EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0316(02)

Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohane muutmistaotlus

ELT C 82, 16.3.2011, p. 7–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.3.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 82/7


Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohane muutmistaotlus

2011/C 82/07

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest.

MUUTMISTAOTLUS

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

MUUTMISTAOTLUS VASTAVALT ARTIKLILE 9

„VITELLONE BIANCO DELL’APPENNINO CENTRALE”

EÜ nr: IT-PGI-0117-1552-26.10.2009

KGT ( X ) KPN ( )

1.   Spetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab:

Toote nimetus

Image

Toote kirjeldus

Image

Geograafiline piirkond

Image

Päritolutõend

Image

Tootmismeetod

Seos piirkonnaga

Image

Märgistus

Riiklikud nõuded

Muu (täpsustada)

2.   Muutmistaotlus:

Image

Koonddokumendi või kokkuvõtte muutmine

Registreeritud KPNi või KGT muutmine, mille kohta ei ole avaldatud koonddokumenti ega kokkuvõtet

Spetsifikaadi muutmine, mis ei tingi avaldatud koonddokumendi muutmist (määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 9 lõige 3)

Spetsifikaadi ajutine muutmine, mis tuleneb riiklike ametiasutuste nõutud kohustuslikest sanitaar- või fütosanitaarmeetmetest (määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 9 lõige 4)

3.   Muudatus(ed):

3.1.   Toote kirjeldus:

On osutunud vajalikuks määratleda uuesti üksikasjalikud eeskirjad, millega tagatakse, et kõnealune toode pärineb ühest koonddokumendi punktis 3.2 nimetatud kolmest tõust (Chianina, Marchigiana ja Romagnola), kuna veiste identifitseerimise ja registreerimise valdkonnas kehtivate õigusaktide kohaselt identifitseeritakse mainitud tõuge praegu üksnes riikliku veisteregistri (Anagrafe Bovina Nazionale) tunnuste alusel. Register asutati määrusega (EÜ) nr 1760/2000, mis jõustus pärast kaitstud geograafilise tähise „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” registreerimist 20. jaanuari 1998. aasta määrusega (EÜ) nr 134/98.

Koonddokumendi punktis 3.2 on parandatud üksnes värviga seotud parameetrit määrava tooni väärtus (H), kuna spetsifikaadis ja kokkuvõttes, mille alusel geograafiline tähis heaks kiideti, sisaldus komakohast tulenev pisiviga: 2,5 asemel peab olema märgitud 25 ning 4,5 asemel 45. Kehtivas spetsifikaadis sisalduv viga tuleneb selgelt trükiveast, kuna tooni H miinimumväärtus on 15 ja maksimumväärtus 60, mistõttu parameetrid ei saanud kindlasti olla ei 2,5 ega 4,5. Liha „Vitellone bianco dell'Appennino” kvaliteedinäitajad jäävad seega samaks.

3.2.   Geograafiline piirkond – piirkonna laiendamine:

Kaitstud geograafilise tähise „Vitellone bianco dell'Appennino” traditsioonilise tootmispiirkonna laiendamise taotlus hõlmab tervet Pistoia provintsi ning teatavaid omavalitsusüksusi Roma, Latina ja Caserta provintsides.

Taotlus põhineb eelkõige vajadusel lisada tootmispiirkonnad, kus kasvatatakse traditsiooniliselt Chianina, Marchigiana ja Romagnola tõugu veiseid, kellelt saadakse kaitstud geograafilise tähisega liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale”. Nimetatud karjakasvatuse pikaajaline traditsioon laiendamistaotlusega hõlmatud piirkonnas on dokumenteeritud põllumajanduspiirkondade kontrolliasutuste (Ispettorati Provinciali all'Agricoltura; kuulus varem põllumajandus- ja metsandusministeeriumi alluvusse) trükistes, loomahaiguste tõrjega seotud veterinaarsertifikaatides ning seminaride ja konverentside protokollides, mis annavad teavet Chianina, Marchigiana ja Romagnola tõugu veiste arvu kohta 1950-, 1960- ja 1970-ndatel aastatel Pistoia provintsi ning Roma, Latina ja Caserta provintsi mägistes omavalitsusüksustes.

