Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0574

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/574, 13. märts 2023, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad lubamatute muude koostisainete kindlakstegemiseks taimekaitsevahendites vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1107/2009 (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2023/1578

    ELT L 75, 14.3.2023, p. 7–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/574/oj

    14.3.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 75/7


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/574,

    13. märts 2023,

    milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad lubamatute muude koostisainete kindlakstegemiseks taimekaitsevahendites vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1107/2009

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta, (1) eriti selle artikli 27 lõiget 5,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 lõikes 1 on sätestatud, et muu koostisaine kasutamine taimekaitsevahendi koostises ei ole lubatud, kui on kindlaks tehtud, et selle jäägid, mis tulenevad hea taimekaitsetava kohasest kasutamisest, võttes arvesse realistlikke kasutustingimusi, avaldavad kahjulikku mõju inimeste või loomade tervisele või põhjaveele või lubamatut mõju keskkonnale, või selle hea taimekaitsetava kohane ja realistlike kasutustingimustega arvestav kasutamine avaldab kahjulikku mõju inimeste või loomade tervisele või lubamatut mõju taimedele, taimsetele saadustele või keskkonnale.

    (2)

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 lõike 2 kohaselt tuleb muud koostisained, mille kasutamine taimekaitsevahendi koostises ei ole lubatud, kanda määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse. Esimene loetelu koostisainetest, mille kasutamine taimekaitsevahendi koostises ei ole lubatud, kehtestati komisjoni määrusega (EL) 2021/383, (2) millega muudetakse määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisa, milles on loetletud muud koostisained, mille kasutamine taimekaitsevahendite koostises ei ole lubatud.

    (3)

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisa võib olla vaja ajakohastada, et võtta arvesse uusi tehnilisi ja teaduslikke teadmisi. Selleks et tagada määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 prognoositav ja ühetaoline rakendamine, on asjakohane sätestada täpsed eeskirjad lubamatute muude koostisainete kindlakstegemiseks nendes samades toodetes, mille võib seejärel kanda kõnealuse III lisa loetelu ajakohastatud versiooni. Selleks kehtestatakse käesoleva määrusega üksikasjalikud kriteeriumid, mis võimaldavad teha kindlaks, kas muu koostisaine võib avaldada kahjulikku või vastuvõetamatut mõju, nagu on sätestatud määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 lõikes 1, ning need kriteeriumid peaksid tagama, et muud koostisained vastavad inimeste tervist ja keskkonda kaitsvatele ohutusstandarditele.

    (4)

    Muud koostisained on keemilised ained, mida võib kasutada eri eesmärkidel, sealhulgas taimekaitsevahendites. Nende tootmist, turule laskmist ja kasutamist reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1907/2006 (REACH) (3). Muud koostisained tuleb registreerida kõnealuse määruse alusel, sealhulgas juhul, kui need on ette nähtud kasutamiseks taimekaitsevahendites. Neid võib vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artiklile 59 määratleda väga ohtlike ainetena või nende suhtes võib kohaldada piiranguid vastavalt kõnealuse määruse VIII jaotisele.

    (5)

    Muu koostisaine kasutamine taimekaitsevahendi koostises ei tohiks olla lubatud, kui see on klassifitseeritud või see tuleb klassifitseerida 1A või 1B kategooria kantserogeenseks, mutageenseks või reproduktiivtoksiliseks aineks. Selleks et kehtestada muude koostisainete ühtlustatud ohuklassifikatsioon, võivad liikmesriigid või tootjad, importijad või allkasutajad esitada ettepanekuid ühtlustatud klassifikatsiooni kohta vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1272/2008 (4) artiklile 37.

    (6)

    Samuti ei tohiks lubada muu koostisaine kasutamist taimekaitsevahendi koostises, kui see koostisaine on vastavalt määrusele (EÜ) nr 1907/2006 määratletud väga ohtliku ainena muudel põhjustel kui klassifitseerimine 1A või 1B kategooria kantserogeenseks, mutageenseks või reproduktiivtoksiliseks aineks.

