Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0921

    Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2016/921, 10. juuni 2016, millega kehtestatakse täiendavad ajutised erakorralised toetusmeetmed teatavate puu- ja köögiviljade tootjatele

    C/2016/3532

    ELT L 154, 11.6.2016, p. 3–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 30/06/2017

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/921/oj

    11.6.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 154/3


    KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2016/921,

    10. juuni 2016,

    millega kehtestatakse täiendavad ajutised erakorralised toetusmeetmed teatavate puu- ja köögiviljade tootjatele

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007, (1) eriti selle artikli 219 lõiget 1 koostoimes artikliga 228,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Venemaa valitsus kehtestas 7. augustil 2014 keelu teatavate toodete, sealhulgas puu- ja köögivilja importimiseks liidust Venemaale. Kuna oluline eksporditurg ei olnud enam kättesaadav ja hinnad langesid märkimisväärselt, tekitas kõnealune keeld tõsise turuhäire ohu. 24. juunil 2015 pikendati seda keeldu kuni augustini 2016. 2016. aasta jaanuaris laiendas Venemaa keeldu ka Türgi suhtes. Türgi tavatses Venemaale eksportida suures koguses puu- ja köögivilja. Keelu pikendamise tõttu on oht, et Türgist pärit tooted suunatakse ümber ELi või kolmandate riikide turgudele, kus nad konkureerivad ELi toodetega. Eriti puudutab see mõnda liikmesriiki, kus konkreetse sektori töö on vähesel määral korraldatud. Sellises olukorras püsib ELi turuhäirete reaalne oht ning asjakohaseid meetmeid tuleb võtta ja rakendada seni, kuni Venemaa keeld kehtib.

    (2)

    Nimetatud turuhäirete oht on erilise tähtsusega puu- ja köögiviljasektoris, kust tavatseti Venemaale eksportida suurtes kogustes kergesti riknevaid tooteid. Kogu toodangut on keeruline muudesse sihtkohtadesse suunata. Keelu uuendamisega seotud ebakindlus võib kahjustada hooaja algust paljude selle sektori toodete puhul.

    (3)

    Seepärast valitseb liidu turul endiselt olukord, milles määruse (EL) nr 1308/2013 kohased tavalised meetmed näivad olevat ebapiisavad.

    (4)

    Selleks et hoida ära tõsised ja pikaajalised turuhäired, on komisjoni delegeeritud määrustega (EL) nr 913/2014, (2) (EL) nr 932/2014, (3) (EL) nr 1031/2014 (4) ja (EL) 2015/1369 (5) ette nähtud maksimumsummad, millega toetada turult kõrvaldamist, saagi koristamata jätmist ja toorelt koristamist, ning mis arvutatakse välja tavapäraselt Venemaale suunatud ekspordikoguste alusel. Kuna turuhäirete oht on endiselt olemas, tuleb kohandada kõnealuste määrustega kehtestatud esialgseid meetmeid.

    (5)

    Eespool nimetatud ajutisi erakorralisi meetmeid tuleks seetõttu pikendada ühe aasta võrra (või kuni kaubanduse olukord ELi ja Venemaa vahel muutub) kõigi toodete suhtes, mis on hõlmatud delegeeritud määrusega (EL) nr 1031/2014. Lisaks tuleks toetuskõlblike toodete loetellu lisada maguskirsid ja hurmaad, sest mõned liikmesriigid tavatsesid neid tooteid Venemaale eksportida.

    (6)

    Liidu ajutise finantsabi andmisel tuleks võtta arvesse hinnangulisi koguseid, mida impordikeeld mõjutab. Kõnealused kogused iga liikmesriigi kohta tuleks arvutada vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2015/1369 I lisas kehtestatud maksimumkogustele. Lisaks tuleks koguseid oluliselt vähendada, võttes arvesse asjaolu, et tootjatel on olnud rohkem aega kohanemiseks ja uute turustusvõimaluste leidmiseks.

    (7)

    Kui mõnes liikmesriigis on selliseid erandlikke toetusmeetmeid konkreetse toote suhtes võetud väga vähe ning toetuse andmisega seotud halduskulud on seetõttu ebaproportsionaalselt suured, peaks kõnealusel liikmesriigil olema võimalus otsustada need meetmed võtmata jätta.

    (8)

    Arvestatakse, et käesoleva määrusega hõlmatud tooted, mis muidu oleks Venemaale eksporditud, on juba suunatud või suunatakse teiste liikmesriikide turgudele. Samade toodete tootjad neis liikmesriikides, kes tavapäraselt oma tooteid Venemaale ei ekspordi, võivad seetõttu kokku puutuda tõsiste turuhäirete ja hindade langusega. Seepärast tuleks turgude täiendava stabiliseerimise eesmärgil teha liidu ajutine finantsabi kättesaadavaks kõigi liikmesriikide tootjatele selliste toodete osas, mis on hõlmatud käesoleva määrusega, kuid asjaomane kogus ei tohiks ületada 3 000 tonni liikmesriigi kohta.

    (9)

    Liikmesriikidel peaks olema võimalus otsustada lubatud kogus (3 000 tonni) kasutamata jätta. Juhul, kui nad selliselt otsustavad, peaksid nad komisjoni õigeaegselt teavitama, et komisjon saaks otsustada kasutamata koguste võimaliku ümbermääramise üle.

