Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0213(01)

    Komisjoni rakendusotsus, 6. veebruar 2019, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 94 lõike 1 punktis d osutatud koonddokumendi ja veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi avaldamist käsitleva viite avaldamise kohta Euroopa Liidu Teatajas (La Jaraba (KPN))

    C/2019/993

    ELT C 57, 13.2.2019, p. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    13.2.2019   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 57/5


    KOMISJONI RAKENDUSOTSUS,

    6. veebruar 2019,

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 94 lõike 1 punktis d osutatud koonddokumendi ja veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi avaldamist käsitleva viite avaldamise kohta Euroopa Liidu Teatajas

    (La Jaraba (KPN))

    (2019/C 57/08)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007, (1) eriti selle artikli 97 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Hispaania on esitanud nimetuse „La Jaraba“ kaitse taotluse vastavalt määruse (EL) nr 1308/2013 II osa II jaotise I peatüki 2. jaole.

    (2)

    Komisjon vaatas taotluse läbi vastavalt määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 97 lõikele 2 ja leidis, et kõnealuse määruse artiklites 93–96, artikli 97 lõikes 1 ning artiklites 100, 101 ja 102 sätestatud tingimused on täidetud.

    (3)

    Selleks et võimaldada vastuväidete esitamist vastavalt määruse (EL) nr 1308/2013 artiklile 98, tuleks Euroopa Liidu Teatajas avaldada kõnealuse määruse artikli 94 lõike 1 punktis d osutatud koonddokument ja nimetuse „La Jaraba“ kaitse taotluse kontrollimise siseriikliku eelmenetluse käigus tehtud viide tootespetsifikaadi avaldamise kohta,

    ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

    Ainus artikkel

    Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 94 lõike 1 punktis d osutatud koonddokument ja viide nimetuse „La Jaraba“ (KPN) tootespetsifikaadi avaldamise kohta on esitatud käesoleva otsuse lisas.

    Vastavalt määruse (EL) nr 1308/2013 artiklile 98 annab käesoleva otsuse avaldamine õiguse esitada vastuväiteid käesoleva artikli esimeses lõigus täpsustatud nimetuse kaitse suhtes kahekuulise tähtaja jooksul alates käesoleva otsuse avaldamise kuupäevast Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel, 6. veebruar 2019

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Phil HOGAN


    (1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.


    LISA

    KOONDDOKUMENT

    „LA JARABA“

    PDO-ES-01895

    Taotluse esitamise kuupäev: 4.11.2014

    1.   Registreeritav(ad) nimetus(ed)

    La Jaraba

    2.   Geograafilise tähise tüüp

    KPN – kaitstud päritolunimetus

    3.   Viinamarjasaaduste kategooriad

    1.

    Vein

    4.   Veini(de) kirjeldus

    Punane vein

    Vein on sügava kirsipunase värvusega ja keskmise kuni tugeva intensiivsusega, millele punaste ja mustade puuviljade noot annab rikkaliku ja tummise järelmaitse. Vein sisaldab muudest veinidest rohkem strontsiumi. See on tingitud nimetatud elemendi suurest sisaldusest piirkonna pinnases, mis võimaldab toota intensiivseid, aromaatseid ja täidlaseid veine, millel on tugev mineraalne ja palsaminoot.

    Maksimaalne üldalkoholisisaldus jääb seadusega ettenähtud piiridesse kooskõlas asjakohaste ELi õigusaktidega.

    Üldised analüütilised omadused

    Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides)

     

    Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides)

    12,5

    Minimaalne üldhappesus

    4 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena

    Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta)

    16,7

    Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta)

