Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0714(05)

    Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

    ELT C 190, 14.7.2010, p. 37–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.7.2010   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 190/37


    Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

    2010/C 190/08

    Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

    KOKKUVÕTE

    NÕUKOGU MÄÄRUSE (EÜ) nr 510/2006

    „ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΛΙΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ” (PRASINES ELIES CHALKIDIKIS)

    EÜ nr: EL-PDO-0005-0539-27.03.2006

    KPN ( X ) KGT ( )

    Käesolevas kokkuvõttes esitatakse teabe andmise eesmärgil spetsifikaadi põhipunktid.

    1.   Liikmesriigi pädev asutus:

    Nimi:

    Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων., Δ/νση Βιολογικής Γεωργίας, Τμήμα ΠΟΠ — ΠΓΕ — Ιδιότυπων και Παραδοσιακών Προϊόντων (Maaelu arengu ja toiduainete ministeerium – mahepõllumajanduse osakond – kaitstud päritolunimetuste (KPN), kaitstud geograafiliste tähiste (KGT) ja garanteeritud traditsiooniliste eritunnuste (GTE) büroo)

    Aadress:

    Αχαρνών 29/Acharnon 29

    104 39 Αθήνα/Athens

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel

    +30 2102125152

    Faks

    E-post:

    ax29u030@minagric.gr

    2.   Taotlejate rühm:

    Nimi:

    Κοινοπραξία Ενώσεων Αγροτικών Συνεταιρισμών Πολυγύρου και Χαλκιδικής: «Βιοκαλλιεργητική Χαλκιδικής» (Polýgyrose ja Chalkidike põllumajanduskooperatiivide liitude ühendus Biokalliergitiki Chalkidikis)

    Aadress:

    Κωνσταντινουπόλεως 13/Konstantinoupoleos 13

    631 00 Πολύγυρος/Polygyros

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel

    +30 2371023076

    Faks

    E-post:

    eas-pol@otenet.gr

    Koosseis:

    tootjad/töötlejad ( X ) muud ( )

    3.   Toote liik:

    Klass 1.6.

    Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ning töödeldud kujul

    4.   Spetsifikaat:

    (määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 4 lõikega 2 ette nähtud nõuete kokkuvõte)

    4.1.   Nimetus:

    „Πράσινες Ελιές Χαλκιδικής”

    (Prasines Elies Chalkidikis)

    4.2.   Kirjeldus:

    Oliivid „Prasines Elies Chalkidikis” pärinevad eranditult liigi Olea Europea sortidest „Condrelia Chalkidikis” ja „Chalkidikis”. Nimetatud sortidest Chalkidikes toodetud oliive iseloomustab nende suurus ning viljaliha ja kivi kõrge suhtemäär, värvus rohelisest läikiva kollakasroheliseni, peen ja puuviljalõhnaline aroom, kergelt mõrkjas ja vürtsine maitse ning rasvasuse puudumine tänu sellele, et õlipuud on sajandite jooksul kohanenud piirkonnale eriomaste mullastiku- ja ilmastikutingimustega, kuid ka tänu oliivikasvatajate kasutatavatele viljelusmeetoditele.

    Toodet „Prasines Elies Chalkidikis” pakutakse neljal erineval kujul:

    1)

    terved oliivid;

    2)

    kivideta oliivid;

    3)

    kivideta ja täidetud oliivid. Täitmiseks võib kasutada mandleid, punast paprikat, porgandeid, kornišone ja küüslauku ning oliive täidetakse käsitsi. Täitmiseks kasutatavate toodete mass ei tohi ületada 15 % oliivide massist;

    4)

    purustatud oliivid.

    Oliivid võivad olla maitsestatud pune, tüümiani, loorberilehtede, küüslaugu, selleri, kapparite ja paprikapulbriga. Kasutatavate maitseainete mass ei tohi ületada 2,5 % oliivide massist.

    Oliivide täitmiseks ja maitsestamiseks kasutatavad koostisosad on tooted, mis pärinevad Chalkidike maakonnast.

    Vabasse ringlusse lubamisel peavad tootel olema järgmised omadused:

    Oliivide tüübid

    Omadused

    Terved

    Kivideta

    Kivideta täidetud

    Purustatud

    Oliivide füüsikalised omadused

    Silindrilis-koonilised esiletungiva „nupuga”, tugeva ja läikiva väliskestaga oliivid, värvus rohelisest läikiva kollakasroheliseni.

