EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0568

Nõukogu otsus (EL) 2023/568, 9. märts 2023, liidu nimel võetava seisukoha kohta Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni nõukogu 228. istungjärgul seoses rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 10. lisa (Lennunduse telekommunikatsioon) I köite (Raadionavigatsioonivahendid) 93. muudatuse vastuvõtmisega ning ohtlike kaupade ohutu õhuveo tehniliste juhendite muutmisega, millega lubatakse registreeritud pagasisse panna väikeste liitiumakude või -patareide toitega aktiivseid jälgimisseadmeid

ST/6531/2023/INIT

ELT L 74, 13.3.2023, p. 58–60 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/568/oj

13.3.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 74/58


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2023/568,

9. märts 2023,

liidu nimel võetava seisukoha kohta Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni nõukogu 228. istungjärgul seoses rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 10. lisa (Lennunduse telekommunikatsioon) I köite (Raadionavigatsioonivahendid) 93. muudatuse vastuvõtmisega ning ohtlike kaupade ohutu õhuveo tehniliste juhendite muutmisega, millega lubatakse registreeritud pagasisse panna väikeste liitiumakude või -patareide toitega aktiivseid jälgimisseadmeid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 100 lõiget 2 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsioon (edaspidi „Chicago konventsioon“), mille eesmärk on reguleerida rahvusvahelist lennutransporti, jõustus 4. aprillil 1947. Sellega loodi Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon (edaspidi „ICAO“).

(2)

Liidu liikmesriigid on Chicago konventsiooni osalisriigid ja ICAO liikmed ning liidul on teatavates ICAO organites vaatleja staatus. ICAO nõukogus on hetkeseisuga esindatud kuus liikmesriiki.

(3)

Chicago konventsiooni artikli 54 kohaselt võib ICAO nõukogu võtta vastu rahvusvahelised standardid ja soovituslikud tavad ning määrata need kindlaks Chicago konventsiooni lisades.

(4)

ICAO nõukogu kavatseb oma 228. istungjärgul vastu võtta Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatuse.

(5)

Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatuse põhieesmärk on toetada kahesagedusliku ja mitut tugisüsteemi hõlmava (DFMC) globaalse satelliitnavigatsioonisüsteemi (GNSS) kasutuselevõttu, lisades globaalse positsioneerimissüsteemi (GPS), globaalse satelliitnavigatsioonisüsteemi (GLONASS) ja satelliidipõhise tugisüsteemi (SBAS) täiendavaid töösagedusi käsitlevad sätted ning kehtestades uut satelliitnavigatsioonisüsteemi BeiDou (BDS) ja Galileo süsteemi käsitlevad sätted. Lisaks sellele on muudatuse eesmärk toetada maapealse tugisüsteemi (GBAS) puhul ionosfääri gradientide mõju leevendamist.

(6)

On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel ICAO nõukogus võetav seisukoht, kuna Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatus on rahvusvahelise õiguse alusel siduv ja võib otsustavalt mõjutada liidu õiguse, nimelt komisjoni rakendusmääruse (EL) 2017/373 (1) sisu.

(7)

Liidu nimel võetav seisukoht ICAO nõukogu 228. istungjärgul või mõnel sellele järgneval istungjärgul seoses Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatuse vastuvõtmisega riikidele adresseeritud kirjas 2021/41 esitatud kujul, peaks olema seda muudatust toetada ja täielikult järgida. Kõnealust seisukohta peaksid väljendama liidu huvides ühiselt tegutsevad liidu liikmesriigid, kes on ICAO nõukogu liikmed.

(8)

Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatus on pärast selle vastuvõtmist ja jõustumist siduv kõigile ICAO liikmesriikidele, sealhulgas kõigile liidu liikmesriikidele, kooskõlas Chicago konventsiooniga ja selles sätestatu piires.

(9)

Chicago konventsiooni artikli 38 kohaselt peaks osalisriik, kelle arvates ei ole võimalik mõne ICAO vastu võetud rahvusvahelise standardi või menetluse kõiki aspekte järgida või viia oma norme ja tavasid täielikult kooskõlla rahvusvahelise standardi või menetlusega või kes peab vajalikuks vastu võtta norme või tavasid, mis mingis üksikasjas erinevad rahvusvahelise standardiga kehtestatud normidest või tavadest, viivitamata teatama ICAO-le oma tava ja rahvusvahelise standardiga kehtestatud tava erinevustest.

(10)

Vastavalt Chicago konventsiooni artiklile 90 jõustub lisa või lisa ICAO poolt vastu võetud muudatus selle ICAO osalisriikidele edastamisest kolme kuu jooksul või pärast ICAO nõukogu määratud pikemat perioodi juhul, kui selle aja jooksul ei ole enamik ICAO osalisriike teatanud ICAO nõukogus oma mittenõustumisest.

