Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010TA1216(05)

Aruanne ühisettevõtte SESAR 31. detsembril 2009 lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

ELT C 342, 16.12.2010, p. 30–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 342/30


ARUANNE

ühisettevõtte SESAR 31. detsembril 2009 lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

2010/C 342/05

SISUKORD

 

Punktid

Lk

SISSEJUHATUS …

1–5

31

KINNITAV AVALDUS …

6–15

31

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA …

16–22

32

MUUD KÜSIMUSED …

23–32

32

Tabel …

34

Ühisettevõtte vastused

37

SISSEJUHATUS

1.

Ühisettevõte SESAR loodi veebruaris 2007, (1) et hallata projekti SESAR (Ühtse Euroopa Taeva lennuliikluse juhtimissüsteemide alased teadusuuringud) tegevusi. Ühisettevõte asub Brüsselis.

2.

Projekti SESAR eesmärk on Euroopa lennuliikluse korraldamise moderniseerimine ning see on jagatud kolme etappi.

a)

„Määratlemisetapp” algas 2005. aastal ja seda juhib Euroopa Lennuliikluse Ohutuse Organisatsioon (Eurocontrol) ning seda kaasrahastatakse Euroopa Liidu eelarvest üleeuroopalise võrgu transpordivõrkude programmi kaudu. Tulemuseks on Euroopa lennuliikluse korraldamise üldkava, milles määratletakse järgmise põlvkonna lennuliikluse korraldamise süsteemide sisu ning arendus- ja kasutuselevõtukava.

b)

„Arendusetappi” (2008–2013) juhib ühisettevõte SESAR (vt ka tabel) ja selles etapis luuakse uued tehnoloogilised süsteemid, koostisosad ja käitamisprotseduurid vastavalt Euroopa lennuliikluse korraldamise üldkavale.

c)

„Kasutuselevõtu etappi” (2014–2020) juhivad ettevõtjad ja huvirühmad ja selle jooksul toimub uue lennuliikluse korraldamise infrastruktuuri laiaulatuslik rajamine ja kasutusele võtmine.

3.

Ühisettevõte tegutseb avaliku ja erasektori partnerluse põhimõttel. Ühisettevõtte asutajaliikmeteks on Euroopa Liit (mida esindab Euroopa Komisjon) ja Eurocontrol (mida esindab tema amet). Osalemiskutse alusel valiti 15 aeronavigatsioonitööstuse avaliku ja erasektori ettevõtet ühisettevõtte liikmeteks. Nende seas on aeronavigatsiooniteenuse pakkujad, lennuvälja- ja kosmoseseadmete tootjad, lennukitootjad, lennujaamade ametiasutused ja pardaseadmete tootjad.

4.

Projekti SESAR arendusetapi eelarve on 2,1 miljardit eurot, mis eraldatakse võrdsetes osades ELi, Eurocontroli ning osalevate avaliku ja erasektori partnerite poolt. ELi osalus rahastatakse teadusuuringute ja tehnoloogia arendamise seitsmendast raamprogrammist ja üleeuroopalise võrgu transpordivõrkude programmist. Ligikaudu 90 % Eurocontroli ja teiste huvirühmade osalusest tuleb mitterahaliste osamaksetena.

5.

Ühisettevõte SESAR alustas iseseisvalt töötamist 10. augustil 2007.

15.

Järgnevad tähelepanekud ei sea kontrollikoja arvamusi kahtluse alla.

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

Eelarve täitmine

16.

Haldusnõukogu poolt heakskiidetud 2009. aasta lõplik eelarve sisaldas 325 miljoni euro väärtuses kulukohustuste assigneeringuid ja 157 miljoni euro väärtuses maksete assigneeringuid. Kulukohustuste ja maksete assigneeringute kasutusmäärad olid vastavalt 97,1 % ja 43,2 %.

17.

