EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CJ0002

Kohtuotsuse kokkuvõte

Kohtuasi C-2/08

Amministrazione dell’Economia e delle Finanze

ja

Agenzia delle Entrate

versus

Fallimento Olimpiclub Srl

(eelotsusetaotlus, mille on esitanud Corte suprema di cassazione)

„Käibemaks — Ühenduse õiguse ülimuslikkus — Siseriiklik õigusnorm, mis kehtestab kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte”

Kohtujurist J. Mazáki ettepanek, esitatud 24. märtsil 2009   I ‐ 7503

Euroopa Kohtu otsus (teine koda), 3. september 2009   I ‐ 7520

Kohtuotsuse kokkuvõte

Ühenduse õigus – Vahetu õigusmõju – Ülimuslikkus – Siseriiklik õigusnorm, mis kehtestab kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte

Ühenduse õigus ei kohusta siseriiklikku kohut jätma kohaldamata siseriiklikke menetlusnorme, mis annavad otsusele seadusjõu, isegi siis, kui see võimaldaks heastada selle otsusega toime pandud ühenduse õiguse rikkumise. Kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte rakendamise tingimused tuleb menetlusautonoomia põhimõttest tulenevalt sätestada liikmesriikide õiguskordades, kusjuures need tingimused ei tohi olla ebasoodsamad võrreldes tingimustega, mis kehtivad siseriiklikele asjaoludele (võrdväärsuse põhimõte), ega tohi olla sätestatud selliselt, et nad muudavad ühenduse õiguskorraga antud õiguste kasutamise praktiliselt võimatuks või ülemäära keeruliseks (tõhususe põhimõte).

Sellega seoses on tõhususe põhimõttega vastuolus kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte tõlgendus, mille kohaselt on konkreetses kohtuasjas jõustunud kohtuotsus, kui selle põhiküsimus on teiste kohtuasjadega ühine, maksuvaidlustes siduv isegi siis, kui selles esitatud nõuded puudutavad erinevat maksustamisperioodi. Selline tõlgendus mitte ainult ei takista vaidlustamast jõustunud kohtuotsust, isegi kui sellega rikutakse ühenduse õigust, vaid muudab kohtuliku kontrolli võimatuks ka muude pädeva maksuameti otsuste osas, mis puudutavad sama menetluspoolt ning ühise põhiküsimusega seotud samu sisulisi ja juriidilisi küsimusi, kuid teist maksustamisaastat. Kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte selline tõlgendus tooks seega kaasa selle, et juhul, kui lõplikus kohtuotsuses antakse ühenduse õiguse sätetele, mis puudutavad õiguste kuritarvitamist käibemaksu valdkonnas, ühenduse õigusega vastuolus olev tõlgendus, korduks nende sätete väär kohaldamine igal uuel maksustamisaastal, ilma et oleks võimalik seda ebaõiget tõlgendust parandada. Ühenduse õiguse sätete tõhusa kohaldamise nii ulatuslikku takistamist käibemaksu valdkonnas ei saa mõistlikult õigustada õiguskindluse põhimõttega ning see tuleb lugeda tõhususe põhimõttega vastuolus olevaks.

Järelikult on neil asjaoludel ühenduse õigusega vastuolus sellise siseriikliku õigusnormi kohaldamine, mis kehtestab kohtuotsuse seadusjõu põhimõtte käibemaksualases kohtuvaidluses, mis puudutab maksustamisaastat, mille kohta ei ole veel ühtegi jõustunud kohtuotsust, kui selle normi kohaldamine takistab seda vaidlust lahendaval siseriiklikul kohtul arvestada ühenduse õiguse sätteid, mis puudutavad õiguste kuritarvitamist käibemaksu valdkonnas.

(vt punktid 23, 24, 26, 29–32 ja resolutsioon)

Top