EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D0990

Nõukogu otsus (EL) 2024/990, 20. märts 2024, seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis selle merekeskkonna kaitse komitee 81. istungjärgul ja meresõiduohutuse komitee 108. istungjärgul seoses rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni (MARPOL), rahvusvahelise konventsiooni inimelude ohutusest merel (SOLAS), gaaskütusel ja muudel madala leekpunktiga kütustel töötavate laevade rahvusvahelise ohutuskoodeksi (IGF koodeks), puistlastilaevade ja naftatankerite ülevaatuste käigus tehtavate kontrollide tõhustatud programmi käsitleva 2011. aasta rahvusvahelise koodeksi (2011. aasta ESP koodeks), rahvusvahelise päästevahendite koodeksi (LSA koodeks), rahvusvahelise tuleohutussüsteemide koodeksi (FSS koodeks) ning meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse koodeksi (STCW koodeks) muudatuste vastuvõtmisega

ST/7326/2024/INIT

ELT L, 2024/990, 26.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/990/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/990/oj

European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

Seeria L


2024/990

26.3.2024

NÕUKOGU OTSUS (EL) 2024/990,

20. märts 2024,

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis selle merekeskkonna kaitse komitee 81. istungjärgul ja meresõiduohutuse komitee 108. istungjärgul seoses rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni (MARPOL), rahvusvahelise konventsiooni inimelude ohutusest merel (SOLAS), gaaskütusel ja muudel madala leekpunktiga kütustel töötavate laevade rahvusvahelise ohutuskoodeksi (IGF koodeks), puistlastilaevade ja naftatankerite ülevaatuste käigus tehtavate kontrollide tõhustatud programmi käsitleva 2011. aasta rahvusvahelise koodeksi (2011. aasta ESP koodeks), rahvusvahelise päästevahendite koodeksi (LSA koodeks), rahvusvahelise tuleohutussüsteemide koodeksi (FSS koodeks) ning meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse koodeksi (STCW koodeks) muudatuste vastuvõtmisega

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 100 lõiget 2 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Meretranspordi valdkonnas võetava liidu meetme eesmärk peaks olema kaitsta merekeskkonda ja inimeste tervist ning suurendada meresõiduohutust.

(2)

Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO) merekeskkonna kaitse komitee peaks võtma oma 18.–22. märtsil 2024 toimuval 81. istungjärgul (edaspidi „MEPC 81“) vastu rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni (MARPOL) I protokolli V artikli muudatused ning MARPOLi konventsiooni VI lisa muudatused, mis käsitlevad madala leekpunktiga kütuseid ja muid kütteõliga seotud küsimusi, IMO laevade kütusekulu andmebaasi (edaspidi „IMO andmekogumissüsteem“) andmetele juurdepääsu ning sellesse transporditöö andmete lisamist ja IMO andmekogumissüsteemi detailsuse suurendamist.

(3)

IMO meresõiduohutuse komitee peaks võtma oma 15.–24. mail 2024 toimuval 108. istungjärgul (edaspidi „MSC 108“) vastu muudatused seoses 1974. aasta rahvusvahelise konventsiooni inimelude ohutusest merel (edaspidi „SOLASi konventsioon“) II-1, II-2 ja V peatükiga, gaaskütusel ja muudel madala leekpunktiga kütustel töötavate laevade rahvusvahelise ohutuskoodeksiga (edaspidi „IGF koodeks“), puistlastilaevade ja naftatankerite ülevaatuste käigus tehtavate kontrollide tõhustatud programmi käsitleva 2011. aasta rahvusvahelise koodeksiga (edaspidi „2011. aasta ESP koodeks“), rahvusvahelise päästevahendite koodeksiga (edaspidi „LSA koodeks“), rahvusvahelise tuleohutussüsteemide koodeksiga (edaspidi „FSS koodeks“) ning meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse koodeksi (edaspidi „STCW koodeks“) jaotisega A-VI/1.