    (10)

    Turult kõrvaldamine, saagi koristamata jätmine ja toorelt koristamine on tõhusad kriisiohjemeetmed puu- ja köögivilja sellise ülejäägi puhul, mis on tingitud ajutistest ja ettenägematutest asjaoludest. Liikmesriikidele tuleks anda võimalus jaotada neile määratud kogused ühe või mitme nimetatud meetme vahel, et olemasolevaid koguseid kõige tõhusamalt ära kasutada.

    (11)

    Nii nagu on ette nähtud delegeeritud määrusega (EL) nr 932/2014, tuleks ajutiselt loobuda kehtivast piirangust, mille kohaselt võib toetust saavate turult kõrvaldamiste osakaal olla kuni 5 % turustatud toodangu mahust. Liidu finantsabi tuleks seega anda ka siis, kui turult kõrvaldamiste osakaal ületab 5 % suurust ülemmäära.

    (12)

    Turult kõrvaldamiseks antav liidu ajutine finantsabi peaks põhinema komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 (6) XI lisas sätestatud vastavatel summadel, mis on ette nähtud tasuta jagamise eesmärgil ja muul sihtotstarbel turult kõrvaldamiseks. Selliste toodete maksimaalsed toetussummad, mille jaoks ei ole rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 XI lisas summat kindlaks määratud, tuleks sätestada käesolevas määruses.

    (13)

    Võttes arvesse, et rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 XI lisas tomatite jaoks sätestatud summadega osutatakse töötlemiseks ette nähtud tomatite ja värskelt tarbimiseks ette nähtud tomatite turustusaastale, on asjakohane täpsustada, et käesoleva määruse kohaldamisel hõlmab värskelt tarbimiseks ette nähtud tomatite suhtes kohaldatav maksimumsumma ajavahemikku 1. novembrist kuni 31. maini.

    (14)

    Pidades silmas erakorralisi turuhäireid ja tagamaks, et kõik puu- ja köögiviljatootjad saaksid liidult ajutist finantsabi, tuleks abi laiendada nendele puu- ja köögiviljatootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed.

    (15)

    Selleks et soodustada turult kõrvaldatud puu- ja köögivilja tasuta jagamist teatavatele organisatsioonidele, näiteks heategevusorganisatsioonidele ja koolidele, või mis tahes muudeks liikmesriigi poolt heakskiidetud samaväärseteks sihtotstarveteks, tuleks rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 XI lisas sätestatud maksimumsummasid kohaldada täies ulatuses ka nende tootjate suhtes, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed. Kui turult kõrvaldamised leiavad aset muuks sihtotstarbeks kui tasuta jagamiseks, peaksid asjaomased tootjad saama 50 % sätestatud maksimumsummadest. Sellega seoses peaksid tootjad, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, vastama samadele või sarnastele tingimustele kui tootjaorganisatsioonid. Seetõttu tuleks nii nende kui ka tunnustatud tootjaorganisatsioonide suhtes kohaldada määruse (EL) nr 1308/2013 ja rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 asjaomaseid sätteid.

    (16)

    Tootjaorganisatsioonid on puu- ja köögiviljasektori selgroog, mistõttu on nad sobiv üksus, kelle kaudu tagada turult kõrvaldamiseks ette nähtud liidu ajutise finantsabi maksmine neile tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed. Tootjaorganisatsioonid peaksid selleks, et tagada ajutise finantsabi maksmine tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, sõlmima nende tootjatega asjakohase lepingu. Kuna kõigis liikmesriikides ei ole tarnimise korraldamine puu- ja köögiviljaturul ühteviisi organiseeritud, on asjakohane võimaldada liikmesriigi pädeval asutusel maksta nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel liidu finantsabi otse tootjatele.

    (17)

    Käesolevas määruses peaksid liikmesriigid kindlaks määrama saagi koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest ette nähtud hektaripõhise toetussumma nii, et see ei hõlmaks rohkem kui 90 % muuks sihtotstarbeks kui tasuta jagamiseks tehtud kõrvaldamise suhtes kohaldatavast maksimaalsest toetussummast, mis on sätestatud rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 XI lisas, või nende toodete eest, mille puhul ei ole kõnealuses lisas summat kehtestatud. Värskelt tarbimiseks ette nähtud tomatite puhul peaks liikmesriikide poolt arvesse võetav toetussumma ajavahemikul 1. novembrist kuni 31. maini olema rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 XI lisas sätestatud summa. Saagi koristamata jätmist tuleks toetada isegi siis, kui tavapärase tootmistsükli jooksul on asjaomaselt tootmisalalt kaubanduslikku toodangut saadud.

    (18)

    Kui on vaja hallata turule otsest mõju avaldavaid suuremaid koguseid, koondavad tootjaorganisatsioonid tarneid ja on võimelised tegutsema kiiremini kui tootjad, kes ei ole selliste organisatsioonide liikmed. Selleks et muuta käesoleva määrusega ettenähtud erakorraliste toetusmeetmete rakendamine tõhusamaks ja kiirendada turu stabiliseerimist, on asjakohane suurendada tunnustatud tootjaorganisatsioonidesse kuuluvatele tootjatele muuks kui tasuta jagamiseks antavat liidu ajutist finantsabi 75 %ni asjaomastest maksimumsummadest, mis on ette nähtud toetuseks muul sihtotstarbel turult kõrvaldamise puhul.

    (19)

    Nagu turult kõrvaldamise puhul tuleks liidu ajutist finantsabi saagi koristamata jätmiseks ja toorelt koristamiseks laiendada tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed. Finantsabi peaks moodustama 50 % tootjaorganisatsioonidele kehtestatud maksimaalsetest toetussummadest.

