Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R0001

    Komisjoni määrus (EÜ) nr 1/2002, 28. detsember 2001, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1259/1999 üksikasjalikud rakenduseeskirjad teatavate toetuskavade alusel põllumajandustootjatele maksete tegemise lihtsustatud kava osas

    EÜT L 1, 3.1.2002, p. 1–8 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/1/oj

    32002R0001



    Euroopa Liidu Teataja L 001 , 03/01/2002 Lk 0001 - 0008


    Komisjoni määrus (EÜ) nr 1/2002,

    28. detsember 2001,

    millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1259/1999 üksikasjalikud rakenduseeskirjad teatavate toetuskavade alusel põllumajandustootjatele maksete tegemise lihtsustatud kava osas

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 17. mai 1999. aasta määrust (EÜ) nr 1259/1999, millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames kohaldatavate otsetoetuskavade ühised eeskirjad, [1] muudetud määrusega (EÜ) nr 1244/2001, [2] eriti selle artikli 11 lõiget 4,

    ning arvestades järgmist:

    (1) Määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikliga 2a nähakse ette teatavate toetuskavade alusel maksete tegemise lihtsustatud kava; kõnealuse kava abil lihtsustamise saavutamiseks on vaja lihtsustada asjaomaste toetuste andmist ning kehtestada erand kõnealuses artiklis osutatud määruste teatavatest sätetest ja nende rakendamiseks vastuvõetud määrustest, eelkõige toetuse saamise tingimuste, taotlemise ja maksete tegemise kuupäevade ning kontrollisätete osas.

    (2) Lihtsustamise huvides peaksid põllumajandustootjad soovi korral saama riigi ametiasutuse poolt täidetud taotlusvormi. Kõnealune üks taotlus peaks asendama olemasolevaid eraldi toetusetaotlusi ning hõlmama nii pindalatoetust kui ka karjakasvatuse toetust. Taotluse vastuvõtmise korral peaks olema tagatud, et põllumajandustootjale makstakse kindlaksmääratud summa, ilma et ta peaks kogu osalemisaja jooksul uusi taotlusi esitama. Selguse huvides on asjakohane täpsustada maksed, mis võetakse arvesse lihtsustatud kava alusel antava toetuse summa arvutamisel, ning kohaldatav vahetuskurss liikmesriikides, kus eurot ei ole kasutusele võetud.

    (3) Tuleks kehtestada erieeskirjad, et muuta kontrollikord võimalikult lihtsaks, suurendamata kahekordsete nõuete ohtu. Sel eesmärgil on asjakohane ette näha lihtsustatud kava alusel antavale summale vastavate maa-alade või lisatasu saamise õiguste arvu ajutine blokeerimine, mis tähendab, et pindalatoetuse ja/või karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste suhtes, mille kohta on esitatud lihtsustatud toetusetaotlus, tuleks kehtestada teatavad tingimused ning samuti on asjakohane ette näha erieeskirjad hektarite arvu ja võrdlusperioodil karjakasvatamise lisatasu saamise õiguste arvu ning arvessevõetava maksimumsumma arvutamiseks. Lihtsustatud kava alusel antavale summale vastavad maatükid ja lisatasu saamise õigused tuleks täpsustada deklaratsioonis, mis kehtib kogu lihtsustatud kavas osalemise aja jooksul. Kiu tootmiseks kasvatatava lina varte töötlemiseks nõukogu 27. juuli 2000. aasta määruse (EÜ) nr 1673/2000 (kiu tootmiseks kasvatatava lina ja kanepi turu ühise korralduse kohta) [3] artikliga 2 ettenähtud toetuse puhul peaks kõnealune deklaratsioon asendama iga-aastast pindalatoetuse taotlust, mis on ette nähtud komisjoni 5. veebruari 2001. aasta määruse (EÜ) nr 245/2001 (millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1673/2000 (kiu tootmiseks kasvatatava lina ja kanepi turu ühise korralduse kohta) üksikasjalikud rakenduseeskirjad, [4] muudetud määrusega (EÜ) nr 1093/2001 [5]) artikli 7 lõikega 1.

    (4) Kuigi põllumajandustootjatelt tuleks nõuda miinimumpindala või lisatasu saamise õiguste miinimumarvu säilitamist, peaks neil olema võimalik loobuda maa-alast või lisatasu saamise õigustest, mis ei ole hõlmatud lihtsustatud kava alusel antava toetusega. Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel, näiteks rendilepingu lõppemise, ümberkorraldamisprogrammide või riikliku sekkumise korral peaks liikmesriikidel olema võimalik lubada põllumajandustootjatel asendada deklareeritud maatükid samaväärsete maatükkidega. Eelarvelise neutraalsuse tagamiseks tuleks lihtsustatud kavaga hõlmatud toetusi saanud maa-alade suhtes kehtinud toetuse saamise tingimusi jätkuvalt kohaldada maa-alade suhtes, mis blokeeritakse lihtsustatud kava kohase toetuse saamiseks.