Geograafilise piirkonna laiendamistaotlusega hõlmatud alade mullastiku- ja kliimatingimused ning karjamaad on sarnased praeguse tootmispiirkonna näitajatele ja karjamaadele ning nendel aladel rakendatavad karjakasvatustavad vastavad liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” saamiseks praegu kasutatavatele tavadele.

Kaitstud geograafilise tähisega liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” geograafiline tootmispiirkond kulgeb piki Apenniini mäestikku Kesk-Itaalias, kus valitsev ökosüsteem on ilmastiku, temperatuurikõikumiste ja sademete koguhulga poolest täpselt määratletud. Piirkonnas valitsevad Apenniinide ja Vahemere ilmastikuolud, mida iseloomustavad aastane sademete hulk keskmiselt 1 200 mm (erandlikel aastatel kuni 2 000 mm) ja aasta keskmised temperatuurid, mis ulatuvad 0 °C-st talvel kuni 24 °C-ni suvel, kusjuures miinimumtemperatuurid võivad langeda – 10 °C-ni ja maksimumtemperatuurid ületada 30 °C.

Piirkonnale iseloomulik maastik on künklik ja mägine. Madalamatel kõrgustel on valdavalt metsad, mis lähevad üle rohumaadeks Apenniinide veelahkmealal, kus maa on jagatud paljudeks väikesteks lappideks, mida kasutatakse eri eesmärkidel (viljelusmaa, metsatukad ja karjamaa). Liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” toomiseks kasutatavate Chianina, Marchigiana ja Romagnola tõugu veiste kasvatusmeetodid nii kindlaksmääratud geograafilises piirkonnas kui ka kõigil laiendamistaotlusega hõlmatud aladel on väga sarnased, olles seotud nimetatud tegevuse ajaloolise ja kultuurilise aspektiga. Piirkonnale on eelkõige omane madal loomkoormus (keskmiselt 25 looma põllumajandusettevõtte kohta) ning kõrvalistel küngastel ja mägismaadel viljeldakse ekstensiivset loomakasvatust.

Teatavate provintside uued nimed

Muudetud on ainult järgmiste provintside nimesid, mida on mugandatud uutele riiklikele eeskirjadele: Forlì on nüüd Forlì-Cesena ja Pesaro on Pesaro-Urbino.

Fermo provints, mis oli osa määratletud geograafilisse tootmispiirkonda kuuluvast Ascoli-Piceno provintsist, moodustab nüüd uue provintsi, mis loodi 11. juuni 2004. aasta seadusega. Provints alustas tegevust 7. juunil 2009.

3.3.   Päritolutõend:

Muudeti spetsifikaadi artiklit 7, mis ei sisaldanud ühtegi märget päritolutõendi kohta ja milles ei määratletud kontrolliasutust.

Sellesse lisati päritolutõendit käsitlev teave kõikide tootmisetappide ja tootmisahelas osalejate kohta, nagu on sätestatud määruse (EÜ) nr 510/2006 artiklis 4 ja määruse (EÜ) nr 1898/2006 artiklis 6.

3.4.   Tootmismeetod:

Sündimisega seotud kohustus

Koonddokumendi punkti 3.5 on sisse viidud tootmispiirkonnas sündimist käsitlev kohustus.

Liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” tootmiseks ettenähtud tõugu loomade võõrutamine toimub küllaltki hilja, alles ligikaudu kuue kuni seitsme kuu vanuselt. See tuleneb ka tõsiasjast, et vasikad sünnivad sageli karjamaal ning püsivad mainitud vanuseni ema läheduses.

Kui vasikas sünnib väljaspool tootmispiirkonda, tuleks ta võõrutada liiga vara; see mõjub aga halvasti vasika heaolule, tema tootmispotentsiaalile ja toote lõplikele omadustele.

