Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0519

    2004/519/EÜ:Nõukogu otsus, 14. juuni 2004, millega sätestatakse Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused

    ELT L 223, 24.6.2004, p. 20–29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 09/02/2006; kehtetuks tunnistatud 32006D0054

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/519/oj

    24.6.2004   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 223/20


    NÕUKOGU OTSUS,

    14. juuni 2004,

    millega sätestatakse Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused

    (2004/519/EÜ)

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluste loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) ning eriti selle artiklit 2,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    19. ja 20. juunil 2003 Thessalonikis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks “Thessaloniki arengukava Lääne-Balkani piirkonna jaoks: liikudes Euroopa integratsiooni poole”, milles Euroopa partnerluste väljatöötamist käsitletakse ühe stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi intensiivistamise vahendina.

    (2)

    Määruses (EÜ) nr 533/2004 sätestatakse, et nõukogu peab kvalifitseeritud häälteenamusega komisjoni ettepaneku põhjal otsustama Euroopa partnerlustes sisalduvad põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning samuti nende hilisemad kohandused. Ühtlasi sätestatakse määruses, et Euroopa partnerluste edasine rakendamine tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud mehhanismide, eelkõige aastaaruannete abil.

    (3)

    Komisjoni 2004. aasta aastaaruandes esitatakse Albaania Euroopa Liitu edasise integreerumise ettevalmistamisest ning määratletakse edasise töö prioriteetsed valdkonnad.

    (4)

    Euroopa Liitu edasise integreerumise ettevalmistamiseks peaks Albaania töötama välja plaani, mis sisaldab ajakava ning üksikasjalikke andmeid meetmete kohta, mida Albaania kavatseb võtta selle eesmärgi saavutamiseks,

    ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

    Artikkel 1

    Vastavalt määruse (EÜ) nr 533/2004 artiklile 1 on Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused sätestatud käesoleva otsuse lisas, mis moodustab käesoleva otsuse lahutamatu osa.

    Artikkel 2

    Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud mehhanismide abil.

    Artikkel 3

    Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Luksemburg, 14. juuni 2004

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    B. COWEN


    (1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1.


    LISA

    1.   SISSEJUHATUS

    Thessaloniki arengukavas määratletakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi (SAP) intensiivistamise viisid ja vahendid, muuhulgas Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise kaudu.

    Komisjoni aastaaruande kohaselt on Albaania Euroopa partnerluse eesmärk määratleda tegevusprioriteedid, et toetada jõupingutusi Euroopa Liidule lähenemiseks ühtse raamistiku alusel. Need prioriteedid on kohandatud Albaania erivajadustele ja ettevalmistatuse tasemele ning neid ajakohastatakse vastavalt vajadusele. Euroopa partnerlus sisaldab samuti juhiseid Albaaniale antava finantsabi kohta.

    Albaanialt eeldatakse plaani vastuvõtmist, mis sisaldaks ajakava ja üksikasjalikke andmeid selle kohta, kuidas kavatsetakse Euroopa partnerluse prioriteete saavutada. Plaanis tuleks samuti märkida, mil viisil püütakse saavutada Thessaloniki arengukavas püstitatud eesmärgid, organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni vastu võitlemise prioriteedid, mis määratleti 2002 Londonis toimunud konverentsil ja 28. novembril 2003 Brüsselis EL ja Lääne-Balkani Foorumi raames toimunud ministrite kohtumisel, ning meetmed, mida iga Lääne-Balkani riik tutvustas Ohridis toimunud ühtset piirikontrolli käsitlevale konverentsile järgnenud kohtumisel Belgradis 5. novembril 2003.

    2.   PÕHIMÕTTED

    SAP jääb Lääne-Balkani riikide Euroopa suunalise arengu raamistikuks kuni nende ühinemiseni tulevikus.

    Albaania jaoks määratletud põhiprioriteedid vastavad tema suutlikkusele täita 1993. aastal Kopenhaagenis toimunud Euroopa Ülemkogul püstitatud kriteeriume ning SAP nõudeid, mis nõukogu on määratlenud oma 29. aprilli 1997. aasta ja 21.–22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebis 24. novembril 2000. aastal toimunud tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ning Thessaloniki arengukavas.

    3.   PRIORITEEDID

    Komisjoni aastaaruandes hinnatakse tehtud edusamme ja märgitakse valdkonnad, milles riik peab oma jõupingutusi suurendama. Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud selle põhjal, et nende täitmine või nende oluline edendamine lähiaastatel oleks Albaaniale jõukohane. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mille täitmist eeldatakse ühe kuni kahe aasta jooksul ja keskmise tähtajaga prioriteete, mille täitmist eeldatakse kolme kuni nelja aasta jooksul.

    Euroopa partnerluses sätestatakse 2004. aasta aastaaruandes sisalduva analüüsi põhjal Albaania edasise integreerumise ettevalmistamise peamised prioriteetsed valdkonnad. Tuleks meeles pidada, et õigusaktide ühtlustamise korral ei piisa ainult EL acquis’ inkorporeerimisest õigusaktidesse; selle täielik rakendamine tuleb samuti ette valmistada.

    3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

    Poliitiline olukord

    Demokraatia ja õigusriik

    Reformidele keskendumine ja demokraatlike institutsioonide nõuetekohase toimimise tagamine– tagada poliitiline keskendumine SAP raames edu saavutamiseks vajalike reformide elluviimisel. Parlamendi komiteede ja uurimiskomisjonide tööd reguleerivate sätete tõhustamine. Põhiseaduse täielik järgimine ning konstitutsioonikohtu otsuste austamine ja täitmine. Kodanikuühiskonna arengu edendamine ja selle kaasamine otsustelangetamise protsessi.

