Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H2337

    Komisjoni soovitus (EL) 2022/2337, 28. november 2022, Euroopa kutsehaiguste nimekirja kohta

    C/2022/8472

    ELT L 309, 30.11.2022, p. 12–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/2337/oj

    30.11.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 309/12


    KOMISJONI SOOVITUS (EL) 2022/2337,

    28. november 2022,

    Euroopa kutsehaiguste nimekirja kohta

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artiklit 292,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjoni 19. septembri 2003. aasta soovitusega 2003/670/EÜ Euroopa kutsehaiguste nimekirja kohta (1) soovitas komisjon liikmesriikidel rakendada mitmeid meetmeid, mille eesmärk on ajakohastada ja parandada kutsehaigusi käsitleva poliitika eri aspekte. Need meetmed on seotud kutsehaiguste tunnistamise ja ennetamisega ning nendest tuleneva kahju hüvitamisega, kutsehaiguste vähendamise riiklike eesmärkide püstitamisega, kutsehaigustest teatamise ja nende registreerimisega, epidemioloogiliste andmete kogumisega, teadusuuringute edendamisega kutsetegevusega seotud haiguste valdkonnas, kutsehaiguste diagnoosimise parandamisega, kutsehaigusi käsitlevate statistiliste ja epidemioloogiliste andmete levitamisega ning riiklike rahvatervise- ja tervishoiusüsteemide aktiivse rolli edendamisega kutsehaiguste ennetamisel.

    (2)

    COVID-19 pandeemia on alates 2020. aasta algusest mõjutanud kõiki liikmesriike, põhjustanud suuri häireid kõigis sektorites ja teenustes ning mõjutanud töötajate tervist ja ohutust kogu Euroopa Liidus (EL). Praegu on COVID-19ga seotud epidemioloogiline olukord ELis paranenud peamiselt tänu vaktsiinide laialdasele kättesaadavusele, kuid see on endiselt keeruline, pidades eelkõige silmas COVID-19 võimalikke uusi laineid ja viiruse SARS-CoV-2 variantide esilekerkimist ning pika COVIDi juhtumeid.

    (3)

    Sellega seoses teatas komisjon muu hulgas oma teatises „ELi töötervishoiu ja tööohutuse strateegiline raamistik aastateks 2021–2027. Töötervishoid ja tööohutus muutuvas töömaailmas“ (2) (edaspidi „ELi strateegiline raamistik“), et ta ajakohastab komisjoni soovitust 2003/670/EÜ, et lisada sellesse COVID-19 eesmärgiga toetada COVID-19 tunnustamist kutsehaigusena liikmesriikides ja edendada ühtekuuluvust.

    (4)

    Pärast ELi strateegilise raamistiku vastuvõtmist moodustas tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee spetsiaalse töörühma, kelle ülesanne on koostada nõuandekomiteele vastuvõtmiseks arvamuse projekt, mis käsitleb soovituse 2003/670/EÜ ajakohastamist, et lisada sellesse COVID-19. 18. mail 2022 võttis tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee vastu asjakohase arvamuse, milles soovitatakse lisada COVID-19 soovituse 2003/670/EÜ I lisasse, lisades uue kande nr 408 COVID-19 kohta, mis on tingitud tööst haiguste ennetamisel, tervishoius ja sotsiaalhoolekandes ning koduabis või pandeemia kontekstis sektorites, kus esineb puhang tegevusaladel, mille puhul on tõendatud nakkusoht.