    (5) Ekstensiivistamistoetuste puhul tuleks lihtsustatud kava alusel antava summa ekstensiivistamistoetuse osale vastavad maa-alad blokeerida samuti kui pindalatoetusele vastavate maa-alade puhul. Kui põllumajandustootja peab loomi, tuleks ekstensiivseid tootmisliike hõlmavate sätete järgimise tagamiseks selliste maa-alade suhtes jätkuvalt kohaldada teatavaid loomkoormuse eeskirju. On asjakohane tagada teatav paindlikkus, et võimaldada põllumajandustootjal kinni pidada teatavatest tingimustest peetavate loomade suurima arvu kohta kogu lihtsustatud kavas osalemise aja jooksul.

    (6) Kui põllumajandustootjal ei ole pädeva asutuse poolt teatatud hektarite või kariloomade arvule vastavaid blokeeritavaid maatükke või lisatasu saamise õigusi, siis peaksid liikmesriigid maatüki või lisatasu saamise õiguse ostmiseks või rentimiseks vajalikku investeeringut silmas pidades vastu võtma pindaladeklaratsiooni või lisatasu saamise õiguste deklaratsiooni, mis ei vasta teatatud hektarite või karjakasvatuse lisatasude arvule. Sel juhul tuleks lihtsustatud kava alusel antavat summat võrdeliselt vähendada.

    (7) Määrusega (EÜ) nr 1259/1999 nähakse ette, et lihtsustatud kava rakenduseeskirjad peavad sisaldama üksikasjalikke eeskirju, et vältida kahekordseid nõudeid lihtsustatud kavaga hõlmatud maa-alade ja toodangu suhtes. Seepärast tuleks lihtsustatud kava alusel toetust saanud põllumajandustootjatel takistada samal kalendriaastal muude otsetoetuste saamist. Tuleks ette näha erand juhtudeks, mille korral asjakohaste määrustega lubatakse toetuste kumuleerumist.

    (8) Eelarvelise neutraalsusega nähakse ette, et lihtsustatud kavas osalemise õiguse kindlaksmääramiseks kasutatud blokeeritud maa-alasid ja lisatasu saamise õigusi võetakse arvesse baaskülvipindade või asjaomaste ülemmäärade ületamise arvutamisel, kohaldades vähendamist asjaomaste vastavate baaskülvipindade või karjakasvatuse lisatasu ülemmäärade suhtes. Kuna lihtsustatud kavas osalevatel põllumajandustootjatel ei ole toetuse saamiseks kohustust toota teatavat põllukultuuri või pidada loomi, ei tohiks maa-ala pindala või ülemmäärade ületamisel kohaldatavat võrdelist vähendamist nende maa-ala ega õiguste suhtes kohaldada.

    (9) Juhul kui käesolevat määrust ei järgita, on ühenduse finantshuvide kaitsmiseks asjakohane ette näha sanktsioonide süsteem. Sel eesmärgil on asjakohane viidata komisjoni 11. detsembri 2001. aasta määrusega (EÜ) nr 2419/2001 (millega sätestatakse nõukogu määrusega (EMÜ) nr 3508/92 kehtestatud teatavate ühenduse toetuskavade ühtse haldus- ja kontrollisüsteemi üksikasjalikud rakenduseeskirjad, [6] muudetud määrusega (EÜ) nr 2550/2001 [7]) ettenähtud eeskirjadele.

    (10) Kontrollide lihtsustamiseks peaksid lihtsustatud kavas osalejad moodustama eraldi üldkogumi kontrollproovide võtmise eesmärgil vastavalt määrusele (EÜ) nr 2419/2001 ning tuleks kehtestada vähendatud kontrollimäär.

    (11) Tuleks vastu võtta eeskirjad lihtsustatud kava käsitlevate teatiste sisu ja tähtaegade kohta komisjoni üksikasjalikuks teavitamiseks liikmesriikide poolt määruse (EÜ) nr 1259/1999 rakendamiseks võetud meetmetest vastavalt selle artiklile 9, pidades silmas ühenduse eelarve koostamise ajakava ning tuginedes teatiste sisu osas olemasolevatele vormidele.

    (12) Asjaomased korralduskomiteed ei ole oma esimeeste kehtestatud tähtajaks arvamusi esitanud,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Sisu ja reguleerimisala

    1. Käesoleva määrusega sätestatakse määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikliga 2a ettenähtud teatavate lisatasukavade alusel tehtavate maksete lihtsustatud kava (edaspidi "lihtsustatud kava") üksikasjalikud rakenduseeskirjad.