    Avaliku halduse toimimise parandamine– tagada avaliku teenistuse seaduse täitmine ja astuda samme selle parandamiseks. Võtta meetmeid kohatu poliitilise sekkumise tõkestamiseks avaliku halduse toimimisel. Töötada välja selged juhised (kõigi) riigiteenistujate töölevõtmiseks, teisele töökohale üleviimiseks ja töölt vabastamiseks ning rakendada need. Tagada, et riigiteenistujate komisjon täidaks oma kohustusi vastavalt seadusele. Tugevdada kantsleri ametipositsiooni ministeeriumides, ministrite nõukogus ja assamblees. Parandada ministeeriumide omavahelist koostööd ning nende koostööd Euroopa integratsiooni ministeeriumiga. Tugevdada avaliku halduse koolitusasutuse rahanduslikku suutlikkust ning koolitussuutlikkust. Valmistada ette erikoolitusprogrammid kohaliku halduse jaoks. Tagada, et Albaania olemasolevate territoriaalüksuste kavandatud ülevaatamine ning uute territoriaalüksuste loomine toimuks nõuetekohaselt sidusrühmade osavõtul.

    Järgmiste parlamendi- ja kohalike valimiste nõuetekohane ja õigeaegne ettevalmistamine– rakendada õigeaegselt OSCE/demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) soovitused, mis anti pärast 2003. aasta kohalikke valimisi.

    Kohtusüsteemi tugevdamine– võtta meetmeid kriminaal- ja tsiviilkohtumenetluse läbipaistvuse suurendamiseks ja selle paremaks juhtimiseks. Tugevdada kohtuniku staatust, sõltumatust ja põhiseaduslikku kaitset. Tagada, et kohtunikustaatusega kaasneks kohtunike ja prokuröride õigus esialgsele ja kutseõppele. Tagada raskeid kuritegusid menetleva kohtu tõhus toimimine. Tagada, et kohtunikud ja prokurörid oleksid valitud ja määratud konkursi teel ning põhiseaduse ja õigusnormide kohaselt. Tagada, et kohtunike ja prokuröride edutamine toimuks piisavate tagatiste alusel ja erapooletu protseduuri kaudu. Parandada nii kõrgema kohtunõukogu kui peaprokuratuuri inspektsioonide toimimist ja tagada, et kohtunikud ning prokurörid ei oleks karistamatud; anda selged suunised justiitsministeeriumi ja kõrgema kohtunõukogu erinevate inspektsioonide rollide osas. Võtta vastu adekvaatsed tunnistajakaitset käsitlevad õigusaktid. Saavutada kohtuotsuste täideviimise arvu pidev suurenemine. Arendada välja kohtunike kooli usaldusväärne keskmise tähtajaga/pikaajaline strateegiline kava eesmärgiga tõhustada kõnealuse kooli toimimist ja rahanduslikku järjepidevust. Tagada teatud isikute kriminaalse käitumise suhtes algatatud avalike kohtumenetluste (uurimise ja võimaliku kohtu alla andmise) nõuetekohane kontroll.

    Korruptsioonivastase võitluse parandamine– võtta vastu vajalikud õigusnormid, et ühtlustada Albaania õigusraamistikku Albaania poolt ratifitseeritud Euroopa korruptsioonivastast võitlust käsitlevate konventsioonidega (nii kriminaal- kui ka tsiviilasjades). Parandada ja rakendada olemasolevaid altkäemaksu tõkestamist käsitlevaid õigusakte. Tagada varade deklareerimist käsitleva seaduse jõustamine. Rakendada 2003.–2004. aasta korruptsiooni tõkestamise tegevuskava ja tagada, et järgmine, 2004.–2005. aasta tegevuskava hõlmaks realistlikke, täpseid ja mõõdetavaid korruptsioonivastaseid meetmeid. Tugevdada institutsionaalset suutlikkust korruptsiooniga seotud juhtumite uurimisel ja nende kohtulikul menetlemisel; tagada, et Tiraana Prokuratuuri juurde moodustatud eriüksus (mis tegeleb üldiselt finantskuritegudega) käsitleks ka korruptsioonijuhtumeid. Vähendada ametnike arvu, kelle suhtes rakendatakse kohtulikku puutumatust ja anda kohtulik puutumatus vaid ranges vastavuses rahvusvaheliste reeglite ja tavadega.

    Inimõigused ja vähemuste kaitse

    Inimõiguste austamise parandamine õiguskaitseorganite poolt– tagada, et politsei, kohtunikud, prokurörid ja teised õiguskaitseorganid oleksid täiesti teadlikud oma inimõiguste alastest kohustustest ning et nad kohaldaksid inimõigusi Albaania poolt ratifitseeritud rahvusvahelisi konventsioone, eriti Euroopa inimõiguste konventsiooni täites. Õiguskaitseorganite poolt toime pandud halva kohtlemise juhtumite korral võtta vastutusele nende toimepanijad. Parandada vanglates ja politseijaoskondades eelvangistuses viibivate kinnipeetavate tingimusi ning võtta meetmeid selles valdkonnas rahvusvaheliste nõuete järgimiseks.

    Sõna- ja ajakirjandusvabaduse tagamine– võtta meetmeid, et vältida ahistamist ja/või ebaõiget poliitilist sekkumist ajakirjanduses. Viia laimu käsitlevad Albaania õigusaktid vastavusse EL standarditega ja rakendada neid. Võtta vastu trükiajakirjandust käsitlevad adekvaatsed õigusnormid ning parandada elektroonilist ajakirjandust käsitlevaid õigusnorme, võttes arvesse EL standardeid. Võtta meetmeid meediaomandi läbipaistvuse tagamiseks. Tagada meediat reguleeriva organi, nimelt riikliku raadio ja televisiooni nõukogu sõltumatus. Viia lõpule raadio- ja teleülekandesagedusi käsitlev riiklik kava. Innustada uurivat ajakirjandust ja võtta meetmeid ajakirjanike sõltumatuse ja professionaalsuse tagamiseks.

