Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0638

    Ettepanek: Euroopa parlamendi ja Nõukogu direktiiv, millega muudetakse 29. korda nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe (kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ained – k/m/r) turustamise ja kasutamise piirangutega

    /* KOM/2004/0638 lõplik - COD 2004/0225 */

    52004PC0638

    Ettepanek: Euroopa parlamendi ja Nõukogu direktiiv, millega muudetakse 29. korda nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe (kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ained – k/m/r) turustamise ja kasutamise piirangutega /* KOM/2004/0638 lõplik - COD 2004/0225 */


    Brüssel, 07.10.2004

    KOM(2004) 638 final

    2004/0225 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    millega muudetakse 29. korda nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe (kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ained – k/m/r) turustamise ja kasutamise piirangutega

    (esitanud komisjon)

    SELETUSKIRI

    1. SISSEJUHATUS JA KONTEKST

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 94/60/EÜ, millega muudetakse 14. korda 27. juuli 1976. aasta direktiivi 76/769/EMÜ liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe turustamise ja kasutamise piirangutega,[1] kehtestas direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liites 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks (k/m/r) klassifitseeritud ainete nimekirja. Sellega nähakse direktiivi 76/769/EMÜ I lisa punktides 29, 30 ja 31 ette, et neid aineid ei või kasutada elanikkonnale müügiks pakutavates ainetes ja valmististes. Need on ained, mida on varem loetletud ohtlike ainete liigitamist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamist käsitleva 27. juuni 1967. aasta direktiivi 67/548/EMÜ[2] I lisas kantserogeenide, mutageenide või reproduktiivtoksiliste ainetena (k/m/r). Direktiivi 67/548/EMÜ I lisa muudetakse regulaarselt, kohandades seda tehnika arenguga.

    Direktiiv 94/60/EÜ näeb samuti ette, et hiljemalt kuus kuud pärast nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ I lisa tehnika arenguga kohandamise avaldamist esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku direktiivi kohta, mis käsitleb uusi 1. ja 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks ning reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud aineid, et ajakohastada direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liidet.

    Komisjoni 29. aprilli 2004. aasta direktiiviga 2004/73/EÜ, millega kohandatakse 29. korda tehnika arenguga nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ,[3] eelkõige selle I lisa, lisati direktiivi 67/548/EMÜ I lisasse 1. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete hulka 146 uut kannet, 2. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete hulka 21 uut kannet, 2. kategooria mutageenideks klassifitseeritud ainete hulka 152 uut kannet ja 2. kategooria reproduktiivtoksiliste ainete hulka 24 uut kannet. On tehtud ettepanek ajakohastada direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liidet, et see hõlmaks neid direktiivi 67/548/EMÜ raames esmakordselt klassifitseeritud aineid.

    Käesolev 29. muudatus lisab direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liitesse 346 kannet komisjoni direktiivi 2004/73/EÜ alusel esmakordselt või ümber klassifitseeritud ainete kohta. Neist 346 kandest 304 sisaldavad siiski aineid, mille suhtes oli varasema 1. või 2. kategooria k/m/r ainena klassifitseerimise tõttu juba kehtestatud elanikkonnale müümise piirang. Seetõttu on neist kannetest ainult 42 seotud ainetega, mille suhtes kehtestatakse esmakordselt direktiivi 76/769/EMÜ I lisa punktides 29, 30 ja 31 sätestatud elanikkonnale müümise piirang.

    146 kandest, mis sisaldavad uusi 1. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud aineid, hõlmavad 145 aineid, mida varem klassifitseeriti 2. kategooria kantserogeenideks. Seetõttu tuleb 2. kategooria kantserogeenide loendit vastavalt muuta.

    Lisaks sellele on mitmeid kandeid direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liites vaja muuta, et ajakohastada „Märkuste“ tulbas sisalduvat teavet. Käesolev ajakohastus puudutab nelja kannet 1. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete kohta, 36 kannet 2. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete kohta, kuut kannet 2. kategooria mutageenideks klassifitseeritud ainete kohta, kaht kannet 1. kategooria reproduktiivtoksiliste ainete kohta ja kolme kannet 2. kategooria reproduktiivtoksiliste ainete kohta.