(11)

Liidu nimel võetav seisukoht pärast Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatuse vastuvõtmist ICAO nõukogu poolt, millest ICAO peasekretär teatab ICAO poolt riikidele adresseeritud kirjaga, peaks olema mitte teatada oma mittenõustumisest ning teatada muudatuse järgimisest, juhul kui muudatus võeti vastu sisuliste muudatusteta. Kui liidu õigus kaldub vastuvõetud uutest standarditest ja soovituslikest tavadest kõrvale pärast kõnealuste standardite ja soovituslike tavade kohaldamise kavandatud kuupäeva, tuleks ICAO-le teatada erinevusest võrreldes nende konkreetsete standardite ja soovituslike tavadega. Sellist erinevust käsitlev liidu nimel võetav seisukoht peaks põhinema kirjalikul dokumendil, mille komisjon esitab nõukogule arutamiseks ja heakskiitmiseks. Kõnealust seisukohta peaksid väljendama kõik liidu huvides ühiselt tegutsevad liikmesriigid.

(12)

ICAO nõukogu kavatseb oma 228. istungjärgul vastu võtta ka ohtlike kaupade ohutu õhuveo tehniliste juhendite (ICAO dokument 9284) muudatuse, millega lubatakse panna registreeritud pagasisse väikeste liitiumakude või -patareide toitega aktiivseid jälgimisseadmeid. Küsimus kuulub Chicago konventsiooni 18. lisa „Ohtlike kaupade ohutu õhuvedu“ alla.

(13)

Muudatus võimaldaks reisijatel ja meeskonnal panna registreeritud pagasisse väikeste liitiumakude või -patareide toitega aktiivseid jälgimisseadmeid, mis on ICAO dokumendi 9284 kohaselt keelatud nõude tõttu, et registreeritud pagasis peavad liitiumelemente, -akusid või -patareisid sisaldavad seadmed olema välja lülitatud.

(14)

On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel ICAO nõukogus võetav seisukoht, kuna ICAO dokumendi 9284 kavandatud muudatused mõjutaksid otseselt komisjoni määruses (EL) nr 965/2012 (2) sätestatud ohtlike kaupade veo eeskirju, milles viidatakse sõnaselgelt kõnealusele ICAO dokumendile, ning võivad seega otsustavalt mõjutada liidu õiguse sisu.

(15)

Liidu nimel võetav seisukoht ICAO nõukogu 228. istungjärgul või mõnel hilisemal istungjärgul seoses ICAO dokumendi 9284 muudatuse vastuvõtmisega peaks olema seda muudatust toetada. Kõnealust seisukohta peaksid väljendama liidu huvides ühiselt tegutsevad liidu liikmesriigid, kes on ICAO nõukogu liikmed,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   ICAO nõukogu 228. istungjärgul või mõnel hilisemal istungjärgul liidu nimel võetav seisukoht on toetada Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatust.

2.   Liidu nimel võetav seisukoht, tingimusel et ICAO nõukogu võtab vastu Chicago konventsiooni 10. lisa I köite 93. muudatuse ilma sisuliste muudatusteta, on mitte teatada oma mittenõustumisest ning teatada nimetatud muudatuse järgimisest, vastates ICAO poolt riikidele adresseeritud asjaomasele kirjale.

3.   Kui liidu õigus kaldub vastuvõetud uutest standarditest ja soovituslikest tavadest kõrvale pärast kõnealuste standardite ja soovituslike tavade kohaldamise kavandatud kuupäeva, teatatakse kooskõlas Chicago konventsiooni artikliga 38 ICAO-le erinevusest võrreldes nende konkreetsete standardite ja soovituslike tavadega. Sel juhul esitab komisjon aegsasti ja vähemalt kaks kuud enne ICAO poolt erinevustest teatamiseks kehtestatud tähtpäeva nõukogule arutamiseks ja heakskiitmiseks ettevalmistava dokumendi, milles esitatakse liidu nimel võetav seisukoht üksikasjalike erinevuste kohta, millest peab ICAO-le teatama.

Artikkel 2

ICAO nõukogu 228. istungjärgul või mõnel hilisemal istungjärgul liidu nimel võetav seisukoht on toetada ohtlike kaupade ohutu õhuveo tehniliste juhendite (ICAO dokument 9284) muutmist.

Artikkel 3

Artikli 1 lõikes 1 ja artiklis 2 nimetatud seisukohta väljendavad liidu huvides ühiselt tegutsevad liidu liikmesriigid, kes on ICAO nõukogu liikmed.

Artikli 1 lõigetes 2 ja 3 osutatud seisukohta väljendavad kõik liidu huvides ühiselt tegutsevad liikmesriigid.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel, 9. märts 2023

Nõukogu nimel

eesistuja

G. STRÖMMER


(1)  Komisjoni 1. märtsi 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/373, millega sätestatakse lennuliikluse korraldamise teenuste ja aeronavigatsiooniteenuste osutajate ning muude lennuliikluse korraldamise võrgustiku funktsioonide suhtes ja kõigi nende järelevalve suhtes kohaldatavad ühisnõuded ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 482/2008, rakendusmäärused (EL) nr 1034/2011, (EL) nr 1035/2011 ja (EL) 2016/1377 ning muudetakse määrust (EL) nr 677/2011 (ELT L 62, 8.3.2017, lk 1).

(2)  Komisjoni 5. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 965/2012, millega kehtestatakse lennutegevusega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 296, 25.10.2012, lk 1).


Top