EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0226

2013/226/EL: Nõukogu rakendusotsus, 21. mai 2013 , millega lükatakse tagasi nõukogu rakendusmääruse ettepanek, millega kehtestatakse pärast nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 11 lõike 2 kohast aegumise läbivaatamist lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes ning lõpetatakse aegumise läbivaatamise menetlus Indoneesiast ja Malaisiast pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes niivõrd, kuivõrd ettepanekuga kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes

ELT L 136, 23.5.2013, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/226/oj

23.5.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 136/12


NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS,

21. mai 2013,

millega lükatakse tagasi nõukogu rakendusmääruse ettepanek, millega kehtestatakse pärast nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 11 lõike 2 kohast aegumise läbivaatamist lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes ning lõpetatakse aegumise läbivaatamise menetlus Indoneesiast ja Malaisiast pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes niivõrd, kuivõrd ettepanekuga kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes

(2013/226/EL)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1225/2009 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed, (1) eriti selle artikli 9 lõiget 4 ja artikli 11 lõiget 2,

võttes arvesse ettepanekut, mille Euroopa Komisjon esitas pärast konsulteerimist nõuandekomiteega,

ning arvestades järgmist:

(1)

Indiast, Indoneesiast, Malaisiast, Taiwanist ja Taist pärit polüetüleentereftalaadi impordi suhtes on alates 2000. aastast kohaldatud dumpinguvastaseid meetmeid, mida uuendati 2007. aastal. Paralleelselt on Indiast pärit polüetüleentereftalaadi suhtes alates 2000. aastast kohaldatud tasakaalustusmeetmeid ning kaubanduse kaitse meetmeid kohaldatakse ka Hiinast, Iraanist, Pakistanist ja Araabia Ühendemiraatidest pärit impordi suhtes.

(2)

Kõnealuste dumpinguvastaste meetmete aegumise läbivaatamist alustati 24. veebruaril 2012. Samuti alustati 24. veebruaril 2012 Indiast pärit polüetüleentereftalaadi impordi suhtes kohaldatavate tasakaalustusmeetmete aegumise läbivaatamist. Nõukogu on heaks kiitnud komisjoni ettepaneku säilitada kõnealused tasakaalustusmeetmed.

(3)

Määruse (EÜ) nr 1225/2009 (dumpinguvastane algmäärus) artikli 11 lõike 2 kohaselt aeguvad meetmed teatava ajavahemiku möödudes, välja arvatud juhul, kui nende kehtivuse lõppemisega võib tõenäoliselt kaasneda dumpingu või kahju jätkumine või kordumine. Artikli 11 lõikes 2 on samuti sätestatud, et dumpingu kordumise tõenäosusele võivad viidata tõendid

a)

dumpingu ja kahju jätkumise kohta või

b)

selle kohta, et kahju kõrvaldamine tuleneb osaliselt või tervikuna meetmete olemasolust, või

c)

selle kohta, et eksportijate olukord või turutingimused on sellised, et need osutavad edasise kahjustava dumpingu tõenäosusele.

Lõpetuseks sätestatakse artikli 11 lõikes 2, et järeldusi tehes võetakse kohaselt arvesse kõiki asjakohaseid ja nõuetekohaselt dokumenteeritud tõendeid, mis on esitatud seoses küsimusega, kas meetmete kehtivuse lõppemine võib tõenäoliselt kaasa tuua dumpingu ja kahju jätkumise või kordumise, või on see ebatõenäoline.

(4)

Nõukogu nõustub, et kui meetmed peaks kehtetuks tunnistatama, ei ole tõenäoline, et Indoneesia või Malaisia eksportivad tootjad hakkaksid dumpinguhinnaga tooteid kahjustavates kogustes uuesti liidu turule lühikese või keskpika perioodi jooksul eksportima.

(5)

Nõukogu on siiski seisukohal, et ei ole tõendatud, et India, Taiwani ja Tai vastu suunatud dumpinguvastaste meetmete kaotamine tooks tõenäoliselt kaasa kahjustava dumpingu jätkamise või uuesti alustamise. Nõukogu järeldab samuti, et meetmete taaskehtestamine oleks selgelt vastuolus liidu üldiste huvidega.

(6)

Nõukogu on arvamusel, et 13 aastat on käesoleval juhul olnud piisav aeg, võimaldamaks Euroopa tööstusel kohanduda ülemaailmse konkurentsiga ja märkimisväärselt taastuda. Lisaks on polüetüleentereftalaadi peamised eksporditurud kasvamas ja üldine nõudlus PET-kilesse pakendatud toodete järele on maailmamajanduse elavnedes tõenäoliselt üha suurenemas.