    (20)

    Kuna tootjaid, kes ei ole tootjaorganisatsiooni liikmed, on palju ja kuna on vaja teha usaldusväärset ja teostatavat kontrolli, ei tuleks liidu ajutist finantsabi anda tootjaorganisatsiooni mittekuuluvatele tootjatele selliste puu- ja köögiviljade toorelt koristamiseks, mille tavapärane saagikoristus on juba alanud, või saagi koristamata jätmiseks, kui kaubanduslikku toodangut on saadud asjaomaselt tootmisalalt tavapärase tootmistsükli jooksul. Seega tuleks selliste tootjate suhtes, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, kohaldada määruse (EL) nr 1308/2013 ja rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 asjaomaseid sätteid, mida kohaldatakse ka tunnustatud tootjaorganisatsioonide suhtes.

    (21)

    Liikmesriigi pädev asutus peaks maksma liidu ajutist finantsabi saagi koristamata jätmiseks ja toorelt koristamiseks otse tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed. Nimetatud pädev asutus peaks maksma asjaomased summad tootjatele kooskõlas rakendusmäärusega (EL) nr 543/2011 ning asjaomaste siseriiklike eeskirjade ja menetlustega.

    (22)

    Tagamaks, et teatavate puu- ja köögiviljade tootjatele antavat liidu ajutist finantsabi kasutatakse sihtotstarbeliselt, ja liidu eelarve tõhusa kasutamise kindlustamiseks, peaksid liikmesriigid tegema mõistlikul määral kontrolli. Eelkõige tuleb teostada dokumentide, identsuse ja füüsilist kontrolli ning kohapealset kontrolli, mis hõlmab piisaval hulgal tooteid, piirkondi, tootjaorganisatsioone ja tootjaid, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed. Liikmesriigid peaksid tagama, et tomatite turult kõrvaldamine, toorelt koristamine ja koristamata jätmine hõlmab ainult värskelt tarbimiseks ette nähtud tomatisorte.

    (23)

    Liikmesriigid peaksid komisjoni teavitama tootjaorganisatsioonide ja organisatsioonidesse mittekuuluvate tootjate regulaarselt tehtud toimingutest.

    (24)

    Selleks et vältida tõsiseid ja pikaajalisi turuhäireid ning tulemuslikult tagada hindade stabiliseerimine, on vaja praegu kehtivate, aga 30. juunist 2016 kehtetuks muutvate toetusmeetmete katkematut jätkumist. Seepärast peaks käesolev määrus jõustuma selle avaldamise päeval ning seda tuleks kohaldada alates kõnealusest päevast või 1. juulist 2016, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    1.   Käesolevas määruses sätestatakse eeskirjad, milles käsitletakse liidu finantsabi selliste ajutiste toetusmeetmete jaoks, mida antakse määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 154 kohaselt tunnustatud puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonidele ning tootjatele, kes ei ole nimetatud organisatsioonide liikmed.

    Kõnealused ajutised liidu toetusmeetmed hõlmavad turult kõrvaldamist, saagi koristamata jätmist ja toorelt koristamist.

    2.   Lõikes 1 osutatud toetust kohaldatakse järgmiste puu- ja köögiviljasektori värskelt tarbimiseks ette nähtud toodete suhtes:

    a)

    CN-koodi 0702 00 00 alla kuuluvad tomatid;

    b)

    CN-koodi 0706 10 00 alla kuuluvad porgandid;

    c)

    CN-koodi 0704 90 10 alla kuuluvad kapsad;

    d)

    CN-koodi 0709 60 10 alla kuuluvad paprikad;

    e)

    CN-koodi 0704 10 00 alla kuuluvad lillkapsad ja spargelkapsad;

    f)

    CN-koodi 0707 00 05 alla kuuluvad kurgid;

    g)

    CN-koodi 0707 00 90 alla kuuluvad kornišonid;

    h)

    CN-koodi 0709 51 00 alla kuuluvad seened perekonnast Agaricus;

    i)

    CN-koodi 0808 10 alla kuuluvad õunad;

    j)

    CN-koodi 0808 30 alla kuuluvad pirnid;

    k)

    CN-koodi 0809 40 05 alla kuuluvad ploomid;

    l)

    CN-koodide 0810 20, 0810 30 ja 0810 40 alla kuuluvad marjad;

    m)

    CN-koodi 0806 10 10 alla kuuluvad värsked lauaviinamarjad;

    n)

    CN-koodi 0810 50 00 alla kuuluvad kiivid;

    o)

    CN-koodi 0805 10 20 alla kuuluvad magusad apelsinid;

    p)

    CN-koodi 0805 20 10 alla kuuluvad klementiinid;

    q)

    CN-koodide 0805 20 30, 0805 20 50, 0805 20 70 ja 0805 20 90 alla kuuluvad mandariinid, (sh tangeriinid ja satsumad), vilkingid jms tsitrushübriidid.

    r)

    CN-koodi 0805 50 10 alla kuuluvad sidrunid;

    s)

    CN-koodi 0809 30 alla kuuluvad virsikud ja nektariinid;

    t)

    CN-koodi 0809 29 00 alla kuuluvad maguskirsid;

    u)

    CN-koodi 0810 70 00 alla kuuluvad hurmaad.

