EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1981

Euroopa Keskpanga otsus (EL) 2022/1981, 10. oktoober 2022, Euroopa Keskpankade Süsteemi teenuste kasutamise kohta pädevate asutuste poolt (EKP/2022/33)

ECB/2022/33

ELT L 272, 20.10.2022, p. 22–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 03/01/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1981/oj

20.10.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 272/22


EUROOPA KESKPANGA OTSUS (EL) 2022/1981,

10. oktoober 2022,

Euroopa Keskpankade Süsteemi teenuste kasutamise kohta pädevate asutuste poolt (EKP/2022/33)

EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artikli 127 lõiget 6 ja artiklit 132,

võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja, eelkõige selle artiklit 34,

võttes arvesse nõukogu 15. oktoobri 2013. aasta määrust (EL) nr 1024/2013, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve poliitikaga (1), eelkõige selle artikli 6 lõiget 1 koosmõjus artikli 6 lõikega 7,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) keskpankade ülesannete täitmise kaudseks toetamiseks osutatakse neile EKPSi teenuseid. EKPSi teenuseid arendab, käitab ja hooldab üks või mitu keskpanka (edaspidi „teenust osutavad keskpangad“) ning neid juhib EKPSi komitee. EKPSi teenuseid rahastavad osalevad keskpangad (edaspidi „osalevad keskpangad“), kelle vastavad osamaksed on kindlaks määratud Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu poolt heaks kiidetud rahastamisskeemides. Osalevate keskpankade õigused ja kohustused on sätestatud EKP õigusaktides, näiteks EKPSi avaliku võtme infrastruktuuri (ESCB-PKI) puhul, ja/või osalevate keskpankade vahelistes lepingutes.

(2)

Ühtse järelevalvemehhanismi (Single Supervisory Mechanism, SSM) sujuvaks, tõhusaks ja järjepidevaks toimimiseks on vaja, et EKP ja riiklike pädevate asutuste vahel ühtse järelevalvemehhanismi raames tehtav praktiline koostöö hõlmaks EKPSi teenuste kasutamist riiklike pädevate asutuste poolt nende ülesannete täitmisel määruse (EL) nr 1024/2013 alusel.

(3)

Vastavalt Euroopa Keskpanga otsusele (EL) 2022/1982 (EKP/2022/34) (2) võivad pädevad asutused kasutada EKPSi teenuseid, et teha koostööd EKPSiga ja üksteisega määruse (EL) nr 1024/2013 kohaste ülesannete täitmiseks.

(4)

Pädevatele asutustele kättesaadavaks tehtavad EKPSi teenused tuleb ammendavalt määratleda järgmistes loeteludes: a) EKPSi teenused, mida kõik pädevad asutused peavad ühtse järelevalvemehhanismi ülesannete täitmisel kasutama, et tagada ühtse järelevalvemehhanismi toimimise tõhusus ja järjepidevus, ning b) EKPSi teenused, mida pädevad asutused võivad otsustada vabatahtlikult kasutada oma ühtse järelevalvemehhanismi ülesannete täitmiseks.

(5)

Pädevad asutused, kes kasutavad EKPSi teenuseid määruse (EL) nr 1024/2013 kohaste ülesannete täitmisel, peavad järgima iga EKPSi teenuse suhtes kehtivat õigusraamistikku, võttes arvesse, et pädevad asutused ei ole EKPSi juhtimisraamistiku osa. Eelkõige peavad sellised pädevad asutused osalema asjaomaste EKPSi teenuste arendamise ja käitamise kulude katmises vastavalt kindlaksmääratud rahastamisraamistikule, mis põhineb kulujaotuse valemil. Pädevad asutused ei pea esitama osalemise deklaratsiooni nende EKPSi teenuste kohta, mida nad on kohustatud kasutama, kuid peavad järgima selliste teenuste suhtes kehtivaid nõudeid vastavalt käesolevas otsuses sätestatule,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„pädev asutus“ – riiklik pädev asutus või Euroopa Keskpank (EKP);

2)

„riiklik pädev asutus“ – riiklik pädev asutus määruse (EL) nr 1024/2013 artikli 2 punktis 2 määratletud tähenduses, mis hõlmab käesoleva otsuse tähenduses järelevalveülesannete osas ka riigi keskpanka, kellele on riigisisese õigusega antud teatavad järelevalveülesanded, kuid keda ei ole määratud riiklikuks pädevaks asutuseks;

3)

„EKPSi teenused“ – käesoleva otsuse I ja II lisas loetletud elektroonilised rakendused, süsteemid, platvormid, andmebaasid ja teenused;

4)

„teenust osutav keskpank“ – keskpank, kes arendab, käitab ja hooldab EKPSi teenust.