2009. aastal moodustasid liikmete osamaksed (38,8 miljonit eurot) koos eelmise aasta tulemiga (115,6 miljonit eurot) kokku 154,4 miljonit eurot, neile vastasid aga maksed ning assigneeringute ülekanded summas 67,9 miljonit eurot ja 2,5 miljonit eurot. Selle tulemuseks oli 84 miljoni euro suurune eelarveülejääk aasta lõpus ja hoiused pangakontodel (kogusummas 86,8 miljonit eurot). See ei ole kooskõlas eelarve tasakaalu põhimõttega

18.

Vastavalt ühisettevõtte SESAR finantsmääruse artiklile 51 koguneb intress komisjoni poolt ühisettevõttele toetusena makstavatelt summadelt ELi üldeelarvesse. 2009. aasta lõpus ei olnud ühisettevõte saanud taotlust ajavahemikus 2007–2009 kogunenud 1,7 miljoni euro suuruse intressi üle kandmiseks.

Raamatupidamise aastaaruande esitluslaad: liikmete osamaksed

19.

Kontrollikoda märgib, et ELi ühisettevõtete tegevust rahastakse liikmete osamaksetest ja et ühisettevõttel puudub kapital. Kontrollikoda soovitas selle ühisettevõtete eriomaduse raamatupidamise aastaaruandes selgelt välja tuua.

20.

Kontrollikoda tervitab asjaolu, et kooskõlas Euroopa Liidu arvestuseeskirjaga nr 1 (kontserni raamatupidamine) esitatakse liikmete osamaksed ühisettevõtete bilansis netovarade all ning lisateave osamaksete iseloomu kohta tuuakse ära raamatupidamise aastaaruande lisades.

21.

See erineb ühisettevõtte SESAR 2008. aasta raamatupidamise aastaaruande puhul kasutatud arvestuspõhimõtetest, mille puhul käsitleti liikmete osamakseid tulemiaruandes tuluna. Asjakohased andmed on 2008. aasta raamatupidamise aastaaruandes korrigeeritud, et võimaldada võrdlust 2009. aasta aruandega.

22.

Kontrollikoda on arvamusel, et liikmete osamaksete kajastamist ühisettevõtete raamatupidamise aastaaruandes peaks ühtlustama nii palju kui võimalik ja märgib, et komisjonil on kavas ühisettevõtetele välja anda selleteemalised üksikasjalikud suunised.

MUUD KÜSIMUSED

Sisekontrollisüsteemid

23.

Kontrollikoda tunnistab, et ühisettevõte oli 2008. aastal käivitamisetapis, kuid täheldas oma eelmise aasta aruandes, et ühisettevõte ei olnud veel oma sisekontrolli- ja finantsinfosüsteeme täielikult rakendanud.

24.

Vaatamata 2009. aastal tehtud olulistele edusammudele (11) ei ole 2009. aasta lõpu seisuga organisatsiooni põhitegevused veel küllaldaselt formaliseeritud ning puudub integreeritud rakendus finants-, eelarve- ja tegevusalase teabe haldamiseks. Nagu märgiti juba 2008. aastal, ei ole peaarvepidaja veel tegevuse aluseks olevaid tegevusprotsesse kinnitanud, kuigi seda nõutakse ühiesettevõtte finantsmääruses.

25.

Kontrollikoda kontrollis 36 tehingust koosnevat valimit ja leidis mitmel juhul puudusi sisekontrolli toimimises. Näiteks ühel juhul sõlmis ühisettevõte koristusteenuste lepingu aastaväärtusega 19 572 eurot ning ei järginud seejuures läbirääkimistega menetlust, mis on paika pandud üldises finantsmääruses ja ühisettevõtte SESAR finantsmääruses. Ühe teise lepingu puhul (abi liikmelepingute koostamisel), mille maksumus oli 922 000 eurot, sai kontrollikoda küll tõendusmaterjali teenuste osutamise kohta, kuid finantseeskirjades nõutavat ametlikku teatist audiitoritele ei esitatud.

26.