    2. ETTEPANEKU PÕHJENDUS JA SUBSIDIAARSUSKAALUTLUSED

    Millised on ettepaneku eesmärgid seoses ühenduse kohustustega?

    Tervisekaitsemeetmete raames on Euroopa Parlament ja nõukogu võtnud vastu tegevuskava vähivastaseks võitluseks (otsus nr 646/1996/EÜ[4] ja otsus nr 1786/2002/EÜ[5]). Selles kontekstis on ühendus võtnud endale ülesandeks edendada ja parandada tervist, ennetada haigusi ning võidelda terviseohtude vastu, et vähendada välditavat haigestumust ja enneaegset suremust ning tegutsemisvabadust piiravat invaliidsust. Kuna 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ainete kasutamist tarbijate poolt ei saa kontrollida, on ohutust võimalik tagada üksnes nende ainete reguleerimise teel k/m/r aineid sisaldavate ainete ja valmististe turustamise piirangute kaudu.

    Direktiivi 94/60/EÜ vastuvõtmise järel kutsutakse komisjoni tegema ettepanekuid direktiivide kohta, mis kitsendaksid uute 1. või 2. kategooria k/m/r aineteks klassifitseeritud ainete kasutamist elanikkonna hulgas.

    Ettepaneku eesmärk on säilitada siseturgu. Kui liikmesriigid võtavad vastu siseriiklikud sätted ohtlike ainete ja valmististe, sealhulgas k/m/r ainete ja valmististe turustamise ja kasutamise piiramiseks, tekivad liikmesriikide õigusaktide erinevuse tõttu kaubandustõkked. Käesoleva ettepaneku eesmärgiks on parandada siseturu toimimise tingimusi, parandades seejuures tarbijate tervise- ja ohutuskaitset.

    Kas algatused tulenevad ühenduse ainupädevusest või jagatud pädevusest?

    Ohtlike ainete ja valmististe siseturu säilitamise meetmed kuuluvad ühenduse ainupädevusse. See pädevus on kehtestatud nõukogu direktiiviga 76/769/EMÜ.

    Millised on ühenduse võimalikud tegutsemisviisid?

    Ainus võimalik tegutsemisviis on esitada ettepanek direktiivi 76/769/EMÜ muutmiseks 29. korda, et kehtestada harmoneeritud eeskirjad 1. või 2. kategooria k/m/r aineteks klassifitseeritud ainete kasutamise reguleerimiseks, piirates selliseid k/m/r aineid sisaldavate ainete ja valmististe turustamist müügiks elanikkonnale.

    Kas ühtsed eeskirjad on vajalikud? Kas ei piisa ülesannete püstitamisest, mida liikmesriikidel tuleb täita?

    Kavandatav 29. muudatus kehtestab ühtsed eeskirjad uute 1. ja 2. kategooria k/m/r ainete hulka lisatud ainete kasutamiseks, piirates selliseid k/m/r aineid sisaldavate ainete ja valmististe turustamist müügiks elanikkonnale. Seetõttu tagab see tarbijate tervise- ja ohutuskaitse kõrge taseme. Kavandatav 29. muudatus on ainus võimalus neid eesmärke saavutada. Ülesannete püstitamisest ei piisaks.

    3. ETTEPANEKU PÕHJUSED

    KAVANDATAV 29. MUUDATUS HÕLMAKS AINEID, MIS ON ESMAKORDSELT 1. VÕI 2. KATEGOORIA K/M/R AINETEKS KLASSIFITSEERITUD VÕI NENDEKS ÜMBER KLASSIFITSEERITUD direktiivi 67/548/EMÜ 29. korda tehnika arenguga kohandamise käigus, lisades need direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liitesse, et piirata nende kasutamist elanikkonnale müügiks turustatavates ainetes ja valmististes.

