Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AP0075

Ühine käibemaksusüsteem * Euroopa Parlamendi 24. novembri 2009 . aasta õigusloomega seotud resolutsioon nõukogu direktiivi eelnõu kohta, millega muudetakse 28. novembri 2006 . aasta käibemaksudirektiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) teatavaid sätteid (10893/2009 – C7-0002/2009 – 2007/0238(CNS))

ELT C 285E, 21.10.2010, p. 118–121 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.10.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

CE 285/118


Teisipäev, 24. november 2009
Ühine käibemaksusüsteem *

P7_TA(2009)0075

Euroopa Parlamendi 24. novembri 2009. aasta õigusloomega seotud resolutsioon nõukogu direktiivi eelnõu kohta, millega muudetakse 28. novembri 2006. aasta käibemaksudirektiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) teatavaid sätteid (10893/2009 – C7-0002/2009 – 2007/0238(CNS))

2010/C 285 E/24

(Nõuandemenetlus – uuesti konsulteerimine)

Euroopa Parlament,

võttes arvesse nõukogu eelnõu (10893/2009);

võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (KOM(2007)0677);

võttes arvesse oma 8. juuli 2008. aasta seisukohta (1);

võttes arvesse EÜ asutamislepingu artiklit 93, mille alusel nõukogu konsulteeris uuesti Euroopa Parlamendiga (C7-0002/2009);

võttes arvesse kodukorra artiklit 55 ja artikli 59 lõiget 3;

võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit (A7-0055/2009),

1.

kiidab nõukogu eelnõu muudetud kujul heaks;

2.

palub komisjonil oma ettepanekut vastavalt muuta, järgides EÜ asutamislepingu artikli 250 lõiget 2;

3.

palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

4.

palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb oma eelnõu oluliselt muuta või selle teise tekstiga asendada;

5.

teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

NÕUKOGU EELNÕU

MUUDATUSETTEPANEK

Muudatusettepanek 1

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Põhjendus 8

8)

Euroopa Liiduga ühinemise käigus on Bulgaarial ja Rumeenial lubatud kohaldada maksuvabastust väikeettevõtjate suhtes ja jätkata käibemaksuvabastuse kohaldamist rahvusvahelise reisijateveoga tegelevate ettevõtjate suhtes. Selguse ja ühtsuse tagamiseks tuleks kõnealused erandid lisada ka direktiivi.

(8)

Euroopa Liiduga ühinemise käigus on Bulgaarial ja Rumeenial lubatud kohaldada maksuvabastust väikeettevõtjate suhtes ja jätkata käibemaksuvabastuse kohaldamist rahvusvahelise reisijateveoga tegelevate ettevõtjate suhtes.Selguse ja ühtsuse tagamiseks tuleks kõnealused erandid lisada ka direktiivi. Nimetatud erandite õiguspärasust ja vajalikkust tuleks vähemalt iga kahe aasta tagant kontrollida.

Muudatusettepanek 2

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Põhjendus 9

(9)

Kehtivate aluspõhimõtete kohaselt on maksukohustuslasel õigus käibemaks maha arvata ainult kaupade ja teenuste puhul, mis on vajalikud tema majandustegevuseks . Kõnealust korda peaks seoses kinnisvara müügi ja sellega seotud kulutustega täpsustama ja tugevdama, et tagada maksukohustuslaste võrdne kohtlemine olukorras, kus nende äritegevuseks ette nähtud kinnisvara kasutatakse ka muul kui nende ettevõtluse eesmärgil.

(9)

Kehtivate aluspõhimõtete kohaselt on maksukohustuslasel õigus käibemaks maha arvata ainult kaupade ja teenuste puhul, mis on vajalikud selle isiku mahaarvamisõigust andvateks tehinguteks . Kõnealust korda peaks seoses kinnisvara müügiga täpsustama ja tugevdama, et tagada maksukohustuslaste võrdne kohtlemine olukorras, kus nende äritegevuseks ette nähtud kinnisvara kasutatakse ka muul kui nende ettevõtluse eesmärgil. Seepärast peaks kohene käibemaksu mahaarvamise õigus olema piiratud vaid kaupade kasutamise selle osaga, mis annab käibemaksu sissenõutavaks muutumisel õiguse selle mahaarvamiseks.

Muudatusettepanek 3

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Põhjendus 10

(10)

Kuigi kõige olulisemad korra täpsustamist ja tugevdamist nõudvad olukorrad on seotud kinnisvara ja sellega seotud kulutustega, arvestades sellise vara väärtuse ja majandusliku eluea ning asjaoluga, et sellise vara segakasutus on väga levinud, on siiski kohane subsidiaarsuse põhimõtte kohaselt lubada liikmesriikidel kohaldada sama reeglit ka ettevõtte vara hulka kuuluva pikema kasutuseaga vallasvara suhtes .

