Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006TA1219(08)

    Aruanne Euroopa Toiduohutusameti 2005. eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

    ELT C 312, 19.12.2006, p. 42–47 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 312/42


    ARUANNE

    Euroopa Toiduohutusameti 2005. eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

    (2006/C 312/08)

    SISUKORD

    1–2

    SISSEJUHATUS

    3–6

    KINNITAV AVALDUS

    7–13

    TÄHELEPANEKUD

    Tabelid 1–4

    Ameti vastused

    SISSEJUHATUS

    1.

    Euroopa Toiduohutusamet (edaspidi amet) loodi Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määrusega (EÜ) nr 178/2002 (1). Ameti peamisteks ülesanneteks on tagada ühenduse õigusaktide koostamiseks vajalik teadusinfo, andmete kogumine ja analüüsimine, mis võimaldaks riskide kirjeldamist ja jälgimist, ning riskide kohta sõltumatu teabe andmine.

    2.

    Tabelis 1 esitatakse kokkuvõtlikult ameti pädevusvaldkonnad ja ülesanded. Ameti poolt koostatud 2005. aasta finantsselgituste põhiteave on esitatud tabelites 2, 3 ja 4.

    KINNITAV AVALDUS

    3.

    Käesolev avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (2) artikli 185 lõikega 2; avaldus koostati pärast ameti raamatupidamisaruannete kontrollimist vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 248.

    4.

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 178/2002 artiklile 44 koostas ameti tegevdirektor 31. detsembril 2005 lõppenud eelarveaasta raamatupidamisaruanded (3) ja need saadeti kontrollikojale, mille ülesandeks on esitada kinnitav avaldus raamatupidamisaruannete usaldusväärsuse ja nende aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    5.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas oma põhimõtete ja standarditega, mis põhinevad ühenduse kontekstiga kohandatud rahvusvahelistel auditistandarditel. Audit kavandati ja viidi läbi saamaks piisavat kinnitust raamatupidamisaruannete usaldusväärsuse ja nende aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    6.

    Audit andis kontrollikojale piisava aluse alljärgneva avalduse esitamiseks.

    Raamatupidamisaruannete usaldusväärsusAmeti 31. detsembril 2005. aastal lõppenud eelarveaasta raamatupidamisaruanded on kõigis olulistes aspektides usaldusväärsed.Raamatupidamisaruannete aluseks olevate tehingute seaduslikkus ja korrektsusVälja arvatud punktis 12 kirjeldatud olukord, on ameti raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kokkuvõttes seaduslikud ja korrektsed.

    TÄHELEPANEKUD

    7.

    2005. eelarveaastat iseloomustas eelarve märkimisväärne alakasutamine: kulukohustuste ja maksete assigneeringute kasutusmäär oli ainult 80 %. See näitab, et amet peab tegema tõsiseid jõupingutusi, parandamaks talle eesmärkide täitmiseks eraldatud assigneeringute kasutamist.

    8.

    Eelarvepädevad institutsioonid olid muutnud ameti haldusnõukogu poolt kinnitatud 2005. aasta eelarveprojektile lisatud ametikohtade loetelu, muutes eelkõige olulisel määral igale palgaastmele eraldatavate ametikohtade jaotust. Nende muudatuste tulemusel oleks pidanud palgakuludeks ja isegi tegevuskuludeks eraldatavate assigneeringute summat vähendatama. Sellist vähendamist ei toimunud. Nii oli ametil võimalik taastada lisa- ja paranduseelarve abil esialgselt eelarveprojektis ette nähtud palgaastmed 19 ametikoha osas, sellest eelarvepädevaid institutsioone teavitamata.

    9.

    Kontrollikoda tuvastas, et amet ei olnud kasutusele võtnud tegevuspõhist juhtimist, ehkki see on sätestatud ameti finantsmääruses ja seda on rakendatud üldeelarve osas eesmärgiga parandada tegevusalast järelevalvet. Selle taustal peaks ameti eesmärkide saavutamist hindama vastavalt ameti põhimääruses sätestatud eesmärkide täitmisesse antavale panusele. Ameti tööprogramm peaks põhimõtteliselt väljendama seda panust tegevusalaste ja mõõdetavate näitajate kaudu.

    10.

    Amet ei teinud riskianalüüsi ega määratlenud ametlikult sisekontrollisüsteeme ja -menetlusi, mida ta järgib. Kontrollikoda tuvastas mitmel juhul puudusi kulude kontrollis (puuduvad alusdokumendid, põhjendamatud lisateenuste taotlused) (4).