    Vähemuste õiguste austamise tagamine– esitada täpsed andmed Albaania vähemuste arvu kohta. Parandada vähemuste õigusraamistikku, et see vastaks Euroopa Nõukogu vähemusrahvuste kaitse raamkonventsiooni nõuetele, ja tagada selle rakendamine kogu Albaania territooriumil. Rakendada mustlasi käsitlev riiklik strateegia.

    Piirkondlik ja rahvusvaheline koostöö

    Piirkondliku koostöö tugevdamine– järgida SAP nõudeid ja Thessaloniki piirkondliku koostöö alaseid kohustusi. Tagada kõigi piirkondlike vabakaubanduslepingute kohustuste täitmine, mis on võetud 2001. aasta vastastikuse mõistmise memorandumi raames stabiilsuspakti kaubanduse hõlbustamisega seotud küsimustes.

    Rahvusvaheliste kohustuste täitmine– reguleerida Albaania positsiooni seoses WTO kohustuste täitmisega. Pärast olukorra reguleerimist tagada ülevaadatud ajakava elluviimine ilma edasiste mööndusteta. Tagada Albaania poolt EL suhete raames võetud kohustuste austamine.

    Majanduslik olukord

    Vaba turumajandus ja struktuurireformid

    Jätkuva makromajandusliku stabiilsuse tagamine– säilitada Rahvusvahelise Valuutafondi programmi kontekstis stabiilne makromajanduslik raamistik. Näidata rahvusvaheliste rahandusasutuste soovituste järgimist.

    Majanduskeskkonna parandamine– rakendada investeerimisega seotud administratiivsete takistuste kõrvaldamise ja halduskorra lihtsustamise tegevuskava. Võtta vastu kaubanduse täiustatud õigusnormid. Koostada selgesõnalised eeskirjad ja menetlused riiklike ja välismaiste äriühingute asutamise, registreerimise ja tegutsemise nõuete kohta ja tagada nende vastavus stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu (SAL) nõuetele. Tagada ettevõtlusega seotud õigusnormide, eeskirjade ja menetluste laitmatu, ilma diskretsioonita, mittediskrimineeriv rakendamine. Rakendada Euroopa väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete harta, eriti selles 2004. aastaks püstitatud eesmärgid. Tagada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete agentuuri toimimine täies ulatuses. Korraldada ümber ettemaksetega maksusüsteem, et muuta see soodsamaks tegevust alustavatele ettevõtetele. Jätkata riikliku tagatisfondi loomise ettevalmistusi. Laiendada ettevõtte registreerimise võimalusi kogu riigi ulatuses.

    Toimiva maa- ja kinnisvaraturu väljaarendamine– võtta vastu kommunismiperioodil konfiskeeritud omandi hüvitamist/kompenseerimist käsitlevad uued õigusnormid. Tagada, et kõnealused õigusnormid annaksid piisava vastuse enamusele nõuetest ning astuda samme nimetatud õigusnormide rakendamiseks koostöös asjaomaste poliitikute ja omanike ühendustega. Eelkõige, koguda informatsiooni, et määrata kindlaks tagastatava või kompenseeritava maa suurus, teha kindlaks maksmata nõuded ja töötada välja usaldusväärne finantseerimiskava kindlustamaks võimalike kompensatsioonide väljamaksmist.

    Tööhõive ja sotsiaalse ühtekuuluvuse edendamine– kõiki asjaomaseid pooli kaasates töötada välja tööhõive edendamise ja sotsiaalse ühtekuuluvuse strateegia ja alustada selle elluviimist. Võtta meetmeid sotsiaalse kaitse süsteemide ja sotsiaalsete standardite parandamiseks ning sotsiaalse tõrjutuse ja diskrimineerimise tõkestamiseks. Austada tunnustatud töönorme ja neid tõhusalt jõustada.

    Riiklike finantside juhtimine

    Riigi rahanduse juhtimise parandamine– parandada eelarvemenetlust tulude realistliku hindamise, kulude parema prioritiseerimise ja sidemete tugevdamisega poliitiliste eesmärkide ning eelarve planeerimise vahel. Töötada välja ulatuslik sotsiaalmajanduslik strateegia, mis hõlmaks olemasolevat riiklikku sotsiaalse ja majandusliku arengu strateegiat ja keskmise tähtajaga kulude raamistikku, millega saaks seejärel ühendada kogu rahalise abi; tagada, et nimetatud kontekstis arvestataks nõuetekohaselt SAP-i prioriteete.

    Töötada välja EL nõuetele vastav kõikehõlmav dokument riigisisese finantskontrolli teostamise strateegia kohta.

    Jõustada siseauditi seadus. Tagada riikliku auditeerimisasutuse kompetentne töö, samuti selle töö tulemuste ja soovituste jälgimine ning vastutusele võtmine kriminaalasjades.

    EL standardid

    Siseturg ja kaubandus

    Kaupade liikumine– liikuda edasi EL standardite vastuvõtmise suunas. Võtta vastu määruse eelnõu akrediteerimisdirektoraadi organiseerimise ja funktsioneerimise kohta ja tagada hargnemine akrediteerimisfunktsiooni ning standardiseerimis- ja sertifitseerimisfunktsioonide vahel. Võtta meetmeid majandusettevõtjate teadlikkuse suurendamiseks nendes valdkondades ja nende tähtsuse mõistmisel rahvusvahelises kaubanduses.