(10)

Kuna kõige olulisemad korra täpsustamist ja tugevdamist nõudvad olukorrad on seotud kinnisvara ja sellega seotud kulutustega, arvestades sellise vara väärtuse ja majandusliku eluea ning asjaoluga, et sellise vara segakasutus on väga levinud, tuleks algset mahaarvamisõigust kohaldada maksukohustuslase kasutuses olevate kinnisasjade ning nendega seotud oluliste teenuste suhtes, mida nende majandusliku väärtuse tõttu saab kinnisasjade soetamise osaks lugeda . Seevastu väiksemad remondi- ja parandustööd, mis on piiratud majandusliku tähtsusega, tuleks käesoleva eeskirja kohaldamisalast välja jätta.

Muudatusettepanek 4

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Põhjendus 11

(11)

Seades eesmärgiks tagada mahaarvamisõiguse suhtes käibemaksukohustuslaste võrdne kohtlemine seoses uue korraga, tuleks kehtestada teiste mahaarvamiste korrigeerimisega seotud reeglitega kooskõlas olev korrigeerimissüsteem, millega võetakse arvesse muutused asjaomase vara kasutamise ulatuses ettevõtluse ja muul kui ettevõtluse eesmärgil.

(11)

Seades eesmärgiks tagada mahaarvamisõiguse suhtes käibemaksukohustuslaste võrdne kohtlemine seoses uue korraga, tuleks kehtestada mahaarvamiste korrigeerimisega seotud sätetega kooskõlas olev korrigeerimissüsteem, millega võetakse arvesse muutused asjaomase vara kasutamise ulatuses ettevõtluse ja muul kui ettevõtluse eesmärgil ajavahemikul, mis vastab kapitalikaubana soetatud kinnisasja kehtivale reguleerimisperioodile .

Muudatusettepanek 5

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Artikkel 1 - punkt 12

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 168 a – lõige 1

1.   Maksukohustuslase ettevõtte vara hulka kuuluva kinnisasja kasutamisel nii maksukohustuslase ettevõtte tegevuse eesmärgil kui ka maksukohustuslase või tema töötajate isiklikuks tarbeks või üldiselt muul kui ettevõtluse eesmärgil tohib kooskõlas artiklites 167, 168, 169 ja 173 sätestatud põhimõtetega kõnealuse kinnisasjaga seotud käibemaksu maha arvata üksnes selles ulatuses, milles kinnisasja kasutatakse maksukohustuslase ettevõtte tegevuse eesmärgil .

Erandina artiklist 26 võetakse esimeses lõigus osutatud kinnisasja kasutamise protsentuaalset muutumist arvesse kooskõlas artiklites 184–192 sätestatud põhimõtetega vastavalt nende sätete rakendamisele kõnealuses liikmesriigis .

1.   Maksukohustuslase ettevõtte vara hulka kuuluva kinnisasja kasutamisel nii maksukohustuslase ettevõtte tegevuse eesmärgil kui ka maksukohustuslase või tema töötajate isiklikuks tarbeks või üldiselt muul kui ettevõtluse eesmärgil tekib kohene mahaarvamisõigus maksu sissenõutavaks muutumise ajal üksnes sel määral, milles kinnisasja tegelikult kasutatakse mahaarvamisõigust andvate tehingute tarbeks.

Erandina artiklist 26 võetakse esimeses lõigus osutatud kinnisasja kasutamise protsentuaalset muutumist arvesse artiklitega 187, 188, 190 ja 192 ette nähtud tingimustel, et korrigeerida kohese mahaarvamisõiguse ulatust .

Kapitalikaubana soetatud kinnisasja puhul võetakse teises lõigus osutatud muutusi arvesse ajavahemiku jooksul, mille liikmesriik on määranud vastavalt artikli 187 lõikele 1.

Muudatusettepanek 6

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Artikkel 1 - punkt 12

Direktiiv 2006/112/EÜ

Artikkel 168 a – lõige 2

2.     Liikmesriigid võivad neile sobival viisil kohaldada lõiget 1 ka muude ettevõtte vara hulka kuuluvate kaupadega seotud kulutuste käibemaksuga maksustamisel.

välja jäetud

Muudatusettepanek 7

Direktiivi eelnõu – muutmisakt

Artikkel 1 a (uus)

 

Artikkel 1a

Hindamine

Komisjon hindab, millises ulatuses oleks asjakohane lubada liikmesriikidel kohaldada direktiivi 2006/112/EÜ artikli 168a lõiget 1 ning sama direktiivi artiklite 184–192 kohaseid üldisi korrigeerimist käsitlevaid eeskirju ettevõtte vara hulka kuuluva kestva iseloomuga vallasvara suhtes. Kõigi vastavasisuliste õigusakti ettepanekute eesmärk on ühtlustada kohaldatavaid eeskirju, et kõrvaldada võimalikult palju konkurentsi moonutada võivaid tegureid eesmärgiga tagada siseturu nõuetekohane toimimine. Sellisele õigusakti ettepanekule lisatakse sõltumatu mõjuhinnang, milles võetakse arvesse negatiivseid ja positiivseid aspekte.


(1)  Vastuvõetud tekstid, P6_TA(2008)0319.


Top