Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R2005

    Komisjoni määrus (EL) 2018/2005, 17. detsember 2018, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1907/2006 (mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH)) XVII lisa seoses bis(2-etüülheksüül)ftalaadi (DEHP), dibutüülftalaadi (DBP), bensüülbutüülftalaadi (BBP) ja diisobutüülftalaadiga (DIBP) (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2018/8609

    ELT L 322, 18.12.2018, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/2005/oj

    18.12.2018   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 322/14


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2018/2005,

    17. detsember 2018,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1907/2006 (mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH)) XVII lisa seoses bis(2-etüülheksüül)ftalaadi (DEHP), dibutüülftalaadi (DBP), bensüülbutüülftalaadi (BBP) ja diisobutüülftalaadiga (DIBP)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrust (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ, (1) eriti selle artikli 68 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Bis(2-etüülheksüül)ftalaat (DEHP), dibutüülftalaat (DBP), bensüülbutüülftalaat (BBP) ja diisobutüülftalaat (DIBP) (edaspidi „neli ftalaati“) on määruse (EÜ) nr 1907/2006 XIV lisas loetletud reproduktiivtoksiliste (1B kategooria) ainetena, mille sulgemiskuupäev on 21. veebruar 2015, mis on kindlaks määratud kooskõlas kõnealuse määruse artikli 58 lõike 1 punkti c alapunktiga i.

    (2)

    Määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 69 lõike 2 kohaselt kaalub Euroopa Kemikaaliamet (edaspidi „kemikaaliamet“) XIV lisasse kantud ainete puhul pärast artikli 58 lõike 1 punkti c alapunktis i osutatud sulgemiskuupäeva, kas nimetatud aine kasutamine toodetes kujutab endast sellist riski inimeste tervisele või keskkonnale, mida ei ole piisavalt ohjatud. Kui amet leiab, et riski ei ole piisavalt ohjatud, koostab ta määruse (EÜ) nr 1907/2006 XV lisa nõuetele vastava toimiku (edaspidi „XV lisa kohane toimik“).

    (3)

    1. aprillil 2016 esitas kemikaaliamet koostöös Taaniga XV lisa kohase toimiku nelja ftalaadi kohta (2). Toimik põhineb Taani poolt 2011. aastal esitatud piirangu kehtestamise ettepanekul, millega seoses võtsid kemikaaliameti riskihindamise komitee (edaspidi „RAC“) ja sotsiaal-majandusliku analüüsi komitee (edaspidi „SEAC“) vastu arvamuse, (3) mille alusel komisjon otsustas määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa mitte muuta, (4) sest tol hetkel kättesaadavad andmed ei viidanud sellele, et kombineeritud kokkupuude nelja ftalaadiga kujutab endast riski. 2016. aastal koostatud XV lisa kohases toimikus on arvesse võetud eri allikatest pärit uut teavet kokkupuute kohta, sealhulgas ka inimeste bioseire andmeid kogu liitu hõlmavast projektist DEMOCOPHES, (5) mille käigus mõõdeti nelja ftalaadi sisaldust uriiniproovides.

    (4)

    Nelja ftalaati leidub paljudes toodetes, kuna neid kasutatakse tavaliselt plastifitseeritud materjalides. Kokkupuude võib toimuda toitu tarbides ja tolmu neelates, tooteid suhu pannes, siseruumide õhku ja tolmu sisse hingates ning tolmu ja toodete kontaktis inimese limaskestade ja nahaga.

    (5)

    XV lisa kohases toimikus tehti ettepanek piirata niisuguste toodete turule laskmist, milles nelja ftalaadi sisaldus kõnealustes plastifitseeritud materjalides on üksikult või summeerituna 0,1 massiprotsenti või rohkem. Kõnealune sisalduse piirnorm annaks tõhusa stiimuli loobuda nelja ftalaadi kasutamisest toodetes, mille kohta piirang kehtib. Toimikus tehti ettepanek teha erandid üksnes välistingimustes kasutamiseks ette nähtud toodetele eeldusel, et ei toimu pikaajalist kokkupudet naha ega limaskestadega, teatavatele üksnes tööstuses ja põllumajanduses kasutamiseks ette nähtud toodetele, mõõteseadmetele, olemasolevate liidu õigusaktidega hõlmatud toodetele ning liidus juba turule lastud toodetele.

