Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CJ0496

    Kohtuotsuse kokkuvõte

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Ametnikud – Karjäär – Uue struktuuri kehtestamine määrusega nr 723/2004 – Omandatud õigused – Ühest kategooriast teise üleviimiseks korraldatud sisekonkursi läbimine enne 1. maid 2004

    (ELTL artikkel 336; personalieeskirjad, XIII lisa artiklid 2, 8 ja 10; nõukogu määrus nr 723/2004)

    2. Ametnikud – Karjäär – Uue struktuuri kehtestamine määrusega nr 723/2004 – Personalieeskirjade uue sätte õiguspärasuse vaidlustamine

    (ELTL artikkel 336; personalieeskirjad, XIII lisa artikli 2 lõige 1, artikli 8 lõige 1 ja artikli 10 lõiked 1–3; nõukogu määrus nr 723/2004)

    3. Ametnikud – Karjäär – Uue struktuuri kehtestamine määrusega nr 723/2004 – Võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumine – Puudumine

    (ELTL artikkel 336; personalieeskirjad, XIII lisa artiklid 2 ja 10; nõukogu määrus nr 723/2004)

    Summary

    1. Kuna ametnike ja administratsiooni vaheline õigussuhe põhineb personalieeskirjadel, mitte lepingul, võib seadusandja, pidades kinni ühenduse õigusest tulenevatest nõuetest, muuta ametnike õigusi ja kohustusi millal tahes. Muutust kohaldatakse ainult varasemate õigusnormide kehtivusajal tekkinud olukordade tulevastele tagajärgedele, välja arvatud omandatud õiguste, st õiguste puhul, mille aluseks olnud asjaolu ilmnes enne õigusnormide muutmist.

    Ametnikud, kelle karjäär edenes tänu sisekonkursi läbimisele endiste personalieeskirjade kehtivusajal, omandasid õiguse sellele, et kaitstaks varasemate personalieeskirjade alusel toimunud karjääri edenemist. Selline õigus eeldab siiski üksnes seda, et neile langeks osaks sama personalieeskirjadest lähtuv kohtlemine (mis puudutab eelkõige tõusu karjääriredelil) kui ametnikele, kes on sellel palgaastmel, millele esimesena nimetatud kirjeldatud viisil said.

    Seadusandjale kuuluv ulatuslik kaalutlusõigus vajalike muudatuste tegemiseks personalieeskirjades ning eelkõige selleks, et muuta ametnike palgaastmete struktuuri, ei luba teha muudatusi, mis muu hulgas ei oleks selle vajadusega seotud või mis ei võtaks arvesse nende palgaastmetega väljendatavaid pädevusi. Siiski ei ole seadusandjal kohustust rangelt säilitada enne personalieeskirjade muudatust nende palgaastmete vahelist seost. Seega ei saa ametnikud tulemuslikult tugineda väidetavatele omandatud õigustele olla määratud endiste personalieeskirjade alusel saadud kõrgemale palgaastmele, väitmaks, et uute personalieeskirjade XIII lisa artiklid 2 ja 8 on õigusvastased.

    (vt punktid 82–87)

    2. Ametnikud ei saa õiguspärase ootuse kaitse põhimõttele tuginedes vaidlustada personalieeskirjade uute sätete kohaldamist, seda iseäranis valdkonnas, milles seadusandjale kuulub – nagu uue karjääristruktuuri kehtestamine määrusega nr 723/2004, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja muude teenistujate teenistustingimusi – ulatuslik kaalutlusõigus.

    (vt punkt 93)

    3. Ametnikud, kes läbisid ühest kategooriast teise üleviimiseks korraldatud sisekonkursi endiste personalieeskirjade kehtivusajal, ei ole samas õiguslikus ja faktilises olukorras kui ametnikud, kes sellist konkurssi ei läbinud. Esimestel olid vastavalt personalieeskirjade normidele paremad karjääriperspektiivid võrreldes teistega, ning seda arvestati uute personalieeskirjade XIII lisas sisalduvates üleminekusätetes.

    Kuna uusi personalieeskirju vastu võttes muutis ühenduse seadusandja kogu siiani kehtivat karjäärisüsteemi, ei saa ta kohustuseks olla endiste personalieeskirjade palgaastmete hierarhia identsel viisil taasesitamine, ilma et ta kahjustaks oma võimalusi teha personalieeskirjadesse muudatusi. Niisuguses kontekstis ei ole personalieeskirjade reformi eelsete ja sellele järgnevate hierarhiaastmete võrdlemine iseenesest määrav selle hindamisel, kas uued personalieeskirjad vastavad võrdse kohtlemise põhimõttele.

    Uued personalieeskirjad eristavad nende ametnike karjääre, kes endiste personalieeskirjade kehtivusajal olid hierarhia erinevates palgaastmetes ning tagab nendele, kes läbisid ühest kategooriast teise üleviimiseks korraldatud konkursi, erinevad karjääriperspektiivid võrreldes ametnikega, kes sama konkurssi ei läbinud. Konkreetselt tagavad üleminekukord ja eelkõige personalieeskirjade XIII lisa artikli 10 lõiked 1 ja 2 karjääri edenemise blokeerimise reegli abil ning erinevate palgaastmete edutamismäärade kindlaksmääramise kaudu paremad karjääriperspektiivid ametnikele, kes olid endiste personalieeskirjade alusel kõrgemal palgaastmel ning seetõttu ka nendele, kes tõusid kõrgematele palgaastmetele pärast ühest kategooriast teise üleviimiseks korraldatud konkursi läbimist.

    (vt punktid 102, 105 ja 106)

    Top