    (5)

    Käesolevas soovituses võetakse arvesse tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee arvamust ning lisatakse COVID-19 soovituse I lisasse. Mõistet „tervishoid ja sotsiaalhoolekanne“ tuleks mõista kui NACE Rev. 2 statistilise klassifikaatori Q jaos nimetatud majandustegevusi (3). Seoses majandustegevusega, mis ei kuulu NACE Rev. 2 statistilise klassifikaatori Q jao alla, tuleks sätestatud tingimusi, st „pandeemia konteksti“ olemasolu ja „puhangut tegevusaladel, mille puhul on tõendatud nakkusoht“, käsitada kumulatiivselt. Sellega seoses tuleks pandeemia kontekstina mõista olukorda, kus pädevad rahvusvahelised organid, nagu Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), kuulutavad teatavad haiguspuhangud ülemaailmseks pandeemiaks. Liikmesriigid peaksid määratlema „puhangu“ soovituse uue sätte tähenduses kooskõlas siseriikliku õiguse või tavaga. Tõendatud nakkusoht esineb seoses tegevustega, mille puhul on kooskõlas siseriikliku õiguse või tavaga kindlaks tehtud põhjuslik seos nendel tegevusaladel töötamise ja suurema SARS-CoV-2ga kokkupuute riski vahel.

    (6)

    Kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega ning pidades silmas ELi ja liikmesriikide vastavaid pädevusi rahvatervise ja sotsiaalpoliitika valdkonnas vastavalt aluslepingutele, peaks mis tahes pandeemia korral võetavate rahvatervisemeetmete, sealhulgas töökohtade ja äriühingute suhtes kohaldatavate meetmete kindlaksmääramine ning haiguspuhangu olemasolu tuvastamine tegevusaladel, mille puhul on tõendatud nakkusoht, olema liikmesriikide pädevuses, kes tegutsevad täielikus kooskõlas ELi õigusega, sealhulgas ELi tööohutuse ja töötervishoiu õigusaktidega. Sellega seoses tuleks eelkõige arvesse võtta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust, milles käsitletakse tõsiseid piiriüleseid terviseohtusid ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1082/2013/EL (2020/0322(COD)) (4).

    (7)

    Eurostati 2021. aasta aruanne „Võimalus tunnistada COVID-19 kutsehaiguseks ELi ja EFTA riikides riiklikul tasandil“ (5) näitab, et enamik liikmesriike tunnistab COVID-19 kutsehaiguseks või tööõnnetuseks kooskõlas riigi tasandil kindlaks määratud tingimustega.

    (8)

    Kuigi kutsehaigusteks tunnistamine on tihedalt seotud sotsiaalkindlustussüsteemide ülesehitusega, mis kuulub liikmesriikide pädevusse, edendab komisjon Euroopa kutsehaiguste nimekirja kantud kutsehaiguste tunnustamist liikmesriikide poolt. Nagu on märgitud ELi strateegilises raamistikus, on endiselt vaja pöörata kutsehaigustele rohkem tähelepanu. Kooskõlas ennetamise üldpõhimõtetega, mis moodustavad 1989. aasta tööohutuse ja töötervishoiu raamdirektiivi (6) ning sellega seotud töötervishoiu ja tööohutuse direktiivide tuuma, peaks käesolev soovitus olema peamine vahend kutsehaiguste ennetamiseks ELi tasandil. Lisaks on oluline toetada ka eelkõige COVID-19ga nakatunud töötajaid ja perekondi, kes on kaotanud pereliikmed tööl nakatumise tõttu.

    (9)

    Kooskõlas ELi strateegilise raamistikuga tuleks liikmesriike kutsuda üles aktiivselt kaasama kõiki osalejaid, eelkõige sotsiaalpartnereid, kutsehaiguste tõhusa ennetamise meetmete väljatöötamisse.

    (10)

    ELi strateegilises raamistikus osutatakse vajadusele tugevdatud tõendusbaasi järele, et toetada õigusakte ja poliitikat, ning teadusuuringute ja andmekogumise järele nii ELi kui ka liikmesriikide tasandil, mis on tööga seotud haiguste ja õnnetuste ennetamise eeltingimus. Koostöö ning teabe, kogemuste ja parimate tavade vahetamine on analüüsi ja ennetamise parandamiseks kogu ELis otsustava tähtsusega.