Artikkel 2

EKPSi teenuste kasutamine pädevate asutuste poolt

1.   Pädevad asutused peavad kasutama määruse (EL) nr 1024/2013 kohaste ülesannete täitmiseks käesoleva otsuse I lisas loetletud EKPSi teenuseid.

2.   Pädevad asutused võivad kasutada määruse (EL) nr 1024/2013 kohaste ülesannete täitmiseks käesoleva otsuse II lisas loetletud EKPSi teenuseid.

3.   Pädevad asutused, kes otsustavad kasutada käesoleva otsuse II lisas sätestatud EKPSi teenuseid, esitavad EKP nõukogule deklaratsiooni, millega nad kinnitavad oma osalemist ja nõustuvad sellega seotud kohustuste täitmisega, sealhulgas kohustusega maksta oma osamaksed otse teenust osutavale keskpangale kooskõlas artikliga 3.

4.   EKPSi teenuseid kasutavad pädevad asutused järgivad iga EKPSi teenuse suhtes kehtivat õigusraamistikku, sealhulgas osalevate ja teenust osutavate keskpankade vahelisi kokkuleppeid. Pooltevaheliste kokkulepetega võidakse luua otsene lepinguline suhe teenust osutavate keskpankade ja pädevate asutuste vahel.

5.   Pädevad asutused järgivad käesoleva otsuse I lisas loetletud teenuste kasutamisel käesoleva otsuse III lisas sätestatud nõudeid.

Artikkel 3

Rahastamise korraldus

EKPSi teenuseid kasutavad pädevad asutused osalevad vastava EKPSi teenuse arendamise ja käitamise kulude katmises vastavalt kindlaksmääratud rahastamisraamistikule, mis põhineb kulujaotuse valemil, nagu on täpsustatud vastavates rahastamisskeemides vastavalt kohaldatavatele rahastamiseeskirjadele.

Artikkel 4

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Frankfurt Maini ääres, 10. oktoober 2022

EKP president

Christine LAGARDE


(1)  ELT L 287, 29.10.2013, lk 63.

(2)  Euroopa Keskpanga 10. oktoobri 2022. aasta otsus (EL) 2022/1982, mis käsitleb Euroopa Keskpankade Süsteemi teenuste kasutamist pädevate asutuste ja koostööd tegevate asutuste poolt ning millega muudetakse otsust EKP/2013/1 (EKP/2022/34) (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 29).


I LISA

EKPSi teenused, mida pädevad asutused peavad kasutama

CoreNet 3

Enterprise Service Bus (ESB)

Identity and Access Management Service (IAM)


II LISA

EKPSi teenused, mida pädevad asutused võivad kasutada

ESCB Teleconference System

Secure ESCB Email (SEE)

ESCB public key infrastructure (ESCB PKI)

ESCB Performing Survey Initiative LimeSurvey-based Solution (EPSILON)

ENTM Modelling tool and repository (ENTM)


III LISA

Nõuded EKPSi teenustele, mida pädevad asutused peavad kasutama

1)

Pädevad asutused täidavad ülesandeid ja võtavad kohustusi vastavalt oma rollile EKPSi asjaomases teenuses.

2)

Pädevad asutused seadistavad oma sisesüsteemid ja liidesed sellisel viisil, et need toimiksid sujuvalt koos EKPSi teenustega.

3)

Pädevad asutused vastutavad mis tahes kahju eest, mis tuleneb tahtlikust või hooletust käitumisest ja/või tegevusetusest nende kohustuste täitmisel. Vastavalt kohaldatakse 2. tasandi – 3. tasandi kokkuleppes ette nähtud vastutuse piiranguid.

4)

Pädevad asutused on kohustatud tõendama, et nad ei ole oma kohustuste täitmisel, sealhulgas tehniliste vahendite käitamisel, rikkunud mõistliku hoolsuse kohustust.