    3.   Lõikes 1 osutatud toetus hõlmab toiminguid, mis on teostatud ajavahemikul alates 1. juulist 2016 või käesoleva määruse jõustumise kuupäevast, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem, kuni artikli 2 lõikes 1 sätestatud koguste ammendumiseni igas asjaomases liikmesriigis või 30. juunini 2017, olenevalt sellest, kumb kuupäev on varasem.

    4.   Kui teatavate toodete liidust Venemaale importimise olukord muutub enne 30. juunit 2017, võib komisjon käesolevat määrust vastavalt muuta või selle tühistada.

    Artikkel 2

    Maksimumkoguste määramine liikmesriikidele

    1.   Artikli 1 lõikes 1 osutatud finantsabi toetusmeetmete jaoks antakse liikmesriikidele vastavalt I lisas sätestatud tootekogustele.

    Kõnealune finantsabi tehakse kõigile liikmesriikidele kättesaadavaks ka artikli 1 lõikes 2 osutatud toodete turult kõrvaldamise, toorelt koristamise või koristamata jätmise eest, mille määrab kindlaks liikmesriik, tingimusel et asjaomane täiendav kogus ei ületa 3 000 tonni liikmesriigi kohta.

    2.   Arvestades lõikes 1 osutatud koguseid liikmesriigi kohta, võivad liikmesriigid artikli 1 lõikes 2 osutatud iga toote puhul määrata kindlaks:

    a)

    turult kõrvaldatavad kogused tasuta jagamiseks;

    b)

    turult kõrvaldatavad kogused muuks otstarbeks kui tasuta jagamiseks;

    c)

    toorelt koristamise ja koristamata jätmise vastava pindala.

    3.   Kui liikmesriigis ajavahemikul 8. augustist 2015 kuni 30. juunini 2016 vastavalt delegeeritud määrusele (EL) nr 1031/2014 turult tegelikult kõrvaldatud selliste toodete kogused, mille kategooria on määratletud kõnealuse määruse Ib lisas, on alla 5 % kõnealusele liikmesriigile eraldatud üldkogustest kõnealuse kategooria toodete puhul, võib liikmesriik otsustada jätta talle vastavalt I lisale eraldatud koguse kasutamata. Sel juhul peab asjaomane liikmesriik komisjonile oma otsusest teatama 31. oktoobriks 2016. Alates teate esitamisest ei ole asjaomases liikmesriigis kõnealusesse kategooriasse kuuluvate toodetega seotud turult kõrvaldamine, koristamata jätmine ja toorelt koristamine finantsabi jaoks rahastamiskõlblikud.

    4.   Liikmesriigid võivad otsustada 31. oktoobriks 2016 jätta kasutamata lõike 1 teises lõigus osutatud 3 000 tonni suuruse koguse või osa sellest. Samaks kuupäevaks peab asjaomane liikmesriik teatama komisjonile kõikidest kasutamata kogustest. Alates asjaomases liikmesriigis konkreetses tootekategoorias turult kõrvaldamise, koristamata jätmise ja toorelt koristamise kohta teate esitamisest ei ole liikmesriik käesoleva määruse kohase finantsabi jaoks rahastamiskõlblik.

    Artikkel 3

    Koguste määramine tootjatele

    Liikmesriigid määravad artikli 2 lõikes 1 osutatud kogused tootjaorganisatsioonidele ja sellistele tootjatele, kes ei kuulu tootjaorganisatsiooni, taotluste esitamise järjekorra alusel.

    Liikmesriigid võivad otsustada seada sisse teistsuguse koguste määramise süsteemi, tingimusel et loodud süsteem põhineb objektiivsetel ja mittediskrimineerivatel kriteeriumidel. Selle jaoks võivad liikmesriigid võtta arvesse Venemaa impordikeelu mõju ulatust asjaomastele tootjatele.

    Artikkel 4

    Üldsätted selliste meetmete kohta, mida tootjaorganisatsioonid võtavad turult kõrvaldamise, koristamata jätmise ja toorelt koristamise eesmärgil

    1.   Toetust turult kõrvaldamiseks, koristamata jätmiseks ja toorelt koristamiseks, mis tootjaorganisatsioonid on teinud käesoleva määruse kohaselt, antakse tootjaorganisatsioonidele isegi siis, kui nende rakenduskavades või liikmesriikide riiklikes strateegiates ei sisaldu selliseid toiminguid.

    Esimeses lõigus osutatud toetust ei võeta arvesse, kui arvutatakse ülemmäära, millele on osutatud määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 34 lõikes 2.

    Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 32 lõiget 2 ja rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 55 lõiget 4 ei kohaldata seoses käesoleva määruse kohase finantsabiga.

    2.   Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 33 lõike 3 neljandas lõigus osutatud ühe kolmandiku suurust ülemmäära ja rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 66 lõike 3 punktis c osutatud rakendusfondi suurendamist 25 % ulatuses suurimast ülemmäärast ei kohaldata kulude suhtes, mis on seotud käesoleva määruse kohase turult kõrvaldamise, koristamata jätmise ja toorelt koristamisega.

    3.   Kooskõlas artiklitega 5 ja 7 tekkinud kulud moodustavad osa tootjaorganisatsioonide rakendusfondist.

    4.   Kui tootjaorganisatsiooni tunnustamine on peatatud vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 114 lõikele 2, loetakse artiklite 6 ja 8 kohaldamisel kõnealuse tootjaorganisatsiooni liikmeid tootjateks, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed.

    Artikkel 5

    Finantsabi tootjaorganisatsioonidele turult kõrvaldamise eest

    1.   Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 34 lõikes 4 ja rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 79 lõikes 2 osutatud 5 % suurust ülemmäära ei kohaldata käesoleva määruse kohaste toimingute suhtes.

