EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0809

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 teise lõigu alusel nõukogu ühise seisukoha kohta, nõukogu ühisseisukohta eesmärgiga võtta vastu Euroopa parlamendi ja Nõukogu direktiiv, milles sätestatakse raamistik mootorsõidukite, nende haagiste ning nende sõidukite jaoks ettenähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kohta (raamdirektiiv)

/* KOM/2006/0809 lõplik - COD 2003/0153 */

52006PC0809

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 teise lõigu alusel nõukogu ühise seisukoha kohta, nõukogu ühisseisukohta eesmärgiga võtta vastu Euroopa parlamendi ja Nõukogu direktiiv, milles sätestatakse raamistik mootorsõidukite, nende haagiste ning nende sõidukite jaoks ettenähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kohta (raamdirektiiv) /* KOM/2006/0809 lõplik - COD 2003/0153 */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 12.12.2006

KOM(2006) 809 lõplik

2003/0153 (COD)

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 teise lõigu alusel nõukogu ühise seisukoha kohta,

nõukogu ühisseisukohta eesmärgiga võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles sätestatakse raamistik mootorsõidukite, nende haagiste ning nende sõidukite jaoks ettenähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kohta (raamdirektiiv)

2003/0153 (COD)

KOMISJONI TEATISEUROOPA PARLAMENDILEEÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 teise lõigu aluselnõukogu ühise seisukoha kohta,

nõukogu ühisseisukohta eesmärgiga võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles sätestatakse raamistik mootorsõidukite, nende haagiste ning nende sõidukite jaoks ettenähtud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kohta (raamdirektiiv)

1. TAUST

Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku edastamine (dokument KOM(2003) 418 (lõplik) – 2003/0153 (COD)) | 14.7.2003. |

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus | 28.1.2004. |

Euroopa Parlamendi arvamus, esimene lugemine | 11.2.2004. |

Muudetud ettepaneku esitamine | 3.11.2004. |

Ühisseisukoha vastuvõtmine | 11.12.2006. |

2. KOMISJONI ETTEPANEKU EESMÄRK

a) Käesoleva ettepanekuga ajakohastatakse raamdirektiivi 70/156/EMÜ liikmesriikide mootorsõidukite ja nende haagiste tüübikinnitusega seotud õigusaktide ühtlustamise kohta[1].

b) Direktiiv 70/156/EMÜ on peamine Euroopa Ühenduse õiguslik vahend ühtse turu väljakujundamisel mootorsõidukisektoris. Direktiiviga ühtlustatakse ühelt poolt tehnilisi sätteid mootorsõidukite ehituse ja nende osade valdkonnas ning teiselt poolt asendatakse riigi tüübikinnitusmenetlus ühenduse kohustusliku tüübikinnitusmenetlusega.

Alates direktiivide 92/53/EMÜ,[2] 2002/24/EÜ[3] ja 2003/37/EÜ[4] vastuvõtmisest võib kõikide sõidukikategooriate suhtes kohaldada ühenduse tüübikinnitusmenetlust. Üksnes kommertssõidukite[5] puhul võib seda kohaldada osaliselt. Üks käesoleva ettepaneku eesmärke on laiendada ühenduse tüübikinnitusmenetlust ka kommertssõidukitele.

3. KOMMENTAARID ÜHISE SEISUKOHA KOHTA

3.1. Üldmärkused ühisseisukoha kohta

Nõukogu suhtus positiivselt komisjoni ettepanekusse sõnastada uuesti raamdirektiiv 70/156/EMÜ. Lisaks väljendas nõukogu heameelt täienduste ja paranduste üle, mis on tehtud direktiivi 92/53/EMÜ, millega esimest korda sõnastati ümber direktiiv 70/156/EMÜ.

Nõukogu otsustas sellegipoolest ümber sõnastada mitmed artiklid, et selgitada nende kohaldamisala ning määratleda selgemini nende kohaldamise tingimused.