    2. Erandina lisas loetletud sätetest võivad põllumajandustootjad saada määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõikega 1 ettenähtud makseid käesolevas määruses sätestatud tingimustel.

    Juhul kui käesolev määrus ei sisalda erieeskirju, kohaldatakse jätkuvalt lisas osutatud sätteid rakendavate määrustega hõlmatud eeskirju.

    Artikkel 2

    Taotlus

    1. Pädev asutus saadab lihtsustatud kava alusel toetust taotleda soovinud põllumajandustootjatele taotlusvormi (edaspidi "lihtsustatud toetusetaotlus"), kuhu on märgitud:

    a) summa, mida põllumajandustootjal on õigus saada vastavalt määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõigetele 3 ja 4 (edaspidi "lihtsustatud kava alusel antava toetuse summa");

    b) hektarite ja/või karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arv, mis lihtsustatud kavas osalemise ajal blokeeritakse käesoleva määruse artikli 8 lõikes 1 määratletud tähenduses, ja/või artikli 4 ning artikli 12 lõike 3 kohaselt kindlaksmääratud loomade arv;

    c) artikliga 5 ettenähtud üleandmiskeeld.

    Liikmesriikide puhul, kes ei ole eurot kasutusele võtnud, konverteeritakse lihtsustatud kava alusel antav summa riigi vääringusse, kasutades vahetuskurssi, mida kohaldatakse selle kalendriaasta 1. jaanuaril, mille jaoks kõnealune summa on määratud.

    2. Põllumajandustootja poolt nõuetekohaselt kinnitatud ja reservatsioonideta allakirjutatud lihtsustatud toetusetaotlus, millega on vajadusel kaasas artikli 11 lõikega 1 ja artikli 12 lõikega 1 ettenähtud deklaratsioonid, esitatakse pädevale asutusele asjaomase liikmesriigi poolt kindlaksmäärataval kuupäeval, kuid mitte hiljem kui 1. septembril.

    Taotluse esitamise hilinemise korral määruse (EÜ) nr 2419/2001 artiklis 13 määratletud tähenduses kohaldatakse kõnealuse määruse artikli 13 lõike 1 esimese lõiguga ettenähtud vähendamist üksnes lihtsustatud kavas osalemise esimese aasta puhul makstava summa suhtes.

    Lihtsustatud toetusetaotlust käsitatakse toetusetaotlusena määruse (EÜ) nr 2419/2001 artikli 2 punktides i ja j määratletud tähenduses.

    Artikkel 3

    Toetuse summa arvutamine

    1. Toetuse summa, mis põllumajandustootja võib lihtsustatud kava alusel saada, sisaldab kõiki summasid, mis antakse määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõike 3 esimese lõigu punktides a ja b osutatud võrdlusperioodidel kuni liikmesriikide poolt kindlaksmääratava kuupäevani, mis ei ole hilisem kui selle aasta 30. juuni, mil talupidaja taotleb lihtsustatud kavas osalemist.

    2. Määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 3 lõike 2 kohaldamise korral võrdlusperioodide jooksul arvutatakse summasid summadena, mis oleks makstud enne kõnealuse sätte kohaldamist.

    3. 2002. kalendriaastal lisatakse järgmised 1999. kalendriaastat käsitlevad toetused:

    a) nõukogu määruse (EMÜ) nr 1765/92 [8] artiklite 2, 4, 5, 6, 6a ja 7 ning artikli 12 üheteistkümnenda taande esimese lõiguga ettenähtud põllukultuuride pindalatoetused, sealhulgas maa tootmisest kõrvaldamise toetused, kõva nisu eest makstav täiendav lisatasu ning eritoetus,

    b) nõukogu määruse (EMÜ) nr 805/1968 [9] artiklitega 4b, 4d ja 4h ettenähtud erilisatasu, ammlehmade eest makstav lisatasu, sealhulgas mullikate puhul makstav lisatasu ja kaasfinantseeritav täiendav riiklik ammlehmade eest makstav lisatasu ning ekstensiivistamistoetus.

    4. Pindalatoetuste ja karjakasvatuse lisatasu summad arvutatakse eraldi. Kõnealused toetused moodustavad kaks osa lihtsustatud kava alusel antavast summast (edaspidi vastavalt "pindalatoetuse osa" ja "karjakasvatuse lisatasu osa").

    Artikkel 4

    Hektarite ja/või lisatasu saamise õiguste arvu kindlaksmääramine

    1. Kui põllumajandustootja on saanud pindalatoetusi, teatab pädev asutus talle kahe kümnendkohani ümardatud hektarite arvu, mis vastab igale lihtsustatud kava alusel määratava summaga hõlmatud eri liiki pindalatoetusele.

    Põllukultuuride toetuste puhul arvutatakse hektarite arv eraldi iga põllukultuuri kohta, mille baaskülvipinna on liikmesriigid kehtestanud vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 1251/1999 [10] artiklile 3 ja/või 5.

