Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XG1220(01)

    ELi narkootikumidealane tegevuskava (2009–2012)

    ELT C 326, 20.12.2008, p. 7–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.12.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 326/7


    ELi narkootikumidealane tegevuskava (2009–2012)

    (2008/C 326/09)

    Sissejuhatus

    Ebaseaduslikud narkootikumid on tõsine probleem Euroopa kodanikele, suureks ohuks Euroopa ühiskonna julgeolekule ja tervisele ning ohuks elutingimustele kogu maailmas.

    Detsembris 2004 kiitis Euroopa Ülemkogu ühehäälselt heaks ELi narkootikumidealase strateegia (2005–2012) (1), mille eesmärk on saavutada kõrgetasemeline kaitse, heaolu ja sotsiaalne ühtekuuluvus, ennetades ja vähendades narkootikumide tarvitamist.

    Strateegia vastuvõtmine oli selge märk, et poliitikute mure narkoolukorra pärast kogu Euroopa Liidus ületab liikmesriikidevahelised erinevused lähenemisviisides. Kahe järjestikuse narkootikumidealase tegevuskavaga rakendatud strateegia kinnitas, et kõik liikmesriigid järgivad samu põhimõtteid: koostada tuleks selline tasakaalustatud lähenemisviis narkootikumide pakkumise ja nõudluse vähendamiseks, mis tugineb eelkõige ELi õiguse aluspõhimõtetele ja toetab igati liidu põhiväärtuste (inimväärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdsuse, solidaarsuse, õigusriigi ja inimõiguste) austamist. Strateegia ja selle tegevuskavade eesmärk on kaitsta ja parandada ühiskonna ja üksikisiku heaolu, kaitsta rahva tervist ning tagada elanikkonna turvalisuse kõrge tase. Sellega peaks kaasnema horisontaalsed meetmed, milles narkopoliitika tugineb usaldusväärsele teabele probleemi olemuse ja ulatuse kohta, suuremale piiriülesele koordineerimisele ning kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega tehtavale ning neile suunatud koostööle. Strateegia ja selle tegevuskavad põhinevad samuti asjakohastel ÜRO konventsioonidel, mis on peamised õigusaktid, millega käsitletakse maailmas esinevat narkoprobleemi.

    Narkootikumidealase strateegiaga nähakse ette ka kahe järjestikuse nelja-aastase tegevuskava raamistik. Esimeses tegevuskavas (2005–2008)  (2) sätestati üle 80 meetme, mis aitavad koordineerida riiklikku sekkumist ebaseaduslike narkootikumide vallas ja mis hõlmavad tervishoidu, õiguskaitset, tolli, kriminaalõigust ja välissuhteid. Kuigi rakendamine on sageli liikmesriikide kohustus, on komisjonil lisaks narkootikumidevastaste õigusaktide (näiteks nõukogu raamotsus 2004/757/JSK ebaseadusliku uimastiäri kohta, mille kohta ta esitab aruande 2009. aasta keskpaigaks) järelevalvele aktiivne roll käimasoleva töö hõlbustamisel ja hindamisel. Arvestades viimase nelja aasta jooksul saadud kogemusi, esitab komisjon nüüd nõukogule heakskiitmiseks teise tegevuskava (2009–2012).

    Mida on kehtiva narkootikumidealase tegevuskava raames praeguseks saavutatud?

    Kehtivas tegevuskavas on kava lõppeesmärk sätestatud järgmiselt:

    „… vähendada märgatavalt uimastitarbimise levikut elanikkonna seas ja kahandada ebaseaduslike uimastite tarbimisest ning nendega kaubitsemisest ühiskonnale ja inimeste tervisele tulenevat kahju”.

    Hindamisaruandesse (3) on andnud oma panuse komisjon, liikmesriigid, Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (EMCDDA), Europol ja kodanikuühiskonna foorumil esindatud Euroopa valitsusväliste organisatsioonide võrgustikud. See on praegu kõige ulatuslikum hinnang ELi narkopoliitika rakendamisele ning sellest nähtub, et kehtiva tegevuskava eesmärgid on osaliselt saavutatud:

    Narkootikumide tarvitamine ELis on jäänud kõrgele tasemele. Olemasolevate andmete kohaselt on heroiini, kanepi ja sünteetiliste narkootikumide tarvitamine stabiliseerunud või vähenenud, kuid kokaiini tarvitamine on mitmes liikmesriigis suurenenud. Oma elu jooksul narkootikume tarvitanud inimeste koguarv ELis on hinnanguliselt 70 miljonit kanepi, vähemalt 12 miljonit kokaiini, 9,5 miljonit ecstasy ja 11 miljonit amfetamiini tarvitajat, samas kui teadaolevalt vähemalt pool miljonit inimest saavad selliste narkootikumide nagu heroiin asendusravi (4).

    Kuigi rahuloluks ei ole põhjust, on kanepi, kokaiini ja amfetamiini tarvitamine ELis maailma teiste võrreldavate riikide kohta kättesaadavate andmete kohaselt märkimisväärselt madalam kui näiteks Ameerika Ühendriikides. Sama kehtib ka narkootikumide süstimise kaudu HIV-nakkuse saanud isikute arvu kohta.

    Samuti nähtub hinnangust, et liikmesriikide narkopoliitika ühtlustub ja et selline riiklik poliitika tugineb aina enam tegevuskavadele.

    Senised tõendid näitavad, et EL saavutab edu vähemalt elanikkonnas ainete laialdase tarvitamise ja kuritarvitamise kui keerulise sotsiaalse nähtuse ohjeldamisel ning et aina enam keskendutakse meetmetele, mille eesmärk on vähendada narkootikumidest tulenevat kahju üksikisikutele ja ühiskonnale. Oluline on märkida, et nimetatud areng on toimunud hoolimata asjaolust, et oopiumi ebaseaduslik tootmine maailmas suurenes vaatlusperioodil järsult ja et EL oli kokaiini enneolematu salakaubaveo sihtmärgiks. Pakkumise järsu kasvu taustal tuleb ELi saavutusi probleemi lahendamisel hinnata veelgi kõrgemalt.

    Rahvusvahelise koostöö vallas on senisest paremini koordineeritud ELi seisukohad rahvusvahelistel narkootikumide alastel foorumitel, näiteks ÜRO narkootikumide komisjonis. Lisaks on ELi terviklik ja tasakaalustatud lähenemisviis narkootikumidele aina enam eeskujuks teistele riikidele kogu maailmas.

    Kehtiv tegevuskava (2005–2008) on ambitsioonikas. Kuigi mitmes valdkonnas on saavutatud edu, on ilmnenud ka nõrkuseid.

    Mitmes valdkonnas on veel probleeme poliitika koordineerimisega ning kuigi ELis narkootikumide tarvitamist, tarvitamise ennetamist ja ravi käsitleva teabe kvaliteet on järjekindlalt paranenud, puuduvad andmed mitme aspekti kohta: pidev puudus usaldusväärsetest andmetest on nii narkootikumide pakkumise kui ka kolmandatele riikidele antava narkootikumidealase abi ulatuse ja selle kaudu saavutatud tulemuste kohta.

    Kuidas suurendada kogu ühiskonna pühendumist narkootikumide tarvitamise vähendamisele?

    Ilmselgelt peab EL tegema täiendavaid jõupingutusi, et vähendada narkootikumide tarvitamisest tulenevate tervise-, sotsiaalsete, arengualaste ja majanduslike probleemide mõju. Asjaolu, et miljonid eurooplased on oma elus tarvitanud narkootikume või teevad seda praegu, näitab lõhet avaliku korra ja avaliku käitumise vahel, mida ükski ühiskond ei saa tähelepanuta jätta.

    On tõendeid, et üks kõige (kulu-)tõhusam lähenemisviis narkootikumide tarvitamisega toimetulekuks on teha ennetamise, ravi, kahjulike tagajärgede vähendamise ja õiguskaitsega seotud avalike teenuste pakkumisel koostööd vabatahtlike organisatsioonide ja teenusepakkujatega. Teisisõnu on vaja kodanike ja institutsioonide vahelist liitu, mille on loonud kodanikud ja mis toimib nende jaoks.