    (6)

    10. märtsil 2017 võttis RAC oma arvamuse vastu ja järeldas, et kavandatud piirang on kõnealustest ainetest tuleneva kindlakstehtud ohu kõrvaldamiseks kõige asjakohasem liidu tasandi meede, kuna see on ohu vähendamiseks kõige tõhusam.

    (7)

    RAC jõudis järeldusele, et inimese tervisele avalduva riski vähendamiseks ei tohiks toodetes kasutatud plastifitseeritud materjalides nelja ftalaadi lubatud summaarne sisaldus ületada 0,1 %.

    (8)

    15. juunil 2017 võttis SEAC vastu arvamuse, milles märgitakse, et kavandatud piirang koos RACi ja SEACi tehtud muudatustega on sotsiaalmajandusliku tulu ja kulu seisukohast kõige asjakohasem liidu tasandi meede kindlakstehtud riskide vähendamiseks.

    (9)

    SEAC nõustus XV lisa kohases toimikus esitatud järeldustega, et piirangu kohaldamise edasilükkamine 36 kuuks tundub põhjendatud ja piisav, et võimaldada tarneahelates osalejatel seda järgida. Samuti nõustus SEAC XV lisa kohases toimikus soovitatud eranditega. Avaliku konsultatsiooni käigus auto- ja lennundustööstuse sektoritelt saadud lisateabel põhinevatel sotsiaalmajanduslikel kaalutlustel soovitas SEAC nende sektorite jaoks teatavaid erandeid.

    (10)

    Kavandatud piirangu üle peeti nõu määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 76 lõike 1 punktis f nimetatud kemikaaliameti jõustamisalase teabe vahetamise foorumiga (edaspidi „foorum“) ja selle soovitusi on arvesse võetud.

    (11)

    29. augustil 2017 esitas kemikaaliamet RACi ja SEACi arvamused (6) komisjonile. Nende arvamuste alusel, milles on esitatud järeldused kõnealuse nelja ftalaadiga mitmesugustel viisidel toimuva kombineeritud kokkupuute kohta, mis kahjustab inimeste tervist, järeldas komisjon, et neli ftalaati kujutavad endast vastuvõetamatut riski inimese tervisele, kui nende sisaldus kaupades kasutatud plastifitseeritud materjalides on üksikult või summeerituna 0,1 massiprotsenti või rohkem. Kõnealuse piirangu kohaldamisel loetakse plastifitseeritud materjalideks materjalid, mis võivad sisaldada ftalaate, mille puhul on suur võimalus kombineeritud kokkupuute toimumiseks mitmesugusel viisil nii tarbijate kui ka töötajate puhul. Nende materjalide hulka kuuluvad polüvinüülkloriid (PVC), polüvinülideenkloriid (PVDC) ja polüvinüülatsetaat (PVA), polüuretaanid, mis tahes muud polümeerid (sealhulgas vahtpolümeerid ja kummi), välja arvatud silikoonkummist ja looduslikust lateksist pinnakattematerjalid, pinnakattematerjalid, libisemisvastased katted, viimistlusmaterjalid, dekoorid, pealetrükitavad mustrid, liimid, hermeetikud, tindid ja värvid. Komisjon leiab, et nimetatud riski tuleks käsitleda liidu tasandil.