    Tihke ja mahlaka viljalihaga.

    Osaliselt purustatud viljalihaga ja tervete kividega, mahlane.

    Oliivide organoleptilised omadused

    Peen ja puuviljalõhnaline aroom, rasvasuse puudumine

    Kergelt mõrkjas ja vürtsikas maitse. Kui oliivid on maitsestatud, võib tunda maitseainete maitset.

    Kergelt mõrkjas ja vürtsikas maitse, mida täiendab täidise koostisosade maitse.

    Kergelt mõrkjas ja vürtsikas maitse. Kui oliivid on maitsestatud, võib tunda maitseainete maitset.

    Oliivide kvaliteediomadused

    Kõik oliivid kuuluvad kvaliteedikategooriatesse „Extra” ja „Fine” ning minimaalne lubatud suurus on 181/200 vilja kilogrammi kohta. Mõlemas kategoorias moodustavad defektsed oliivid alla 7 % oliivide netomassist.

    Soolvee omadused

    Soolvesi sisaldab vähemalt 8 % naatriumkloriidi, selle pH on 3,8–4 ja happelisus minimaalselt 0,8 % (piimhappe protsent).

    Soolvees konserveeritud oliivide netomass

    Vähemalt 65 % lõpptoote massist

    Vähemalt 55 % lõpptoote massist

    Vähemalt 65 % lõpptoote massist

    Muude kvaliteediomaduste ja töötlemisel või pakendamisel kasutatavate abiainete osas kehtivad toiduaineid käsitlevad õigusnormid ning WTO ja Codex Alimentariuse komisjoni rahvusvahelised standardid.

    4.3.   Geograafiline piirkond:

    Geograafiline piirkond, kust oliivid „Prasines Elies Chalkidikis” pärit on, asub Chalkidike maakonnas, mis piirneb loodes Thessaloniki maakonnaga ja mida uhub ülejäänud külgedest Egeuse meri. Geograafiliselt võtab see enda alla Chalkidike poolsaare, mis koosneb kolmest poolsaarest; kõige idapoolsem, Athose mägi ei kuulu Chalkidike maakonnale, sest moodustab autonoomse ühenduse.

    Mets ja metsamaa katab 47 % maakonna pindalast, st 137 160 hektarit, samal ajal kui 32,7 %, st 95 500 hektarit on põllumajandusmaa. Niisutatava maa-ala suurus on 20 000 hektarit ja see moodustab 21 % haritava maa kogupindalast. Chalkidike oliiviistanduse pindala on 23 000 hektarit.

    4.4.   Päritolutõend:

    Toodet „Prasines Elies Chalkidikis” kasvatatakse, töödeldakse ja pakendatakse Chalkidike maakonnas. Tootjad ja oliiviistandused on registreeritud maakonna oliivikasvatusregistris ja ühtses haldus- ja kontrollisüsteemis, mida igal aastal ajakohastatakse. Tooraine kogust ja päritolu tuleb tõendada nõutavate raamatupidamiskirjetega iga tarne korral töötlemisasutustesse, kus peetakse ka tootjate ja tarnijate registreid. Iga töötleva vabriku nimi ja selle asukoha andmed kantakse ühtse koodiga Chalkidike kaubandus- ja tööstuskoja registrisse ning ühenduse arendus- ja tagatisabi maksmise ja kontrollimise asutuse (O.P.E.K.E.P.E.) vastavasse registrisse.

    4.5.   Tootmismeetod:

    1.   Oliivide kasvatamine ja korjamine

    Chalkidikes on peaaegu kõikide oliiviistanduste tihedus võrreldes traditsioonilise puuviljaaia ja kaasaegse oliiviistanduse tihedusega vahepealne: puude vahekaugused on 6 × 6,5, 6,5 × 6,5 ja 6 × 7 meetrit. Enamik tootjaid kasutab oma organisatsioonide vahendusel integreeritud tootmise haldamise süsteemi (Integrated Crop Management). Selleks et lahendada heade ja halbade saagiaastate vaheldumise probleem, samuti selleks, et saada kõrgema kvaliteediga oliive, lõikavad tootjad puid talvel ja suvel süstemaatiliselt ning kõrvaldavad õlipuude võsa.