    4. KULUD JA KASU

    4.1. Kulud

    Esmakordselt 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksiliseks aineteks klassifitseeritud ainete puhul direktiivi 67/548/EMÜ 29. korda tehnika arenguga kohandamisel on prognoositavad kulud madalad nende ainete piiratud kasutuse tõttu elanikkonna hulgas. Olemasoleva informatsiooni kohaselt kasutatakse suurt osa nendest esmakordselt k/m/r ainetena klassifitseeritud ainetest toormaterjalina, orgaanilise sünteesi vahesaadusena või konkreetse kutsealase tegevuse käigus.

    Lisaks sellele oli suurema osa suhtes kavandatava 29. muudatuse käigus loetletud ainetest nende varasema 1. või 2. kategooria k/m/r ainena klassifitseerimise tõttu juba kehtestatud elanikkonnale müümise piirang ning need lihtsalt klassifitseeriti ümber või lisati neile uusi märkusi. Praktikas on uute klassifitseeritavate ainete 346 kandest üksnes 42 seotud ainetega, mille suhtes kehtestatakse uued elanikkonnale müümise piirangud.

    Ettepanek on tasuv, kuna see tagab, et tarbijate tervist kaitstakse tõhusamalt, ilma et see avaldaks olulist mõju majanduslikus ja töökohtade kaotuse mõttes, arvestades, et nende ohtlike ainete kasutamine elanikkonna hulgas on piiratud.

    4.2. Kasu

    42 kande puhul, mis hõlmavad esmakordselt kantserogeeniks, mutageeniks või reproduktiivtoksiliseks aineks klassifitseeritud aineid, tagab kavandatav elanikkonnale müügi piirang, et elanikkonnale müügiks turustatavates ainetes ja valmististes ei kasutata 1. ja 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud aineid. Ettepaneku kasulikkus seisneb tarbijate kaitstuse kõrgemas tasemes.

    5. PROPORTSIONAALSUS

    Direktiivis 94/60/EMÜ on sätestatud, et komisjoni ettepanek uute 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud aineid käsitleva direktiivi kohta võtaks arvesse nii uute klassifitseeritud ainetega seotud ohte ja eeliseid kui ka riskianalüüsi käsitlevaid ühenduse õigusnorme.

    Käesoleva ettepaneku väljatöötamisel on komisjon kogunud saadaolevat informatsiooni kõnealuste ainete kasutamise kohta, et leida õiget tasakaalu. Selles kontekstis tuleks meenutada, et suuremale osale neist ainetest on nende varasema 1. või 2. kategooria k/m/r ainena klassifitseerimise tõttu juba kehtestatud elanikkonnale müügi piirang ning need on lihtsalt ümber klassifitseeritud või neile on lisatud uusi märkusi. Seetõttu ei avalda käesolev ettepanek mingit mõju.

    Ülejäänud ainete puhul (346 kandest 42), mille suhtes varem ei kehtinud direktiivi 76/769/EMÜ I lisa punktides 29, 30 ja 31 kehtestatud elanikkonnale müügiks turustatavates ainetes ja valmististes kasutamise keeld, ilmneb olemasoleva informatsiooni ning huvirühmadega konsulteerimise tulemuste põhjal, et suurt osa nendest ainetest kasutatakse toormaterjalina, orgaanilise sünteesi vahesaadusena või konkreetse kutsealase tegevuse käigus, mitte aga elanikkonnale müügiks turustatavates ainetes ja valmististes, ning et käesolevas ettepanekus ei ole tarvis erandit teha.

    Seetõttu oleks 29. muudatus kasulik inimeste tervise ja keskkonna kaitse seisukohalt. See saavutatakse madalate kuludega.

