Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004TA1230(11)

    Aruanne Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi raamatupidamise aastaaruande kohta 2003. eelarveaasta osas koos fondi vastustega

    ELT C 324, 30.12.2004, p. 75–82 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2004   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 324/75


    ARUANNE

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi raamatupidamise aastaaruande kohta 2003. eelarveaasta osas koos fondi vastustega

    (2004/C 324/11)

    SISUKORD

    1

    SISSEJUHATUS

    2–5

    KONTROLLIKOJA JÄRELDUSOTSUS

    6–12

    TÄHELEPANEKUD

    Tabelid 1–4

    Fondi vastused

    SISSEJUHATUS

    1.

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond (edaspidi “fond”) loodi nõukogu 26. mai 1975. aasta määrusega (EMÜ) nr 1365/75. (1) Selle eesmärgiks on aidata kaasa paremate elu- ja töötingimuste kavandamisele ja loomisele Euroopa Liidus asjakohaste teadmiste laiendamise ja levitamise kaudu. Tabelis 1 on fondi poolt esitatud teabe põhjal tehtud kokkuvõte selle volituste ja tegevuse kohta.

    KONTROLLIKOJA JÄRELDUSOTSUS

    2.

    Käesolev järeldusotsus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 2. (2)

    3.

    Kontrollikoda kontrollis fondi raamatupidamise aastaaruannet 31. detsembril 2003 lõppenud eelarveaasta osas. Kooskõlas nõukogu määruse (EMÜ) nr 1365/75 artikliga 16 täideti eelarvet direktori vastutusel. Vastutus hõlmab raamatupidamisaruande koostamist ja esitamist (3) kooskõlas sama artikli alusel vastu võetud sisemiste finantssätetega. Vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 248 on kontrollikoja ülesandeks selle aruande kontrollimine.

    4.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas oma auditipõhimõtete- ja standarditega, milles kohandatakse üldtunnustatud rahvusvahelised auditistandardid ühenduse kontekstiga. Kontrollikoda kontrollis raamatupidamisdokumente ja rakendas auditiprotseduure, mida antud kontekstis vajalikuks pidas.

    5.

    Audit andis kontrollikojale piisava kinnituse selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne 31. detsembril 2003 lõppenud eelarveaasta osas on usaldusväärne ja selle aluseks olevad tehingud kokkuvõttes seaduslikud ja korrektsed. Järgnevate tähelepanekute sisu ei sea kontrollikoja poolt käesolevas aruandes esitatud järeldusotsust kahtluse alla.

    TÄHELEPANEKUD

    6.

    Tabelis 2 on näidatud 2003. eelarveaasta assigneeringute kasutamine ja eelmisest eelarveaastast ülekantud assigneeringud. Fondi tulude ja kulude aruanne ning bilanss 2003. eelarveaasta kohta on kokkuvõtlikult esitatud tabelites 3 ja 4.

    7.

    PHARE programmi raames sõlmis fond komisjoniga kokkuleppe. Kokkuleppe alusel sai fond ühe miljoni euro suuruse eraldise, millest 639 000 eurot saadi 2003. aastal. Antud rahalisi vahendeid hallati väljaspool eelarvet. Oleks tulnud koostada paranduseelarve.

    8.

    Tulude ja kulude aruanne osutab kahjule, mis on kogunenud mitme eelarveaasta jooksul ja mida fond on palunud komisjonil hüvitada. Komisjon on käsitlenud vastavaid makseid 2003. eelarveaasta toetustena, mis tähendab, et kahjusid ei ole kinnitatud. Kui teatud aastal on raamatupidamiskonto aruande jääk negatiivne, siis tuleb fondi finantsmääruse uute sätete kohaselt koostada järgmiseks aastaks paranduseelarve. (4)

    9.

    Fondi uue finantsmääruse ja selle rakenduseeskirjad võttis juhatus vastu 23. märtsil 2003. aastal. Rakenduseeskirjad (5) võimaldavad uue sisekontrollisüsteemi (sealhulgas siseauditi) sisseseadmist, mis sai lõplikult valmis aga alles 2004. aasta alguseks.

