuse infrastruktuure ja vahendeid. Amet edendas ka partnerlusi teiste ELi küberturvalisuse ametitega, nagu Euroopa Võrgu- ja Infoturbeameti, Eurojusti ja Euroopa Politseikolledžiga (CEPOL), et tagada ELi kollektiivne reageerimine üha suureneva küberkuritegevuse ohule.

    Euroopa Komisjon/OLAF, Euroopa Keskpank ja Europol korraldasid Europoli uues Haagi peakorteris 23.-25. novembril 2011 2. ühise rahvusvahelise euro võltsimise eest kaitsmise konverentsi.

    Europol toetas CEPOLit koolituse/teadlikkuse tõstmise pakettide väljatöötamisel ja elluviimisel, et toetada veelgi riiklikku jälitusmudelit rakendavaid liikmesriike. Amet osales 2011 aastal nädala pikkusel seminaril CEPOLis, et kavandada koolituspakette.

    Välissuhted

    Suhted koostööpartneritega.

    Amet teeb koostööd paljude ELi partnerite ning kolmandate riikide ja organisatsioonidega. Teabevahetus partneritega toimub koostöölepingute alusel. Strateegilised lepingud võimaldavad vahetada kõiki andmeid, välja arvatud isikuandmed, operatiivtööd käsitlevad lepingud võimaldavad vahetada ka isikuandmeid.

    Amet teeb praegu koostööd 18 ELi mittekuuluva riigiga, üheksa ELi asutuse ja ametiga ning kolme rahvusvahelise organisatsiooniga, sealhulgas Interpoliga, kes osaleb ameti operatiivtöö mitmetes aspektides.

    Interpol (1) ja Europol kinnitasid oktoobris 2011 peamiste julgeolekuvaldkondade kollaboratiivse operatiivtegevuse kava.

    2011. aasta lõpus kasutasid neli koostööpartnerit otsest juurdepääsu SIENAle. Projekt jätkub 2012. aasta jooksul.

    Europoli riiklike üksuste juhid kõikidest liikmesriikidest, sealhulgas koostööpartnerite (nt Eurojust ja Interpol) ning komisjoni vaatlejad, kohtuvad korrapäraselt, et aidata ametit operatiivküsimustes ning toetada ametit kaasavate ühiste uurimisrühmade loomist.

    Allikas: ameti edastatud teave.


    (1)  Rahvusvaheline kriminaalpolitsei organisatsioon (ICPO).

    Allikas: ameti edastatud teave.


    AMETI VASTUSED

    12.

    2010. aastast 2011. aastasse kanti üle 22,6 miljonit eurot. Europol peab märkimisväärseks edusammuks, et kogueelarve ülekanded vähenesid 15 miljoni euroni.

    2011. aasta eelarve täitmist takistasid eriolud, näiteks viivitus (3 kuud) uude hoonesse kolimisel. 2011. aasta oli Europoli jaoks teine rahaliselt Euroopa Liidu asutusena tegutsemise aasta, mil võeti konkreetseid lisameetmeid, et viia tegevus paremasse kooskõlla eelarve aastasuse põhimõttega. Euroopa Komisjoni siseauditi teenistuse 2011. aasta kavandamise ja eelarve koostamise audit kinnitas sellealaseid positiivseid arenguid.

    13.

    Vt Europoli vastust punktile 12.

    14.

    Värbamise, hanketegevuse ja kõikide finantstehingute erandid registreeritakse. Europolil on protsessiraamistik, mis põhineb kohaldatavatel standarditel ja normidel ning tunnustab neid. Europol võtab siiski kontrollikoja kommentaari teadmiseks ja jätkab (finants) menetluste juhtimise ja registreerimise ühtlustamist, et viia need täielikult kooskõlla kontrollikoja tähelepanekutega.

    15.

    Europoli arvestussüsteemi põhimenetlused, sealhulgas eelarveline kulukohustus ning palgakulusid hõlmavad maksemenetlused, kiideti heaks. Europol võtab siiski kontrollikoja kommentaari teadmiseks ja laiendab sellega seoses oma heakskiitmistegevust.

    16.

    Asjaomaste varade füüsilise asukoha kinnitamiseks lõplikus raamatupidamisaruandes tehti märkimisväärseid pingutusi.

    Kohe pärast asukohariigi üle kantud varade lõpliku väärtuse selgumist uuendati vastavaid kindlustuslepinguid.

    Nüüd, mil asukohariik on lõpetanud varade ülekandmise protsessi, teeb Europol varade uue füüsilise kontrolli ja tegutseb prioriteedina vastavalt tulemustele.

    17.

    Europol tunnistab vajadust parandada hankemenetluste ettevalmistamist ja läbiviimist, sealhulgas dokumenteerimise vajadust. Lisaks menetluste täiustamisele kaalutakse 2012. aasta lõpuks teha toetavaid korralduslikke muudatusi.

    18.

    Europol valmistab ette ja võtab vastu Europoli finantsmääruse rakenduseeskirjad pärast finantsmääruse uue raamistiku vastuvõtmist Euroopa Liidu tasandil. Euroopa Liidu finantsmääruse raamistiku kehtivaid rakendussätteid kohaldatakse Europolis analoogia põhjal.

    19.

    Europoli uue hoone remondikulusid ja välise katastroofi taastekohti kajastati rahaliste kohustustena 2011. aasta lõplikus raamatupidamisaruandes. Europol tellib kulude prognooside sõltumatu hinnangu, võttes arvesse sellise hinnangu maksumust.

    20.

    Europol peab valikutestide konfidentsiaalsust väga oluliseks. Juurdepääs testimaterjalidele on piiratud.

    Eelvalikutestide ja intervjuude lävendid kehtestati alates juulist 2012.

    Europol on arvamusel, et kõik valikukomisjonide kohtumistega seotud peamised järeldused on nõuetekohaselt dokumenteeritud. Europol võtab siiski täiendavaid parandusmeetmeid vastavalt kontrollikoja tähelepanekutele.

    21.

    Europol vastab kontrollikoja kommentaarile inimressurssidega seotud tulemuslikkuse jälgimise kontekstis.


    Top