Vastavalt ühisettevõtte SESAR finantseeskirjade artiklile 25 kasutatakse eelarveassigneeringuid kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttega. 2007. aasta 6. septembril üheksaks aastaks allakirjutatud leping kontoripinna ja muude ruumide üürimiseks sisaldas võimalust leping pärast iga kolmeaastast perioodi ennetähtaegselt ilma sanktsioonideta lõpetada. Ühisettevõte kolis aga ruumidest ära 2009. aastal ning pidi maksma 380 235 eurot veel 12 kuu üüri ja kommunaalkulude katteks.

Varade kajastamine

27.

Programmi SESAR tulemuste osas on ühisettevõte oma liikmetega sõlmitud vastavate lepingute kohaselt kõigi tema poolt projekti SESAR arendusetapiks loodud või talle ülekantud materiaalse ja immateriaalse põhivara omanik (12)

28.

Nagu märgitud ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande lisas, ei oska ühisettevõte SESAR selles etapis ennustada tegevuse tulemusena tekkida võivate varade aktiveerimist. Kontrollikoda märgib, et 2009. aasta lõpuks ei olnud veel pandud paika integreeritud juhtimisinfosüsteemi, mis võimaldaks siduda kulud teatud töödega või määratleda tegevuskulude rahastamisallikas. Süsteemi on vaja tegevuskulude asjakohaseks hindamiseks ja vajadusel varade aktiveerimiseks.

Ühisettevõtte finantsmäärus

29.

Haldusnõukogu võttis ühisettevõtte finantseeskirjad esialgselt vastu juulis 2007. 2008. aastal märkis kontrollikoda, (13) et ühisettevõtte finantseeskirju tuleks muuta, et viia need kooskõlla ELi asutuste raamfinantsmäärusega. Pärast nõukogu määruse (EÜ) nr 1361/2008 jõustumist, millega muudeti määrust (EÜ) nr 219/2007 ühisettevõtte SESAR loomise kohta, võttis haldusnõukogu 28. juulil 2009 vastu kehtivad finantseeskirjad, tunnistades kehtetuks juulis 2007 vastu võetud finantseeskirjad.

30.

Kontrollikoda esitas oma arvamuse nr 2/2010 ühiesttevõtte SESAR uute finantseeskirjade kohta 15. aprillil 2010. Kontrollikoda esitas mitu soovitust seoses eelarvepõhimõtete erandite, komisjoni siseauditi talituse rolli, ühisettevõte SESARi liikmesuse sätete ja tegevuse kaasrahastamisega.

Siseauditi funktsioon ja komisjoni sisauditi talitus

31.

Kooskõlas seisukohtadega oma arvamuses nr 2/2010 ühiesttevõtte SESAR uute finantseeskirjade kohta ja arvamuses nr 4/2008 ühisettevõtte Fusion for Energy finantsmääruse kohta on kontrollikoda arvamusel, et ühisettevõtte põhikirjas olevat praegust sätet komisjoni siseaudiitori rolli kohta tuleks selgitada.

32.

Ühisettevõtte SESAR põhikirja artiklis 7a on sätestatud, et komisjoni siseaudiitorile usaldatud ülesandeid teostatakse ühisettevõtte haldusnõukogu vastutusel. Kontrollikoja arvates on selline kord asjakohane ühisettevõtte siseauditi funktsiooni puhul, kuid mitte komisjoni siseaudiitori puhul, kelle vastutus on seotud ELi eelarvega tervikuna.

II auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Morten LEVYSOHN, võttis käesoleva aruande vastu 20. oktoobri 2010. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Tabel

Ühisettevõte SESAR

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

Ühisettevõtte pädevus vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 219/2007, mida muudeti määrusega (EÜ) nr 1361/2008

Juhtimine

2009. aastal ühisettevõtte käsutusse antud ressursid

2009. aastal pakutud tooted ja teenused

Ühine transpordipoliitika

„1.

Käesoleva jaotise sätted kehtivad raudtee-, maantee- ja siseveetranspordi suhtes.

