Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62010CJ0039

    Kohtuotsuse kokkuvõte

    Kohtuasi C-39/10

    Euroopa Komisjon

    versus

    Eesti Vabariik

    „Liikmesriigi kohustuste rikkumine — Töötajate vaba liikumine — Tulumaks — Mahaarvamised — Vanaduspension — Mõju väikesele pensionile — Mitteresidendist maksukohustuslaste diskrimineerimine võrreldes residendist maksukohustuslastega”

    Kohtuotsuse kokkuvõte

    1. Menetlus — Hagimenetluse algatusdokument — Vorminõuded — Vaidluseseme määratlemine — Ülevaade fakti- ja õigusväidetest — Hageja nõuete ühemõtteline sõnastus

      (ELTL artikkel 258; Euroopa Kohtu kodukord, artikli 38 lõike 1 punkt c)

    2. Isikute vaba liikumine — Töötajad — Võrdne kohtlemine — Tulumaks — Siseriiklikud õigusnormid, mis ei luba mitteresidendist pensionäridel, keda nende madala sissetuleku tõttu elukohaliikmesriigis ei maksustata, kasutada maksu mahaarvamise õigust — Lubamatus

      (ELTL artikkel 45; EMP lepingu artikkel 28)

    1.  Euroopa Kohtu kodukorra artikli 38 lõike 1 punktist c ja seda sätet käsitlevast Euroopa Kohtu praktikast tuleneb, et hagiavalduses tuleb märkida hagi ese ja ülevaade fakti- ja õigusväidetest ning et see peab olema piisavalt selge ja täpne, et võimaldada kostjal enda kaitseks valmistuda ning Euroopa Kohtul oma kontrolli teostada. Sellest tuleneb, et põhilised faktilised ja õiguslikud asjaolud, millele hagiavaldus tugineb, peavad üheti mõistetavalt ja arusaadavalt nähtuma hagiavalduse tekstist endast ning nõuded peavad olema esitatud üheti mõistetavalt, et vältida seda, et Euroopa Kohus teeb otsuse ultra petita või jätab teatud väite kohta seisukoha võtmata.

      ELTL artikli 258 alusel esitatud hagiavalduses peab hageja etteheited esitama terviklikult ja täpselt, et liikmesriik ja Euroopa Kohus saaksid täpselt aru liidu õiguse väidetava rikkumise ulatusest, mis on vajalik selleks, et nimetatud riik saaks tõhusalt esitada oma vastuväited ja et Euroopa Kohus saaks väidetud rikkumise olemasolu hinnata.

      (vt punktid 24, 26)

    2.  ELTL artiklist 45 ja Euroopa Majanduspiirkonna lepingu artiklist 28 tulenevaid kohustusi on rikkunud liikmeriik, kes ei luba kasutada tulumaksuvabastuse piirmäära mitteresidendist pensionäridel, keda seetõttu, et nende pension on liiga väike, elukohaliikmesriigis viimase õigusnormide kohaselt ei maksustata.

      Nimelt võivad siseriiklikud õigusnormid, mis ei võta arvesse asjaomase maksukohustuslase isiklikke ja perekondlikke asjaolusid, asetada ebasoodsamasse olukorda sellise isiku, kes on kasutanud töötajate vaba liikumist käsitlevate eeskirjadega ette nähtud vabadust, mistõttu on see tingimus vastuolus selliste aluslepingutest tulenevate nõuetega, nagu on ELTL artiklis 45 sätestatud nõuded.

      (vt punktid 58, 68 ja resolutsioon)

    Top