    Järgides EL nõudeid, parandada fütosanitaarseid ja veterinaarseid tingimusi, eriti kõrge ekspordipotentsiaaliga toodete osas.

    Toll– stabiliseerida ja parandada Albaania tolliasutuste haldussuutlikkust selle kõigis aspektides. Eriti tagada stabiilne personaliga varustamine ja inimressursside juhtimine järgides täpselt asjakohaseid õigusakte. Tugevdada tolliosakondi, kes tegelevad kaubanduslepingute täitmisega, eriti osakonda, kes vastutab kauba päritolu eest. Tagada administratiivkoostöö tollisektoris. Tagada transiiti, hindamist, tolliladusid, riski hindamist ja selektiivsust, samuti (sise- ja välis-) auditeerimist reguleerivate eeskirjade ja menetluste rakendamine vastavalt EL standarditele ja kus asjakohane, vastavalt rahvusvahelistele konventsioonidele. Tagada, et tolliasutused täidaksid maksukogumiskohustust vastavat seadust järgides. Võtta konkreetseid meetmeid parandamaks võitlust salakaubaveo ja ebaseadusliku kaubandusega. Tirana tolliametis ja Durrese sadamas rakendada ASYCUDA süsteemi. Tagada tolli alaste õigusaktide, tollieeskirjade ja -menetluste mittediskrimineeriv kohaldamine kogu riigis.

    Maksustamine– alustada olemasolevate maksualaste õigusaktide ja haldusmenetluste ülevaatamist ning tagada tõhus ja mittediskrimineeriv maksualaste õigusaktide jõustamine. Tugevdada võitlust maksupettustega. Jätkata käimasolevat maksuasutuste reformi, sealhulgas ühendatud arvutisüsteemi arendamist/laiendamist. Lahendada kõik rahuldamata EL finantseeritavate projektide maksuvabastuse nõuded ja seada sisse tõhus süsteem tagamaks tegelik maksuvabastus EL finantseeritavatele projektidele vastavalt 1992. aasta raamlepingule.

    Konkurents ja riigiabi– võtta vastu uue konkurentsiseaduse rakendamiseks vajalikud rakenduseeskirjad ja alustada seaduse rakendamist. Tugevdades haldussuutlikkust, valmistuda sõltumatu konkurentsiasutuse loomiseks. Toetades liberaliseerimist, edendada konkurentsipoliitikat parandades avalike riigihangete tava, tagades erastamisele konkurentsieelse lähenemise. Võtta vastu vajalik õiguslik raamistik riigiabi kohta ja edendada riigiabi põhimõtete läbipaistvust ning tagada nende täitmine.

    Riigihanked– jõustada kehtiv riigihankeseadustik ja astuda samme selle ühtlustamiseks EL standarditega. Hoiduda erandite tegemisest avalike pakkumiste põhimõtetele ja tagada pakkumismenetluste täpne läbiviimine. Tugevdada riigihangete korraldamise asutust ja ministeeriumide riigihankeüksusi. Võtta meetmeid tagamaks kaebuste käsitlemine piisaval tasemel.

    Intellektuaalomandi õigus (IOÕ)– võtta vastu uued õigusaktid tööstusomandi kohta. Ühineda rahvusvahelise uute taimesortide kaitse konventsiooniga. Võtta vastu vajalikud õigusaktid ja tugevdada haldussuutlikkust autoriõiguse kaitse parandamiseks. Astuda samme tõstmaks ettevõtjate, õiguskaitseorganite ja kohtunike teadlikkust intellektuaalomandi-, äri- ja omandiõiguse valdkondades. Võtta meetmeid intellektuaalomandi õiguse jõustamise parandamiseks.

    Valdkondade poliitikad

    Keskkond– alustada tegelemist keskkonnaohtlike piirkondade Durres’i ja Vlora probleemidega, ning alustada tegelemist radioaktiivsete jäätmete probleemiga Tiranas ja Fieris. Tagada keskkonnamõjude hindamist ning keskkonnamakseid reguleerivate õigusnormide jõustamine. Parandada koostööd keskkonnaministeeriumi ja muude ametiasutuste vahel, mis tegelevad keskkonnaga seotud probleemidega. Kiirendada veevarustuse ja kanalisatsiooni riikliku strateegia ning veevarustuse ja kanalisatsiooni maapiirkondade strateegia elluviimist.

    Energeetika– viia ellu 2003–2005 aasta tegevuskava ja alustada Albaania energiastrateegia elluviimist. Täita kohustused, mis on võetud 2003. aasta Ateena vastastikuse mõistmise memorandumi raames, mis käsitleb piirkondlikku energiaturgu Kagu-Euroopas.

    Telekommunikatsioon– Tagada elektroonilise side tõhus liberaliseerimine, kaasa arvatud regulatiivorganite tugevdamine ja asjakohaste õigusaktide ja poliitikate kehtestamine kõnealuses valdkonnas.