    2.   Tootjaorganisatsioonidele turult kõrvaldamise eest antava finantsabi maksimumsummad on sätestatud II lisas.

    3.   Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 34 lõikest 1 on muuks sihtotstarbeks kui tasuta jagamiseks ette nähtud turult kõrvaldamiste eest antav finantsabi 75 % käesoleva määruse II lisas osutatud muuks sihtotstarbeks antava toetuse ülemmääradest.

    Artikkel 6

    Finantsabi turult kõrvaldamise eest tootjatele, kes ei ole tootjaorganisatsioonide liikmed

    1.   Tasuta jagamise eesmärgil turult kõrvaldamise eest antava finantsabi maksimumsummad tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, on sätestatud II lisas.

    Muu kui tasuta jagamise eesmärgil turult kõrvaldamise eest antava finantsabi maksimumsummad tootjatele, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, on 50 % II lisas sätestatud summadest.

    2.   Tootjad, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, peavad sellise organisatsiooniga sõlmima lepingu kogu tarnitavate toodete koguse kohta. Tootjaorganisatsioonid võtavad arvesse kõiki mõistlikke taotlusi tootjatelt, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsioonide liikmed. Sõltumatute tootjate tarnitavad kogused peavad olema kooskõlas piirkondliku saagikuse ja asjaomase pindalaga.

    Tootjatele, kes ei ole ühegi tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, maksab finantsabi tootjaorganisatsioon, kellega nad sellise lepingu on sõlminud.

    Tegelikele kuludele vastavad summad, mis tekivad tootjaorganisatsioonidele kõnealuste toodete turult kõrvaldamise käigus, jätab tootjaorganisatsioon endale. Nende kulude tõendamiseks esitatakse arved.

    3.   Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, nagu tootjate vähene organiseeritus asjaomases liikmesriigis, võivad liikmesriigid diskrimineerimist vältival viisil lubada tootjatel, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, lõikes 2 osutatud lepingu sõlmimise asemel esitada liikmesriigi pädevale asutusele teate tarnitava koguse kohta. Sellise teate puhul kohaldatakse mutatis mutandis rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artiklit 78. Sõltumatute tootjate tarnitavad kogused peavad olema kooskõlas piirkondliku saagikuse ja asjaomase pindalaga.

    Sellisel juhul maksab liikmesriigi pädev asutus finantsabi otse tootjale. Selleks võtavad liikmesriigid vastu uusi või kohaldavad olemasolevaid siseriiklikke õigusakte või menetlusi.

    4.   Määrust (EL) nr 1308/2013 ja rakendusmäärust (EL) nr 543/2011 ning käesoleva määruse artiklit 4 kohaldatakse mutatis mutandis käesoleva artikli suhtes.

    Artikkel 7

    Finantsabi tootjaorganisatsioonidele koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest

    1.   Erandina rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 85 lõikest 4 määravad liikmesriigid kindlaks saagi koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest ette nähtud hektaripõhised toetussummad, mis hõlmavad nii liidu finantsabi kui ka tootjaorganisatsioonide panust, nii et need ei hõlma üle 90 % muuks sihtotstarbeks kui tasuta jagamiseks ette nähtud turult kõrvaldamiste suhtes kohaldatavatest toetussummadest, mis on sätestatud käesoleva määruse II lisas. Toorelt koristamise toetus hõlmab üksnes tooteid, mis on füüsiliselt põllul ja mis tegelikult koristatakse toorelt.

    Erandina määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 34 lõikest 4 on liidu finantsabi koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest 75 % summadest, mille liikmesriik on esimese lõigu kohaselt kindlaks määranud.

    2.   Erandina rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 85 lõike 3 esimesest lõigust võib kohaldada kõnealuse määruse artikli 84 lõike 1 punktis b osutatud koristamata jätmise meetmeid isegi siis, kui kaubanduslik toodang asjaomaselt alalt on koristatud tavapärase tootmistsükli jooksul. Sellisel juhul vähendatakse proportsionaalselt käesoleva artikli lõikes 1 osutatud toetussummasid, võttes arvesse juba koristatud toodangut, mis on kindlaks tehtud asjaomaste tootjaorganisatsioonide laoarvestuse ja finantskontode põhjal.

    Artikkel 8

    Finantsabi saagi koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest tootjatele, kes ei ole tootjaorganisatsioonide liikmed

    1.   Erandina rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 85 lõikest 3 kohaldatakse järgmist:

    a)

    toorelt koristamise toetus hõlmab ainult neid tooteid, mis on füüsiliselt põldudel, mis tegelikult koristatakse toorelt ja mille tavapärane koristamine ei ole alanud;

    b)

    koristamata jätmise meetmeid ei võeta, kui asjaomaselt tootmisalalt on kaubanduslik toodang koristatud tavapärase tootmistsükli jooksul;

    c)

    toorelt koristamist ja saagi koristamata jätmist ei tohi mingil juhul kohaldada ühe ja sama toote ning sama ala suhtes.

    2.   Finantsabi saagi koristamata jätmise ja toorelt koristamise eest on 50 % summadest, mis liikmesriigid on kehtestanud vastavalt artikli 7 lõikele 1.

    3.   Tootjad, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed, saadavad liikmesriigi pädevale asutusele asjakohase teate vastavalt liikmesriigi poolt rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 85 lõike 1 punkti a kohaselt vastu võetud üksikasjalikele sätetele.

