Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0300

    Komisjoni määrus (EL) nr 300/2010, 12. aprill 2010 , millega registreeritakse kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registris nimetus [ Gentse azalea (KGT)]

    ELT L 92, 13.4.2010, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/300/oj

    13.4.2010   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 92/1


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 300/2010,

    12. aprill 2010,

    millega registreeritakse kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registris nimetus [„Gentse azalea” (KGT)]

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 20. märtsi 2006. aasta määrust (EÜ) nr 510/2006 põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta, (1) eriti selle artikli 7 lõike 5 kolmandat ja neljandat lõiku,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Kooskõlas määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõikega 2 ja vastavalt artikli 17 lõikele 2 avaldati Euroopa Liidu Teatajas Belgia taotlus registreerida nimetus „Gentse azalea” (2).

    (2)

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 7 lõikele 1 esitas Saksamaa registreerimisele vastuväite. See vastuväide on kõnealuse määruse artikli 7 lõike 3 kohaselt vastuvõetav.

    (3)

    Saksamaa osutas oma vastuväites, et kõnealuse nimetuse registreerimine oleks vastuolus määruse (EÜ) nr 510/2006 artikliga 2 ja ohustaks nimetust, kaubamärki või tooteid, mida on õiguspäraselt turustatud vähemalt viis aastat enne vastuväite avaldamise kuupäeva.

    (4)

    Komisjon esitas 6. märtsi 2009. aasta kirjaga asjaomastele liikmesriikidele üleskutse jõuda vastavaid siseriiklikke menetlusi järgides omavahelise kokkuleppeni.

    (5)

    Kuna Saksamaa ja Belgia ei suutnud ettenähtud tähtaja jooksul kokkuleppele jõuda, peab komisjon vastavalt määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 15 lõikes 2 osutatud menetlusele võtma vastu otsuse.

    (6)

    Saksamaa esitatud teabe alusel ei saa komisjon järeldada, et nimetuse „Gentse azalea” registreerimine oleks vastuolus määruse (EÜ) nr 510/2006 artiklitega 2 ja 3. Saksamaa väidab, et asjakohases taotluses osutatud määratletud geograafiline piirkond ulatub väljapoole Genti linna piire, et „Gentse azalea” väidetavate omaduste ja geograafilise piirkonna vahel puudub seos ning et kõnealust nimetust ei kasutata. Taotluses esitatud tõendusmaterjali kohaselt toodetakse potitaime „Gentse azalea” kõnealuses määratletud geograafilises piirkonnas ka väljaspool Genti linna piire ja taotlus hõlmab ka märgiseid, mis tõendavad kõnealuse nimetuse kasutamist kaubanduses. Registreerimistaotlus põhineb potitaime nimetuse „Gentse azalea” tõendatud mainel.

    (7)

    Saksamaa märkis vastuväites, et nimetuse „Gentse azalea” registreerimine kaitstud geograafilise tähisena ohustaks õiguspäraselt turustatavaid tooteid, andes asjaomase geograafilise piirkonna asaleatootjatele teiste piirkondade tootjatega võrreldes konkurentsieelise (turueelise). Ei esitatud ühtegi tõendit selle kohta, et nimetust „Gentse azalea” kasutatakse väljaspool asjakohast piirkonda toodetud potitaimede müügiks, ega ka selle kohta, et kõnealune nimetus on registreeritud kaubamärk või et see on kaitstud taimesordi nimetus. Lisaks sellele on nimetust „Gentse azalea” turul kasutatud juba märkimisväärselt pika aja jooksul.

    (8)

    Eelnevat arvesse võttes tuleks nimetus „Gentse azalea” kanda kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registrisse. Spetsifikaati ja kokkuvõttesse tehakse muudatused, mis näitavad selgelt, et nimetust „Gentse azalea” kasutatakse potitaimede puhul.

    (9)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas kaitstud geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste alalise komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Käesoleva määruse I lisas esitatud nimetus kantakse registrisse.

    Artikkel 2

    Spetsifikaadi põhielemente sisaldav kokkuvõte on esitatud käesoleva määruse II lisas.