    (7)

    Seega, kui taimekaitsevahendites kasutatavate muude koostisainete omaduste puhul on oht, et nende ainete kasutamine taimekaitsevahendites võib avaldada kahjulikku mõju inimeste või loomade tervisele, peaksid liikmesriigid kõigepealt võtma sobivaid meetmeid kooskõlas nimetatud kahe määrusega, kuna sellised ohtlikud omadused on asjakohased ka asjaomaste ainete kõigi muude kasutusviiside puhul, ning seejärel tegema ettepaneku lisada need muud koostisained määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse.

    (8)

    Lisaks ei tohiks muu koostisaine kasutamist taimekaitsevahendi koostises lubada juhul, kui muu koostisaine on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2019/1021 (5) määratletud kui püsiv orgaaniline saasteaine.

    (9)

    Kui taimekaitsevahendis kasutatav muu koostisaine on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 528/2012 (6) kohaselt määratletud kui aine, millel on endokriinseid häireid põhjustavad omadused, ning see ei ole heaks kiidetud kui toimeaine, mida kasutatakse konservandina toodete säilitamiseks, või selle suhtes on kooskõlas kõnealuse määrusega kohaldatud piiranguid, mis mõjutavad kasutamist taimekaitsevahendites, ei tohiks selle aine kasutamist neis lubada.

    (10)

    Seoses määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisas sätestatud eripiirangutega on tõhususe, järjepidevuse ja prognoositavuse huvides asjakohane tagada, et selliseid piiranguid kohaldataks kõigi ainete suhtes, mida võidakse kasutada või mida praegu kasutatakse taimekaitsevahendites muude koostisainetena.

    (11)

    Selleks et säiliks sidusus toimeainete, taimekaitseainete või sünergistide heakskiitmise kriteeriumidega, tuleks määruse (EÜ) nr 1107/2009 II lisas sätestatud inimeste ja loomade tervise ning keskkonnaga seotud toimeainete heakskiitmise kriteeriume kohaldada ka muude koostisainete suhtes, kui nende suhtes ei kohaldata juba muid kriteeriume, mille alusel neid ei ole lubatud kasutada.

    (12)

    On vajalik ja asjakohane kehtestada eeskirjad muude koostisainete määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse kandmise korra kohta. Tuleks täpsustada teave, mida liikmesriigid peavad sel eesmärgil esitama. Hindamise järjepidevuse tagamiseks peaks Euroopa Toiduohutusamet (edaspidi „toiduohutusamet“) tegema tehnilise hindamise, kui liikmesriik on esitanud sellekohase teate ja asjakohase aruande põhjuste kohta, miks muu koostisaine võib vastata käesolevas määruses sätestatud kriteeriumidele, juhul kui teavitav liikmesriik ei ole algatanud või lõpule viinud meetmeid muude liidu õigusaktide alusel. Selguse huvides tuleks märkida, et toiduohutusametil peaks olema õigus nõuda teistelt liikmesriikidelt ja vajaduse korral Euroopa Kemikaaliametilt asjakohast teavet.

    (13)

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 lõikele 3 võib komisjon muud koostisained igal ajal läbi vaadata. Läbivaatamisel võib ta arvesse võtta ka liikmesriikide esitatud asjakohast teavet. Seepärast peetakse vajalikuks kehtestada menetlus, mis võimaldab liikmesriikidel teavitada komisjoni määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisas juba loetletud muudest koostisainetest, mida võib olla vaja kõnealusest lisast välja jätta, või kõnealuses lisas muude koostisainete suhtes kehtestatud mis tahes tingimustest, mida võib olla vaja muuta.

    (14)

    Käesolev määrus ei mõjuta liikmesriikide võimalust ajutiselt keelata või piirata muu koostisaine kasutamist oma territooriumil määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 81 lõike 2 alusel, võttes arvesse kõnealuses artiklis sätestatud tingimusi.