    6. 29. MUUDATUSE EELNÕU ETTEVALMISTAMISEL TOIMUNUD KONSULTATSIOONID

    Konsulteeritud on mitmete organisatsioonidega, muu hulgas CEFICi (Euroopa Keemiatööstuse Nõukogu), CONCAWE (Euroopa Puhta Õhu ja Vee Kaitse), Eurometaux’ (Euroopa metalliliit) ja BLICiga (Euroopa kummitööstuse liit), aga ka Euroopa Tarbijate Organisatsiooniga (BEUC). Liikmesriikide ekspertidega konsulteeriti 15. juulil 2004.

    7. VASTAVUS ASUTAMISLEPINGULE

    Käesoleva ettepaneku eesmärk on säilitada siseturgu ja samal ajal tagada tarbija- ja keskkonnakaitse kõrge tase ning seetõttu on see vastavuses asutamislepingu artikli 95 lõikega 3.

    8. EUROOPA PARLAMENT NING MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEE

    Kooskõlas asutamislepingu artikliga 95 kohaldatakse Euroopa Parlamendiga kaasotsustamise menetlust. Majandus- ja sotsiaalkomiteega on konsulteeritud.

    2004/0225 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    millega muudetakse 29. korda nõukogu direktiivi 76/769/EMÜ liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta seoses teatavate ohtlike ainete ja valmististe (kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ained – k/m/r) turustamise ja kasutamise piirangutega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 95,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,[6]

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,[7]

    tegutsedes asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras[8]

    ning arvestades järgmist:

    Käesolevas direktiivis sätestatud meetmed kuuluvad tegevuskava raamesse, mis võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. septembri 2002. aasta otsusega nr 1786/2002/EÜ, millega võeti vastu ühenduse tegevusprogramm rahvatervise valdkonnas (aastateks 2003–2008)[9]. Selle otsuse kohaselt on ühendus võtnud endale ülesandeks edendada ja parandada tervist, ennetada haigusi ning võidelda terviseohtude vastu, et vähendada välditavat haigestumust ja enneaegset suremust ning tegutsemisvabadust piiravat invaliidsust.

    Ained, mis on kantud ohtlike ainete klassifitseerimist, pakendamist ja märgistamist käsitlevate õigus- ja haldusnormide ühtlustamist käsitleva nõukogu 27. juuni 1967. aasta direktiivi[10] I lisasse ja klassifitseeritud 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, võivad põhjustada vähki. Ained, mis on kantud direktiivi 67/548/EMÜ I lisasse ja klassifitseeritud 1. või 2. kategooria mutageenideks, võivad põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi. Ained, mis on kantud direktiivi 67/548/EMÜ I lisasse ja klassifitseeritud 1. või 2. kategooria reproduktiivtoksilisteks aineteks, võivad põhjustada sünnikahjustusi või kahjustada sigivust.

    Selleks et parandada inimeste tervise kaitset ja tarbijate ohutust, tuleks uute 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ainete kasutamist reguleerida ning neid sisaldavate ainete ja valmististe turustamise suhtes tuleks kehtestada elanikkonnale müümise piirang.

    Nõukogu 27. juuli 1976. aasta direktiiv 76/769/EMÜ teatavate ohtlike ainete ja valmististe turustamise ja kasutamise piiramist käsitlevate liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta[11] sätestab piirangud teatavate ohtlike ainete ja valmististe turustamisele ja kasutamisele eesmärgiga muu hulgas parandada inimeste tervise kaitset ja tarbijate ohutust.

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 1994. aasta direktiiviga 94/60/EÜ, millega muudeti 14. korda direktiivi 76/769/EMÜ,[12] kehtestati direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liitena loetelu 1. ja 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks ja reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritavatest ainetest. Neid sisaldavate ainete ja valmististe suhtes tuleks kehtestada elanikkonnale müümise piirang.

    Direktiiv 94/60//EÜ näeb ette, et hiljemalt kuus kuud pärast seda, kui Euroopa Liidu Teatajas avaldatakse nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ I lisa tehnika arenguga kohandamine, mis hõlmab 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksiliseks klassifitseeritud aineid, esitab komisjon Euroopa parlamendile ja nõukogule ettepaneku direktiivi kohta, mis käsitleb neid uusi klassifitseeritud aineid, et ajakohastada direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liidet. Kõnealuses komisjoni ettepanekus võetakse arvesse nii uute klassifitseeritud ainete ohte ja eeliseid kui ka ühenduse õigusakte riskianalüüsi kohta.

