Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005AA0006

    Arvamus nr 6/2005 Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepaneku kohta, millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 1073/1999 ja (Euratom) nr 1074/1999 Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta

    ELT C 202, 18.8.2005, p. 33–35 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    18.8.2005   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 202/33


    ARVAMUS nr 6/2005

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepaneku kohta, millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 1073/1999 ja (Euratom) nr 1074/1999 Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta

    (vastavalt EÜ asutamislepingu artikli 248 lõike 4 teisele lõigule ja artikli 279 lõikele 2)

    (2005/C 202/02)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KONTROLLIKODA,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 280,

    võttes arvesse Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 160c,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepanekut, millega muudetakse määruseid (EÜ) nr 1073/1999 ja (Euratom) nr 1074/1999,

    võttes arvesse nõukogu poolt 8. märtsil 2004. aastal kontrollikojale esitatud arvamuse taotlust,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ARVAMUSE:

    Ettepaneku taust

    1.

    Ettepanek põhineb komisjoni poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1073/1999 Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta artikli 15 sätete alusel 2003. aasta aprillis esitatud arenguaruandel. (1) See on samuti järelkäsitluseks komisjoni presidendi poolt 18. novembril 2003. aastal toimunud komisjoni 2004. aasta seadusandliku ja tööprogrammi esitamise käigus eelarvekontrollikomiteele antud kohustusele. Komisjoni ettepanekuga soovitakse tugevdada OLAFi juhtimise tõhusust võimaldades teatud menetluste täpsustamise kaudu OLAFil keskenduda oma prioriteetidele ja kiirendada juurdluste läbiviimist. Presidendi avaldus ulatus aga kaugemale komisjoni tehtud ettepanekust, sisaldades lisaks juurdlusmeetmete kohandustele ka ameti enda ümberkorraldamise võimalust.

    2.

    Komisjoni president märkis, et OLAFi tegevuse taaskeskendamine juurdlusfunktsioonile tähendaks “olukorra tekkimist, kus komisjoni talitustele määratakse teatud horisontaalsed ülesanded, millel puudub seos juurdlustega” ning OLAFi juhtimine tuleks samuti uuesti läbi vaadata. (2) Avalduse lõpus tegi president ettepaneku “suurendada OLAFi tõhusust – peatselt suureneva töökoormuse tõttu laienenud Euroopa Liidus – personaliressursside lisamisega, tegevuse taaskeskendamisega juurdlusfunktsioonile ja määruse vastuvõtmisega …”. Komisjoni presidendi poolt tehtud ettepanekutest puudutab ainult viimane (määruse kohandamine) määruse (EÜ) nr 1073/1999 muutmise ettepanekut. Ameti tegevuse taaskeskendamine oleks eeldanud muudatuste tegemist komisjoni 28. aprilli 1999. aasta otsusesse, millega asutatakse Euroopa Pettustevastane Amet. (3)

    3.

    Preambulis on näidatud, et ettepaneku eesmärgiks on määruse muutmine viie põhivaldkonna osas, seadmata sealjuures mistahes viisil kahtluse alla liikmesriikide volitusi ja kohustusi, ning järgides samas subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtteid. Nimetatud viis valdkonda on järgmised:

    a)

    aktiivses staatuses olevate juhtumite puhul peaks ametil olema vabadus oma prioriteetide põhjal otsustada juurdluse alustamise üle (diskretsiooni põhimõtte järgimine juurdluste algatamisel);

    b)

    sisejuurdluste puhul (institutsioonides, asutustes, ametites ja agentuurides tehtavad haldusjuurdlused) peaks amet teavitama neid asutusi või organeid, kus juurdlusi läbi viiakse või kus vajatakse haldusmeetmeid liidu huvide kaitsmiseks;

    c)

    sisejuurdluste ja ühenduse vahenditest rahastatavate lepingutega seonduvate pettuste (otsekulutustega tegeletakse välisjuurdluse kaudu) puhul peaks amet olema võimeline juurdlusi läbi viima liikmesriikide ettevõtjate juures vastavalt nõukogu määruses (Euratom, EÜ) nr 2185/96 sätestatud korrale. Amet peaks välisjuurdluste läbiviimisel omama takistusteta juurdepääsu ühenduse institutsioonide ja asutuste valduses olevale teabele;

    d)

    aususe ja õiguskindluse huvides tuleks nii sise- kui välisjuurdluste puhul isikute õigustega seonduvad menetlustagatised selgemalt määratleda.

    e)

    järelevalvekomitee rolli tuleks laiendada, teostamaks järelevalvet juurdluste kestuse üle ja kaitsmaks üksikisikuid, seda nii sise- kui välisjuurdluste puhul. Seetõttu tehakse ettepanek suurendada komitee liikmete arvu kahe võrra. Komisjon teeb ka ettepaneku, mille kohaselt peaks üks komitee liige vastutama töö ettevalmistamise eest, mis on seotud isikuõiguste järgimisega ameti poolt.

    4.

    Järgnevate märkuste puhul on arvestatud ameti auditeerimise käigus tehtud leidudega vastavalt kontrollikoja eriaruandele nr 1/2005.

    Diskretsiooni põhimõtte kasutamine juurdluste algatamisel

    5.

    Diskretsiooni põhimõtte kasutamist juurdluste algatamisel võib pidada tõhususega seotud küsimuseks, ja kontrollikoda suhtub muudatusse positiivselt. Selle kohene praktiline mõju jääb siiski piiratuks. Nagu eriaruandes näidatud, ei ole ametile laekuvate hästi põhjendatud avalduste arv nii suur, et ametil tuleks valida, milliseid juurdlusi algatada.