(4)

On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel merekeskkonna kaitse komitee 81. istungjärgul võetav seisukoht, kuna kavandatud aktid võivad otsustavalt mõjutada liidu õiguse sisu, nimelt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EL) 2015/757 (1) ja (EL) 2023/1805, (2) Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2002/59/EÜ, (3) 2003/87/EÜ, (4) 2009/16/EÜ, (5) 2009/18/EÜ (6) ja (EL) 2016/802 (7) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsust (EL) 2015/1814 (8).

(5)

Liit peaks toetama MARPOLi konventsiooni I protokolli V artikli muudatusi, kuna konteinerite kaotsimineku tarbeks on oluline kehtestada ühtne teatamissüsteem, et vältida dubleerivaid esitamisnõudeid ja segadust, mis aitab vähendada tõenäosust, et kaotsiläinud konteineritest jäetakse teatamata.

(6)

Liit peaks toetama MARPOLi konventsiooni VI lisa muudatusi, mis käsitlevad madala leekpunktiga kütuseid ja muid kütteõliga seotud küsimusi, sest kõnealused muudatused puudutavad nõuet, mille kohaselt tuleb madala leekpunktiga kütuste puhul teha katseid ja lisada leekpunkti käsitlev teave kütusemahuti saatelehele, mis ei olnud kooskõlas meresõiduohutuse komitee 106. istungjärgul vastu võetud SOLASi konventsiooni II-2 peatüki hiljutiste muudatustega. Liit peaks samuti toetama MARPOLi konventsiooni VI lisa muudatusi, mis käsitlevad IMO andmekogumissüsteemi andmetele juurdepääsu ning sellesse transporditöö andmete lisamist ja IMO andmekogumissüsteemi detailsuse suurendamist, sest kõnealused muudatused optimeerivad IMO andmekogumissüsteemi kasutamist laevandusest tuleneva CO2 heite vähendamise poliitika kujundamiseks ning kujutavad endast kompromissi IMO andmekogumissüsteemi andmetele laiema juurdepääsu ja IMO sekretariaadi poolt nende andmete üle tehtava kontrolli vahel. Ühelt poolt annavad kõnelused muudatused analüütilistele konsultatsiooni- ja uurimisüksustele IMO sekretariaadi heakskiidul juurdepääsu IMO andmekogumissüsteemi andmetele ning teiselt poolt annavad need igale äriühingule võimaluse avaldada vabatahtlikult üldsusele oma laevade andmekogumissüsteemis olevaid andmeid.

(7)

On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel meresõiduohutuse komitee 108. istungjärgul võetav seisukoht, kuna kavandatud aktid võivad otsustavalt mõjutada liidu õiguse sisu, nimelt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 530/2012, (9) direktiive 2009/59/EÜ ja 2009/18/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2009/45/EÜ, (10) 2014/90/EL (11) ja (EL) 2022/993 (12).

(8)

Liit peaks toetama SOLASi konventsiooni II-1, II-2 ja V peatüki muudatusi, kuna nende muudatustega suurendatakse märkimisväärselt ohutust, tagades, et kõikidel uutel laevadel peale tankerite, sealhulgas reisilaevadel, mille kogumahutavus on 20 000 tonni ja rohkem, on olemas sobivad hädaabipukseerimise seadmed, ning tõhustades üldiselt reisilaevade, sealhulgas parvlaevade tuleohutusstandardeid ja kütteõli kasutamise ohutust reisilaevadel. Samuti lihtsustatakse kõnealuste muudatustega konteinerite kaotsimineku teadete töötlemist, et täita regulatiivseid kohustusi, nähakse ette lipuriigi aruandluskohustus IMO-le, suurendatakse meresõiduohutust ja välditakse reostust.

(9)

Liit peaks toetama IGF koodeksi muudatusi, sest nendega suurendatakse maagaasi kütusena kasutavate laevade, sealhulgas reisilaevade ohutust.

