Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006XC0204(03)

    EÜ asutamislepingu artikli 95 lõike 4 kohaselt esitatud teatis loa taotlemise kohta ühenduse ühtlustamismeetme sätetest kõrvale kalduvate riigisiseste õigusaktide säilitamiseks (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT C 29, 4.2.2006, p. 8–9 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    4.2.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 29/8


    EÜ asutamislepingu artikli 95 lõike 4 kohaselt esitatud teatis

    loa taotlemise kohta ühenduse ühtlustamismeetme sätetest kõrvale kalduvate riigisiseste õigusaktide säilitamiseks

    (2006/C 29/04)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    1.

    Tšehhi Vabariik teavitas 5. detsembril 2005 oma taotlusest säilitada riigisiseste õigusaktide kohaldamine kaadmiumi sisaldavate väetiste turuleviimise suhtes. Kõnealused õigusaktid kehtisid juba enne Tšehhi Vabariigi ühinemist Euroopa Liiduga ning kalduvad kõrvale määrusest (EÜ) 2003/2003 väetiste kohta. (1)

    2.

    Enne Euroopa Liiduga ühinemist 2004. aasta mais olid Tšehhi Vabariigil õiguslikult siduvad piirväärtused mineraalväetiste kaadmiumi kontsentratsiooni suhtes. Kuna siis taotlust riigisiseste meetmete säilitamiseks ei esitatud, ei viidud ka ühinemislepingusse sisse erandit.

    3.

    Riigisiseste õigusaktidega (2) keelatakse Tšehhi Vabariigi territooriumil turustada fosforväetiseid, mille kaadmiumisisaldus ületab 50 mg P2O5 kg kohta.

    4.

    Vastavalt direktiivi 76/116/EMÜ artiklile 7, mis on asendatud määruse (EÜ) nr 2003/2003 (väetiste kohta) artikliga 5, ei tohi liikmesriigid koostise, identifitseerimise, märgistamise, pakendamisega seotud põhjustel keelata, piirata ega takistada märget “EÜ väetis” kandva ja käesoleva määruse sätetele vastava väetise turuleviimist. Tšehhi Vabariigi riigisisene piirmäär väetiste kaadmiumisisalduse suhtes oleks seetõttu vastuolus eelnimetatud õigusaktiga reguleeritud EÜ tüübikinnituse saanud väetiste vaba ringlusega.

    5.

    Tšehhi dekreediga 209/2005, mis on jõus alates 1. juunist 2005, peatatakse riigisisese õigusakti kohaldamine EÜ tüübikinnitusega väetiste suhtes ning sätestatakse selle kohaldamine üksnes riigis toodetud väetiste kaadmiumisisalduse piirmäära suhtes.

    6.

    Käesoleva teatisega taotlevad Tšehhi ametivõimud komisjonilt luba kohaldada olemasolevat kaadmiumisisalduse piirmäära ka EÜ tüübikinnitusega väetiste suhtes.

    7.

    Artikli 95 lõikes 4 on sätestatud, et kui pärast seda, kui nõukogu või komisjon on ühtlustamismeetme vastu võtnud, peab liikmesriik artiklis 30 märgitud oluliste vajaduste tõttu või seoses keskkonna või töökeskkonna kaitsega vajalikuks säilitada riigisiseseid norme, teatab ta nendest normidest ja nende säilitamise põhjustest komisjonile.

    8.

    Komisjon kinnitab kõnealused riigisisesed normid või lükkab need tagasi kuue kuu jooksul pärast teatamist, olles eelnevalt kindlaks teinud, kas need on või ei ole meelevaldse diskrimineerimise vahendid või liikmesriikidevahelise kaubanduse varjatud piirangud, ja kas need kujutavad või ei kujuta endast takistust siseturu toimimisele.

    9.

    Tšehhi ametivõimud põhjendavad oma taotlust järgnevale viidates riskihindamisaruanne “Study to assess risks to the environment and health resulting from the use of phosphate fertilisers containing cadmium”, mis põhineb ERMi (3) metoodikal. Vastavalt sellele uurimusele ulatub olemaolevate andmete põhjal Tšehhi Vabariigis mineraalväetistest pärit kaadmiumi arvutussisaldus keskkonnas (PEC) selliste väetiste puhul, mis sisaldavad 50 mg kaadmiumi P2O5 kg kohta (riigisisene ülempiir enne ELiga ühinemist) 0,93-ni arvutuslikust mittetoimivast sisaldusest (PNEC). Keskkond oleks ohustatud juhul, kui see väärtus ületaks 50 mg. Kaadmiumisisalduse ülempiir 50 mg P2O5 kg kohta on vajalik, et ära hoida kaadmiumi kogunemist pinnasesse sellises ulatuses, mis ohustaks keskkonda ja toiduahela kaudu inimeste tervist.

    10.

    Seepärast peab Tšehhi Vabariik vajalikuks säilitada Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 95 lõike 4 kohaselt väetiste kaadmiumisisaldust käsitlevad riigisisesed määrused kuni väetiste kaadmiumisisaldust käsitlevate asjakohaste ELi õigusaktide jõustumiseni. Tšehhi Vabariigi hinnangu kohaselt on riigisisene õigusakt õigustatud olulistel põhjustel Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 30 tähenduses ja seoses keskkonnakaitsega.

    11.

    Võimalikud märkused Tšehhi Vabariigi teatise kohta, mis esitatakse komisjonile hiljem kui kolmekümne päeva jooksul alates käesoleva teatise avaldamisest, võivad jääda arvesse võtmata.

    12.

    Riskihindamise terviktekst kaadmiumi sisaldavate väetiste kohta Tšehhi Vabariigis on kättesaadav komisjoni veebilehel:

    http://europa.eu.int/comm/enterprise/chemicals/legislation/fertilizers/cadmium/reports_en.htm

    13.

    Lisateavet Tšehhi Vabariigi taotluse kohta saab järgmisel aadressil:

    Ing. Michaela Budňáková

    Department of plant commodities

    Ministry of Agriculture

    Těšnov 17

    CZ–117 05 Praha 1

    Tel.: 420 221 812 071

    Faks: 420 221 812 951

    E-post: Michaela.budnakova@mze.cz

    Euroopa Komisjoni kontaktisik:

    European Commission

    Directorate-General Enterprise and Industry

    Mr Philippe Brunerie

    Unit G2 Chemicals

    Avenue des Nerviens 105

    B-1040 Brüssel

    Tel.: (32–2) 295 21 99

    Faks: (32–2) 295 02 81

    E-post: Entr-Chemicals@cec.eu.int


    (1)  ELT L 304, 21.11.2003, lk 1.

    (2)  Dekreet nr 474/2000 väetistele esitatavate nõuete kindlaksmääramise kohta.

    (3)  ERM on nõustaja, kes töötas komisjoni tellimisel välja riskihindamise metoodika kaadmiumi kohta.


    Top