On suurendatud järjepidevust tagamaks, et tootmine ja tapmine toimuksid täies ulatuses määratletud piirkonnas, samas kui töötlemine, pakendamine ja müük võivad järelevalve all toimuda ka väljaspool kõnealust piirkonda.

Lisaks on täpsustatud, et loomakasvatus peab toimuma tootmispiirkonnas, kuigi nimetatud kohustus on juba kehtestatud.

Loomade päevane minimaalne energiavajadus

Koonddokumendi punktis 3.4 on sätestatud isas- ja emasloomadele vajalike söödaühikute miinimumkoguse erinevus: emasloomade söödaühikute miinimumkogus on väiksem, kuna neil on isasloomadest erinev nuumamis- ja kasvamisvõime ning nad vajavad seega isasloomadest vähem energiat.

Söötmispiirangud

Koonddokumendi punkti 3.4 on lisatud loomade söötmisega seonduvad rangemad piirangud, millega takistatakse tööstusharu kõrvalsaaduste kasutamist. Nimetatud kasutuskeeldu on nüüd tapmisele eelneva nelja kuu asemel laiendatud kõigile kasvatusetappidele.

Tapmine

Koonddokumendi punkti 3.4 on lisatud täpsustus selle kohta, et vastavalt loomade heaolu eeskirjadele tuleb loomad viia tapamajas viivitamata tapmisele või paigutada nad ooteajaks üksiklatritesse. See täpsustus on oluline, kuna stress transpordietapil, tapaeelsel ootamisel, loomade laadimisel veokitele ja sealt maha halvendab sageli lõpptoote kvaliteeti liha värvi ja maitse, poolrümpade laagerdumisvõime, suurema vedelikukao jms osas.

Seepärast on vajalik vähendada nimetatud stressitegureid, kehtestades nõude, et loomad tapetaks asjakohastes, kontrollitud ja tootmispiirkonnas asuvates tapamajades. Tapamajades peavad olema ka tapaeelseks ootamiseks sobivad alad, mis on vajalikul määral kohandatud ja piisavalt suured selleks, et loomi saaks paigutada üksiklatritesse ja/või eraldada nad üksteisest ning vähendada seega loomi kurnavad psühhofüüsilised stressitegurid miinimumini.

Rümba sise- ja välisrasva eemaldamise keeld

Koonddokumendi punkti 3.5 lisati rümba sise- ja välisrasva täieliku eemaldamise keeld, et tagada liha optimaalne laagerdumine ja kaitsta seda laagerdumisaegse oksüdeerumise eest. Liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” siserasvasisaldus on madal, mistõttu liha vajab optimaalse mureduse saavutamiseks piisavalt pikka laagerdumisaega.

Liha peab külmikus toimuva laagerdumise ajal olema kaitstud ümbritseva rasvakihiga, millega hoitakse ära oksüdeerumine ja lahtilõigatud lihatükkide pruunikaks tõmbumine.

Kui osa poolrümba välisrasvakihist säilitatakse ning see eemaldatakse hiljem töötlemisetapis pakendamise või otsemüügi jaoks, on võimalik hoida bakterisisaldus madalana. See on vajalik laitmatuks töötlemiseks ja pakendamiseks, eelkõige toote pakendamisel vaakum- või gaaspakendisse.

Minimaalne laagerdumisaeg

Laagerdumine on puhkeperiood, mis on hädavajalik liha muredaks ja maitsvaks muutmiseks. Need omadused on liha kvaliteedi määratlemisel olulised. Piisav laagerdumisaeg on vajalik valkude denatureerimiseks ensümaatiliste protsesside abil, võimaldades nii tootel saavutada parimad omadused. Laagerdumisaja kestus sõltub jaotustüki liigist.

Seepärast oli vajalik täpsustada koonddokumendi punktis 3.5 isasloomade rümpade laagerdumisaja erinevus esiveerandi (vähemalt 4 päeva) ja tagaveerandi (10 päeva) puhul.