    Justiits- ja siseküsimuste alane koostöö

    Piirikontroll– rakendada valituse poolt vastu võetud ja novembris 2003 EL–Lääne-Balkani Foorumi raames toimunud justiits- ja siseministrite kohtumisel esitletud meetmeid, lähtudes 2003. aasta mais toimunud Ohridi piirkondlikust konverentsist riigipiiri turvalisuse ja kontrolli kohta. Arendada kooskõlas EL nõuetega välja ühtne piirikontrolli strateegia (ÜPS). Tugevdada piirikontrolli eest vastutavaid õiguskaitseorganeid ja uuendada nende juhtimisstandardeid. Luua rahuldav riskianalüüsi süsteem, et parandada piirikontrolli piiriületuspunktides ning “rohelistel” ja “sinistel” piirialadel. Laiendada koostööd naaberriikidega ning samuti piirikontrollis osalevate rahvusvaheliste õiguskaitseorganitega nii riigipiiril kui ka selle kontrollimisega seotud valdkonnas. Täiustada Albaania õiguskaitseorganite varustust ja oskusi, et tagada võltsitud/valede reisidokumentide tuvastamine. Võtta koostöös asjaomaste rahvusvaheliste osapooltega vajalikke meetmeid nõuetekohaste turvalisuse standardite, nõuetekohase haldamise ja kontrolli tagamiseks Tirana rahvusvahelisel lennuväljal.

    Migratsiooni- ja varjupaigapoliitika– võtta vastu riiklik migratsioonistrateegia ja alustada selle elluviimist. Viia võimalikult kiiresti läbi vajalikud menetlused, et tagada EÜ/Albaania tagasivõtmislepingu allkirjastamine ja ratifitseerimine 2004. aastal.

    Võtta ametlikult vastu riiklik tegevuskava varjupaiga andmise kohta. Kõrvaldada Albaania varjupaigaandmist käsitlevates õigusaktides esinevad puudused. Rakendada eriti piirialadel “eelsõelumise” süsteemi, et inimesi erakorralistes olukordades Albaania territooriumil klassifitseerida. Järgida tagasisaatmise keelu põhimõtet. Tagada varjupaigataotluste menetlemine seadusega sätestatud korras ning pidada kinni ajapiirangutest.

    Politsei– rakendada seadusi täies ulatuses politsei ametiastmetele. Arendada välja ja viia ellu läbipaistev distsipliini- ja edutamissüsteem. Arendada politsei uurimistöö oskusi. Koostada ühtsed protseduurireeglid kõigile kriminaalpolitseiametnikele. Koostada selge määrustik, et tagada rahuldav koostöö erinevate politseiüksuste ja prokuratuuri vahel. Tugevdada piirkondlikku korrakorrakaitset. Tagada politseiametnike vastutusele võtmine korruptsiooni ja muude kriminaalkuritegude korral.

    Organiseeritud kuritegevus, ebaseaduslik kaubandus, uimastid, rahapesu ja terrorism– rakendada organiseeritud kuritegevuse vastased tegevusele suunatud meetmed, mis on valitsuse poolt vastu võetud ja mida esitleti novembris 2003 toimunud EL–Lääne-Balkani justiits- ja siseministrite kohtumisel. Tagada mõiste “organiseeritud kuritegevus” selge ning EL õigusaktide ja üldtunnustatud rahvusvaheliste standarditega kooskõlas olev määratlus Albaania õigusaktides. Võtta vastu ja rakendada seadused varastatud esemete kohta, võttes arvesse rahvusvahelisi standardeid, hõlmates samuti välismaal varastatud esemeid. Tagada koostöö ja infovahetus õiguskaitseorganite, ministeeriumite ja seadusandjate vahel, kes on kaasatud võitlusse organiseeritud kuritegevuse vastu. Laiendada spetsiaalsete uurimisvahendite kasutamist seaduse piirides kõigis organiseeritud kuritegevusega seotud valdkondades, võttes täies ulatuses arvesse rahvusvahelisi standardeid. Viia ellu 2003. aastal vastu võetud ebaseadusliku kaubanduse vastane strateegia. Astuda vajalikud sammud Europoliga kokkuleppe sõlmimise ettevalmistamiseks. Astuda vajalikud sammud kahepoolsete väljaandmislepingute sõlmimise võimaldamiseks EL liikmesriikidega.

    Tagada olemasolevate uimasteid käsitlevate õigusaktide täitmine. Tagada pidevad jõupingutused kanepi kasvatamise ja kanepiga kaubitsemise tõkestamiseks. Koostada riiklik uimastistrateegia kooskõlas EL uimastistrateegiaga ja tegevuskavaga.

    Suurendada rahapesu vastu võitlemise eest vastutavate institutsioonide suutlikkust; tagada kõnealuste institutsioonide rahuldav koostöö, kehtestada efektiivsed tööprotseduurid ja arendada välja kohane juhtumikorraldamise süsteem. Tagada olemasolevate rahapesu käsitlevate õigusaktide täitmine.

    Laiendada rahvusvahelist koostööd ja rakendada asjakohased rahvusvahelised terrorismikonventsioonid. Parandada politsei ja luureteenistuste vahelist koostööd ja infovahetust riigis ja teiste riikidega. Takistada terrorismiaktide finantseerimist ja ettevalmistamist.

    3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

    Poliitiline olukord

    Demokraatia ja õigusriik

    Avaliku halduse edasine arendamine– tagada rahuldav koolitus ning tööülesannete teostamiseks vajalike seadmetega varustamine SAL sätete rakendamise eest vastutavas ning EL finantsabi teostamisse kaasatud administratiivsektorites. Tagada avalikku teenistust reguleerivate õigusaktide ja sellega seotud menetluste, kaasa arvatud edutamise tingimuste täiustamine kooskõlas kaasaegse haldusjuhtimissüsteemi nõuetega ning nende otsekohene kasutuselevõtmine, et toetada hästi ettevalmistatud, professionaalse, läbipaistva ja stabiilse haldusjuhtimise väljaarendamist. Hoolitseda selle eest, et kohalikel haldusüksustel oleks võimalik ellu viia detsentraliseeritud poliitikat.