    Aastasaagid on keskmiselt umbes 9 000 kg/ha.

    Saaki korjatakse 15. septembrist kuni 10.–15. oktoobrini, kui oliiv on saavutanud sobiva küpsusastme ja sellel on soovitud värvus, vastavalt tootjate ja nende organisatsioonide küpsusastmete jälgimisele. Tootjad korjavad vilju redelitelt käsitsi ja asetavad need plastkastidesse, millega toode vabrikusse transporditakse. Oliivid peavad olema lehtedest, puutükkidest ja muust võõrmaterjalist puhtad ning neil peab olema ühtlane värvus rohelisest kuni kollakasroheliseni. Neil ei tohi olla ka mädaplekke, kriimustusi, putukahammustusi, lindude tekitatud kahjustusi vms. Pärast viljade kaalumist ja vastuvõtmist töötlemisasutuses koostatakse vastuvõtukviitung, mis tõendab nende kvaliteeti ja kvantiteeti.

    2.   Töötlemine

    Pärast vastuvõtmist pannakse oliivid mõruduse eemaldamiseks vaatidesse. Selleks leotatakse oliive temperatuurist ja viljade küpsusastmest olenevalt 1,5–2 %-lises seebikivilahuses. Oliive hoitakse lahuses kaksteist tundi. Seejärel eemaldatakse seebikivilahus kolmekordse loputusega, lisatakse vaatidesse vett ja jäetakse oliivid kaheksaks tunniks ligunema, mille järel vett vahetatakse kaks või kolm korda kaheksatunniste vaheaegadega. Mõruduse eemaldamiseks võib kasutada ka looduslikku meetodit, st kasutada ainult vett ja teha vaatides vastavad loputamised. Sõltumata kasutatavast meetodist pööratakse erilist tähelepanu sellele, et oliivid jääksid kergelt mõrkjaks.

    Nende protsesside järel pannakse oliivid kääritusvaatidesse 8,5 %-lisse soolvette. Soolvee soolasisaldust ja pHd kontrollitakse regulaarselt ja vajaduse korral lisatakse soola. Oliive hoitakse sellisel kujul seni, kuni soolvesi jääb 8,5 %-liseks. Kääritusprotsess algas juba eelmises etapis ja selle kestus – mis sõltub vilja küpsusastmest ja ümbritsevast temperatuurist – on kaks kuni neli kuud.

    Kivid eemaldatakse masinaga. Toimingu käigus tehakse oliivi ühte otsa põiki sisselõige, seejärel ristikujuline lõige viljavarre poole. Kivi eemaldatakse vee ja mehaanilise survega. Oliivide nn purustamiseks kasutatakse kergeid mehaanilisi presse, mis ei lõhu viljaliha ega purusta kivi.

    Täitmiseks mõeldud oliivid pannakse tööpindadele, kus kogenud töölised need käsitsi täidavad. Oliivide täitmine on Chalkidikes traditsioon ja selleks kasutatakse mandleid või väikeseid punase paprika, porgandi-, kornišoni- ja küüslaugutükke.

    Oliive võib maitsestada piirkonna maitsetaimedega (pune, tüümian, loorberilehed, küüslauk, seller ja paprikapulber).

    3.   Sorteerimine ja kalibreerimine ning pakendamine

    Pärast kääritamist ja kivide eemaldamist võetakse oliivid vaatidest välja ja pannakse tööpindadele, kus kogenud töölised kontrollivad vilju visuaalselt ja kõrvaldavad käsitsi kahjustatud, mädanenud või muu defektiga oliivid. Seejärel transporditakse oliivid konveierilintidel kalibreerijateni, kes sorteerivad need suuruse järgi ja panevad pakendamisnõudesse.

    Enamasti pakendatakse oliivid plastnõudesse, mis koosnevad tarbijale ohutust ja toote suhtes inertsest materjalist, ning plekk- ja klaaspurkidesse, mille maht on erinev. Anumad täidetakse soolveega, millele võib lisada kuni 0,2 % L-askorbiinhapet, et toode paremini säiliks.

    Oliive võib pakendada vabrikutes väljaspool Chalkidike maakonda, kuhu toode pärast töötlemist tarnitakse, tingimusel et veodokumendid, vastavad raamatupidamisdokumendid ja punktis 4.8 kirjeldatud märgistamiseeskirjad tagavad võimaluse selle toote päritolu kindlaks teha.