    2. Kui põllumajandustootja on saanud ekstensiivistamistoetust, teatab pädev asutus talle kahe kümnendkohani ümardatud hektarite arvu, mis vastab lihtsustatud kava alusel antava teatatud summa ekstensiivistamistoetuse osale, ning käesoleva määruse artikli 12 lõike 3 kohaselt kehtestatud loomade arvu.

    3. Kui põllumajandustootja on saanud karjakasvatuse lisatasu, teatab pädev asutus talle lisatasu saamise õiguste arvu, mis vastab lihtsustatud kava alusel antava summa karjakasvatuse lisatasu osale.

    Veiste puhul esitatakse see arv ühe kümnendkoha täpsusega. Lammaste ja kitsede puhul kohaldatakse komisjoni määruse (EMÜ) nr 3567/92 [11] artiklit 14.

    4. Käesoleva artikli lõigetes 1, 2 ja 3 osutatud hektarite arvu ja karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arvu arvutamisel lähtutakse:

    a) karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste ja/või hektarite keskmisest arvust, mille puhul on antud toetust taotlemise aastale eelneva kolme kalendriaasta jooksul määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõike 3 esimese lõigu punkti a kohaldamisel,

    b) karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste ja/või hektarite keskmisest arvust, mille puhul on antud toetust taotlemise aastale eelneval kalendriaastal määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõike 3 esimese lõigu punkti b kohaldamisel.

    5. Põllumajandustootjal, kellel ei ole maatükke ja/või lisatasu saamise õigusi, mille arv vastaks lõike 4 kohaselt arvutatud hektarite või karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arvule, võib asjaomane liikmesriik lubada deklareerida pindala, mis vastab tootja käsutuses olevatele maatükkidele, ja/või deklareerida tootja käsutuses olevate lisatasu saamise õiguste arvu.

    Sel juhul arvutatakse lihtsustatud kava alusel antav summa esimeses lõigus osutatud pindala ja/või karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arvu põhjal. Kõnealune summa ei või ühelgi juhul ületada artikli 3 kohaselt arvutatud summat.

    6. Määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõike 4 teise lõigu kohaldamisel vähendatakse käesoleva artikli lõike 4 kohaselt kindlaksmääratud hektarite ja/või karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arvu võrdeliselt, et see vastaks maksimumsummale 1250 eurot.

    Vähendamist kohaldatakse põllumajandustootja valikul esmalt lihtsustatud kava alusel antava summa pindalatoetuse osa suhtes ja seejärel karjakasvatuse lisatasu osa suhtes või esmalt karjakasvatuse lisatasu osa suhtes ja seejärel pindalatoetuse osa suhtes.

    Artikkel 5

    Üleandmiskeeld

    Põllumajandustootja ei tohi ühelgi juhul, välja arvatud pärandamise korral, täielikult, osaliselt ega ajutiselt, põllumajandusettevõtte üleandmisega ega ilma üleandmiseta üle anda maatükke ja/või lisatasu saamise õigusi, mis vastavad artikli 4 kohaselt kindlaksmääratud hektarite arvule ja/või karjakasvatuse lisatasu saamise õigustele.

    Artikkel 6

    Maksmine

    Makseid tehakse pärast iga asjaomase kalendriaasta 1. novembrit, kuid mitte hiljem kui järgmise aasta 30. juunil.

    Artikkel 7

    Kavast taganemine

    1. Põllumajandustootja võib igal ajal teatada oma kavatsusest taganeda lihtsustatud kavast. Taganemine jõustub siiski alates selle kalendriaasta 1. jaanuarist, mis järgneb aastale, mil põllumajandustootja teatas oma taganemiskavatsusest.

    Põllumajandustootja ei või esitada uut taotlust lihtsustatud kavas osalemiseks.

    2. Artikli 15 lõike 4 kohaldamisel ei ole põllumajandustootjatel õigust lihtsustatud kavast taganeda järgmise kalendriaasta puhul.

    3. Kui põllumajandustootja sureb pärast lihtsustatud kava kohase taotluse esitamist, on tema pärijatel õigus saada summa, mille põllumajandustootja oleks lihtsustatud kava alusel saanud, tingimusel, et pärijad vastavad lihtsustatud kavas osalemise tingimustele. Kui nad neile tingimustele ei vasta, on neil õigus saada ainult põllumajandustootja surma kalendriaastal summa, mille põllumajandustootja oleks lihtsustatud kava alusel saanud.

    Artikkel 8

    Kahekordsed nõuded

    1. Maa-ala või toodangu suhtes, mille kohta on esitatud lihtsustatud toetusetaotlus, ei või esitada taotlust muu määruse (EÜ) nr 1259/1999 lisas loetletud otsetoetuse saamiseks.