    On aeg asetada kõnealuse valdkonna poliitika keskmesse Euroopa kodanikud ja neid senisest enam kaasata. Esimese sammuna aitas komisjon 2006. aastal luua Euroopa kodanikuühiskonna uimastifoorumi. Selleks et toetada ELi narkootikumidealase tegevuskava rakendamist, uurib komisjon järgmise tegevuskava kehtivusaja jooksul võimalusi kaasata kõiki, kes soovivad võtta ametliku kohustuse teha oma tasandil ja oma käsutuses olevate vahenditega kõik vajaliku, et vähendada kahjulikke tagajärgi, mida narkootikumid inimestele põhjustavad. Sellega seoses tuleb edasi arendada ideed luua Euroopa narkootikumidevastane liit, mille eesmärk on kaasata lai valik kodanikuühiskonna struktuure, mis on aktiivsed nii narkootikumide valdkonnas kui väljaspool seda.

    Uus narkootikumidealane tegevuskava (2009–2012)

    ELi narkootikumidealases strateegias käsitletakse keerulist nähtust, mille muutmine eeldab pikaajalist lähenemisviisi. Strateegias keskendutakse uimastipoliitika kahele olulisele mõõtmele — narkootikumide nõudluse ja pakkumise vähendamisele, millele lisanduvad kolm valdkondadevahelist küsimust: koordineerimine, rahvusvaheline koostöö ning teave, teadusuuringud ja tulemuste hindamine.

    Strateegia toetamiseks teeb komisjon ettepaneku uueks narkootikumidealaseks tegevuskavaks (2009–2012), mis tugineb nii olemasolevale raamistikule kui ka viimase nelja aasta jooksul saadud kogemustele. Siseriiklikke õigusakte nõuetekohaselt arvesse võttes määratakse selles kindlaks järgmised prioriteedid:

    1.   Parandada koordineerimist ja koostööd ning tõsta üldsuse teadlikkust

    Koordineerimist ja koostööd narkovaldkonnas saab tugevdada nii Euroopa kui riiklikul tasandil, et uimastipoliitikad oleksid asjakohased eriala spetsialistide ja kodanikuühiskonna seisukohast, võimaldades samas nendel struktuuridel anda tagasisidet poliitikakujundajate teavitamiseks.

    2.   Vähendada narkootikumide nõudlust

    Täiendavalt on vaja tõhustada meetmeid, mille eesmärk on vähendada narkootikumide tarvitamist ja sellest tulenevaid tagajärgi, parandades nõudluse vähendamise meetmete, s.t ennetamise, ravi ja kahjulike tagajärgede vähendamise teenuste ulatust, kvaliteeti ja tõhusust. Sealjuures tuleb erilist tähelepanu pöörata haavatavatele elanikkonnarühmadele ja segatarvitamise (ebaseaduslike ja seaduslike ainete, sealhulgas alkoholi, lenduvate ainete ja tubaka koos tarvitamine) ennetamisele.

    3.   Vähendada narkootikumide pakkumist

    Selleks et võidelda narkootikumide tootmise ja narkokaubanduse vastu, tuleb tõhustada ELi tasandi õiguskaitset, kasutades selleks täiel määral Europoli ja teiste ELi struktuuride võimekust. Meetmed peaksid tuginema jälitusteabel põhinevale lähenemisviisile, milles pööratakse süstemaatiliselt põhitähelepanu kõige rohkem kahju põhjustavatele või kõige suuremat ohtu kujutavatele tarnijatele. Selle toetamiseks on vaja tööd, mida praegu tehakse ELi JSK valdkonna eri üksuste kasutatavate andmete vahelise seose ja ühtsuse tugevdamiseks. Toetada tuleks piirkondliku julgeoleku platvormide kaudu korraldatavat tegevust, mida tuleks rohkem koordineerida. Uued platvormid ei tohiks olemasolevate struktuuridega kattuda ja peaksid olema nendega ühilduvad.

    4.   Parandada rahvusvahelist koostööd

    Riikliku ja ühenduse poliitika parem koordineerimine aitab märkimisväärselt suurendada ELi kui ülemaailmsele narkoprobleemile püsivate lahenduste otsimise pearahastaja tõhusust. Oleme valmis sel eesmärgil intensiivistama oma võetud kohustust rahvusvahelise koostöö valdkonnas, kinnitades samas, et tõhus uimastikontroll peab põhinema tasakaalustatud lähenemisviisi põhimõttel, milles rõhutatakse, et ebaseaduslik narkootiliste ainete kasvatamine on narkootikumide pakkumise oluline osa.

    5.   Parandada probleemi mõistmist

    Teadmisi narkootikumide tarvitamise igast aspektist tuleb suurendada senisest rohkemate ja paremini koordineeritud teadusuuringute ja andmete abil, sealhulgas andmed narkootikumidega seotud kuritegevuse kohta ja selle kohta, kuidas ebaseaduslike narkootikumide pakkumise turg toimib.

    Alljärgnev tegevuskava on kavandatud nimetatud prioriteetide rakendamise raamistikuna ja vajaduse korral kasutatakse seda Euroopa lisandväärtuse andmiseks.

    I.   

    KOORDINEERIMINE

    Peamine prioriteet: tõhustada poliitika väljatöötamist ja rakendamist

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav osaline

    Näitajad

    Hindamisvahendid

    1.

    Tagada, et tasakaalustatud ja terviklik lähenemisviis kajastub nii liikmesriikide poliitikas kui ka ELi lähenemisviisis kolmandate riikide suhtes ja rahvusvahelistel foorumitel

    1.

    Liikmesriigid ja ELi institutsioonid koordineerivad tõhusalt uimastipoliitikat, et täita ELi narkootikumidealase strateegia (2005–2012) ja käesoleva tegevuskava eesmärke

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu

    ELi narkootikumidealase strateegia ja tegevuskavade eesmärgid on kaasatud riiklikusse poliitikasse

    ELi tasandi uimastipoliitika vastab narkootikumidealase strateegia eesmärkidele

    Komisjoni eduaruanne

    2.

    Tagada tõhus koordineerimine ELi tasandil

    2.

    Nõukogu horisontaalne narkootikumide töörühm, mis on narkootikumide valdkonna küsimustes vastutav ja juhtiv töörühm nõukogus, peaks ELi uimastipoliitikat aktiivselt koordineerima. Töörühm peaks kindlaks määrama konkreetsed töövaldkonnad nõukogu muudes töörühmades ning tegema tööd, et muuta koordineerimine tõhusaks

    Pidev

    Nõukogu

    Nõukogu asjakohased töörühmad (5) ja horisontaalne narkoprobleemide töörühm teavitavad aktiivselt üksteist oma tööst ja kaasavad üksteist sellesse

    Horisontaalsele narkootikumide töörühmale esitatav aruanne nõukogu töörühmades tehtava narkootikumidealase töö kohta

    3.

    Komisjon ja nõukogu tagavad uimastipoliitika sisemise ja välimise mõõtme sidususe

    Pidev

    Komisjon

    Nõukogu

    Sidusus uimastipoliitika sisemise ja välimise mõõtme vahel on tagatud

    2010. aastaks komisjoni teatis uimastipoliitika sisemise ja välimise mõõtme sidususe kohta

    Komisjoni teatis uimastipoliitika sisemise ja välise mõõtme koordineerimise kohta

    4.

    Nõukogu hindab narkoolukorda kord aastas komisjoni iga-aastase eduaruande ning EMCDDA, Europoli ja Eurojusti asjakohaste aruannete alusel

    Pidev

    Nõukogu

    Komisjon

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Europol

    Eurojust

    Nõukogu järeldused

    Eesistujariigi järeldused

    5.

