Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0794

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse tarbijavaidluste veebipõhist lahendamist (tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määrus)

    /* KOM/2011/0794 lõplik - 2011/0374 (COD) */

    52011PC0794

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse tarbijavaidluste veebipõhist lahendamist (tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määrus) /* KOM/2011/0794 lõplik - 2011/0374 (COD) */


    SELETUSKIRI

    1. ETTEPANEKU TAUST

    Käesolevat ettepanekut koos tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist käsitleva direktiiviga („tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv”) tuleb vaadelda jaemüügi siseturu toimimise ja eelkõige piiriüleste e-kaubandustehingutega seotud tarbijate õiguskaitse parandamiseks tehtavate jõupingutuste raames.

    Praegu on e-kaubandustehingutega seotud vaidluste lahendamiseks pakutavad alternatiivse vaidluste lahendamise mehhanismid ebaühtlaselt hajutatud ja ebatäielikud. Peale selle, kuigi pooled olemasolevad vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismid pakuvad tarbijatele võimalust esitada kaebus veebis, pakuvad väga vähesed tarbijatele võimalust viia kogu menetlus läbi veebis (veebipõhise vaidluste lahendamise kaudu)[1]. Kogu menetluse läbiviimine veebis säästaks aega ja lihtsustaks poolte suhtlust.

    E-kaubanduse arenguga on turud, kus ettevõtjad ja tarbijad tegutsevad, kasvanud märkimisväärselt ja ulatuvad väljapoole riigipiire. Ent tarbijad ja kauplejad peavad piiriüleste e-kaubandustehingute tegemist riskantseks, sest kardavad, et sellekohaseid vaidlusi ei ole tehingu virtuaalse iseloomu tõttu kerge lahendada.

    Piiriülestest veebipõhistest tehingutest tulenevate kaebuste puhul on tõhusa õiguskaitse puudumisel negatiivsed tagajärjed nii tarbijatele kui ka ettevõtjatele. Tarbijate kaotus seisneb selles, et nad ei saa osta veebist piiriüleselt; seega kaotavad nad võimaluse võrrelda toodete hindu laiemal ELi turul ja osta neid sealt, kus on odavam. Ettevõtteid, eelkõige väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid heidutab teises liikmesriigis elavate tarbijatega vaidluste lahendamiseks vajaliku haldussuutlikkuse omandamine. See takistab digitaalse siseturu arengut.

    Euroopa 2020. aasta juhtalgatuses „Euroopa digitaalne tegevuskava”[2] kuulutati välja ELi strateegia vaidluste kohtuvälise lahendamise süsteemide parandamiseks, märkides, et komisjon kavatseb pakkuda välja kogu ELi hõlmava veebipõhise õiguskaitsevahendi e-kaubanduse jaoks, et suurendada tarbijate ja kauplejate usaldust digitaalse turu vastu. 2011. aasta ühtse turu aktis[3] oli põhiprioriteetide hulka lisatud „tarbija jaoks lihtsa, kiire ja odava kohtuvälise lahenduse leidmise võimalused, mis aitaksid ühtlasi säilitada ettevõtja ja kliendi vahelisi suhteid. E-kaubandusele on meetmes kavandatud eraldi osa.”

    Arvestades leitud probleeme, on kavandatavas määruses seatud eesmärgiks luua kogu ELi hõlmav veebipõhine vaidluste lahendamise süsteem, mis kergendab piiriülese veebipõhise kaupade müügi või teenuste osutamisega seotud vaidluste lahendamist kaupleja ja tarbija vahel.

    2. Huvitatud isikutega konsulteerimise ja mõju hindamise tulemused 2.1. Eksperdiarvamuste kogumine ja konsulteerimine huvitatud isikutega

    Mitu komisjoni läbiviidud uuringut tarbijakaebuste kohtuvälise lahendamise kohta käsitlesid vaidluste veebipõhise lahendamise vahenditega seotud küsimusi. Nende hulka kuulub 2009. aasta uuring „Study on the use of Alternative Dispute Resolution in the European Union”, milles analüüsitakse põhjalikult olemasolevaid vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanisme ja nende tööd kõigis liikmesriikides, uuring tarbijate õiguskaitse kohta ELis,[4] uuring „Assessment of the compliance costs including administrative costs/burdens on businesses linked to the use of Alternative Dispute Resolution (ADR)” (2011) ja uuring „Cross-border ADR in the European Union” (2011).

    Jaanuaris 2011 käivitatud avalikul arutelul vaidluste kohtuvälise lahendamise kasutamise kohta käsitleti ka vaidluste veebipõhise lahendamisega seotud küsimusi ja seda, kuidas oleks kõige parem tagada piiriülestes e-kaubandustehingutes tarbijate õiguskaitse[5]. Ilmnes ulatuslik toetus vaidluste veebipõhise lahendamise menetluste parandamisele, eelkõige e-kaubandustehingute puhul, kus kaebuste arv üha suureneb, eriti väiksemate summadega tehingute puhul. Eelkõige rõhutati vajadust lahendada keeleprobleem ja anda pooltele piisavalt teavet menetluse ja selle tulemuste kohta. Suur enamus vastajaid juhtis tähelepanu vajadusele arendada edasi konkreetsetes sektorites saadud positiivseid kogemusi.

    Arutelul, mis toimus komisjoni talituste ja Euroopa Parlamendi poolt märtsis 2011 ühiselt korraldatud tippkohtumisel „Alternatiivne vaidluste lahendamine siseturu ja tarbijate jaoks”, ilmnes üldine toetus veebipõhiste vaidluste lahendamise vahendite väljatöötamisele tarbijavaidluste jaoks ELi meetme kaudu, et saada selgust tingimuste kohta ja tagada kvaliteetsed vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismid kõikide sektorite e-kaubanduse jaoks. 2011. aasta aprillis[6] korraldati Euroopa tarbijaküsimusi käsitleva tippkohtumise raames õpikoda vaidluste kohtuvälise lahendamise töö parandamise teemal, kus käsitleti ka vaidluste veebipõhise lahendamisega seotud küsimusi.

    Konsulteeriti ka Euroopa andmekaitseinspektoriga.

    2.2. Mõju hindamine

    Komisjon on koostanud üksikasjaliku mõjuhinnangu, milles analüüsitakse erinevaid poliitilisi valikuid nii vaidluste kohtuvälise lahendamise pädevusulatuse, kvaliteedi ja seda käsitleva teabe kui ka piiriülese e-kaubandusega seotud vaidluste kohtuvälise lahendamise osas.

    Mõjuhinnangus jõuti järeldusele, et vaid kahe vahendi – vaidluste kohtuvälise ja veebipõhise lahendamise – kombinatsiooniga saab tagada erapooletu, läbipaistva ja tulemusliku vahendi piiriüleste e-kaubandustehingutega seotud tarbijavaidluste kohtuväliseks lahendamiseks. Eelkõige kehtestatakse määrusega kogu ELi hõlmav vaidluste veebipõhise lahendamise süsteem, milles saab tulemuslikult käsitleda piiriüleste e-kaubandustehingute puhul tekkinud vaidlusi, lähtudes kvaliteetsete vaidluse kohtuvälise lahendamise mehhanismide kõikehõlmavusest, mis tuleb saavutada tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kohaselt.

    3. ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG 3.1. Kogu ELi hõlmava veebipõhise vaidluste lahendamise süsteemi toimimine 3.1.1. Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise süsteemi loomine

    Käesoleva ettepaneku eesmärk on luua Euroopa veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm. Kõnealune platvorm on sisuliselt interaktiivne veebisait, mis toimib ühtse portaalina tarbijate ja kauplejate jaoks, kes püüavad jõuda piiriülese e-kaubandusega seotud vaidlustes kohtuvälise lahenduseni. Platvorm tehakse kättesaadavaks kõikides ELi ametlikes keeltes ja selle kasutamine hakkab olema tasuta. Liikmesriikides kasutusel olevad vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanism, millest on komisjonile teada antud tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kohaselt, registreeritakse elektrooniliselt veebipõhisel vaidluste lahendamise platvormil.

    Tarbijad ja kauplejad saavad oma kaebused esitada elektroonilise kaebusevormi kaudu, mis on platvormi veebisaidil kättesaadav kõikides ELi ametlikes keeltes. Platvorm kontrollib, kas kaebust on võimalik töödelda ning küsib poolte nõusolekut selle edasisaatmiseks sellisele vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismile, kes on pädev asjaomase vaidlusega tegelema. Pädev vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanism püüab leida vaidlusele lahenduse oma kodukorra kohaselt 30 päeva jooksul alates kaebuse saamisest. Kõnealune vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanism peab teatama platvormile mõned andmed seoses vaidluse lahendamise kuluga (kuupäeva, mil pooltele kaebusest teatati; vaidluse lahendamise kuupäeva; vaidluse tulemuse).

    Ettepanekuga seoses luuakse veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustik, mis koosneb vaidluste veebipõhise lahendamise kontaktpunktidest. Igas liikmesriigis on üks kontaktpunkt. Veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustik toetab veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu esitatud kaebuste lahendamist.

    3.1.2. Teave kogu ELi hõlmava veebipõhise vaidluste lahendamise süsteemi kohta

    Käesoleva ettepanekuga nõutakse, et ELi asuvad kauplejad, kes tegelevad piiriülese e-kaubandusega, teavitaksid tarbijaid veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi olemasolust. See teave tuleb teha kergesti, otseselt, nähtavalt ja pidevalt kättesaadavaks kaupleja veebisaitidel ning ka siis, kui tarbija esitab kaebuse kauplejale.

    3.1.3. Seire

    Platvormi toimimise kohta koostatakse iga-aastane tegevusaruanne. Liikmesriikides tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi kohaselt määratud pädevad asutused jälgivad, kas vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismides täidetakse käesoleva määrusega kehtestatud kohustusi. Komisjon esitab iga kolme aasta tagant Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande määruse kohaldamise kohta.

    3.1.4. Andmekaitse eeskirjad

    Vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismide ning muude osaliste poolt veebipõhisesse vaidluste lahendamise platvormi sisestatud andmeid säilitatakse andmebaasis ja nende suhtes kohaldatakse asjakohaseid andmekaitse eeskirju.

    3.2. Subsidiaarsuse põhimõte

    Ettepanek põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklil 114.