    4.6.   Seos piirkonnaga:

    1.   Looduslik

    Agronoomiliselt sobib Chalkidike maakond õlipuude kasvatamiseks ideaalselt, sest õlipuud kasvavad ja kannavad vilja väga erinevates tingimustes alates toiteainevaesest (kivisest) lubjakivipinnasest mägedes kuni lubjaste lammimuldade ja tasandike viljakate pinnasteni.

    Chalkidikes on üks õlipuu jaoks erakordselt sobiv iseärasus: asudes Põhja-Kreekas, paikneb Chalkidike ometigi tänu oma ulatusliku merele avatuse tõttu (630 km rannajoont) samadel minimaalsetel ja maksimaalsetel isotermidel nagu kõige lõunapoolsemad oliivitootmispiirkonnad, nt Messeenia, Aitoolia-Akarnaania ja Atika maakond, lisaks on seal suur sademete hulk: aastas keskmiselt 450 mm (tasandikul) kuni 850 mm (mägedes).

    Chalkidike kliima on ka oliivikasvatuseks soodus, sest sõltuvalt kõrgusest iseloomustavad seda pehmed või jahedad talved, pehmed või soojad ja kuivad, rohke päikesepaistega suved ning pikad kevaded ja sügised. Suvel ei ole keskmised õhutemperatuurid üle 22 °C, samal ajal kui talvel langeb miinimumtemperatuur harva – 10 °C, seda isegi mägedes, nii et tingimused õlipuude kasvuks on ideaalsed.

    Lisaks suurusele iseloomustab oliive „Prasines Elies Chalkidikis” tugev ja läikiv koor, mille värvus ulatub rohelisest läikiva kollakasroheliseni, selle rikkalik maitse, tihke ja mahlane viljaliha, peen ja puuviljalõhnaline aroom ning kergelt mõrkjas ja vürtsikas maitse.

    Chalikidike mullastiku- ja ilmastikutingimused ning oliivide kasvatamise ja töötlemise meetodid mõjutavad toote eespool nimetatud kvalitatiivseid omadusi järgmistel põhjustel:

    suhteliselt madalate temperatuuride pikk periood viljade korjamise ajal koos kasvatamismeetoditega, eelkõige tagasilõikuse ja võsa eemaldamisega ning sortide kiire arenguga aitab kaasa sellele, et toodang on ühtlane ning viljad kasvavad suureks ning nende viljaliha ja kivi on suhe on sobiv;

    seetõttu, et pinnas on peamiselt lubjarikas, sisaldavad oliivid palju lenduvaid koostisosi, millest tuleneb ka nende peen puuviljalõhnaline aroom;

    tänu sellele, et päikest on palju, temperatuur suvel mahe ning tootjad ja nende organisatsioonid jälgivad oliivide küpsusastet, on oliivid korjamise hetkel säravat rohelist värvi, neil on mahlakas viljaliha ja sobiv tihkus, nii et kivisid on kerge välja võtta, tekitamata mädaplekke või kahjustusi;

    tänu kasvatamismeetoditele ning eelkõige niisutamisele ja küpsusastme jälgimisele on oliivide õlisisaldus väike, mille tõttu ei ole rasvast maitset ja tulevad esile lõhnaomadused, välditakse oksüdeerumist ja parandatakse nii oliivide säilivusaega;

    traditsiooniline käsitsi korjamise meetod tagab oliivi täiusliku välimuse ja hilisema eduka töötlemise, samal ajal kui oliivide käsitsi sorteerimine ja täitmine tagavad täiusliku ja eheda lõpptoodangu.

    Samamoodi on töötlemisvabrikud traditsioonilisi meetodeid ühendades kohandanud töötlemismeetodid kõnealustele sortidele ja nende konkreetsetele omadustele vastavaks, nii et on ületatud raskused, mis esinevad oliivi kääritamisel, säilitatakse selle organoleptilised omadused ja saadakse alati eriomane toode, mis on oma kergelt mõrkja ja vürtsika maitse poolest tuntud kogu Kreekas. Mitme vabriku ekspordile orienteeritus on aidanud kaasa ka toote „Prasines Elies Chalkidikis” levikule mitmetes välisriikides.