(10)

Liit peaks toetama 2011. aasta ESP koodeksi muudatusi, sest nendega täpsustatakse 2011. aasta ESP koodeksi 2019. aasta muudatuste lisades laevakere paksuse mõõtmisega tegelevate äriühingute heakskiitmise ja sertifitseerimise korda, osutades ametiasutustele, mitte ametiasutuste tunnustatud organisatsioonidele. Selle abil muudetakse menetlus täpsemaks.

(11)

Liit peaks toetama LSA koodeksi muudatusi, sest nendega edendatakse meresõiduohutust, muutes reisilaevade päästepaatide ja -parvede ning valvepaatide vettelaskmise kiirust, tagades meremeeste ohutust silmas pidades päästevestide piisava toimivuse vees ning karmistades ühe lööpri ja koormuse all toimiva vabastushaagiga süsteemide ohutussnõudeid, kaotades LSA koodeksi punktis 4.4.7.6.17 sätestatud erandid.

(12)

Liit peaks toetama FSS koodeksi muudatusi, sest nendega suurendatakse märkimisväärselt inimelude ohutust merel, suurendades reisilaevade, eelkõige parvlaevade tuleohutust.

(13)

Liit peaks toetama STWC koodeksi jaotise A-VI/1 muudatusi, sest need tagavad meremeestele ohutu töökoha, lisades jaotisesse A-VI/1 „Kõikidele meremeestele ette nähtud kohustuslikud miinimumnõuded meresõiduohutuse tutvustamiseks, baasväljaõppeks ja juhendamiseks“ uue pädevuse, et „aidata kaasa kiusamise ja ahistamise, sealhulgas seksuaalse väärkohtlemise ja seksuaalse ahistamise ennetamisele ja sellele reageerimisele“.

(14)

Liit ei ole IMO liige ega asjaomaste konventsioonide ja koodeksite osaline. Seetõttu peaks nõukogu volitama liikmesriike väljendama liidu seisukohta merekeskkonna kaitse komitee 81. istungjärgul ja meresõiduohutuse komitee 108. istungjärgul.

(15)

Käesoleva otsuse kohaldamisala peaks piirduma kavandatavate muudatuste sisuga, niivõrd kuivõrd need võivad mõjutada liidu ühisnorme ja kuuluvad liidu ainupädevusse. Käesolev otsus ei tohiks mõjutada liidu ja liikmesriikide pädevuse jagunemist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mis võetakse liidu nimel Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO) merekeskkonna kaitse komitee 81. istungjärgul, on järgmine:

a)

nõustuda rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni (MARPOL) I protokolli V artikli muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MEPC 81/3/1 lisas, ning

b)

nõustuda MARPOLi konventsiooni VI lisa muudatuste (milles käsitletakse madala leekpunktiga kütuseid ja muid kütteõliga seotud küsimusi, IMO laevade kütusekulu andmebaasi (IMO andmekogumissüsteem) andmetele juurdepääsu ning sellesse transporditöö andmete lisamist ja IMO andmekogumissüsteemi detailsuse suurendamist) vastuvõtmisega reeglite 2, 14, 18 ja 27 ning I ja IX liite osas, nagu need on esitatud IMO dokumendi MEPC 81/3/2 lisas.

Artikkel 2

Seisukoht, mis võetakse liidu nimel IMO meresõiduohutuse komitee 108. istungjärgul, on järgmine:

a)

nõustuda 1974. aasta rahvusvahelise konventsiooni inimelude ohutusest merel (SOLASi konventsioon) II-1, II-2 ja V peatüki muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3 1. ja 2. lisas;

b)

nõustuda gaaskütusel ja muudel madala leekpunktiga kütustel töötavate laevade rahvusvahelise ohutuskoodeksi (IGF koodeks) muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3 3. lisas;

c)

nõustuda puistlastilaevade ja naftatankerite ülevaatuste käigus tehtavate kontrollide tõhustatud programmi käsitleva 2011. aasta rahvusvahelise koodeksi (2011. aasta ESP koodeks) muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3 5. lisas;

d)

nõustuda rahvusvahelise päästevahendite koodeksi (LSA koodeksi) muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3 6. lisas;

e)

nõustuda rahvusvahelise tuleohutussüsteemide koodeksi (FSS koodeks) muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3 7. lisas, ning

f)

nõustuda meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse koodeksi (STCW koodeks) jaotise A-VI/1 muudatuste vastuvõtmisega, nagu need on esitatud IMO dokumendi MSC 108/3/2 lisas.