    Sellise kogu ELi hõlmava piiriülest veebikaubandust käsitlevate vaidluste veebipõhise lahendamise süsteemi väljatöötamine, mis tugineb liikmesriikide vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismidele ja milles võetakse arvesse nende kodukorda, suurendab usaldust ühtse digitaalse jaeturu vastu ja loob uusi võimalus ettevõtluses.

    Vaatamata sellele, et praegu ei ole e-kaubandustehingute osakaal suur, on digitaalne jaeturg liikmesriikides kiiresti laienemas. Seepärast on vaja luua lihtne, odav ja tõhus kohtuväline õiguskaitsevahend, et suurendada tarbijate ja kauplejate usaldust piiriüleste veebipõhiste kaubandustehingute suhtes.

    Kogu ELi hõlmava veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi loomine, mis on möödapääsmatu vahend e-kaubanduse edendamiseks, nõuab ELi tasandi meetmeid. Kindlasti on vaja ka tagada Euroopa tarbijatele ühesugune kaitsetase ja edendada konkurentsi ettevõtete seas, suurendades seega kaupade või teenuste vahetamist veebi kaudu ja üle piiride.

    3.3. Proportsionaalsuse põhimõte

    Ettepanek on proportsionaalsuse põhimõttega kooskõlas järgmistel põhjustel.

    Ettepaneku eesmärk on leida kõige tõhusam viis, kuidas saavutada eesmärk võimalikult väikese võrreldava kuluga. Selle asemel, et hakata ELi tasandil looma täiesti uut struktuuri, põhineb kavandatud regulatiivne meetod liikmesriikides olemasolevatel vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismidel, mis vastavad asjaomaste liidu õigusaktidega kehtestatud nõuetele.

    Määrus, mille kohta ettepanek tehakse, tagab seega olukorra, kus piiriüleste tehingutega seotud vaidlused on täielikult hõlmatud kvaliteetse vaidluste kohtuvälise lahendamise teenusega, samal ajal, kui rakenduskulud piirduvad sellega, mida ettepanek soovitab lisaks liikmesriigi tasandil olemas olevatele vaidluste kohtuvälise lahendamise struktuuridele.

    Kavandatud eeskirju on hinnatud proportsionaalsuse põhimõtte seisukohast ning nende küsimuses on põhjalikult konsulteeritud, et tagada asjakohane ja proportsionaalne reguleerimine.

    4. MÕJU EELARVELE

    See meede on osa ajavahemikuks 2014–2020 ette nähtud tarbijakaitseprogrammist[7]. Aastatel 2012 ja 2013 kaetakse selle eelarvemõju eelarvevahendite ümberpaigutamisega. Selle ettepaneku rakendamiseks vajalike eraldiste suurus ajavahemikuks 2012–2020 ulatub 4,586 miljoni euroni (jooksevhindu arvestades). Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja töötajate ümberpaigutamise teel peadirektoraadi siseselt. Vajaduse korral võidakse personali täiendada meedet haldavale peadirektoraadile iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades eelarvepiirangutega. Käesolevale ettepanekule on lisatud finantsselgitus.

    2011/0374 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

    milles käsitletakse tarbijavaidluste veebipõhist lahendamist (tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määrus)

    EUROOPA PARLAMENT JA NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut;

    olles edastanud õigusakti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust[8],

    olles konsulteerinud Euroopa andmekaitseinspektoriga,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1) Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikli 169 lõikega 1 ning artikli 169 lõike 2 punktiga a on ette nähtud, et liit aitab kaasa kõrgetasemelise tarbijakaitse saavutamisele meetmetega, mis võetakse aluslepingu artikli 114 põhjal. Euroopa Liidu põhiõiguste harta artiklis 38 on sätestatud, et liidu poliitikaga tagatakse tarbijakaitse kõrge tase.

    (2) Vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 26 lõikele 2 hõlmab siseturg sisepiirideta ala, mille ulatuses tagatakse teenuste vaba liikumine. Selleks, et tarbijail oleks usaldus siseturu digitaalse mõõtme vastu ja et nad saaksid sellest kasu, on vaja neile pakkuda lihtsaid ja odavaid viise, kuidas lahendada tarbijavaidlusi, mis tekivad seoses kaupade müümise ja teenuste osutamisega interneti teel. See on eriti oluline piiriüleste ostude korral.

    (3) Ühtse turu aktiga[9] on komisjon määranud kindlaks vaidluste alternatiivset lahendamist käsitlevad õigusaktid, millesse on hõlmatud ka e-kaubandus ühena kaheteistkümnest vahendist, mille abil võimendada majanduskasvu ja tugevdada usaldust ühtse turu vastu.

    (4) Euroopa Ülemkogu on kutsunud parlamenti ja nõukogu üles võtma 2012. aasta lõpuks vastu esimese esmatähtsate meetmete kogumi, et anda ühtsele turule uut hoogu[10].

    (5) Siseturg on saanud tarbijate igapäevaelu osaks reisimisel, ostude sooritamisel ja maksude maksmisel. Tarbijal on siseturu toimimise seisukohast võtmeroll ja seega tuleks ta asetada kesksele kohale. Siseturu digitaalne mõõde on saamas eluliselt tähtsaks nii tarbijate kui ka kauplejate jaoks. Tarbijad ostavad üha enam interneti teel ja üha suurem hulk kauplejaid müüb interneti teel. Tarbijad ja kauplejad peaksid digitaalkeskkonnas tehinguid sooritades tundma end kindlalt.

    (6) Kui on võimalik leida lihtne ja odav viis, kuidas lahendada vaidlusi, võib see hüppeliselt suurendada tarbijate ja kauplejate usaldust digitaalse turu vastu. Seni ei ole siiski vahendit, mille abil tarbijad ja kauplejad võiksid jõuda kohtuvälise lahenduseni eelkõige vaidlustes, mis on seotud piiriüleste veebipõhiste tehingutega. Seega on need vaidlused sageli jäänudki lahendamata.

    (7) Lihtne ja odav võimalus piiriüleste veebipõhiste tehingutega seotud vaidluste kohtuväliseks lahendamiseks oleks veebipõhine vaidluste lahendamine. Praegu aga pole süsteemi, mis võimaldaks tarbijatel ja kauplejatel lahendada selliseid vaidlusi elektrooniliste vahendite kaudu. See tekitab tarbijale kahju, tõkestab piiriüleste veebipõhiste tehingute tegemist, loob kauplejate seas ebavõrdsed tingimused ning pärsib seega e-kaubanduse arengut.

    (8) Käesolevat määrust tuleks kohaldada tarbijate ja kauplejate vaheliste piiriülese veebipõhise kaupade müügi või teenuste osutamisega seotud lepinguvaidluste kohtuvälise lahendamise suhtes. Seda ei tohiks kohaldada tarbijate ja kauplejate vaheliste vaidluste suhtes, mis on seotud veebipõhise kaupade müügi või teenuste osutamisega, mille puhul vähemalt ühe poole elu- või asukoht ajal, mil tarbija asjaomase kauba või teenuse tellis, ei olnud Euroopa Liidu liikmesriigis, või kui kaupleja asukoht ja tarbija elukoht on samas liikmesriigis.

    (9) Käesoleva määruse kohaldamine ei tohiks piirata Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. mai 2008. aasta direktiivi 2008/52/EÜ (vahendusmenetluse teatavate aspektide kohta tsiviil- ja kaubandusasjades),[11] nõukogu 22. detsembri 2000. aasta määruse (EÜ) nr 44/2001 (kohtualluvuse ja kohtuotsuste täitmise kohta tsiviil- ja kaubandusasjades),[12] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. juuli 2007. aasta määruse (EÜ) nr 864/2007 (lepinguväliste võlasuhete suhtes kohaldatava õiguse kohta ( Rooma II ))[13] ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuni 2008. aasta määruse (EÜ) nr 593/2008 (lepinguliste võlasuhete suhtes kohaldatava õiguse kohta ( Rooma I ))[14] kohaldamist.

    (10) Mõiste „tarbija” peaks hõlmama füüsilisi isikuid, kes tegutsevad väljaspool oma kaubandus-, majandus-, ametialast või kutsetegevust. Kui aga leping on sõlmitud eesmärkidel, mis on osaliselt seotud isiku kaubandustegevusega ja osaliselt mitte (kahesuguse eesmärgiga lepingud) ning kaubanduslik eesmärk on nii piiratud, et ei ole tarne kontekstis domineeriv, tuleks ka seda isikut käsitada tarbijana.

    (11) Mõiste „veebipõhine kaupade müük või teenuste osutamine” peaks hõlmama kaupade müügi või teenuste osutamise tehinguid, mille puhul kaupleja või tema vahendaja on pakkunud kaupu või teenuseid veebisaidil või muu elektroonilise vahendi kaudu ning tarbija on tellinud neid kaupu või teenuseid veebisaidilt või muu elektroonilise vahendi kaudu. See peaks hõlmama ka juhtumeid, kus tarbija on jõudnud veebilehele või muu infoühiskonna teenuse juurde mobiilse elektroonikaseadme, näiteks mobiiltelefoni abil.

    (12) Käesolevat määrust ei tohiks kohaldada tarbijate ja kauplejate vaheliste vaidluste suhtes, mis on seotud piiriülese kaupade müügi või teenuste osutamisega, mille puhul sidusühendust ei kasutatud. Käesolevat määrust ei tohiks kohaldada kauplejate vaheliste vaidluste suhtes.

    (13) Käesolevat määrust tuleks vaadelda koostoimes Euroopa Parlamendi ja nõukogu [Office of Publications insert date of adoption] direktiiviga …./…/EL [Office of Publications insert reference number], milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv),[15] millega nõutakse, et liikmesriigid tagaksid, et kõik vaidlused tarbijate ja kauplejate vahel, kelle elu- või asukoht on liidus, võib esitada menetlemiseks vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele.

    (14) Käesoleva määruse eesmärk on luua üleeuroopaline veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm. Kõnealune platvorm peaks sisuliselt olema interaktiivne veebisait, mis toimiks ühtse portaalina tarbijate ja kauplejate jaoks, kes püüavad jõuda piiriülese e-kaubandusega seotud vaidlustes kohtuvälise lahenduseni. See peaks võimaldama tarbijatel ja kauplejatel esitada kaebusi elektroonilistel kaebuse vormidel, mis oleksid saadaval kõigis liidu keeltes, ja need kaebused edastataks vaidluste kohtuvälise lahendamise üksustele, kes on pädevad asjaomaste vaidlustega tegelema. Platvorm peaks võimaldama vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusel ja pooltel viia vaidluse lahendamise menetlus läbi platvormi kaudu.