3.5.   Märgistus:

Etiketile märgitav lisateave

Koonddokumendi punktis 3.7 asendatakse sõna „märk” (marchio) sõnaga „märgis” (contrassegno), et paremini üksteisest eristada rümbale kustutamatult löödavat templit, mis tagab toote identifitseerimise ja jälgitavuse, ning „märki”, millel võib olla ka kaubanduslik eesmärk.

„Märgi” kinnitamine on seega asendatud „märgistamisega”.

Koonddokumendi punktis 3.7 on sätestatud, et kontrolliasutus tagab kõiki loomi hõlmava teabe sisestamise ja registreerimise kontrollidokumendiks nimetatavasse arvutifaili. Kontrollidokument on elektrooniline dokument, millele tuginetakse vastavusnõuete täitmise kontrollimisel, ja see säilitatakse üksnes elektrooniliselt. Pärast kontrollidokumendi registreerimist lööb pädev ametnik rümbale eespool mainitud templi.

Kontrollidokumendis peab sisalduma järgmine teave, mis võimaldab kontrollida vastavusnõudeid ja nende täitmist: looma identifitseerimisnumber (registrinumber); põllumajandusettevõte, kus loom on sündinud; põllumajandusettevõte, kus looma on kasvatud ja/või nuumatud; looma liikumine; sünnikuupäev; sugu; tapapäev ja tapmise järjekorranumber; loomakategooria; rümba ja ettenähtud jaotustüki mass; rümba liha- ja rasvasisaldus EÜ liigituse kohaselt ning tapmise sooritanud tapamaja nimi ja asukoht; rümba tükeldanud lihalõikusettevõtte nimi ja asukoht; vastuvõetud toote liik (rümp, poolrümp, kuuendik, neljandik, üksikud jaotustükid või mitmesugused jaotustükid); vastuvõtja nimi ja asukoht: tapamaja, lihalõikusettevõte, turustaja; sertifitseerimise eest vastutava ametniku nimi.

Sel viisil on võimalik kehtestada süsteem, millega tagatakse välise kontrolliasutuse otsese järelevalve all tarbijale toote täielik jälgitavus looma sünnist kuni liha viimase tootmisetapini, järgides täiel määral ühenduse eeskirju etiketil esitatavate kohustuslike andmete ja vabatahtliku lisateabe kohta.

Kauba turustamise jaoks heakskiidetud töötlemis- ja pakendamissüsteemid. Etikettidel esitatav lisateave

Turgude ja turustussüsteemide areng on toonud kaasa vajaduse korraldada ja reguleerida muid liha töötlemissüsteeme kui liha tükeldamine lihapoes. Märgiga KGT tähistatud liha võib säilitada koonddokumendi punktis 3.7 esitatud üksikasjalike eeskirjade kohaselt tükeldatud kujul, eeldusel et kõnealused tooted pakendatakse kontrollitud lihalõikusettevõtetes, kus on võimalik kinnitada igale pakendile kaitstud geograafilise tähise logo.

Võimalikult suure läbipaistvuse ja korrektse tarbijateabe tagamiseks on peetud vajalikuks esitada jälgitavusetiketil lisaks määrusega (EÜ) nr 1760/2000 ettenähtud kohustuslikule jälgitavusteabele andmed, mis on vältimatud, et pakkuda tarbijale kaitstud geograafilise tähisega „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” seotud tagatisi.

Koonddokumendi punkti 3.7 on seega lisatud, et etiketil peab lisaks kehtivate õigusaktidega ettenähtud kohustuslikele andmetele olema esitatud järgmine teave: viitenumber või jälgitavuse kood; nimetus „Vitellone Bianco dell’Appennino Centrale” ja/või selle logo; märge „Indicazione Geografica Protetta” (kaitstud geograafiline tähis) ja/või kehtivate õigusaktidega ettenähtud ühenduse logo (on lubatud kasutada lühendit „IGP”); looma tõug.

Kõnealuse muutuse ettepanek tehakse eesmärgiga tagada tarbijale toote täielik jälgitavus alates looma sünnist kuni liha viimase töötlemisetapini.