    (15)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    Käesoleva rakendusmäärusega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad ja kriteeriumid, et teha kindlaks sellised muud koostisained, mille kasutamine taimekaitsevahendi koostises ei ole lubatud (edaspidi „lubamatud muud koostisained“).

    Määrust kohaldatakse taimekaitsevahendite loataotluste suhtes, samuti nende muutmise või uuendamise taotluste suhtes, mis esitatakse 3. aprillil 2023 või pärast seda kuupäeva.

    Artikkel 2

    Lubamatute muude koostisainete kindlakstegemise kriteeriumid

    Kriteeriumid selliste muude koostisainete kindlakstegemiseks, mida ei ole lubatud kasutada taimekaitsevahendite koostises, on sätestatud lisas.

    Artikkel 3

    Muude koostisainete hindamine ja nendest teatamine

    1.   Taimekaitsevahendite loataotluste hindamisel kontrollivad liikmesriigid, kas taimekaitsevahendites sisalduvaid muid koostisaineid võib lisas sätestatud kriteeriumide alusel pidada lubamatuks muuks koostisaineks.

    2.   Lõikes 1 sätestatud kontrolli eesmärgil viib liikmesriik läbi sõltumatu, objektiivse ja läbipaistva hindamise, võttes arvesse praeguseid teaduslikke ja tehnilisi teadmisi ning tuginedes teabele, mis on esitatud taimekaitsevahendi loataotluse toimikus vastavalt määrusele(EÜ) nr 1107/2009, ja kui see on asjakohane, teabele, mis on esitatud määruse (EÜ) nr 1907/2006 II jaotise kohaselt.

    3.   Pärast lõikes 1 sätestatud kontrollimist teavitab liikmesriik teisi liikmesriike, komisjoni ja toiduohutusametit, kui ta leiab, et:

    a)

    muu koostisaine, mida kasutatakse või mis on ette nähtud kasutamiseks taimekaitsevahendis, võib vastata ühele või mitmele käesoleva määruse lisas sätestatud kriteeriumile ja võib seega olla lubamatu muu koostisaine;

    b)

    uute teaduslike ja tehniliste teadmiste alusel tuleks muud koostisainet käsitlevat kannet määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisas esitatud loetelus muuta või

    c)

    uute teaduslike ja tehniliste teadmiste alusel tuleks muud koostisainet käsitlev kanne määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisas esitatud loetelust välja jätta.

    Artikkel 4

    Muud koostisainet käsitleva aruande sisu

    1.   Artikli 3 lõike 3 kohasele teatele lisatakse muud koostisainet käsitlev aruanne.

    2.   Muud koostisainet käsitlev aruanne sisaldab järgmist:

    a)

    muu koostisaine keemiline määratlus:

    (1)

    määruse (EÜ) nr 1907/2006 VI lisa punktis 2 määratletud aine puhul;

    (2)

    määruse (EÜ) nr 1272/2008 artikli 18 lõikes 3 määratletud segu puhul;

    b)

    need lisas sätestatud kriteeriumid, mida teavitav liikmesriik peab täidetuks;

    c)

    vajaduse korral muu koostisaine kasutamise eritingimused, mis sätestatakse määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisas.

    3.   Kui muu koostisaine vastab ühele või mitmele käesoleva määruse lisa punktides 1–3 sätestatud kriteeriumile ja on loetletud määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisas, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisa asjaomasele kandele (st indeksinumber või CASi number).

    Kui muu koostisaine ei ole kantud määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisa loetellu, kuid teavitav liikmesriik leiab, et see tuleks klassifitseerida käesoleva määruse lisa punktides 1–3 osutatud ohuklassidesse, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet ühtlustatud klassifikatsiooni ja märgistuse ettepanekule, mille liikmesriik või tootja, importija või allkasutaja on määruse (EÜ) nr 1272/2008 artikli 37 kohaselt esitanud Euroopa Kemikaaliametile (edaspidi „kemikaaliamet“).

    4.   Kui muu koostisaine vastab käesoleva määruse lisa punktis 4 sätestatud kriteeriumile, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet asjakohasele kandele määruse (EL) 2019/1021 I–V lisas.

