Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0941

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2015/941, 9. juuni 2015, ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vahelise stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu teatava rakenduskorra kohta (kodifitseeritud tekst)

ELT L 160, 25.6.2015, p. 76–83 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/941/oj

25.6.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 160/76


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2015/941,

9. juuni 2015,

ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vahelise stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu teatava rakenduskorra kohta

(kodifitseeritud)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu määrust (EÜ) nr 153/2002 (2) on korduvalt oluliselt muudetud (3). Selguse ja otstarbekuse huvides tuleks kõnealune määrus kodifitseerida.

(2)

Ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vaheline stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping (4) (SAL), kirjutati alla 9. aprillil 2001 Luxembourgis ja jõustus 1. aprillil 2004.

(3)

Vaja on kehtestada SALi teatavate sätete rakenduskord.

(4)

SAL sätestab, et teatavaid endisest Jugoslaavia Makedoonia vabariigist pärinevaid tooteid võib liitu importida tariifikvootide piires ja kohaldades tollimaksu vähendatud määra. Seepärast on vaja ette näha sätted tollimaksu vähendatud määra arvutamiseks.

(5)

SAL määrab kindlaks tooted, mille puhul kõnealuseid tariifseid meetmeid kohaldatakse, asjaomased mahud (ja nende suurendamise), kohaldatavad tollimaksud, kohaldamisajad ja kõlblikkuskriteeriumid.

(6)

Lihtsuse ja liidu tariifikvootide rakendamist käsitlevate määruste õigeaegse avaldamise huvides tuleks ette näha, et komisjon, keda abistab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 (5) artiklis 229 asutatud komitee, võtab vastu määrused, millega avatakse „baby beef”-toodete tariifikvoodid ja sätestatakse nende haldamine.

(7)

Tuleks ette näha, et komisjon, keda abistab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 952/2013 (6) artikli 285 kohaselt loodud komitee, võtab vastu määrused, millega avatakse tariifikvoodid, mida võidakse anda SALi artikli 29 alusel peetavate edasiste tariifsete soodustuste läbirääkimiste tulemusel ja sätestatakse nende tariifikvootide haldamine.

(8)

Kui sooduskohtlemisest tulenevalt on väärtuseline tollimaks kuni üks protsent või koguseline tollimaks kuni üks euro, tuleks tollimaksud täielikult peatada.

(9)

SALi kahepoolsete kaitseklauslite rakendamine eeldab ühetaolisi tingimusi kaitsemeetmete ja muude meetmete võtmiseks. Need meetmed tuleks võtta kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 (7).

(10)

Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, mis on seotud erandlike ja otsustava tähtsusega asjaoludega SALi artikli 37 lõike 4 punkti b ja artikli 38 lõike 4 tähenduses, ning kui tungiv kiireloomulisus seda nõuab, peaks komisjon võtma vastu viivitamata kohaldatavad rakendusaktid,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesoleva määrusega kehtestatakse teatav kord ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vahelise stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu (SAL) teatavate sätete rakendamise üksikasjade vastuvõtmiseks.

Artikkel 2

Soodustused „baby beef”-toodetele

Komisjon võtab kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega vastu „baby beef”-toodete tariifikvoote käsitlevad SALi artikli 27 lõike 2 rakendamise üksikasjad.

Artikkel 3

Edasised soodustused

Kui SALi artikli 29 alusel antakse kalandustoodetele tariifikvootide raames lisasoodustusi, võtab komisjon kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega vastu nende tariifikvootide rakendamise üksikasjad.

Artikkel 4

Tollimaksude vähendamine

1.   Kui lõikest 2 ei tulene teisiti, ümardatakse soodustollimaksumäär allapoole kümnendkohani.

2.   Kui lõike 1 kohaselt on soodustollimaksu arvutamise tulemus üks järgmistest, võrdsustatakse soodusmäär täieliku tollimaksust vabastamisega:

a)

väärtuseline tollimaks on 1 % või vähem või

b)

koguseline tollimaks on 1 euro üksiksumma kohta või vähem.

Artikkel 5

Tehnilised kohandused

Käesoleva määruse alusel vastu võetud sätete muudatused ja tehnilised kohandused, mis on vajalikud kombineeritud nomenklatuuri koodide ja TARICi alamrubriikide muutmise tõttu või mis tulenevad liidu ja endise Jugoslaavia Makedoonia vabariigi vahelistest uutest lepingutest, protokollidest, kirjade vahetamisest või muudest dokumentidest, võetakse vastu kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega.