5)

Kui pädev asutus kasutab allhanget, delegeerimist või alltöövõttu kolmandatelt isikutelt, ei piira see tema vastutust.

Seoses selliste ülesannetega, millel on või võib olla oluline mõju käesolevas lisas sätestatud nõuete täitmisele, võivad pädevad asutused kasutada allhanget, delegeerimist või alltöövõttu kolmandatelt isikutelt ainult ulatuses, milles nad on saanud eelneva kirjaliku nõusoleku (või tahteavalduse, mida loetakse nõusolekuks vastavalt punktile 6) vastavalt kas eurosüsteemi keskpankadelt või EKPSi keskpankadelt. Sellist nõusolekut ei ole vaja, kui kolmas isik on asjaomase pädeva asutuse ühine sidusettevõtja ning kui kõnealuse pädeva asutuse õigused ja kohustused jäävad olulisel määral samaks.

6)

Pädevad asutused peavad mõistliku aja jooksul ette teatama igast punktis 5 osutatud kavandatavast allhankest, delegeerimisest või alltöövõtust ning esitama üksikasjad kavandatavate nõuete kohta, mida kohaldatakse sellise allhanke, delegeerimise või alltöövõtu suhtes.

Pädev EKPSi komitee peab vastama kõikidele lõike 5 alusel esitatud nõusolekutaotlustele kahe kuu jooksul alates kavandatud allhankest, delegeerimisest või alltöövõtust teatamisest. Nõusoleku andmisest keeldumine peab olema põhjendatud. Kui pädev asutus ei saa vastust kahekuulise tähtaja jooksul, võib ta oma taotluse EKPSi pädevale komiteele uuesti esitada. Vastavalt eurosüsteemi keskpankadel või EKPSi keskpankadel on teisele taotlusele vastamiseks aega üks kuu. Kui selle aja jooksul vastust ei saada, loetakse, et pädev asutus on saanud nõusoleku hakata kasutama allhanget, delegeerimist või alltöövõttu.

7)

Pädevad asutused peavad hoidma konfidentsiaalsena kogu tundliku, salajase ja konfidentsiaalse teabe ja oskusteabe (olenemata sellest, kas tegemist on ärilise, finantsilise, regulatiivse, tehnilise või muud laadi teabega), mis on sellisena tähistatud ja kuulub teenust osutavale keskpangale ja/või muudele EKPSi/eurosüsteemi keskpankadele, ega tohi sellist teavet avaldada kolmandatele isikutele ilma asjaomase keskpanga (asjaomaste keskpankade) selgesõnalise, eelneva ja kirjaliku nõusolekuta.

8)

Pädevad asutused võivad anda juurdepääsu lõikes 7 osutatud teabele ja oskusteabele ainult oma asjaomasele tehnilisele personalile, ning seda üksnes ilmse tööalase vajaduste korral.

9)

Pädevad asutused peavad kehtestama asjakohased meetmed, et takistada juurdepääsu sellisele konfidentsiaalsele teabele ja oskusteabele muude isikute kui asjaomase tehnilise personali poolt.

10)

Erandjuhul, kui EKPSi teenuse kasutamine hõlmab isikuandmete töötlemist pädeva asutuse poolt, peab pädev asutus järgima kohaldatavaid andmekaitsealaseid õigusakte. Vastavalt eurosüsteemi keskpangad või EKPSi keskpangad peavad kindlaks määrama isikuandmete töötlemise eesmärgid ja vahendid. Seoses isikuandmete töötlemisega peaksid pädev asutus ja vastavalt eurosüsteemi keskpangad või EKPSi keskpangad sõlmima lepingu, milles selgitatakse vastutava töötleja ja volitatud töötleja vahelise suhte asjakohaseid aspekte.

Pädev asutus peab teatama pädevatele andmekaitseasutustele isikuandmete töötlemisest asjaomase EKPSi teenuse raames, kui seda nõuavad andmekaitsealased õigusaktid, mida kohaldatakse isikuandmete töötlemisele tema poolt.

11)

Juurdepääsu isikuandmetele võib anda ainult isikutele, kellele see on vajalik oma ülesannete ja kohustuste täitmiseks seoses asjaomase EKPSi teenusega.

Top