2.

Euroopa Parlament ja nõukogu võivad seadusandliku tavamenetluse kohaselt kehtestada kohased sätted mere- ja lennutranspordi kohta. Nad teevad otsuse pärast konsulteerimist majandus- ja sotsiaalkomiteega ning regioonide komiteega.”

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 100)

Teadusuuringud ja tehnoloogia arendamine

„Liit võib asutada ühisettevõtteid või luua muid struktuure, mis on vajalikud liidu uurimisprogrammide, tehnoloogia arengu- või tutvustamisprogrammide edukaks elluviimiseks.”

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 187)

Eesmärgid

Tagada Euroopa lennuliikluse juhtimissüsteemi moderniseerimine, koordineerides ning koondades selleks kõik asjakohase teadus- ja arendustegevuse kogu liidu ulatuses;

viia ellu lennuliikluse korraldamise üldkava.

Ülesanded

Projekti SESAR teadus-, arendus- ja valideerimistegevuse juhtimine, ühendades nii oma liikmete kui väliste tehniliste allikate avaliku ja erasektori poolse rahastamise ning kasutades eelkõige Eurocontroli teadmisi ja kogemusi.

Eelkõige

projekti SESAR arendusetapi korraldamine ja koordineerimine vastavalt lennuliikluse korraldamise üldkavale, mis põhineb Eurocontroli juhitava projekti määratlemisetapi tulemustel, ühitades ja hallates ühisesse struktuuri ühendatud avalikult ja erasektorilt saadavaid rahalisi vahendeid;

projekti SESAR arendusetapi tegevuse rakendamiseks vajaliku rahastamise tagamine vastavalt lennuliikluse juhtimissüsteemi üldkavale;

Euroopa lennuliikluse korraldamise sektori sidusrühmade kaasamise tagamine, eelkõige: aeronavigatsiooniteenuse pakkujad, õhuruumi kasutajad, kutseühingud, lennuväljad ja töötlev tööstus, samuti asjaomased teadusasutused või asjaomased teadusringkonnad;

tehniliste teadus- ja arendustegevuste, hindamiste ja uuringute korraldamine, mida saab viia ellu ühisettevõtte raames, vältides nende killustatust;

lennuliikluse juhtimissüsteemi üldkavas nõuetekohaselt määratletud ühiste toodete arenduse järelevalve tagamine ja vajaduse korral eri pakkumiskutsete algatamine.

1.   Haldusnõukogu

Koosseis

a)

Ühisettevõtte iga liikme üks esindaja;

b)

sõjaline esindaja;

c)

õhuruumi tsiviilkasutajate esindaja, kelle nimetab nende esindusorganisatsioon Euroopa tasandil;

d)

aeronavigatsiooniteenuse osutajate esindaja, kelle nimetab nende esindusorganisatsioon Euroopa tasandil;

e)

tarnijate esindaja, kelle nimetab nende esindusorganisatsioon Euroopa tasandil;

f)

lennuväljade esindaja;

g)

lennuliikluse korraldamise sektori töötajate esindusorganisatsioonide esindaja, kelle nimetab nende esindusorganisatsioon Euroopa tasandil;

h)

asjaomaste teadusasutuste või asjaomaste teadusringkondade esindaja, kelle nimetab nende esindusorganisatsioon Euroopa tasandil.

Haldusnõukogu juhatajaks on liidu esindaja.