    2. Lõiget 1 ei kohaldata:

    a) määrusega (EMÜ) nr 3653/90 [12] Portugalis teravilja suhtes ettenähtud üleminekumeetmete puhul;

    b) tootjatele nõukogu määruse (EÜ) nr 2799/98 [13] artiklitega 4 ja 5 ning nõukogu määruse (EÜ) nr 2800/98 [14] artiklitega 2 ja 3 ettenähtud maksete puhul;

    c) nõukogu määruse (EMÜ) nr 2358/71 [15] artikliga 3 põllukultuuride ja riisi jaoks ettenähtud seemnetootmise toetuse puhul;

    d) määruse (EÜ) nr 1254/1999 [16] artiklitega 5 ja 11 ettenähtud aastaaegade mõju hüvitava lisatasu ja loomade tapmise eest makstava lisatasu puhul;

    e) nõukogu määruse (EÜ) nr 1255/1999 [17] artiklitega 16 ja 17 ettenähtud piimakarjatoetuse ja täiendava lisatasu puhul;

    f) nõukogu määruse (EÜ) nr 1452/2001 [18] artikliga 9, artikli 12 lõikega 1 ja artikliga 16, nõukogu määruse (EÜ) nr 1453/2001 [19] artiklitega 9, 13, 16, 17, 22, 27, artikli 28 lõikega 1 ja artikliga 30 ning nõukogu määruse (EÜ) nr 1454/2001 [20] artiklitega 5, 6, 9, 13, 14 ja 17 äärepoolseimate piirkondade jaoks ettenähtud toetuste puhul;

    g) nõukogu määruse (EMÜ) nr 2019/93 [21] artiklitega 6, 7, 8, 9, 11 ja 12 Egeuse mere saarte jaoks ettenähtud toetuste puhul.

    Artikkel 9

    Samaaegsed taotlused

    1. Põllumajandustootja, kes on taotlenud määruse (EÜ) nr 1259/1999 lisas loetletud toetusi, mille puhul on taotluse esitamise tähtpäevaks määratud kuupäev, mis on enne asjaomase liikmesriigi poolt lihtsustatud kava kohaste taotluste esitamiseks määratud tähtpäeva, võib lihtsustatud kavas osaleda tingimusel, et ta võtab tagasi oma taotlused nende toetuste saamiseks ning loobub asjakohastest maksetest.

    2. Lõiget 1 ei kohaldata põllumajandustootjate suhtes, keda on kontrollitud vastavalt määrusele (EÜ) nr 2419/2001 ning kellele on teatatud eeskirjade eiramise avastamisest seoses toetusetaotlustega.

    Artikkel 10

    Kiu tootmiseks ettenähtud lina kasvatamise toetus

    Kui lihtsustatud kavas osalev põllumajandustootja on sõlminud lepingu, et saada kiu tootmiseks kasvatatavate linavarte töötlemiseks toetust vastavalt määruse (EÜ) nr 1673/2000 artiklile 2 ja erandina määruse (EÜ) nr 245/2001 artikli 7 lõikest 1, asendatakse kiu tootmiseks kasvatatava lina all olevaid maatükke hõlmav pindalatoetuse taotlus kogu lihtsustatud kavas osalemise ajaks käesoleva määruse artikli 11 lõikes 1 osutatud deklaratsiooniga, ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 245/2001 artikli 5 lõike 1 punkti c kohaldamist.

    Artikkel 11

    Pindaladeklaratsioonid

    1. Pindalatoetusi ja/või ekstensiivistamistoetust saanud põllumajandustootja deklareerib vastavalt nõukogu määruse (EMÜ) nr 3508/92 [22] artikli 6 lõikele 6 põllumajanduslikud maatükid, sealhulgas söödamaad, või maa tootmisest kõrvaldamise meetmetega hõlmatud põllumajanduslikud maatükid, mis vastavad blokeeritava(te) maa-ala(de) hektarite arvule, millest pädevad asutused on talle teatanud vastavalt käeoleva määruse artikli 2 lõike 1 punktile b.

    2. Lõike 1 kohaselt deklareeritud maatükid, mis vastavad lihtsustatud kava alusel antava teatatud summa pindalatoetuse osa hektarite arvule, peavad põllukultuuride toetuste puhul vastama määruse (EÜ) nr 1251/1999 artiklis 7 sätestatud toetuse saamise tingimustele.

    3. Lõike 1 kohaselt deklareeritud maatükid, mis vastavad lihtsustatud kava alusel antava summa ekstensiivistamistoetuse osale, peavad olema kooskõlas määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõikega 6.

    4. Lõikes 1 osutatud deklaratsioon kehtib kuni 2005. aasta lõpuni, välja arvatud põllumajandustootja selgesõnalise lihtsustatud kavast taganemise korral või lihtsustatud kavas osalemise õiguse kaotamise korral vastavalt artikli 7 lõikele 3.