    4.   Liikmesriigi pädev asutus maksab finantsabi otse tootjale. Selleks võtavad liikmesriigid vastu uusi või kohaldavad olemasolevaid siseriiklikke õigusakte või menetlusi.

    5.   Määrust (EL) nr 1308/2013 ja rakendusmäärust (EL) nr 543/2011 kohaldatakse mutatis mutandis käesoleva artikli suhtes.

    Artikkel 9

    Turult kõrvaldamise ning koristamata jätmise ja toorelt koristamise kontroll

    1.   Artiklites 5 ja 6 osutatud turult kõrvaldamise suhtes kohaldatakse:

    a)

    esimese astme kontrolli kooskõlas rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikliga 108. Selline kontroll hõlmab siiski vähemalt 10 % turult kõrvaldatud toodete kogusest ja vähemalt 10 % tootjaorganisatsioonidest, kes saavad käesoleva määruse artiklis 5 osutatud finantsabi.

    Artikli 6 lõikes 3 osutatud turult kõrvaldamise puhul hõlmab esimese astme kontroll siiski 100 % turult kõrvaldatud toodete kogusest;

    b)

    teise astme kontrolli kooskõlas rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikliga 109. Kohapealne kontroll hõlmab vähemalt 40 % üksustest, mille suhtes kohaldatakse esimese astme kontrolli, ja vähemalt 5 % turult kõrvaldatud toodete kogusest.

    2.   Artiklites 7 ja 8 osutatud koristamata jätmise ja toorelt koristamise suhtes kohaldatakse rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artiklis 110 sätestatud kontrolli ja tingimusi, välja arvatud nõuet, et saak ei tohi olla osaliselt koristatud, kui kohaldatakse käesoleva määruse artikli 7 lõikes 2 sätestatud erandit. Kontroll hõlmab vähemalt 25 % asjaomastest tootmisaladest.

    Artiklis 8 osutatud koristamata jätmise ja toorelt koristamise puhul kontrollitakse 100 % asjaomastest tootmisaladest.

    3.   Liikmesriigid võtavad asjakohased kontrollimeetmed, millega tagatakse, et tomatite turult kõrvaldamine, tomatisaagi koristamata jätmine ja tomatite toorelt koristamine hõlmab ainult värskelt tarbimiseks ette nähtud tomatisorte.

    Artikkel 10

    Finantsabi taotlemine ja väljamaksmine

    1.   Artiklites 5 ja 7 osutatud finantsabi saamiseks esitavad tootjaorganisatsioonid taotluse 31. juuliks 2017.

    2.   Tootjad, kes ei ole tunnustatud tootjaorganisatsiooni liikmed ega ole sõlminud lepingut tunnustatud tootjaorganisatsiooniga, esitavad ise 31. juuliks 2017 liikmesriigi määratud pädevatele asutustele taotluse artiklites 6 ja 8 osutatud finantsabi saamiseks.

    3.   Finantsabi saamise taotlustega peavad kaasas olema tõendavad dokumendid, milles põhjendatakse liidu asjaomase finantsabi suurust, ja kirjalik kinnitus, et taotleja ei ole saanud ega saa käesoleva määruse alusel toetuskõlblikuna käsitatavate toimingute eest muud liidu ega riiklikku toetust ega kindlustuspoliisi alusel antavat hüvitist.

    Artikkel 11

    Teated

    1.   Iga kuu esimesel päeval kuni 1. oktoobrini 2017 teatavad liikmesriigid komisjonile iga toote kohta järgmised andmed:

    a)

    tasuta jagamiseks turult kõrvaldatud kogused;

    b)

    muul sihtotstarbel kui tasuta jagamiseks turult kõrvaldatud kogused;

    c)

    toorelt koristamise ja koristamata jätmise ekvivalentne pindala;

    d)

    punktides a, b ja c osutatud koguste ja pindalade puhul kantud kulud kokku.

    Teadetes antakse teada ainult tehtud toimingutest.

    Kõnealuste teadete puhul kasutavad liikmesriigid III lisas esitatud teabevormi.

    2.   Esimese teate koostamisel teatavad liikmesriigid komisjonile toetussummad, mille nad on kindlaks määranud vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 79 lõikele 1 või artikli 85 lõikele 4 ning käesoleva määruse artiklitele 5 ja 8, kasutades IV lisas esitatud teabevorme.

    Artikkel 12

    Liidu finantsabi maksmine

    Liikmesriikide kulud seoses käesoleva määruse kohaste maksetega on liidu finantsabi jaoks rahastamiskõlblikud üksnes siis, kui need on välja makstud 30. septembriks 2017.

    Artikkel 13

    Jõustumine ja kohaldamine

    Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

    Seda kohaldatakse alates 1. juulist 2016 või selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 10. juuni 2016

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.

    (2)  Komisjoni 21. augusti 2014. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 913/2014, millega kehtestatakse ajutised erakorralised toetusmeetmed virsiku- ja nektariinitootjate jaoks (ELT L 248, 22.8.2014, lk 1).

    (3)  Komisjoni 29. augusti 2014. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 932/2014, millega kehtestatakse ajutised erakorralised toetusmeetmed teatavate puu- ja köögiviljade tootjate jaoks ning muudetakse delegeeritud määrust (EL) nr 913/2014 (ELT L 259, 30.8.2014, lk 2).

    (4)  Komisjoni 29. septembri 2014. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1031/2014, millega kehtestatakse täiendavad ajutised erakorralised toetusmeetmed teatavate puu- ja köögiviljade tootjatele (ELT L 284, 30.9.2014, lk 22).