    Järgmiste parlamendi ja kohalike omavalitsuste valimiste läbiviimine kooskõlas rahvusvaheliste standarditega.

    Õigussüsteemi edasine tugevdamine– tagada tõsiste kuritegude, eriti organiseeritud kuritegevuse kohtulik menetlemine, pöörates erilist tähelepanu piiriülestele koostöömehhanismidele; edukas kohtupidamine väljendub raskeid kuritegusid toime pannud kurjategijate eduka süüdimõistmise käegakatsutavas ja märkimisväärses suurenemises ning asjakohaste karistuste määramises. Vähendada oluliselt praegust mahajäämust ja tagada kohtuotsuste õigeaegne täideviimine. Tagada kohtuotsuste lai avalikustamine. Tagada kohtunike ja prokuröride pidev ja nõuetekohane koolitus, hõlmates inimõigusi, eetikat ja kaubandusküsimusi ning SAL-küsimustega seotud probleeme. Jõustada tunnistajakaitset käsitlevad õigusnormid. Tugevdada jätkuvalt kohtusüsteemi sõltumatust, kandes kohtunike kohtuteenistusega seotud tegevuste inspekteerimise justiitsministeeriumilt tõhusalt üle kõrgemale kohtunõukogule.

    Korruptsioonivastase võitluse edasine arendamine– rakendada Albaania poolt ratifitseeritud Euroopa korruptsioonivastast võitlust käsitlevate konventsioonide (nii kriminaal- kui ka tsiviilasjades) ning samuti korruptsioonivastaste riikide rühma GRECO soovitusi. Saavutada märkimisväärseid tulemusi võitluses korruptsiooniga igal tasandil ja igas valdkonnas, jõustades nõuetekohased õigusnormid. Soodustada EL liikmesriikidest vastavate organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega tegelevate riigiasutuste juurde saadetud kontaktametnike töölevõtmist. Esitada Euroopa Liidule kuue kuu tagant aruandeid käegakatsutavate tulemuste kohta, mis on saavutatud organiseeritud kuritegevusega seotud tegevuste kohtuliku uurimisega, vastavalt sellise tegevuse määratlemisele ÜRO rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise konventsioonis, tuntud ka Palermo konventsiooni nime all.

    Inimõigused ja vähemuste kaitse

    Inimõiguste austamise tagamine õiguskaitseorganite poolt– tagada kinnipeetavate ja eelvangistuses viibivate isikute kohtlemine kooskõlas rahvusvaheliste standarditega. Tagada inimväärikuse ja eraisiku turvalisuse austamine kinnipidamisasutustes, vanglates ja vaimuhaiglates kooskõlas rahvusvaheliste konventsioonidega. Luua nõuetele vastav alaealisi käsitlev õigussüsteem. Tagada piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamist käsitleva Euroopa Nõukogu konventsiooni täitmine.

    Sõna- ja ajakirjandusvabaduse tagamine– jõustada uued trüki- ja elektroonilist ajakirjandust käsitlevad õigusnormid, võttes arvesse EL standardeid. Tagada teleülekandesageduste eraldamine õiglasel ja mittediskrimineerival viisil, kooskõlas riikliku arengukavaga, ning asjakohaste nõuete täielik austamine ringhäälinguorganisatsioonide poolt. Viia lõpule Albaania RTV riikliku telekompanii muutumine sõltumatuks avalik-õiguslikuks ringhäälinguorganisatsiooniks. Julgustada ajakirjanduse kvaliteedi pidevat paranemist.

    Piirkondlik ja rahvusvaheline koostöö

    Piirkondliku koostöö tugevdamine– sõlmida ja rakendada kokkulepped naaberriikidega organiseeritud kuritegevuse, piirikontrolli ja tagasivõtmise osas. Viia ellu Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu vastastikuse mõistmise memorandum. Jätkata kohustuste täitmist, mis on võetud 2003. aasta Ateena vastastikuse mõistmise memorandumi raames, mis käsitleb piirkondlikku energiaturgu ja teha edusamme selle turu moodustamisel. Tagada nõuetele vastav piirkondlik koostöö keskkonnakaitseküsimustes.

    Rahvusvaheliste kohustuste täitmine– täita täies ulatuses rahvusvaheliselt võetud kohustusi ja Albaania poolt ratifitseeritud konventsioone, eelkõige justiits- ja siseküsimuste, inimõiguste ja vähemuste õiguste ning kaubanduse valdkonnas.

    Majanduslik olukord

    Vaba turumajandus ja struktuurireformid

    Erastamisprotsesside lõpuleviimine– eelkõige INSIG (finantssektor), Albtelecom (telekommunikatsioonisektor), Servcom, Albpetrol, Armo ja KESH (energeetikasektor) erastamine.

    Ärikeskkonna edasine arendamine– jõustada täiustatud õigusnormid. Tagada kohtunike hea koolitus kaubanduse ja ettevõtluse õigusnormide valdkonnas. Saavutada märkimisväärseid tulemusi pettuse ja korruptsiooniga võitlemisel. Määratleda strateegia varimajandusega võitlemiseks, et tagada muuhulgas õiglane konkurents ettevõtete vahel.

    Toimiva maa- ja kinnisvaraturu saavutamine– jõustada kommunismiperioodil konfiskeeritud omandi hüvitamist/kompenseerimist käsitlevad õigusnormid. Viia lõpule maa kaardistamise ja maa registreerimise protsessid. Tagada kinnisvara üleandmine kooskõlas seadusega ning võtta meetmed eesmärgiga saavutada kõigi protsessi kaasatud asutuste (notarid, kinnisvararegister jne) nõuetekohane toimimine. Tagada maa liigitusega ja maakasutusega seotud sätetest kinnipidamine. Töötada välja ja võtta vastu õigusnormid maa ja kinnisvara maksustamise kohta.