    (15) Üleeuroopaline veebipõhine vaidluste lahendamise süsteem peaks põhinema liikmesriikides asuvatel vaidluste kohtuvälise lahendamise üksustel ning see peaks arvesse võtma liikmesriikide õigustraditsioone. Seepärast peaksid vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused, kellele on veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu kaebus edasi saadetud, kohaldama oma kodukorda, muu hulgas tasu nõudmist käsitlevaid eeskirju. Samas püütakse käesoleva määrusega kehtestada menetluste suhtes mõningad ühised eeskirjad, et tagada menetluste tõhusus. Need peaksid hõlmama eeskirju, mis tagaksid vaidluse kiire lahendamise.

    (16) Kui tagatakse, et kõik vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused, millest on komisjonile teada antud direktiivi …./…/EL [=tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv] Office of Publications insert reference number] artikli 17 lõike 2 kohaselt, on elektrooniliselt ühendatud Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi alla.

    (17) Käesoleva määrusega ei takistata ühegi liidus juba toimiva veebipõhise vaidluste lahendamise üksuse tegevust. Määrusega ei tohiks takistada vaidluste kohtuvälise lahendamise üksustel tegelda selliste piiriüleste veebipõhiste vaidlustega, mis on nendeni jõudnud muude vahendite kui veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu.

    (18) Veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu esitatud kaebuste lahendamist peaks toetama veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustik. See võrgustik peaks koosnema liikmesriikides asuvatest veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kontaktpunktidest, kus töötavad veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajad.

    (19) Õigus tõhusale õiguskaitsevahendile ja õiglasele kohtulikule arutamisele on põhiõigused, mis on tagatud Euroopa Liidu põhiõiguste harta artikliga 47. Veebipõhine vaidluste lahendamise menetlus ei ole kavandatud asendama kohtumenetlust ning ei võta tarbijatelt või kauplejatelt õigust pöörduda õiguskaitse saamiseks kohtu poole. Ühtegi käesoleva määruse sätet ei tohiks seepärast tõlgendada selliselt, et see takistaks pooltel kohtusüsteemi poole pöörduda.

    (20) Käesoleva määruse kohase teabe töötlemisel tuleks rakendada rangeid konfidentsiaalsustagatisi ja see peaks vastama isikuandmete kaitse eeskirjadele, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. oktoobri 1995. aasta direktiivis 95/46/EÜ üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise kohta[16] ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2000. aasta määruses (EÜ) nr 45/2001 üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ühenduse institutsioonides ja asutustes ning selliste andmete vaba liikumise kohta[17]. Neid eeskirju peaksid käesoleva määruse kohasel isikuandmete töötlemisel rakendama kõik platvormi osalised, olenemata sellest, kas nad tegutsevad üksi või koos teiste platvormi osalistega.

    (21) Kui veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu töödeldakse isikuandmeid, tuleb sellest andmesubjektidele teatada ning teavitada neid nende õigustest seoses sellise töötlemisega põhjaliku isikuandmete puutumatust käsitleva teate kaudu, mille komisjon teeb üldsusele kättesaadavaks ja milles selgitatakse lihtsalt ja selgelt platvormi eri osaliste vastutusel tehtavaid töötlemistoiminguid, nagu on ette nähtud määruse (EÜ) nr 45/2001 artiklitega 11 ja 12 ning direktiivi 95/46/EÜ artiklite 10 ja 11 kohaselt vastu võetud siseriiklike õigusaktidega.

    (22) Kauplejad peaksid oma veebisaitidel teavitama tarbijaid veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi olemasolust ja lisama elektroonilise lingi selle kodulehele. Nad peaksid sellekohase teabe esitama ka siis, kui tarbija esitab kaebuse kauplejale, kaupleja hallatavale tarbijakaebuste käsitlemise süsteemile või äriühingu ombudsmanile. See kohustus ei piira direktiivi .…/…/EL [Office of Publications insert reference number] artikli 10 lõigete 1–3 kohaldamist, milles käsitletakse kaupleja teavet tarbijale selle kohta, millised on vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlused, millele kaupleja on allutatud, ning selle kohta, kas kõnealune kaupleja on kohustunud kasutama tarbijavaidluste lahendamiseks kohtuvälist menetlust või mitte. See kohustus ei tohiks ka piirata Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta direktiivi 2011/83/EL (tarbijaõiguste kohta)[18] artikli 6 lõike 1 punkti t ja artikli 8 kohaldamist. Direktiivi 2011/83/EL artikli 6 lõike 1 punktis t on sätestatud, et kauglepingute või väljaspool äriruume sõlmitavate tarbijalepingute puhul peab kaupleja enne tarbija lepinguga sidumist teatama tarbijale võimalusest kasutada kaupleja suhtes kohtuvälist kaebuste lahendamise ja õiguskaitse mehhanismi, millele kaupleja on allutatud, ning selle juurdepääsuviisidest.

    (23) Et muuta käesoleva määruse teatavaid mitteolulisi elemente, tuleks komisjonile ELi toimimise lepingu artikli 290 kohaselt delegeerida volitused võtta vastu õigusakte selle kohta, mis liiki teabe peab kaebuse esitaja esitama veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu kättesaadavaks tehtud elektroonilisel kaebuse vormil. Eriti tähtis on, et komisjon viiks ettevalmistuse ajal läbi nõutavad konsultatsioonid, kaasa arvatud ekspertidega. Komisjon peaks delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise ajal tagama asjaomaste dokumentide sama- ja õigeaegse ning nõuetekohase edastamise Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    (24) Et tagada ühetaolised tingimused käesoleva määruse rakendamiseks, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi toimimise ning kaebuse esitamise ja veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustiku raames tehtava koostöö üksikasjade kehtestamise suhtes. Kõnealuseid volitusi tuleks kasutada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendusvolituste teostamise suhtes. Selliste rakendusaktide vastuvõtmiseks, mis on seotud elektroonilise kaebuse vormiga, tuleks kasutada nõuandemenetlust, kuna tegemist on puhtalt tehnilist laadi küsimusega. Veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustiku raames korraldajate vahel tehtava koostöö üksikasju käsitlevate eeskirjade vastuvõtmiseks tuleks kasutada kontrollimenetlust.

    (25) Kuna käesoleva määruse eesmärki, mis on luua piiriüleste veebipõhiste vaidluste menetlemiseks ühiste eeskirjadega reguleeritud Euroopa veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning selle ulatuse ja toime tõttu on seda parem saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (26) Käesolevas määruses austatakse põhiõigusi ja järgitakse Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtteid, eriti selle artikleid 7, 8, 38 ja 47,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    I PEATÜKK Üldsätted

    Artikkel 1 Reguleerimisese

    Käesoleva määruse eesmärk on aidata kaasa siseturu toimimisele, eelkõige selle digitaalse mõõtme kasutamisele, ning tarbijakaitse kõrge taseme saavutamisele selle kaudu, et luuakse platvorm, mis hõlbustab tarbijate ja veebikauplejate vahelistes vaidlustes erapooletute, läbipaistvate, tõhusate ja õiglaste kohtuväliste lahenditeni jõudmist.

    Artikkel 2 Reguleerimisala

    Käesolevat määrust kohaldatakse tarbijate ja kauplejate vahel piirülesest veebipõhisest kaupade müügist või teenuste osutamisest tulenevate lepinguvaidluste kohtuvälise lahendamise suhtes; vaidluste lahendamisel kasutatakse direktiivi [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] kohast vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust ja Euroopa veebipõhist vaidluste lahendamise platvormi.

    Artikkel 3 Seos muude liidu õigusaktidega

    Käesolev määrus ei piira direktiivi 2008/52/EÜ, määruse (EÜ) nr 44/2001, määruse (EÜ) nr 864/2007 ega määruse (EÜ) nr 593/2008 kohaldamist.

    Artikkel 4 Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid.

    (a) „tarbija” − füüsiline isik, kes tegutseb eesmärgil, mis ei ole seotud tema kaubandus-, majandus-, ametialase või kutsetegevusega;

    (b) „kaupleja” – füüsiline või juriidiline isik, olenemata sellest, kas viimane on era- või avalik-õiguslikus omandis, kes tegutseb – kaasa arvatud teiste isikute kaudu, kes tegutsevad tema nimel või ülesandel – eesmärgil, mis on seotud tema kaubandus-, majandus-, ametialase või kutsetegevusega;

    (c) „veebipõhine kaupade müük või teenuste osutamine” – kaupade müügi või teenuste osutamise tehing, mille puhul kaupleja või tema vahendaja on pakkunud kaupu või teenuseid veebisaidil või muu elektroonilise vahendi kaudu ning tarbija on tellinud neid kaupu või teenuseid veebisaidilt või muu elektroonilise vahendi kaudu;

    (d) „elektrooniline vahend” – elektroonilised seadmed kaablite, raadio, optiliste vahendite või muude elektromagnetiliste vahendite kaudu saadetud, edastatud ja vastu võetud andmete töötlemiseks (sealhulgas digitaalseks pakkimiseks) ja salvestamiseks;

    Elektrooniliste vahendite kaudu osutatavate teenustena ei käsitata:

    – sidusühenduseta teenuseid;

    – materiaalse sisuga teenuseid, kuigi neid osutatakse elektrooniliste seadmete abil, näiteks raha- ja piletiautomaatide abil osutatavad teenused (sularaha, rongipiletid), juurdepääs tasulistele teelõikudele, parklatele, kuigi sisse- või väljapääsude juures on elektroonilised seadmed juurdepääsuõiguse ja/või õigesti sooritatud makse kontrollimiseks;

    – teenuseid, mida ei osutata andmete elektrooniliste töötlus-/talletussüsteemide abil, näiteks kõnesuunamisteenused, telefaksi- ja teleksiteenused, telefoni või faksi teel osutatavad teenused; arsti poolt telefoni või faksi teel antav konsultatsioon; advokaadi poolt telefoni või faksi teel antav konsultatsioon; telefoni või faksi teel toimuv otseturustamine;

    (e) „piiriülene veebipõhine kaupade müük või teenuste osutamine” – veebipõhine kaupade müük või teenuste osutamine, mille puhul tarbija on kaupade või teenuste tellimise ajal sellise liikmesriigi resident, mis ei ole liikmesriik, kus on kaupleja asukoht;

    (f) kaupleja „asukoht” on:

    – kaupleja tegevuskoht, kui tegemist on füüsilise isikuga;

    – registrijärgne asukoht, juhatuse asukoht või peamine tegevuskoht, kui tegemist on äriühingu või muu juriidilise isiku või füüsiliste või juriidiliste isikute ühinguga, või filiaali, esinduse või muu asutuse asukoht, kui kaupleja pakkumine on tehtud või kui tellitud kaubad või teenused tarnitakse filiaali, esinduse või muu asutuse kaudu;

    (g) „vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlus” – menetlus vaidluse lahendamiseks väljaspool kohut, kasutades vaidluste lahendamise üksust, kes soovitab võib määrab lahenduse või viib pooled kokku eesmärgiga jõuda rahumeelse lahenduseni.

    Vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlusena ei käsitata selliseid vaidluste lahendamise menetlusi, mille puhul vaidluste lahendamise eest vastutavad füüsilised isikud on palgatud üksnes kaupleja poolt; menetlusi, mis on esitatud kaupleja hallatavale tarbijakaebuste käsitlemise süsteemile; tarbija ja kaupleja vahelisi otseseid läbirääkimisi, olenemata sellest, kas kasutatakse esindajaid või mitte; ning püüdeid vaidlust lahendada seda käsitleva kohtumenetluse käigus;

    (h) „vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus” – direktiivi [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 4 punkti e kohane üksus, millest on komisjonile teatatud kooskõlas kõnealuse direktiivi artikli 17 lõikega 2;

    (i) „kaebuse esitaja” – tarbija või kaupleja, kes on esitanud kaebuse Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu;

    (j) „kostja” – tarbija või kaupleja, kelle vastu on esitatud kaebus Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu;

    (k) „isikuandmed” – igasugune teave tuvastatud või tuvastatava füüsilise isiku („andmesubjekt”) kohta; tuvastatav isik on isik, keda saab otseselt või kaudselt tuvastada, eelkõige isikukoodi põhjal või ühe või mitme tema füüsilise, füsioloogilise, vaimse, majandusliku, kultuurilise või sotsiaalse tunnuse põhjal.

    II PEATÜKK Euroopa veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm

    Artikkel 5 Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi loomine

    1. Komisjon loob Euroopa veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi (edaspidi „veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm”).

    2. Veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm on interaktiivne veebisait, millele on elektroonilisel teel tasuta juurdepääs kõigis liidu keeltes. Veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm on ühtne portaal tarbijate ja kauplejate jaoks, kes püüavad jõuda käesoleva määrusega reguleeritud vaidlustes kohtuvälise lahenduseni.

    3. Veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm täidab järgmisi ülesandeid:

    (a) pakub kaebuse esitajale täitmiseks elektroonilise vormi;

    (b) soovitab elektroonilisel kaebuse vormil esitatud teabe põhjal pooltele üht või mitut vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust ning esitab teabe nende poolt võetavate teenustasude kohta, kui see on asjakohane, samuti menetluse keele või keelte kohta ning menetluse eeldatava kestuse kohta, või teatab kaebuse esitajale, et esitatud teabe põhjal ei ole võimalik pädevat vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust kindlaks teha.

    (c) suunab kaebused edasi vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele, kelle teenust pooled on otsustanud kasutada;

    (d) annab pooltele ja vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele võimaluse viia vaidluse lahendamise menetlus läbi elektroonilisel teel;

    (e) pakub elektroonilise vormi, mille abil vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus edastab artikli 9 punktis c osutatud teabe;

    (f) loob tagasisidesüsteemi, mis võimaldab asjaosalistel väljendada oma arvamust veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi toimimise kohta ja selle vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse kohta, kes nende vaidlusega tegeles;

    (g) avaldab teabe vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste kohta, mis on komisjonile teatavaks tehtud direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 17 lõike 2 kohaselt ja mis tegelevad käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvate vaidlustega;

    (h) annab üldteavet vaidluste kohtuvälise lahendamise kui ühe vaidluste alternatiivse lahendamise võimaluse kohta.

    (i) teeb kättesaadavaks statistilised andmed selliste vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste menetluses olnud vaidluste tulemuste kohta, kellele on veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu kaebused edastatud.

    4. Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused, mis on komisjonile teatavaks tehtud direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 17 lõike 2 kohaselt ja mis kooskõlas nende pädevuse tõestamiseks vajalike elementidega, millest on teatatud direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 16 lõike 1 punkti g kohaselt, ning mis on lõike 3 punktis a osutatud elektroonilisel kaebuste vormil esitatud teabe kohaselt pädevad tegelema käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvate vaidlustega, registreeritakse elektrooniliselt veebipõhisel vaidluste lahendamise platvormil.

    5. Komisjon vastutab veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi väljatöötamise, toimimise, hoolduse ning selles töödeldavate andmete kaitse eest.

    6. Komisjon võtab lõikes 3 sätestatud funktsioonide rakendamise üksikasju käsitlevad meetmed vastu rakendusaktidega. Need rakendusaktid võetakse vastu artikli 15 lõikes 3 osutatud kontrollimenetluse kohaselt.

    Artikkel 6 Veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustik

    1. Iga liikmesriik määrab kindlaks ühe veebipõhise vaidluste lahendamise kontaktpunkti ning teatab komisjonile selle nime ja kontaktandmed. Liikmesriigid võivad veebipõhise vaidluste lahendamise kontaktpunktina tegutsemise kohustuse panna oma riigis asuvatele Euroopa tarbijakeskuste võrgustiku keskustele, tarbijaliitudele või mis tahes muudele asutustele. Igas veebipõhise vaidluste lahendamise kontaktpunktis peab töötama vähemalt kaks veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajat.

    2. Veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajad aitavad kõnealuse platvormi kaudu esitatud kaebustega seotud vaidluste lahendamisele kaasa järgmiste ülesannete täitmise kaudu:

    (a) vajaduse korral hõlbustavad teabevahetust poolte ja pädeva vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse vahel;

    (b) teavitavad tarbijaid muudest õiguskaitsevahenditest, kui vaidlust ei õnnestu lahendada platvormi kaudu, näiteks juhul, kui kaupleja ei soostu kasutama vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismi;

    (c) esitavad komisjonile ja liikmesriikidele iga-aastase tegevusaruande, toetudes oma ülesannete täitmisel saadud kogemustele;

    (d) teavitavad pooli sellest, millised on väljapakutud vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste poolt kasutatavate menetluste head ja halvad küljed.

    3. Komisjon loob veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustiku, mis võimaldab korraldajatel koostööd teha ja aitab täita lõikes 2 loetletud ülesandeid.

    4. Komisjon kutsub vähemalt kord aastas kokku veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate võrgustiku koosoleku, et osalistel oleks võimalik jagada häid tavasid ning arutada võimalikke probleeme seoses veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi toimimisega.

    5. Komisjon võtab veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate vahelise koostöö üksikasju käsitlevad eeskirjad vastu rakendusaktidega. Need rakendusaktid võetakse vastu artikli 15 lõikes 3 osutatud kontrollimenetluse kohaselt.

    Artikkel 7 Kaebuse esitamine

    1. Selleks, et esitada veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu kaebus, peab kaebuse esitaja täitma elektroonilise kaebuse vormi, mis on saadaval platvormi veebisaidil. Kaebuse esitaja võib kaebuse vormile lisada mis tahes muid elektroonilisi dokumente, mis tema kaebust toetavad.

    2. Teave, mille kaebuse esitaja esitab, peab olema piisav selleks, et määrata pädev vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus. Kõnealuse teabe kirjeldus on esitatud lisas.

    3. Veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm saadab pooltele teabe kaebuste kohtuvälise lahendamise üksuse või üksuste kohta, kelle platvorm on pädeva üksusena kindlaks teinud; kui valida on mitme üksuse vahel, esitavad asjaomaste liikmesriikide veebipõhise kaebuste lahendamise korraldajad pooltele selliselt kindlaks tehtud üksuste täpsema kirjelduse ja annavad nõu iga asjaomase üksuse kohaldatava menetluse heade ja halbade külgede kohta, et pooled saaksid teha põhjendatud valiku.

    4. Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte artiklis 16 sätestatud korras, et kohandada lisas esitatud teavet, võttes arvesse kriteeriume, mille alusel direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 17 lõike 2 kohaselt komisjonile teatavaks tehtud vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused, kes tegelevad käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvate vaidlustega, määratlevad oma pädevusvaldkondi.

    5. Komisjon kehtestab elektroonilise kaebuse vormi üksikasjad rakendusaktidega. Rakendusaktid võetakse vastu artikli 15 lõikes 2 sätestatud nõuandemenetluse kohaselt.

    6. Elektroonilise kaebuse vormi ja selle lisade kaudu töödeldakse üksnes andmeid, mis on täpsed ja asjakohased ega ületa selle otstarbe piire, mille jaoks neid kogutakse.

    Artikkel 8 Kaebuse töötlemine ja edasisaatmine

    1. Platvormile esitatud kaebust hakatakse töötlema juhul, kui kaebuse vorm on täielikult täidetud.

    2. Kui veepõhine vaidluste lahendamise platvorm on saanud täielikult täidetud kaebuse vormi, saadetakse kaebuse esitajale viimase poolt valitud keeles ja kostjale e-posti teel lepingu keeles teade, milles esitatakse:

    (a) teave, selle kohta, et pooled peavad jõudma kokkuleppele ühe pädeva vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse kasutamises, et saaks kaebuse viimasele menetlemiseks edasi saata;

    (b) teave, selle kohta, et juhul, kui pooled ei saavuta kokkulepet ühe pädeva vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse kasutamises, või juhul, kui pädevat vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust välja selgitada ei õnnestu, kaebuse töötlemine lõpetatakse;

    (c) kõiki pädevaid vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusi sisaldav nimekiri, kui selliseid õnnestus välja selgitada;

    (d) tarbija elukohajärgse ja kaupleja asukohajärgse veebipõhise vaidluste lahendamise kontaktpunkti nimi ja kontaktandmed, samuti artikli 6 lõike 2 punktides a, b ja d osutatud ülesannete lühikirjeldus;

    (e) soovitus tarbijale valida esitatud nimekirjast välja üks või mitu vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust, täpsustades seejuures, et tarbija ei ole kohustatud sellist valikut tegema;

    (f) soovitus kauplejale valida esitatud nimekirjast välja üks või mitu vaidluste kohtuvälise lahendamise üksust, juhul kui ükski nendest üksustest ei ole üksus, mida kaupleja on kohustunud kasutama direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 10 lõike 1 kohaselt;

    (g) teave selle kohta, et juhul, kui tarbija valib vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse, mida kaupleja on kohustunud kasutama direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 10 lõike 1 kohaselt, saadab platvorm kaebuse automaatselt edasi kõnealusele üksusele.