    11.

    Töötajate värbamisel lükkas amet kandidaadid tagasi teiste kriteeriumide alusel kui need, mis olid toodud vaba ametikoha kuulutuses, ning lisaks sellele ei järginud õigusnorme, mille kohaselt peab valimiskomisjoni liikmete palgaaste olema teatavas suhtes täidetava ametikoha palgaastmega. Kandidaatide valik nõuab asjakohaste kriteeriumide ranget järgimist ja tõhusat kontrolli kandidaadi poolt avaldusele lisatud dokumentide tõendava iseloomu üle.

    12.

    Pakkumiste vastuvõtmise ja lepingute sõlmimise kohta läbi viidud auditid tõid esile märkimisväärsel arvul kõrvalekaldeid. Paljudel uuritud juhtudel ei olnud kontrollikojal võimalik kontrollida, kas pakkumismenetlusest oli kutsutud osa võtma kohustuslik miinimumarv pakkujaid. Kontrollikoda pani tähele, et valikukriteeriumide rakendamist ei dokumenteeritud järjepidevalt. Mitmel juhul ei järgitud hindamiskomisjonide nimetamise eeskirju. Ühe raamlepingu puhul ei järgitud lepingupunkte. Kõrvalekallete sagedus nõuab ametilt sisekontrollisüsteemide tõhustamist selles valdkonnas.

    13.

    Ameti püsivaks asukohaks ette nähtud hooned ei ole ikka veel kasutusvalmis. Seetõttu oli amet sunnitud rentima ja sisustama ajutised tööruumid (kulud 2005. aastal ligikaudu 3,5 miljonit eurot). Uute tööruumide kasutuselevõtmisel tuleb ametil taas kanda sisseseadmiskulusid. Amet peaks komisjoni abiga siseriiklike ametiasutustega olukorda selgitama, eriti võimalikku rahalist hüvitist arvestades. Lahendust oodates tuleks seda arvesse võtta eelarve projekti koostamisel.

    Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 28. septembri 2006. aasta istungil Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Hubert WEBER


    (1)  EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1.

    (2)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

    (3)  Raamatupidamisaruanded koostati 20. juunil 2006. aastal ning kontrollikoda sai need 29. juunil 2006. aastal.

    (4)  Näiteks ei järgitud süstemaatiliselt lähetuskulusid käsitlevaid sätteid, mis on põhjustanud põhjendamatuid makseid.


    Tabel 1

    Euroopa Toiduohutusamet (Parma)

    Asutamislepingust tulenevad ühenduse pädevusvaldkonnad

    Euroopa Parlamendi

    ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määruses (EÜ) nr 178/2002 määratletud ameti pädevusvaldkonnad

    Juhtimine

    Ameti käsutusse antud ressursid 2005

    (2004)

    Tooted ja teenused

    Kaupade vaba liikumine (Asutamislepingu artikkel 37)

    Tervishoiu, ohutuse, keskkonnakaitse ja tarbijakaitse kõrge kaitstuse taseme tagamisele kaasa aitamine, võttes arvesse kõiki uusi teaduslikel faktidel põhinevaid suundumusi (Asutamislepingu artikkel 95)

    Ühine kaubanduspoliitika (Asutamislepingu artikkel 133)

    Rahvatervis (Asutamislepingu artikli 152 lõike 4 punkt b)

    Eesmärgid

    Avaldada teaduslikke arvamusi ning anda teadus- ja tehnoabi ühenduse õigusaktide ja poliitikasuundade osas, mis otseselt või kaudselt mõjutavad toidu- ja söödaohutust.

    Anda sõltumatut teavet toiduohutusega seotud riskide kohta.

    Aidata kaasa inimeste elu ja tervise kaitse kõrge taseme tagamisele.

    Koguda ja analüüsida andmeid, mis võimaldavad kirjeldada ja seirata riske.

    Ülesanded

    Esitada teaduslikke arvamusi ja uuringuid.

    Soodustada riski hindamise ühtset metoodikat.

    Abistada komisjoni.

    Otsida ja analüüsida teaduslikke ja tehnilisi andmeid ja teha neist kokkuvõtteid.

    Teha kindlaks ja kirjeldada võimalikke riske.

    Luua ameti tegevusvaldkondades toimivate organisatsioonide võrgustik.

    Anda teadus- ja tehnoabi kriisireguleerimismenetlustes.

    Parandada rahvusvahelist koostööd.

    Tagada üldsusele ja huvitatud pooltele usaldusväärne, objektiivne ja igakülgne teave.

