Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0804(01)

    Nõukogu arvamus, 10. juuli 2007 , Austria ajakohastatud stabiilsusprogrammi 2006–2010 kohta

    ELT C 182, 4.8.2007, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    4.8.2007   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 182/1


    NÕUKOGU ARVAMUS,

    10. juuli 2007,

    Austria ajakohastatud stabiilsusprogrammi 2006–2010 kohta

    (2007/C 182/01)

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 7. juuli 1997. aasta määrust (EÜ) nr 1466/97 eelarveseisundi järelevalve ning majanduspoliitika järelevalve ja kooskõlastamise tõhustamise kohta (1), eriti selle artikli 5 lõiget 3,

    võttes arvesse komisjoni soovitust,

    olles konsulteerinud majandus- ja rahanduskomiteega,

    ON ESITANUD KÄESOLEVA ARVAMUSE:

    (1)

    Nõukogu vaatas 10. juulil 2007 läbi Austria ajakohastatud stabiilsusprogrammi, mis hõlmab ajavahemikku 2006–2010. Pärast 2006. aasta oktoobris toimunud üldvalimisi moodustati Austrias 2007. aasta jaanuaris uus valitsus, mis esitas 2007. ja 2008. aasta eelarve parlamendile 29. märtsil 2007. Ajakohastatud stabiilsusprogramm esitati samal päeval, mis on kolm ja pool kuud hiljem kui tegevusjuhendis Austriale määratud tähtaeg 15. detsember.

    (2)

    Programmi aluseks olevas makromajanduslikus stsenaariumis prognoositakse, et SKP reaalkasv aeglustub tsükliliselt maksimumilt 3,1 % 2006. aastal keskmiselt 2,5 % tasemele ülejäänud programmiperioodil. Praegu kättesaadava teabe põhjal hinnates näib, et kõnealune stsenaarium põhineb 2008. aastani mõnevõrra ettevaatlikel kasvuprognoosidel, samas kui hiljutised andmed viitavad pisut kiiremale kasvule. Programmiperioodi lõpuaastate puhul tunduvad need prognoosid usutavad, isegi kui prognoositakse komisjoni talituste poolt välja arvutatud potentsiaalsest kasvust pisut kiiremat kasvu. Programmi inflatsiooniprognoos tundub olevat realistlik.

    (3)

    Valitsemissektori eelarvepuudujääk moodustas 2006. aastal 1,1 % SKPst, samas kui eelmises ajakohastatud stabiilsusprogrammis oli eesmärgiks seatud 1,7 % SKPst. Selline eesmärgist parem tulemus on tingitud oodatust paremast tsüklilisest arengust. Kuigi tulude suhe SKPsse eelmise aastaga võrreldes pisut vähenes, osutus see rohkem kui ühe protsendipunkti võrra eesmärgist kõrgemaks. Oodatust kiirem SKP kasv aitas vähendada kulutuste suhet SKPsse võrreldes eelmise aastaga. Sellegipoolest suurenes kulutuste suhe SKPsse enam kui pool protsendipunkti üle eesmärgi, mis viitab sellele, et eelarve täitmine ei olnud nii range kui kavandatud.

    (4)

    Eelarvestrateegia peamine eesmärk on saavutada tsükli jooksul tasakaalus eelarve, kasutades ära haldusreformist tulenevat kasu ning samal ajal tõhustades kulutusi mitmes kategoorias. Eelmise ajakohastatud programmiga võrreldes kajastab kulutuste tõhustamist asjaolu, et eelarve konsolideerimine on jäetud programmiperioodi lõpuaastateks. Ajakohastatud programmis nähakse ette, et valitsemissektori eelarveseisund, mis 2006. aastal näitas puudujääki 1,1 % SKPst, paraneb 2010. aastal ülejäägiks 0,4 %. Programmiperioodi kaheks viimaseks aastaks kavandatud konsolideerimine on kulupõhine — eelkõige kavatsetakse piirata sotsiaalkulutusi ning järk-järgult kaotada mõned erikulutused. Eelmise ajakohastatud programmiga võrreldes on eelarve kavandatava korrigeerimise periood veelgi pikenenud üldiselt soodsama makromajandusliku stsenaariumi tingimustes.