    130

    5.   Veinivalmistustavad

    a)    Peamised veinivalmistustavad

    Veinivalmistuse eritavad

    Alkoholkäärimine toimub temperatuuril 15–30 °C kas roostevabast terasest mahutites või kivitammest valmistatud vaatides. Mahutitesse paigutamine ja leotamine kestavad kokku vähemalt 10 päeva. Käärimisprotsessi vallandab viinamarjade mikrofloora. Viinamarjade pressimisel on maksimaalne saagikus 70 liitrit virret 100 kg viinamarjade kohta. Veini laagerdatakse esmalt 225 liitristes tammevaatides ja seejärel pudelis järgmiste ajavahemike jooksul:

    punaste veinide segu, mille valmistamisel kasutatakse erinevas proportsioonis sorte „Tempranillo“, „Cabernet Sauvignon“, „Merlot“ ja „Graciano“: laagerdamine 225 liitristes tammevaatides vähemalt 9 kuud ja laagerdamine pudelis vähemalt 9 kuud;

    punaste veinide segu, mille valmistamisel kasutatakse erinevas proportsioonis sorte „Tempranillo“, „Cabernet Sauvignon“ ja „Merlot“: laagerdamine 225 liitristes tammevaatides vähemalt 6 kuud ja laagerdamine pudelis vähemalt 6 kuud;

    punane vein, mis on valmistatud ainult sordist „Monmary“: laagerdamine 225 liitristes tammevaatides vähemalt 6 kuud ja laagerdamine pudelis vähemalt 6 kuud.

    Viljelustavad

    Viinamarjad korjatakse siis, kui need on saavutanud fenoolse küpsuse. Valitakse vaid parima struktuuriga ja suurima fenoolsete ühendite kontsentratsiooniga kobarad. Ainsa orgaanilise materjalina kasutatakse viinapuude väetamiseks istanduse enda karjakasvatusettevõttest pärit lambasõnnikut.

    b)    Maksimaalne saagikus

    „Tempranillo“

    73,5 hektoliitrit hektari kohta

    10 500 kg viinamarju hektari kohta

    „Cabernet Sauvignon“ (P)

    77 hektoliitrit hektari kohta

    11 000 kg viinamarju hektari kohta.

    „Merlot“ ja „Graciano“

    70 hektoliitrit hektari kohta

    10 000 kg viinamarju hektari kohta.

    6.   Määratletud geograafiline piirkond

    Määratletud piirkond asub El Provencio (Cuenca) omavalitsusüksuses. Maatükkide paigutus on viinamarjaistanduste registri kohaselt järgmine: piirkond 9, maatükid 14b, 14d, 14f, 14h, 26d, 26e, 26h, 26i, 26j, 26k, 26m, 26n, 26v.

    Veini valmistamine määratletud viinamarjaistanduses koristatud viinamarjadest ja veini villimine toimub tootmispiirkonnas asuvas veinitehases.

    7.   Peamised veiniviinamarjasordid

     

    „Tempranillo“ – „Cencibel“

     

    „Merlot“

    8.   Seos(t)e kirjeldus

    Keskkond (looduslikud ja inimtegurid)

    Määratletud piirkonna asukoht on La Jaraba, nagu on märgitud Hispaania praegusel maakatastri kaardil. Üldiselt ollakse seisukohal, et „Jaraba“ on araabia päritolu sõna, mis tähendab vett või rikkalikku jooki.

    Piirkonnast voolas varasemalt läbi jõgi Cañada de Valdelobos (mis nüüd on katkendlik), mis suubus Zánkara jõkke. Viimane moodustab provintside Cuenca ja Albacete vahelise piiri. Jaraba piirkonnas ei ole peaaegu ühtegi küngast ja seda võib pidada täiesti lamedaks. Piirkonna kõrgus merepinnast on 700 meetrit.

    Viinamarjaistandusi kaitseb suures osas 92 hektarit iilekstamme- ja männimetsa, mis on loonud viinapuude arenguks eriti soodsa mikrokliima. Mets kaitseb veepuuduse eest, mis võib kaasneda sooja ja kuiva idatuulega, ja võimaldab viinamarjadel pikemalt küpseda. Sellest tulenevalt on kohalikes viinamarjades rohkem värviühendeid, tanniine ning lõhna- ja maitseühendeid kui väljaspool määratletud piirkonda asuvatest viinamarjaistandustest korjatud marjades.

