Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009TA1215(10)

    Aruanne Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri eelarveaasta 2008 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

    ELT C 304, 15.12.2009, p. 49–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2009   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 304/49


    ARUANNE

    Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri eelarveaasta 2008 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

    2009/C 304/10

    SISUKORD

     

    Punktid

    Lk

    SISSEJUHATUS…

    1–2

    50

    KINNITAV AVALDUS…

    3–12

    50

    TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA…

    13–14

    51

    Tabel …

    52

    Agentuuri vastused

    54

    SISSEJUHATUS

    1.

    Bilbaos asuv Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (edaspidi agentuur) loodi nõukogu 18. juuli 1994. aasta määrusega (EÜ) nr 2062/94 (1). Agentuuri ülesandeks on koguda ja levitada informatsiooni riiklike ja ühenduse tööohutuse ja töötervishoiu valdkonna prioriteetide kohta, toetada poliitika väljatöötamise ja elluviimisega tegelevaid riiklikke ja ühenduse organisatsioone ning anda informatsiooni ennetavate meetmete kohta (2).

    2.

    Agentuuri 2008. aasta eelarve ulatus 14,9 miljoni euroni; eelmise aasta eelarve oli ligikaudu sama suur. Aasta lõpu seisuga töötas ametis 64 töötajat; sellele eelnenud aastal oli töötajaid 63.

    KINNITAV AVALDUS

    3.

    Vastavalt asutamislepingu artikli 248 sätetele auditeeris kontrollikoda agentuuri raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    4.

    Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 2 (6).

    Direktori kohustused

    5.

    Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas agentuuri finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (7). Direktor kehtestab (8) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (9) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    Kontrollikoja kohustused

    6.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    7.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFAC ja ISSAI (10) rahvusvaheliste auditistandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetikanõudeid ning auditi kavandama ja läbi viima selleks, et saada piisav kindlus selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    8.

    Auditi käigus viiakse läbi menetlused, mis on kavandatud tõendusmaterjali saamiseks raamatupidamise aastaaruandes esitatud summade ja teabe kohta. Valitud menetlused sõltuvad kontrollikoja otsustusest, mis hõlmab ka võimalikke aruandes esinevate pettusest või vigadest tingitud oluliste väärkajastamiste ja ebaseaduslike või ebakorrektsete tehingute riski hindamist. Asjakohaste auditimenetluste kavandamiseks võetakse arvesse agentuuri raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka hinnangu andmist kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasusele ja juhtkonna esitatud arvestushinnangute põhjendatusele, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitluslaadi hindamist.

    9.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgnevate järeldusotsuste esitamiseks.

    Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    10.

    Kontrollikoja hinnangul annab agentuuri raamatupidamise aastaaruanne (11) kõigis olulistes aspektides tõepärase pildi agentuuri finantsolukorrast 31. detsembri 2008. aasta seisuga ning agentuuri tehingutest ja rahavoogudest lõppenud aastal vastavalt agentuuri finantsmääruse sätetele.

    Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    11.

    Kontrollikoja hinnangul on agentuuri 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    12.

    Järgnevad tähelepanekud ei sea kontrollikoja poolt esitatud järeldusotsust kahtluse alla.

    TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    13.

    Agentuur kandis tegevuskuludest (III jaotis) järgmisesse aastasse üle 3,4 miljonit eurot, millest ligikaudu üks miljon eurot oli täielikult seotud 2009. aasta kulukohustustega. Selline ülekandmine vähendas kunstlikult eelarve täitumist sama summa ulatuses ja seega komisjonile tagasimaksete taset. Selline olukord on vastuolus aastasuse põhimõttega.

    14.

    Ühe raamlepingu puhul, (12) mida agentuur sageli kasutas, ületasid 2008. aasta üldkulutused hanketeates sätestatud piirmäära 200 000 euro võrra. Eeldati, et raamlepingu kestus on märts 2006 – märts 2010. Raamlepingu maksimaalse maksumuse ületamine on eeskirjadevastane. Agentuur oleks pidanud uue raamlepingu sõlmimiseks käivitama uuesti riigihankemenetluse võimalikult kiiresti. Juhul kui raamlepingu maht selle täitmise jooksul oluliselt muutub, tuleks asjaomaste tarnete või teenuste saamiseks korraldada uus pakkumismenetlus (parim tava).

    Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 8. oktoobri 2009. aasta istungil Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    president

    Tabel

    Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (Bilbao)

    Asutamislepingust tulenevad ühenduse pädevusvaldkonnad

    Nõukogu 18. juuli 1994. aasta määruses

    (EÜ) nr 2062/94, mida on muudetud 24. juuni 2005. aasta nõukogu määrusega (EÜ) nr 1112/2005, määratletud agentuuri pädevusvaldkonnad

    Juhtimine

    2008. aastal ameti käsutusse antud ressursid

    (2007. aasta andmed)

    2008. aastal pakutud tooted ja teenused

    Sotsiaalsätted

    Ühendus ja liikmesriigid […] võtavad oma eesmärgiks tööhõive edendamise ning parandatud elamis- ja töötingimused, et võimaldada nende ühtlustamist samal ajal jätkuva parandamisega, […].

    Pidades silmas artikli 136 eesmärkide saavutamist, toetab ja täiendab ühendus liikmesriikide meetmeid järgmistes valdkondades:

    a)

    eelkõige töökeskkonna parandamine, et kaitsta töötajate tervist ja turvalisust;

    b)

    töötingimused; (…).

    (Väljavõtted asutamislepingu artiklitest 136 ja 137)

    Eesmärgid

    Kuna vastavalt asutamislepingu ja tööohutuse ja -tervishoiu hilisemate tegevusprogrammide sätetele soodustatakse eriti töökeskkonna parandamist, et tagada töötaja turvalisus ja tervisekaitse, on agentuuri eesmärk anda ühenduse asutustele, liikmesriikidele ja selles valdkonnas tegutsejatele vajalikku tehnilist, teaduslikku ja majandusalast infot tööohutuse ja töötervishoiu valdkonnas.

    Ülesanded

    Koguda, analüüsida ja levitada informatsiooni riiklike ja ühenduse prioriteetide ja teadustöö kohta.

    Edendada koostööd ning info vahetamist, sealhulgas koolitusprogrammide osas.

    Anda ühenduse asutustele ja liikmesriikidele vajalikku informatsiooni, et sõnastada ja rakendada poliitikat, pidades silmas eelkõige õigusaktide mõju väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

    Pakkuda teavet ennetusmeetmete kohta.

    Aidata kaasa ühenduse strateegiate ja tegevusprogrammide väljatöötamisele.

    Luua riikide teabe- ja teemakeskusi hõlmav võrgustik.

    1.   Juhatus

    Koosseis

    üks iga liikmesriigi valitsust esindav liige;

    üks iga liikmesriigi tööandjate organisatsioone esindav liige;

    üks iga liikmesriigi töötajate organisatsioone esindav liige;

    kolm komisjoni esindavat liiget.

    Esimesed kolm eespool nimetatud liiget ja asendusliiget nimetatakse ametisse tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee liikmete ja asendusliikmete hulgast.

    Ülesanne

    Juhatus võtab vastu agentuuri tööprogrammi, eelarve ja üldise aastaaruande.

    2.   Büroo

    Koosseis

    Eesistuja ja kolm ase-eesistujat;

    koordinaatorid kõigist kolmest huvirühmast;

    üks liige igast rühmast ja komisjonist.

    Ülesanne

    Järelevalve juhatuse otsuste ettevalmistuse ja järelkontrolli üle.

    3.   Direktor

    Nimetatakse juhatuse poolt komisjoni ettepanekul.

    4.   Komisjonid

    Tööprogrammi ja eelarve puhul kohustuslik konsultatsioon komisjoni ning tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomiteega.

    5.   Välisaudit

    Euroopa Kontrollikoda.

    6.   Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

    Parlament nõukogu soovitusel.

    Eelarve

    14,9 miljonit eurot (14,9 miljonit eurot),

    Sealhulgas:

    ühenduse toetus tööhõive peadirektoraadile: 96,5 % (93,8 %)

    ühenduse toetus laienemise peadirektoraadile: 2,4 % (2,9 %)

    Personali suurus seisuga 31. detsember 2008

    44 (42) töökohta ametikohtade loetelus,

    millest täidetud töökohti: 41 (38)

    täitmata töökohti: 3 (4)

    23 (25) muud töökohta (lepingulised abitöötajad, lähetuses viibivad riiklikud eksperdid, kohalik personal).

    Personal kokku: 64 (63)

    mis jaguneb vastavalt ülesannetele:

     

    Põhiülesanded: 45 (47)

     

    Haldusülesanded: 10 (9)

     

    Mitmesugused ülesanded: 9 (7)

    Euroopa riskijälgimise vaatluskeskus (ERO):

    Euroopa ettevõtete uusi ja tekkivaid riske hõlmava küsitluse I ja II etapi lõpuleviimine (ESENER – European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks);

    aruannete avaldamine (tööga seonduvad nahahaigused ja kokkupuude naha kaudu ning vibratsiooniga kokkupuude);

    andmete kogumine jäätmekäitluse ja hingamisteede haiguste kohta.