    Komisjoni 29. aprilli 2004. aasta direktiiviga 2004/73/EÜ, millega kohandatakse 29. korda tehnika arenguga nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ[13] ja eelkõige selle I lisa, lisati 1. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete hulka 146 uut kannet, 2. kategooria kantserogeenideks klassifitseeritud ainete hulka 21 uut kannet, 2. kategooria mutageenideks klassifitseeritud ainete hulka 152 uut kannet ja 2. kategooria reproduktiivtoksiliste ainete hulka 24 uut kannet.

    Komisjoni direktiiviga 2004/73/EÜ muudetakse identifitseerimist, klassifikatsiooni ja märgistust käsitlevaid märkusi, mis on lisatud neljale 1. kategooria kantserogeeniks klassifitseeritud ainele, 36 kandele, mis hõlmavad 2. kategooria mutageenideks klassifitseeritud aineid, kahele kandele, mis hõlmavad 1. kategooria reproduktiivtoksiliseks klassifitseeritud aineid, ja kolmele kandele, mis hõlmavad 2. kategooria reproduktiivtoksiliseks klassifitseeritud aineid. Direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liites esitatud loetelusid tuleks vastavalt muuta.

    Arvesse on võetud direktiiviga 2004/73/EÜ esmakordselt 1. või 2. kategooria kantserogeenideks, mutageenideks või reproduktiivtoksilisteks aineteks klassifitseeritud ainetega seotud ohte ja eeliseid, eelkõige neid, mis seonduvad ainetega, mille suhtes ei ole veel kehtestatud elanikkonnale müügiks turustatavates ainetes ja valmististes kasutamise piiranguid (varasema klassifikatsiooni tõttu). Selle analüüsi käigus jõuti järeldusele, et kõnealused uued klassifitseeritud ained võiks lisada direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liitesse.

    Käesoleva direktiivi kohaldamisega ei tohiks piirata töötajate kaitse miinimumnõudeid sätestavate ühenduse õigusaktide kohaldamist, mis sisalduvad nõukogu 12. juuni 1989. aasta direktiivis 89/391/EMÜ töötajate töötervishoiu ja tööohutuse parandamist soodustavate meetmete kehtestamise kohta[14] ning sellel põhinevates üksikdirektiivides, eelkõige nõukogu 28. juuni 1990. aasta direktiivis 90/394/EMÜ töötajate kaitsmise kohta tööl kantserogeenidega kokkupuutest tulenevate ohtude eest,[15]

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

    Artikkel 1

    Direktiivi 76/769/EMÜ I lisa liidet muudetakse vastavalt käesoleva direktiivi lisale.

    Artikkel 2

    1. Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigusnormid hiljemalt [[16]]. Nad edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.

    Liikmesriigid hakkavad neid norme kohaldama [[17]].

    Kui liikmesriigid need õigusnormid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

    2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas vastu võetud põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

    Artikkel 3

    Käesolev direktiiv jõustub […] päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artikkel 4

    Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel Nõukogu nimel

    president eesistuja

    […][…] LISA

    1. Eessõna rubriiki „Märkused“ muudetakse järgmiselt.

    a) Lisatakse järgmised märkused:

    „Märkus A

    Aine nimetus esitatakse märgistusel ühe direktiivi 67/548/EMÜ I lisas esitatud nimetusena (vt artikli 23 lõike 2 punkt a).

    Direktiivi 67/548/EMÜ I lisas kasutatakse mõnikord üldkirjeldusi, näiteks „…ühendid“ või „…soolad“. Sellisel juhul peab tootja või muu isik, kes sellist ainet turustab, esitama märgistusel korrektse nimetuse, võttes täpselt arvesse eessõna peatükki „Nomenklatuur“.