    (11)

    Liikmesriikidele antud soovitus edastada komisjonile ja teha huvitatud isikutele kättesaadavaks riiklikul tasandil tunnustatud kutsehaigusi käsitlevad statistilised ja epidemioloogilised andmed on endiselt asjakohane, võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1338/2008 (7) ning Euroopa kutsehaiguste statistika katseprojektidega seotud suundumusi.

    (12)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2019/126 (8) asutatud Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Ameti ülesanne on muu hulgas anda liidu institutsioonidele ja asutustele ning liikmesriikidele objektiivset kättesaadavat tehnilist, teaduslikku ja majandusteavet ning kvalifitseeritud oskusteavet, mida nad vajavad töötajate ohutuse ja tervise kaitseks kavandatud mõistliku ja tõhusa poliitika sõnastamiseks ja rakendamiseks ning tehnilise, teadusliku ja majandusteabe kogumiseks, analüüsimiseks ja levitamiseks liikmesriikides. Seetõttu peaks ametil olema oluline roll ka kutsehaiguste ennetamisega seotud teabe, kogemuste ja parimate tavade vahetamisel.

    (13)

    Riiklikud rahvatervise- ja tervishoiusüsteemid võivad oluliselt osaleda kutsehaiguste ennetuse toetamises, näiteks suurendada meditsiinitöötajate teadlikkust, et parandada nende haiguste tundmist ja diagnoosimist.

    (14)

    Võttes arvesse eespool esitatud kaalutlusi ja ühelt poolt asjaolu, et COVID-19 lisamisega käesoleva soovituse I lisasse on kiire, pidades eelkõige silmas COVID-19 võimalikke uusi laineid ja viiruse SARS-CoV-2 uute variantide esilekerkimist, ning teiselt poolt asjaolu, et soovitus 2003/670/EÜ on endiselt suures osas asjakohane ja otstarbekohane, tuleks käesoleva soovituse I lisasse lisada COVID-19 ja korrata soovituse 2003/670/EÜ sisu, ilma et see piiraks käesoleva soovituse hilisemat ajakohastamist,

    SOOVITAB JÄRGMIST:

    Artikkel 1

    Ilma et see piiraks soodsamate siseriiklike õigusnormide kohaldamist, soovitatakse liikmesriikidel:

    1)

    viia võimalikult kiiresti sisse oma siseriiklikesse õigus- ja haldusnormidesse, mis käsitlevad teaduslikult tunnustatud kutsehaigusi, mille eest tuleb maksta hüvitist ja mille suhtes kohaldatakse ennetusmeetmeid, I lisas esitatud Euroopa nimekiri;

    2)

    võtta meetmeid, et lisada oma siseriiklikesse õigus- ja haldusnormidesse töötaja õigus saada kutsehaiguste eest hüvitist, kui töötaja põeb haigust, mis ei ole loetletud I lisas, kuid mille puhul on võimalik tõendada, et haiguse põhjus ja laad on tingitud kutsetegevusest, eriti kui haigus on loetletud II lisas;

    3)

    töötada välja ja parendada tõhusaid ennetusmeetmeid seoses I lisas esitatud Euroopa nimekirjas loetletud kutsehaigustega, kaasates aktiivselt kõiki osalejaid ning vajaduse korral vahetades teavet, kogemusi ja parimaid tavasid Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Ameti kaudu;

    4)

    koostada kvantitatiivselt mõõdetavad riiklikud eesmärgid, et vähendada tunnustatud kutsehaiguste määra, eelkõige I lisas esitatud Euroopa nimekirjas loetletud haiguste puhul;

    5)

    tagada, et kõikidest kutsehaiguste juhtudest teatatakse, ning viia oma kutsehaiguste statistika järk-järgult vastavusse I lisas esitatud Euroopa nimekirjaga, pidades silmas tööd, mida tehakse kutsehaigusi käsitleva Euroopa statistika ühtlustamise süsteemiga, nii et iga kutsehaiguse juhtumi puhul oleks kättesaadav teave põhjustava mõjuri või teguri, meditsiinilise diagnoosi ja patsiendi soo kohta;