Artikkel 3

1.   Artiklites 1 ja 2 sätestatud liidu nimel võetavad seisukohad hõlmavad asjaomaseid muudatusi niivõrd, kuivõrd need muudatused kuuluvad liidu ainupädevusse ja võivad mõjutada liidu ühisnorme. Seisukohti väljendavad liikmesriigid, kes on kõik IMO liikmed, tegutsedes ühiselt liidu huvides.

2.   Artiklites 1 ja 2 sätestatud seisukohtade väiksemates muudatustes võidakse leppida kokku ilma täiendava nõukogu otsuseta.

Artikkel 4

Liikmesriike volitatakse andma liidu huvides oma nõusolek, et artiklites 1 ja 2 osutatud muudatused on nende suhtes siduvad sel määral, mil need muudatused kuuluvad liidu ainupädevusse.

Artikkel 5

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel, 20. märts 2024

Nõukogu nimel

eesistuja

H. LAHBIB


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2015. aasta määrus (EL) 2015/757, mis käsitleb meretranspordist pärit kasvuhoonegaaside heitkoguste seiret, aruandlust ja kontrolli ning millega muudetakse direktiivi 2009/16/EÜ (ELT L 123, 19.5.2015, lk 55).

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. septembri 2023. aasta määrus (EL) 2023/1805, mis käsitleb taastuvkütuste ja vähese süsinikuheitega kütuste kasutamist meretranspordis ning millega muudetakse direktiivi 2009/16/EÜ (ELT L 234, 22.9.2023, lk 48).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. juuni 2002. aasta direktiiv 2002/59/EÜ, millega luuakse ühenduse laevaliikluse seire- ja teabesüsteem ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 93/75/EMÜ (EÜT L 208, 5.8.2002, lk 10).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. oktoobri 2003. aasta direktiiv 2003/87/EÜ, millega luuakse liidus kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteem ja muudetakse nõukogu direktiivi 96/61/EÜ (ELT L 275, 25.10.2003, lk 32).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta direktiiv 2009/16/EÜ, mis käsitleb sadamariigi kontrolli (ELT L 131, 28.5.2009, lk 57).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta direktiiv 2009/18/EÜ, millega kehtestatakse meretranspordi sektoris toimunud õnnetusjuhtumite juurdluse põhimõtted ning muudetakse nõukogu direktiivi 1999/35/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/59/EÜ (ELT L 131, 28.5.2009, lk 114).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/802, mis käsitleb väävlisisalduse vähendamist teatavates vedelkütustes (ELT L 132, 21.5.2016, lk 58).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. oktoobri 2015. aasta otsus (EL) 2015/1814, mis käsitleb ELi kasvuhoonegaaside heitkogustega kauplemise süsteemi turustabiilsusreservi loomist ja toimimist ning millega muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ (ELT L 264, 9.10.2015, lk 1).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuni 2012. aasta määrus (EL) nr 530/2012 topeltpõhja ja -parraste või samaväärsete konstruktsiooninõuete kiirendatud järkjärgulise kasutuselevõtu kohta ühekordse põhja ja parrastega naftatankerite puhul (ELT L 172, 30.6.2012, lk 3).

(10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. mai 2009. aasta direktiiv 2009/45/EÜ reisilaevade ohutuseeskirjade ja -nõuete kohta (ELT L 163, 25.6.2009, lk 1).

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta direktiiv 2014/90/EL, milles käsitletakse laevavarustust ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 96/98/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 146).

(12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2022. aasta direktiiv (EL) 2022/993 meremeeste väljaõppe miinimumtaseme kohta (ELT L 169, 27.6.2022, lk 45).


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/990/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top