    Osaleda komisjoni kiirhoiatussüsteemis.

    1) Haldusnõukogu

    Koosseis

    14 nõukogu poolt (koostöös Euroopa Parlamendi ja komisjoniga) nimetatud liiget ja üks komisjoni esindaja.

    Ülesanded

    Tööprogrammi ja eelarve vastuvõtmine ja nende täitmise tagamine.

    2) Tegevdirektor

    Nimetatud haldusnõukogu poolt komisjoni esitatud kandidaatide nimekirjast pärast kandidaadi ärakuulamist Euroopa Parlamendis.

    3) Nõuandev foorum

    Koosseis

    Üks liige igast liikmesriigist

    Ülesanded

    Direktori nõustamine

    4) Teaduskomitee ja teaduskomisjonid

    Ameti teaduslike arvamuste koostamine

    5) Välisaudit

    Kontrollikoda

    6) Eelarve täitmise kinnitamine Euroopa Parlament nõukogu soovitusel

    Lõplik eelarve

    36,9 miljonit eurot (29,1 miljonit eurot), millest ühenduse osalus: 100 % (100 %).

    Personali suurus 31. detsembri seisuga

    Töökohtade arv ametikohtade loetelus: 194 (138)

    Täidetud töökohad: 124 (102)

    +36 (37) muud töökohta (lepingulised abitöötajad, lähetuses viibivad riiklikud eksperdid, kohalik personal)

    Personal kokku: 160 (139),

    mis jaguneb vastavalt ülesannetele:

    operatiivülesanded: 104 (83),

    haldusülesanded: 56 (56).

    2005. aastal ametile esitatud 301 teadusliku arvamuse taotlusest (mis on 65 % rohkem kui 2004. aastal) võeti vastu ja avaldati 163 arvamust. Need hõlmasid mitmeid valdkondi, muu hulgas lõhnataimi, geneetiliselt muundatud organisme (koostöös WHOga), veiste spongioosset entsefalopaatiat või nakkuslikku spongioosset entsefalopaatiat. Lisaks avaldas amet oma esimese aastaaruande loomahaiguste kohta ning muid olulisi väljaandeid riski määratlemise kohta toiduainete sektoris.

    Riskidest teavitamine ja teabeosakonna töömaht laiemalt kasvas – avalikkusele suunatud teatiste arv suurenes 2005. aastal 40 %. Ka ameti veebilehe külastatavus kahekordistus 2005. aastal. Riskidest teavitamise koordineerimine paranes tänu nõuandvale foorumile ja korraldatud seminaridele.

    Ameti võrgustiku loomine huvitatud osapooltega, siseriiklike ametiasutustega ning samalaadsete institutsioonidega intensiivistus huvitatud osapoolte foorumi rajamisega. Nõuandev foorum kohtus viiel korral eesmärgiga rajada koostöövõrk siseriiklike ametiasutustega käsitlemaks konkreetseid teemasid, nagu koordineerimine kriisiolukorras ning siseriiklikke ametiasutusi, komisjoni ja ametit ühendava ekstraneti kasutamise tõhustamine.

    Haldusnõukogu avaldas ameti veebilehel konsultantide lõpparuande ameti hindamise kohta 2005. aastal, mille põhjal esitas haldusnõukogu oma soovitused 2006. aasta juuni lõpus.

    Allikas: ameti edastatud teave.

    EUROOPA TOIDUOHUTUSAMET

    Allikas: ameti andmed – tabel sisaldab kokkuvõtet ameti poolt raamatupidamise aastaaruandes esitatud andmetest.

    Tabel 2

    Eelarve täitmine 2005. eelarveaastal

    (1000 eurot)

    Tulud

    Kulud

    Tuluallikas

    Eelarveaasta lõplikku eelarvesse kirjendatud tulud

    Laekunud tulud

    Kulude jaotus

    Lõplikud eelarveassigneeringud

    Eelmisest eelarveaastast üle kantud assigneeringud (1)

    Käesoleva eelarveaasta assigneeringud ja eelmisest eelarveaastast üle kantud assigneeringud

    kirjendatud

    võetud

    makstud

    ülekantud

    tühistatud

    kasutatavad

    makstud

    tühistatud

    kasutatavad

    võetud

    makstud

    ülekantud

    tühistatud

    Ühenduse toetused

    36 857

    31 537

    I jaotis

    Personal

    16 354

    14 571

    14 024

    546

    1 784

    389

    312

    77

    16 743

    14 960

    14 336

    546

    1 861

    Omatulud

     