    Samuti nõuab direktiiv 67/548/EMÜ, et iga aine kohta kasutatavad ohusümbolid, nende tähendused ning R- ja S-laused oleksid samad, mis on esitatud I lisas (artikli 23 lõike 2 punktid c, d ja e).

    Mõnda direktiivi 67/548/EMÜ I lisasse kantud konkreetsesse ainerühma kuuluvate ainete puhul kasutatavad ohusümbolid ja nende tähendused ning R- ja S-laused peavad olema samad, mis on esitatud I lisa asjakohaste kannete all.

    Rohkem kui ühte direktiivi 67/548/EMÜ I lisaga hõlmatud ainerühma kuuluvate ainete puhul kasutatavad ohusümbolid, nende tähendused ning R- ja S-laused peavad olema samad, mis on esitatud I lisa mõlema asjakohase kande all. Juhul, kui sama ohu puhul on kahes kandes märgitud kaks eri klassifikatsiooni, kasutatakse seda klassifikatsiooni, mis peegeldab tõsisemaid ohte.“

    „Märkus D

    Teatavaid aineid, mis võivad kergesti iseeneslikult polümeeruda või laguneda, turustatakse tavaliselt stabiliseeritud kujul. Sellel kujul on need loetletud ka direktiivi 67/548/EMÜ I lisas.

    Siiski turustatakse neid aineid mõnikord ka stabiliseerimata kujul. Sellisel juhul peab tootja või muu isik, kes sellist ainet turustab, esitama märgistusel aine nimetuse ja selle järele sõna „stabiliseerimata“.“

    „Märkus E

    Inimeste tervisele spetsiifilise mõjuga ainetele (vt direktiivi 67/548/EMÜ VI lisa 4. peatükki), mis on klassifitseeritud 1. või 2. kategooria kantserogeeniks, mutageeniks ja/või reproduktiivtoksiliseks aineks, lisatakse märkus E, kui need on klassifitseeritud väga mürgiseks (T+), mürgiseks (T) või kahjulikuks (Xn). Nende ainete puhul eelneb riskilausetele R20, R21, R22, R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39, R68 (kahjulik), R48 ja R65 ning kõikidele nende riskilausete kombinatsioonidele sõna „samuti“.“

    „Märkus H

    Selle aine klassifikatsiooni ja märgistust kasutatakse ohtliku omaduse / ohtlike omaduste puhul, mida tähistatakse riskilause(te)ga koos näidatud ohtlikkuse kategooria(te)ga. Direktiivi 67/548/EMÜ artikli 6 nõudeid kõnealuse aine tootjatele, levitajatele ja importijatele kohaldatakse ka kõikide muude klassifitseerimise ja märgistamise aspektide suhtes. Lõplik märgistus peab vastama direktiivi 67/548/EMÜ VI lisa 7. jaos esitatud nõuetele.

    Käesolev märkus kehtib teatavate söest ja naftast saadud ainete kohta ning teatavate direktiivi 67/548/EMÜ I lisas esitatud ainerühmade kannete kohta.“

    „Märkus S

    Direktiivi 67/548/EMÜ artikli 23 kohaselt ei ole selle aine jaoks märgistust vaja (vt VI lisa 8. jagu).“

    b) Märkus K asendatakse järgmise tekstiga:

    „Märkus K

    Ainet ei pea klassifitseerima kantserogeenseks või mutageenseks, kui saab tõendada, et aine sisaldab alla 0,1 massiprotsendi 1,3-butadieeni (EINECSi nr 203-450-8). Kui ainet ei klassifitseerita kantserogeenseks ega mutageenseks, kohaldatakse selle suhtes vähemalt S-lauseid (2-)9-16. Käesolev märkus kehtib ka direktiivi 67/548/EMÜ I lisa teatavate naftast saadud komplekssete ainete suhtes.“

    2. Pealkirja „Punkt 29. Kantserogeenid: 1. kategooria“ all esitatud loetelu muudetakse järgmiselt.

    a) Lisatakse järgmised kanded:

    +++++ TABLE +++++

    b) Kanded indeksinumbriga 024-001-00-0, 601-020-00-8, 612-022-00-3 ja 612-042-00-2 asendatakse järgmistega:

    +++++ TABLE +++++

    3. Pealkirja „Punkt 29. Kantserogeenid: 2. kategooria“ all esitatud loetelu muudetakse järgmiselt.

    a) Lisatakse järgmised kanded:

    +++++ TABLE +++++

    b) Kanded indeksinumbriga 007-008-00-3, 007-013-00-0, 016-023-00-4, 024-002-00-6, 024-003-00-1, 024-004-00-7, 024-004-01-4, 027-004-00-5, 027-005-00-0, 048-002-00-0, 048-006-00-2, 048-008-00-3, 048-009-00-9, 602-010-00-6, 602-073-00-X, 603-063-00-8, 605-020-00-9, 608-003-00-4, 609-007-00-9, 609-049-00-8, 611-001-00-6, 611-063-00-4, 612-035-00-4, 612-051-00-1, 612-077-00-3, 613-033-00-6, 648-043-00-X, 648-080-00-1, 648-100-00-9, 648-102-00-X, 648-138-00-6, 649-001-00-3, 649-002-00-9, 649-003-00-4, 649-004-00-X, 649-005-00-5 ja 649-006-00-0 asendatakse järgmisega:

    +++++ TABLE +++++

    c) Kandes indeksinumbriga 611-063-00-4 lisatakse veergu „CASi number“ number „164058-22-4“.

    d) Kanded indeksinumbriga 649-062-00-6, 649-063-00-1, 649-064-00-7, 649-065-00-2, 649-066-00-8, 649-067-00-3, 649-068-00-9, 649-069-00-4, 649-070-00-X, 649-071-00-5, 649-072-00-0, 649-073-00-6, 649-074-00-1, 649-075-00-7, 649-076-00-2, 649-077-00-8, 649-078-00-3, 649-079-00-9, 649-080-00-4, 649-081-00-X, 649-082-00-5, 649-083-00-0, 649-084-00-6, 649-085-00-1, 649-086-00-7, 649-087-00-2, 649-089-00-3, 649-090-00-9, 649-091-00-4, 649-092-00-X, 649-093-00-5, 649-094-00-0, 649-095-00-6, 649-096-00-1, 649-097-00-7, 649-098-00-2, 649-099-00-8, 649-100-00-1, 649-101-00-7, 649-102-00-2, 649-103-00-8, 649-104-00-3, 649-105-00-9, 649-106-00-4, 649-107-00-X, 649-108-00-5, 649-109-00-0, 649-110-00-6, 649-111-00-1, 649-112-00-7, 649-113-00-2, 649-114-00-8, 649-115-00-3, 649-116-00-9, 649-117-00-4, 649-120-00-0, 649-121-00-6, 649-122-00-1, 649-123-00-7, 649-124-00-2, 649-125-00-8, 649-126-00-3, 649-127-00-9, 649-128-00-4, 649-129-00-X, 649-130-00-5, 649-131-00-0, 649-132-00-6, 649-133-00-1, 649-134-00-7, 649-135-00-2, 649-136-00-8, 649-137-00-3, 649-138-00-9, 649-139-00-4, 649-140-00-X, 649-141-00-5, 649-142-00-0, 649-143-00-6, 649-144-00-1, 649-145-00-7, 649-146-00-2, 649-147-00-8, 649-148-00-3, 649-149-00-9, 649-150-00-4, 649-151-0-X, 649-152-00-5, 649-153-00-0, 649-154-00-6, 649-155-00-1, 649-156-00-7, 649-157-00-2, 649-158-00-8, 649-159-00-3, 649-160-00-9, 649-161-00-4, 649-162-00-X, 649-163-00-5, 649-164-00-0, 649-165-00-6, 649-166-00-1, 649-167-00-7, 649-168-00-2, 649-169-00-8, 649-170-00-3, 649-171-00-9, 649-172-00-4, 649-173-00-X, 649-174-00-5, 649-177-00-1, 649-178-00-7, 649-179-00-2, 649-180-00-8, 649-181-00-3, 649-182-00-9, 649-183-00-4, 649-184-00-X, 649-185-00-5, 649-186-00-0, 649-187-00-6, 649-188-00-1, 649-189-00-7, 649-190-00-2, 649-191-00-8, 649-193-00-9, 649-194-00-4, 649-195-00-X, 649-196-00-5, 649-197-00-0, 649-198-00-6, 649-199-00-1, 649-199 -00-5, 649-200-00-5, 649-201-00-0, 649-202-00-6, 649-203-00-1, 649-204-00-7, 649-205-00-2, 649-206-00-8, 649-207-00-3, 649-208-00-9, 649-209-00-4 ja 649-210-00-X jäetakse välja.