    3. Lõikes 2 osutatud teates esitatakse iga üksuse kohta järgmised andmed:

    (a) teenustasu suurus, kui see on asjakohane;

    (b) keel või keeled, milles menetlus läbi viiakse;

    (c) menetluse eeldatav kestus;

    (d) kas nõutakse poolte või nende esindajate füüsilist kohalviibimist;

    (e) kas menetluse tulemus on siduvat või mittesiduvat laadi.

    4. Kui pooled ei ole platvormile vastanud või ei ole jõudnud kokkuleppele ühe pädeva vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse suhtes, lõpetatakse kaebuse menetlemine. Tarbijale antakse teada, et ta võib pöörduda veebipõhise vaidluste lahendamise korraldaja poole, et saada teavet muude õiguskaitsevahendite kohta.

    5. Kui tarbija on valinud sellise vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse, mida kaupleja on kohustunud kasutama kooskõlas direktiivi .../.../EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 10 lõikega 1, või kui pooled on oma vastustes valinud sama üksuse, saadab platvorm kaebuse automaatselt edasi kõnealusele üksusele.

    6. Kui pooled on väljendanud nõusolekut mitme vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse kasutamise suhtes, peab tarbija välja valima ühe neist üksustest. Platvorm saadab kaebuse automaatselt edasi kõnealusele vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele.

    Artikkel 9 Vaidluse lahendamine

    Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus, kellele on kaebus artikli 8 kohaselt edasi saadetud, peab:

    (a) viivitamata esitama sellekohase teate vaidluse pooltele ning teavitama neid oma kodukorrast ja asjaomase vaidluse lahendamisega seotud teenustasudest;

    (b) kui pärast seda, kui vaidluse pooled on saanud teate vaidluse kohta, nõustuvad nad menetluse algatamisega kõnealuses üksuses, viima vaidluse lahendamise menetluse lõpule 30 päeva jooksul alates menetluse algatamisest; keeruliste vaidluste korral võib üksus seda tähtaega pikendada;

    (c) viivitamata edastama veebipõhisele vaidluste lahendamise platvormile järgmise teabe:

    i)        vaidlusküsimuse vastuvõtmise kuupäev;

    ii)       poolte vaidlusest teavitamise kuupäev;

    iii)      menetluse lõpetamise kuupäev ja menetluse tulemus.

    Artikkel 10 Andmebaas

    Komisjon võtab vajalikud meetmed sellise andmebaasi loomiseks ja haldamiseks, milles säilitatakse artikli 5 lõike 3 ja artikli 9 punkti c kohaselt töödeldud andmeid.

    Artikkel 11 Isikuandmete töötlemine

    1. Juurdepääs teabele, sealhulgas isikuandmetele, mis on seotud menetlusega ja mida säilitatakse artiklis 10 osutatud andmebaasis, tagatakse artiklis 9 nimetatud eesmärkidel üksnes sellele vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele, kellele vaidlus anti menetlemiseks kooskõlas artikliga 8. Juurdepääs samale teabele tagatakse ka veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi korraldajatele artikli 6 lõikes 3 nimetatud eesmärkidel.

    2. Komisjonil on juurdepääs artikli 9 kohaselt töödeldud teabele veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi toimimise seire eesmärgil ja artiklis 17 nimetatud aruannete koostamise eesmärgil. Komisjon töötleb platvormi kasutajate isikuandmeid sel määral, mis on vajalik platvormi toimimiseks ja haldamiseks, sealhulgas selleks, et jälgida platvormi kasutamist vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste ja veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate poolt.

    3. Vaidlusega seotud isikuandmeid hoitakse lõikes 1 osutatud andmebaasis üksnes nii kaua, kui on vaja selleks, et saavutada eesmärgid, milleks neid koguti, ning selleks, et tagada andmesubjektidele juurdepääs oma isikuandmetele, et nad saaksid kasutada oma õigusi, ja need kustutatakse automaatselt hiljemalt kuue kuu möödumisel sellest, kui veebipõhisele vaidluste lahendamise platvormile teatati vaidluse menetlemise lõpetamisest kooskõlas artikli 9 punkti c alapunktiga iii. Eespool osutatud andmete säilitamise tähtaega kohaldatakse ka isikuandmete suhtes, mida hoiavad riiklikes failides vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused või veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajad, kes asjaomase vaidlusega tegelesid, välja arvatud juhul, kui vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse kodukorra või siseriikliku õigusega on ette nähtud pikem säilitamisperiood.

    4. Kõiki veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajaid ja vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusi käsitatakse vastutavate töötlejatena direktiivi 95/46/EÜ artikli 2 punkti d mõistes, kui nad töötlevad oma andmeid seoses käesoleva määrusega, ning nad vastutavad selle eest, et oleks tagatud nende tegevuse kooskõla direktiivi 95/46/EÜ kohaselt vastu võetud siseriiklikes õigusaktides sätestatud andmekaitse-eeskirjadega. Komisjoni käsitatakse talle käesoleva määrusega pandud kohustuste ja nendega seotud isikuandmete töötlemise suhtes vastutava töötlejana määruse (EÜ) nr 45/2001 artikli 2 punkti d tähenduses.

    Artikkel 12 Andmete konfidentsiaalsus ja turvalisus

    1. Veebipõhise vaidluste lahendamise korraldajate ja vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste suhtes kohaldatakse ametisaladuse hoidmise eeskirju või muid samaväärseid konfidentsiaalsuskohustusi, mis on sätestatud siseriiklikes õigusaktides.

    2. Komisjon võtab vajalikke tehnilisi ja organisatsioonilisi meetmeid, et tagada käesoleva määruse kohaselt töödeldava teabe turvalisus, sealhulgas asjakohane andmetele juurdepääsu kontroll, turvalisuse tagamise kava ja infoturbeintsidentide haldamine kooskõlas määruse (EÜ) nr 45/2001 artikliga 22.

    Artikkel 13 Teave tarbijatele

    1. Kauplejad, kelle asukoht on liidus ja kes tegelevad piirülese veebipõhise kaupade müügi või teenuste osutamisega, esitavad tarbijatele teabe veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kohta ning teatavad oma e-posti aadressi. See teave peab olema kergesti, otseselt, nähtavalt ja pidevalt kättesaadav kaupleja veebisaidil ning juhul, kui pakkumine tehakse e-posti teel või muu elektroonilise vahendi kaudu edastatava tekstisõnumi vormis, selles sõnumis. Teave peab sisaldama elektroonilist linki veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kodulehele. Kaupleja peab esitama tarbijale teabe veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kohta ka siis, kui tarbija esitab kaebuse kauplejale, kaupleja hallatavale tarbijakaebuste käsitlemise süsteemile või äriühingu ombudsmanile.

    2. Lõiget 1 kohaldatakse, ilma et see piiraks direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 10 kohaldamist, milles käsitletakse kaupleja teavet tarbijale selle kohta, millised on vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlused, millele kaupleja on allutatud, ning selle kohta, kas kõnealune kaupleja on kohustunud kasutama tarbijavaidluste lahendamiseks kohtuvälist menetlust või mitte.

    3. Lõiget 1 kohaldatakse, ilma et see piiraks direktiivi 2011/83/EL artiklite 6 ja 8 kohaldamist, milles käsitletakse kauglepinguid ja väljaspool äriruume sõlmitavaid lepinguid.

    Artikkel 14 Seire

    Pädevad asutused, kes on määratud direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] artikli 15 lõike 1 kohaselt, jälgivad, kas vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused täidavad käesoleva määrusega ettenähtud kohustusi.

    III PEATÜKK Lõppsätted

    Artikkel 15 Rakendusaktid

    1. Komisjoni abistab komitee. Kõnealune komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2. Kui on viidatud käesolevale lõikele, kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 4.

    3. Kui on viidatud käesolevale lõikele, kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5. Kui komisjoni arvamust tuleb küsida kirjaliku menetluse teel, siis peatatakse kõnealune menetlus ilma tulemuseta, kui arvamuse esitamise tähtaja jooksul teeb komitee eesistuja vastavasisulise otsuse või komitee liikmete lihthääleenamus seda nõuab.

    Artikkel 16 Volituste delegeerimine

    1. Komisjonile antakse käesolevas artiklis sätestatud tingimustel volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte.

    2. Artikli 7 lõikes 4 osutatud volitused antakse kindlaksmääramata ajaks alates [Office of Publications insert same date as in Art. 18(1) = date of entry into force of this Regulation].

    3. Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artikli 7 lõikes 4 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse selles otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses kindlaksmääratud hilisemal kuupäeval. Otsus ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

    4. Komisjon annab delegeeritud õigusakti vastuvõtmise korral sellest samaaegselt teada nii Euroopa Parlamendile kui ka nõukogule.

    5. Artikli 7 lõike 4 alusel vastu võetud delegeeritud õigusakt jõustub üksnes juhul, kui Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole kahe kuu jooksul pärast õigusakti teatavakstegemist Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitanud selle suhtes vastuväiteid või kui Euroopa Parlament ja nõukogu on enne selle tähtaja möödumist komisjonile teatanud, et nad ei esita vastuväiteid. Euroopa Parlamendi või nõukogu algatusel võib seda tähtaega pikendada kahe kuu võrra.

    Artikkel 17 Aruanded

    Komisjon esitab käesoleva määruse kohaldamise kohta Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande iga kolme aasta tagant ja esimest korda hiljemalt viie aasta möödumisel käesoleva määruse jõustumisest. Aruandele lisatakse vajaduse korral ettepanekud käesoleva otsuse muutmiseks.