    (5)

    Eelarve korrigeerimise edasilükkamist peegeldab ka ühiselt kokkulepitud metoodika alusel arvutatud struktuurne tasakaal (s.t tsükliliselt kohandatud eelarvetasakaal, v.a ühekordsed ja muud ajutised meetmed), mis paraneb väga aeglaselt puudujäägist umbes 1 % SKPst 2006. aastal väikeseks ülejäägiks alles programmiperioodi lõpuks. Programmi kohaselt mõjutab eelarve korrigeerimise kava sõjavarustuse hankimine aastatel 2007–2009, mida erinevalt komisjoni talituste kevadprognoosis märgitust käsitatakse ühekordse puudujääki suurendava meetmena. Nagu eelmises ajakohastatud stabiilsusprogrammis, on käesolevas programmis eelarveseisundi kohta seatud keskpika perioodi eesmärk struktuurselt tasakaalus eelarve. Erinevalt eelmisest ajakohastatud programmist, milles oli ette nähtud saavutada keskpika perioodi eesmärk juba 2008. aastaks, nähakse kõnealuses programmis ette, et keskpika perioodi eesmärk saavutatakse peaaegu 2009. aastaks ning seda ületatakse pisut 2010. aastal. Kuna keskpika perioodi eesmärk on alammäärast (eelarvepuudujääk hinnanguliselt ligikaudu 1,5 % SKPst) ambitsioonikam, peaks selle saavutamine võimaldama saavutada ka kindlusvaru ülemäärase puudujäägi tekkimise puhuks. Keskpika perioodi eesmärk on stabiilsuse ja kasvu pakti ning tegevusjuhendiga euroala ja ERM2 liikmesriikidele ette nähtud vahemikus ning kajastab piisavalt võlasuhet ja toodangu potentsiaalset keskmist kasvu pikas perspektiivis.

    (6)

    Programmi 2007. ja 2008. aasta eelarveprognooside riskid tunduvad olevat enam-vähem tasakaalustatud, kuid 2009. ja 2010. aasta eelarvetulemused võivad vaatamata usutavatele makromajanduslikele eeldustele osutuda prognoositust halvemaks. Kulutuste suhe SKPsse peaks kavakohaselt programmiperioodi kahel viimasel aastal oluliselt vähenema. Erikulutuste, eelkõige sõjavarustusele tehtavate kulutuste järkjärguline kaotamine ning 2004. aasta pensionireformi tulemusel töötushüvitiste ja pensionide arvelt saavutatav kulude kokkuhoid peaksid kulude suhtarvu vähenemist programmiperioodi lõpuaastatel toetama. Teiselt poolt tehakse programmiperioodil täiendavaid kulutusi haridusele, uurimis- ja arendustegevusele ning infrastruktuurile, samas kui avaliku halduse tõhustamisest oodatav kasu on veel ebaselge. Programmis on vihjatud ka täiendavate maksukärbete võimalikkusele, mida kavatsetakse finantseerida kulude kavandatud kokkuhoiust.

    (7)

    Kõnealust riskihinnangut arvestades tundub, et programmi eelarveseisund ei ole piisav, et tagada keskpika perioodi eesmärgi saavutamine programmis ette nähtud 2010. aastaks. Komisjoni talituste kevadprognoosi kohaselt on tõenäoline, et Austria struktuurne eelarvepuudujääk suureneb 2007. ja 2008. aastal. Kogu programmiperioodi jooksul säilitatakse siiski piisav kindlusvaru, et vältida tavaliste makromajanduslike kõikumiste korral maksimaalse lubatud puudujäägi 3 % SKPst ületamist. Programmis kirjeldatud keskpika perioodi eesmärgi saavutamisele suunatud eelarve kohandamise tempo on liiga aeglane ja seda tuleks eriti 2007. ja 2008. aastal tõsta, et see oleks kooskõlas stabiilsuse ja kasvu paktiga, milles on sätestatud, et euroala ja ERM2 riikide eelarve struktuurne tasakaal peab paranema vähemalt 0,5 % SKPst aastas ning et majanduse tõusuaegadel peab kohandamine olema suurem ja võib langusaegadel olla väiksem. Aastatel 2007–2009, kui Austria majandus peaks olema tõusuteel, on ette nähtud üksnes väike struktuurse eelarvetasakaalu paranemine. See järeldus leiab kinnitust ka siis kui käsitada sõjavarustuse hankimist eelarvepuudujääki suurendava ühekordse meetmena, nagu on märgitud programmis.