    Eesistujariik kutsub korrapäraselt kokku narkootikumide vastase võitluse riiklike koordineerijate või nendega samaväärsete isikute koosoleku, et edendada koordineerimist konkreetsetes ja kiireloomulistes küsimustes, mis nõuavad meetmete võtmist. Koordineerijatel palutakse anda oma panus narkoolukorra iga-aastasesse hindamisesse nõukogu poolt (vt meede 4)

    Kaks korda aastas

    Eesistujariik

    Liikmesriigid

    Tõhus mõju poliitika koordineerimisele

    Nõukogu järeldused

    Eesistujariigi aruanne horisontaalsele narkootikumide töörühmale

    3.

    Tagada tõhus koordineerimine riiklikul tasandil

    6.

    Võttes arvesse narkootikumidealase koordineerimismehhanismi alast tööd, mida EMCDDA on teinud kõikides ELi liikmesriikides, hindavad liikmesriigid ministeeriumidevahelist koordineeritust narkootikumidealastes küsimustes, et tagada koordineeritud seisukohtade esitamine ELi tasandil ja ELi tegevuskava eesmärkide käsitlemine kõige tõhusamal rakendustasandil

    Pidev

    Liikmesriigid

    Liikmesriikide panus horisontaalsesse narkootikumide töörühma ja muudesse töörühmadesse on sidus

    Komisjoni eduaruanne

    Reitoxi riigi aruanded

    4.

    Tagada kodanikuühiskonna osalemine uimastipoliitikas

    7.

    Komisjon palub Euroopa kodanikuühiskonna uimastifoorumilt vähemalt üks kord aastas tagasisidet uimastipoliitika kohta

    Pidev

    Komisjon

    Foorum kohtub vähemalt üks kord aastas

    Komisjon esitab tulemused horisontaalsele narkootikumide töörühmale

    Komisjoni eduaruanne

    Kodanikuühiskonna uimastifoorumi aruanded

    8.

    Komisjon käivitab algatuse „Euroopa narkootikumidealane liit”, millega kutsub kogu ELis kodanikuühiskonna organisatsioone (s.h koolid, äriettevõtted, avalikud-õiguslikud organid ja valitsusvälised organisatsioonid) osalema ühises raamistikus, et luua avalik kohustus lahendada ühiskonnas esinevaid narkoprobleeme ja võtta sellealaseid meetmeid

    Pidev

    Komisjon

    Liit on leidnud laialdast toetust (KOM)

    Tegevuse hindamisaruanne

    9.

    Liikmesriigid kaasavad kooskõlas riiklike tavadega kodanikuühiskonna uimastipoliitika kõigil asjakohastel tasanditel

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Kodanikuühiskond osaleb riiklikus dialoogis

    Kodanikuühiskond on andnud oma panuse

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    II.   

    NÕUDLUSE VÄHENDAMINE

    Peamine prioriteet: vähendada narkootikumide nõudlust ning narkootikumide tarvitamisest tulenevaid tagajärgi tervisele ja sotsiaalseid tagajärgi, parandades ennetamise, ravi ja kahjulike tagajärgede vähendamise teenuste ulatust, kvaliteeti ja tõhusust

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav osaline

    Näitajad

    Hindamisvahendid

    5.

    Ennetada narkootikumide tarvitamist ja sellega seotud riske

    10.

    Edendada innovatsiooni ja teha süstemaatiliselt kättesaadavaks tõenditel põhinevad ja tunnustatud üldised ennetusprogrammid ja -meetmed erinevates sihtrühmades (nt noored noortekeskustes ja koolides ning täiskasvanud töökohtadel ja vanglas) eesmärgiga ennetada või lükata edasi narkootikumide esmakordset tarvitamist. Ennetus peaks hõlmama ka segatarvitamist (ebaseaduslike ja seaduslike ainete, eelkõige alkoholi, koos tarvitamist) ning sõiduki juhtimist narkojoobes

    Pidev

    Liikmesriigid

    Liikmesriigis on senisest kättesaadavamad tõenditel põhinevad ja kinnitatud programmid ja ulatuslikud strateegiad, sealhulgas sellised, milles käsitletakse esmatarvitamist

    Narkootikume tarvitavate noorte arv ja nende suhtumine eakaaslaste narkootikumide tarvitamisesse

    Reitoxi riigi aruanded

    ESPADi ja HBSCi kooliõpilaste uuringud

    6.

    Ennetada suunatud ennetustegevuse kaudu uimastitarbijate, s.h süstivate uimastitarbijate riskikäitumist

    11.

    Arendada edasi varase avastamise ja sekkumise tehnikaid ning rakendada tõhusat ja tunnustatud valikulist ennetust haavatavate elanikkonnarühmade hulgas, kus narkoprobleemi, s.h süstitavate narkootikumide tarbimise väljakujunemise risk on suur

    Pidev

    Liikmesriigid

    Suundumused narkootikumide tarvitamises

    Uimastitarbimise riski ja kaitsetegurite analüüs

    Ennetuslikud sihtprogrammid on liikmesriigis senisest kättesaadavamad ja nende tulemusi on hinnatud

    PDU peamine epidemioloogiline näitaja

    Reitoxi riigi aruanded

    12.

    Arendada edasi ja rakendada tõhusat, tunnustatud ja soovituslikku ennetustööd konkreetsetes kõrge riskiga narkootikumide tarvitajate või (sega)tarvitajate rühmades, pakkudes kõigile kättesaadavat nõustamist, probleemse käitumise juhtimist ja vajaduse korral teavitustööd

    Pidev

    Liikmesriigid

    Suundumused narkootikumide tarvitamises

    Uimastitarbimise riski ja kaitsetegurite analüüs

    Ennetuslikud sihtprogrammid on liikmesriigis senisest kättesaadavamad ja nende tulemusi on hinnatud

    PDU peamine epidemioloogiline näitaja

    Reitoxi riigi aruanded

    7.

    Tõhustada narkomaaniaravi ja rehabilitatsiooni, parandades teenuste kättesaadavust, kvaliteeti ja neile juurdepääsu

    13.

    Suurendada selliste tõenditel põhinevaid narkomaaniaravi võimaluste tõhusust ja levikut, mis hõlmavad mitmeid psühhosotsiaalseid ja farmakoloogilisi lähenemisviise ning mis vastavad narkootikumide tarvitajate vajadustele (sealhulgas asjakohane ravi, mis on kohandatud uutele narkootikumidele või narkootikumide tarvitamisviisidele)

    Pidev

    Liikmesriigid

    Suundumused ravi nõudluse tulemustes ja kinnipidamises

    Mitmekesine ja tõenditel põhinev ravi on liikmesriigis senisest kättesaadavam

    TDI peamine epidemioloogiline näitaja

    Reitoxi riigi aruanded

    14.

    Teostada olemasolevaid ja arendada innovaatilisi rehabilitatsiooni- ja sotsiaalse taasintegreerimise programme, millel on mõõdetavad tulemused

    Pidev

    Liikmesriigid

    Rehabilitatsiooni- ja taasintegreerimise programmid on liikmesriikides senisest kättesaadavamad ja võimaluse korral ka tõhusamad

    Andmed sotsiaalse taasintegreerimise kättesaadavuse kohta

    Reitoxi riigi aruanded

    15.

    Edastada võimaluse korral võimalikele sihtrühmadele teavet riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil olemasolevate ravi- ja rehabilitatsiooniteenuste ning nende teenuste eri võimaluste kohta

    Pidev

    Liikmesriigid

    Teavitusstrateegiad on liikmesriigis välja töötatud

    Avalik teenuste register (nt Interneti-portaal) on kättesaadav

    Reitoxi riigi aruanded

    16.

    Uimasteid tarvitavate õigusrikkujate puhul suurendada vangla asemel tõhusate alternatiivide kasutamist, valvata täitmise järele ja arendada neid võimalusi edasi

    Pidev

    Liikmesriigid

    Vangla alternatiivide suurem kättesaadavus

    Vangla alternatiivide täitmise järelevalve (komisjon)

     

    8.