    6)

    võtta kasutusele süsteem teabe või andmete kogumiseks II lisas loetletud haiguste ja muude kutsehaiguste epidemioloogia kohta;

    7)

    edendada teadusuuringuid kutsetegevusega seotud haiguste, eelkõige II lisas loetletud haiguste ja tööga seotud psühhosotsiaalsete häirete valdkonnas;

    8)

    tagada, et nende riiklikes kavades sisalduvate kutsehaiguste diagnoosimist toetavaid dokumente levitatakse laialdaselt, võttes eelkõige arvesse komisjoni avaldatud teateid kutsehaiguste diagnoosimise kohta;

    9)

    edastada komisjonile ja teha huvitatud isikutele kättesaadavaks statistilised ja epidemioloogilised andmed riiklikul tasandil tunnustatud kutsehaiguste kohta, eelkõige Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Ameti loodud teabevõrgu kaudu;

    10)

    edendada riiklike tervishoiusüsteemide aktiivset rolli kutsehaiguste ennetamisel, eelkõige suurendades meditsiinitöötajate teadlikkust, et parandada kutsehaiguste tundmist ja diagnoosimist.

    Artikkel 2

    Liikmesriigid määravad ise kindlaks iga kutsehaiguse tunnustamise kriteeriumid kooskõlas kehtivate siseriiklike õigusaktide või tavadega.

    Artikkel 3

    Käesoleva soovitusega asendatakse soovitus 2003/670/EÜ.

    Artikkel 4

    Liikmesriikidel palutakse teavitada komisjoni hiljemalt 31. detsembriks 2023 käesoleva soovituse uue punkti nr 408 alusel võetud või kavandatud meetmetest. Liikmesriikidel palutakse komisjoni teavitada alati, kui seoses käesoleva soovituse rakendamisega võetakse uusi meetmeid.

    Brüssel, 28. november 2022

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Nicolas SCHMIT


    (1)  ELT L 238, 25.9.2003, lk 28.

    (2)  COM(2021) 323 final.

    (3)  https://ec.europa.eu/eurostat/documents/3859598/5902521/KS-RA-07-015-EN.PDF.

    (4)  Euroopa Liidu Teatajas veel avaldamata.

    (5)  https://ec.europa.eu/eurostat/documents/7870049/13464590/KS-FT-21-005-EN-N.pdf/d960b3ee-7308-4fe7-125c-f852dd02a7c7?t=1632924169533.

    (6)  Nõukogu 12. juuni 1989. aasta direktiiv 89/391/EMÜ töötajate töötervishoiu ja tööohutuse parandamist soodustavate meetmete kehtestamise kohta (EÜT L 183, 29.6.1989, lk 1).

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1338/2008 rahvatervist ning töötervishoidu ja tööohutust käsitleva ühenduse statistika kohta (ELT L 354, 31.12.2008, lk 70).

    (8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. jaanuari 2019. aasta määrus (EL) 2019/126, millega asutatakse Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Amet (EU-OSHA) ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 2062/94 (ELT L 30, 31.1.2019, lk 58).


    I LISA

    Euroopa kutsehaiguste nimekiri

    Käesolevas nimekirjas nimetatud haigused peavad olema otseselt seotud kutsealaga. Komisjon määrab kindlaks kriteeriumid, mille alusel iga allpool loetletud haigus tunnistatakse kutsehaiguseks.

