Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0719(03)

    Teatis väikesõidukite heitgaase ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (Euro 5 ja 6) käsitlevate ühenduse õigusaktide kohaldamise ja tulevase väljatöötamise kohta

    ELT C 182, 19.7.2008, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.7.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 182/17


    Teatis väikesõidukite heitgaase ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (Euro 5 ja 6) käsitlevate ühenduse õigusaktide kohaldamise ja tulevase väljatöötamise kohta

    (2008/C 182/08)

    1.

    Käesolevas teatises antakse taustateavet määruse (EÜ) nr 715/2007 (Euro 5 ja Euro 6) ning seda rakendavate õigusaktide kohta. Nimetatud määrusega kehtestatakse tüübikinnituse nõuded seoses väikesõidukite heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavusega. Tehnilised nõuded jõustuvad kahes etapis, Euro 5 heitkoguste piirväärtused alates 1. septembrist 2009 ning Euro 6 piirväärtused alates 1. septembrist 2014.

    2.

    Käesoleva teatise eesmärk on esitada komisjoni kavatsused seoses nende õigusaktidega. Määrus ja selle rakendusmeetmed sisaldavad üksikasjalikke tehnilisi sätteid, mida on vaja peamiste nõuete rakendamiseks. Siiski on mitmeid valdkondi, mille puhul on komisjon seisukohal, et tulevikus on vaja õigusaktid täiendavalt läbi vaadata.

    3.

    Praeguses määruses on sätestatud kõik nõuded, mida on vaja esialgse Euro 5 spetsifikatsiooniga sõidukile tüübikinnituse andmiseks. Komisjon kavatseb tulevikus vastavaid nõudeid täpsustada, et neid saaks kohaldada Euro 5 etapi teises pooles või täielikult Euro 6 etapis. Käesolevas teatises käsitletakse valdkondi, mida on vaja täiendavalt läbi vaadata.

    Tahkete osakeste massi ja arvu katsemenetlused

    4.

    Tahkete osakeste massi ja arvu läbivaadatud katsemenetlused on praegu valmimas, et inkorporeerida need ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni määrusesse nr 83. Kui katsemenetlused on lõpetatud, siis tuleb võimalikult kiiresti uuendada ka Euro 5 ja Euro 6 rakendavaid õigusakte.

    Tahkete osakeste arvu piirväärtused ottomootoriga sõidukite puhul

    5.

    Määrusega EÜ nr 715/2007 lubatakse komisjonil kehtestada tahkete osakeste piirväärtused bensiinimootoriga autode jaoks. Rakendusõigusaktide väljatöötamise ajal leiti, et enne standardite kehtestamist oleks vaja lisateavet nende sõidukite heitmete kohta. Seetõttu ei kehtestatud piirväärtust Euro 5 sõidukite jaoks. Määruses (EÜ) nr 715/2007 on sätestatud, et piirväärtus tuleb kehtestada hiljemalt Euro 6 etapis. Seepärast kavatseb komisjon ottomootoriga sõidukite tahkete osakeste heitmed läbi vaadata ning teha ettepaneku piirväärtuse kehtestamiseks Euro 6 spetsifikatsiooniga sõidukite jaoks enne Euro 6 nõuete jõustumist.

    Etalonkütused

    6.

    Rakendusõigusaktide esialgses versioonis puudub spetsifikatsioon etanooli (E75) etalonkütuse kohta, mida kasutatakse segakütuseliste sõidukite madala temperatuuri heitmete katse (6. tüüpi katse) korral. Komisjon kavatseb lähiajal kinnitada etanooli (E75) etalonkütuse spetsifikatsiooni madalal temperatuuril heitmete katse jaoks. Protsess peab lõpule jõudma enne määruse (EÜ) nr 715/2007 artikli 10 lõikes 6 sätestatud tähtaegu, sest pärast neid kuupäevi tuleb Euro 5 segakütusega sõidukite tüübikinnituse saamiseks viia läbi katse madalal temperatuuril.

    Heitmekatsed madalal temperatuuril

    7.

    Määruses (EÜ) nr 715/2007 on sätestatud, et komisjon peab vaatama läbi bensiinimootoriga autode heitmete piirväärtused madala temperatuuri (– 7 °C) katse jaoks. Probleem seisneb selles, et praegused Euro 3 ja Euro 4 normidel põhinevad heitmete piirväärtused ei ole asjakohased Euro 5 ja Euro 6 heitmestandarditele vastavate sõidukite puhul.

