EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0933

Komisjoni määrus (EÜ) nr 933/2008, 23. september 2008 , millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa loomade identifitseerimise vahendite ja liikumisdokumentide sisu osas (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 256, 24.9.2008, p. 5–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; mõjud tunnistatud kehtetuks 32016R0429

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/933/oj

24.9.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 256/5


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 933/2008,

23. september 2008,

millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa loomade identifitseerimise vahendite ja liikumisdokumentide sisu osas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 17. detsembri 2003. aasta määrust (EÜ) nr 21/2004, millega kehtestatakse lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteem ja muudetakse määrust (EÜ) nr 1782/2003 ning direktiive 92/102/EMÜ ja 64/432/EMÜ, (1) eriti selle artikli 10 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruses (EÜ) nr 21/2004 on sätestatud, et iga liikmesriik peab kehtestama kõnealuse määruse sätete kohase lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteemi.

(2)

Nimetatud süsteem peab sisaldama järgmist nelja elementi: identifitseerimisvahendeid iga looma identifitseerimiseks (edaspidi „identifitseerimisvahendid”), igas põllumajandusettevõttes peetavaid ajakohastatud registreid, liikumisdokumente ning keskregistrit või elektroonilist andmebaasi. Kõnealuse määruse lisas on sätestatud nimetatud elementide suhtes kehtivad nõuded.

(3)

Määruses (EÜ) nr 21/2004, mida on muudetud määrusega (EÜ) nr 1560/2007, (2) on sätestatud, et alates 31. detsembrist 2009 on elektrooniline identifitseerimine kohustuslik.

(4)

Komisjon esitas 17. novembril 2007 nõukogule aruande lammaste ja kitsede elektroonilise identifitseerimise rakendamise kohta. (3) Aruandes järeldatakse, et liikmesriikidel tuleks lubada teatavatel tingimustel heaks kiita ka uut tüüpi tunnuste kasutamist lammaste ja kitsede identifitseerimisel.

(5)

Elektroonilise identifitseerimise tehnoloogia on edasi arenenud. Seepärast on asjakohane muuta identifitseerimisvahenditele esitatavaid nõudeid, mis on sätestatud määruses (EÜ) nr 21/2004, et lubada rohkem kasutada erinevaid tehnilisi lahendusi. Seepärast tuleks lubada kõnealusele määrusele vastavate identifitseerimisvahenditena kasutada uusi identifitseerimisvahendeid, nagu naha alla süstitavad või sõrgatsile kinnitatavad elektroonilised tähised. Neid tuleks siiski kasutada ainult riigisisese liikumise puhul, kuna selliste uute identifitseerimisvahendite kasutamise kohta on vaja saada rohkem praktilisi kogemusi. Kuna elektroonilist identifitseerimist hakatakse kasutama esimese identifitseerimisvahendina, tuleks lubada paindlikumalt kasutada tavatunnuseid teise identifitseerimisvahendina. Seepärast tuleks kõnealuse määruse lisa A osa vastavalt muuta.

(6)

Määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa B osas on sätestatud teave, mis peaks sisalduma igas põllumajandusettevõttes peetavas ajakohastatud registris. Osa sellest teabest on kättesaadav üksnes sünniettevõttest. Seepärast on asjakohane muuta lisa kõnealust osa, et halduskoormust vähendada.

(7)

Määruses (EÜ) nr 21/2004 on sätestatud, et alates 31. detsembrist 2009 on elektrooniline identifitseerimine kohustuslik kõigi pärast nimetatud kuupäeva sündinud loomade puhul. Esimesel aastal pärast 31. detsembrit 2009 identifitseeritakse enamik loomi üksnes tavaliste mitteelektrooniliste tunnuste abil, kuna need loomad on sündinud enne nimetatud kuupäeva. Sel aastal toimub nii elektrooniliste kui ka mitteelektrooniliste tunnustega loomade liikumine ja käsitlemine koos.