     

    II jaotis

    Haldustegevus

    6 446

    5 591

    3 306

    2 285

    855

    1 477

    1 307

    170

    7 923

    7 068

    4 613

    2 285

    1 025

    Muud tulud

     

     

    III jaotis

    Põhitegevus

    14 057

    9 300

    5 824

    3 477

    4 756

    3 818

    2 003

    1 815

    17 875

    13 118

    7 827

    3 477

    6 571

    Kokku

    36 857

    31 537

    Kokku

    36 857

    29 462

    23 154

    6 308

    7 395

    5 684

    3 622

    2 062

    42 541

    35 146

    26 776

    6 308

    9 457


    Tabel 3

    2005. ja 2004. eelarveaasta tulude ja kulude aruanne

    (1000 eurot)

     

    2005

    2004

    Tegevustulud

    Ühenduse toetused

    27 405

    20 591

    Muud toetused/tulud

    0

    0

    Kokku (a)

    27 405

    20 591

    Tegevuskulud

    Personal

    13 012

    7 564

    Haldustegevus

    6 436

    5 788

    Põhitegevus

    8 718

    6 431

    Kokku (b)

    28 166

    19 783

    Tegevustulemus (c = a – b)

    – 761

    808

    Muud tulud (d)

    0

    0

    Muud kulud (e)

    –7

    –33

    Majandustulemus (f = c + d + e)

    – 768

    775


    Tabel 4

    Bilanss seisuga 31. detsember 2005 ja 31. detsember 2004

    (1000 eurot)

     

    2005

    2004

    Varad

    Põhivara

    1 588

    1 071

    Lühiajalised saadaolevad summad

    299

    5 025

    Raha ja pangakontod

    10 879

    3 201

    Kokku

    12 766

    9 297

    Kohustused

    Kogunenud ülejääk/puudujääk

    4 452

    3 677

    Aasta majandustulemus

    – 768

    775

    Lühiajalised võlad

    9 082

    4 845

    Kokku

    12 766

    9 297


    (1)  Ameti enda aastaaruandes avaldatavas eelarve täitmist kajastavas tabelis ei sisaldu assigneeringute mitteautomaatsed ülekanded.


    AMETI VASTUSED

    7.

    2006. aastal on EFSA tõhustanud oma eelarve jälgimist, korraldades regulaarseid ülevaateid, aasta keskel eelarve täitmise analüüsi ja prognoose ning jätkab oma tegevuse kavandamise tugevdamist eesmärgiga saavutada eelarve täielik täitmine.

    8.

    Võttes arvesse, et EFSA 2005. aasta ametikohtade loetelu muutes vähendas eelarvepädev asutus teatud selliste ametikohtade arvu, mis 2004. aastal olid juba täidetud, tuli ametil täita oma õiguslikke kohustusi nende töötajate suhtes ja säilitada nende ametikohad kooskõlas ameti finantsmäärusega ning teha loetellu muudatus.

    9.

    EFSA rakendab üha enam tegevuspõhist juhtimist, sest see on tegevuse tõhusaks sooritamiseks äärmiselt oluline vahend. Amet määratleb 2007. aasta tööprogrammis selgelt oma prioriteedid oma asutamismääruse ja muude asjakohaste Euroopa Liidu õigusaktide raamistikus ning kirjeldab nende saavutamise võtmealgatusi. Samuti teeb amet tulemusnäitajate ja muude haldusvahendite osas edasisi parendusi, et mõõta oma tegevuse tulemusi.

    10.

    EFSA võttis vastu sisekontrollistandardid juulis 2005 ja jätkab jõupingutusi nende täielikuks rakendamiseks. Lisaks kavandab amet teha 2007. aastal riskianalüüsi.

    11.

    2006. aasta prioriteedina on amet võtnud meetmeid, et tugevdada värbamismenetluste kontrolli ja muuta need läbipaistvamaks, ning jätkab jõupingutusi kehtivate eeskirjade järgimise tagamiseks.

    12.

    Amet tagab, et hankemenetluste sisekontrollisüsteeme tõhustatakse, et viia need täielikku vastavusse kehtivate eeskirjadega. 2006. aastal korraldatakse pakkumismenetluste osas erikoolitusi ja rakendatakse paremaid süsteeme, et tugevdada nende menetluste kontrolli.

    13.

    Amet on juhtinud eelarvepädevate asutuste ja komisjoni tähelepanu EFSA ruumide maksumusele ning hoiab neid lõpliku asukoha projekti kuluga kursis.


    Top