    Artikkel 3

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 12. aprill 2010

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.

    (2)  ELT C 198, 5.8.2008, lk 13.


    I LISA

    Määruse (EÜ) nr 510/2006 II lisas osutatud põllumajandustooted

    Klass 3.5.   Lilled ja dekoratiivtaimed

    BELGIA

    Gentse azalea (KGT)


    II LISA

    KOKKUVÕTE

    Nõukogu määrus (EÜ) nr 510/2006 geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta

    „GENTSE AZALEA”

    EÜ nr: BE-PGI-005-0536-24.3.2006

    KPN ( ) KGT (X)

    Käesolevas kokkuvõttes esitatakse teavitamise eesmärgil spetsifikaadi põhipunktid.

    1.   Liikmesriigi pädev asutus

    Nimi

    :

    Vlaamse Overheid, Departement Landbouw en Visserij, Afdeling Duurzame Landbouwontwikkeling

    Aadress

    :

    Ellipsgebouw, boulevard du roi Albert II 35/Koning Albert II-laan 35, boîte 40/bus 40, 1030 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË

    Tel

    :

    +32 25527884

    Faks

    :

    +32 25527871

    E-post

    :

    lieve.desmit@lv.vlaanderen.be

    2.   Taotlejate rühm

    Nimi

    :

    Vereniging van Vlaamse Azaleatelers

    Aadress

    :

    P/a Axelsvaardeken 29a, 9185 Wachtebeke

    Tel

    :

    +32 93429126

    Faks

    :

    +32 93429214

    E-post

    :

    info@vaneetvelde.com

    Koosseis

    :

    tootjad/töötlejad (X) muud (X)

    3.   Toote liik

    Klass 3.5.

    Lilled ja dekoratiivtaimed

    4.   Spetsifikaat

    (Määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 4 lõikega 2 ette nähtud nõuete kokkuvõte)

    4.1.   Nimetus

    „Gentse azalea”

    4.2.   Kirjeldus

    „Gentse azalea” on potitaimena kasvatatav asalea (Azalea indica või Rhododendron simsii), mis on müügivalmis alates hetkest, mil taim näitab esimest korda oma värvi või jõuab nn küünlaleegi faasi. Asaleasid võib olla mitmesuguse kuju (kerakujulised puhmad või standardsed asalead, pikavarrelised, püramiidsed ja mitmesugused ebatavalise kujuga sordid) ja värvusega (sealhulgas valge, lõheroosa, punane, karmiinpunane, roosa, punakaslilla ja lilla) ning nad võivad olla kas ühevärvilised või mõne muu värvi varjundiga (viirulised või servaga). Potitaime „Gentse azalea” eripäraks on traditsioonidel ja mitmekesisusel põhinev kvaliteedile orienteeritud tootmisprotsess.

    Kvaliteedi tagab vastavus kindlaksmääratud kvaliteedikriteeriumidele, mis põhinevad toote omadustel (nt õienuppude jaotus, vähemalt 80 % näitavad värvi), kasutajasõbralikkus (nt taime ääre alla jäetud vahe, mis võimaldab kastmist), usaldusväärsus (nt tagatud värvus) ning esteetilised omadused (nt värske ja haljas välimus). Kõnealust toodet tuntakse kvaliteedi järgi, mis on aastatepikkuse traditsiooni, teadmiste, ulatuslike teadusuuringute ja ametialase teabe vili.

    4.3.   Geograafiline piirkond

    Tootmispiirkond hõlmab kogu Ida-Flandria provintsi (koos selle pealinna Gentiga).

    4.4.   Päritolutõend

    „Gentse azalea” peab pärinema ettevõtjalt, kes on kantud taotlejate rühma hallatavasse registrisse. Kõnealune register edastatakse pädevale kontrolliasutusele. Registreeritud ettevõtjateks on kas asaleade kasvatajad (kes kasvatavad asaleasid alates pistikutest kuni täiskasvanud nn halja faasi saavutamiseni või kuni taimed esimest korda värvi näitavad) või hulgimüüjad/ajatajad (kes ostavad täiskasvanud nn haljaid asaleasid ning asetavad need ajatamisruumidesse, kuni need värvi hakkavad näitama).