    1.   Järgmiste keemiliste mõjurite põhjustatud haigused:

    100

    akrüülnitriil

    101

    arseen ja selle ühendid

    102

    berüllium ja selle ühendid

    103.01

    süsinikmonooksiid

    103.02

    süsinikoksiidkloriid

    104.01

    vesiniktsüaniid

    104.02

    tsüaniidid ja nende ühendid

    104.03

    isotsüanaadid

    105

    kaadmium ja selle ühendid

    106

    kroom ja selle ühendid

    107

    elavhõbe ja selle ühendid

    108

    mangaan ja selle ühendid

    109.01

    lämmastikhape

    109.02

    lämmastikoksiidid

    109.03

    ammoniaak

    110

    nikkel ja selle ühendid

    111

    fosfor ja selle ühendid

    112

    plii ja selle ühendid

    113.01

    vääveloksiidid

    113.02

    väävelhape

    113.03

    süsinikdisulfiid

    114

    vanaadium ja selle ühendid

    115.01

    kloor

    115.02

    broom

    115.04

    jood

    115.05

    fluor ja selle ühendid

    116

    lakibensiinist või bensiinist saadud alifaatsed ja alitsüklilised süsivesinikud

    117

    alifaatsete ja alitsükliliste süsivesinike halogeenderivaadid

    118

    butüül-, metüül- ja isopropüülalkohol

    119

    etüleenglükool, dietüleenglükool, 1,4-butaandiool ning glükoolide ja glütserooli nitraatderivaadid

    120

    metüüleeter, etüüleeter, isopropüüleeter, vinüüleeter, dikloroisopropüüleeter, guajakool, etüleenglükooli metüül- ja etüüleetrid

    121

    atsetoon, kloroatsetoon, bromoatsetoon, heksafluoroatsetoon, metüületüülketoon, metüül-n-butüülketoon, metüülisobutüülketoon, diatsetoonalkohol, mesitüüloksiid, 2-metüültsükloheksanoon

    122

    fosfororgaanilised estrid

    123

    orgaanilised happed

    124

    formaldehüüd

    125

    alifaatsed nitroderivaadid

    126.01

    benseen ja selle homoloogid (benseeni homoloogid valemiga CnH2n-6)

    126.02

    naftaleen ja selle homoloogid (naftaleeni homoloogid valemiga CnH2n-12)

    126.03

    vinüülbenseen ja divinüülbenseen

    127

    aromaatsete süsivesinike halogeenderivaadid

    128.01

    fenoolid ja nende homoloogid ning nende halogeenderivaadid

    128.02

    naftoolid ja nende homoloogid ning nende halogeenderivaadid

    128.03

    alküülarüüloksiidide halogeenderivaadid

    128.04

    alküülarüülsulfonaatide halogeenderivaadid

    128.05

    bensokinoonid

    129.01

    aromaatsed amiinid ja aromaatsed hüdrasiinid ning nende halogeen-, fenool-, nitro-, nitraat- ja sulfoderivaadid

    129.02

    alifaatsed amiinid ja nende halogeenderivaadid

    130.01

    aromaatsete süsivesinike nitroderivaadid

    130.02

    enoolide nitroderivaadid ja nende homoloogid

    131

    antimon ja selle derivaadid

    132

    lämmastikhappe estrid

    133

    vesiniksulfiid

    135

    entsefalopaatiad orgaaniliste lahustite tõttu, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    136

    polüneuropaatiad orgaaniliste lahustite tõttu, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    2.   Nahahaigused, mille on põhjustanud ained ja mõjurid, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    201

    Nahahaigused ja nahavähid, mille on põhjustanud:

    201.01

    tahm

    201.03

    tõrv

    201.02

    bituumen

    201.04

    pigi

    201.05

    antratseen ja selle ühendid

    201.06

    mineraal- ja muud õlid

    201.07

    toorparafiin

    201.08

    karbasool ja selle ühendid

    201.09

    kivisöe destillatsiooni kõrvalproduktid

    202

    Kutsenahahaigused, mis on tekkinud teaduslikult tõestatud allergiat tekitavate või ärritavate ainete tagajärjel, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    3.   Haigused, mis on põhjustatud selliste ainete ja mõjurite sissehingamisest, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    301