    2.   Ajalugu

    Teated oliivisalude olemasolust Chalkidikes ulatuvad aastasse 1415: näiteks mainitakse Andronikose oliiviistandust Kassandra Agios Pavlose kloostrile kuuluval alal, väga vanu õlipuid, mis kasvasid Vatopedi kloostrile kuuluval alal Kalamaria Souflaris (Nea Triglia) ja lähedal asuvas Daoutlous (Elaiochoria), samuti Ivironi kloostri veskile kuuluval alal Olympiada Kafkania saarel. Mujal Chalkidikes kasvatati kodudes õlipuid ja nende olemasolu tõttu on pandud sageli kohanimesid. Näib, et nende õlipuude vilja kasutati peamiselt lauaoliivide tootmiseks.

    XIX sajandi keskpaiku hakkasid Chalkidike elanikud süstemaatiliselt tegelema oliivikasvatuse, metsikute õlipuude pookimise ja vähemal määral kodus kasvatatavate õlipuude ümberistutamisega. See muutus näib olevat peamiselt tingitud 1863. aastal uutele oliiviistandustele loa andmise määruse soodsatest maksusätetest. Christakis Zografos rajas juba 1887. aastal Portaria suure oliivisalu, mille pindala oli umbes 500 hektarit ja milles oli 32 000 õlipuud. Chatzi-Osman ehitas samal ajal Polýgyrose Gerakinisse suure auruveski, mis märgib vastavate paigaldiste ajakohastamise algust Chalkidikes.

    Chalkidike seotus oliive kasvatava õlipuu ja selle vilja oliiviga põhineb – nagu selgub ajalooürikutest – õlipuukasvatusel ja sellest saadavate toodete valmistamisel, millega tegeletakse juba sajandeid, kuid ka tervel hulgal rahvatraditsioonidel, mis on püsinud tänaseni. Oliiv on Chalkidikes olnud vähemalt kahe viimase sajandi jooksul oluline märksõna nii majanduselus kui ka ühiskondlikus tegevuses ja elanike kultuuritraditsioonis.

    4.7.   Kontrolliasutus:

    Nimi:

    Οργανισμός Πιστοποίησης και Επίβλεψης Γεωργικών Προϊόντων (Ο.Π.Ε.ΓΕ.Π.) (põllumajandustoodete sertifitseerimise ja kontrolli organisatsioon AGROCERT)

    Aadress:

    Πατησίων & Άνδρου 1/Patisson & Androu 1

    112 57 Αθήνα/Athens

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel

    +30 2108231277

    Faks

    +30 2108231438

    E-post:

    info@agrocert.gr

    Nimi:

    Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Χαλκιδικής, Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης. (Chalkidike maavalitsus, maaelu arengu osakond)

    Aadress:

    631 00 Πολύγυρος/Polygyros

    ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

    Tel

    +30 2371039314

    Faks

    +30 2371339207

    E-post:

    agro6@halkidiki.gov.gr

    4.8.   Märgistus:

    Lisaks kaitstud päritolunimetusele „Prasines Elies Chalkidikis” ja vastavale märgistusele peavad sildid võimaldama päritolu ja kaitset kontrollida seeläbi, et neile on märgitud:

    numbrikood, mis näitab valmistamisaastat, töötlemisvabrikut, partiid ja lõpliku pakendamise vabrikut, kui lõplik pakendamine toimus teises vabrikus;

    toote minimaalne säilivusaeg, kui tegemist on lõpliku pakendamisega;

    logo, mis koosneb toote nimest kreeka või ladina tähtedega ellipsikujulise pildi ümber, millel on tagaplaanil Chalkidike kaart, mis pärineb kasulike teadmiste levitamise ühingu (Society for the Diffusion of Useful Knowledge) 1829. aasta litograafialt, ja esiplaanil õlipuuoks ning rohelised oliivid.

    Image

    Kui toodet „Prasines Elies Chalkidikis” kasutatakse pasta tegemiseks, on lubatud kasutada märget „Πάστα από “Πράσινες Ελιές Χαλκιδικής ΠΟΠ” ” („Oliividest „Prasines Elies Chalkidikis” AOP valmistatud pasta”), tingimusel et pasta valmistamiseks kasutatakse eranditult toodet „Prasines Elies Chalkidikis” ja lisatakse ainult kuni 7 % külmpressitud oliiviõli.


    (1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.


    Top