    (12)

    Määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisaga on juba keelatud DEHP-d, DBP-d ja BBP-d sisaldavate mänguasjade ja lapsehooldusvahendite turule laskmine teatavatel tingimustel, mis kuuluvad kavandatud piirangu kohaldamisalasse. Võttes arvesse nii seda, et RACi arvamuse kohaselt on DIBP-i ohuprofiil sarnane DEHP, DBP ja BBP omaga, mänguasjadel ja lapsehooldusvahenditel on märkimisväärne roll väikelaste puhul ftalaatidega seotud riskides ning DIBP-ga võidakse mänguasjades ja lapsehooldusvahendites DBP-d asendada, kui ka foorumi soovitust, on komisjon seisukohal, et piirata tuleks ka DIBP-d sisaldavate mänguasjade ja lapsehooldusvahendite turule laskmist. Peale selle tuleks ajakohastada nelja ftalaati sisaldavate mänguasjade ja lapsehooldusvahendite turule laskmise tingimusi.

    (13)

    Üksnes tööstuses ja põllumajanduses kasutatavate toodete või üksnes välistingimuses kasutatavate toodete puhul tuleks kavandatud piirangut kohaldada ainult nende plastifitseeritud materjali sisaldavate toodete suhtes, mis puutuvad kokku inimese limaskestadega või pikema aja jooksul nahaga, sest selline kokkupuude kujutab endast riski inimeste tervisele.

    (14)

    Kavandatud piirangut ei tuleks kohaldada toodetele, mida reguleeritakse muude liidu õigusaktidega, näiteks toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalidele ja esemetele, mida reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1935/2004 (7) ning komisjoni määrusega (EL) nr 10/2011, (8) meditsiiniseadmetele, mida reguleeritakse nõukogu direktiividega 90/385/EMÜ (9) ja 93/42/EMÜ (10) ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 98/79/EÜ, (11) ning nende seadmete osadele, kaupadele, mida reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2011/65/EL (12) ja ravimite esmapakenditele, mida reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 726/2004 (13) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiividega 2001/82/EÜ (14) ja 2001/83/EÜ (15).

    (15)

    Samuti ei tuleks kavandatud piirangut kohaldada laborites kasutatavatele mõõteseadmetele ega nende seadmete osadele ning praktilistel ja jõustamiskaalutlustel toodetele, mis on lastud turule enne piirangu kohaldamise alguskuupäeva. Peale selle tuleks kohaldada teatavaid erandeid mootorsõidukite ja õhusõidukite suhtes. Võttes arvesse spetsiifilist majanduslikku mõju mootorsõidukite sektoris, on põhjendatud pikem edasilükkamine piirangu kohaldamisel mootorsõidukitele ning tähtajatute erandite tegemine kõnealuste sõidukite hooldus- ja remonditöödel kasutatavate toodete suhtes, kui sõidukid ei saa ilma nende toodeteta otstarbekohaselt töötada. Võttes arvesse, et õhusõidukitel on väga pikk kasutusaeg, võib nende lennukõlblikkus ohtu sattuda, kui tehnilisele spetsifikatsioonile vastavad osad ei ole kättesaadavad ning nõuetele vastavuse taastamiseks kuluv aeg on väga pikk, seetõttu on põhjendatud pikem edasilükkamine piirangu kohaldamisel teatavatele õhusõidukitele ning tähtajatute erandite tegemine kõnealuste õhusõidukite hooldus- ja remonditöödel kasutatavate kaupade suhtes, kui need on vajalikud ohutuse ja lennukõlblikkuse tagamiseks.

    (16)

    Võttes arvesse XV lisa kohast toimikut ning RACi ja SEACi arvamusi, leiab komisjon, et kavandatud piirang vähendaks kindlaksmääratud riske, koormamata seejuures märkimisväärset tööstust, tarneahelat või tarbijaid, ning jõuab järeldusele, et soovitatud piirang on kindlaksmääratud riski vähendamiseks asjakohane liidu tasandil võetav meede.

    (17)

    Sidusrühmadele tuleks jätta piisavalt aega võtta meetmeid kavandatud piirangust kinni pidamiseks ning selleks piisab 18 kuust. Seega tuleks piirangu kohaldamist üldiselt 18 kuud edasi lükata. Teatavate mootorsõidukite ja õhusõidukitega seotud konkreetsete juhtumite korral tuleks kohaldada spetsiaalselt pikemat edasilükkamist, mis kestab 60 kuud.