Peamised ülesanded

a)

Võtta vastu käesoleva määruse artikli 1 lõikes 2 osutatud nõukogu poolt kinnitatud lennuliikluse korraldamise üldkava ning kiita heaks ettepanekud selle muutmiseks;

b)

anda suunised ja teha vajalikud otsused projekti SESAR arendusetapi elluviimiseks ning teostada üldkontrolli projekti rakendamise üle;

c)

kiita heaks ühisettevõtte tööprogramm ning iga-aastane tööprogramm, samuti aastaeelarve koos ametikohtade loeteluga;

d)

anda luba läbirääkimisteks ning otsustada uute liikmete ühinemise ning sellega seotud lepingute üle;

e)

kontrollida liikmete ja ühisettevõtte vahel sõlmitud lepingute täitmist;

f)

nimetada ametisse ja vabastada ametist tegevdirektor ja kiita heaks organisatsiooniline struktuur ning ning teostada järelevalvet tegevdirektori töö üle;

g)

võtta vastu otsused liikmete poolt osamaksude maksmise suuruse ja korra ning mitterahaliste sissemaksete hindamise kohta;

h)

võtta vastu ühisettevõtte finantseeskirjad;

i)

kiita heaks iga-aastane raamatupidamise aastaaruanne ja bilanss;

j)

võtta vastu aastaaruanne projekti SESAR arendusetapi edenemise ning finantsolukorra kohta;

k)

teha otsused komisjonile esitatavate ühisettevõtte tegevuse jätkamist või lõpetamist käsitlevate ettepanekute kohta;

l)

kehtestada ühisettevõtte omanduses olevate materiaalsete ja mittemateriaalsete varade kasutamisõiguse ning selliste varade üleandmise kord;

m)

määrata kindlaks lennuliikluse korraldamise üldkava elluviimiseks vajalikud eeskirjad ja alltöövõtumenetlused, sealhulgas erimenetlus huvide konflikti korral;

n)

otsustada komisjonile esitatavate põhikirja muutmise ettepanekute üle;

o)

muude volituste teostamine ja ülesannete täitmine, sealhulgas allorganite asutamine, kui need on projekti SESAR arendusetapi jaoks vajalikud;

p)

võtta vastu töötajate lähetamist ühisettevõttesse käsitleva artikli 8 rakendamise praktiline kord.

2.   Tegevdirektor

Nimetatakse haldusnõukogu poolt komisjoni ettepanekul.

3.   Välisaudit

Kontrollikoda.

4.   Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Parlament nõukogu soovitusel.

Eelarve

325,1 miljonit eurot, liidu osalus 16,9 %.

Personali suurus 31. detsembri 2009 seisuga

Ametikohti ametikohtade loetelus: 39

Täidetud ametikohad: 18

Muud ametikohad (lepingulised abitöötajad, lähetuses viibivad riiklikud eksperdid, kohalik personal): 8

Personal kokku: 26

Ühisettevõtte lähetuses viibivad töötajad (osana mitterahalisest osamaksest): 4

Jaguneb vastavalt ülesannetele:

põhitegevus: 22

haldus- ja abiülesanded: 16

mitmesugused ülesanded: 1

Peamised saavutused 2009. aastal

Liitumisprotsess viidi lõpule 26. märtsil 2009 haldusnõukogu otsusega anda liikmestaatus 15 eelneva valiku läbinud kandidaatliikmele koos IBAFO 1 alla kuuluvate tegevuste liikmete vahel jagamisega. Euroopa Komisjon oli saanud eelnevalt (23. märtsil 2009) liikmesriikide seisukohad, mis esitati pärast ühisettevõtte SESAR asutamist käsitleva määruse (EÜ) nr 219/2007 artikli 5 lõikes 4 ettenähtud komiteemeentlust;

kuna IBAFO 1 käivitamise hetkel ei olnud võimalik kaasata käiki tööpakette (muuhulgas vajaduse tõttu saada ajutise nõukogu lõplik heakskiit Eurocontroli poolt ühisettevõttele SESAR tehtava osamaksu kohta), käivitati uus IBAFO juulis 2009. Valikuprotsess toimus novembris ning tegevdirektor esitas oma soovitused tegevuste jaotamiseks ühisettevõtte SESAR haldusnõukogule, kes kinnitas need oma 14. detsembri 2009. aasta koosolekul;

liitumisprotsessi kavakohase lõpuleviimisega 2009. aastal ning programmitegevuste jaotamisega on SESAR programm täielikult käivitunud;