(8)

Loomade individuaalsete tunnuste mitteelektroonilisi koode saab registreerida üksnes käsitsi. Mitteelektrooniliste tunnuste registreerimine käsitsi on loomapidajatele väga koormav ning see on võimalik vigade allikas. Neid loomi, kellel on elektrooniline tunnus, on vähe ning selliste loomade eraldamine ning nende individuaalsete tunnuskoodide registreerimine oleks koormav ka ettevõtjatele. Koormav oleks ka nõue paigaldada individuaalsete tunnuste registreerimiseks elektroonilised lugemissüsteemid, kuna enamik ümberpaigutatavaid loomi identifitseeritakse endiselt tavalise mitteelektroonilise kõrvamärgi abil. Seepärast tuleks pikendada tähtaega, millest alates peavad liikumisdokumendid sisaldama individuaalseid tunnuskoode, kuni elektrooniliste tunnustega on varustatud suurem osa lammastest ja kitsedest. Samale järeldusele jõuti ka komisjoni aruandes lammaste ja kitsede elektroonilise identifitseerimise rakendamise kohta.

(9)

Tähtaega, millest alates peab liikumisdokument sisaldama iga looma individuaalset tunnuskoodi, on seepärast asjakohane pikendada kuni 1. jaanuarini 2011. Määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa C osa punktis 2 osutatud liikumisdokumendiga seotud tähtaega tuleks seepärast vastavalt muuta.

(10)

Seoses nõudega registreerida loomade individuaalsed tunnuskoodid liikumisdokumendis tuleks arvesse võtta enne 1. jaanuari 2010 sündinud loomade eriolukorda. Selliste loomade tapamajja viimisega kaasnev oht ei ole märkimisväärne ning seepärast ei ole kõnealusest nõudest tulenev lisahalduskoormus õigustatud. Otse tapamajja viidavate loomade puhul tuleks olenemata nende viimiskuupäevast teha erand kõnealusest nõudest.

(11)

Kuigi enne 1. jaanuari 2010 sündinud loomad moodustaksid 2011. aastal endiselt suurema osa lammaste ja kitsede koguarvust, väheneksid kuni 31. detsembrini 2011 nende liikumisega kaasnevad ohud pidevalt võrdeliselt nende arvu vähenemisega. Nende ümberpaigutamise puhul tuleks kuni 31. detsembrini 2011 teha erand nõudest registreerida loomade individuaalsed tunnuskoodid liikumisdokumendis. Pärast nimetatud kuupäeva registreeritakse suurem osa lammastest ja kitsedest elektroonilisel teel ning käsitsi registreerimine oleks vajalik üksnes vähestel juhtudel, siis kui vanu loomi viiakse muudesse põllumajandusettevõtetesse, mitte tapamajadesse. Sel viisil jääks nii loomapidajate töökoormus kui ka alates 31. detsembrist 2011 kõnealusest registreerimisnõudest tulenevate võimalike vigade arv vastuvõetavale tasemele.

(12)

Seepärast on süsteemi käivitusperioodil asjakohane ette näha teatavad üleminekusätted liikumisdokumendis individuaalsete tunnuskoodide registreerimise rakendamise suhtes enne 1. jaanuari 2010 sündinud loomade puhul.

(13)

Määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa C osas on sätestatud teave, mis peaks sisalduma liikumisdokumendis. Lähteettevõttele ei ole sihtettevõtte tunnuskood alati kättesaadav. Lisavõimalusena tuleks aktsepteerida sihtettevõtte või järgmise loomapidaja nime ja aadressi kandmist liikumisdokumenti.

(14)

Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 21/2004 vastavalt muuta.

(15)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 21/2004 lisa asendatakse käesoleva määruse lisas esitatud tekstiga.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 23. september 2008

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Androulla VASSILIOU


(1)  ELT L 5, 9.1.2004, lk 8.

(2)  ELT L 340, 22.12.2007, lk 25.

(3)  KOM(2007) 711.