    (18)

    Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 1907/2006 vastavalt muuta.

    (19)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 133 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 17. detsember 2018

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 396, 30.12.2006, lk 1.

    (2)  https://echa.europa.eu/previous-consultations-on-restriction-proposals/-/substance-rev/13919/term

    (3)  RACi ja SEACi 2012. aasta arvamus XV lisa kohase toimiku kohta, milles tehakse ettepanek piirangute kehtestamiseks nelja ftalaadi suhtes: https://echa.europa.eu/documents/10162/58050be8-f7be-4b55-b106-76dda4989dd6

    (4)  Komisjoni teatis 2014/C 260/01.

    (5)  http://www.eu-hbm.info/democophes/project-partners

    (6)  https://echa.europa.eu/documents/10162/a265bf86-5fbd-496b-87b4-63ff238de2f7

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 1935/2004 toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalide ja esemete kohta, millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/590/EMÜ ja 89/109/EMÜ (ELT L 338, 13.11.2004, lk 4).

    (8)  Komisjoni 14. jaanuari 2011. aasta määrus (EL) nr 10/2011 toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastmaterjalide ja -esemete kohta (ELT L 12, 15.1.2011, lk 1).

    (9)  Nõukogu 20. juuni 1990. aasta direktiiv 90/385/EMÜ aktiivseid siiratavaid meditsiiniseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (EÜT L 189, 20.7.1990, lk 17).

    (10)  Nõukogu 14. juuni 1993. aasta direktiiv 93/42/EMÜ meditsiiniseadmete kohta (EÜT L 169, 12.7.1993, lk 1).

    (11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 1998. aasta direktiiv 98/79/EÜ meditsiiniliste in vitro diagnostika vahendite kohta (EÜT L 331, 7.12.1998, lk 1).

    (12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiiv 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes (ELT L 174, 1.7.2011, lk 88).

    (13)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrus (EÜ) nr 726/2004, milles sätestatakse ühenduse kord inim- ja veterinaarravimite lubade andmise ja järelevalve kohta ning millega asutatakse Euroopa Ravimiamet (ELT L 136, 30.4.2004, lk 1).

    (14)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/82/EÜ veterinaarravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 1).

    (15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/83/EÜ inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 67).


    LISA

    Määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa kanne 51 asendatakse järgmisega:

    „51.

    Bis(2-etüülheksüül)ftalaat (DEHP)

    CASi nr: 117–81-7

    EÜ nr: 204–211-0

    Dibutüülftalaat (DBP)

    CASi nr: 84–74-2

    EÜ nr: 201–557-4

    Bensüülbutüülftalaat (BBP)

    CASi nr: 85–68-7

    EÜ nr: 201–622-7

    Diisobutüülftalaat (DIBP)

    CASi nr: 84–69-5

    EÜ nr: 201–553-2

    1.

    Ei tohi kasutada ainena või segude koostisosana kontsentratsioonis (üksikult või selle kande 1. veerus loetletud ftalaatide summana) 0,1 % või rohkem plastifitseeritud materjali massist mänguasjades ja lapsehooldusvahendites.

    2.

    Ei tohi mänguasjades ja lapsehooldusvahendites turule lasta, kui kontsentratsioon (üksikult või selle kande 1. veerus loetletud kolme esimese ftalaadi summana) on 0,1 % või rohkem plastifitseeritud materjali massist.

    DIBP-d ei tohi mänguasjades ja lapsehooldusvahendites turule lasta pärast 7. juulit 2020, kui kontsentratsioon (üksikult või selle kande 1. veerus loetletud kolme esimese ftalaadi summana) on 0,1 % või rohkem plastifitseeritud materjali massist.

    3.

    Ei tohi toodetes turule lasta pärast 7. juulit 2020, kui kontsentratsioon (üksikult või selle kande 1. veerus loetletud ftalaatide summana) on 0,1 % või rohkem tootes sisalduvast plastifitseeritud materjali massist.

    4.