Nõukogu esitas mitmed uued artiklid, et võimaldada arendada tulevikus uusi algatusi seoses ühenduse õigusaktide lihtsustamise põhimõtetega mootorsõidukisektoris. Kõnealuste uute artiklite lisamine vastab täielikult kõrgetasemelise rühma CARS 21 soovitustele.

Võttes arvesse juba alates 1996. aastast kehtestatud tüübikinnituskorra keerukust ja asjaomaseid õiguslikke aspekte, on nõukogu arutelude järel võimalik säilitada habras tasakaal maanteeohutuse nõuete, keskkonnakaitse ja tööstusharu vajaduste vahel. Ühisseisukoht on seepärast eelkõige kompromisstekst, mis on välja töötatud eesmärgiga saavutada kõigi liikmesriikide toetus.

Komisjon osales uute artiklite ja olemasolevate artiklite uute sõnastuste väljatöötamises.

Komisjon ühineb ühisseisukoha põhimõtetega. Ta oleks kasutajate huvides siiski eelistanud varasemaid kuupäevi ühenduse tüübikinnitusmenetluse kehtestamiseks kommertssõidukite suhtes, et viia lõpule siseturu väljakujundamine ja muuta niipea kui võimalik kohustuslikuks turvalisust käsitlevad nõuded nende sõidukite puhul.

3.2. Märkused Euroopa Parlamendi vastu võetud muudatuste kohta

Nõukogu järgis täielikult komisjoni arvamust Euroopa Parlamendi poolt esimesel lugemisel tehtud paranduste kohta.

Seepärast lükati tagasi kõik muudatused, mis oleks tehtud raamdirektiivi ja mis ei olnud ettepaneku eesmärkidega vastavuses. Samuti lükati tagasi muudatused, mis on seotud valdkondadega, mida käsitlevad juba muud ühenduse õigusaktid, et ära hoida õiguskindlusetus.

Nõukogu kiitis heaks Euroopa Parlamendi tehtud ja komisjoni ümbersõnastatud muudatused, mis käsitlevad üksnes tüübikinnitust, kuna need laiendavad esialgselt esitatud sätete kohaldamisala. Üksiktüübikinnitusega seotud muudatused kiideti heaks.

Nõukogu nõustus vaatama üle väikeseeriatega seotud piirangud, et võtta arvesse 2004. aasta mais toimunud ELi laienemist.

Seoses ühenduse tüübikinnitusmenetluse kehtestamise kuupäevadega lükkas nõukogu tervikuna tagasi parlamendi ettepaneku lükata edasi kõik komisjoni kavandatud kuupäevad, arvestades, et märkimisväärne kuupäevade edasilükkamine kahjustaks autotootjate huve, kes on esmased kasusaajad tehniliste ja haldussätete ühtlustamisest sõidukite tüübikinnituse valdkonnas.

3.3. Nõukogu kavandatud uued sätted ja komisjoni seisukoht

Uue artikliga 10a täpsustatakse tüübikinnituse andmiseks vajalike katsete tegemise korda. Sellega lihtsustatakse oluliselt katsemeetodeid, võimaldades kasutada virtuaalseid meetodeid ning lubades tootjal esitada ise katsearuandeid.

Artikkel 38 („Tehniliste teenistuste määramine“) on täielikult ümber sõnastatud. On täpsustatud, millistel tingimustel võivad tüübikinnituse eest vastutavad haldusasutused asendada selleks eesmärgiks määratud tehnilisi teenistusi ning teostad järelevalvet tootjate tehastes tehtud katsete üle. Nõukogu on kehtestanud ka tingimused tüübikinnitusel osalevate eri isikute pädevuse hindamiseks alates nõutavate katsete läbiviimisest kuni toodangu vastavuskontrolli ja turul olevate sõidukite või osade pistelise kontrollini.