Artikkel 6

Üldine kaitseklausel ja puuduste korral kohaldatavad sanktsioonid

1.   Kui liikmesriik taotleb, et komisjon võtaks SALi artiklites 37 ja 38 sätestatud meetmeid, esitab ta komisjonile ka oma taotluse põhjendamiseks vajaliku teabe.

2.   Kui komisjon leiab liikmesriigi taotlusel või omal algatusel, et SALi artiklites 37 ja 38 sätestatud tingimused on täidetud, siis ta

a)

teavitab omal algatusel tegutsedes liikmesriike viivitamata ning liikmesriigi taotluse alusel tegutsedes viie tööpäeva jooksul pärast taotluse saamist;

b)

konsulteerib käesoleva määruse artikli 12 lõikes 3 nimetatud komiteega ettepandud meetmete üle;

c)

teavitab samal ajal endist Jugoslaavia Makedoonia vabariiki ja teatab talle stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomitees alustatud konsultatsioonidest vastavalt SALi artikli 37 lõikele 4 ja artikli 38 lõikele 3;

d)

annab samal ajal stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomiteele kogu punktis c nimetatud konsultatsioonideks vajaliku teabe.

3.   Lõike 2 punktis c nimetatud konsultatsioonide lõppemisel ja kui teisiti ei ole võimalik, võib komisjon kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega otsustada kas mitte tegutseda või võtta SALi artiklites 37 ja 38 sätestatud asjakohased meetmed.

Kõnealusest otsusest teavitatakse viivitamata nõukogu ning stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomiteed.

Seda otsust kohaldatakse viivitamata.

4.   Konsultatsioonid lõike 2 punktis c osutatud stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomitees loetakse lõppenuks 30 päeva möödumisel samas punktis osutatud teavitamisest.

Artikkel 7

Erandlikud ja otsustava tähtsusega asjaolud

Kui ilmnevad erandlikud ja otsustava tähtsusega asjaolud SALi artikli 37 lõike 4 punkti b ja artikli 38 lõike 4 tähenduses, võib komisjon kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega või kiireloomulistel juhtudel kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikega 5 võtta SALi artiklites 37 ja 38 sätestatud viivitamata kohaldatavad meetmed.

Kui komisjon saab liikmesriigilt taotluse, võtab ta selle kohta vastu otsuse viie tööpäeva jooksul alates taotluse saamisest.

Artikkel 8

Põllumajandus- ja kalatoodete kaitseklausel

Olenemata artiklites 6 ja 7 sätestatud menetlustest, võib vajalikke põllumajandus- ja kalatooteid puudutavaid meetmeid võtta nii SALi artiklite 30 ja 37 alusel või SALi lisade sätete alusel, mis käsitlevad neid tooteid kui ka selle protokolli 3 sätete alusel kooskõlas korraga, mis on sätestatud põllumajandusturgude või kalandus- ja akvakultuuritoodete ühist korraldust käsitlevate asjakohaste normidega, või erisätetega, mis on vastu võetud ELi toimimise lepingu artikli 352 kohaselt ja on kohaldatavad põllumajandus- ja kalatoodete töötlemissaaduste suhtes; seda juhul kui SALi artikli 30 või SALi artikli 37 lõigete 3, 4 ja 5 kohaselt kehtestatud tingimused on täidetud.

Artikkel 9

Dumping

Kui mingi tegevus põhjustab SALi artikli 36 lõikes 1 sätestatud meetmete rakendamise liidu poolt, otsustatakse dumpinguvastaste meetmete kehtestamine vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 (8) sätetele ja SALi artikli 36 lõikes 2 ette nähtud menetlusele.

Artikkel 10

Konkurents

1.   Kui mingi tegevuse puhul võib olla põhjendatud SALi artiklis 69 sätestatud meetmete kohaldamine liidu poolt, otsustab komisjon pärast omal algatusel või liikmesriigi taotlusel kõnealuse juhtumi uurimist, kas selline tegevus on SALiga kooskõlas. Vajaduse korral võtab ta vastu kaitsemeetmed kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega, välja arvatud abiga seotud juhtudel, mille puhul kohaldatakse nõukogu määrust (EÜ) nr 597/2009, (9) millisel juhul võetakse meetmed kõnealuses määruses sätestatud korras. Meetmed võetakse ainult SALi artikli 69 lõikes 5 sätestatud tingimustel.