vastavalt 2009. aasta töökavas paika pandud eesmärkidele käivitati 69 % projektidest 2009. aasta lõpuks. Käivitati 126 teadus- ja arendustegevuse projekti; aasta lõpuks sai ühisettevõte 62 käivitusaruannet. Analüüsiti 32 käivitusaruannet, millest 13 projekti puhul oli tegevdirektor andnud loa projekt käivitada ning 19 ei vastanud ühele või enamale heakskiitmise krieeriumile ning nende puhul nõuti aruande uuesti läbivaatamist. Alustati 43 tegevuse ettevalmistamisega ning pärast juhatuse käivitusaruannet võib 2010. aasta alguses alata nende elluviimine;

nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määruse (EÜ) nr 1361/2008 jõustumise järel 1. jaanuaril 2009 viis ühisettevõte SESAR lõpule üleminekuetapi ning sai täieõiguslikuks ELi asutuseks. Seega:

a)

uued töötajad värvati vastavalt Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjadele ning liidu muude teenistujate teenistustingimustele, mida viimati muudeti nõukogu 20. detsembri 2004 määrusega (EÜ, Euratom) nr 31/2005 (edaspidi personalieeskirjad);

b)

13 töötajat, kes 2009. aasta alguses juba töötasid, pidid läbima sisemise valikuprotsessi vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1361/2008 artiklile 2 ning nad võeti vastavalt personalieeskirjadele tööle ajutiste teenistujatena;

c)

alates 2009. aasta aprilli lõpust on ühisettevõttel võimalik värvata ka lepingulisi töötajaid;

d)

30. märtsil 2009 kirjutas ühisettevõte vastavalt ühisettevõtte SESAR loomise määruse artiklile 2b alla halduskokkuleppele Belgia valitsusega, millega rakendatakse Euroopa ühenduste privileegide ja immuniteetide protokolli sätteid. Protokolli kohaldamise tulemusena on ühisettevõte vabastatud käibemaksust ning on käivitanud protsessi 16. oktoobrist 2008 kuni hakduskokkuleppe jõustumiseni makstud käibemaksu ja sama perioodi jooksul kogunenud intressidelt kinni peetud maksude tagasisaamiseks. 2009. aasta lõpuks saadi käibemaks (0,4 miljonit eurot) tagasi ning see laekus, intressidelt kinni peetud maksud laekuvad 2010. aasta jooksul;

e)

28. juulil 2009 võttis haldusnõukogu vastu ühiesettevõtte SESAR uued finantseeskirjad kooskõlas ühisettevõtte SESAR loomise määruse artikliga 4a, olles eelnevalt saanud Euroopa Komisjoni nõusoleku. Euroopa Kontrollikoda esitab ühisettevõtte finantseeskirjade kohta oma arvamuse 2010. aastal.

2009. aasta oli ühisettevõttele kriitiline, sest põhikirja muutmise tõttu oli käimas põhjalik ümberkorraldusprotsess ning samas pidi ühisettevõte alustama tegevust uute projektide, tööpakettide ja osapakettide algatamisega, viies samal ajal lõpule ka liitumisprotsessi.

Allikas: ühisettevõtte edastatud teave.

ÜHISETTEVÕTTE VASTUSED

Lõige 17

Ühisettevõte SESAR vastutab projekti SESAR arendusetapi eest, mis eeldatavasti kestab kuni aastani 2016. Projekt käivitati 2009. aastal. Projekt on mitmeaastane ja selle elluviimise ajal, eriti algaastatel, on tulude ja kulude tasakaalustamatus ootuspärane.

Lõige 24

Ühisettevõte SESAR sõltub oma finantssüsteemide ABAC ja SAP rakendamisel Euroopa Komisjoni talitustest, kes saavad süsteemide rakendamisega ühisettevõttes SESAR alustada alles mais 2010. Ühisettevõtte SESAR tegevusprogrammi juhtimissüsteem jõustus alates 2009. aasta lõpust.