    (8)

    Valitsemissektori koguvõlg peaks hinnangute kohaselt olema 2006. aastal vähenenud 62,2 %-le SKPst, mis on jätkuvalt asutamislepingus sätestatud 60 % kontrollväärtusest kõrgemal. Programmis on ette nähtud, et võlasuhe peaks 2008. aastal vähenema kontrollväärtusest madalamale ning programmiperioodi viimasel aastal 56,8 %-le SKPst. Riskihinnangut arvestades tundub, et võlasuhe väheneb programmiperioodi alguses kontrollväärtuse suunas piisava kiirusega ning jõuab selleni kavakohaselt 2007. aastal.

    (9)

    Elanikkonna vananemise pikaajaline mõju eelarvele on Austrias seoses 2004. aasta pensionireformist oodatava suure kulude kokkuhoiuga ELi keskmisest palju madalam, kusjuures pensionideks tehtavate kulutuste suhe SKPsse peaks prognooside kohaselt pikas perspektiivis vähenema. Algne struktuurse esmase ülejäägiga eelarveseisund aitab elanikkonna vananemise pikaajalist mõju eelarvele vähendada. Riigi rahanduse jätkusuutlikkuse riske aitaks veel vähendada esmase ülejäägi suurendamine keskpika perioodi jooksul, nagu programmis ette nähtud, ning eakamate töötajate tööhõive suurendamine. Üldiselt tunduvad Austria riigi rahanduse jätkusuutlikkusega seotud riskid olevat väikesed.

    (10)

    Stabiilsusprogramm sisaldab riikliku reformiprogrammi 2006. aasta septembri rakendusaruande üldmõju kvalitatiivset hinnangut keskpika perioodi eelarvestrateegia raames. Lisaks sellele esitatakse selles teavet riiklikus reformiprogrammis sisalduvate peamiste reformidega seotud otseste eelarvekulude või -säästude kohta ja riiklikus reformiprogrammis sisalduvate meetmete mõju riigi rahandusele vastab üldjoontes eelarveprognoosidele. Stabiilsusprogrammis kavandatud meetmed riigi rahanduse valdkonnas tunduvad olevat kooskõlas riiklikus reformiprogrammis ettenähtutega. Eelkõige on mõlemas programmis kirjeldatud haldusreformist ning uurimis- ja arendustegevusele tehtavate kulude tõhustamisest oodatavat kokkuhoidu.

    (11)

    Programmi eelarvestrateegia on osaliselt kooskõlas 2005.–2008. aasta koondsuunistes sisalduvate majanduspoliitika üldsuunistega.

    (12)

    Seoses stabiilsus- ja lähenemisprogrammide tegevusjuhendis esitatud andmenõuetega on programmis esitatud kõik kohustuslikud andmed ja enamik vabatahtlikest andmetest. (2)

    Üldiselt leiab nõukogu, et vaatamata kiire majanduskasvu väljavaadetele on programmis ette nähtud liikumine keskpika perioodi eesmärgi poole aeglane, kusjuures eelarve kohandamine on kavandatud suhteliselt hiliseks ning põhineb peamiselt lõplikult kindlaks määramata kulude piiramisel. Hoolimata sellest, et Austria majanduses valitsevad soodsad ajad ning et Austria ei ole saavutanud oma keskpika perioodi eesmärki, ei ennustata struktuurse eelarvepuudujäägi paranemist enne 2009. aastat. Eelarve-eesmärkide saavutamine pärast 2008. aastat on seotud riskidega ning keskpika perioodi eesmärk võib programmiperioodi lõpuks jääda saavutamata. Valitsemissektori võlg võib jõuda asutamislepingus sätestatud 60 % tasemele SKPst 2007. aastal ning edaspidi väheneda.

    Eespool esitatud hinnangut arvestades kutsub nõukogu Austriat üles kasutama ära soodsaid majandustingimusi ning 2006. aasta eesmärgist väiksemat puudujääki, et tuua 2008. aastal eelarve kohandamine varasemaks ja muuta seda tõhusamaks ning jätkata seejärel eelarve konsolideerimist keskpika perioodi eesmärgi saavutamiseks, eelkõige piirates rangelt kulutusi ning kasutades eelarve konsolideerimiseks kõiki kavaväliseid maksutulusid.

