Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0505(04)

    Põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

    ELT C 102, 5.5.2007, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.5.2007   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 102/16


    Põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

    (2007/C 102/11)

    Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada muutmistaotluse kohta vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

    KOKKUVÕTE

    NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

    “NOŠOVICKÉ KYSANÉ ZELÍ”

    EÜ NR: CZ/PDO/00412/28.10.2004

    KPN ( X ) KGT ( )

    Käesolevas kokkuvõttes esitatakse teabe andmise eesmärgil spetsifikaadi põhipunktid.

    1.   Liikmesriigi vastutav asutus:

    Nimi:

    Úřad průmyslového vlastnictví

    Aadress:

    Antonína Čermáka 2a

    CZ-160 68 Praha 6

    Tel:

    (420) 220 38 31 11

    Faks:

    (420) 224 32 47 18

    E-post:

    posta@upv.cz

    2.   Rühm:

    Nimi:

    Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice

    Aadress:

    Nošovice 128

    CZ-739 51 Dobrá

    Tel:

    (420) 558 64 14 81

    Faks:

    (420) 558 64 10 73

    E-post:

    zdv.nosovice@tiscali.cz

    Liikmed:

    tootjad/töötlejad (X) muud ( )

    3.   Toote tüüp:

    Rühm 1.6 — Hapukapsas

    4.   Spetsifikaat:

    (Määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 4 lõikega 2 ettenähtud nõuete kokkuvõte)

    4.1.   Nimetus: “Nošovické kysané zelí”

    4.2.   Kirjeldus: Tegemist on hapukapsaga, mis on saadud toore kapsa piimhappekääritamisel.

    Välimus: peenteks ribadeks lõigatud kapsas. Värv: kuldkollane; värvi muutumist, eelkõige halliks või punakaks, loetakse halvaks näitajaks. Maitse: hapukas ja kergelt mõrkjas. Lõhn: kapsas. Koostis: peenteks ribadeks lõigatud kapsas. Füüsikalised ja keemilised omadused (100 g keskmine toiteväärtus): energia 84 kJ, lipiidid 2 g, proteiinid 7 g, sahhariidid 39 g; vitamiin C loomulikus koguses.

    Hapukapsa saamisel kasutatakse järgmisi aineid: valge peakapsas, sool, köömen, sinepiseemned. Toote saamiseks kasvatatakse ja kasutatakse järgmisi kapsasorte: Gloria, Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras. Valget peakapsast tuleb kasvatada kindlaksmääratud piirkonnas, kuna kasvukeskkonnal on suur mõju lõpptoote omadustele (vt punkt 4.3). Nošovice hapukapsa omadused tulenevad kapsa loomulikust piimhappekääritusest kapsatünnides. Tünnide omadused on kindlaks määratud punktis 4.5. Toode on tavaliselt pakitud 500 g või 1 kg suurustesse pakenditesse.

    4.3.   Geograafiline piirkond: Morava-Sileesia maakonna Frýdek-Místeki ringkonna Nošovice ja Nižní Lhoty kommuuni ümbruse alad. Piirkond on määratletud järgmiste kommuunide territooriumiga: Nošovice, Nižní Lhoty, Vyšní Lhoty, Kamenité, Dobratice, Dolní Tošanovice, Dolní Domaslavice, Kocurovice, Pazderna, Dobrá.

    4.4.   Päritolutõend: Algusest peale on hapukapsast toodetud sama retsepti järgi.

    Ettevõtte vastutav isik kontrollib iga päev vastavust spetsifikaadile, kontroll hõlmab eelkõige tooraine kvaliteeti, tootmise tehnoloogilist poolt ja kriitilisi punkte. Kontrollimiste tulemused kantakse ettevõttes peetavasse kontrolliregistrisse ja sanitaarraamatusse. Lisaks sellele teostab pädeva asutuse kontrollikava kohast sertifikaadile vastavuse kontrolli kõrgem kontrolliasutus (Státní zemědělská a potravinářská inspekce — riiklik põllumajandussaaduste ja -toodete inspektsioon).

    Tootja peab registrit iga haritava maatüki ja iga hapendamistünni kohta, samuti lõpptoodangu ostjate kohta. Igal tootepakendil on tootja nimi ja aadress, mis võimaldab tagada toote jälgitavuse.

    Identifitseerimismeetmed ja nõutavad dokumendid, samuti kujunenud seosed (tavad, tootmine, müük) tagavad, et lõpptoodang “Nošovické kysané zelí ”tuleb vahetult kindlaksmääratud piirkonnast ja et iga tooteeksemplar vastab päritolunimetuse tunnustamiseks esitatud nõuetele.

    4.5.   Tootmismeetod: Kapsaste kasvatamise lühikirjeldus: saagikasvatusele eelneva aasta oktoobrist novembrini toimub maa väetamine laudasõnnikuga, talvel maa puhkab, märtsis põld kultiveeritakse, aprillis toimub kapsaste isutamine, mais ja juunis muldamine, umbrohutõrje, rohimine ja kobestamine, uus väetamine, uus muldamine, augustist novembrini saagikoristus, pärast koristust saagijäänuste sissekündmine ja sügavkünd.