    5. Liikmesriigid võivad nõuetekohaselt põhjendatud asjaoludel lubada põllumajandustootjal oma deklaratsiooni muuta, tingimusel et põllumajandustootja peab kinni teatatud hektarite arvust, määruse (EÜ) nr 1251/1999 artiklis 7 sätestatud tingimustest toetuse saamiseks asjaomase maa-ala puhul ning asjaomase ala saagikusest või nõustub käesoleva määruse artikli 4 lõike 5 kohaldamisega.

    Artikkel 12

    Karjakasvatuse lisatasu deklaratsioonid

    1. Karjakasvatuse lisatasusid saanud põllumajandustootja deklareerib, et lihtsustatud kavas osalemise ajal on ta nõus sellega, et vastavalt blokeeritavate karjakasvatuse lisatasu saamise õiguste arvule, millest pädev asutus on talle teatanud vastavalt käesoleva määruse artikli 2 lõike 1 punktile b, vähendatakse:

    a) tema individuaalseid lisatasu saamise õigusi, mis on ette nähtud määruse (EÜ) nr 2467/98 [23] artikli 6 lõikega 1, ja

    b) tema individuaalseid ülemmäärasid, millele on osutatud määruse (EÜ) nr 1254/1999 artikli 7 lõikes 1.

    2. Komisjoni määruse (EÜ) nr 2342/1999 [24] artikli 23 lõiget 2 ja määruse (EMÜ) nr 3567/92 artikli 6a lõiget 2 ei kohaldata lisatasu saamise õiguste suhtes, mis on hõlmatud lõikega 1 ettenähtud ajutise vähendamisega.

    3. Ekstensiivistamistoetusi saanud põllumajandustootja kohustub kalendriaasta jooksul pidama määruse (EÜ) nr 1254/1999 III lisaga ettenähtud loomühikutes väljendatud veiseid keskmiselt mitte rohkem, kui on loomkoormuse arvutamiseks arvessevõetud veiste keskmine arv, või, kui see arv on suurem, arvessevõetud arv aastal, mil tootja viimati vastas ekstensiivistamistoetuse saamise tingimustele.

    Esimese lõigu kohaldamisel ümardatakse veiste arv lähima täisarvuni.

    4. Lõikes 1 osutatud deklaratsioon kehtib kuni 2005. aasta lõpuni, välja arvatud põllumajandustootja selgesõnalise taganemise korral lihtsustatud kavast või lihtsustatud kavas osalemise õiguse kaotamise korral vastavalt artikli 7 lõikele 3.

    5. Liikmesriik võib nõuetekohaselt põhjendatud asjaoludel lubada põllumajandustootjal oma deklaratsiooni muuta tingimusel, et ta peab kinni teatatud lisatasu saamise õigustest või nõustub käesoleva määruse artikli 4 lõike 5 kohaldamisega.

    Artikkel 13

    Baaskülvipinnad ja ülemmäärad

    1. Määruse (EÜ) nr 1251/1999 artikli 2 lõikes 4 ja artiklis 5, nõukogu määruse (EÜ) nr 1577/96 [25] artikli 3 lõikes 1 ja nõukogu määruse (EÜ) nr 3072/95 [26] artikli 6 lõikes 5 osutatud pindalatoetuse võrdelist vähendamist ei kohaldata käesoleva määruse artikli 4 lõikes 1 osutatud maa-alade suhtes.

    Määruse (EÜ) nr 1251/1999 artikli 2 lõikes 4 ja artiklis 5, nõukogu määruse (EÜ) nr 1577/96 artikli 3 lõikes 1 ja nõukogu määruse (EÜ) nr 3072/95 artikli 6 lõikes 5 osutatud pindalade ületamise arvutamiseks vähendatakse neid pindalasid käesoleva määruse artikli 4 lõikes 1 osutatud maa-alade hektarite vastava arvu võrra.

    2. Määruse (EÜ) nr 1251/1999 artikli 3 lõike 7 kohaldamisel on käesoleva määruse artikli 11 lõikes 1 osutatud maa-alade saagikus nende tootmispiirkondade saagikus, kuhu kõnealused maa-alad kuuluvad.

    Määruse (EÜ) nr 1251/1999 artikli 3 lõikega 7 järgmiseks turustusaastaks ettenähtud võrdelist vähendamist ei kohaldata pindalatoetuse puhul.

    3. Määruse (EÜ) nr 1254/1999 artikli 10 lõikega 1 ettenähtud võrdelist vähendamist ei kohaldata toetuse saamise tingimustele vastavate loomade puhul.