    10.

    Fondi finantsmääruse artikli 43 lõike 1 lõik e sätestab, et raamatupidamisandmete väljastamise või põhjendamise eesmärgil kinnitab peaarvepidaja eelarvevahendite käsutaja poolt paika pandud süsteemid. Nimetatud kinnitamist eelarveaastal ei toimunud.

    11.

    Vastavalt 1975. aastal koostatud algmäärusele on fondi põhiliseks eesmärgiks aidata kaasa paremate elu- ja töötingimuste loomisele asjakohaste teadmiste laiendamise ja levitamise kaudu. Eelkõige tuleb fondil arvesse võtta järgmisi valdkondi: inimene töökeskkonnas, töökorraldus, teatud liiki töötajate eriprobleemid, keskkonna parandamise pikaajalised aspektid ja inimtegevuse jaotus ruumis ja ajas. Antud teemade teatud aspektidega on tegelenud teised alates sellest ajast loodud asutused (Euroopa Keskkonnaagentuur, Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur). Teisest küljest on fond analüüsinud teisi, spetsiifilisemaid aspekte, näiteks töösuhteid.

    12.

    Fondi tegevust hallatakse neli aastat kestvate programmide kaudu, millest kõige hilisem katab ajavahemikku 2001–2004. Kuigi viimase programmi põhieesmärgiks oli suurema kontsentratsiooni saavutamine teatud võtmevaldkondades, lisas fond kolmele valitud valdkonnale 2002. aastal veel ühe. Arendamaks võimalikku sünergiat ja vältimaks juba tehtud töö kordamist tuleks fondi tööprogrammi planeerimine üle vaadata konsulteerides teiste asutustega, kes tegelevad käesoleva tegevusvaldkonnaga seotud teemadega. Komisjoni poolt väljapakutud fondi põhimääruse ülevaatamine peaks olema võimaluseks seda teha.

    Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 29. ja 30. septembri 2004. aasta istungil Luxembourg’is.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Juan Manuel FABRA VALLÉS


    (1)  EÜT L 139, 30.5.1975, lk 1.

    (2)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

    (3)  Nagu ette nähtud fondi finantsmääruse artikli 83 lõikega 3, koostati fondi lõpparuanne 2003. eelarveaasta kohta 3. septembril 2004 ja saadeti kontrollikojale, mis sai selle 24. septembril 2004. Aruande lühendatud versioon on toodud käesolevale aruandele lisatud tabelites.

    (4)  Uue finantsmääruse artikkel 16.

    (5)  Fondi uue finantsmääruse artikkel 38.


    Tabel 1

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond (Dublin)

    Lepingust tulenevad ühenduse pädevusvaldkonnad

    Nõukogu 26. mai 1975. aasta määruses (EMÜ)

    nr 1365/75 määratletud fondi pädevus

    Juhtimine

    Fondi käsutusse antud ressursid (2002. aasta andmed)

    Tooted ja teenused

    Pidades silmas sotsiaalseid põhiõigusi /…/, võtavad ühendus ja liikmesriigid oma eesmärgiks tööhõive edendamise ning parandatud elu- ja töötingimused, /…/ ühendus toetab ja täiendab liikmesriikide meetmeid järgmistes valdkondades: /…/ b) töötingimused; c) töötajate sotsiaalkindlustus ja sotsiaalkaitse; d) töötajate kaitse, kui nende tööleping lõpetatakse; e) töötajate teavitamine ja ärakuulamine; f) töötajate ja tööandjate huvide esindatus ja kollektiivne kaitse, sealhulgas töötajate osavõtt ettevõtte juhtimisest; g) kolmandate riikide kodanike tööhõive tingimused; h) tööturult väljatõrjutud isikute integreerimine; i) meeste ja naiste võrdõiguslikkus /…/