    Parandada narkootikumide nõudluse vähendamisele suunatud tegevuse kvaliteeti ja tõhusust, võttes arvesse uimastitarvitajate konkreetseid vajadusi lähtuvalt nende soost, kultuurilisest taustast, vanusest jne

    17.

    Töötada välja hea tava suunised/kvaliteedistandardid, milles käsitletakse ennetuse, ravi, kahjulike tagajärgede vähendamise ja rehabilitatsiooniga seonduvat sekkumist ja teenuseid, ning rakendada ja vahetada neid

    2009–2012

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Vastavad suunised ja/või kvaliteedistandardid on välja töötatud

    Suuniste ja/või standardite rakendamise tase

    Komisjoni eduaruanne

    Reitoxi riigi aruanded

    18.

    Liikmesriigid korraldavad uuringu konkreetsetele vajadustele vastavate ennetus-, ravi-, kahjulike tagajärgede vähendamise ja rehabilitatsiooniteenuste kättesaadavuse ja tõhususe kohta metoodikaraamistiku alusel, mille töötab välja komisjon EMCDDA toetusel ning mis on kooskõlas olemasolevate metoodikatega

    2012

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Väljatöötatud uuringu metoodikaraamistik

    Uuringu lõpuleviinud liikmesriikide arv

    Komisjoni loetelu liikmesriikide uuringuaruannetest

    19.

    Jõuda ELis üksmeelele ennetuse, ravi, kahjulike tagajärgede vähendamise ja rehabilitatsiooniga seonduva sekkumise ja teenuste kvaliteedi miinimumstandardites ja võrdlusnäitajates, võttes arvesse konkreetsete rühmade vajadusi ning riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil tehtud tööd

    2012

    Liikmesriigid

    Nõukogu

    Komisjon

    EMCDDA

    Konsensuse saavutamine ennetamise, ravi, kahjulike tagajärgede vähendamise ja rehabilitatsiooniga seonduva sekkumise ja teenuste kvaliteedi standardite ja võrdlusnäitajate osas

    Komisjoni ettepanek ELi konsensuse kohta

    Nõukogu järeldused

    20.

    Töötada vajaduse korral välja teenused vähemustele, sealhulgas näiteks sisserändajatele

    Pidev

    Liikmesriigid

    Asjakohaste teenuste kättesaadavus

    Reitoxi riigi aruanded

    9.

    Tagada vanglas viibivatele uimastitarbijatele juurdepääs tervishoiule, et ennetada ja vähendada narkootikumide kuritarvitamisega tervisele tekitatavat kahju

    21.

    Töötada vanglas viibivate isikute jaoks välja ennetus-, ravi-, kahjulike tagajärgede vähendamise ja rehabiliteerimisteenused, mis on samaväärsed väljaspool vanglat pakutavate teenustega, ning pakkuda neid teenuseid. Erilist tähelepanu pöörata järelravile pärast vanglast vabanemist

    Pidev

    Liikmesriigid

    Rakendatakse uimastipoliitikat ja sekkumisi, mille raames osutatakse teenuseid vanglas viibivatele narkootikumide tarvitajatele ja valvatakse endiste kinnipeetavate järele

    Narkootikumidega seotud terviseprobleemid vanglas on vähenenud

    Komisjoni eduaruanne

    Reitoxi riigi aruanded

    22.

    Metoodikaraamistiku alusel, mille komisjon on EMCDDA toetusel välja töötanud ning mis on kooskõlas olemasolevate metoodikatega, ning võttes arvesse UNODC (HIV/AIDS ja treat.net projektivaldkonnas) ja WHO (tervis vanglates) tehtud tööd, kinnitavad liikmesriigid näitajad, mille põhjal saab hinnata narkootikumide tarvitamist, narkootikumidega seotud terviseprobleeme ja narkootikumidega seotud teenuste osutamist vanglas, ning rakendavad neid näitajaid

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Narkootikumide tarbimise, narkootikumidega seotud terviseprobleemide ja narkootikumidega seotud teenuste hindamise näitaja on välja töötatud ja seda on rakendatud

    Eduaruanne

    Standardne järelevalvekord narkootikumidega seotud olukorra kohta vanglates ja sellega seotud sekkumiste kohta

    10.

    Tagada juurdepääs kahjulike tagajärgede vähendamise teenustele, et vähendada HIVi/AIDSi, C-hepatiidi ja narkootikumidega seotud muude vere kaudu levivate nakkushaiguste levikut ning narkootikumidega seotud surmajuhtumite arvu ELis

    23.

    Tagada juurdepääs kahjulike tagajärgede vähendamise teenustele ja nende teenuste poolt pakutavatele eri võimalustele kui narkootikumide nõudluse vähendamise lahutamatule osale, kasutades võimaluse korral selleks tõestatud tõhususega sekkumist, ning parandada selliste teenuste pakkumise ulatust (6)

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjoni eduaruanne

    Narkootikumidega seotud nakkushaiguste levik on vähenenud

    Narkootikumidega seotud surmajuhtumite arv on vähenenud

    Kahjulike tagajärgede vähendamise teenuste pakkumise ulatus on paranenud

    Nõukogu soovituse 2003/488/EÜ järelmeetmena komisjoni uuring

    DRID peamine epidemioloogiline näitaja

    DRD peamine epidemioloogiline näitaja

    III.   

    PAKKUMISE VÄHENDAMINE

    Peamine prioriteet: tõhustada ELi tasandil narkootikumide valdkonnas õiguskaitset mõõdetaval määral. Selleks et tagada tõhusus, riiklike algatuste vastavus ELi poliitikale, ELi sisene koordineerimine ning mastaabisääst, täidavad Europol, Eurojust ja teised ELi struktuurid täielikult ülesandeid, mille jaoks nad on loodud

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav osaline

    Näitajad

    Hindamisvahendid

    11.

    Tõhustada ELis õiguskaitsealast koostööd, et võidelda narkootikumide tootmise ja narkokaubanduse vastu

    24.

    Keskenduda kuritegelikele ühendustele ja ähvardavatele ohtudele, kasutades jälitusteabel põhinevat lähenemisviisi (mis põhineb Euroopa kriminaaljälituse (ECIM) metoodikal), milles pööratakse põhitähelepanu kuritegelikele võrgustikele ja turgudele, mis kujutavad kõige tõsisemat ohtu

    Pidev

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Nõukogu

    Tõsist ohtu kujutavate kuritegelike rühmituste arv, millele liikmesriigid keskenduvad, kasutades ECIM põhimõtet

    Tuvastatud uute ähvardavate ohtude (nagu uued narkootikumid, uued narkokaubanduse marsruudid ja meetodid, uued valmistamismeetodid) arv ja iseloom

    ELi organiseeritud kuritegevuse ohtude hinnang (OCTA) (ja sellele järgnevad nõukogu järeldused, milles kehtestatakse ELi prioriteedid organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemiseks)

    25.

    Valdkondadevahelisi õiguskaitseoperatsioone, millesse on kaasatud Europol ja Eurojust, samuti politsei, toll ja piirivalveteenistused, kasutatakse rohkem kahepoolsete ja mitmepoolsete koostööalgatuste, ühiste uurimisrühmade (JIT) ja ühiste tollioperatsioonide (JCO) kaudu. Liikmesriigid uurivad, milliseid meetmeid on võimalik võtta protsessi hõlbustamiseks ja kiirendamiseks ning ergutavad selliste vahendite suuremat kasutamist narkootikumidega seotud juhtumite puhul

    Pidev

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Narkootikumidega seotud kahepoolsete ja mitmepoolsete koostööalgatuste, JITide ja JCOde arv ja tulemused

    Kaasatud liikmesriikide arv

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    Tulemuste hindamise aruanne on koostatud

    26.