    Määruse (EÜ) nr 1254/1999 artikli 4 lõikes 4, artikli 7 lõikes 2 ja artikli 10 lõikes 1 osutatud ülemmäärade ületamise arvutamiseks vähendatakse neid ülemmäärasid lisatasu kohta vastava loomade arvu võrra, mille puhul on põllumajandustootja saanud asjaomastel võrdlusperioodidel karjakasvatuse lisatasusid.

    Artikkel 14

    Kontrollid

    1. Lihtsustatud toetusetaotlusi ei võeta arvesse määruse (EÜ) nr 2419/2001 artikli 18 lõikega 1 ettenähtud karjakasvatuse lisatasu ja pindalatoetuse taotluste kohapealsete kontrollide kontrollimäärade puhul.

    2. Lihtsustatud kava kohaldamise esimesel aastal valitakse kohapeal kontrollimiseks vähemalt 2 % lihtsustatud toetusetaotlustest.

    Järgmistel aastatel valitakse kohapeal kontrollimiseks vähemalt 3 % põllumajandustootjatest, kes on taotlenud lihtsustatud kavas osalemist.

    3. Taotlejaid, keda on lihtsustatud kavaga ühinemise aastal määruse (EÜ) nr 2419/2001 artikli 19 kohaselt kohapeal kontrollitud, arvatakse lihtsustatud kava valimi hulka.

    Artikkel 15

    Vähendamised ja välistamised

    1. Kui halduskontrolli või kohapealse kontrolli tulemusena leitakse, et ühte või mitut määruse (EÜ) nr 1259/1999 artikli 2a lõike 6 ning käesoleva määruse artikli 5 ja artikli 11 lõike 1 kohaselt kehtestatud pindalatoetuse tingimust ei ole täidetud ja kui tuvastatud vahe deklareeritud pindala ja määruse (EÜ) nr 2419/2001 artikli 2 punktis r määratletud tähenduses kindlaksmääratud pindala vahel on suurem kui 3 %, kuid mitte üle 30 % kindlaksmääratud pindalast, vähendatakse lihtsustatud kava alusel antava summa pindalatoetuse osa kõnealusel kalendriaastal leitud erinevuse kahekordse väärtuse võrra, välja arvatud vääramatu jõu või määruse (EÜ) nr 2419/2001 artiklis 48 määratletud erandlike asjaolude korral.

    Kui vahe on üle 30 % kindlaksmääratud pindalast, jäetakse kõnealusel kalendriaastal lihtsustatud kava kohane pindalatoetuse osa andmata.

    2. Kui artikli 12 lõikes 3 sätestatud tingimusi ei täideta, jäetakse lihtsustatud kava alusel antava summa ekstensiivistamistoetuse osa maksmata.

    Kui artikli 4 lõikes 2 osutatud deklareeritud pindala ületab kindlaksmääratud pindala rohkem kui 10 %, jäetakse lihtsustatud kava alusel antava summa ekstensiivistamistoetuse osa maksmata. Lisaks vähendatakse lihtsustatud kava alusel antavat toetust 50 % ekstensiivistamistoetuse osast.

    3. Kui kohapealse kontrolli tulemusena leitakse, et määruse (EMÜ) nr 3508/92 artiklis 5 osutatud kohustusi ei ole täidetud, kohaldatakse asjaomasel aastal lihtsustatud kava alusel antava summa karjakasvatuse lisatasu osa suhtes määruse (EÜ) nr 2419/2001 artiklit 39.

    4. Kui leitakse, et lõikes 1 osutatud tingimuste täitmata jätmine on tahtlik, kohaldatakse järgmisel aastal maksmisele kuuluva toetuse suhtes samu välistamisi või samasugust vähendamiste ja välistamiste määra, mis on arvutatud eeskirjade täitmata jätmise aasta jaoks, ilma et see piiraks muude sellel aastal põhjustatud välistamiste või vähendamiste kohaldamist.

    5. Lõigetega 1–4 ettenähtud vähendamisi ja välistamisi ei kohaldata, kui põllumajandustootja on esitanud faktiliselt õigeid andmeid või kui ta muul viisil suudab tõestada, et viga ei tekkinud tema süül.

    Artikkel 16

    Teabe edastamine komisjonile

    1. Kui liikmesriigid otsustavad rakendada lihtsustatud kava, esitavad nad komisjonile sel eesmärgil võetud meetmete üksikasjad ning lihtsustatud kava rakendamise arenguaruande ning selle tulemuste hinnangu hiljemalt iga aasta 31. detsembriks. Esimene aruanne esitatakse hiljemalt 31. märtsiks 2003.

    2. Liikmesriigid esitavad igal aastal kokkuvõtte lihtsustatud kava alusel vastuvõetud taotluste kohta hiljemalt selle aasta 15. septembriks, millele taotlustes viidatakse, märkides nende taotluste jaoks artikli 3 kohaselt väljaarvutatud summad ning vastavad asjakohaste määrustega hõlmatud toetuskavade alusel antud summad. Samuti esitavad nad põllumajandustootjatele artikli 4 lõigete 1, 2 ja 3 kohaselt edastatud andmed.