    Kõik potitaime „Gentse azalea” tootjad peavad vastama asalea kvaliteediprojektis (Project Azalea Kwaliteit ehk PAK) kehtestatud standarditele. Asalea kvaliteediprojekti eesmärk on säilitada potitaime „Gentse azalea” hea kvaliteet ja ühtlasi on see abinõu sellise kvaliteedi tagamiseks. Allkirjastades kvaliteediharta ning saades osaleja numbri ja asalea kvaliteediprojekti numbri (PAK-numbri), võtavad kõik registreeritud ettevõtjad kohustuse järgida asalea kvaliteediprojektis kehtestatud kvaliteedistandardeid. Registreeritud asaleakasvatajad peavad potitaimede müügivalmis saamiseni iga partii kohta teabelehte. Nimetatud teabelehega tagatakse, et taime kasvatamisel on järgitud kasvatusmeetodit ja kvaliteedistandardeid. Kui nn haljad asalead edastatakse ajatajale, on nendega kaasas asjakohase partii teabeleht ning PAK-numbriga PAK-kleebis. Enne ettevõttest väljastamist märgistavad kasvatajad või hulgimüüjad/ajatajad müügivalmis potitaimed punktis 4.8 kirjeldatud märgisega.

    4.5.   Tootmismeetod

    Kogu potitaime „Gentse azalea” tootmise protsess (pistikute paljundamisest kuni õitsemisvõimelise potitaime tootmiseni) toimub punktis 4.3 määratletud geograafilises piirkonnas.

    Potitaime „Gentse azalea” paljundatakse pistikute võtmise või uuele pookealusele pookimise teel. Pistikud kaetakse kohe kilega. Seejärel tõstab pinnasealune soojendus paljundussubstraadi temperatuuri 23–25 kraadini.

    Kasvatamise jooksul tuleb taimede otsi korrapäraselt pügada. See tähendab ka võsu ülemise osa eemaldamist, et taim kasvataks rohkem võrseid. See, mitu korda taime pügatakse, sõltub sellest, millise suurusega lõpptoodet soovitakse. Esimese kasvufaasi jooksul (kuni otste teise mahalõikamiseni, teine mahalõikamine kaasa arvatud) jäävad taimed katte alla. Edasi võib taimi kasvatada kas katte all või vabas õhus. Kui taim saavutab soovitud lõppläbimõõdu, moodustab nn haljas asalea viimaks pungad. Selleks tuleb taim esmalt asetada teatavaks ajaks külma. Sõltuvalt sellest, kui kaua taime külmas hoitakse, liigitatakse potitaimed „Gentse azalea” kas väga varajase õitseajaga (alates 15. augustist), varajase õitseajaga (alates 1. detsembrist), keskmiselt varajase õitseajaga (alates 15. jaanuarist) või hilise õitseajaga (alates 15. veebruarist) taimedeks. Nn haljaid asaleasid hakatakse müüma siis, kui nende pungad on saavutanud piisava küpsuse. Asalea kvaliteediprojekti raames kehtestatud standardeid kohaldatakse nii nn haljaste kui ka õitsevate asaleade suhtes. Õitsevad asalead saadakse ajatamise teel. Selleks pannakse piisavalt suured potitaimed ruumi, mille õhutemperatuur on vähemalt 20 °C, neid kastetakse regulaarselt ning paljudel juhtudel kasutatakse kunstlikku valgustust. Potitaimed müüakse siis, kui nad esimest korda oma värvi näitavad või jõuavad nn küünlaleegi faasi.

    4.6.   Seos piirkonnaga

    Käesolev taotlus potitaime „Gentse azalea” tunnustamiseks põhineb toote mainel. Potitaimele „Gentse azalea” iseloomulik kasvatamisviis kujunes välja ajaloolise, loodusliku ja inimteguri koosmõjul.