(7)

Nõukogu hinnangul, mis põhineb ettepanekus esitatud tõenditel, ei kanna ELi tööstus praegu olulist kahju.

(8)

Nõukogu uuris samuti, kas meetmete lõpetamise lubamise korral oleks tõenäoline olulise kahju kordumine. Nõukogu hinnangul seda tõenäoliselt ei juhtuks. Meetmete aegumise läbivaatamise perioodil on tootlikkus suurenenud. ELi tööstus hõlmab praegu üle 70 % ELi turust ning hinnad, tulusus, investeeringutasuvus ja rahavoogude näitajad on märkimisväärselt paranemas. Suundumused näitavad, et turul toimuvaid arenguid ei saa pidada ajutiseks.

(9)

Kõnealused arengud võimaldavad ELi tootjatel konkureerida asjaomastest riikidest pärit impordiga, ilma et sellega kaasneks olulise kahju jätkumine. Peale selle on impordihinnad viimaste aastate jooksul märkimisväärselt tõusnud ning seetõttu on hinnasurve vähenemas.

(10)

Asjaomastest riikidest pärit import ei ole märkimisväärne võrreldes nende osaga ELi turul (uurimisperioodil väiksem kui 4 %) ning võrreldes teistest riikidest pärit impordi ja ELi tootjate müügiga. Lisaks on nende hinnad ELis müüdavate kaupade ja muu impordi hindadega vastavuses. Pealegi on kõnealused meetmed olnud esitatud andmete kohaselt turuosa seisukohalt kasulikumad kolmandate riikide tootjatele kui liidu tootmisharule.

(11)

Nii Taiwani kui ka Tai turuosa on nullilähedane. Arvestades, et kaubakogused on väikesed, on dumpinguga seotud nõuete usaldusväärsuse puhul vea ülemmäär tõenäoliselt suur.

(12)

Impordihinnad on suuresti tõusnud. Asjaomasel perioodil tõusid Indiast, Taiwanist ja Taist pärit impordi hinnad vastavalt 29 %, 27 % ja 32 %. Lisaks ei tuvastatud nimetatud kolme riigi puhul hinna allalöömist. Nõukogu hinnangul ei ole seetõttu võimalik põhjendada järeldust, et kõnealune import tekitab kahju. Nõukogu on samuti arvamusel, et ei ole tõendatud, et asjaomastest riikidest pärit impordi kahjustav dumping meetmete aegumise korral korduks.

(13)

Kuigi asjaomastes riikides on teatav liigne tootmisvõimsus, ei ole nõukogu veendunud, et see kasutamata võimsus suunataks ELi. Enamikul peamistel turgudel on nõudlus suurenemas.

(14)

Kuna kõnealused pikaajalised meetmed on jõus, on ELi hinnatase võrreldes teiste riikidega kõrgem kui teistel peamistel turgudel. Meetmeid kohaldamata hakkaksid hinnad teiste riikidega võrreldes normaliseeruma. Kaubanduse kaitse meetmed kolmandates riikides ei too ilmselt kaasa märkimisväärseid moonutusi ELi-suunalises kaubanduses, kuna kõnealused riigid ei ole polüetüleentereftalaadi peamised tarbijad maailmas. Puuduvad andmed kaubanduse kaitse meetmete kehtivuse või muude asjaolude kohta sellistel teistel peamistel polüetüleentereftalaadi turgudel nagu USA ja Jaapan. Seetõttu on nõukogu arvamusel, et vaatamata impordi võimalikule suurenemisele pärast kõnealuste meetmete kehtivuse lõppemist ei oleks impordi suurenemine märkimisväärne.

(15)

Nõukogu hinnangul ei ole esitatud veenvaid tõendeid mitmete asjaolude kohta, mis näivad olevat asjakohased, et anda hinnang sellele, kas tollimaksude kaotamine tooks kaasa kahjustava dumpingu jätkamise. Need asjaolud hõlmavad järgmist:

a)

nõudluse areng kolmandates riikides: näiteks Taiwani puhul moodustab eksport kolmandatesse riikidesse ligikaudu 60 % tootmisvõimsusest. See näitab, et edasine nõudluse areng nendes riikides on hinnangu seisukohalt oluline;

b)

transpordikulud ja muud tulusust mõjutavad asjaolud: kui kolmandate riikide eksporditurud on eksportijale lähemal kui ELi turg – Ida-Aasia on märkimisväärne turg – avaldab see mõju transpordikuludele ja sellest tulenevalt eksportmüügi tulususele ning seega ka ELi turu suhtelisele atraktiivsusele.