Lõige 25

Ühisettevõtte SESAR ajutine ametnik koostas ja allkirjastas lepingu väärtusega 19 572 eurot 2007. aastal, mil ühisettevõttel ei olnud veel töötajaid ega sisekorraldust. Ühisettevõte algatas 2009. aastal õige hankemenetluse lepingu asendamiseks.

Ühisettevõte tunnistab, et oleks pidanud lähtuvalt kontrollikoja tähelepanekust paremini tõendama 922 000 euro suurust makset ja kinnitab juba, et osutatud teenuste ametlikud kinnitused on kättesaadavad. Leping sisaldas ka ajapõhise maksumusega toetustegevust ja professionaalset õigusnõustamist, mida pakuti kui mitte iga päev, siis jooksvalt ühisettevõtte jaoks väga pingsal tegevusperioodil (liikmetega toimuvate läbirääkimiste lõpetamine), ja mida ühisettevõte pidevalt jälgis. Ühisettevõtte töötajad ja välistöövõtjad analüüsisid tihedas ja pidevas koostöös, eelkõige e-posti teel dokumente vahetades lepingu tulemusi, nagu näiteks liikmelepingu eelnõu ja mitmepoolse koostöö lepingu eelnõu.

Lõige 26

Ühisettevõte allkirjastas 2007. aastal ühisettevõtte Galileo endiste ruumide rendilepingu, mille kohta haldusnõukogu otsustas 2008. aastal, et see ei rahulda ühisettevõtte vajadusi. Ühisettevõte pidi seejärel võrdlema programmi käivitamise edasilükkumisest tulenevat riski ja sobivatesse ruumidesse kolimise maksumust. Ühisettevõte sõlmis uute ruumide lepingu vastavalt oma rendieelarvele ega pidanud seejuures taotlema haldusnõukogult täiendavaid vahendeid.

Lõige 28

Ühisettevõte võtab teadmiseks kontrollikoja mure, kuid jääb arvamusele, et suudab vajadusel määratleda rahastamisallika ja siduda kulud teatud töödega.

Lõige 30

Ühisettevõte ja Euroopa Komisjoni talitused võtavad vajalikud meetmed, et rakendada kontrollikoja arvamuses nr 2/2010 toodud soovitused.

Lõige 31

Ühisettevõte kaalub vajadust muuta oma põhikirja, võttes arvesse Euroopa Komisjoni talituste arvamust.


(1)  Nõukogu 27. veebruari 2007. aasta määrus (EÜ) nr 219/2007 ühisettevõtte loomise kohta Euroopa lennuliikluse uue põlvkonna juhtimissüsteemi (SESAR) väljaarendamiseks (ELT L 64, 2.3.2007, lk 1), mida muudeti 16. detsembri 2008. aasta määrusega (EÜ) nr 1361/2008 (ELT L 352, 31.12.2008, lk 12).

(2)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta koos kokkuvõtva teabega assigneeringute ülekannete kohta erinevate eelarvepunktide vahel.

(3)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, kapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud tähtsamate arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

(4)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(5)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

(6)  Ühisettevõtte SESAR finantseeskirjad, mille ühisettevõtte haldusnõukogu võttis vastu 28. juuli 2009. aasta otsusega.

(7)  Komisjoni 19. novembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

(8)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

(9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse nr 2343/2002 VII jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud 9. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna ühisettevõtte finantsmäärusse integreeritud.

(10)  IFAC – Rahvusvaheline Audiitorite Föderatsioon, ISSAI – kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid.

(11)  Sealhulgas nõukogu määruse nr 1361/2008 jõustumine, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 219/2007, ja ühisettevõtte SESAR uute finantseeskirjade vastuvõtmine 28. juulil 2009.

(12)  Põhikirja artikkel 18.

(13)  Aruanne ühisettevõtte SESAR 31. detsembril 2008 lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande kohta (ELT C 310, 18.12.2009, lk 9).


Top