    Artikkel 18 Jõustumine

    1. Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    2. Käesolevat määrust kohaldatakse alates [Office of Publications insert date = 6 months after implementation deadline for Directive of the European Parliament and of the Council on alternative dispute resolution for consumer disputes and amending Regulation (EC) No 2006/2004 and Directive 2009/22/EC (Directive on consumer ADR as to be inserted in that Directive in accordance with Art 22(1) of that Directive], välja arvatud artkli 5 lõiked 1, 4, 5 ja 6, artikli 6 lõiked 1, 2 ja 6, artikli 7 lõiked 4 ja 5, artikkel 10, artikkel 15 ja artikkel 16, mida kohaldatakse alates määruse jõustumise kuupäevast.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel                           Nõukogu nimel

    President                                                        eesistuja

    LISA

    Teave, mis tuleb esitada elektroonilise kaebuse vormi täitmisel

    (1) Kaebuse esitaja nimi, aadress ja kui on, siis e-posti ja veebisaidi aadress;

    (2) Märge selle kohta, kas kaebuse esitaja on tarbija või kaupleja;

    (3) Kostja nimi, aadress ja kui on, siis e-posti ja veebisaidi aadress;

    (4) Märge selle kohta, kas kostja on tarbija või kaupleja;

    (5) Selle kauba või teenuse liik, mille müügi või osutamise kohta kaebus esitatakse;

    (6) Asjaolud, millel kaebus põhineb;

    (7) Tarbija elukoht ajal, mil kaup või teenus telliti;

    (8) Sidemeetod, mida kasutati kauba või teenuse pakkumiseks, ja sidemeetod, mida kasutati tellimuse esitamisel;

    (9) Kui kaupleja pakkumine tehti või kaubad või teenused tarniti või kavatseti tarnida filiaali, esinduse või muu asutuse kaudu, siis selle filiaali, esinduse või muu asutuse asukoht;

    (10) Lepingu keel;

    (11) Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuste andmed, kelle teenuseid kaupleja on kohustunud kasutama direktiivi …./…/EL [Office of Publications please insert number of Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv)] kohaselt, kui need on teada.

    ETTEPANEKUTELE LISATAV FINANTSSELGITUS

    1.           ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

    1.1.        Ettepaneku/algatuse nimetus:

    Tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määrus. Mõju eelarvele kompenseeritakse ümberpaigutusega aastatele 2012 ja 2013. Meede on 2014–2020. aasta tarbijakaitseprogrammi osa.

    1.2.        Asjaomased poliitikavaldkonnad vastavalt ABM ja ABB struktuurile[19]

    Tarbijad

    1.3.        Ettepaneku/algatuse liik

    √ Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet

    ¨ Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast tegevusest[20]

    ¨ Ettepanek/algatus käsitleb olemasoleva meetme pikendamist

    ¨ Ettepanek/algatus käsitleb ümbersuunatud meedet

    1.4.        Eesmärgid

    1.4.1.     Komisjoni mitmeaastased strateegilised eesmärgid, mida ettepaneku/algatuse kaudu täidetakse

    Rubriigi 1a „Konkurentsivõime majanduskasvu ja tööhõive nimel” osas on ettepaneku eesmärk luua üleeuroopaline veebipõhine vaidluste lahendamise süsteem tarbijate ja kauplejate vaheliste piiriülest veebikaubandust käsitlevate vaidluste lahendamiseks.

    1.4.2.     Erieesmärgid ning asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise süsteemile

    Erieesmärk nr.

    Luua üleeuroopaline veebipõhine vaidluste lahendamise IT-süsteem tarbijate ja kauplejate vaheliste piiriülest veebikaubandust käsitlevate vaidluste lahendamiseks.

    Asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise süsteemile

    Tarbijad

    1.4.3.     Oodatavad tulemused ja mõju

    Täpsustage, milline peaks olema ettepaneku/algatuse oodatav mõju kasusaajatele/sihtrühmale.

    Tarbijad ja ettevõtjad üle kogu Euroopa saavad vahendi piiriüleste veebipõhiste kaubandustehingutega seotud vaidluste lihtsaks, kiireks ja odavaks lahendamiseks. Tarbijatel on võimalik saada õiguskaitset ja kompensatsiooni, ettevõtjad aga saavad kaitsta oma mainet ja vältida suuri kohtukulusid.

    1.4.4.     Tulemus- ja mõjunäitajad

    Täpsustage, milliste näitajate alusel hinnatakse ettepaneku/algatuse elluviimist.

    – Kõik vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused on ühendatud veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi alla ja hakkavad seda kasutama, kui platvorm 2015. aasta alguses tööle rakendatakse.

    – Aastaks 2020 selliste tarbijate arvu suurenemine 20% võrra, kes soovivad veebi kaudu osta teistest liikmesriikidest.

    – Aastaks 2020 selliste ettevõtjate arvu suurenemine 10% võrra, kes soovivad veebi kaudu müüa teistesse liikmesriikidesse.

    1.5.        Ettepaneku/algatuse põhjendus

    1.5.1.     Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 114 ja 169.

    Tarbijad ja ettevõtjad saavad vahendi piiriüleste veebipõhiste kaubandustehingutega seotud vaidluste lihtsaks, kiireks ja odavaks lahendamiseks, kasutades vaidluste lahendamise kohtuvälist menetlust.

    1.5.2.     Euroopa Liidu meetme lisandväärtus

    Tõhusa vaidluste lahendamise vahendi puudumine ei lase tarbijatel piiriülest kaubandust usaldada. Nii ettevõtjad kui ka tarbijad on selgesti väitnud, et kartus võimalike õiguskaitsealaste probleemide ees teises liikmesriigis ei lase neil piiriüleseid ostu-müügitehinguid teha ja seega jäävad siseturu potentsiaalsed kasutegurid ära kasutamata. Kujunenud olukord näitab, et eelkõige tuleks tähelepanu pöörata tarbijate usalduse kasvatamisele siseturu suhtes ning ettevõtjatele kõikides liikmesriikides võrdsete tingimuste loomisele.

    Vaatamata sellele, et praegu ei ole e-kaubanduse tehingute osakaal suur, on digitaalne jaeturg saanud liikmesriikides kiiresti arenevaks suundumuseks. See tähendab, et odav ja tõhus kohtuväline õiguskaitse on saamas tarbijate ja kauplejate jaoks veelgi olulisemaks, et nad hakkaksid tegema veebipõhiseid piiriüleseid kaubandustehinguid. Liikmesriigi tasandi meetmed ei võimalda luua kogu ELi hõlmavat veebipõhist vaidluste lahendamise süsteemi, mis digitaalarengu tegevuskava kohaselt on oluline vahend, mille kaudu edendada e-kaubandust.

    Soovitud eesmärke on võimalik paremini saavutada ELi tasandi meetmetega, võttes arvesse nende mõju ja ulatust. Selge kasutegur, mille tooks kaasa veebipõhise vaidluste lahendamise süsteemi väljatöötamine ELi tasandil, on piiriülese veebikaubandusega seotud tarbijakaebuste tõhus ja asjakohane käsitlemine.

    Tarbijate käsutuses oleks kiire, odav ja lihtne viis, kuidas lahendada oma vaidlused kauplejatega, olenemata turusektorist ja sellest, milliste summadega on tegemist. Suuremal osal tarbijaist puudub täielik usaldus digitaalse siseturu vastu, vaatamata paljudele eelistele, mida see pakub, näiteks juurdepääs suuremale kauba- ja teenusevalikule: peaaegu poolte liikmesriikide puhul on üle poole toodetest, mida interneti kaudu otsitakse, veebi kaudu saadaval üksnes teises riigis. Tähtis on ka see, et tõhusama veebipõhise vaidluste lahendamise süsteemi loomine siseturul vähendab tarbijale põhjustatud kahju (praegu ulatub selle määr 0,02 %-ni SKPst) ja võimaldab tarbijatel veebipõhiste tehingutega olulisel määral säästa ning kasutada säästetud vahendeid siseturult muude kaupade või teenuste ostmiseks. Lisaks sellele looks see kauplejatele kõikjal ELis võrdsed võimalused tarbijavaidluste käsitlemiseks, mis tagab tegutsemise võrdsetes tingimustes.

    Liikmesriigi tasandil võetavate ühepoolsete meetmetega ei ole võimalik tarbijatele ja kauplejatele piisaval määral tagada eespool nimetatud eeliseid. Lausa vastupidi, liikmesriikide kooskõlastamata tegevus tooks tõenäoliselt kaasa tarbijate ja kauplejate ebavõrdse kohtlemise siseturul ning tarbijate õiguskaitse varieeruva taseme ELi lõikes. Valdav enamik sidusrühmi pooldab selles valdkonnas ELi tasandi meetmeid.

    Turuosaliste, ettevõtjate ja kodanike usalduse suurendamine on Euroopa konkurentsivõime parandamise seisukohast keskse tähtsusega. Hästitoimiv ühtne turg, mis hõlmab 500 miljoni tarbijat, kelle kulutused ulatuvad 56 %-ni ELi SKPst, ning enam kui 21 miljonit ettevõtjat, on alusmüür, millele rajada arukas, kestlik ja kaasav majanduskasv, mis on kooskõlas strateegia „Euroopa 2020” eesmärkidega.

    1.5.3.     Samalaadsetest kogemustest saadud õppetunnid

    Praegu puudub ELi tasandil IT-süsteem, mis võimaldaks veebipõhiselt lahendada tarbijate ja kauplejate vahelisi vaidlusi seoses piiriüleste veebipõhiste tehingutega. Samas on juba olemas hulk IT-vahendeid, mis ühendavad paljusid osalisi eri liikmesriikides. Uus IT-vahend peaks suuresti põhinema just nendel vahenditel. Kõige asjakohasemad on IMI IT-vahend, ECC IT-vahend ja SOLVIT IT-vahend.

    1.5.4.     Kooskõla ja võimalik koostoime muude asjaomaste vahenditega

    Tarbijavaidluste veebipõhise lahendamise määrus põhineb ettepanekul võtta vastu direktiiv, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv).

    1.6.        Meetme ja finantsmõju kestus

    √ Piiratud kestusega ettepanek/algatus

    – √ Ettepanek/algatus hõlmab ajavahemikku 2012–2020.