    Peamiste makromajanduslike ja eelarveprognooside võrdlus

     

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reaalne SKP

    (muutuse %)

    SP märts 2007

    2,0

    3,1

    2,7

    2,3

    2,5

    2,6

    KOM mai 2007

    2,0

    3,1

    2,9

    2,5

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    1,7

    1,8

    2,4

    2,5

    puudub

    puudub

    THHI inflatsioon

    (%)

    SP märts 2007

    2,1

    1,5

    1,6

    1,7

    1,7

    1,8

    KOM mai 2007

    2,1

    1,7

    1,8

    1,7

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    2,3

    2,1

    1,7

    1,5

    puudub

    puudub

    SKP lõhe

    (% potentsiaalsest SKPst)

    SP märts 2007  (3)

    – 1,1

    – 0,3

    0,1

    – 0,1

    0,1

    0,3

    KOM mai 2007 (7)

    – 1,1

    – 0,2

    0,5

    0,8

    puudub

    puudub

    SP nov 2005  (3)

    – 0,7

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,5

    puudub

    puudub

    Valitsemissektori eelarve tasakaal

    (% SKPst)

    SP märts 2007

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,4

    KOM mai 2007

    – 1,6

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,8

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    – 1,9

    – 1,7

    – 0,8

    0,0

    puudub

    puudub

    Esmane tasakaal (8)

    (% SKPst)

    SP märts 2007

    1,3

    1,9

    2,0

    2,1

    2,6

    3,1

    KOM mai 2007

    1,3

    1,6

    1,8

    1,7

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    1,1

    1,2

    2,0

    2,7

    puudub

    puudub

    Tsükliliselt kohandatud tasakaal

    (% SKPst)

    SP märts 2007  (3)

    – 1,1

    – 1,0

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,2

    KOM mai 2007

    – 1,1

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,2

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    – 1,6

    – 1,2

    – 0,4

    0,2

    puudub

    puudub

    Struktuurne tasakaal (4)

    (% SKPst)

    SP märts 2007  (5)

    – 1,1

    – 1,0

    – 0,8

    – 0,4

    – 0,2

    0,2

    KOM mai 2007 (6)

    – 1,1

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,2

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    – 1,6

    – 1,2

    – 0,4

    0,2

    puudub

    puudub

    Valitsemissektori koguvõlg

    (% SKPst)

    SP märts 2007

    63,5

    62,2

    61,2

    59,9

    58,5

    56,8

    KOM mai 2007

    63,5

    62,2

    60,6

    59,2

    puudub

    puudub

    SP nov 2005

    63,4

    63,1

    61,6

    59,5

    puudub

    puudub

    Allikad:

    Stabiilsusprogramm (SP); komisjoni talituste 2007. aasta kevade majandusprognoos (KOM); komisjoni talituste arvutused.


    (1)  EÜT L 209, 2.8.1997, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 1055/2005 (ELT L 174, 7.7.2005, lk 1). Käesolevas tekstis osutatud dokumendid asuvad veebilehel:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Esitamata on siiski vabatahtlikud andmed tööhõive ja töötundide ning avaliku sektori palkade kohta.

    (3)  Komisjoni talituste arvutused programmis esitatud teabe põhjal; aastatel 2006–2010 hinnatakse Austria majanduse potentsiaalseks kasvuks vastavalt 2,3 %, 2,3 %, 2,4 %, 2,4 % ja 2,3 %.

    (4)  Tsükliliselt kohandatud tasakaal (nagu eelmistel ridadel), milles ei arvestata ühekordseid ja muid ajutisi meetmeid.

    (5)  Programmi tõlgenduses ühekordsed ja muud ajutised eelarvepuudujääki suurendava mõjuga meetmed (sõjalennukite hanked mahus 0,2 % SKPst 2007. aastal, 0,4 % SKPst 2008. aastal ja 0,1 % SKPst 2009. aastal).

    (6)  Komisjoni talituste 2007. aasta kevadprognoosis ei käsitleta sõjalennukite hankeid ühekordsete meetmetena.

    (7)  Põhineb hinnangulisel potentsiaalsel kasvul 2,3 %, 2,0 %, 2,2 % ja 2,2 % vastavalt aastatel 2005–2008.

    (8)  Programmis ning komisjoni talituste prognoosides kasutatud andmed esmase tasakaalu kohta ei ole finantsvahendusteenuste erineva käsitlemise tõttu omavahel otseselt võrreldavad. Programmis kasutatud andmed vastavad tegevusjuhendis sätestatud määratlustele. Komisjoni andmeid esmase tasakaalu kohta tuleb kohandada 0,1–0,2 % võrra SKPst, et neid saaks programmis esitatutega võrrelda.

    Allikad:

    Stabiilsusprogramm (SP); komisjoni talituste 2007. aasta kevade majandusprognoos (KOM); komisjoni talituste arvutused.


    Top