LISA

„LISA

A.   IDENTIFITSEERIMISVAHENDID

1.

Nagu ette nähtud artikli 4 lõikega 1, kiidab pädev asutus heaks identifitseerimisvahendid, mis vastavad järgmistele tingimustele:

a)

need tagavad vähemalt ühe nähtava ja ühe elektrooniliselt loetava tähise;

b)

püsivad looma küljes teda kahjustamata ning

c)

neid on võimalik toiduahelast kergesti eemaldada.

2.

Identifitseerimisvahendil peab olema näha kood, mis annab järgmist teavet esitatud järjestuses:

a)

ISO 3166 standardile vastav kas kahetäheline või kolmenumbriline (1) selle liikmesriigi tunnuskood (edaspidi „riigi kood”), kus asub põllumajandusettevõte, kus loom esimest korda identifitseeriti;

b)

kõige rohkem 12 numbrist koosnev looma individuaalne tunnuskood.

Lisaks punktides a ja b osutatud koodidele ning tingimusel, et nende koodide loetavust ei kahjustata, võib pädev asutus lubada loomapidajal märkida vöötkoodi ning esitada lisateavet.

3.

Artikli 4 lõike 2 punktis a osutatud esimene identifitseerimisvahend peab vastama kas punktis a või punktis b sätestatud kriteeriumitele:

a)

elektrooniline tähis makku paigutatava tunnuse või elektroonilise kõrvamärgi kujul kooskõlas punktis 6 loetletud tehniliste omadustega või

b)

kõrvamärk, mis on korrosioonikindlast materjalist, võltsimisekindel ning looma eluea jooksul kergesti loetav; see ei tohi olla korduskasutuses ja punktis 2 osutatud tunnuskoodid ei tohi olla eemaldatavad.

4.

Artikli 4 lõike 2 punktis b sätestatud teine identifitseerimisvahend peab vastama järgmistele kriteeriumitele:

a)

loomade puhul, kes identifitseeritakse vastavalt punkti 3 alapunktile a:

i)

kõrvamärk, mis vastab punkti 3 alapunktis b sätestatud kriteeriumidele, või

ii)

sõrgatsile kinnitatav tähis, mis vastab punkti 3 alapunktis b kõrvamärkide kohta sätestatud kriteeriumidele, või

iii)

tätoveering, välja arvatud ühendusesisese kaubandusega hõlmatud loomade puhul;

b)

loomade puhul, kes identifitseeritakse vastavalt punkti 3 alapunktile b:

i)

elektrooniline tunnus, mis vastab punkti 3 alapunktis a sätestatud kriteeriumitele, või

ii)

ühendusesisese kaubandusega hõlmamata loomade puhul sõrgatsile kinnitatava tähise või naha alla süstitava transpondri kujul elektrooniline tunnus kooskõlas punktis 6 loetletud tehniliste omadustega või

iii)

kui elektrooniline identifitseerimine ei ole vastavalt artikli 9 lõikele 3 kohustuslik:

kõrvamärk, mis vastab punkti 3 alapunktis b sätestatud kriteeriumidele;

sõrgatsile kinnitatav tähis, mis vastab punkti 3 alapunktis b kõrvamärkide kohta sätestatud kriteeriumidele, või

tätoveering.

5.

Artikli 4 lõike 2 punktis c nimetatud süsteem eeldab loomade identifitseerimist nii põllumajandusettevõtete kaupa kui ka individuaalselt ja selles sätestatakse episootiliste haiguste tõkestamise eesmärgil pädeva asutuse järelevalve all toimuv asendusmenetlus ilma põllumajandusettevõtete vahel jälgitavust ohustamata olukorras, kui identifitseerimisvahend on muutunud loetamatuks või kadunud, ja see võimaldab samal eesmärgil kindlaks teha loomade liikumise riigi territooriumil.

6.

