Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsiline kaitse

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsiline kaitse

 

KOKKUVÕTE:

tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsioon

otsus 2008/99/EÜ, Euratom Euroopa Aatomienergiaühenduse liitumise kohta tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsiooniga

otsus 2007/513/Euratom heakskiidu andmise kohta Euroopa Aatomienergiaühenduse liitumisele tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse muudetud konventsiooniga

MIS ON KONVENTSIOONI JA OTSUSTE EESMÄRK?

  • Konventsiooni eesmärk on
    • kaitsta tuumamaterjale ja -rajatisi;
    • kriminaliseerida selles valdkonnas teatavad õigusrikkumised;
    • seada sisse koostöö allakirjutanud riikide vahel.
  • Otsusega 2007/513/Euratom antakse heakskiit Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) liitumisele tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsiooniga.
  • Otsusega 2008/99/EÜ, Euratom kinnitatakse liitumine.

PÕHIPUNKTID

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse muudetud konventsiooni eesmärk on tagada tõhus füüsiline kaitse rahuotstarbel kasutatavate tuumamaterjalide kasutamise, ladustamise või vedamise ajal ning samuti kõnealuse materjali ja rajatistega seotud kuritegevust ennetada ning sellega võidelda.

See põhineb tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsioonil, millega on liitunud kõik ELi riigid.

Kõik konventsiooniosalised peavad välja töötama ja rakendama meetmeid tõhusa kaitse tagamiseks, et eelkõige ennetada sellise tuumamaterjali vargust või kadumist, mille kaitse eest asjaomane riik vastutab, ning selle territooriumil asuvate tuumarajatiste saboteerimist. Sarnases kontekstis näeb Euratomi asutamisleping (vt kokkuvõtet) ette kaitsemeetmete süsteemi, mille eesmärk on vältida tuumamaterjalide mittesihtotstarbelist kasutamist.

Konventsiooni rakendamisel peavad konventsiooniosalised järgima teatavaid põhimõtteid, sealhulgas konkreetselt riigi ja tegevusloa omaja vastutust turvalisuse, kvaliteedi tagamise ja konfidentsiaalsuse eest.

Konventsiooniosalised peavad

  • tagama imporditava, eksporditava või oma territooriumile transiitveoks lubatava tuumamaterjali kaitse vastavalt asjaomasele ohutustasemele;
  • määrama kindlaks konventsiooni kohaldamise eest vastutava pädeva asutuse ja kontaktpunkti ning teavitama nendest teisi konventsioonile allakirjutanud riike otse või hoiulevõtja (Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri) vahendusel;
  • tegema koostööd varguse ja sabotaaži ning nende ohu korral – selline koostöö toimub eeskätt teabevahetuse kujul, tagades samal ajal kõnealuse teabe konfidentsiaalsuse kolmandate osapoolte suhtes;
  • kohaldama teatavate rikkumiste korral sanktsioone, mis vastavad nende raskusastmele. Konkreetselt on karistatav
    • loata tegevus viisil, mis põhjustab või võib põhjustada inimese surma või tekitada talle tõsise vigastuse;
    • tuumamaterjali vargus;
    • tuumarajatise sabotaaž;
    • ähvardus kasutada tuumamaterjali kolmanda osapoole surmamiseks või talle tõsise vigastuse tekitamiseks või märkimisväärse kahju tekitamiseks omandile.

Samuti on karistatavad katsed panna toime mõni loetletud tegudest, nendes osalemine ja nende korraldamine.

Kõigi konventsiooniosaliste jurisdiktsiooni alla kuuluvad õigusrikkumised, mis on toime pandud asjaomase riigi territooriumil, tema lipu all sõitval laeval või kõnealuses riigis registreeritud õhusõidukis, ning kui isik, keda kahtlustatakse selle toimepanemises, on kõnealuse riigi kodanik. Nimetatud õigusrikkumised on aluseks väljaandmisele konventsiooniosaliste vahel, kes peavad samuti andma selliste õigusrikkumiste korral vastastikku igakülgset õigusabi. Õigusrikkumise poliitiline motivatsioon ei ole alus väljaandmisest või vastastikuse õigusabi võimaldamisest keeldumiseks.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Algne konventsioon jõustus 8. veebruaril 1987. Otsuse 2007/513 vastuvõtmisega kiitis EL heaks Euratomi liitumise muudetud konventsiooniga alates 10. juulist 2007.

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsiooni muudatus jõustus 8. mail 2016.

TAUST

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsioon võeti vastu 1979. aastal ja see jõustus 1987. aastal. Konventsiooni muudeti 2005. aastal konverentsil, mis kutsuti kokku konventsiooni sätete karmistamiseks.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsioon (ELT L 34, 8.2.2008, lk 5–18)

Komisjoni 19. detsembri 2007. aasta otsus 2008/99/EÜ, Euratom Euroopa Aatomienergiaühenduse liitumise kohta tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse konventsiooniga (ELT L 34, 8.2.2008, lk 3–4)

Nõukogu 10. juuli 2007. aasta otsus 2007/513/Euratom heakskiidu andmise kohta Euroopa Aatomienergiaühenduse liitumisele tuumamaterjalide ja tuumarajatiste füüsilise kaitse muudetud konventsiooniga (ELT L 190, 21.7.2007, lk 12–14)

Viimati muudetud: 11.12.2020

Top