    8.

    Lisaks on kavas läbi vaadata nõuded selle kohta, millist teavet peavad tootjad tüübikinnitusasutustele esitama diiselmootoriga sõidukite heitkoguste kohta madalal temperatuuril. Selle põhjuseks on oht, et NOx heitkogused suurenevad madalatel temperatuuridel heitgaasi tagastussüsteemi ja NOx järeltöötlusseadmetega diiselsõidukite puhul. Läbivaatamisel otsustatakse, kas Euro 6 diiselsõidukite suhtes tuleks kohaldada heitmete katseid madalal temperatuuril ning kas tulevikus tuleks kehtestada piirväärtus.

    Kütuseaurud

    9.

    Kuna biokütuseid on järjest rohkem kasutusele võetud, siis kavatseb komisjon läbi vaadata kütuseaurude heitmete katsemenetlused. Eesmärgiks on jõuda selgusele, kas oleks vaja suuremat üleilmset ühtlustamist, viies Euroopa katsemenetlused vastavusse Ühendriikides kasutatavatega. Samas tuleks kaaluda kasutusel olevate sõidukite vastavuse või vastupidavuse nõuete kehtestamist, et kontrollida etanooli sisaldavate kütuste pikaajalise kasutamise mõju kütuseaurude heitmetele.

    Heitmete katsemenetlused

    10.

    Väikesõidukite heitmete ja kütusekulu mõõtmisel kasutatakse standardseid katsemenetlusi, mis põhinevad nn uuel Euroopa sõidutsüklil (New European Driving Cycle, NEDC). Määruses (EÜ) nr 715/2007 on sätestatud, et komisjon peab menetlused läbi vaatama ja tegema ettepanekud nende muutmiseks, kui menetlused ei ole enam asjakohased või ei kajasta heitmeid tegelikes oludes. Komisjon on seisukohal, et menetlust on vaja kaasajastada, ning seetõttu kavatsetakse testitsükkel läbi vaadata, et see kajastaks maanteel sõitmisel tegelikult tekkivaid heitmeid. See läbivaatamine võib mõjutada ka ÜRO Euroopa Majanduskomisjonis peetavaid arutelusid väikesõidukite üleilmselt ühtlustatud katsetsükli väljatöötamise üle. Siiski ei sõltu see edusammudest ÜRO Euroopa Majanduskomisjonis. Samuti vajab kaalumist tsükliväliste heitmete nõuete kehtestamine, mis täiendaks standardseid katsemenetlusi.

    Väikesõidukite tuletatud massi piirväärtused

    11.

    Euro 5 ja Euro 6 õigusaktidega muudeti selgemaks ja lihtsamaks väikesõidukite ja raskeveokite heitmete suhtes kohaldatavate õigusaktide kohaldamisala. Õigusaktid lähtuvad nüüd tuletatud massist ning kõik alla 2 610 kg kaaluvaid sõidukeid peetakse väikesõidukiteks. Tuletatud mass põhineb laborites tehtavate heitmekatsete praegustel piirväärtustel. Komisjon on seisukohal, et see tuletatud massi piir võib olla liiga madal ning see tuleks läbi vaadata. Võttes arvesse sõidukite praeguseid masse, võib tuletatud massi piirangute suurendamine olla vajalik tulevaste õigusaktide puhul.

    Massist sõltumatud heitmestandardid

    12.

    Määruses (EÜ) nr 715/2007 on sätestatud, et tulevaste heitmete piirväärtuste puhul tuleks kaaluda massist sõltumatute heitmestandardite kehtestamist. Sellel lähenemisel põhinevad praegused Ühendriikide õigusaktid. Sellise lähenemise kohaldamisel saaks loobuda praegusest sõidukikategooria N1 jaotamisest klassidesse I, II ja III, mis olid loodud ainuüksi heitmealaste õigusaktide vajadusi silmas pidades ning mida on hiljuti hakatud kohaldama ka sõidukite kliimaseadmeid käsitlevates õigusaktides. Selline massist sõltumatu lähenemine oleks praeguses etapis täiesti teostatav bensiinimootoriga sõidukite puhul, võttes arvesse heitekontrollisüsteemi olemust. Diiselmootoriga sõidukite puhul võimaldab NOx järeltöötlemine kontrollida paremini summutitoru heitgaase ja tühistab varasema põhjenduse, et raskemate autode jaoks peaksid olema kehtestatud kõrgemad heitmete piirmäärad. Enne sellise ettepaneku tegemist peab komisjon kontrollima taolise lähenemise teostatavust ja kulutasuvust.

