This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62001CJ0463
Kohtuotsuse kokkuvõte
Kohtuotsuse kokkuvõte
1. Keskkond – Jäätmed – Pakendid ja pakendijäätmed – Direktiiv 94/62 – Liikmesriikidele antud õigus soodustada pakendite korduskasutamise süsteeme – Direktiiv, mis ei sisalda nende süsteemide täpse korraldamise kriteeriume – Nende süsteemide hindamine kaupade vaba liikumist käsitlevate asutamislepingu sätete alusel
(EÜ artiklid 28 ja 30; Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 94/62, artikkel 5)
2. Kaupade vaba liikumine – Koguselised piirangud – Samaväärse toimega meetmed – Siseriiklikud õigusnormid, millega pakendijäätmete üldine kogumissüsteem asendatakse tagatisraha ja individuaalse tagasivõtmise süsteemiga – Vastuvõetamatus – Õigustatus – Keskkonnakaitse – Tingimus – Proportsionaalsuse põhimõtte järgimine
(EÜ artiklid 28 ja 30)
1. Direktiivi 94/62 pakendite ja pakendijäätmete kohta artikkel 5, millega antakse liikmesriikidele õigus soodustada kooskõlas asutamislepinguga selliste pakendite korduvkasutamise süsteeme, mida saab korduvkasutada keskkonnasõbralikul viisil, sõnastab selle õiguse üldiselt, täpsustamata kriteeriume, mida liikmesriigid peaksid selle kasutamisel arvestama. Arvestades seega, et direktiiv ei reguleeri pakendite korduskasutamist soodustatavate siseriiklike süsteemide korraldust liikmesriikide puhul, kes soovivad kasutada seda õigust, võib selliseid süsteeme hinnata kaupade vaba liikumist käsitlevate asutamislepingu sätete alusel.
(vt punktid 41, 43, 45, 50)
2. Liikmesriik rikub direktiivi 94/62 pakendite ja pakendijäätmete kohta artiklit 5 ja EÜ artiklit 28, kui ta seoses ühekorrapakenditega asendab pakendite üldise kogumissüsteemi tagatisraha ja individuaalse tagasivõtmise süsteemiga, millega kohustatakse tootjaid muutma osaliselt pakendil esitatud teavet ja mis toob kõigile tootjatele ja turustajatele kaasa täiendavaid kulutusi, andmata neile enne jõustumist piisavat üleminekuaega uue süsteemi nõuetega kohanemiseks.
Ühendusesisest kaubandust takistada võivaid siseriiklikke õigusnorme saab põhjendada ülekaalukate keskkonnakaitsenõuetega üksnes siis, kui kasutatavad vahendid on kohased taotletavate eesmärkide saavutamiseks ja kui nad ei lähe kaugemale kui eesmärgi saavutamiseks vajalik.
(vt punktid 59, 62, 68, 75, 78, 79 ja resolutiivosa)