    Hingamisteede haigused ja vähid

    301.11

    Silikoos

    301.12

    Silikoos kombineeritult kopsutuberkuloosiga

    301.21

    Asbestoos

    301.22

    Asbestitolmu sissehingamisest põhjustatud mesotelioom

    301.31

    Silikaattolmu sissehingamisest põhjustatud pneumokonioos

    302

    Asbestoosi tüsistusena tekkinud bronhivähk

    303

    Metallide paagutamistolmust põhjustatud bronhopulmonaalsed haigused

    304.01

    Eksogeenne allergiline alveoliit

    304.02

    Puuvilla, lina, kanepi, džuudi, sisali ja suhkruroo tolmude ja kiudude sissehingamisest põhjustatud kopsuhaigused

    304.04

    Koobalti, tina, baariumi ja grafiidi tolmu sissehingamisest põhjustatud hingamisteede haigused

    304.05

    Sideroos

    305.01

    Puidutolmust põhjustatud ülemiste hingamisteede vähktõved

    304.06

    Allergiline astma, mis on põhjustatud töö iseloomust tulenevalt tuntud allergeenide pidevast sissehingamisest

    304.07

    Allergiline riniit, mis on põhjustatud töö iseloomust tulenevalt tuntud allergeenide pidevast sissehingamisest

    306

    Asbestist põhjustatud pleura fibroossed haigused hingamisraskusega

    307

    Krooniline obstruktiivne bronhiit või kopsuemfüseem kaevuritel, kes töötavad maa-alustes kivisöekaevandustes

    308

    Asbestitolmu sissehingamisest põhjustatud kopsuvähk

    309

    Alumiiniumi või selle ühendite tolmu või aurude sissehingamisest põhjustatud bronhopulmonaalsed haigused

    310

    Šlaki tolmu sissehingamisest põhjustatud bronhopulmonaalsed haigused

    4.   Nakkus- ja parasiithaigused

    401

    Loomadelt või loomsetelt jäätmetelt inimesele ülekandunud nakkus- ja parasiithaigused

    402

    Teetanus

    403

    Brutselloos

    404

    Viiruslik hepatiit

    405

    Tuberkuloos

    406

    Amöbiaas

    407

    Muud nakkushaigused, mis on tingitud tööst haiguste ennetamisel, tervishoius, koduabis ja muudes samalaadsetes tegevustes, mille puhul on tõendatud nakkusoht

    408

    COVID-19, mis on põhjustatud tööst haiguste ennetamisel, tervishoius ja sotsiaalhoolekandes ning koduabis, või pandeemia kontekstis sektorites, kus esineb puhang tegevusaladel, mille puhul on tõendatud nakkusoht

    5.   Järgmiste füüsiliste mõjurite põhjustatud haigused:

    502.01

    soojuskiirgusest põhjustatud kataraktid

    502.02

    ultraviolettkiirgusest põhjustatud silma sidekesta haigused

    503

    osaline kuulmislangus või kurdistumine müra tagajärjel

    504

    kõrgest või madalast õhurõhust põhjustatud haigused

    505.01

    mehaanilisest vibratsioonist põhjustatud käte ja randmete osteoartikulaarsed haigused

    505.02

    mehaanilisest vibratsioonist põhjustatud angioneurootilised haigused

    506.10

    liigeseümbrise pauna haigused, mis on põhjustatud survest

    506.11

    põlvekedraesine ja põlvekedraalune bursiit

    506.12

    küünarliigese bursiit

    506.13

    õlaliigese bursiit

    506.21

    kõõlustupe haigused füüsilise ülekoormuse tagajärjel

    506.22

    kõõluseümbrise haigused füüsilise ülekoormuse tagajärjel

    506.23

    lihaste ja kõõluste kinnituskohtade haigused füüsilise ülekoormuse tagajärjel

    506.30

    põlvemeniski vigastused pikaajalise põlvili või kükitavas asendis töötamise tagajärjel

    506.40

    survest põhjustatud närvihalvatused

    506.45

    karpaalkanali sündroom

    507

    kaevurite nüstagm

    508

    ioniseerivast kiirgusest põhjustatud haigused


    II LISA

    Täiendav loetelu haigustest, mille puhul kahtlustatakse, et need on kutsehaigused ning millest tuleks teatada ja mille puhul võidakse hiljem kaaluda Euroopa nimekirja I lisasse kandmist