KOONDDOKUMENT

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

„VITELLONE BIANCO DELL’APPENNINO CENTRALE”

EÜ nr: IT-PGI-0117-1552-26.10.2009

KGT ( X ) KPN ( )

1.   Nimetus:

„Vitellone bianco dell’Appennino centrale”

2.   Liikmesriik või kolmas riik:

Itaalia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus:

3.1.   Toote liik:

Klass 1.1.

Värske liha

3.2.   Toote kirjeldus, mida punktis 1 esitatud nimetus tähistab:

Vasikaliha „Vitellone Bianco dell’Appennino Centrale” saadakse 12–24 kuu vanustelt puhast Chianina, Marchigiana ja Romagnola tõugu isas- ja emasloomadelt, kes on sündinud ja kasvanud tootmispiirkonnas.

Loomad peavad pärinema valitud karjadest ja nad tuleb kanda nõuetekohaselt riiklikku tõuraamatusse kuuluvasse noorloomade registrisse, et tõendada tõupuhtust, sest geneetiline tegur on liha füüsikaliste ja organoleptiliste omaduste määratlemise seisukohast oluline.

Rümba lihaosade värvus ei tohi olla ebanormaalne (lillakaspunane või mustjas). Nähtav rasv ei tohi olla määrdunudkollast värvi ning soonestik ei tohi olla tumekollane.

Liha „Vitellone Bianco dell'Appennino Centrale” keskmised kvaliteedinäitajad on järgmised:

pH

vahemikus 5,2–5,8

eetriekstrakt (kogumassist)

vähem kui 3 %

tuhk (kogumassist)

vähem kui 2 %

valgud (kogumassist)

rohkem kui 20 %

kolesterool

vähem kui 50 mg/100 g

küllastumata ja küllastunud rasvhapete suhe

üle 1,0

massi vähenemine külmas vähem

kui 3 %

massi vähenemine kuumtöötlemisel vähem

kui 35 %

kõvadusaste (toorena)

vähem kui 3,5 kg/cm2

kõvadusaste (kuumtöödelduna)

vähem kui 2,5 kg/cm2

värvus (päevavalguses 2 667 K)

L

rohkem kui 30

C

rohkem kui 20

H

vahemikus 25–45

3.3.   Tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul):

3.4.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul):

Apenniinide „valget” tõugu vasikaid söödetakse kuni võõrutamiseni emapiimaga. Pärast seda söödetakse neid peamiselt rohttaimede ja/või söödaga, mis pärinevad nimetatud geograafilisele piirkonnale omastelt looduslikelt või kultiveeritud rohumaadelt. Lisaks võib kasutada mineraali- ja vitamiinilisanditega liht- või segajõusööta.

Söödakogus arvutatakse nii, et oleks tagatud kõrge või keskmiselt kõrge toitainesisaldus, kusjuures maksimumväärtused on isasloomade jaoks 0,8 söödaühikut/kuivaine kg kohta ja emasloomade jaoks 0,7 söödaühikut/kuivaine kg kohta.

Loomi on keelatud sööta tööstusharu kõrvalsaadustega.

3.5.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas:

Tootmise erietapid, mis peavad toimuma geograafilises piirkonnas, on sünd, kasvatamine (sealhulgas võõrutus- ja nuumamisperiood) kuni tapmiseni.

3.6.   Erieeskirjad viilutamise, riivimise, pakendamise jm kohta:

3.7.   Erieeskirjad märgistamise kohta:

Liha „Vitellone bianco dell’Appennino Centrale” tuleb turustada erimärgisega, millel on sõnad „Vitellone Bianco dell’Appennino Centrale” IGP.

Märgistamise viib tapamajas läbi kontrolliasutus.