    Piirkonna pinnas on moodustunud kvaternaarajastul ning on osa Guadiana jõgikonna morfo-stratigraafilisest üksusest. Pinnase koostis on mitmekesine, muu hulgas leidub selles kvartsiite ja kvartsi ning mesosoikumi ja miotseeni lubjakivi. Selline koostis võimaldab pinnasel säilitada niiskust pikema aja jooksul. Pinnase koostis erineb ümbritsevatest alade pinnasest, mille lubjakivisisaldus on palju suurem.

    Lubjakivil moodustunud punane vahemereline pinnas kuulub tüüpi alfisols. Pinnasel on hästi väljakujunenud omadused: pH on vahemikus 7–8,5, kehv vahetusvõime, hea sisemine läbilaskevõime, hea läbivus kuni horisontaalse paekivikihini, mis asub umbes 60–90 cm sügavusel, ning tekstuur ulatub sõredast liivast kuni savini. Pinnases on palju lammisetteid, mistõttu on mullad toitainerikkad. Viljakas pinnas, milles leidub rohkesti jämedateralisi lammisetteid, ja viljelustavad, mille kohaselt väetatakse istandusi igal aastal sõnnikuga, tagavad pinnase kerge ja õhulise profiili. Selline pinnas sobib hästi viinamarjakasvatuseks ning tagab kvaliteetse saagi.

    Piirkonnas on mõõdukas vahemereline kliima, millel on mandrilise kliima tunnused. Olulisemate kliimanäitajate aasta keskmised väärtused on järgmised: keskmine temperatuur 14–16 °C ja keskmine sademete hulk 450 mm.

    Pinnase strontsiumisisaldus on keskmisest suurem, teatavate maatükkide puhul võib see olla üle 100 mg/kg. Täpsemalt on pinnase strontsiumisisaldus 111,67–158,41 mg/kg. Need kogused on palju suuremad kui määratletud piirkonda ümbritsevate muldade puhul. Näiteks piirkonnas Los Canforrales on see näitaja 76,59 mg/kg ja piirkonnas Manteleros 20,19 mg/kg. Viimase piirkonna puhul on see näitaja peaaegu kaheksa korda väiksem kui La Jarabas.

    Sellel on otsene mõju veinidele, mille strontsiumisisaldus on üle 2,2 mg/l ja mõnel juhul koguni 3,3 m/g. Need väärtused on märkimisväärselt suuremad kui naaberpiirkondade veinide puhul, mille strontsiumisisalduseks on mõõdetud 0,95–1,6 mg/l. Seetõttu võib veinide strontsiumisisaldust pidada La Jaraba veinitootmispiirkonna usaldusväärseks näitajaks.

    Tootmismeetodite kohaselt kasutatakse orgaanilise materjalina ainult istanduse enda karjakasvatusettevõttest pärit lambasõnnikut.

    Veinivalmistustava kohaselt käivitab alkoholkäärimise viinamarjade mikrofloora ja pressimisel saadakse 100 kg viinamarjadest kuni 70 liitrit veini.

    Veini(de) kirjeldus

    La Jaraba piirkonna veinide omadusi mõjutavad kohalik pinnas ja kliima. Need tegurid tagavad suure fenoolisisalduse ning veini stabiilsuse ja elegantsuse. Veinid on muljetavaldavalt struktuursed, mineraalsed ja täidlased. Veinide laagerdamine vaatides ja pudelites, mõjutab nende organoleptilisi omadusi. Sellise laagerdamise tulemusena on veinid intensiivse kirsipunase värvusega, keskmise kuni tugeva intensiivsusega, millele punaste ja mustade puuviljade noot annab rikkaliku ja tummise järelmaitse. Veinide strontsiumisisaldus on suurem kui väljaspool määratletud piirkonda toodetud veinidel ning tuleneb selle elemendi suurest kontsentratsioonist La Jaraba piirkonna pinnases. Seepärast on veinid täidlased ning tugeva mineraalide ja palsaminoodiga.

    Seos piirkonnaga

    Määratletud piirkond asub setetega täidetud jõeorus ning pinnases on mitmesuguses koguses kvartsiite, kvartsi ja lubjakivi ning keskmiselt rohkem strontsiumi. Seepärast on veinid intensiivsed, aromaatsed ja täidlased ning tugeva mineraalide ja palsaminoodiga. Suur strontsiumisisaldus annab veinidele iseloomulikud omadused.