    Punkti 3 ei kohaldata järgmiste toodete suhtes:

    a)

    tooted, mis on mõeldud üksnes tööstuslikuks või põllumajanduslikuks kasutamiseks välitingimustes, tingimusel et plastifitseeritud materjal ei puutu kokku inimeste limaskestaga ja et sel ei ole pikemat kokkupuudet inimese nahaga;

    b)

    õhusõidukid, mis on turule lastud enne 7. jaanuari 2024, ja ükskõik mis ajal turule lastud tooted, mis on ette nähtud kõnealuste õhusõidukite hoolduseks või remondiks ning on õhusõiduki ohutuse ja lennukõlblikkuse tagamiseks hädavajalikud;

    c)

    mootorsõidukid, mis kuuluvad direktiivi 2007/46/EÜ kohaldamisalasse ja mis on turule lastud enne 7. jaanuari 2024, ja ükskõik mis ajal turule lastud tooted, mis on ette nähtud kõnealuste mootorsõidukite hoolduseks või remondiks, kui sõidukid ei saa ilma nende toodeteta otstarbekohaselt töötada;

    d)

    tooted, mis on turule lastud enne 7. juulit 2020;

    e)

    laboratoorseks kasutamiseks ette nähtud mõõteseadmed ja nende osad;

    f)

    toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalid ja esemed, mis kuuluvad määruse (EÜ) nr 1935/2004 või komisjoni määruse (EL) nr 10/2011 (*1) kohaldamisalasse;

    g)

    meditsiiniseadmed, mis kuuluvad direktiivi 90/385/EMÜ, 93/42/EMÜ või 98/79/EÜ kohaldamisalasse, ja nende osad;

    h)

    elektri- ja elektroonikaseadmed, mis kuuluvad direktiivi 2011/65/EL kohaldamisalasse;

    i)

    ravimite esmapakendid, mis kuuluvad määruse (EÜ) nr 726/2004, direktiivi 2001/82/EÜ või direktiivi 2001/83/EÜ kohaldamisalasse;

    j)

    mänguasjad ja lapsehooldusvahendid, mis on hõlmatud punktidega 1 ja 2.

    5.

    Punktides 1, 2 ja 3 ning punkti 4 alapunktis a kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)   „plastifitseeritud materjal“– mis tahes järgmine homogeenne materjal:

    polüvinüülkloriid (PVC), polüvinülideenkloriid (PVDC), polüvinüülatsetaat (PVA), polüuretaanid,

    mis tahes muu polümeer (sealhulgas vahtpolümeerid ja kummi), välja arvatud silikoonkummist ja looduslikust lateksist pinnakattematerjalid;

    pinnakattematerjalid, libisemisvastased katted, viimistlusmaterjalid, dekoorid, pealetrükitavad mustrid;

    liimid, hermeetikud, värvid ja tindid.

    b)   „pikem kokkupuude inimese nahaga“– pidev kontakt, mis kestab kauem kui 10 minutit, või katkendlik kontakt 30 minuti jooksul päevas.

    c)   „lapsehooldusvahend“– toode, mis on ette nähtud lapse uinumise, rahustamise, hügieeni või toitmise hõlbustamiseks või imemise lapsele hõlpsamaks muutmiseks.

    6.

    Punkti 4 alapunktis b tähendab „õhusõiduk“ üht järgnevatest:

    a)

    tsiviillennunduses kasutatav õhusõiduk, mis on valmistatud kooskõlas määruse (EÜ) nr 216/2008 alusel väljastatud tüübisertifikaadiga või Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) osalisriigi siseriiklike õigusnormidega kooskõlas väljastatud konstruktsioonitüübi kinnitusega või millele ICAO osalisriik on 7. detsembril 1944. aastal Chicagos allakirjutatud rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 8. lisa kohaselt väljastanud lennukõlblikkuse sertifikaadi;

    b)

    sõjalennuk.


    (*1)  Komisjoni 14. jaanuari 2011. aasta määrus (EL) nr 10/2011 toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastmaterjalide ja -esemete kohta (ELT L 12, 15.1.2011, lk 1).“


    Top