    – √ Finantsmõju aastatel 2012–2020.

    Piiramatu kestusega ettepanek/algatus

    – rakendamise käivitumisperiood hõlmab ajavahemikku 2012–2014,

    – millele järgneb täieulatuslik rakendamine.

    1.7.        Ettenähtud eelarve täitmise viisid[21]

    √ Otsene tsentraliseeritud eelarve täitmine komisjoni poolt

    ¨ Kaudne tsentraliseeritud eelarve täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on delegeeritud:

    – ¨  rakendusametitele

    – ¨  ühenduste asutatud asutustele[22]

    – ¨  riigi avalik-õiguslikele asutustele või avalikke teenuseid osutavatele asutustele

    – ¨  isikutele, kellele on usaldatud konkreetsete meetmete rakendamine Euroopa Liidu lepingu V jaotise kohaselt ja kes on kindlaks määratud asjaomases põhiõigusaktis finantsmääruse artikli 49 tähenduses

    ¨ Haldamine koostöös liikmesriikidega

    ¨ Detsentraliseeritud haldamine koostöös kolmandate riikidega

    ¨ Haldamine ühiselt koos rahvusvaheliste organisatsioonidega (täpsustada)

    Mitme eelarve täitmise viisi valimise korral esitage üksikasjad rubriigis „Märkused”.

    Märkused:

    Märkused puuduvad

    2.           HALDUSMEETMED

    2.1.        Järelevalve ja aruandlus

    Täpsustage teostamise tingimused ja sagedus.

    Iga kolme aasta tagant ja esimest korda hiljemalt viie aasta möödumisel käesoleva määruse jõustumisest avaldab komisjon aruande määruse kohaldamise kohta. Aruandele lisatakse vajaduse korral ettepanekud käesoleva määruse muutmiseks.

    2.2.        Haldus ja kontroll

    2.2.1.     Tuvastatud riskid

    Eelarve täitmine hõlmab tasuvusuuringut ja veebipõhise vaidluste lahendamise IT-platvormi väljatöötamist. Peamised ohud on järgmised:

    Vaidluste veebipõhise lahendamise määrus põhineb direktiivil, milles käsitletakse tarbijavaidluste kohtuvälist lahendamist (tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiiv), sest veebipõhise vaidluste lahendamise platvorm hõlmab vaidluste kohtuväliste lahendamise süsteeme, millest antakse teada kõnealuses direktiivis sätestatud korras. Seepärast võiks tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise direktiivi puudulik või hilinenud ülevõtmine kahjustada ELi vaidluste veebipõhise lahendamise süsteemi toimimist.

    Kuigi komisjon töötab paljude IT-vahenditega, oleks veebipõhine vaidluste lahendamise platvorm üks vahendeist, mille alla on ühendatud väga suur hulk osalisi ja lahendusi, mis võimaldavad individuaalset lähenemist vastavalt osaliste vajadustele. Võimaliku ohuna tuleb arvestada tehnilisi kitsaskohti, mis võivad platvormi väljatöötamist edasi lükata.

    2.2.2.     Ettenähtud kontrollivahendid

    Eelarve täitmine on otsene ja tsentraliseeritud.

    Komisjon jälgib IT-vahendi väljatöötamise analüüsi-, programmeerimis- ja katseetappe. Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi infosüsteemide eest vastutaval üksusel on suured kogemused IT-vahendite haldamisel (näit ECC, CPCS, RAPEX), mõnel neist on sarnased omadused loodava veebipõhise vaidluste lahendamise platvormiga (ECC). Need varasemad kogemused võimaldavad esilekerkivad probleemid õigeaegselt ja tulemuslikult lahendada. Lisaks sellele aitab 2012. aastal korraldatav tasuvusuuring välja selgitada võimalikud ohud ja tehnilised kitsaskohad, toetades sel viisil veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi sujuvat väljatöötamist. Tehniliste aspektide suhtes peetakse nõu ka informaatika peadirektoraadi ja kirjaliku tõlke peadirektoraadiga (näit. automaattõlke vahend).

    2.3.        Pettuste ja muude rikkumiste ärahoidmine

    Täpsustage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed

    Lisaks kõikide regulatiivsete kontrollimehhanismide rakendamisele kujundab tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraat välja pettusevastase võitluse strateegia, mis vastab uuele, 24. juunil 2011 vastu võetud komisjoni pettusevastase võitluse strateegiale, muu hulgas tagamaks, et tema pettusevastase võitlusega seotud sisekontrollimeetmed oleksid täielikult kooskõlas eelnimetatud komisjoni strateegiaga ja et pettuseriski ohjamine oleks suunatud pettuseriski valdkondade ja sobivate reageerimisviiside kindlakstegemisele.

    IT riist- ja tarkvara ning seotud teenuste hangete korraldamisel järgib komisjon finantsmääruse sätteid; kõigi sõlmitud lepingute suhtes kehtib kontrollikoja ja OLAFi auditeerimis- ja kontrolliõigus.

    3.           ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

    3.1.        Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja eelarveread, mille kuludele mõju avaldub

    · Olemasolevad eelarveread

    Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriikide ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa.

    Mitme-aastase finants-raamistiku rubriik || Eelarverida || Kulu liik || Osamaksud

    [kirjeldus………………………...……….] || Liigendatud/liigendamata ([23]) || EFTA riigid[24] || Kandidaat-riigid[25] || Kolmandad riigid || Osamaksud finantsmääruse artikli 18 lõike 1 punkti aa tähenduses

    1A || 17.020200 || Liigendatud || JAH || EI || EI || EI

    · Uued eelarveread, mille loomist taotletakse: Ei kohaldata

    Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriikide ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa.

    Mitme-aastase finants-raamistiku rubriik || Eelarverida || Kulu liik || Osamaksud

    Number [Rubriik…..] || Liigendatud/liigendamata || EFTA riigid || Kandidaat-riigid || Kolmandad riigid || Osamaksud finantsmääruse artikli 18 lõike 1 punkti aa tähenduses

    || [XX.YY.YY.YY] || || JAH / EI || JAH / EI || JAH / EI || JAH / EI

    3.2.        Hinnanguline mõju kuludele

    3.2.1.     Üldine hinnanguline mõju kuludele

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik || Arv(3) || Konkurentsivõime majanduskasvu ja tööhõive tagamiseks

    Peadirektoraat: Tervise- ja tarbijaküsimused || || || Aasta 2012 || Aasta 2013 || Aasta 2014 || Aasta 2015 || Aasta 2016 || Aasta 2017 || Aasta 2018 || Aasta 2019 || Aasta 2020 || KOKKU

    Ÿ Tegevusassigneeringud || || || || || || || || || ||

    Eelarverida nr: 17.020200 || Kohustused || (1) || 0,150 || 1,000 || 1,000 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 3,95

    Maksed || (2) || 0,150 || 1,000 || 1,000 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 3,95

    Eelarverea number || Kohustused || (1a) || || || || || || || || || ||

    Maksed || (2a) || || || || || || || || || ||

    Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud[26] || || || || || || || || || ||

    Eelarverea number || || (3) || || || || || || || || || ||

    Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi assigneeringud KOKKU || Kohustused || =1+1a +3 || 0,150 || 1,000 || 1,000 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 3,95

    Maksed || =2+2a +3 || 0,150 || 1,000 || 1,000 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 3,95

    Ÿ Tegevusassigneeringud KOKKU || Kohustused || (4) || || || || || || || ||

    Maksed || (5) || || || || || || || ||

    Ÿ Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU || (6) || || || || || || || ||

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGI <….> assigneeringud KOKKU || Kohustused || =4+ 6 || 0,150 || 1,0 || 1,0 || 0,3 || 0,3 || 0,3 || 0,3 || 3,95

    Maksed || =5+ 6 || 0,150 || 1,0 || 1,0 || 0,3 || 0,3 || 0,3 || 0,3 || 3,95

    Juhul, kui ettepanek/algatus mõjutab mitut rubriiki: Ei kohaldata

    Ÿ Tegevusassigneeringud KOKKU || Kohustused || (4) || || || || || || || ||

    Maksed || (5) || || || || || || || ||

    Ÿ Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU || (6) || || || || || || || ||

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIKIDE 1–4 assigneeringud KOKKU (võrdlussumma) || Kohustused || =4+ 6 || || || || || || || ||

    Maksed || =5+ 6 || || || || || || || ||

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik || 5 || „Halduskulud”

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    || || || Aasta 2012 || Aasta 2013 || || || || KOKKU

    DG: Tervise- ja tarbijaküsimused ||

    Ÿ Personalikulud || 0,318 || 0,318 || || || || || || 0,636

    Ÿ Muud halduskulud || || || || || || || ||

    Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi assigneeringud KOKKU || Assigneeringud || 0,318 || 0,318 || || || || || || 0,636

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGI 5 assigneeringud KOKKU || (Kulukohustuste kogusumma = maksete kogusumma) || || || || || || || || 0,636

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma

    || Aasta 2012 || Year 2013 || Aasta 2014 || Aasta 2015 || Aasta 2016 || Aasta 2017 || Aasta 2018 || Aasta 2019 || Aasta 2020 || KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku rubriikide 1–5 assigneeringud KOKKU || Kohustused || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586

    Maksed || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586 || 4,586

    || || || || || || || || || || ||

    3.2.2.     Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele

    – ¨  ettepanek/algatus ei nõua tegevusassigneeringute kasutamist

    – √   ettepanek/algatus nõuab tegevusassigneeringute kasutamist, nagu on selgitatud allpool:

    kulukohustuste assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    Märkige eesmärgid ja väljundid || || || Aasta 2012 || Aasta 2013 || Aasta 2014 || Aasta 2015 || Aasta 2016 || Aasta 2017 || Aasta 2018 || Aasta 2019 || Aasta 2020 || KOKKU

    VÄLJUNDID

    || Väljundi liik || Väljundi keskmine kulu väljundi kohta || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv || Kulu || Väljundite arv kokku || Kulud kokku

    ERIEESMÄRK: nr 1 || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

    - Väljund IT platvorm || || || 1 || || || 1,0 || || 1,0 || || || || || || || || || || || || || 1 || 2,0

    - Väljund IT platvormi haldamine || || || 1 || || || || || || || 0,3 || || 0,3 || || 0,3 || || 0.3 || || 0,3 || || 0,3 || 1 || 1,8