    5.   Kui muu koostisaine vastab ühele või mitmele käesoleva määruse lisa punktis 5 sätestatud kriteeriumile ja on esitatud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 59 lõikes 1 osutatud loetelus, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet asjaomasele kandele selles loetelus.

    Kui muu koostisaine ei ole kantud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 59 lõikes 1 osutatud loetellu, kuid teavitav liikmesriik leiab, et see tuleks identifitseerida vastavalt käesoleva määruse lisa punktile 5, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet määruse (EÜ) nr 1907/2006 XV lisa kohaselt esitatud toimikule.

    6.   Kui muu koostisaine vastab ühele või mitmele käesoleva määruse lisa punktides 6–8 sätestatud kriteeriumile, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet määruse (EL) nr 528/2012 artikli 8 lõike 4 kohaselt vastuvõetud arvamusele.

    7.   Kui muu koostisaine on kantud määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisasse ja selle piirang on taimekaitsevahendites kasutamise seisukohast oluline, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet asjakohasele kandele määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisas.

    Kui muu koostisaine kasutamine ei ole kantud määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisasse, kuid teavitav liikmesriik leiab, et aine kujutab endast inimeste tervisele või keskkonnale sellist riski, mis ei ole piisavalt ohjatud ja millega on vaja tegeleda vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 69 lõigetele 1 või 4, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne viidet määruse (EÜ) nr 1907/2006 XV lisas osutatud toimikule, mis esitatakse kemikaaliametile vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artiklile 69.

    8.   Kui teavitav liikmesriik leiab, et teatatud aine vastab lisa punktis 10 sätestatud kriteeriumile, sisaldab muud koostisainet käsitlev aruanne artikli 3 lõike 2 kohaselt tehtud hindamise järeldusi.

    9.   Kui muud koostisainet käsitlev aruanne sisaldab teavet, mis on konfidentsiaalne vastavalt määruse (EÜ) nr 1107/2009 artiklile 63 või lõigetes 2–8 osutatud määruste konfidentsiaalsust käsitlevatele sätetele, esitab teavitav liikmesriik muud koostisainet käsitleva aruande konfidentsiaalse ja mittekonfidentsiaalse versiooni.

    Artikkel 5

    Avaldamine

    Komisjon teeb muud koostisainet käsitleva aruande põhjendamatu viivituseta üldsusele kättesaadavaks elektroonilisel kujul.

    Artikkel 6

    Teabenõue

    1.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel nõuab toiduohutusamet, et kõik liikmesriigid teataksid, kas nad on andnud loa teatatud muud koostisainet sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamiseks.

    2.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel nõuab teavitav liikmesriik, keda vajaduse korral toetavad teised liikmesriigid, et teatatud muud koostisainet sisaldavate taimekaitsevahendite lubade hoidjad esitaksid toiduohutusametile kogu neile kättesaadava teabe ja uuringud teatatud muu koostisaine kohta.

    Selliste lubade hoidjad esitavad kõnealuse teabe ja uuringud lõikes 4 sätestatud ajavahemiku lõpuks.

    Esitatud teabe ja uuringute suhtes kohaldatakse määruse (EÜ) nr 1107/2009 artiklit 63.

    3.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel ja kui teatatud muu koostisaine on registreeritud kooskõlas määruse (EÜ) nr 1907/2006 II jaotisega, võib teavitav liikmesriik või vajaduse korral kemikaaliamet nõuda teavet nimetatud määruse artiklis 36 osutatud isikutelt.

    4.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel lubab toiduohutusamet 120 päeva jooksul pärast muud koostisainet käsitleva aruande artikli 5 kohast avaldamist esitada selle aruande kohta märkusi või sellega seotud andmeid. Ta teeb saadud märkused või andmed põhjendamatu viivituseta üldsusele kättesaadavaks. Toiduohutusamet võib paluda kemikaaliametil osaleda andmepäringus.