Elektroonilistel tunnustel peavad olema järgmised tehnilised omadused:

a)

nad peavad olema üksnes lugemiseks ette nähtud passiivsed transpondrid, milles kasutatakse HDX- või FDX-B-tehnoloogiat ja mis vastavad ISO standarditele 11784 ja 11785;

b)

nad peavad olema loetavad selliste riiderite abil, mis vastavad ISO standardile 11785 ja suudavad lugeda HDX- ja FDX-B-transpondreid;

c)

lugemiskaugus peab olema

i)

vähemalt 12 cm kõrvamärkide ja sõrgatsile kinnitatavate tähiste puhul, kui lugemiseks kasutatakse kaasaskantavat riiderit;

ii)

vähemalt 20 cm makku paigutatavate tunnuste puhul ja naha alla süstitavate transpondrite puhul, kui lugemiseks kasutatakse kaasaskantavat riiderit;

iii)

vähemalt 50 cm mis tahes tüüpi tähiste puhul, kui neid loetakse paiksete riideritega.

7.

Artikli 4 lõikes 3 osutatud identifitseerimismeetod on järgmine:

a)

loomad tuleb identifitseerida ühele kõrvale kinnitatud kõrvamärgiga, mille on heaks kiitnud pädev asutus;

b)

kõrvamärk peab olema korrosioonikindlast materjalist, võltsimisekindel ning kergesti loetav; see ei tohi olla korduskasutuses ja sellel tohivad olla ainult mitte-eemaldatavad tunnuskoodid;

c)

kõrvamärk peab sisaldama vähemalt järgmist teavet:

i)

kahetäheline riigi kood (1) ning

ii)

sünniettevõtte tunnuskood või looma individuaalne tunnuskood, mille alusel on sünniettevõte võimalik kindlaks määrata.

Nimetatud lisameetodit kasutavad liikmesriigid peavad sellest teatama komisjonile ja teistele liikmesriikidele artikli 13 lõikes 1 nimetatud komitee raames.

Kui käesoleva punkti kohaselt identifitseeritud loomi peetakse üle 12 kuu vanuseni või kui nad on ette nähtud ühendusesiseseks kaubanduseks või kolmandatesse riikidesse eksportimiseks ning neid peetakse mis tahes juhul endiselt sünniettevõttes, tuleb nad identifitseerida punktide 1–4 kohaselt enne loomade äraviimist sellest ettevõttest.

B.   PÕLLUMAJANDUSETTEVÕTTE REGISTER

1.

Alates 9. juulist 2005 peab põllumajandusettevõtte register sisaldama vähemalt järgmist teavet:

a)

põllumajandusettevõtte tunnuskood;

b)

põllumajandusettevõtte aadress ja geograafilised koordinaadid või samaväärne põllumajandusettevõtte geograafilist asukohta näitav tunnus;

c)

tootmissuund;

d)

artiklis 7 osutatud viimase loendamise tulemus ja kuupäev;

e)

loomapidaja nimi ja aadress;

f)

loomade põllumajandusettevõttest äraviimise korral:

i)

vedaja nimi;

ii)

transpordivahendi selle osa registrinumber, kus loomad on;

iii)

sihtettevõtte tunnuskood või nimi ja aadress; kui loomad viiakse tapamajja, tapamaja tunnuskood või nimi ja lahkumiskuupäev;

või artiklis 6 osutatud liikumisdokumendi duplikaat või tõestatud koopia;

g)

kui loomad saabuvad põllumajandusettevõttesse, lähteettevõtte tunnuskood ja saabumiskuupäev;

h)

teave identifitseerimisvahendite mis tahes asendamise kohta.

2.

Alates 31. detsembrist 2009 peab põllumajandusettevõtte register sisaldama iga pärast nimetatud kuupäeva sündinud looma kohta järgmisi ajakohastatud andmeid:

a)

looma tunnuskood;

b)

sünniaasta ja sünniettevõttes identifitseerimise kuupäev;

c)

looma surma kuu ja aasta põllumajandusettevõttes;

d)

tõug ja genotüüp, kui see on teada.

