EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XP1215(01)

XLIV COSAC – Seisukohad – Brüssel, 24. – 26. oktoober 2010

ELT C 340, 15.12.2010, p. 9–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 340/9


XLIV COSAC – Seisukohad

Brüssel, 24.–26. oktoober 2010

2010/C 340/07

1.   Säästev areng Euroopa 2020. aasta strateegias

1.1.

COSAC peab Euroopa 2020. aasta strateegiat hästi integreeritud ja kooskõlastatud lähenemisviisiks, mis peab viima aruka, säästva ja kaasava majanduskasvuni, võttes arvesse nii majanduse kui ka teaduse arengut ELis ja väljaspool ELi, samuti selle sotsiaalseid ja keskkonnaalaseid tagajärgi ning inimõiguste austamist.

1.2.

COSAC toetab Euroopa 2020. aasta strateegiat tingimusteta. Seega kutsutakse Euroopa Komisjoni ja nõukogu üles pidama tulevase õigusloomeprotsessi ajal meeles vajadust piirata eesmärkide arvu, kooskõlastada tegevust teiste ELi algatustega, tagada Euroopa energiajulgeolek ja vältida tootlikkuse vähenemist. Euroopa 2020. aasta strateegiaga tuleb arvestada ka Euroopa majanduse juhtimise reformiprotsessis.

1.3.

COSAC kutsub kõigi riikide parlamente ja Euroopa Parlamenti üles võtma poliitilise vastutuse Euroopa 2020. aasta strateegias, jälgides aktiivselt selle rakendamist.

1.4.

COSAC kutsub Euroopa Komisjoni, nõukogu ja Euroopa Parlamenti samuti üles suurendama Euroopa Liidu säästva arengu strateegia integreerimist õigusakti ettepanekutesse ja muudesse algatustesse.

1.5.

COSAC märgib rahuloluga, et riikide parlamendid peavad otsustusprotsessi piisavalt rangeks ning et tagatud on piisav parlamentaarne järelevalve. Selles kontekstis on vastastikune surve olulise tähtsusega.

1.6.

Lõpuks kutsub COSAC riikide parlamente kajastama Euroopa 2020. aasta strateegia järelmeetmete raames oma tulevast rolli seoses riiklike reformikavadega.

2.   Ühise välis- ja julgeolekupoliitika ning ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika (edaspidi ÜVJP ja ÜJKP) parlamentaarne kontroll

2.1.

COSAC rõhutab parlamentaarse kontrolli vajadust ÜVJP ja ÜJKP üle.

i)

ÜVJP ja ÜJKP parlamentaarne järelevalve peaks hõlmama nii riikide parlamente kui ka Euroopa Parlamenti;

ii)

ÜVJP ja ÜJKP parlamentaarse järelevalve mehhanism peaks olema tulemuslik ning andma lisandväärtust tööle, mida parlamendid selles valdkonnas juba teevad;

iii)

uusi institutsioone ega organeid ei tuleks juurde luua;

iv)

parlamentaarne järelevalve peaks hõlmama liikmeid, kes on spetsialiseerunud välisasjadele, kaitsepoliitikale ja Euroopa Liidu küsimustele.

2.2.

Sellest tulenevalt soovib COSAC, et ÜJKP parlamentaarse kontrolli uus mehhanism kehtestataks 2011. aasta jooksul.

3.   Majanduse juhtimine Euroopa Liidus

3.1.

Avaldades heameelt majanduse juhtimise kohta hiljuti tehtud ettepanekute üle ja kutsudes üles seda lähenemisviisi kiiremas korras ellu viima, rõhutab COSAC samal ajal, et ettepanekute kaugeleulatuv mõju nõuab hoolikat kontrolli, ning toonitab vajadust põhjaliku otsustusprotsessi järele, mis viib riiklikul ja ELi tasandil tõelise poliitilise pühendumiseni. Riikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi rakendatava parlamentaarse kontrolli tõhusust ei tohi mitte mingil juhul ohtu seada.

4.   COSACi tulevane roll

4.1.

COSAC rõhutab oma osa järelevalves, mis toimub teabe- ja hea tava vahetuse ning eelkõige oma võimalike poolaastaaruannete kaudu.

4.2.

COSAC peab põhjalikku arutelu Euroopa Komisjoni tööprogrammi üle oma töökava oluliseks ja korduvalt läbivaks osaks. Seetõttu julgustab COSAC tulevasi eesistujaid lisama arutelu Euroopa Komisjoni tööprogrammi üle COSACi korraliste kohtumiste päevakavasse. Nende kohtumiste kuupäeva kindlaksmääramisel kutsutakse COSACi eesistujaid võtma arvesse Euroopa Komisjoni tööprogrammi avaldamise ajakava.

4.3.

COSAC kui teabevahetuse foorum on sobiv organ konkreetsete Euroopa poliitikavaldkondade ja küsimuste arutamiseks. COSACis toimuvad arutelud on näidanud riikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi ühist huvi sellist tüüpi arutelude vastu.

4.4.

COSAC julgustab riikide parlamente mängima aktiivset rolli Euroopa Liidu tõrgeteta toimimisel, kasutades kõiki võimalusi, mida pakub neile Lissaboni leping. COSAC kutsub ELi parlamentide kodasid üles eelkõige

a)

jälgima subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtte kohaldamist vastavalt aluslepingutele lisatud protokollis nr 2 kirjeldatud korrale;

b)

jätkama poliitilist dialoogi Euroopa Komisjoniga mitte ainult õigusakti ettepanekute vallas ning minema oluliselt kaugemale subsidiaarsuse küsimusest.

COSAC võtab nende tegevuste tulemused teadmiseks, et jagada riikide parlamentide vahel teavet ja head tava.

5.   Koostöö Euroopa Liidu institutsioonide vahel

5.1.

COSAC hindab kõrgelt Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman VAN ROMPUY esmakordset osalemist. COSAC on veendunud, et tema koostöö nõukogu ja Euroopa Ülemkoguga on ka edaspidi sama siiras ja edukas.

5.2.

Seoses seadusandliku akti eelnõu määratlusega osutab COSAC XLII COSACi seisukohtadele ja kutsub nõukogu oma esialgset seisukohta uuesti läbi vaatama.

5.3.

COSACil oli hea meel kuulda José Manuel BARROSO, Euroopa Komisjoni presidendi pöördumist ning COSAC väljendab rahulolu arutelu jätkumise üle liidu väljakutsete teemal järgmisel aastal. COSAC loodab, et see otsene dialoog muutub COSACi päevakorra regulaarseks osaks, nii et riikide parlamendid ja Euroopa Parlament saavad pidada koos Euroopa Komisjoniga avatud dialoogi.

5.4.

COSAC rõhutab, et raamlepingu kohaldamist Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni vahel tuleb pidevalt õiguslikult jälgida.

5.5.

COSAC rõhutab, et kõik institutsioonid peavad austama aluslepingute sätetest ja sisust tulenevat institutsioonidevahelist tasakaalu.

5.6.

Europoli ja Eurojusti käsitlevate tulevaste nõuandedokumentide ja õigusakti ettepanekute kontekstis rõhutab COSAC, et Euroopa Komisjoni poolne laiapõhjaline ja õigeaegne eelnev konsultatsioon riikide parlamentidega on väga oluline. COSAC nõuab Euroopa Komisjonilt Europoli ja Eurojusti käsitlevate õigusakti ettepanekute samaaegset avaldamist.

5.7.

COSAC palub Euroopa Komisjonil, nõukogu eesistujal ja Euroopa Parlamendil nendele seisukohtadele vastata.


Top