    CO2 heitmete arvutamine kõiki kasvuhoonegaase arvesse võttes

    13.

    Määruses (EÜ) nr 715/2007 nähakse ette, et komisjon kaalub sõidukite CO2 heitmete arvutamise läbivaatamist, et võtta arvesse ka teisi kasvuhoonegaase nagu metaan. Sellisel muudatusel on tõenäoliselt väga väike mõju enamikule bensiini ja diislikütusega sõidukite heitkoguste arvandmetele, kuid gaasikütusega sõidukite puhul mängib see märksa suuremat rolli. Võttes aga arvesse, et taolisi sõidukeid on väga vähe, ei ole selline muudatus praegu esmatähtis. Komisjon võib seega kaaluda, kas oleks asjakohane kasutada suuremat hulka kasvuhoonegaase hõlmavat lähenemist.

    Vastupidavusnõuded — halvendustegurid Euro 6 diiselautode puhul

    14.

    Rakenduslikes õigusaktides on halvendustegurid ette nähtud ainult Euro 5 diiselautode jaoks. Euro 6 diiselautode jaoks nimetatud tegureid ette ei nähtud, sest raske on ennustada, kui vastupidavad on tulevased diiselmootorid ja heitgaasi järeltöötlussüsteemid. Selleks, et kehtestada halvendustegurid Euro 6 diiselautode jaoks, peab komisjon kontrollima Euro 6 heitmete piirmääradele vastavate diiselautode vastupidavust.

    Varusaastetõrjeseadmete tüübi kinnitamine

    15.

    Komisjon kavandab läbi vaadata varusaastetõrjeseadmete tüübi kinnitamisele kehtestatud nõuded, et võtta arvesse OBD-süsteemi läbivaadatud nõudeid ning uusi saastetõrjeseadmete tehnoloogiaid. Lisaks sellele võib osutuda vajalikuks läbi vaadata vastupidavusnõuded perioodiliselt regenereeruvate seadmete asendamiseks.

    Pardadiagnostika (OBD)

    16.

    Rakendusõigusaktid ei sisalda OBD piirmäärasid Euro 6 sõidukite puhul, vaid ainult esialgseid piirmäärasid Euro 6 diiselsõidukite kiireks kasutuselevõtuks. Enne kui Euro 6 sõidukitele saab anda tüübikinnituse, peab komisjon kinnitama Euro 6 täielikud piirmäärad.

    17.

    Komisjoni esialgne ettepanek Euro 6 OBD piirmäärade kohta on esitatud tabelis 1. Nimetatud tabelis on näidatud piirmäärad, mis komisjoni arvates tuleks Euro 6 sõidukite suhtes kehtestada.

    18.

    Need OBD piirmäärad vastavad suures osas piirmääradele, mida kohaldatakse väikesõidukite suhtes USAs ja Kanadas, kus enamik sõidukite OBD süsteeme vastavad CARBi (Californian Air Resources Board) kehtestatud eeskirjadele. CARB on määranud piirmäärad kindlaks heitmete piirväärtuse korrutustegurina, kohaldades tegurit 1,5 või 1,75. Tabelis 1 esitatud arvud on saadud samasugust meetodit kasutades, kuid tahkete osakeste piirväärtuse suhtes on kohaldatud kõrgemat tegurit 2, mis peegeldab nende madalat sisaldust heitgaasides. CARB lubab praegu diiselautode puhul madaldatud OBD piirmäärasid kuni 2012. aasta lõpuni. Euro 6 piirmäär jõustuks kaks aastat hiljem.

    19.

    Tööstus on esitanud ettepanekuid Euro 6 etapi OBD piirmäärade kohta, mis ületavad piirväärtusi teguritega vahemikus 1,9–5,5 bensiinimootoriga ja 2,6–5,5 diiselmootoriga sõidukite puhul.

    20.

    Komisjon on arvamusel, et heitkoguste piirimäärade Euro 6 etapis ei peaks Euroopa OBD nõuded olema oluliselt erinevamad nõuetest Põhja-Ameerikas. Bensiinimootoriga autode diagnostikapõhimõtteid on põhjalikult uuritud; need töötati välja USAs ja neid saab ELis hõlpsasti üle võtta. Lisaks sellele soovitas OBD piirväärtused läbi vaadanud konsultant, et bensiinimootoriga sõidukite madalamad OBD piirmäärad on keskkonnasõbralikud ja kulutõhusad.