    Artikkel 7

    Toiduohutusameti tehtav hindamine

    1.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel viib toiduohutusamet pärast artikli 3 lõike 3 kohase teate saamist läbi sõltumatu, objektiivse ja läbipaistva hindamise, võttes arvesse olemasolevaid teaduslikke ja tehnilisi teadmisi, et kontrollida, kas teavitatud muu koostisaine kasutamist taimekaitsevahendi koostises tuleb pidada lubamatuks.

    2.   Toiduohutusamet avaldab lõike 1 kohaselt tehtud tehnilise hindamise tulemused ja ajakohastab muud koostisainet käsitlevat aruannet 12 kuu jooksul pärast artikli 6 lõikes 4 osutatud ajavahemiku lõppu.

    Toiduohutusameti taotluse korral annab teavitav liikmesriik teaduslikku abi tehnilise hinnangu ja muud koostisainet käsitleva ajakohastatud aruande ettevalmistamisel.

    3.   Toiduohutusamet korraldab vajaduse korral konsultatsiooni ekspertidega, sealhulgas teavitava liikmesriigi ekspertidega ja vajaduse korral teiste liikmesriikide ekspertidega. Sellisel juhul pikendatakse lõikes 2 sätestatud tähtaega ühe kuu võrra.

    4.   Toiduohutusamet konsulteerib liikmesriikide ja komisjoniga tehnilise hinnangu kavandi osas ning tegeleb saadud märkustega enne selle vastuvõtmist.

    5.   Toiduohutusamet kehtestab oma töö tulemusi kajastava dokumendi vormi, mis sisaldab hindamismenetlust ja asjaomase muu koostisaine omadusi käsitlevaid osi.

    6.   Vajaduse korral täpsustatakse toiduohutusameti töö tulemusi käsitlevas dokumendis, kas määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse kantud teatatud muu koostisaine kasutamisele tuleks kehtestada eritingimused.

    Artikkel 8

    Muu koostisaine kandmine määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse

    1.   Artikli 4 lõike 3 esimese lõigu, artikli 4 lõike 4, artikli 4 lõike 5 esimese lõigu, artikli 4 lõike 6 või artikli 4 lõike 7 esimese lõigu kohaldamisel esitab komisjon määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 79 lõikes 1 osutatud komiteele määruse eelnõu kuue kuu jooksul alates liikmesriigi esitatud teatest, võttes arvesse muu koostisaine aruannet.

    2.   Artikli 4 lõike 3 teise lõigu kohaldamisel esitab komisjon määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 79 lõikes 1 osutatud komiteele määruse eelnõu kuue kuu jooksul pärast kemikaaliameti riskihindamise komitee asjakohase arvamuse vastuvõtmist.

    3.   Artikli 4 lõike 5 teise lõigu kohaldamisel esitab komisjon määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 79 lõikes 1 osutatud komiteele määruse eelnõu kuue kuu jooksul pärast teavitatud muud koostisaainet sisaldava ajakohastatud loetelu avaldamist määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 59 lõike 10 kohaselt.

    4.   Artikli 4 lõike 7 teise lõigu kohaldamisel esitab komisjon määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 79 lõikes 1 osutatud komiteele määruse eelnõu kuue kuu jooksul pärast määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa muudatuste jõustumist.

    5.   Artikli 4 lõike 8 kohaldamisel esitab komisjon määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 79 lõikes 1 osutatud komiteele määruse eelnõu kuue kuu jooksul pärast seda, kui ta on toiduohutusametilt saanud toiduohutusameti töö tulemusi käsitleva dokumendi ja muud koostisainet käsitleva ajakohastatud aruande.

    6.   Komisjon võtab määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 27 lõike 2 ja vajaduse korral artikli 78 lõike 2 alusel vastu määruse, milles sätestatakse, et:

    a)

    muu koostisaine on kantud määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse ning selle suhtes kohaldatakse vajaduse korral tingimusi ja piiranguid;

    b)

    muu koostisaine ei ole kantud määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisasse või

    c)

    muud koostisainet käsitlevat kannet määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisas on muudetud või

    d)

    muud koostisainet käsitlev kanne on määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisast välja jäetud.

