Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CJ0105

    Euroopa Kohtu otsus (suurkoda), 20.9.2016.
    Konstantinos Mallis jt versus Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank.
    Apellatsioonkaebus – Küprose Vabariigi stabiilsustoetuse programm – Eurorühma avaldus konkreetselt Küprose Vabariigi pangandussektori restruktureerimise kohta – Tühistamishagi.
    Liidetud kohtuasjad C-105/15 P – C-109/15 P.

    Court reports – general

    Liidetud kohtuasjad C-105/15 PC–109/15 P

    Konstantinos Mallis jt

    versus

    Euroopa Komisjon

    ja

    Euroopa Keskpank (EKP)

    „Apellatsioonkaebus — Küprose Vabariigi stabiilsustoetuse programm — Eurorühma avaldus konkreetselt Küprose Vabariigi pangandussektori restruktureerimise kohta — Tühistamishagi”

    Kokkuvõte – Euroopa Kohtu otsus (suurkoda), 20. september 2016

    1. Apellatsioonkaebus – Väited – Üldkohtus esitatud väidete ja argumentide pelk kordamine – Selle määratlemata jätmine, millist õigusnormi on rikutud – Vastuvõetamatus – Selle vaidlustamine, kuidas Üldkohus on liidu õigust tõlgendanud või kohaldanud – Vastuvõetavus

      (ELTL artikkel 256; Euroopa Kohtu põhikiri, artikli 58 esimene lõik; Euroopa Kohtu kodukord, artikli 168 lõike 1 punkt d ja artikli 169 lõige 2)

    2. Apellatsioonkaebus – Väited – Põhjenduste ebapiisavus – Kaudne põhjendamine Üldkohtu poolt – Lubatavus – Tingimused

      (ELTL artikkel 256; Euroopa Kohtu põhikiri, artikkel 36 ja artikli 53 esimene lõik)

    3. Tühistamishagi – Vaidlustatavad aktid – Mõiste – Siduvate õiguslike tagajärgedega aktid – Eurorühma avaldus, mis lubab komisjonil ja Euroopa Keskpangal alustada liikmesriigiga läbirääkimisi makromajandusliku kohandamisprogrammi üle – Väljaarvamine

      (ELTL artikkel 137 ja artikli 263 lõige 1; EL lepingule ja EL toimimise lepingule lisatud protokoll nr 14, artikkel 1; Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamisleping)

    4. Tühistamishagi – Kostja staatus – Eurorühm – Liidu organi või asutuse staatuse puudumine

      (ELL artikli 16 lõige 6; ELTL artikkel 137 ja artikli 263 lõige 1; EL lepingule ja EL toimimise lepingule lisatud protokoll nr 14, lisa)

    1.  Vt otsuse tekst.

      (vt punktid 32–36)

    2.  Vt otsuse tekst.

      (vt punkt 45)

    3.  Sõltumata nende laadist või vormist võib tühistamishagi esitada liidu institutsioonide kõikide aktide peale, mis tekitavad siduvaid õiguslikke tagajärgi hageja huve kahjustaval viisil, tuues kaasa selge muutuse tema õiguslikus olukorras.

      See ei ole nii eurorühma 25. märtsi 2013. aasta avalduse puhul, mis käsitles konkreetselt Küprose Vabariigi pangandussektori restruktureerimist. Nimelt vastavalt Euroopa stabiilsusmehhanismi („ESM“) asutamislepingu artikli 13 lõikele 3 volitas ESMi juhatajate nõukogu komisjoni ja Euroopa Keskpanka pidama liikmesriigi ametiasutusega läbirääkimisi makromajandusliku kohandamisprogrammi väljatöötamiseks, mis tuli täpsemalt ette näha vastastikuse mõistmise memorandumis. Komisjoni ja Euroopa Keskpanga roll, nagu see on määratletud eurorühma protokolli nr 14 artiklis 1, ei saa olla ulatuslikum rollist, mis on nendel institutsioonidel ESMi asutamislepingu kohaselt. Ent kuigi ESMi asutamisleping paneb komisjonile ja Euroopa Keskpangale teatud ülesanded, mis on seotud selle lepingu eesmärkide saavutamisega, siis esiteks ei tulene ESMi asutamislepinguga komisjonile ja EKP-le pandud ülesannetest mingit iseseisvat otsustusõigust ja teiseks on nende kahe institutsiooni tegevus selle asutamislepingu raames siduv üksnes ESMile.

      Lisaks asjaolu, et komisjon ja Euroopa Keskpank osalevad eurorühma koosolekutel, ei muuda eurorühma avalduste laadi ja see ei saa viia järelduseni, et vaidlusalune avaldus on nende kahe liidu institutsiooni otsustusõiguse väljendus. Eurorühma nimetatud avalduse ühestki osast ei saa ka välja lugeda komisjoni ja Keskpanga otsust kehtestada liikmesriigile õiguslik kohustus rakendada avalduses ette nähtud meetmeid. Selle puhtalt informatiivse avalduse eesmärk oli teavitada avalikkust eurorühma ja asjassepuutuva liikmesriigi ametiasutuste vahel poliitilises plaanis saavutatud kokkuleppe olemasolust ning see väljendas nende ühist tahet jätkata läbirääkimisi vastavalt selle avalduse tingimustele.

      (vt punktid 51–53, 57–59)

    4.  Kuna EL toimimise lepingule lisatud protokolli nr 14 eurorühma kohta sõnastuses ei ole kasutatud ainult määratlust „mitteametlik“, vaid ka seda, et eurorühm ei kuulu Euroopa Liidu Nõukogu erinevate koosseisude hulka, mis on kehtestatud otsusega 2009/937 vastu võetud nõukogu kodukorra I lisas ja mille loetelule viidatakse ELL artikli 16 lõikes 6, ei saa eurorühma võrdsustada nõukogu koosseisuga ega käsitada liidu organi või asutusena ELTL artikli 263 tähenduses.

      (vt punkt 61)

    Top