    21.

    Komisjon on sellest teadlik, et diiselsõidukite piirmäärad, eriti tahkete osakeste puhul on suur tehniline väljakutse. Neid piirmäärasid peetakse vajalikuks, et avastada osalisi vigu järeltöötluse seadmetes, nagu tahkete osakeste filtrid, mida võidakse ummistumise korral manipuleerida. Lisaks sellele on hästi toimiv diagnostika diiselautode puhul oluline diiselsõidukite tehnoloogia konkurentsivõimele mujal maailmas. Kavandatud Euro 6 OBD piirmäärade vastuvõtmine peaks seega toetama diiselsõidukite tehnoloogia konkurentsivõimet tulevikus.

    22.

    Euro 6 OBD piirväärtuste teostatavuse kontrollimisel peaks komisjon keskenduma diiselmootoriga sõidukite kavandatud piirmäärade ja ottomootoriga sõidukite tahkete osakeste OBD piirmäärade tehnilisele teostatavusele. Läbivaatamisel tuleks arvesse võtta tahkete osakeste heitgaasiandurite uue tehnoloogia arengut ning samuti rõhutundlikkuse ja modelleerimistehnika arengut tahkete osakeste filtri tahmasisalduse ennustamisel.

    23.

    Lisaks sellele kavatseb komisjon kontrollida, kas tahkete osakeste massi ja arvu OBD piirmäärasid on vaja Euro 6 etapis kohaldada. Praeguses järgus on väga raske öelda, kas tahkete osakeste arvu piirmäärade kohaldamine on tehniliselt võimalik.

    24.

    OBD piirmäärad tuleks komisjoni arvates läbi vaadata enne 1. septembrit 2010.

    25.

    Lisaks OBD piirmääradele tahab komisjon jälgida ka kasutusel olevas sõidukis OBD süsteemide tulemuslikkusele esitatavate nõuete toimimist. See hõlmab juhiste avaldamist vajaduse korral ning eelkõige:

    üldise nimetaja ning individuaalse kontrollsüsteemi nimetajate ja lugejate suurendamise ja blokeerimise puhul ning

    statistiliste testide puhul, mida tootjad kasutavad, et näidata kasutusel olevas sõidukis tööomadustele esitatud nõuete järgimist.

    26.

    Komisjon kaalub ka OBD-süsteemi poolt tuvastatud häirete klassifitseerimise üleilmselt ühtlustatud eeskirjade kehtestamist, kui Euro 6 piirmäärad kohustuslikuks muutuvad.

    Tabel

    Kavandatavad Euro 6 OBD piirmäärad

     

    Tuletatud mass

    (RW)

    (kg)

    Süsinikmonooksiidi mass

    Metaanist erinevate süsivesinike mass

    Lämmastikoksiidide mass

    Tahkete osakeste mass

    Tahkete osakeste arv

    (CO)

    (mg/km)

    (NMHC)

    (mg/km)

    (NOx)

    (mg/km)

    (PM)

    (mg/km)

    (P)

    (#/km)

    Kategooria

    Klass

     

    PI

    CI

    PI

    CI

    PI

    CI

    PI (1)

    CI

    PI (2)

    CI

    M

    Kõik

    1 500

    750

    100

    140

    90

    140

    9

    9

     

    1,2 × 1012

    N1

    I

    RW ≤ 1 305

    1 500

    750

    100

    140

    90

    140

    9

    9

     

    1,2 × 1012

    II

    1 305 < RW ≤ 1 760

    2 700

    940

    130

    140

    110

    180

    9

    9

     

    1,2 × 1012

    III

    1 760 < RW

    3 400

    1100

    160

    140

    120

    220

    9

    9

     

    1,2 × 1012

    N2

    Kõik

    3 400

    1100

    160

    140

    120

    220

    9

    9

     

    1,2 × 1012

    Selgitus: PI = ottomootor, CI = diiselmootor


    (1)  Ottomootorite tahkete osakeste massi norme kohaldatakse ainult otsesissepritsega sõidukite suhtes.

    (2)  × 2 piirväärtust kasutatakse siis kui heitkoguste piirväärtused on kindlaks määratud


    Top