    Parandada Europoli siseriiklike üksuste kaudu Europolile esitatud jälitusteabe ja sellega seotud projektide, sealhulgas analüüsifailide (AWF) kvaliteeti. Põhirõhk tuleks asetada raskele organiseeritud kuritegevusele ja selliste liikmesriikide koostööle, mis mõjutavad kõige rohkem laiemat ELi uimastiturgu

    2012

    Liikmesriigid

    Europol

    Europoli aruanne andmete kvantiteedi ja kvaliteedi kohta on saadud kätte

    Komisjoni eduaruanne

    Europoli hinnanguaruanne

    27.

    Rakendada narkootikumidega seotud COSPOLi projekte, pöörates erilist tähelepanu järgmisele:

    asjakohasel tasandil eksperdid COSPOLi koosolekutel;

    lisandväärtus asjakohase jälitusteabe ja uurimisvõime kujul, kasutades selleks sobival viisil juba olemasolevaid või tulevasi analüüsifaile (AWF)

    2012

    Liikmesriigid

    Europol

    Juhtimiskoosolekutel esindatud liikmesriikide eksperditeadmised ja liikmesriikide esindajate teenistusaste

    COSPOLi aruanne kindlakstehtavate tegevustulemuste paranemise kohta

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    28.

    Euroopa Politseikolledž (CEPOL) (7) pakub politsei ja tolli vanemametnikele ning kolmandates riikides asuvatele kontaktametnikele riiklike politsei koolitusasutuste kaudu asjakohast täiendõpet (8)

    Pidev

    Euroopa Politseikolledž

    Liikmesriigid

    Õppekava narkootikumidealase õiguskaitse jaoks on välja töötatud

    Täiendav asjakohane koolitus on lisatud Euroopa Politseikolledži iga-aastasesse tööplaani

    Koolituskursuste arv

    Koolitatud ametnike arv

    Koolituskava on avaldatud

    CEPOLi aastaaruanne

    Komisjoni eduaruanne

    29.

    Kasutada liikmesriikide õiguskaitseasutuste ja Europoli vaheliseks teabe- ja jälitusteabe vahetamiseks senisest süstemaatilisemalt kolmandates riikides asuvaid liikmesriikide kontaktametnikke ja vajaduse korral sidekohtunikke, Europol võtab arvesse nõukogu 27. veebruari 2003. aasta otsust 2003/170/JSK (liikmesriikide õiguskaitseorganite välismaale lähetatud kontaktametnike ühise kasutamise kohta) selle nõukogu 24. juuli 2006. aasta otsuse 2006/560/JSK versioonis

    Pidev

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Rahvusvaheline operatiivne õiguskaitsealane koostöö on suurenenud, nagu on teatanud liikmesriigid, Europol, Eurojust

    Rahvusvaheliste õiguskaitsealaste koostöövormide arv

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide, Europoli ja Eurojusti panuste hinnanguaruanne

    30.

    Luua kogu ELi hõlmav kohtuekspertiisi süsteem, mis on seotud narkootikumidealase õiguskaitsega sünteetiliste uimastite ja vajaduse korral muude uimastite puhul ning mis tugineb muu hulgas sellistest projektidest nagu SYNERGY ja CHAIN saadud kogemustele, Europoli ja komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse struktuurile ja teadmistele ning liikmesriikide poolt läbiviidavatele õiguskaitsealastele tegevustele ja nende kogemustele kõnealuses valdkonnas, ning rakendada seda süsteemi

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Europol

    Süsteem või süsteemid on loodud

    2012. aasta eduaruanne (sealhulgas väärtuse hindamine)

    12.

    Tõhustada õigusalast koostööd uimastikaubanduse vastu võitlemise valdkonnas ning õiguskaitset seoses narkootikumide ja/või lähteainete tootmise ja kaubandusega ning seoses uimastikaubandusega seotud rahapesuga

    31.

    Ergutada olemasolevate ELi õigusaktide, mis käsitlevad kriminaalasjades vastastikuse õigusabi taotlusi, Euroopa vahistamismääruste ja liikmesriikide kohtute määratud sanktsioonide täielikku kasutamist

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Eurojust

    Aruanne parimatest tavadest ja soovitused

    Suurem arv vastastikuse õigusabi taotlusi

    Suurem arv Euroopa vahistamismäärusi

    Muud näitajad tuleb välja töötada (vrd meede 61)

    Komisjoni hinnang: nõukogu 25. oktoobri 2004. aasta raamotsus 2004/757/JSK, millega kehtestatakse miinimumeeskirjad ebaseadusliku uimastiäri kuriteokoosseisu ja karistuste kohta

    Komisjoni eduaruanne (uued näitajad)

    32.

    Liikmesriikidel kaaluda vajaduse korral tunnistajakaitse programmide väljatöötamist ning uurida selles valdkonnas tehtava ühise koostöö potentsiaalset lisandväärtust

    2012

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Eurojust

    Olemasoleva siseriiklikud õigusaktid

    Eesistujariigi lõpparuanne

    33.

    Tugevdada ELi liikmesriikide koostööd, et tagada konfiskeerimisotsuste vastastikust tunnustamist käsitlevate õigusaktide täielik kohaldamine

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu

    Eurojust

    Europol

    Komisjoni teatis on vastu võetud

    Hinnangud konfiskeeritud varade kohta

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile konfiskeeritud varade kohta

    34.

    Toetada liikmesriikide tõhusate kriminaaltulu jälitamise talituste loomist vastavalt nõukogu otsusele 2007/845/JSK ning toetada edasi CARINi võrgustiku kaudu kaasatud liikmesriike. Toetada uurimisi Europoli ja seotud Europoli analüüsifailide kaudu

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Varade jälitamise ja tuvastamisega seotud toetatud uurimiste arv on suurenenud

    Konfiskeeritud sularaha ja varade väärtus ning konfiskeerimiste arv on suurenenud

    Komisjoni eduaruanne

    Komisjoni rakendusaruanne nõukogu otsuse 2007/845/JSK kohta

    13.

    Reageerida operatiiv- ja poliitika tasanditel kiiresti ja tõhusalt uutele ohtudele (nt uued narkootikumid, uued marsruudid)

    35.

    Vajaduse korral luua piirkondliku julgeoleku platvormid (nagu Merenduse Valdkonna Analüüside ja Operatsioonide Keskus — Narkootikumid (MAOC-N), Läänemeremaade koostöörühm (Baltic Sea TF)), et võidelda uute ohtudega koordineeritud operatiivse tegevuse abil. Selline tegevus peab olema kooskõlas ELi tasandil kehtiva õigusliku korra ja töökorraldusega ning tuginema konkreetsetele ohu hinnangutele (vt ka meede 48). Uued platvormid ei tohiks olemasolevate struktuuridega kattuda ja peaksid olema nendega ühilduvad

    Pidev

    Liikmesriigid

    Nõukogu

    Europol

    Komisjon

    Suhteliselt lühikese ajaga on kehtestatud meetmed riskide ennetavaks ohjamiseks ja ohtude minimeerimiseks

    Kriminaalse tegevuse katkestamine (konfiskeerimine, kauplemiskäitumise muutumine) on sagenenud

    Piirkondlike julgeolekuplatvormide esitatud aruanded

    Asjaomaste liikmesriikide hindamisaruanded nõukogule

    Julgeoleku platvormide hindamisaruanne

    36.

    EL keskendub teatud narkootikumide tootmisest/narkokaubandusest kõige enam ohustatud liikmesriikide ja piirkondade vahelistele koordineeritud ja ühistele jõupingutustele, tehes selleks vajaduse korral koostööd Europoliga

    Pidev

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Nõukogu

    Liikmesriikide võetud meetmed on andnud operatiivseid ja strateegilisi tulemusi

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    14.

    Vähendada sünteetiliste narkootikumide tootmist ja pakkumist

    37.

    Liikmesriigid jätkavad nimetatud valdkonnas aktiivselt õiguskaitsealast koostööd/ühisoperatsioone ning jagavad jälitusteavet ja parimaid tavasid. Kasutatakse optimaalselt Europoli analüüsifaili SYNERGY, selle osasid (9) ja sellega seotud EJUPi ja COSPOLi algatusi

    Pidev

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Alustatud/lõpetatud ühisprojektide tulemused

    EILCSile on teatatud tootmisrajatiste demonteerimisest

    SYNERGY raames koostatud aruannete arv

    Komisjoni eduaruanne

    15.