2.   Kui mingi tegevus võib anda endisele Jugoslaavia Makedoonia vabariigile põhjust kohaldada liidu suhtes meetmeid SALi artikli 69 alusel, otsustab komisjon pärast juhtumi uurimist, kas tegevus on SALis sätestatud põhimõtetega kooskõlas. Vajaduse korral teeb ta asjakohased otsused ELi toimimise lepingu artiklite 101, 102 ja 107 kohaldamisest tulenevate kriteeriumide alusel.

Artikkel 11

Pettus või halduskoostööst hoidumine

1.   SALi artikli 42 tõlgendamisel tähendab hoidumine halduskoostööst, mida on nõutud päritolutõendite tõendamiseks muu hulgas

a)

halduskoostöö puudumist, nagu päritolutõendite väljaandmise ja kontrollimise eest vastutavate tolli- või valitsusasutuste nimetuste ja aadresside või tõendite ehtsust tõendavate pitsatinäidiste edastamata või asjakohasel juhul sellise teabe ajakohastamata jätmist;

b)

korduvat toodete päritolu tõendamise ja muude SALi protokolli 4 nõuete täitmise ning päritolureeglite rikkumise tuvastamist ja takistamise puudumist või ebapiisavust;

c)

korduvat keeldumist või lubamatut viivitust teha komisjoni taotlusel päritolutõendi järelkontroll ja teatada õigeaegselt selle tulemused;

d)

korduvat keeldumist või lubamatut viivitust saada luba viia läbi endises Jugoslaavia Makedoonia vabariigis haldus- ja uurimiskoostöö missioone SALi järgi soodusrežiimi andmiseks vajalike dokumentide ehtsuse või vajaliku teabe õigsuse tõendamiseks või läbi viia või korraldada asjakohaseid uurimisi päritolureeglite rikkumise tuvastamiseks või takistamiseks;

e)

korduvat SALi protokolli 5 kohaste sätete täitmata jätmist vastastikuse tollialase haldusabi andmiseks, kuivõrd see on asjakohane SALi kaubandussätete rakendamiseks.

2.   Kui komisjon leiab liikmesriigi taotlusel või omal algatusel, et SALi artiklis 42 sätestatud tingimused on täidetud, siis ta

a)

teavitab nõukogu;

b)

alustab viivitamata endise Jugoslaavia Makedoonia vabariigiga konsultatsioone SALi artiklis 42 sätestatud asjakohase lahenduse leidmiseks.

Lisaks võib komisjon

a)

paluda liikmesriike võtta kasutusele ettevaatusabinõud, kui on vaja kaitsta liidu finantshuve;

b)

avaldada Euroopa Liidu Teatajas teatise selle kohta, et on põhjendatud kahtlus sätete rakendamise kohta, mis omavad tähtsust SALi artikli 42 rakendamisel.

3.   Kuni lõike 2 esimese lõigu punktis b osutatud konsultatsioonidel on jõutud vastastikku rahuldava lahenduseni, võib komisjon otsustada võtta muid asjakohaseid meetmeid, mida ta peab vajalikuks vastavalt SALi artiklile 42 ning kooskõlas käesoleva määruse artikli 12 lõikes 4 osutatud kontrollimenetlusega.

Artikkel 12

Komiteemenetlus

1.   Käesoleva määruse artikli 2 kohaldamisel abistab komisjoni nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 229 alusel asutatud põllumajandusturgude ühise korralduse komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

2.   Käesoleva määruse artikli 4 kohaldamisel abistab komisjoni määruse (EL) nr 952/2013 artikli 285 alusel asutatud tolliseadustiku komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

3.   Käesoleva määruse artiklite 6, 7, 10 ja 11 kohaldamisel abistab komisjoni Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2015/478 (10) artikli 3 lõike 1 alusel asutatud kaitsemeetmete komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

4.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

5.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 8 koostoimes artikliga 5.

Artikkel 13

Teavitamine

Teatis stabiliseerimis- ja assotsieerimiskomiteele, nagu on nõutud SALis, kuulub liidu nimel tegutseva komisjoni vastutusalasse.

Artikkel 14

Kehtetuks tunnistamine

Määrus (EÜ) nr 153/2002 tunnistatakse kehtetuks.

Viiteid kehtetuks tunnistatud määrusele käsitletakse viidetena käesolevale määrusele ning neid loetakse vastavalt II lisas esitatud vastavustabelile.