A jao punkti 7 kohaselt identifitseeritud loomade puhul tuleb esitada käesoleva punkti alapunktides a–d osutatud teave iga samade tunnustega loomapartii kohta, kaasa arvatud loomade arv.

3.

Põllumajandusettevõtte register peab sisaldama registrit kontrollinud pädeva asutuse määratud või heaks kiidetud esindaja nime ja allkirja ning kontrolli kuupäeva.

C.   LIIKUMISDOKUMENT

1.

Liikumisdokumendi peab täitma loomapidaja pädeva asutuse koostatud näidise alusel. See peab sisaldama vähemalt järgmist teavet:

a)

põllumajandusettevõtte tunnuskood;

b)

loomapidaja nimi ja aadress;

c)

ümberpaigutatud loomade üldarv;

d)

sihtettevõtte või järgmise loomapidaja tunnuskood või nimi ja aadress; kui loomad viiakse tapamajja, tapamaja tunnuskood või nimi ja asukoht, või rändkarjatamise korral sihtkoht;

e)

andmed transpordivahendi ja vedaja kohta, kaasa arvatud vedaja loa number;

f)

lahkumiskuupäev;

g)

loomapidaja allkiri.

2.

Alates 1. jaanuarist 2011 peab liikumisdokument sisaldama lisaks käesoleva osa punktis 1 sätestatud teabele ka individuaalset tunnuskoodi iga looma kohta, kes on identifitseeritud A osa punktide 1–6 kohaselt.

3.

Punktis 2 sätestatud teabe esitamine ei ole siiski kohustuslik loomade puhul, kes on sündinud enne 31. detsembrit 2009:

a)

kui nad viiakse tapamajja otse või suunamise korras, mis välistab edasise liikumise mis tahes muusse põllumajandusettevõttesse;

b)

kuni 31. detsembrini 2011 kogu muu liikumise puhul.

D.   ELEKTROONILINE ANDMEBAAS

1.

Elektrooniline andmebaas peab sisaldama iga põllumajandusettevõtte kohta vähemalt järgmist teavet:

a)

põllumajandusettevõtte tunnuskood;

b)

põllumajandusettevõtte aadress ja geograafilised koordinaadid või vastav põllumajandusettevõtte geograafilist asukohta näitav tunnus;

c)

loomapidaja nimi ja aadress ning tegevusala;

d)

loomaliigid;

e)

tootmissuund;

f)

artikli 7 lõikes 2 ette nähtud loomade loendamise tulemus ja kuupäev;

g)

andmeväli, kuhu pädeval asutusel on võimalik sisestada teavet loomade tervise kohta, näiteks loomade liikumise piirangud, tervislik seisund või ühenduse või riigi programmidega seotud muud asjakohased andmed.

2.

Artikli 8 kohaselt peab andmebaasis olema kirje iga loomade liikumise kohta.

See kirje peab sisaldama vähemalt järgmist teavet:

a)

ümberpaigutatavate loomade arv;

b)

lähteettevõtte tunnuskood;

c)

lahkumiskuupäev;

d)

sihtettevõtte tunnuskood;

e)

saabumiskuupäev.”


(1)  

Austria

AT

040

Belgia

BE

056

Bulgaaria

BG

100

Küpros

CY

196

Tšehhi Vabariik

CZ

203

Taani

DK

208

Eesti

EE

233

Soome

FI

246

Prantsusmaa

FR

250

Saksamaa

DE

276

Kreeka

EL

300

Ungari

HU

348

Iirimaa

IE

372

Itaalia

IT

380

Läti

LV

428

Leedu

LT

440

Luksemburg

LU

442

Malta

MT

470

Madalmaad

NL

528

Poola

PL

616

Portugal

PT

620

Rumeenia

RO

642

Slovakkia

SK

703

Sloveenia

SI

705

Hispaania

ES

724

Rootsi

SE

752

Ühendkuningriik

UK

826


Top