    Kuigi määratletud piirkond asub kaitstud päritolunimetusega La Mancha piirkonnas, eristavad seda La Manchast järgmised tegurid:

    Looduslikud tegurid

    Piirkonna piiride kindlaksmääramisel on lähtutud pinnase strontsiumisisaldusest, mis on määratletud piirkonnas oluliselt suurem kui ümbritsevas piirkonnas See annab piirkonnas toodetud veinidele suurema mineraalsuse.

    Taotleja esitatud keskkonnauuringu tulemustest nähtub, et väljaspool määratletud piirkonda on pinnase strontsiumisisaldus 20–80 mg/kg, samas kui määratletud piirkonnas on see 110–160 mg/kg. Sellest tulenevalt on piirkonnast pärit veinide strontsiumisisaldus 2,5–3,3 mg/l, samas kui ümbritsevate viinamarjaistanduste veinide strontsiumisisaldus on ligikaudu ainult 1 mg/l.

    Lisaks strontsiumisisaldusele aitab piirkonna ainulaadsusele kaasa ka asjaolu, et seda ümbritsevad suured iilekstamme- ja männimetsad, mis kaitsevad piirkonda sooja ja kuiva idatuule eest. Seepärast on määratletud piirkonnas rohkem niiskust kui naaberpiirkondades, mis võimaldab viinamarjadel pikemalt küpseda. Sellest tulenevalt on kohalikes viinamarjades ja veinides rohkem värviühendeid, tanniine ning lõhna- ja maitseühendeid.

    Inimtegurid

    „La Jaraba“ veinide ja naabruses toodetavate KPN-iga „La Mancha“ veinide (võrdluses kasutatakse La Mancha laagerdatud punast veini, sest „La Jaraba“ punane vein on ainult seda tüüpi) suurimad erinevused on järgmised:

    KPN La Mancha

    La Jaraba

    Erinevused

    > 11,5 mahuprotsenti

    > 12,5 mahuprotsenti

    Suurem alkoholisisaldus

    < 10 meq/l

    < 16,7 meq/l

    Suurem lenduvate hapete sisaldus

    < 13 000 kg/Ha

    < 11 000 kg/Ha

    Väiksem toodangumaht hektari kohta

    ≤ 1,6 mg/l

    ≤ 2,2 mg/l

    Suurem strontsiumisisaldus

    Pinnase strontsiumisisaldusest lähtuvalt kindlaks määratud piirkonnas on ainult üks veinitehas, mis kuulub taotlejale.

    Tuleb märkida, et kõnealusele omanikule kuuluv ala on määratletud piirkonnast suurem. Seega ei ole piirkonna piiride kindlaksmääramisel lähtutud mitte omandiõigusest, vaid eespool kirjeldatud keskkonnatingimustest.

    Lisaks võivad registreeritud nimetust kasutada uued tootjad, kes alustavad tootmist määratletud geograafilises piirkonnas, tingimusel et nad vastavad spetsifikaadis esitatud tingimustele. Määratletud piirkonna pindala on umbes 75 hektarit, seega on seal ruumi rohkematele veinitootjatele.

    9.   Olulised lisatingimused

    Õigusraamistik:

    riigisisesed õigusaktid

    Lisatingimuse liik:

    pakendamine määratletud geograafilises piirkonnas

    Tingimuse kirjeldus:

    Vein villitakse tootmispiirkonnas, sest kõikide veinide puhul hõlmab valmistamisprotsessi teine etapp veini laagerdamist pudelis, mis kestab vähemalt 6 või 9 kuud. Selle aja jooksul toimub redutseerimisprotsess, mis parandab veinide kvaliteeti ja toob esile nende maitse. Veinid on tarbimiseks valmis, kui nad on saavutanud spetsifikaadis iga veinitüübi suhtes kehtestatud organoleptilised omadused.

    Link tootespetsifikaadile

    http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/20161028_Pliego_Condiciones_PAGO_LA_JARABA_SCC.pdf


    Top