(16)

Teised asjaolud viitavad sellele, et tõenäoliselt ei too meetmete kõrvaldamine kaasa liidu tootmisharule olulist kahju põhjustava dumpingu jätkamist. Jätkuvalt India suhtes kohaldatavad tasakaalustusmeetmed ning Hiina ja teiste riikide suhtes kohaldatavad dumpinguvastased meetmed pakuvad jätkuvalt liidu tootmisharule mõningast kaitset. Selle turu varasem kaubandusstruktuur lubab eeldada, et mis tahes Indiast, Taist ja Taiwanist pärit ekspordi kasv võib osaliselt või täielikult kõrvale tõrjuda pigem kolmanda riigi importtooted kui ELi tooted.

(17)

Nõukogu hinnangul ei ole olulise kahju kordumine meetmete aegumise korral tõenäoline. Seetõttu leiab nõukogu, et algmääruse artikli 11 lõikes 2 sätestatud meetmete jätkamise kriteeriumid ei ole täidetud.

(18)

Algmääruse artikli 21 lõikes 1 on sätestatud, et otsus selle kohta, kas liidu huvid nõuavad sekkumist, peab põhinema kõigi erinevate huvide hindamisel tervikuna.

(19)

Polüetüleentereftalaadi hindu kujundavad mitmed asjaolud, kuid on selge, et dumpinguvastased meetmed on suurendanud seda kasutava tootmisharu kulusid. Paljud kasutajad on villijad ja VKEd, kes tegutsevad väikese kasumimääraga, ja polüetüleentereftalaadi kõrged hinnad on neid viimastel aastatel tõsiselt mõjutanud, kuna polüetüleentereftalaat moodustab suure osa nende tootmiskuludest. Kõrged hinnad on kõige rohkem mõjutanud väiksemaid villimisega tegelevaid ettevõtjaid, kes ei ole oma väikese läbirääkimisruumi tõttu suutnud kõrgemaid hindu edasi kanda jaemüüjatele ja lõpptarbijatele. Paljud neist on tugevasti kahjumis ja on kaotanud paljud töötajad. Ettepanekus tunnistatakse, et kasutajate olukord on halvenemas, ning asjaolu, et ELis on polüetüleentereftalaadi hinnad kõrgemad kui teistel peamistel turgudel. Nõukogu hinnangul ei ole siiski tõestatud, et kõnealused meetmed ei aita kaasa polüetüleentereftalaadi suhteliselt kõrgetele hindadele liidus.

(20)

ELi polüetüleentereftalaadi tööstus on praegu väga kontsentreeritud ja üha enam vertikaalselt integreeritud. See on tulutoov ja peaks olema rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline.

(21)

Meetmete akumuleerumine kombineerituna polüetüleentereftalaadi tootjate ja polüetüleentereftalaatpakendite tootjate üha suurema integreeritusega ELis tekitab olukorra, kus puuduvad võrdsed võimalused iseseisvate polüetüleentereftalaatpakendite tootjate jaoks, kes peavad leppima polüetüleentereftalaadi kõrgeimate hindadega kogu maailmas (polüetüleentereftalaadi hindade horisontaalse mõju tõttu), samal ajal kui nende peamistel konkurentidel kolmandates riikides on võimalik osta polüetüleentereftalaati madalama hinnaga.

(22)

Polüetüleentereftalaadi kasutajatel on väga piiratud tarneallikad väljaspool ELi, kuna ka kolmandatest riikidest pärit impordi suhtes kehtestatud meetmed on jõus.

(23)

Nõukogu järeldus on, et meetmete kehtivusaja pikendamine ei ole kindlasti liidu huvides, kuna importijate, kasutajate ja tarbijate kulud ei ole proportsionaalsed võrreldes liidu tööstuse saadava kasuga,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Nõukogu rakendusmääruse ettepanek, millega kehtestatakse pärast määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 11 lõike 2 kohast aegumise läbivaatamist lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes ning lõpetatakse aegumise läbivaatamise menetlus Indoneesiast ja Malaisiast pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes, lükatakse tagasi niivõrd, kuivõrd ettepanekuga kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks Indiast, Taiwanist ja Taist pärit teatava polüetüleentereftalaadi impordi suhtes.

Artikkel 2

Impordi meetmete läbivaatamise menetlus lõpetatakse Indiast, Indoneesiast, Malaisiast, Taiwanist ja Taist pärit CN-koodi 3907 60 20 alla kuuluva polüetüleentereftalaadi puhul, mille viskoossus on vastavalt ISO standardile 1628-5 vähemalt 78 ml/g.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 21. mai 2013

Nõukogu nimel

eesistuja

E. GILMORE


(1)  ELT L 343, 22.12.2009, lk 51.


Top