    - Väljund Teostatavusuuring || || || 1 || 0,150 || || || || || || || || || || || || || || || || || 1 || 0,150

    Erieesmärgi nr 1 vahesumma || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

    ERIEESMÄRK nr 2: || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

    - Väljund || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

    Erieesmärgi nr 2 vahesumma || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||

    KULUD KOKKU || || 0,150 || || 1,0 || || 1,0 || || 0,3 || || 0,3 || || 0,3 || 0,3 || || 0,3 || || 0,3 || || 3,95

    3.2.3.     Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele

    3.2.3.1.  Ülevaade

    – √   Ettepanek/algatus ei hõlma haldusassigneeringute kasutamist

    – √   Ettepanek/algatus hõlmab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma

    || Aasta 2012 || Aasta 2013 || Aasta 2014 || Aasta 2015 || Aasta 2016 || Aasta 2017 || Aasta 2018 || Aasta 2019 || Aasta 2020 || KOKKU

    Mitmeaastase finantsraamistiku 5. RUBRIIK || || || || || || || || || ||

    Personalikulud || 0,318 || 0,318 || || || || || || || || 0,636

    Muud halduskulud || || 0, 030 || 0,020 || 0,030 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,130

    Mitmeaastase finantsraamistiku 5. RUBRIIGI vahesumma || || 0, 348 || 0,020 || 0,030 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,448

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 5[27] välja jäävad assigneeringud || || || || || || || || || ||

    Personalikulud || || || || || || || || || ||

    Muud halduskulud || || || || || || || || || ||

    Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 5 välja jäävad vahesummad || || || || || || || || || ||

    KOKKU || 0,318 || 0,348 || 0,020 || 0,030 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 0,010 || 4,798

    3.2.3.2.  Hinnanguline personalivajadus

    – ¨  Ettepanek/algatus ei nõua personali kasutamist

    – √   Ettepanek/algatus nõuab personali kasutamist, nagu on selgitatud allpool[28]:

    hinnanguline väärtus täisarvuna (või maksimaalselt ühe kohaga pärast koma)

    || Aasta 2012 || Aasta 2013 || || || Aasta N

    Ÿ Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad) ||

    17 01 01 01 (Komisjoni peakorteris ja esindustes) || 2 (0,254) || 2 (0,254) || || || || ||

    XX 01 01 02 (Lähetused) || || || || || || ||

    XX 01 05 01 (Kaudne teadustegevus) || || || || || || ||

    10 01 05 01 (Otsene teadustegevus) || || || || || || ||

    Ÿ Koosseisuväline personal (täistööajale taandatud ) [29] ||

    17 01 02 01 (üldvahenditest rahastatavad lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud) || 1 (0,064) || 1 (0,064) || || || || ||

    XX 01 02 02 (CA, INT, JED, LA ja SNE delegatsioonides) || || || || || || ||

    XX 01 04 yy [30] || - peakorteris[31] || || || || || || ||

    - lähetustes || || || || || || ||

    XX 01 05 02 (lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud kaudse teadustegevuse valdkonnas) || || || || || || ||

    10 01 05 02(lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud otsese teadustegevuse valdkonnas) || || || || || || ||

    Teised eelarveread (täpsustage) || || || || || || ||

    KOKKU || 3 (0,318) || 3 (0,318) || || || || ||

    XX on asjaomane poliitikavaldkond või eelarvepeatükk.

    Määratud ülesannete kirjeldus:

    Ametnikud ja ajutised töötajad || Veebipõhise vaidluste lahendamise IT-süsteemi väljatöötamine, haldamine ja ajakohastamine.

    Koosseisuvälised töötajad || N/A

    Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja töötajate ümberpaigutamise teel peadirektoraadisiseselt. Vajaduse korral võidakse personali täiendada meedet haldavale peadirektoraadile iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

    3.2.4.     Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga

    – √   Ettepanek/algatus on kooskõlas nii 2007–2013 kui ka 2014–2020 mitmeaastase finantsraamistikuga

    – ¨  Ettepanekuga/algatusega kaasneb mitmeaastase finantsraamistiku asjakohase rubriigi ümberplaneerimine.

    Selgitage ümberplaneerimist, osutades asjaomastele eelarveridadele ja summadele.

    …………………………………………………………………………………………………………..

    – ¨  Ettepanekuga/algatusega seoses on vajalik paindlikkusinstrumendi kohaldamine või mitmeaastase finantsraamistiku läbivaatamine[32].

    Selgitage, mis vahendid on vaja ümber programmeerida, märkides asjaomased eelarvepeatükid ja -read ja vastavad summad.

    …………………………………………………………………………………………………………..

    3.2.5.     Kolmandate isikute osamaksud

    – √   Ettepanek/algatus ei hõlma kolmandate isikute poolset kaasrahastamist

    – Ettepanek/algatus hõlmab kaasrahastamist, mille hinnanguline summa on järgmine:

    assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

    || Aasta N || Aasta N+1 || Aasta N+2 || Aasta N+3 || … sisestage nii palju aastaid, kui on mõju kestuse näitamiseks vaja (vt punkt 1.6) || Kokku

    Täpsustage kaasrahastav asutus || || || || || || || ||

    Kaasrahastatud assigneeringud KOKKU || || || || || || || ||

    3.3.        Hinnanguline finantsmõju tuludele

    – √   Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele.

    – ¨ Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:

    ¨         omavahenditele

    ¨         mitmesugustele tuludele

    miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma

    Tulude eelarverida: || Jooksva aasta eelarvesse kantud assigneeringud || Ettepaneku/algatuse mõju[33]

    Aasta N || Aasta N+1 || Aasta N+2 || Aasta N+3 || … sisestage nii palju aastaid, kui on mõju kestuse näitamiseks vaja (vt punkt 1.6)

    Artikkel …. || || 5. || || || || || ||

    Mitmesuguste sihtotstarbeliste tulude puhul täpsustage, milliseid kulude eelarveridasid ettepanek mõjutab.

    …………………………………………………………………………………………………………..

    Täpsustage tuludele avalduva mõju arvutusmeetod.

    …………………………………………………………………………………………………………..

    [1]               2010. aasta aruanne Euroopa tarbijakeskuste võrgustiku kohta näitab, et ECC-Netile laekunud kaebustest rohkem kui pooled (56,3%) olid seotud e-kaubandustehingutega. Kuid 35 000 piiriülesest kaebusest, mille ECC-Net aastal 2010 sai, ei olnud 91% võimalik saata edasi teises liikmesriigis asuvale vaidluste kohtuvälise lahendamise mehhanismile, sest ühtegi sobivat mehhanismi ei olnud olemas (http://ec.europa.eu/consumers/ecc/docs/2010_annual_report_ecc_en.pdf).

    [2]               Euroopa 2020. aasta juhtalgatus: „Euroopa digitaalne tegevuskava”, KOM(2010) 245 (lk 13).

    [3]               Komisjoni teatis „Ühtse turu akt“, KOM(2011) 206, lk 9.

    [4]               „Consumer redress in the European Union: consumers' experiences, perceptions and opinions”, 2009 http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/cons_redress_EU_qual_study_report_en.pdf.

    [5]               Avalik arutelu, mis käsitleb vaidluste kohtuvälise lahendamise kasutamist vahendina äritehingute ja -tavadega seotud vaidluste lahendamiseks ELis. Vastused ja avalduse tagasiside kohta võib leida aadressil http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/adr_en.htm.

    [6]               http://www.european-consumer-summit.eu/workshops3_en.asp.

    [7]               Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus tarbijakaitseprogrammi kohta (2014-2020), SEK(2011) 1320 (lõplik) ja SEK(2011) 1321 (lõplik).

    [8]               ELT C, , lk .

    [9]               Komisjoni teatis „Ühtse turu akt”, KOM(2011) 206, lk 9.

    [10]             24–25. märtsi 2011.aasta Euroopa Ülemkogu järeldused (EUCO 10/11), lk 4; vt ka 23. oktoobri 2011. aasta Euroopa Ülemkogu järeldused (EUCO 52/11), lk 1–2.

    [11]             ELT L 136, 24.5.2008, lk 3.

    [12]             EÜT L 12, 16.11.2001, lk 32.

    [13]             ELT L 199, 31.7.2007, lk 40.

    [14]             ELT L 177, 4.7.2008, lk 6.

    [15]             ELT L …,…, lk…

    [16]             EÜT L 281, 23.11.1995, lk 31.

    [17]             EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1.

    [18]             ELT L …, …, lk …

    [19]             ABM – tegevuspõhine juhtimine; ABB – tegevuspõhine eelarvestamine.

    [20]             Vastavalt finantsmääruse artikli 49 lõike 6 punktile a või b.

    [21]             Haldusviise selgitatakse koos viidetega finantsmäärusele veebisaidil BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html90

    [22]             Märgitud finantsmääruse artiklis 185.

    [23]             Liigendatud assigneeringud / liigendamata assigneeringud

    [24]             EFTA: Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon.

    [25]             Kandidaatriigid ja vajaduse korral Lääne-Balkani potentsiaalsed kandidaatriigid.

    [26]             Tehniline ja/või teadusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised BA read), otsene teadustegevus, kaudne teadustegevus.

    [27]             Tehniline ja/või teadusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised BA read), otsene teadustegevus, kaudne teadustegevus.

    [28]             Mõju eelarvele kompenseeritakse ümberpaigutusega aastatele 2012 ja 2013. Alates 2014. aastast kaetakse personalivajadused 2020. aasta tarbijakaitseprogrammi alt.

    [29]             CA – lepingulised töötajad; INT – renditööjõud; JED – noored eksperdid delegatsioonides, LA= kohalikud töötajad; SNE – riikide lähetatud eksperdid.

    [30]             Under the ceiling for external personnel from operational appropriations (former "BA" lines).

    [31]             Peamiselt struktuurifondide, Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi (EAFRD) ja Euroopa Kalandusfondi (EFF) jaoks.

    [32]             Vt institutsioonidevahelise kokkuleppe punktid 19 ja 24.

    [33]             Traditsiooniliste omavahendite (tollimaksud ja suhkrumaksud) korral peab olema märgitud netosumma, s.t brutosumma pärast 25 % sissenõudmiskulude mahaarvamist.

    Top