    6.

    Samuti on oluline prioriteetide ja ajakava seadmine. Kogemus on näidanud, et paljud ameti poolt teostatavad juurdlused kestavad põhjendatud perioodist kauem (12–18 kuud). Sellest tulenevalt oleks mõistlik määrata juurdlustele kindlad tähtajad.

    Teavitamise kohustus

    7.

    Kontrollikoda toetab ettepanekut tugevdada ameti kohustust teavitada institutsioone või asutusi juurdluse algatamisest. Kehtiva artikli 4 lõike 5, millega sätestatakse õigus nimetatud teavitamine edasi lükata, kustutamisega kaasneks siiski teatud ebamäärasus. Antud küsimuse kohta sätte puudumine tähendab, et teabe andmata jätmise võimalus ei ole välistatud. Komisjoni ettepanekut tuleks muuta nii, et teavitamise nõuet ei eirataks ilma põhjenduseta, kasutades ettekäändena salajasuse vajalikkust juurdluse tõhususe tagamisel.

    Määruses (Euratom, EÜ) nr 2185/96 sätestatud juurdlusmeetmete laiendatud kasutus (4)

    8.

    Määruses (Euratom, EÜ) nr 2185/96 on sätestatud põllumajandustoetuste, struktuurifondide ja omavahenditega seonduv “komisjoni tehtav kohapealne kontroll ja inspekteerimine, et kaitsta Euroopa ühenduste finantshuve”.

    9.

    Ettepanekuga soovitakse nimetatud määruse laiendamist otsekulutustele (sisepoliitika, välisabi jne). Selle abil peaks laiendama ameti kasutuses olevate sekkumismeetmete valikut, eelkõige seoses nende koostööga siseriiklike asutustega. Kontrollikoja auditid on kinnitanud puuduse olemasolu antud valdkonnas. Sellest aspektist lähtudes on komisjoni ettepanek tervitatav.

    Menetlustagatiste tugevdamine

    10.

    Komisjon peab asjakohaseks juurdluseid reguleerivate aluspõhimõtete sätestamist määruses. Kontrollikoda toetab seda seisukohta.

    Järelevalvekomitee roll ja liikmete arv

    11.

    Juurdluste puhul tuleb tagada õiguslike menetluste järgimine. Määruse (EÜ) 1073/1999 artikli 14 kohaselt tuleb OLAFi uurijate poolt läbiviidavate juurdluste uurimise jooksul tekkivad kaebused esitada ameti direktorile. Tegemist ei ole rahuldava lahendusega, kuna see ei taga kaebuse esitajale nõude sõltumatut läbivaatamist. Juurdluse all olevad isikud on alternatiivina pöördunud ombudsmani poole, kui arvasid, et nende põhiõigusi oli rikutud. Selline menetlus on osutunud mitterahuldavaks ning mitmel juhul viinud olukorrani, kus ombudsmani tegevust on käsitletud juurdluste käiku sekkumisena. Komisjoni ettepanekuga antakse järelevalvekomiteele ülesanne kontrollida uurijate käitumist. See ei ole paremaks lahenduseks, kuna antud lahendus läheb vastuollu põhimõttega, mille kohaselt komitee ei tohiks sekkuda käimasolevatesse juurdlustesse.

    12.

    Juurdlustegevuse kontrollimine peaks olema sellise erapooletu asutuse ülesanne, mille mandaadi teised aspektid välistavad selle osalemise juurdluste läbiviimisel.

    13.

    Komisjoni ettepanekus ei täpsustata järelevalvekomitee rolli seoses ebakõlaga juurdlustesse mittesekkumise põhimõtte ja juurdluse käigus komiteelt arvamuse saamise kohustuse vahel, mis tekib kaheteistkümnekuulise perioodi ületamisel või vajadusel komiteed teavitada enne juhtumi õigusasutustele edastamist. Seetõttu oleks vajalik veelgi selgemalt väljendada põhimõtet, mille kohaselt järelevalvekomitee ei sekku käimasolevatesse juurdlustesse.

    14.

    Komisjon teeb ettepaneku suurendada järelevalvekomitee liikmete arvu viielt seitsmele. Ettepanek ei põhine ühelgi komitee ülesannete ja töökorra objektiivsel analüüsil. Liikmete ülesanded on sporaadilised ega võimalda neil toimikuid sügavuti uurida. Võimaldamaks liikmetele tõhusamat töötamist, oleks soovitatav, et vähemalt mõni liige omaks varasemat kogemust ühenduse küsimustes, eelkõige juurdluse valdkonnas.

    15.

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 1073/1999 artikli 11 lõikele 6 on järelevalvekomitee kohustatud pidama vähemalt kümme koosolekut aastas. Kui komiteel tuleb siiski keskenduda OLAFi juurdlusfunktsiooni sõltumatuse kaitsmisele, ei tohi komiteed kohustada peaaegu igakuiselt koosolekuid pidama. Lisaks sellele peaks järelevalvekomitee rolli ja töökorra ülevaatamise tulemusel vähenema ametikohtade arv komitee sekretariaadis.

    Kontrollikoda võttis käesoleva arvamuse vastu 9. juuni 2005. aasta istungil Luxembourg’is.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Hubert WEBER


    (1)  KOM(2003) 154, lõplik, 2.4.2003.

    (2)  “Juhtimise” all tuleb lisaks haldamisele silmas pidada ka järelevalvet (järelevalvekomitee).

    (3)  Otsus nr 1999/352/EÜ, ESTÜ, Euratom, 28. aprill 1999 (EÜT L 136, 31.5.1999).

    (4)  EÜT L 292, 15.11.1996.


    Top