    Vähendada ebaseaduslike uimastite tootmiseks kasutatavate lähteainete kuritarvitamist ja salakaubavedu ELis/ELi kaudu

    38.

    EL, tuginedes kehtivatele õigusaktidele ja koostööle erasektoriga, töötab selles küsimuses välja selge ja ühise seisukoha rahvusvahelisel tasandil ja asjakohastel rahvusvahelistel foorumitel, kasutades asjakohaste nõukogu komiteede abil tehtavat tõhusat koordineerimist

    Pidev

    Komisjon

    Nõukogu

    Liikmesriigid

    ELi ühised seisukohad rahvusvahelistel foorumitel

    Komisjoni eduaruanne

    Komisjoni aruanne kõikide tavade kohta

    39.

    Tolli- ja piirivalveteenistused integreerivad lähteainete kontrolli oma strateegiasse, tõhustades seeläbi ühenduse riskijuhtimissüsteemi rakendamise kaudu piirikontrolli haldamist, ning koordineerivad oma tegevust senisest tihedamalt teiste õiguskaitseasutustega, kes on kaasatud narkootikumide tootmise ja kauplemise vastasesse võitlusesse

    Pidev

    Liikmesriigid

    Võrreldes 2008. aastaga on lähteainete kontrollis, tuvastamises, konfiskeerimises ja omaduste kindlaksmääramises saavutatud paremaid tulemusi

    Keemiliste lähteainete kindlaksmääramise profiilide koostamine

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    40.

    EL toetab täielikult rahvusvahelist operatiivkoostööd, mille eesmärk on tõkestada narkootikumide lähteainete kuritarvitamist (näiteks Rahvusvahelise Narkootikumide Kontrollinõukogu juhitavad projektid PRISM ja COHESION). Toetada uurimisasutuste operatiivkoostööd ELis EJUPi koostöövõrgustikuga ning Europoli ja analüüsifailide koostöövõrgustikuga. Seda koostöövõrgustikku tuleks täiendavalt intensiivistada/kasutada

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Kinnipeetud ja/või konfiskeeritud saadetiste arv on suurenenud

    Komisjoni eduaruanne

    41.

    Õiguskaitsest ja jälitusteabest lähtudes toetavad EL ja liikmesriigid täielikult Europoli narkootikumidealaseid projekte ja EJUPd, et võidelda lähteainete salakaubaveoga tegelevate kuritegelike võrgustike vastu

    Pidev

    Liikmesriigid

    EJUP

    Europol

    Liikmesriikide ja EJUPi sagedasem aruandlus lähteainete salakaubavedu käsitlevatele Europoli projektidele

    Liikmesriikide ja EJUPi eruaruanne

    42.

    Hinnata narkootikumide lähteainete kontrolli käsitlevaid ELi õigusakte ja nende rakendamist

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Hinnangu sooritamine

    Aruanne avaldatud

    43.

    EL töötab võimaluse korral Europoliga konsulteerides välja koostöölepingud peamiste tuvastatud lähteriikidega, kust peamised sünteetiliste narkootikumide lähteained pärinevad, ning kasutab selliste lepingute antud võimalusi

    Pidev

    Komisjon

    Lepingud on sõlmitud

    Narkootikumide lähteainete ebaseaduslike saadetiste arv asjaomastest riikidest on vähenenud

    Komisjoni eduaruanne

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    44.

    Komisjon, OLAF, Europol, EJUP ja COSPOL tõhustavad valdkondadevahelist koostööd eemärgiga luua ühisalgatusi

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid/EJUP

    Europol

    Valdkondadevaheliste kohtumiste/ühisalgatuste arv on kindlaks määratud

    Komisjoni eduaruanne

    IV.   

    RAHVUSVAHELINE KOOSTÖÖ

    Peamine prioriteet: tõhustada ELis poliitika senisest parema koordineerimise kaudu ELi narkootikumidealast koostööd kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. Edendada narkootikumidega seonduvat probleemi käsitleva Euroopa tasakaalustatud lähenemisviisi pidevat levitamist kogu maailmas

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav osaline

    Näitajad

    Hindamisvahendid

    16.

    Kaasata ELi uimastipoliitika küsimused süstemaatiliselt suhetesse kolmandate riikide ja piirkondadega, kui see on asjakohane, ning laiemasse arengu- ja julgeolekukavasse, tuginedes kõigi asjaomaste osalejate vahelisele strateegilisele planeerimisele ja koordineerimisele

    45.

    Tagada, et ELi suhted kolmandate riikidega vastavad ELi narkootikumidealase strateegia ja tegevuskavade eesmärkidele

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Uimastipoliitika prioriteedid on aina enam kaasatud suhetesse kolmandate riikidega

    Kokkulepped, strateegiadokumendid, tegevuskavad jne

    Komisjoni eduaruanne

    46.

    Tõhustada kolmandate riikidega ja piirkondadega olemasolevaid narkootikumidealaseid raamistikke, nagu ELi, Ladina-Ameerika ja Kariibi piirkonna koostöö- ja koordineerimismehhanism, ELi ja Andide Ühenduse vaheline eridialoog ja uimastiprobleemide troika, määrates kindlaks konkreetsed koostöövaldkonnad ja tulemuste näitajad

    Pidev

    Nõukogu

    Komisjon

    Koostööalgatused on välja töötatud ja rakendatud

    Komisjoni eduaruanne

    47.

    Kooskõlas ELi poliitiliste otsuste ja strateegiatega ning liikmesriikide ja EÜ abiprogrammide toel lahendada tootjariikides ja salakaubaveo (uutel) marsruutidel, nagu Lääne-Aafrika, paiknevates riikides narkootikumidega seotud probleeme projektide kaudu, mille eesmärk on vähendada narkootikumide pakkumist ja nõudlust, sealhulgas alternatiivse arengu meetmete kaudu, ning tõkestada keemiliste lähteainete kuritarvitamist. Abi tuleb vajaduse korral koordineerida ELi ning kolmandate riikide ja piirkondade vaheliste narkootikumidealaste tegevuskavadega (vt meetmed 51 ja 60)

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Uimastipoliitika prioriteedid on kaasatud rahastatavatesse projektidesse

    Nõudluse ja pakkumise tasakaalustatud vähendamine on kaasatud rahastatavatesse projektidesse

    Koostoime liikmesriikide ja EÜ rahastamisprogrammide vahel on saavutatud

    Komisjoni eduaruanne

    48.

    Tõhustada liikmesriikide ja EÜ rahastamisprogrammide toel (näiteks arengukoostöö rahastamisvahend, Euroopa Arengufond, stabiliseerimisvahend ning Euroopa naabruspoliitika ja partnerluse rahastamisvahend) piirkondlikku ja piirkondadevahelist koostööd narkootikumide pakkumise ja nõudluse vähendamisel kolmandates riikides

    Pidev

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Uued piirkondadevahelise koostöö algatused on välja töötatud ja rakendatud

    Koostoime liikmesriikide ja EÜ rahastamisprogrammide vahel on saavutatud

    Rahastatavate projektide arv ja üldeelarve on suurenenud

    Komisjoni eduaruanne

    49.

    Koordineerimise huvides luua järelevalvemehhanism kolmandatele riikidele antud ELi narkootikumidealase abi üle

    Iga-aastane

    Nõukogu

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Mehhanism on loodud

    Selle mehhanismi esitatud aastaaruanded

    Ülevaade EÜ ja liikmesriikide narkootikumidealastest projektidest kolmandates riikides

    Komisjoni eduaruanne

    50.

    Viia läbi uuring EÜ narkootikumidealaste projektide ulatuse ja tulemuste kohta kolmandates riikides

    2010

    Komisjon

    Uuring on läbi viidud

    Komisjoni uuringu aruanne on avaldatud

    51.