    Nošovice hapukapsast toodetakse eranditult hakkimiseks ette nähtud peakapsa sortidest, mis on kasvatatud määratletud piirkonnas ja kus neid ka töödeldakse. Kapsas lõigatakse ribadeks, lisatakse sool, köömned ja sinepiseemned. Sel viisil ettevalmistatud kapsas pannakse tünnidesse ja tambitakse traditsioonilisel viisil, seejärel jäetakse kapsas temperatuuril 18 °C vähemalt kuueks nädalaks hapnema. Hapendamisruumis olevates tünnides hakkab toimuma loomulik piimhappekäärimine. Tünnid kujutavad endast lamineeritud klaasist silindreid, mille läbimõõt on 3 meetrit ja kõrgus 4 meetrit; nad on kaevatud 3 meetri sügavuses maasse ja jäävad maapinnale vaid 1 meetri ulatuses.

    Rakuvedeliku, toiteväärtuse ja väärtusliku C vitamiini kao vältimiseks peab kogu tootmisprotsess toimuma võimalikult kiiresti. Kapsa töötlemine peab toimuma 48 tunni jooksul. Kasutatavav värske kapsas on sordist Gloria. Kui hapnemisprotsess on lõppenud, võetakse kapsas tünnidest välja ja pakendatakse 500 g või 1 kg suurustesse pakenditesse. Tarbija soovi kohaselt võib pakendada ka väiksemaid või suuremaid koguseid. Kõik töötlemisoperatsioonid toimuvad kooskõlas tervishoiunõuetega.

    Selleks et hapnemisprotsess saaks toimuda, ei tohi kapsast liigutada. Transpordil võib hapnik kapsale juurde pääseda, kapsas muutub hallikaks ning sellise toote omaduste muutumisega kaasneb ka maitse muutumine. Seetõttu tuleb kapsas pakendada tootmispaigas.

    Hapukapsast toodetakse ka ladustatud kapsast. Selleks valitakse hilised kapsasordid, mis kannatavad hästi ladustamist. Hästi säilivad sordid on Gloria, Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras. Terved kapsapead ladustatakse külma hoiukohta, mille temperatuur on 5 °C. Ettevõtte vastutav isik kontrollib iga päev kapsaste kvaliteeti. Kontrollitakse nii kasutuselevõetavat toorainet kui lõpptoodangut. Värske kapsa puhul, mida alles hakatakse lõikama, tuleb eelkõige kontrollida, et kvaliteet ei oleks lisandite, seenhaiguste või putukate tõttu langenud. Ladustatud kapsa puhul kontrollitakse välimust, värvi, maitset, lõhna ja koostist. Kontrollimiste tulemused kantakse ettevõttes peetavasse kontrolliregistrisse ja sanitaarraamatusse. Lisaks sellele teostab pädeva asutuse kontrollikava kohast kvaliteedikontrolli kõrgem kontrolliasutus (Státní zemědělská a potravinářská inspekce — riiklik põllumajandussaaduste ja toodete inspektsioon).

    4.6.   Seos: Kapsast kasvatatakse ja töödeldakse Nošovice piirkonnas juba ammustest aegadest. Selle tõestuseks on muuseas Nošovice sõjariistad, millel kujutatakse tünni ja rohelist värvi kapsanuga. Hapukapsal kui traditsioonilisel toiduainel ja kaubandusartiklil on piirkondlikul tasandil kaheldamatu tähtsus. Kohalikku kapsakasvatuse ja hapukapsa valmistamise kogemust on antud edasi põlvest põlve ning sellel on oluline osa valmistoote omaduste puhul.

    Toote suurepärane maitse on seotud kohaga, kus tooraine — valge peakapsas — on kasvatatud. Valget peakapsast kasvatatakse olulise mäeaheliku Beskiidide jalamil. Looduslike tingimuste poolest on tegemist paigaga, mis asub mägede läheduses, Morávka jõe orus, kus suvi on keskmise pikkusega, aastane sademetehulk on suur, kliima pigem külm ja niiske ning maa savine ja madala pH tasemega. Kõik need tingimused kokku annavadki kapsale nii erilise maitse. Nošovice kommuun asub merepinnast 346 m kõrgusel ja Nižní Lhoty kommuun 359 m kõrgusel.

    Haritava maa kümnest erinevast kohast võetud 24 proovi alusel tehtud mulla analüüsi tulemused on järgmised: taimedele kättesaadavate fosfaatide sisaldus 77 mg/kg, kaaliumisisaldus 218 mg/kg, magneesiumisisaldus 140 mg/kg. Viit näitajat (CO3, P, K, Mg, Ca) analüüsiti kokku 120 viisil; uuriti ka pH taset ja pinnase lupjamise vajadust. Üksikasjalikus ülevaates on pH taseme kohta märgitud, et see on pigem madal, seega happeline, kergelt happeline või väga happeline. See väljendub muuhulgas ka toore ja hapendatud kapsa pH tasemes, seega on kapsas juba loomulikult meeldivalt hapukas ning sellele ei ole vaja hapendavaid aineid lisada. Pinnase omadustel on suur mõju toore ja hapendatud kapsa maitsele ja kvaliteedile. Põllumajandusmessidel hinnatakse toodet tema iseloomuliku maitse, värvuse ning peene ja kõva koostise poolest.

    Nošovice hapukapsas lisati Tšehhi Vabariigi päritolunimetuste registrisse number 178 all 1. veebruaril 2002.

    4.7.   Kontrolliasutus:

    Nimi:

    Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát v Olomouci

    Aadress:

    Pavelkova 13

    CZ-772 85 Olomouc

    Tel:

    (420) 585 15 15 11

    Faks:

    (420) 585 23 05 30

    E-post:

    olomouc@szpi.gov.cz

    4.8.   Märgistus: —


    (1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.


    Top