EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007IG0726(01)

Saksamaa Liitvabariigi algatus eesmärgiga võtta vastu nõukogu otsus korruptsioonivastase kontaktpunktide võrgustiku kohta

ELT C 173, 26.7.2007, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.7.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 173/3


Saksamaa Liitvabariigi algatus eesmärgiga võtta vastu nõukogu otsus korruptsioonivastase kontaktpunktide võrgustiku kohta

(2007/C 173/02)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 29, artikli 30 lõiget 1, artiklit 31 ja artikli 34 lõike 2 punkti c,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Asutamislepingu artikli 29 kohaselt saavutatakse liidu eesmärk — tagada kodanikele kõrgetasemeline kaitse vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneval alal — organiseeritud või muu kuritegevuse, sealhulgas korruptsiooni ja pettuste vältimisega ning nende vastu võitlemisega.

(2)

Euroopa Liidu strateegias organiseeritud kuritegevuse ennetamiseks ja kontrolliks uue aastatuhande alguses rõhutatakse vajadust arendada välja ELi terviklik korruptsioonivastane poliitika.

(3)

Nõukogu kinnitab oma 14. aprilli 2005. aasta resolutsioonis, mis käsitleb ELi terviklikku korruptsioonivastast poliitikat ning milles viidatakse komisjoni poolt nõukogule, Euroopa Parlamendile ja Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele 28. mail 2003 esitatud teatisele ELi tervikliku korruptsioonivastase poliitika kohta, veel kord liikmesriikide rolli ja nende tegevuse tähtsust tervikliku ja mitmekülgse korruptsioonivastase poliitika väljatöötamisel nii avaliku kui erasektori jaoks koostöös kõigi asjaomaste kodanikuühiskonna ja äriringkondade esindajatega.

(4)

Euroopa Ülemkogu tervitas Haagi programmis (2) (punkt 2.7) strateegilise põhimõtte väljatöötamist seoses piiriülese organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni vastu võitlemisega ELi tasandil ning palus nõukogul ja komisjonil arendada nimetatud põhimõtet edasi ja muuta see toimivaks.

(5)

ELi liikmesriikide politseiametite üle järelevalvet ja kontrolli teostavate riiklike organite ning samuti laiema pädevusega korruptsioonivastaste ametiasutuste juhid ja võtmeesindajad kohtusid 2004. aasta novembris Viinis AGISe (politsei- ja õigusalase koostöö raamprogramm kriminaalasjades) raames toimunud konverentsil, mis käsitles operatiivkoostöö edendamist korruptsioonivastases võitluses Euroopa Liidus. Nad rõhutasid, et on tähtis jätkuvalt omavahelist koostööd edendada, muu hulgas iga-aastaste kohtumiste kaudu, ning tervitasid ideed luua olemasolevate struktuuride baasil Euroopa korruptsioonivastane võrgustik. Pärast Viini konverentsi kohtusid nimetatud Euroopa partnerid korruptsioonivastases võitluses (EPAC) 2006. aasta novembris Budapestis oma kuuendal aastakoosolekul, kus valdav enamus kinnitas võetud kohustust toetada ametlikuma korruptsioonivastase võrgustiku loomise algatust.

(6)

Olemasolevate struktuuride edasiarendamiseks võiksid Euroopa korruptsioonivastase võrgustiku moodustavate ametiasutuste hulka kuuluda EPACi liikmesorganisatsioonid.

(7)

Rahvusvahelise koostöö edendamist peetakse üldjuhul (3) korruptsioonivastase võitluse keskseks elemendiks. Korruptsiooni kõigi vormide vastu võitlemist tuleks parandada koostöö tõhustamise, võimaluste väljaselgitamise, heade tavade jagamise ning kõrgete ametialaste standardite väljaarendamise teel. Korruptsioonivastase võrgustiku loomine ELi tasandil on oluline panus sellise koostöö tõhustamisse,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Eesmärk

Et parandada ametiasutuste vahelist koostööd korruptsiooni vältimiseks ja selle vastu võitlemiseks Euroopas, tuleks luua Euroopa Liidu liikmesriikide kontaktpunktide võrgustik (edaspidi „võrgustik”). Euroopa Komisjon, Europol ja Eurojust on täiel määral kaasatud võrgustiku töösse.

Artikkel 2

Võrgustiku koosseis

Võrgustik koosneb Euroopa Liidu liikmesriikide ametiasutustest, kelle ülesandeks on korruptsiooni vältimine või selle vastu võitlemine. Liikmesriigid määravad kindlaks võrgustikku kuuluvad ametiasutused. Iga liikmesriik määrab vähemalt ühe, kuid mitte rohkem kui kolm organisatsiooni. Euroopa Komisjon määrab oma esindajad. Europol ja Eurojust võivad osaleda võrgustiku töös oma vastavate pädevuste piires.

Artikkel 3

Võrgustiku ülesanded

1.   Võrgustikul on eeskätt järgmised ülesanded:

1)

see on foorumiks, kus vahetada kogu Euroopa Liidus teavet korruptsiooni vältimist ja korruptsioonivastast võitlust käsitlevate tõhusate meetmete ja kogemuste kohta;

2)

see hõlbustab võrgustiku liikmete vaheliste kontaktide loomist ning nende aktiivset säilitamist.

Eespool nimetatud eesmärkidel muu hulgas ajakohastatakse pidevalt kontaktpunktide loetelu ning hallatakse veebisaiti.

2.   Võrgustiku liikmed tulevad oma ülesannete täitmiseks kokku nii tihti kui vajalik, kuid vähemalt kord aastas.

Artikkel 4

Reguleerimisala

Liikmesriikide vahelist politsei- ja õigusalast koostööd reguleerivad asjakohased eeskirjad. Võrgustiku loomine ei piira nimetatud eeskirjade kohaldamist ega Euroopa politseikolledži (CEPOL) rolli.

Artikkel 5

Võrgustiku töökorraldus

1.   Võrgustik korraldab oma tööd ise, lähtudes EPACi liikmete vahel juba toimuvast mitteametlikust koostööst.

2.   Liikmesriigid ja Euroopa Komisjon katavad kõik nende määratud liikmete või esindajatega seotud kulud. Sama kehtib ka Europoli ja Eurojusti suhtes.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle vastuvõtmist.

Brüssel, …

Nõukogu nimel

eesistuja


(1)  ELT …

(2)  Haagi programm: vabaduse, turvalisuse ja õiguse tugevdamine Euroopa Liidus (ELT C 53, 3.3.2005, lk 1).

(3)  ÜRO korruptsioonivastane konventsioon, mis võeti vastu peaassamblee 31. oktoobri 2003. aasta resolutsiooniga 58/4.


Top