Etiketil peavad lisaks nimetusele „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” ja/või logole olema esitatud järgmised andmed: viitenumber või jälgitavuse kood; sõnad „Indicazione Geografica Protetta” (kaitstud geograafiline tähis) ja/või kehtivate õigusaktidega ettenähtud ühenduse logo (on lubatud kasutada lühendit „IGP”); looma tõug. Etiketil võib esitada ka muid andmeid, mis on ette nähtud elektroonilise kontrollidokumendiga, mis on vajalik vastavusnõuete täitmise kontrollimiseks ja sisaldab järgmist teavet: looma identifitseerimisnumber (registrinumber); põllumajandusettevõte, kus loom on sündinud; põllumajandusettevõte, kus looma on kasvatud ja/või nuumatud; looma liikumine; sünnikuupäev; sugu; tapapäev ja tapmise järjekorranumber; loomakategooria; rümba ja ettenähtud jaotustüki mass; rümba liha- ja rasvasisaldus EÜ liigituse kohaselt; tapmise sooritanud tapamaja nimi ja asukoht; rümba tükeldanud lihalõikusettevõte nimi ja asukoht; vastuvõetud toote liik (rümp, poolrümp, kuuendik, neljandik, üksikud jaotustükid või mitmesugused jaotustükid); vastuvõtja nimi ja asukoht: tapamaja, lihalõikusettevõte, turustaja; sertifitseerimise eest vastutava ametniku nimi.

Nii värske kui ka sügavkülmutatud tükeldatud liha peab olema eelpakendatud või pakendatud vaakum- või gaaspakendisse. Liha turustatakse üksnes suletud ja etiketiga varustatud pakendites. Pakendamine võib toimuda üksnes selleks loa saanud lihalõikusettevõtetes pädeva asutuse järelevalve all.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus:

Kaitstud geograafilise tähisega liha „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” geograafiline tootmispiirkond hõlmab Kesk-Itaalias piki Apenniini mäestikku paiknevaid provintse ja omavalitsusüksusi.

Täpsemalt koosneb tootmispiirkond järgmistest praegustest provintsidest: Bologna, Ravenna, Forlì-Cesena, Rimini, Ancona, Ascoli Piceno, Fermo, Macerata, Pesaro-Urbino, Teramo, Pescara, Chieti, L'Aquila, Campobasso, Isernia, Benevento, Avellino, Frosinone, Rieti, Viterbo, Terni, Perugia, Grosseto, Siena, Arezzo, Firenze, Prato, Livorno, Pisa, Pistoia, Roma (üksnes järgmised omavalitsusüksused: Arcinazzo Romano, Camerata Nuova, Cervara di Roma, Jenne, Mazzano Romano, Ponzano Romano, Sant’Oreste, Subiaco, Vallepietra, Vallinfreda, Vivaro Romano), Latina (üksnes järgmised omavalitsusüksused: Campodimele, Castelforte, Fondi, Formia, Itri, Lenola, Minturno, Monte San Biagio, Prossedi, Roccasecca dei Volsci, Santi Cosma e Damiano, Sonnino, Spigno Saturnia) ja Caserta (üksnes järgmised omavalitsusüksused: Ailano, Alife, Alvignano, Baia e Latina, Bellona, Caianello, Caiazzo, Calvi Risorta, Camigliano, Capriati a Volturno, Castel Campagnano, Castel di Sasso, Castello del Matese, Ciorlano, Conca della Campania, Dragoni, Fontegreca, Formicola, Francolise, Gallo Matese, Galluccio, Giano Vetusto, Gioia Sannitica, Letino, Liberi, Marzano Appio, Mignano Monte Lungo, Pastorano, Piana di Monte Verna, Piedimonte Matese, Pietramelara, Pietravairano, Pignataro Maggiore, Pontelatone, Prata Sannita, Pratella, Presenzano, Raviscanina, Riardo, Rocca D'Evandro, Roccaromana, Rocchetta e Croce, Ruviano, San Gregorio Matese, San Pietro Infine, San Potito Sannitico, Sant'Angelo d'Alife, Sparanise, Teano, Tora e Piccilli, Vairano Patenora, Valle Agricola, Vitulazio).

