EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0049

Euroopa Kohtu otsus (esimene koda), 18.2.2016.
Finanmadrid EFC SA versus Jesús Vicente Albán Zambrano jt.
Eelotsusetaotlus – Direktiiv 93/13/EMÜ – Ebaõiglased tingimused – Maksekäsumenetlus – Sundtäitemenetlus – Siseriikliku täitmiskohtu pädevus käsitleda omal algatusel ebaõiglase tingimuse tühisust – Seadusjõu põhimõte – Tõhususe põhimõte – Euroopa Liidu põhiõiguste harta – Kohtulik kaitse.
Kohtuasi C-49/14.

Court reports – general

Kohtuasi C‑49/14

Finanmadrid EFC SA

versus

Jesús Vicente Albán Zambrano jt

(eelotsusetaotlus, mille on esitanud Juzgado de Primera Instancia no 5 de Cartagena)

„Eelotsusetaotlus — Direktiiv 93/13/EMÜ — Ebaõiglased tingimused — Maksekäsumenetlus — Sundtäitemenetlus — Siseriikliku täitmiskohtu pädevus käsitleda omal algatusel ebaõiglase tingimuse tühisust — Seadusjõu põhimõte — Tõhususe põhimõte — Euroopa Liidu põhiõiguste harta — Kohtulik kaitse”

Kokkuvõte – Euroopa Kohtu otsus (esimene koda), 18. veebruar 2016

  1. Eelotsuse küsimused — Euroopa Kohtu pädevus — Piirid — Siseriikliku kohtu pädevus — Vaidluse asjaolude tuvastamine ja hindamine — Eelotsuse küsimuse vajalikkus ja tõstatatud küsimuste asjakohasus

    (ELTL artikkel 267)

  2. Tarbijakaitse — Ebaõiglased tingimused tarbijalepingutes — Direktiiv 93/13 — Maksekäsumenetlus — Asja menetleval kohtul puuduv õigus käsitleda maksekäsu täitmise etapis omal algatusel ebaõiglase tingimuse tühisust — Menetlusautonoomia põhimõte — Võrdväärsuse ja tõhususe põhimõtete järgimine — Tõhususe põhimõttele mittevastavus — Maksekäsu otsuse seadusjõud

    (Nõukogu direktiiv 93/13)

  1.  Vt otsuse tekst.

    (vt punktid 27, 31 ja 32)

  2.  Direktiivi 93/13 ebaõiglaste tingimuste kohta tarbijalepingutes tuleb tõlgendada nii, et sellega on vastuolus sellised liikmesriigi õigusnormid, mis ei võimalda maksekäsu täitmise asja menetleval kohtul omal algatusel hinnata ettevõtja ja tarbija vahel sõlmitud lepingus sisalduva tingimuse ebaõiglast laadi, kui maksekäsu avaldust menetleval asutusel puudub pädevus seda analüüsida.

    Kui maksekäsumenetluse kulgemine ja eripära on selline, et juhul, kui puuduvad kohtu sekkumist nõudvad asjaolud, lõpetatakse see menetlus võimaluseta kontrollida ebaõiglaste tingimuste olemasolu ettevõtja ja tarbija vahel sõlmitud lepingus, ning kui maksekäsu täitmise asja menetlev kohus ei ole seega pädev analüüsima omal algatusel selliste tingimuste esinemist, võib tarbija seista silmitsi täitedokumendiga, ilma et talle oleks menetluse üheski etapis tagatud, et selline analüüs läbi viiakse. Taoline menetluskord on oma laadilt selline, mis võib kahjustada direktiivist 93/13 tulenevate õiguste kaitse tõhusust. Nende õiguste tõhusat kaitset saab nimelt tagada üksnes tingimusel, et liikmesriigi menetluskord võimaldab maksekäsumenetluse raames või maksekäsu täitmise menetluses kontrollida omal algatusel ettevõtja ja tarbija vahel sõlmitud lepingus sisalduvate tingimuste potentsiaalselt ebaõiglast laadi.

    Niisugust järeldust ei saa kahtluse alla seada olukord, kus liikmesriigi menetlusõigus annab maksekäsu avaldust menetleva asutuse otsusele seadusjõu ja omistab sellele kohtuotsusega analoogse mõju. Sellised õigusnormid, mis puudutavad seadusjõu põhimõtte rakendamise tingimusi maksekäsumenetluses, ei ole kooskõlas tõhususe põhimõttega, sest need sätted muudavad direktiiviga 93/13 tarbijatele antud kaitse kohaldamise menetlustes, mille on algatanud ettevõtja ja milles kostjaks on tarbija, võimatuks või ülemäära raskeks.

    (vt punktid 40, 41, 43, 45–47, 48, 54, 55 ja resolutsioon)

Top