    Kõnealuste andmete edastamise vormi puhul kohaldatakse mutatis mutandis komisjoni määruse (EÜ) nr 613/97 [27] artikli 6 lõiget 5, komisjoni määruse (EÜ) nr 2316/1999 [28] artiklit 26 ja komisjoni määruse (EÜ) nr 1644/96 [29] artiklit 3.

    3. Liikmesriigid teatavad igal aastal lihtsustatud kavast taganemise juhtude arvu ja lihtsustatud kava alusel varem makstud vastava iga-aastase toetuse summa.

    Artikkel 17

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 28. detsember 2001

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Franz Fischler

    [1] EÜT L 160, 26.6.1999, lk 113.

    [2] EÜT L 173, 27.6.2001, lk 1.

    [3] EÜT L 193, 29.7.2000, lk 16.

    [4] EÜT L 35, 6.2.2001, lk 18.

    [5] EÜT L 150, 6.6.2001, lk 17.

    [6] EÜT L 327, 12.12.2001, lk 11.

    [7] EÜT L 341, 22.12.2001, lk 105.

    [8] EÜT L 181, 1.7.1992, lk 12.

    [9] EÜT L 148, 28.6.1968, lk 24.

    [10] EÜT L 160, 26.6.1999, lk 1.

    [11] EÜT L 362, 11.12.1992, lk 41.

    [12] EÜT L 362, 27.12.1990, lk 28.

    [13] EÜT L 349, 24.12.1998, lk 1.

    [14] EÜT L 349, 24.12.1998, lk 8.

    [15] EÜT L 246, 5.11.1971, lk 1.

    [16] EÜT L 160, 26.6.1999, lk 21.

    [17] EÜT L 160, 26.6.1999, lk 48.

    [18] EÜT L 198, 21.7.2001, lk 11.

    [19] EÜT L 198, 21.7.2001, lk 26.

    [20] EÜT L 198, 21.7.2001, lk 45.

    [21] EÜT L 184, 27.7.1993, lk 1.

    [22] EÜT L 355, 5.12.1992, lk 1.

    [23] EÜT L 312, 20.11.1998, lk 1.

    [24] EÜT L 281, 4.11.1999, lk 30.

    [25] EÜT L 206, 16.8.1996, lk 4.

    [26] EÜT L 329, 30.12.1995, lk 18.

    [27] EÜT L 94, 9.4.1997, lk 1.

    [28] EÜT L 280, 30.10.1999, lk 43.

    [29] EÜT L 207, 17.8.1996, lk 1.

    --------------------------------------------------

    LISA

    - Nõukogu 17. mai 1999. aasta määruse (EÜ) nr 1251/1999 (millega kehtestatakse teatavate põllukultuuride tootjatele toetussüsteem, viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1308/2001 [1]) artikli 2 lõiked 1, 2, 3 ja 4, artikli 3 lõige 7, artikli 4 lõige 4, artikkel 5, artikkel 5a ja artikli 8 lõiked 1 ja 2;

    - nõukogu 30. juuli 1996. aasta määruse (EÜ) nr 1577/96 (millega kehtestatakse erimeede teatavate kaunviljade suhtes, viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 811/2000 [2]) artikkel 1, artikli 2 lõige 2 ja artikli 3 lõige 1;

    - nõukogu 22. detsembri 1995. aasta määruse (EÜ) nr 3072/95 (riisituru ühise korralduse kohta, viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1987/2001 [3]) artikkel 6;

    - nõukogu 17. mai 1999. aasta määruse (EÜ) nr 1254/1999 (veise- ja vasikalihaturu ühise korralduse kohta, viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 2345/2001 [4]) artiklid 4, 6, 10, 13 ja 14;

    - nõukogu 3. novembri 1998. aasta määruse (EÜ) nr 2467/98 (lamba- ja kitselihaturu ühise korralduse kohta, muudetud määrusega (EÜ) nr 1669/2000 [5]) artikli 5 lõiked 1–6;

    - nõukogu 27. novembri 1992. aasta määruse (EMÜ) nr 3508/92 (millega kehtestatakse ühenduse teatavate toetuskavade ühtne haldus- ja kontrollisüsteem, viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 495/2001 [6]) artikli 6 lõiked 1, 2, 8 ja 10.

    [1] EÜT L 145, 31.5.2001, lk 16.

    [2] EÜT L 100, 20.4.2000, lk 1.

    [3] EÜT L 271, 12.10.2001, lk 5.

    [4] EÜT L 315, 1.12.2001, lk 29.

    [5] EÜT L 193, 29.7.2000, lk 8.

    [6] EÜT L 72, 14.3.2001, lk 6.

    --------------------------------------------------

    Top