5.   Seos geograafilise piirkonnaga:

5.1.   Geograafilise piirkonna eripära:

Apenniini mäestik moodustab ilmastiku, temperatuurikõikumiste ja sademete koguhulga poolest täpselt määratletud ökosüsteemi. Sellised keskkonnatingimused, mis on seotud nii pinnase morfoloogia kui ka eripärase paigutusega, tingivad karjamaadel mitmekülgse ja väga iseloomuliku taimestiku kujunemise. Karjamaade omapära on seotud taimestikus sisalduvate põhielementidega, nagu pigmendid ja konkreetsed aromaatsed ühendid.

Piirkonnale iseloomulik maastik on künklik ja mägine. Madalamatel kõrgustel on valdavalt metsad, mis lähevad üle rohumaadeks Apenniinide veelahkmealal, kus maa on jagatud paljudeks väikesteks lappideks, mida kasutatakse eri eesmärkidel (viljelusmaa, metsatukad ja karjamaa).

Piirkonnas valitsevad Apenniinide ja Vahemere ilmastikuolud, mida iseloomustavad aastane sademete hulk keskmiselt 1 200 mm (erandlikel aastatel kuni 2 000 mm) ja aasta keskmised temperatuurid, mis ulatuvad 0 °C-st talvel kuni 24 °C-ni suvel, kusjuures miinimumtemperatuurid võivad langeda – 10 °C-ni ja maksimumtemperatuurid ületada 30 °C.

5.2.   Toote eripära:

Valgusisaldus ning küllastumata ja küllastunud rasvhapete suhe on olulised tegurid liha „Vitellone Bianco dell'Appennino Centrale” kvaliteediomaduste hindamisel.

Nimetatud vasikaliha, sealhulgas müügipunktis tükeldatud liha pind ei tumene kiiresti, mis omakorda vähendab märkimisväärselt töötlemisetapi kadusid.

5.3.   Põhjuslik seos geograafilise piirkonna ja (kaitstud päritolunimetusega) toote kvaliteedi või omaduste või (kaitstud geograafilise tähisega) toote erilise kvaliteedi, maine või muude omaduste vahel:

Määratletud geograafilise piirkonna ja toote seos põhineb genofondi, loomakasvatustavade ja ilmastikutingimuste koostoimel.

Loomakasvatusmeetodid põhinevad peamiselt loomade traditsioonilisel lõaspidamisel ja poolvabal pidamisel nuumamisetapis. Kasvamis- ja nuumamisetapis kasutatav sööt on toodetud põhiliselt samas põllumajandusettevõttes. Enamik põllumajandusettevõtetest kasutab nn kinnise tsükli süsteemi, mille kohaselt laudas sugulehmadest sündinud vasikaid nuumatakse laudas kuni tapakaalu saavutamiseni.

Toote kõige tähtsamad omadused määratleb eelkõige asjaolu, et loomad on kolme kohalikku lihalooma tõugu, keda on traditsioonilisi, juurdunud meetodeid kasutades sajandite vältel määratletud piirkonnas kasvatatud.

Liha mõjutavad dünaamiliselt keskkonnategurid, mis määratlevad selle eripära peale organoleptiliste omaduste ka lihasmassi, sidekoe osakaalu ja rasvasisalduse seisukohast. Kuna loomad elavad peamiselt vabades tingimustes, on nende bioloogiline elutsükkel tihedasti seotud ümbritseva geograafilise keskkonnaga.

Viide spetsifikaadi avaldamisele:

(Määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 5 lõige 7)

Ministeerium on algatanud määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 5 lõikes 5 sätestatud menetluse, avaldades 15. juuli 2009. aasta Itaalia Vabariigi ametlikus väljaandes nr 162 ettepaneku kaitstud geograafilise tähise „Vitellone bianco dell’Appennino centrale” tunnustamiseks.

Spetsifikaadi terviktekst on kättesaadav järgmisel veebisaidil:

http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

või

otse põllumajandusministeeriumi veebisaidil (http://www.politicheagricole.it); klõpsata „Prodotti di Qualità” (kvaliteettooted; ekraanil vasakul) ning seejärel „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]” (ELi läbivaatuseks esitatud spetsifikaadid (määrus (EÜ) nr 510/2006)).


(1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.


Top