    Artikkel 9

    Lubamatute muude koostisainete riiklike loetelude muutmine

    Ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 81 lõike 2 teise lõigu kohaldamist, muudavad liikmesriigid, kes on siseriiklike sätete kaudu vastu võtnud taimekaitsevahendites sisalduvate lubamatute muude koostisainete loetelu, kõnealuseid loetelusid kooskõlas artikli 8 alusel vastu võetud määrusega.

    Artikkel 10

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 13. märts 2023

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 309, 24.11.2009, lk 1.

    (2)  Komisjoni 3. märtsi 2021. aasta määrus (EL) 2021/383, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1107/2009 III lisa, milles on loetletud muud koostisained, mille kasutamine taimekaitsevahendite koostises ei ole lubatud (ELT L 74, 4.3.2021, lk 7).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ (ELT L 396, 30.12.2006, lk 1).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist ning millega muudetakse direktiive 67/548/EMÜ ja 1999/45/EÜ ja tunnistatakse need kehtetuks ning muudetakse määrust (EÜ) nr 1907/2006 (ELT L 353, 31.12.2008, lk 1).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1021 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta (ELT L 169, 25.6.2019, lk 45).

    (6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2012. aasta määrus (EL) nr 528/2012, milles käsitletakse biotsiidide turul kättesaadavaks tegemist ja kasutamist (ELT L 167, 27.6.2012, lk 1).


    LISA

    Lubamatu muu koostisaine kindlakstegemise kriteeriumid

    (1)   

    Muu koostisaine on määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisa 3. osas klassifitseeritud 1A või 1B kategooria mutageeniks.

    (2)   

    Muu koostisaine on määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisa 3. osas klassifitseeritud 1A või 1B kategooria kantserogeeniks.

    (3)   

    Muu koostisaine on määruse (EÜ) nr 1272/2008 VI lisa 3. osas klassifitseeritud 1A või 1B kategooria reproduktiivtoksiliseks aineks.

    (4)   

    Muu koostisaine on loetletud määruse (EL) 2019/1021 I–V lisas.

    (5)   

    Muu koostisaine on lisatud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 59 lõikes 1 osutatud loetelusse (kandidaatainete loetelu), kuna see on määratletud kui:

    a)

    püsiv, bioakumuleeruv ja toksiline vastavalt kõnealuse määruse artikli 57 punktile d;

    b)

    väga püsiv ja väga bioakumuleeruv vastavalt kõnealuse määruse artikli 57 punktile e või

    c)

    väga ohtlik aine, millel on endokriinseid häireid põhjustavad omadused, vastavalt kõnealuse määruse artikli 57 punktile f.

    (6)   

    Muu koostisaine puhul on kindlaks tehtud endokriinseid häireid põhjustavad omadused vastavalt määrusele (EL) nr 528/2012.

    (7)   

    Vastu on võetud otsus mitte kiita heaks muud koostisainet toimeainena tooteliiki 6 kuuluvas tootes vastavalt määrusele (EL) nr 528/2012.

    (8)   

    Vastu on võetud otsus muu koostisaine heakskiitmise kohta toimeainena määruse (EL) nr 528/2012 alusel koos piirangutega selle kasutamisel muu koostisainena taimekaitsevahendites.

    (9)   

    Aine kasutamine muu koostisainena taimekaitsevahendites on kantud määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisasse piiranguga, et seda võib kasutada vaid taimekaitsevahendites.

    (10)   

    Muu koostisaine ei kuulu punktidest 1–9 ühegi alla, kuid võttes arvesse realistlikke kasutustingimusi ja head taimekaitsetava, ei vasta see taimekaitsevahendis muu koostisainena kasutamise korral ühele määruse (EÜ) nr 1107/2009 II lisas sätestatud toimeainete heakskiitmise kriteeriumidest.


    Top