    (Väljavõtted lepingu artiklitest 136 ja 137)

    Eesmärgid

    Fondi eesmärgiks on aidata kaasa paremate elu- ja töötingimuste loomisele Euroopa Liidus asjakohaste teadmiste laiendamise ja levitamise kaudu. Eelkõige tuleb arvesse võtta järgmisi valdkondi:

    inimene töökeskkonnas,

    töökorraldus ja eelkõige töökohtade omavaheline sobitamine,

    teatud liiki töötajate eriprobleemid,

    keskkonna parandamise pikaajalised aspektid,

    inimtegevuse jaotus ruumis ja ajas.

    Ülesanded

    Edendada teabevahetust ja kogemusi antud valdkondades

    Lihtsustada kontakte ülikoolide, õppe- ja uurimisasutuste, majanduslike ja sotsiaalsete haldusüksuste ja organisatsioonide vahel

    Viia läbi uuringuid või sõlmida uuringulepinguid ja toetada pilootprojekte

    Teha võimalikult tihedat koostööd olemasolevate spetsialiseerunud instituutidega.

    1.

    Haldusnõukogu

    igast liikmesriigist: üks valitsuse esindaja, üks tööandjate organisatsioonide esindaja, üks töötajate esindaja,

    3 komisjoni esindajat.

    2.

    Direktor

    komisjon nimetab ametisse haldusnõukogu poolt esitatud kandidaatide nimekirjast, täidab haldusnõukogu otsuseid ja fondi suuniseid.

    3.

    Ekspertide komitee

    Koosneb 15 komisjoni ettepanekul nõukogu poolt ametisse nimetatud liikmest, esitab arvamusi eelkõige tööprogrammi kohta.

    4.

    Välisaudit:

    Kontrollikoda

    5.

    Kinnituse

    Annab nõukogu soovituse põhjal Euroopa Parlament.

    Lõplik eelarve

    16,8 miljonit eurot (17,39 miljonit eurot) sealhulgas ühenduse panus: 98,2 % (98,3 %)

    Personali suurus 31. detsembril 2003:

    ametikohtade loetelus 88 (88) töökohta

    Täidetud töökohad: 76 (77)

    +16 (20) muud töökohad (ajutised lepingud, lähetuses viibivad rahvuslikud eksperdid, kohalik personal, tööhõiveasutuse personal)

    Kogu personal: 92 (97)

    Määratud järgmiste ülesannete täitmiseks:

    rakendus: 60 (61)

    haldus: 28 (32)

    sega: 4 (4)

    Elutingimused

    Euroopa elukvaliteedi uuring (katab 28 riiki, 26 000 intervjuud)

    Võrreldavate andmete kogu hooldamine ja laiendamine (liikmes- ja kandidaatriigid)

    Tööhõive uuring tervishoiuteenuste valdkonnas

    Tööea jooksul uue ajakasutusega seotud uuring.

    Töötingimused

    Liituvate ja kandidaatriikide töötingimuste aruanne

    Uue Euroopa Töötingimuste Vaatluskeskuse (EWCO) jaoks ekspertide võrgustiku loomine

    Hotellinduse ja toitlustussektori ning maanteetranspordisektoriga seotud uuringud

    Olemasolevate elu- ja töötingimuste uuringute inventeerimine.

    Töösuhted

    Näitajate arendamine finantsosaluse valdkonnas

    Migratsiooni ja tööhõivega seotud uuring

    Euroopa Töösuhete Vaatluskeskuse (EIRO) võrgustiku laienemine

    Ühine aruanne komisjoniga: “Töösuhete areng 2002. aastal”

    Euroopa äriühingute komiteede juhtumiuuringud 37 riikidevahelises äriühingus.

    Euroopa Muutuste Järelvalvekeskus (EMCC)

    Elektrooniliste publikatsioonide arendamine

    Nelja seminari ja kahe töörühma organiseerimine.

    Transversaalsed projektid

    Sotsiaalse vastutuse aruanne (CSR).