    4. Pealkirja „Punkt 30. Mutageenid: 2. kategooria“ all esitatud loetelu muudetakse järgmiselt.

    a) Lisatakse järgmised kanded:

    +++++ TABLE +++++

    b) Kanded indeksinumbriga 024-002-00-6, 024-003-00-1, 024-004-00-7, 024-004-01-4, 048-006-00-2 ja 048-008-00-3 asendatakse järgmistega:

    +++++ TABLE +++++

    5. Pealkirja „Punkt 31. Reproduktiivtoksilised ained: 1. kategooria“ all esitatud loetelus asendatakse kanded indeksinumbriga 082-001-00-6 ja 082-002-00-1 järgmistega:

    +++++ TABLE +++++

    6. Pealkirja „Punkt 31. Reproduktiivtoksilised ained: 2. kategooria“ all esitatud loetelu muudetakse järgmiselt:

    a) Lisatakse järgmised kanded:

    +++++ TABLE +++++

    b) Kanded indeksinumbriga 048-006-00-2, 048-008-00-3 ja 603-063-00-8 asendatakse järgmistega:

    +++++ TABLE +++++

    [1] EÜT L 365, 31.12.1994, lk 1.

    [2] EÜT L 196, 16.8.1967, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2004/73/EÜ (ELT L 152, 30.4.2004, lk 1).

    [3] ELT L 152, 30.4.2004, lk 1.

    [4] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. märtsi 1996. aasta otsus nr 646/96/EÜ, millega võeti vastu rahvatervise valdkonna meetmete raames vähi vastu võitlemise tegevuskava (1996–2000) (EÜT L 95, 16.4.1996, lk 1), muudetud otsusega nr 521/2001/EÜ (EÜT L 79, 17.3.2001, lk 1), millega pikendati tegevuskava kuni 2002. aasta lõpuni.

    [5] Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. septembri 2002. aasta otsus 1786/2002/EÜ, millega võeti vastu ühenduse tegevusprogramm rahvatervise valdkonnas (aastateks 2003–2008) (EÜT L 271, 9.10.2002, lk 1.)

    [6] ELT C ..., ..., lk ....

    [7] ELT C ..., ..., lk ....

    [8] ELT C ..., ..., lk ....

    [9] EÜT L 271, 9.10.2002, lk 1. Otsust on muudetud otsusega 786/2004/EÜ (ELT L 138, 30.4.2004, lk 7).

    [10] EÜT L 196, 16.8.1967, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2004/73/EÜ (ELT L 152, 30.4.2004, lk 1).

    [11] EÜT L 262, 27.9.1976, lk 201.

    [12] EÜT L 365, 31.12.1994, lk 1.

    [13] ELT L 152, 30.4.2004, lk 1.

    [14] EÜT L 183, 29.6.1989, lk 1.

    [15] EÜT L 196, 26.7.1990, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud nõukogu direktiiviga 1999/38/EÜ (EÜT L 138, 1.6.1999, lk 66).

    [16] [12 kuud pärast käesoleva direktiivi jõustumist]

    [17] [18 kuud pärast käesoleva direktiivi jõustumist]

    Top