    Viimase kahe sajandi jooksul on Genti piirkonnast saanud asaleade kasvatamise ja turustamise Lääne-Euroopa keskus. Sellesse piirkonda on koondunud ka kõnealuse valdkonnaga seotud teadusuuringud, teabe levitamine ja tarnesektor.

    Asalea kasvatamise areng kõnealuses piirkonnas ei tulene üksnes ajaloolistest asjaoludest, vaid ka looduslikest teguritest. Genti ümbritsevat piirkonda iseloomustab mõõdukas mereline kliima, mis sobib hästi asalea kasvatamiseks. Asalead vajavad ka läbilaskvat pinnast. Neid kasvatatakse peamiselt piirkonnas leiduvas männiokka- ja lehepurusubstraadis.

    Esimest korda tõi asalead kõnealusesse piirkonda Genti ülemaednik Judocus Huytens 1774. aastal Inglismaalt. Päriselt aga tõi Azalea indica 1808. aastal Inglismaalt kaasa kapten Welbanck. Asalea populaarsusele pani aluse Genti põllumajandus- ja botaanikaseltsi loomine 1808. aastal.

    Potitaime „Gentse azalea” mainele viitavad järgmised seigad.

    Esimest korda eksponeeris asalead parun Du Bois de Vroeylande 6. veebruaril 1819. aastal korraldatud näitusel. Alates 1839. aastast hakati iga viie aasta järel korraldama suurt rahvusvahelise žüriiga lillenäitust. Näitust korraldatakse ka tänapäeval ning see on nime „Gentse Floraliën” all kogunud ülemaailmset kuulsust.

    Asaleade kasvatamise meetodit täiustanud Louis Van Houtte oli potitaime „Gentse azalea” kasvatamise teerajaja, kelle sordiaretuse ja kasvatustegevuse tulemusel sündis mitmeid uue kuju ja värvusega asaleasid. Tema esimene kataloog avaldati 1839. aastal ning see sisaldas juba 97 Azalea indica sorti.

    Potitaime „Gentse azalea” eksponeeriti 17. mail 1869. aastal Peterburi lillenäitusel Venemaal.

    Asaleade kasvatamine muutus Genti ümbritseva piirkonna jaoks sedavõrd oluliseks, et 1881. aastal hakati seal välja andma vaid asaleadele pühendatud ajakirja Iconographie des azalées de l’Inde (India asaleade ikonograafia).

    Aastal 1893 kirjutas Georges Truffaut oma teoses Étude sur la culture et la végétation de l’Azalea Indica (uurimus Azalea indica kasvatamise ja vegetatsiooni kohta): „Kõige olulisemad asalea kasvatamise keskused asuvad Belgias, eriti Genti linna ümbritsevas piirkonnas.”

    Aastal 1938 anti Gentis kolm päeva (17.–19. detsember) kestnud asaleanäituse puhul välja asalea pildiga postmark.

    Mitmed väljaanded tõendavad, et asaleakasvatajad püüdlevad võimalikult mitmekesise värvuse ja kujuga potitaimede valiku poole. F. Peeters kirjutas ajakirja Landbouwtijdschrift (Põllumajandusajakiri) 1954. aasta oktoobrinumbris: „Asaleade kasvatamisega, mille poolest Gent on kuulus, tegelevad paljud aiapidajad. Nad kasvatavad paljusid eri sorte, mis erinevad värvuse ja kuju poolest …”

    4.7.   Kontrolliasutus

    Nimi

    :

    Federale Overheidsdienst Economie, K.M.O., Middenstand en Energie Algemene Directie Controle en Bemiddeling Tweede Afdeling Gespecialiseerde Diensten, Sectie A Controles Uitgaven EOGFL en Marktordening

    Aadress

    :

    WTC III, boulevard Simon Bolivar 30/Simon Bolivarlaan 30, 1000 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË

    Tel

    :

    +32 22084040

    Faks

    :

    +32 22083975

    E-post

    :

    Dirk.Demaeseneer@economie.fgov.be

    4.8.   Märgistus

    Potitaimedele kinnitatakse märgis, millel on potitaime „Gentse azalea” tähis, Euroopa KGT sümbol ja PAK-number.


    Top