    Teave ja teabevahetus

    Teabevahetustegevus liikmes- ja kandidaatriikides

    Seitsme rahvusliku kontaktkeskuse sisseseadmine

    91 väljaannet (number ei sisalda tõlkeid).

    Allikas: Fondi poolt edastatud teave.


    Tabel 2

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond — eelarve täitmine 2003. eelarveaastal

    (miljonites eurodes)

    Tulud

    Kulud

    Tulude päritolu

    Eelarveaasta lõplikusse eelarvesse kantud tulud

    Laekunud tulud

    Kulude jaotamine

    Assigneeringud lõplikus eelarves

    Eelmisest eelarveaastast ülekantud assigneeringud

    Olemasolevad assigneeringud

    (käesoleva eelarveaasta assigneeringud ja eelmisest eelarveaastast ülekantud assigneeringud)

    kirjendatud

    võetud

    makstud

    ülekantud

    tühistatud

    täitmata kulukohustused

    makstud

    tühistatud

    assigneeringud

    võetud

    makstud

    ülekantud

    tühistatud

    Ühenduse toetused

    16,5

    17,1

    Jaotis I

    Personal

    9,0

    9,0

    8,9

    0,1

    0,0

    0,2

    0,2

    0,0

    9,2

    9,2

    9,1

    0,1

    0,0

    Muud toetused

    Jaotis II

    Haldustegevus

    1,2

    1,2

    1,0

    0,2

    0,0

    0,7

    0,7

    0,0

    1,9

    1,9

    1,7

    0,2

    0,0

    Muud tulud

    0,3

    0,1

    Jaotis III

    Põhitegevus

    6,6

    6,6

    3,8

    2,8

    0,0

    3,1

    3,0

    0,1

    9,7

    9,7

    6,8

    2,8

    0,1

    Kokku

    16,8

    17,2

    Kokku

    16,8

    16,8

    13,7

    3,1

    0,0

    4,0

    3,9

    0,1

    20,8

    20,8

    17,6

    3,1

    0,1

    Allikas: Fondi andmed. Tabelis tehakse kokkuvõte fondi poolt raamatupidamisaruannetes esitatud andmetest.


    Tabel 3

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond — 2003. ja 2002. eelarveaasta tulude ja kulude aruanded

    (tuhandetes eurodes)

     

    2003

    2002

    Tulud

    Komisjoni toetused

    17 090

    16 500

    Mitmesugused tulud

    47

    62

    Finantstulud

    35

    57

    Kogutulu (a)

    17 172

    16 619

    Kulud

    Personal — eelarvejaotis I

    Maksed

    8 927

    9 111

    Ülekantud assigneeringud

    109

    216

    Haldustegevus — eelarvejaotis II

    Maksed

    968

    938

    Ülekantud assigneeringud

    224

    683

    Põhitegevus — eelarvejaotis III

    Maksed

    3 733

    3 290

    Ülekantud assigneeringud

    2 817

    3 105

    Kogukulu (b)

    16 778

    17 343

    Eelarveaasta tulemus (a – b)

    394

    – 724

    Eelmisest eelarveaastast ülekantud jääk

    –1 836

    –1 209

    Ülekantud ja tühistatud assigneeringud

    118

    81

    Eelmisel eelarveaastal kasutamata jäänud taaskasutatavad summad

    19

    13

    Laekunud PHARE tulud

    639

    0

    Laekumata PHARE tulud

    361

    0

    PHARE kulud

    –1 000

    0

    Vahetuskursi erinevused

    9

    3

    Eelarveaasta bilanss

    –1 296

    –1 836

    Allikas: Fondi andmed. Tabelis tehakse kokkuvõte fondi poolt raamatupidamisaruannetes esitatud andmetest.