    2.1   Järgmiste mõjurite põhjustatud haigused:

    2.101

    osoon

    2.102

    muud kui I lisa rubriigis 1.116 osutatud alifaatsed süsivesinikud

    2.103

    difenüül

    2.104

    dekaliin

    2.105

    aromaatsed happed – aromaatsed anhüdriidid või nende halogeenderivaadid

    2.106

    difenüüloksiid

    2.107

    tetrahüdrofuraan

    2.108

    tiofeen

    2.109

    metakrüülnitriil

    2.110

    atsetonitriil

    2.111

    tioalkoholid

    2.112

    merkaptaanid ja tioeetrid

    2.113

    tallium ja selle ühendid

    2.114

    muud kui I lisa rubriigis 1.118 osutatud alkoholid ja nende halogeenderivaadid

    2.115

    muud kui I lisa rubriigis 1.119 osutatud glükoolid ja nende halogeenderivaadid

    2.116

    muud kui I lisa rubriigis 1.120 osutatud eetrid ja nende halogeenderivaadid

    2.117

    muud kui I lisa rubriigis 1.121 osutatud ketoonid ja nende halogeenderivaadid

    2.118

    muud kui I lisa rubriigis 1.122 osutatud estrid ja nende halogeenderivaadid

    2.119

    furfuraal

    2.120

    tiofenoolid ja nende homoloogid ning nende halogeenderivaadid

    2.121

    hõbe

    2.122

    seleen

    2.123

    vask

    2.124

    tsink

    2.125

    magneesium

    2.126

    plaatina

    2.127

    tantaal

    2.128

    titaan

    2.129

    terpeenid

    2.130

    boraanid

    2.140

    pärlmutritolmu sissehingamisest põhjustatud haigused

    2.141

    hormoonpreparaatidest põhjustatud haigused

    2.150

    hambakaaries, mis on seotud tööga šokolaadi-, suhkru- või jahutööstuses

    2.160

    ränioksiid

    2.170

    polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud, mis ei kuulu teistesse rubriikidesse

    2.190

    dimetüülformamiid

    2.2   Nahahaigused, mille on põhjustanud ained ja mõjurid, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    2.201

    I lisas loetlemata allergilised ja ortoallergilised nahahaigused

    2.3   Haigused, mille on põhjustanud sissehingatavad ained, mis ei kuulu muudesse rubriikidesse

    2.301

    Euroopa nimekirja mittekuuluvatest metallidest tingitud kopsufibroosid

    2.303

    Bronhopulmonaalsed haigused ja vähid, mis on seotud kokkupuutega järgmiste ainetega:

    tahm

    tõrv

    bituumen

    pigi

    antratseen ja selle ühendid

    mineraal- ja muud õlid

    2.304

    Tehislikest mineraalkiududest põhjustatud bronhopulmonaalsed haigused

    2.305

    Sünteetilistest kiududest põhjustatud bronhopulmonaalsed häired

    2.307

    I lisas loetlemata ärritavate ainete põhjustatud hingamisteede haigused, eelkõige astma

    2.308

    Asbestitolmu sissehingamisest põhjustatud kõrivähk

    2.4   I lisas kirjeldamata nakkus- ja parasiithaigused

    2.401

    Parasiithaigused

    2.402

    Troopilised haigused

    2.5   Füüsiliste mõjurite põhjustatud haigused

    2.501

    Avulsioonmurd ogajätkete ülekoormuse tõttu

    2.502

    Nimmepiirkonna lülivaheketastega seotud haigused, mis on põhjustatud üldvibratsiooni korduvast vertikaalsest mõjust

    2.503

    Häälepaelte sõlmekesed, mis on põhjustatud tööga seotud püsivast häälepaelte pingutusest


    Top