    (5)  Komisjoni 7. augusti 2015. aasta delegeeritud määrus (EL) 2015/1369, millega muudetakse delegeeritud määrust (EL) nr 1031/2014, millega kehtestatakse täiendavad ajutised erakorralised toetusmeetmed teatavate puu- ja köögiviljade tootjatele (ELT L 211, 8.8.2015, lk 17).

    (6)  Komisjoni 7. juuni 2011. aasta rakendusmäärus (EL) nr 543/2011, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses puu- ja köögiviljasektori ning töödeldud puu- ja köögivilja sektoriga (ELT L 157, 15.6.2011, lk 1).


    I LISA

    Artikli 2 lõikes 1 osutatud toodete maksimumkogused liikmesriigi kohta

    (tonnides)

     

    Õunad ja pirnid

    Ploomid, lauaviinamarjad ja kiivid

    Tomatid, porgandid, paprikad, kurgid ja kornišonid

    Apelsinid, klementiinid, mandariinid ja sidrunid

    Virsikud ja nektariinid

    Bulgaaria

     

     

     

     

    300

    Belgia

    25 700

     

    5 000

     

     

    Saksamaa

    1 900

     

     

     

     

    Kreeka

    800

    4 900

    400

    2 400

    6 300

    Hispaania

    2 300

    1 500

    6 900

    16 600

    11 500

    Prantsusmaa

    3 600

     

    1 000

     

    100

    Horvaatia

    600

     

     

    1 000

     

    Itaalia

    5 300

    4 600

    200

    1 000

    2 800

    Küpros

     

     

     

    3 600

     

    Läti

    200

     

    400

     

     

    Leedu

     

     

    900

     

     

    Ungari

     

    100

     

     

     

    Madalmaad

    6 900

     

    6 800

     

     

    Austria

    600

     

     

     

     

    Poola

    88 900

    500

    9 400

     

    600

    Portugal

    1 100

     

     

     

     


    II LISA

    Maksimumsummad artiklites 5, 6 ja 7 osutatud turult kõrvaldamise eest

    (eurot/100 kg)

    Toode

    Maksimumtoetus

    Tasuta jagamiseks

    Muudeks sihtotstarveteks

    Lillkapsas

    15,69

    10,52

    Tomatid

    27,45

    18,30

    Õunad

    16,98

    13,22

    Värsked lauaviinamarjad

    39,16

    26,11

    Nektariinid

    26,90

    26,90

    Virsikud

    26,90

    26,90

    Pirnid

    23,85

    15,90

    Apelsinid

    21,00

    21,00

    Mandariinid

    19,50

    19,50

    Klementiinid

    22,16

    19,50

    Satsumad

    19,50

    19,50

    Sidrunid

    23,99

    19,50

    Porgandid

    12,81

    8,54

    Peakapsad

    5,81

    3,88

    Paprikad

    44,40

    30,00

    Spargelkapsad

    15,69

    10,52

    Kurgid ja kornišonid

    24,00

    16,00

    Seened

    43,99

    29,33

    Ploomid

    34,00

    20,40

    Marjad

    12,76

    8,50

    Kiivid

    29,69

    19,79

    Hurmaad

    21,02

    14,01

    Kirsid

    48,14

    32,09


    III LISA

    Artikli 11 lõikes 1 osutatud teadete vormid

    TEADE TURULT KÕRVALDAMISE KOHTA – TASUTA JAGAMINE

    Liikmesriik: …

    Hõlmatud periood: …

    Kuupäev: …


    Toode

    Tootjaorganisatsioonid

    Sõltumatud tootjad

    Üldkogused

    (t)

    Liidu finantsabi kokku

    (eurodes)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi (eurodes)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi (eurodes)

    Turult kõrvaldamine

    Transport

    Sorteerimine ja pakendamine

    KOKKU

    Turult kõrvaldamine

    Transport

    Sorteerimine ja pakendamine

    KOKKU

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)

    (e) = (b) + (c) + (d)

    (f)

    (g)

    (h)

    (i)

    (j) = (g) + (h) + (i)

    (k) = (a) + (f)

    (l) = (e) + (j)

    Õunad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Pirnid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Õunad ja pirnid kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tomatid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Porgandid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Paprikad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kurgid ja kornišonid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Köögiviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ploomid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Värsked lauaviinamarjad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kiivid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud puuviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Apelsinid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Klementiinid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Mandariinid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Sidrunid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tsitrusviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Virsikud

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nektariinid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Virsikud ja nektariinid kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Peakapsad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Lillkapsad ja spargelkapsad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Seened

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Marjad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kirsid

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Hurmaad

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muu kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    KOKKU

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Märkus: iga teate kohta täidetakse üks Exceli tabel.