Artikkel 15

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamist.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Strasbourg, 9. juuni 2015

Euroopa Parlamendi nimel

president

M. SCHULZ

Nõukogu nimel

eesistuja

Z. KALNIŅA-LUKAŠEVICA


(1)  Euroopa Parlamendi 29. aprilli 2015. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 28. mai 2015. aasta otsus.

(2)  Nõukogu 21. jaanuari 2002. aasta määrus (EÜ) nr 153/2002 ühelt poolt Euroopa ühenduste ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vahelise stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ning Euroopa Ühenduse ja endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi vahelise vahelepingu teatava rakenduskorra kohta (EÜT L 25, 29.1.2002, lk 16).

(3)  Vt I lisa.

(4)  ELT L 84, 20.3.2004, lk 13.

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik (ELT L 269, 10.10.2013, lk 1).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

(8)  Nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1225/2009 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed (ELT L 343, 22.12.2009, lk 51).

(9)  Nõukogu 11. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 597/2009 kaitse kohta subsideeritud impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed (ELT L 188, 18.7.2009, lk 93).

(10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta määrus (EL) 2015/478 impordi ühiste eeskirjade kohta (ELT L 83, 27.3.2015, lk 16).


I LISA

Kehtetuks tunnistatud määrus koos hilisemate muudatustega

Nõukogu määrus (EÜ) nr 153/2002

(EÜT L 25, 29.1.2002, lk 16)

 

Nõukogu määrus (EÜ) nr 3/2003

(EÜT L 1, 4.1.2003, lk 30)

 

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 37/2014

(ELT L 18, 21.1.2014, lk 1)

ainult lisa punkt 8


II LISA

Vastavustabel

Määrus (EÜ) nr 153/2002

Käesolev määrus

Artikkel 1

Artikkel 1

Artikkel 2

Artikkel 2

Artikkel 4

Artikkel 3

Artikkel 6

Artikkel 4

Artikkel 7

Artikkel 5

Artikli 7a lõige 1

Artikli 6 lõige 1

Artikli 7a lõike 5 sissejuhatus

Artikli 6 lõike 2 sissejuhatus

Artikli 7a lõike 5 esimene taane

Artikli 6 lõike 2 punkt a

Artikli 7a lõike 5 teine taane

Artikli 6 lõike 2 punkt b

Artikli 7a lõike 5 kolmas taane

Artikli 6 lõike 2 punkt c

Artikli 7a lõike 5 neljas taane

Artikli 6 lõike 2 punkt d

Artikli 7a lõige 6

Artikli 6 lõige 3

Artikli 7a lõige 10

Artikli 6 lõige 4

Artikkel 7b

Artikkel 7

Artikkel 7c

Artikkel 8

Artikkel 7d

Artikkel 9

Artikkel 7e

Artikkel 10

Artikli 7f lõike 1 sissejuhatus

Artikli 11 lõike 1 sissejuhatus

Artikli 7f lõike 1 esimene taane

Artikli 11 lõike 1 punkt a

Artikli 7f lõike 1 teine taane

Artikli 11 lõike 1 punkt b

Artikli 7f lõike 1 kolmas taane

Artikli 11 lõike 1 punkt c

Artikli 7f lõike 1 neljas taane

Artikli 11 lõike 1 punkt d

Artikli 7f lõike 1 viies taane

Artikli 11 lõike 1 punkt e

Artikli 7f lõike 2 esimese lõigu sissejuhatus

Artikli 11 lõike 2 esimese lõigu sissejuhatus

Artikli 7f lõike 2 esimese lõigu esimene taane

Artikli 11 lõike 2 esimese lõigu punkt a

Artikli 7f lõike 2 esimese lõigu teine taane

Artikli 11 lõike 2 esimese lõigu punkt b

Artikli 7f lõike 2 teise lõigu sissejuhatus

Artikli 11 lõike 2 teise lõigu sissejuhatus

Artikli 7f lõike 2 teise lõigu esimene taane

Artikli 11 lõike 2 teise lõigu punkt a

Artikli 7f lõike 2 teise lõigu teine taane

Artikli 11 lõike 2 teise lõigu punkt b

Artikli 7f lõige 3

Artikli 11 lõige 3

Artikkel 7fa

Artikkel 12

Artikkel 7g

Artikkel 13

Artikkel 14

Artikkel 8

Artikkel 15

I lisa

II lisa


Top