    Ajakohastada ja rakendada Kesk-Aasia vabariikidele (10), Ladina-Ameerika ja Kariibi piirkonnale (11) ning Lääne-Balkani riikidele ja kandidaatriikidele (12) suunatud ELi narkootikumidealaseid tegevuskavu

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Prioriteedid on kindlaks määratud

    Tegevuskavade rakendamise tase

    Komisjoni eduaruanne

    52.

    Kasutada ära Dublini rühma konsultatsioonimehhanismi ning pidada kolmandate riikidega aktiivset dialoogi väikese Dublini rühma soovituste rakendamise üle

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Dublini rühm

    Dublini rühma rakendatud soovituste arv

    Dublini rühma aruanded

    17.

    Edendada ja rakendada koostöös kolmandate riikidega ELi lähenemisviisi alternatiivse arengu suhtes (nagu määratletud dokumendis 9597/06 CORDROGUE 44 ja UNODC/CND/2008/WG.3/CRP.4), võttes arvesse inimõigusi, inimeste julgeolekut ja konkreetseid raamtingimusi

    53.

    Suurendada rahalist toetust alternatiivset arengut käsitlevate projektide ja programmide rakendamiseks, tagades sekkumiste nõuetekohase järjestuse ning selle, et arenguabi ei sõltu ebaseadusliku narkootiliste ainete kasvatamise vähendamisest, ning rahastada algatusi ebaseadusliku narkootiliste ainete kasvatamise ennetamiseks

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Kooskõlas alternatiivset arengut käsitleva ELi lähenemisviisiga (9598/06 CORDROGUE 44 and UNODC/CND/2008/WG.3/CRP.4) rahastatud projektide ja programmide arv

    Teated kolmandates riikides ebaseadusliku narkootiliste ainete kasvatamise vähenemise kohta ja sotsiaal- ja majandusarengu suurenemise kohta sidusrühmade esmatasandil (13), mida EL on rahaliselt toetanud

    (Projekt/programmid) lepingud

    Projektide ja programmide järelevalve ja hindamise sisemine süsteem ja aruanded

    Kolmandate riikide siseriiklik statistika

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    54.

    Lisada alternatiivne areng liikmesriikide laiemasse arengukavasse ja ergutada kolmandaid riike integreerima alternatiivse arengu nende riiklikusse poliitikasse

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Riiklikud poliitikad, strateegiad ja tegevuskavad, milles käsitletakse uimastiprobleeme

    Vaesuse vähendamise strateegiad, riigi abistamise strateegiad, riiklikud arengustrateegiad, (siseriiklikud) tegevuskavad

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    55.

    Aidata kaasa algatustele narkootikumidega seotud keskkonnas, et vähendada vaesust, konflikte ja haavatavust, toetades õiguspäraseid, piisavaid ja jätkusuutlikke elatusvahendeid

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Toetust saanud algatuste arv

    Toetust saanud algatuste mõju õiguspäraste elatusvahendite süsteemi jätkusuutlikkusele:

    vaese elanikkonna toiduainetega kindlustatus ja sissetuleku tekkimine on suurenenud;

    vaese elanikkonna juurdepääs sotsiaalsele ja tootmise infrastruktuurile on paranenud

    Positiivset mõju näidanud hinnatud projektide arv

    Algatused

    Liikmesriikide aruanded komisjonile

    Projektide ja programmide järelevalve ja hindamise sisemine süsteem ja aruanded

    WHO, WFP ja FAO rakendatud võrdlusaluse uuringud

    18.

    Tugevdada ELi koordineeritust mitmepoolsete suhete kontekstis ning edendada tasakaalustatud ja terviklikku lähenemisviisi

    56.

    Tagada parem koordineerimine ja sidusus horisontaalse narkootikumide töörühma ja ÜRO narkootikumide komisjonis (CND) osalevate liikmesriikide delegatsioonide vahel, sealhulgas eesistuja algatusega seotud koormuse asjakohase jagamise kaudu liikmesriikide vahel

    2009

    Nõukogu

    Eesistujariik

    Liikmesriigid

    Koordineerimine Viini delegatsioonide ja horisontaalse narkootikumide töörühma vahel on tugevnenud

    Komisjoni eduaruanne

    57.

    Valmistada ette, kooskõlastada ja võtta vastu ELi ühised seisukohad ja ühisresolutsioonid ÜRO narkootikumide komisjonis

    Pidev

    Eesistujariik

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu

    ELi ühisresolutsioonide arv

    ELi ühised seisukohad, mida teised piirkonnad on toetanud

    Komisjoni eduaruanne

    Lähenemisnäitaja (9099/05 CORDROGUE 27)

    58.

    Esitada ELi seisukoht ÜRO 1998. aasta peaassamblee eriistungil vastuvõetud dokumendi (14) hindamise ja järelmeetmete võtmise kohta ÜRO narkootikumide komisjoni 52. kõrgetasemelisel kohtumisel, kajastades selles ELi uimastipoliitika aluspõhimõtteid

    2009

    Nõukogu

    Liikmesriigid

    Komisjon

    ÜRO poliitilises deklaratsioonis kajastatud ELi seisukohad

    Komisjoni eduaruanne

    59.

    Koordineerida tegevust teiste rahvusvaheliste foorumite või programmidega, eelkõige UNODCi, Pompidou grupi, WHO, UNAIDSi, WCO ja Interpoliga

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Korrapärane vastastikune teave tegevuste kohta asjakohasel foorumil, eelkõige horisontaalse narkootikumide töörühma koosolekutel

    Tugevdatud koordineerimine

    Komisjoni eduaruanne

    19.

    Kandidaatriikide ja stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessis osalevate riikide toetamine

    60.

    Pakkuda nimetatud riikidele ELi narkootikumidealase õigustikuga tutvumiseks vajalikku tehnilist ja muud abi ning aidata neil võtta vajalikke meetmeid, sealhulgas neid, mis on kindlaks määratud Lääne-Balkani riikidega sõlmitud narkootikumidealases tegevuskavas (15)

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu

    EMCDDA

    Europol

    Riikide tegevus on ELi õigustikuga aina enam kooskõlas

    Lõpuleviidud projektide arv ja kvaliteet

    Dialoogi ja/või koostööd ELi asjaomaste ametitega on edendatud

    Tegevuskavade rakendamise tase

    Komisjoni eduaruanne

    Riikide aruanded

    20.

    Parandada koostööd Euroopa naabruspoliitikaga hõlmatud riikidega

    61.

    Eelkõige olemasolevate alamkomiteede kaudu parandada narkootikumidealast dialoogi Euroopa naabruspoliitikaga hõlmatud riikidega kahepoolsete või piirkondlike suhete kontekstis

    Pidev

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Dialoog on andnud tõhusaid tulemusi

    Komisjoni eduaruanne

    62.

    Selleks et rakendada Euroopa naabruspoliitika tegevuskavade narkootikumidega seotud jagusid, julgustab komisjon kõnealuseid riike kasutama Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumenti

    Pidev

    Komisjon

    Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi raames rakendatavate narkootikumidega seotud projektide arv

    Komisjoni eduaruanne

    V.   

    TEAVE, TEADUSUURINGUD JA TULEMUSTE HINDAMINE

    Peamine prioriteet: parandada narkootikumide tarvitamise nähtavuse kõigi aspektide mõistmist, et laiendada riikliku poliitika aluseks olevaid teadmisi ja tõsta kodanike teadlikkust narkootikumide tarvitamisega kaasnevatest sotsiaalsetest tagajärgedest ja tervisemõjust, ning korraldada teadusuuringuid

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav osaline

    Näitajad

    Hindamisvahendid

    21.

    Laiendada teadusuuringute edendamise kaudu narkootikumidealaseid teadmisi

    63.