    Tabel 4

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond — bilanss 2003. aasta 31. detsembri ja 2002. aasta 31. detsembri seisuga

    (tuhandetes eurodes)

    Varad

    2003

    2002

    Kohustused

    2003

    2002

    Põhivara (1)

     

     

    Põhikapital

     

     

    Immateriaalne põhivara

    27

    31

    Omakapital

    4 389

    4 294

    Hooned (2)

    15 682

    3 826

    Ümberhindamise reserv

    12 094

    0

    Mööbel ja transpordivahendid

    142

    139

    Eelarveaasta bilanss

    –1 296

    –1 836

    Arvutiseadmed

    107

    149

    Vahesumma

    15 187

    2 458

    Tehnika- ja muud seadmed

    518

    105

    Lühiajalised kohustused

     

     

    Pooleliolev põhivara

    0

    31

    Assigneeringute automaatsed ülekanded

    3 150

    3 940

    Vahesumma

    16 476

    4 281

    Assigneeringute mitteautomaatsed ülekanded

    0

    64

    Varud

     

     

    PHARE kohustused

    329

    0

    Kontoritarbed

    7

    13

    Palgast mahaarvamised

    0

    139

    Vahesumma

    7

    13

    Vahesumma

    3 479

    4 143

    Käibevara

     

     

    Ajutised kontod

     

     

    Komisjonilt saadavad PHARE summad

    361

    0

    Taaskasutatavad summad

    22

    150

    Ettemaksed

    2

    11

    Ettemakstud tulud

    2

    1 840

    Sissenõutav käibemaks

    281

    274

    Pooleliolevad maksed

    0

    30

    Laekumata sissenõudekorraldused

    5

    1 840

    Vahesumma

    24

    2 020

    Mitmesugused tagasisaadavad summad

    41

    13

     

     

     

    Vahesumma

    690

    2 138

     

     

     

    Bilansikontod

     

     

     

     

     

    Pangad

    1 331

    1 960

     

     

     

    Sularaha

    3

    1

     

     

     

    Avansikonto

    183

    228

     

     

     

    Vahesumma

    1 517

    2 189

     

     

     

    Kokku

    18 690

    8 621

    Kokku

    18 690

    8 621

    Allikas: Fondi andmed. Tabelis tehakse kokkuvõte fondi poolt oma raamatupidamisaruannetes esitatud andmetest.


    (1)   Näidatud on põhivara netoväärtus. Võrdluse eesmärgil on 2002. aasta andmeid ümbertöödeldud.

    (2)  Fond on otsustanud oma põhivara (12,1 miljonit eurot) ümber hinnata.

    Allikas: Fondi andmed. Tabelis tehakse kokkuvõte fondi poolt oma raamatupidamisaruannetes esitatud andmetest.


    FONDI VASTUSED

    7.

    Kuna fondi asutamismäärus PHARE tegevust otseselt ei hõlma, ei loetud kohaseks seda fondi eelarvesse lülitada. Fond võtab kontrollikoja märkuse teadmiseks ja lülitab PHARE rahastamise oma järgmistesse eelarvetesse.

    8.

    Fond selgitab koos komisjoni talitustega kogunenud puudujäägi küsimust ning tulevaste puudujääkide või ülejääkide käsitlemist.

    9.

    Sisekontrolli funktsiooni rahastamiseks moodustatud reservi lõplik summa kehtestati finantskontrolli ja tegevuse kontrolli funktsiooni sisseviimisega 2003. aasta novembris. Seda funktsiooni koos muude kontrollimisfunktsioonidega täidab komisjoni siseauditi talitus.

    10.

    Peaarvepidaja tugineb komisjoni nende talituste tehtud õigsuse kontrollimisele, kellelt on saadud fondi kasutatavad arvestussüsteemid.

    12.

    Fond on saavutanud oma programmide väljatöötamisel teiste asutustega sünergia, nii et töö dubleerimise vältimiseks tegeleb igaüks ühtse valdkondliku pädevuse täiendavate aspektidega. See on sätestatud ühisdeklaratsioonides näiteks Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuriga Bilbaos.


    Top