    Töökeskkonna alane teave:

    andmete kogumine hea tava juhtumiuuringute ja hea tava teabe levitamise seoste kohta maanteetranspordi valdkonnas;

    võrgustiku loomine Euroopa organisatsioonide vahel, mis pakuvad tööohutuse ja töötervishoiu alaseid majanduslikke stiimuleid;

    luu- ja lihaskonna vaevuste ennetamist käsitleva aruande avaldamine;

    paljude erinevate toodete avaldamine seoses tervisliku töökoha kampaaniaga 2008/09 (HWC)

    seoses tervisliku töökoha kampaaniaga 2008/09 riskihindamise algandmebaasi loomine agentuuri veebilehel;

    hotellindust ja toitlustussektorit hõlmava hea tava teabematerjalide avaldamine;

    kuus teabelehte koristuse ja puhastusega tegelevate töötajate kohta;

    agentuuri veebilehe täiendamine hea tava teabega, eriti ehituse, tervishoiu ja õnnetuste vältimise alal;

    osalemine seminaridel, konverentsidel ja muudel üritustel.

    Teabeedastus, kampaaniate korraldamine ja edendamine:

    tippkohtumine „Kergenda kandamit” – luu- ja lihaskonna vaevuste kampaania;

    „Tervisliku töökoha kampaania. Good for you. Good for Business” – Euroopa riskihindamise kampaania;

    mitmekeelsed veebipõhised tööohutuse ja töötervishoiu teabeteenused;

    järelevalve ja hindamise aruanne, milles käsitletakse noorte töötajate, luu- ja lihaskonna haiguste ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetega seotud Euroopa kampaaniaid.

    Võrkude loomine ja kooskõlastamine:

    teabekeskuste võrgustiku edasiarendamine;

    sidepidamine Euroopa ja rahvusvaheliste organisatsioonidega;

    institutsioonilise suutlikkuse arendamine kandidaat- ja võimalikes kandidaatriikides.

    Allikas: agentuuri esitatud teave.

    AGENTUURI VASTUSED

    13.

    Agentuur võtab teadmiseks kontrollikoja tähelepanekud ning parandab oma tegevuskulude järelevalvet ja kavandamist, et vältida märkimisväärseid kulukohustusi aasta lõpus.

    Asjassepuutuvad kulukohustused ja erilepingud allkirjastati küll aasta lõpu poole, kuid lepingute sisu täpsustamine oli alanud juba juulis. Projektide keerukuse tõttu võttis lepingute lõplik väljatöötamine kavandatust märksa kauem aega, tingides kontrollikoja tähelepanekutes esile toodud märkimisväärse ülekandmise.

    14.

    Avalike kampaaniate korraldamise ja haldamise uue raamlepingu sõlmimise hankemenetlus valmistati ette ja algatati 2009. aasta juulis.

    Praegu kehtiva lepingu aastased kulutused on ületanud esialgselt kavandatud kulutused peamiselt vajaduse tõttu katkestada välishindajate ja siseauditi teenistuse soovitusel kauaaegne agentuuri teabekeskuste võrgustiku subsideerimiskava (aastaeelarvega ligikaudu 1 miljon eurot). Raamlepingu kasutamine oli võtmetegur, et asendada subsideerimiskava 2008. aastal välja töötatud alternatiivse toetuskavaga, kahjustamata sealjuures agentuuri suutlikkust viia läbi üleeuroopalisi kampaaniaid.


    (1)  EÜT L 216, 20.8.1994, lk 1. Määrust muudeti viimati nõukogu 24. juuni 2005. aasta määrusega (EÜ) nr 1112/2005 (ELT L 184, 15.7.2005, lk 5).

    (2)  Tabelis on esitatud teavitamise eesmärgil kokkuvõte agentuuri pädevusvaldkondadest ja tegevusest.

    (3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta koos kokkuvõtva teabega assigneeringute ülekannete kohta erinevate eelarvepunktide vahel.

    (4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, kapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud tähtsamate arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

    (5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

    (6)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

    (7)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

    (8)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

    (9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud komisjoni 9. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna ameti finantsmäärusse integreeritud.

    (10)  Rahvusvaheline Raamatupidajate Föderatsioon (IFAC) ja kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid (ISSAI).

    (11)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 19. juunil 2009 ja kontrollikoda sai selle kätte 30. juunil 2009. Komisjoni raamatupidamise aastaruandega konsolideeritud lõplik raamatupidamise aastaaruanne avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas järgneva aasta 15. novembriks. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu või http://osha.europa.eu/en/about/finance/

    (12)  Teenuste raamleping avalike kampaaniate korraldamiseks ja haldamiseks (ette nähtud maksumus: 6 miljonit eurot).


    Top