    Riigi rahanduse juhtimine

    Riigi rahanduse juhtimise edasine arendamine– Viia ellu riiklik rahvusvaheline finantskontrolli strateegia. Tugevdada välisauditit ja tagada, et nii finantskontroll kui ka sisemine audit toimiksid nõuetekohaselt. Kehtestada siseriiklike ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud (võimalike) pettusjuhtumite ja muude eeskirjade rikkumiste tuvastamise, menetlemise ja edasise uurimise tõhus menetlus.

    Euroopa standardid

    Siseturg ja kaubandus

    Kaupade liikumine– tagada haldussuutlikkus SAL nõuete rakendamiseks. Teha edasisi edusamme EL standardite vastuvõtmiseks. Rajada turujärelevalve süsteem. Tagada standardiseerimise, akrediteerimise ja sertifitseerimise ning samuti metroloogia ja kalibreerimise eest vastutavate ametite tõhustatud toimimine, võttes arvesse EL tavasid.

    Saavutada kooskõlas EL nõuetega oluline edasiminek toiduohutusküsimuste ja fütosanitaar- ja veterinaartingimuste osas.

    Toll– tagada haldussuutlikkus SAL nõuete rakendamiseks. Tagada tollialaste õigusnormide ja menetluste ning nende rakendamise ulatuslik vastavusseviimine EL õigusnormide ja menetlustega. Tagada päritolureeglite nõuetekohane rakendamine. Jätkata stabiilset personalihaldust tolliametis ja parandada selle juhtimise efektiivsust. Suurendada tulemusi võitluses pettuste, salakaubaveo ja ebaseadusliku kaubandusega ning vähendada märkimisväärselt juhtumite arvu, kus ebaseaduslikku tegevusse on kaasatud tolliametnikud. Viia lõpule ASYCUDA rakendamine üle kogu riigi ning jätkata jõupingutusi arvutiseerimisel.

    Maksustamine– jätkata maksuhalduse tugevdamist. Tagada käibemaksusüsteemi täieulatuslik ja tõhus rakendamine. Parandada suhtlust maksumaksjatega ja lihtsustada maksustamissüsteemi ning -korda, kaasa arvatud tagasimaksete tegemise kord. Anda maksustamise eesmärgil kõigile maksumaksjatele unikaalne identifitseerimisnumber. Jätkata maksukogumise tugevdamist ja kontrolli ning auditeerimisstrateegia väljaarendamist.

    Konkurents ja riigiabi– luua sõltumatu konkurentsiamet kooskõlas SAL nõuetega. Jõustada konkurentsi käsitlevad õigusnormid ja valmistada ette oma tegevuses sõltumatu riigiabi struktuuri loomine. Tugevdada riigiabi eest vastutavaid struktuure ja tagada edusammud nii kõikehõlmava riigiabi loendi koostamise lõpuleviimiseks kui ka SKT andmete edastamiseks NUTS II tasandil.

    Riigihanked– tagada Albaania õigusraamistiku ulatuslik vastavusseviimine EL acquis’ga. Saavutada täielikult toimivad riigihangete struktuurid, tagades seadusega ning SAL nõuetega rangelt kooskõlas toimiva riigihangete läbiviimise korra.

    Intellektuaalomandi õigused (IOÕ)– rakendada nõuetekohaselt intellektuaal-, kaubandus- ja tööstusomandi õiguse valdkonnas ratifitseeritud rahvusvahelisi konventsioone. Tagada IOÕ kõrgetasemeline kaitsmine ja saavutada tulemusi piraatkoopiate ja toodete võltsimise vastu võitlemisel. Tagada piisav haldussuutlikkus, et saavutada selles valdkonnas vastavus SAL nõuetega.

    Valdkondade poliitikad

    Keskkond– jätkata jõupingutusi keskkonnaohtlike piirkondade probleemiga tegelemisel. Vähendada tolmu- ja õhusaaste taset linnapiirkondades. Vähendada Balsh’i rafineerimistehase poolt tekitatud reostust, kaasa arvatud reoveeheide Gjanica jõkke, ning võtta meetmed veereostuse probleemidega tegelemiseks üldiselt. Jätkata piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste täitmist kõnealuses piirkonnas. Tugevdada keskkonnaseireid ja tagada piisavate hoiatavate sanktsioonide olemasolu reostajate suhtes. Tagada veevarustuse ja sanitaaria riikliku strateegia ning veevarustuse ja kanalisatsiooni maapiirkondade strateegia elluviimine. Töötada kõnealuses valdkonnas välja strateegia õigusnormide järkjärguliseks vastavusseviimiseks acquis’ga ja alustada selle elluviimist.

    Riiklik tervishoid– tugevdada nakkushaiguste järelvalvet ja nendest teavitamise süsteeme. Hõlbustada tihedamat koostööd riikliku tervishoiuvõrguga.

    Transport– viia ellu transpordialane üldplaan. Jätkata jõupingutusi ida-lääne- ning põhja-lõunasuunaliste koridoride lõpuleviimiseks. Teha olulisi edusamme Tirana lennuvälja ning Durres’ ja Vlora sadamate taastamiseks, kaasa arvatud täiustatud julgeoleku ja piirikontrolli tagamine. Viia lõpule Durres’i sadama erastamine. Saavutada paremaid tulemusi liiklusohutuse valdkonnas ja astuda lisasamme selle edasiseks arendamiseks. Viia ellu Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu vastastikuse mõistmise memorandum.