    Nõukogu ja komisjon:

    määravad kindlaks ELi tulevaste teadusuuringute prioriteedid ebaseaduslike narkootikumide valdkonnas ja uute teadmiste loomiseks vajalikud mehhanismid;

    töötavad välja uued lähenemisviisid ja tehnoloogiad;

    tugevdavad teadusuuringute teostamise võimekust, arendades selle strateegilist juhtimist ja keskendudes sellele ning võttes meetmeid koostöö parandamiseks ELis

    2009

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Nõukogu

    Teadusuuringute prioriteedid on kindlaks määratud

    Mehhanismid on välja töötatud ja kasutusele võetud

    Komisjoni ettepanek teadusuuringute kohta ELis

    Nõukogu järeldused

    22.

    Tagada täpse ja poliitikakujundamiseks vajaliku teabe vahetus ebaseaduslike narkootikumide valdkonnas

    64.

    Liikmesriigid tagavad Reitoxi (16) riiklikele teabekeskustele vajalikud vahendid, et täita EMCDDA liikmesusega kaasnevaid kohustusi ja kvaliteedistandardeid. Riiklikud teabekeskused annavad oma panuse EMCDDAle iga-aastaste kokkulepete alusel ning EMCDDA poolse asjakohase toetusega

    Pidev

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Vahetatakse järelevalveks ja hindamiseks vajalikku teavet

    Reitoxi rahastamise tase ja muud vahendid vastavad vajadustele

    Riiklikud teabekeskused annavad oma panuse vastavalt kokkulepitud standarditele

    EMCDDA aastaaruanne riiklike teabekeskuste suutlikkuse kohta

    Reitoxi riigi aruanded

    23.

    Arendada edasi vahendeid, mille abil jälgida narkoolukorda ja sellele reageerimise tõhusust

    65.

    Täiustada ja täielikult rakendada EMCDDA viit peamist epidemioloogilist näitajat ning töötada narkootikumide nõudluse vähendamise valdkonnas välja uued näitajad ja meetmed

    2012

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Komisjon

    Liikmesriigid täidavad peamiste näitajate rakenduskriteeriume senisest paremini

    Näitajaid ravi nõudluse ja probleemse narkootikumide tarvitamise (17) kohta on täiustatud

    Näitajad/meetmed rehabilitatsiooni ja taasintegreerimise kohta

    Meetmed narkootikumide nõudluse vähendamiseks

    Ravi nõudluse näitajad täielikult rakendanud liikmesriikide arv

    EMCDDA aruanne kriteeriumide täitmise kohta

    Komisjoni talituste dokument narkootikumidega seotud andmete kohta

    66.

    Viia läbi teaduslik uuring, et hinnata Interneti kasutamist seoses ebaseadusliku narkokaubandusega ning analüüsida, millised siseriiklikud, Euroopa ja/või rahvusvahelised meetmed oleksid tõhusad selle vastu võitlemisel

    2010

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Teadusuuringu tulemused

    Komisjoni aruanne uuringu kohta

    67.

    Töötada välja peamised näitajad poliitika kujundamiseks vajaliku narkootikumidega seotud kuritegevust, ebaseaduslikku kasvatamist, narkootikumide turgu ja pakkumise vähendamise sekkumisi käsitleva teabe kogumiseks ning sellise teabe kogumise strateegia

    Pidev

    Komisjon

    EMCDDA

    Europol

    Liikmesriigid

    Peamised näitajad on kindlaks määratud

    Rakendusstrateegia on välja töötatud

    Komisjoni talituste dokument narkootikumidega seotud andmete kohta

    68.

    Töötada välja analüüsivahendid, mis võimaldavad uimastipoliitika tõhusust ja mõju paremini hinnata (nt hindamisvahendite mudelid, poliitika tõhususe näitajad, riiklike kulude analüüs jne)

    2010

    Komisjon

    EMCDDA

    Liikmesriigid

    Analüüsivahendid on välja töötatud

    Narkoolukorda analüüsitakse senisest täpsemalt

    Komisjoni uuringud

    EMCDDA

    69.

    Hinnata nõukogu otsuse 2005/387/JSK (uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabe vahetuse, riski hindamise ja kontrolli kohta) toimimist ning vajaduse korral seda muuta

    2010

    Komisjon

    Nõukogu

    EMCDDA

    Europol

    Euroopa Ravimiamet

    Hindamine on sooritatud

    Võimaliku muutmise kohta on tehtud ettepanek

    Hindamisaruanne

    24.

    Tagada uimastipoliitika pidev hindamine

    70.

    Liikmesriigid hindavad ja täiustavad korrapäraselt või jooksvalt riiklikku uimastipoliitikat

    Pidev

    Liikmesriigid

    Uimastipoliitikat hinnanud riikide arv

    Liikmesriikide avaldatud hindamisaruanded

    71.

    Igal aastal esitada nõukogule ja Euroopa Parlamendile eduaruanne tegevuskava rakendamise kohta ning vajaduse korral olukorra jälgimiseks ja hindamiseks kasutatavad vastuvõetud/täiustatud näitajad ja aruandlusmehhanismid

    Iga-aastane

    Komisjon

    EMCDDA

    Europol

    Liikmesriigid

    Nõukogu

    Iga-aastane eduaruanne on esitatud

    Asjakohased näitajad on kättesaadavad

    Komisjoni eduaruanne

    72.

    Tellida ELi narkootikumidealase strateegia (2005–2012) ja ELi narkootikumidealase tegevuskava (2009–2012) rakendamise sõltumatu välishindamine, millele järgneb järelemõtlemisaeg ja järelmeetmete võtmine

    2012

    Komisjon

    Nõukogu

    Liikmesriigid

    Konkreetsete meetmete tulemuslikkuse hinnang

    Mõju üldisele narkoolukorrale on tuvastatud

    Avaldatud välishindamise aruanne


    (1)  15074/04 CORDROGUE 77 SAN 187 ENFOPOL 187 RELEX 564.

    (2)  ELT C 168, 8.7.2005, lk 1.

    (3)  Komisjoni töödokument — ELi narkootikumidealase tegevuskava (2005–2008) lõpphinnang (dok 13407/08 ADD 3).

    (4)  EMCDDA aastaaruanne (2007).

    (5)  Nimetatud nõukogu töörühmad on: politsei- ja tollialased töörühmad, valdkondadevaheline organiseeritud kuritegevuse töörühm, terviseküsimustega tegelev töörühm, välissuhetega tegelevad töörühmad ja majandusküsimuste töörühm.

    (6)  Meede tugineb nõukogu soovitusele (2003/488/EÜ) uimastisõltuvusega seotud tervisekahjude ennetamise ja vähendamise kohta.

    (7)  Euroopa Politseikolledž, nõukogu otsus 2005/681/JSK.

    (8)  Sealhulgas ebaseaduslike narkolaborite demonteerimine.

    (9)  Projekt „Synergy” hõlmab analüüsifaili (AWF), Europoli ebaseaduslike laborite võrdlussüsteemi (EILCS) ja Ecstasy logo süsteemi, viimatinimetatu on inkorporeeritud Europoli sünteetiliste uimastite konfiskeerimise süsteemi (ESDSS).

    (10)  12353/02 CORDROGUE 78 CORDROGUE 78 CODRO 1 NIS 107.

    (11)  7163/1/99 REV 1 CORDROGUE 19 CODRO 2; Port of Spain'i deklaratsioon — 10451/07 CORDROGUE 34 COLAT 9 AMLAT 54.

    (12)  5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.

    (13)  13501/1/08 REV 1 CORDROGUE 71 UD 172, III lisa.

    (14)  ÜRO peaassamblee kahekümnenda eriistungijärgu poliitiline deklaratsioon (resolutsioon S-20/2, lisa).

    (15)  5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.

    (16)  Narkootikumide ja Narkomaania Euroopa Teabevõrk.

    (17)  EMCDDA näitaja tuleb viia kooskõlla rahvatervisega seotud kriteeriumitega (nagu kasutamise sagedus ja tagajärjed tervisele), sealhulgas rahvusvaheliste klassifikaatoritega (DSM-V/ICD-10).


    Top