    TEADE TURULT KÕRVALDAMISE KOHTA – MUUD SIHTOTSTARBED

    Liikmesriik: …

    Hõlmatud periood: …

    Kuupäev: …


    Toode

    Tootjaorganisatsioonid

    Sõltumatud tootjad

    Üldkogused

    (t)

    Liidu finantsabi kokku

    (eurodes)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi

    (eurodes)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi

    (eurodes)

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)

    (e) = (a) + (c)

    (f) = (b) + (d)

    Õunad

     

     

     

     

     

     

    Pirnid

     

     

     

     

     

     

    Õunad ja pirnid kokku

     

     

     

     

     

     

    Tomatid

     

     

     

     

     

     

    Porgandid

     

     

     

     

     

     

    Paprikad

     

     

     

     

     

     

    Kurgid ja kornišonid

     

     

     

     

     

     

    Köögiviljad kokku

     

     

     

     

     

     

    Ploomid

     

     

     

     

     

     

    Värsked lauaviinamarjad

     

     

     

     

     

     

    Kiivid

     

     

     

     

     

     

    Muud puuviljad kokku

     

     

     

     

     

     

    Apelsinid

     

     

     

     

     

     

    Klementiinid

     

     

     

     

     

     

    Mandariinid

     

     

     

     

     

     

    Sidrunid

     

     

     

     

     

     

    Tsitrusviljad kokku

     

     

     

     

     

     

    Virsikud

     

     

     

     

     

     

    Nektariinid

     

     

     

     

     

     

    Virsikud ja nektariinid kokku

     

     

     

     

     

     

    Peakapsad

     

     

     

     

     

     

    Lillkapsad ja spargelkapsad

     

     

     

     

     

     

    Seened

     

     

     

     

     

     

    Marjad

     

     

     

     

     

     

    Kirsid

     

     

     

     

     

     

    Hurmaad

     

     

     

     

     

     

    Muu kokku

     

     

     

     

     

     

    KOKKU

     

     

     

     

     

     

    Märkus: iga teate kohta täidetakse üks Exceli tabel.

    TEADE SAAGI KORISTAMATA JÄTMISE JA TOORELT KORISTAMISE KOHTA

    Liikmesriik: …

    Hõlmatud periood: …

    Kuupäev: …


    Toode

    Tootjaorganisatsioonid

    Sõltumatud tootjad

    Üldkogus

    (t)

    Liidu finantsabi kokku (eurodes)

    Piirkond

    (ha)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi (eurodes)

    Piirkond

    (ha)

    Kogused

    (t)

    Liidu finantsabi (eurodes)

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)

    (e)

    (f)

    (g) = (b) + (e)

    (h) = (c) + (f)

    Õunad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Pirnid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Õunad ja pirnid kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tomatid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Porgandid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Paprikad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kurgid ja kornišonid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Köögiviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ploomid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Värsked lauaviinamarjad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kiivid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muud puuviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    Apelsinid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Klementiinid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Mandariinid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Sidrunid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Tsitrusviljad kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    Virsikud

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nektariinid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Virsikud ja nektariinid kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    Peakapsad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Lillkapsad ja spargelkapsad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Seened

     

     

     

     

     

     

     

     

    Marjad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Kirsid

     

     

     

     

     

     

     

     

    Hurmaad

     

     

     

     

     

     

     

     

    Muu kokku

     

     

     

     

     

     

     

     

    KOKKU

     

     

     

     

     

     

     

     

    Märkus: iga teate kohta täidetakse üks Exceli tabel.


    IV LISA

    Teadete vormid, mis esitatakse koos esimese teatega vastavalt artikli 11 lõikele 2

    TURULT KÕRVALDAMINE – MUUD SIHTOTSTARBED

    Maksimaalsed toetussummad, mille liikmesriigid on kindlaks määranud vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 79 lõikele 1 ja käesoleva määruse artiklile 5

    Liikmesriik: …

    Kuupäev: …


    Toode

    Tootjaorganisatsiooni panus

    (eurot 100 kg kohta)

    Liidu finantsabi

    (eurot/100 kg)

    Õunad

     

     

    Pirnid

     

     

    Tomatid

     

     

    Porgandid

     

     

    Peakapsad

     

     

    Paprikad

     

     

    Lillkapsad ja spargelkapsad

     

     

    Kurgid ja kornišonid

     

     

    Seened

     

     

    Ploomid

     

     

    Marjad

     

     

    Värsked lauaviinamarjad

     

     

    Kiivid

     

     

    Apelsinid

     

     

    Klementiinid

     

     

    Mandariinid

     

     

    Sidrunid

     

     

    Virsikud

     

     

    Nektariinid

     

     

    Kirsid

     

     

    Hurmaad

     

     

    SAAGI KORISTAMATA JÄTMINE JA TOORELT KORISTAMINE

    Maksimaalsed toetussummad, mille liikmesriigid on kindlaks määranud vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 85 lõikele 4 ja käesoleva määruse artiklile 7

    Liikmesriik: …

    Kuupäev: …


    Toode

    Avamaal

    Kasvuhoones

    Tootjaorganisatsiooni panus

    (eurot/ha)

    Liidu finantsabi

    (eurot/ha)

    Tootjaorganisatsiooni panus

    (eurot/ha)

    Liidu finantsabi

    (eurot/ha)

    Õunad

     

     

     

     

    Pirnid

     

     

     

     

    Tomatid

     

     

     

     

    Porgandid

     

     

     

     

    Peakapsad

     

     

     

     

    Paprikad

     

     

     

     

    Lillkapsad ja spargelkapsad

     

     

     

     

    Kurgid ja kornišonid

     

     

     

     

    Seened

     

     

     

     

    Ploomid

     

     

     

     

    Marjad

     

     

     

     

    Värsked lauaviinamarjad

     

     

     

     

    Kiivid

     

     

     

     

    Apelsinid

     

     

     

     

    Klementiinid

     

     

     

     

    Mandariinid

     

     

     

     

    Sidrunid

     

     

     

     

    Virsikud

     

     

     

     

    Nektariinid

     

     

     

     

    Kirsid

     

     

     

     

    Hurmaad

     

     

     

     


    Top