Eritähelepanu on pööratud järelturul olevatele osadele ja tarvikutele, et osasid ja tarvikuid, mis võivad sõiduki töötamist ohustada, viidaks turule üksnes tüübikinnituse eest vastutavate asutuste heakskiidul. Lisatud on uus artikkel („Osad ja tarvikud, mis kujutavad endast märkimisväärset ohtu […]“), et kehtestada lihtsustatud kinnitamiskord, mis põhineb tüübikinnitusel.

Nõukogu on täielikult üle vaadanud komisjoni kavandatud ajakava ühenduse tüübikinnitusmenetluse kehtestamiseks kommertssõidukite puhul, et anda väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele rohkem aega uute sätetega kohanemiseks. Uues ajakavas võetakse arvesse asjaolu, et tähtaeg, mille jooksul liikmesriigid peavad direktiivi üle võtma, on 12 kuu asemel 18 kuud.

Direktiivi lisasid on ajakohastatud, et võtta arvesse uute artiklite kehtestamisest tulenevaid muudatusi ning uute eridirektiivide hiljutist jõustumist.

Komisjon kiidab need muudatused täielikult heaks.

4. JÄRELDUS

Esialgse 14. juuli 2003. aasta ettepanekuga teeb komisjon ettepaneku laiendada tüübikinnitusmenetlust kõigile sõidukitele, sh kommertssõidukitele, et viia lõpule siseturu väljakujundamine mootorsõidukisektoris. Lisaks mastaabisäästust tulenevatele eelistele, mis direktiiviga tagatakse tootjate jaoks, aitab direktiiv oluliselt parandada sõidukite turvalisust, kuna sellega muudetakse iseenesest kohustuslikuks kõik tehnilise ühtlustamise direktiivid, mis on koostatud pärast direktiivi 70/156/EMÜ vastuvõtmist.

Euroopa kodanike jaoks on lisaks avatud ja konkurentsi pakkuvast ühtsest turust tulenevatele eelistele väga oluline maanteeohutuse märkimisväärne paranemine ajal, kui kommertssõidukite rahvusvaheline liiklus aina kasvab.

Nõukogu toetab komisjoni muudetud ettepanekut. Ta on sellegipoolest teinud mitmeid muudatusi, millel on tüübikinnitusmenetlusele positiivne mõju. Mitmed artiklid on veel lisatud, et kajastada CARS-21 aruande soovitusi, pidades silmas ühenduse õigusaktide lihtsustamist tulevikus.

Nõukogu kiitis ühisseisukoha ühehäälselt heaks.

Komisjon toetab nõukogu võetud ühisseisukohta.

[1] Nõukogu 6. veebruari 1970. aasta direktiiv 70/156/EMÜ liikmesriikide mootorsõidukite ja nende haagiste tüübikinnitusega seotud õigusaktide ühtlustamise kohta – Euroopa Ühenduste Teataja L 42, 23.2.1970, lk 1.

[2] Nõukogu 18. juuni 1992. aasta direktiiv 92/53/EMÜ, millega muudetakse direktiivi 70/156/EMÜ liikmesriikide mootorsõidukite ja nende haagiste tüübikinnitusega seotud õigusaktide ühtlustamise kohta – Euroopa Ühenduste Teataja L 225, 10.8.1992, lk 1.

[3] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/24/EÜ kahe- või kolmerattaliste mootorsõidukite tüübikinnituse kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 92/61/EMÜ – Euroopa Ühenduste Teataja L 124, 9.5.2002, lk 1.

[4] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. mai 2003. aasta direktiiv 2003/37/EÜ põllu- või metsamajanduslike traktorite, nende haagiste ja pukseeritavate vahetatavate masinate, ja nende masinate jaoks mõeldud süsteemide, nende osade ja eraldi seadmestike EMÜ tüübikinnituse andmise kohta ja direktiivi 74/150/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta – Euroopa Liidu Teataja L 171, 9.7.2003, lk 1 .

[5] Väikesed tarbesõidukid (täismassiga kuni 3,5 tonni), veokid, haagised, poolhaagised, bussid.

Top