    Energeetika– jätkata tegevusplaanide nõuetekohase elluviimise tagamist elektrienergia sektoris ning teha edasisi edusamme Albaania energiastrateegia elluviimisel. Tagada elektrienergia tootmise, ülekande ja jaotamise infrastruktuuri parandamiseks mõeldud mitmete projektide õigeaegne elluviimine. Jätkata piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste täitmist kõnealuses piirkonnas, pidades silmas konkurentsivõimelise piirkondliku energiaturu rajamist.

    Telekommunikatsioon– võtta üle ja rakendada uus EL elektroonilise side raamistik.

    Justiits- ja siseküsimuste alane koostöö

    Piirikontroll– rakendada ühtset piirikontrolli (ÜPK) strateegiat ja täita kõiki Albaania poolt piirikontrolli valdkonnas võetud rahvusvahelisi kohustusi. Rakendada tõhusalt riskianalüüsi seoses piirikontrolliga. Jätkata piirikontrolli suutlikkuse tugevdamist; tagada eelkõige piirikontrolli vastavus rahvusvahelistele standarditele eelkõige Tirana rahvusvahelisel lennuväljal ning Durres’i ja Vlora sadamates. Tagada täiustatud turvaelementide olemasolu Albaania uutel reisidokumentidel. Saavutada märkimisväärseid tulemusi demineerimisprotsessis.

    Migratsiooni- ja varjupaigapoliitika– viia ellu Albaania riiklik migratsioonistrateegia. Tagada Albaania valmisolek saavutada vastavus SAL nõuetele, mis puudutavad Albaanias töötavaid ja/või elavaid EL kodanikke. Tagada kõigi Albaania poolt sõlmitud tagasivõtmiskokkulepete jõustamine; püüda sõlmida tagasivõtmislepingud kõigi piirkonna riikidega ja riikidega, kust lähtuvad Albaaniat läbivad migrandid. Järk-järgult sõlmida, ratifitseerida ja rakendada ellu kõik peamised rahvusvahelised konventsioonid migratsiooni valdkonnas.

    Rakendada Albaania riiklik tegevuskava varjupaiga andmise kohta. Jõustada varjupaiga andmist käsitlevad õigusnormid ja luua kooskõlas rahvusvaheliste standarditega varjupaiga andmise täielikult väljaarendatud süsteem.

    Politsei– jätkata kõigi politseijõudude tugevdamist, nimelt nõuetele vastava koolituse ja varustuse abil. Tagada korraliku juhtumikorraldamise süsteemi toimimine, et juhtumite kulg oleks hästidokumenteerituna jälgitav algsest aruandest kuni vastava otsuseni. Saavutada märkimisväärseid tulemusi võitluses kuritegevusega ja vähendada korruptsiooni ning muud kriminaalset käitumist politseiametites.

    Organiseeritud kuritegevus, ebaseaduslik kaubandus, uimastid, rahapesu ja terrorism– suurendada jätkuvalt rahvusvahelist koostööd. Saavutada märkimisväärseid tulemusi kohtupidamise määra, arvu ja kvaliteedi osas seoses õigusrikkumistega organiseeritud kuritegevuse ja ebaseadusliku kaubanduse valdkonnas, ning samuti kuritegelikul teel saadud tulu arestimise osas.

    Rakendada uimasteid käsitlev riiklik strateegia. Tagada märkimisväärselt paremaid tulemusi võitluses uimastiäriga, eriti kangete uimastite, nagu näiteks heroiin ja kokaiin, äriga.

    Tugevdada võitlust majandus- ja finantskuritegevuse tõkestamisel (kaasa arvatud rahapesu ja rahavõltsimine). Luua ministeeriumitevaheline agentuur kuritegelikul teel saadud tulu arestimiseks. Saavutada käegakatsutavaid tulemusi võitluses rahapesu vastu nii finantssektori sees kui ka sellest väljaspool.

    4.   KAVANDAMINE

    SAP raames eraldatakse ühenduse abi Lääne-Balkani riikidele vastavate finantsinstrumentidega, eelkõige nõukogu 5. detsembri 2000. aasta määrusega (EÜ) nr 2666/2000, mis käsitleb Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Jugoslaavia Liitvabariigi ning endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi abistamist; (1) sellest tulenevalt ei oma käesolev otsus finantsmõju. Lisaks on Albaanial tulevikus juurdepääs rahastamisele mitme riigi vaheliste ja horisontaalprogrammide raames. Komisjon teeb koostööd Euroopa Investeerimispangaga ja rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega, eelkõige Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupangaga ning Maailmapangaga, eesmärgiga hõlbustada SAP-ga seotud projektide kaasfinantseerimist.

    5.   TINGIMUSLIKKUS

    Ühendus abistab SAP raames Lääne-Balkani riike tingimusel, et toimuvad jätkuvad edusammud Kopenhaageni poliitiliste kriteeriumite täitmisel. Nende üldtingimuste mittetäitmise tulemusena võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid lähtudes määruse (EÜ) nr 2666/2000 artiklist 5.

    Ühenduse abi suhtes kehtivad samuti tingimused, mille nõukogu on määratlenud oma 29. aprilli 1997 järeldustes, eelkõige osas, mis puudutab kasusaaja ettevõtte poolt endale võetud kohustusi teostada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsioonilisi reforme, võttes arvesse käesolevas Euroopa partnerluses sätestatud prioriteete.

    6.   JÄRELEVALVE

    Euroopa partnerluse järelevalve on tagatud SAP raames loodud mehhanismidega, nimelt SAP aastaaruandega.


    (1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 2415/2001 (EÜT L 327, 12.12.2001, lk 3).


    Top