Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kohustuslikud reservid

Kohustuslikud reservid

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 2531/98 kohustuslike reservide kohaldamise kohta Euroopa Keskpanga poolt

määrus (EL) 2021/378 kohustusliku reservi kohaldamise kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2021/1)

MIS ON MÄÄRUSTE EESMÄRK?

Määrustega kehtestatakse eurosüsteemi kohustusliku reservi* raamistik ja eeskirjad kohustuslike reservide hoidmiseks krediidiasutustes* ja nende filiaalides euroalal.

Nendega reguleeritakse kõiki asjakohaseid aspekte alates tegeliku reservimäära kindlaksmääramisest kuni kohustuslike reservide säilitamise ja tasustamise ning andmete asjakohase aruandluse ja kontrollimiseni. Samuti nähakse nendega ette erandid kohustusliku reservi nõudest ja volitused sanktsioonide kehtestamiseks.

PÕHIPUNKTID

Nõukogu määrusega (EÜ) nr 2531/98 määratakse kindlaks kohustuslike reservide alus ja suhtarvud ning kehtestatakse Euroopa Keskpanga (EKP) õigus koguda ja kontrollida kohustuslike reservide kohaldamiseks vajalikku teavet. Samuti võimaldab see EKP-l kehtestada sanktsioone asutuse suhtes, kes ei täida statistikaaruandluse nõudeid või ei hoia piisavalt kohustuslikke reserve.

Määrusega (EL) 2021/378 reguleeritakse kohustusliku reservi hoiuseid ja sätestatakse valemid, mida euroala krediidiasutused peavad kasutama kohustuslike reservide arvutamiseks, mida hoitakse nende ELi liikmesriikide keskpankades asuvatel euro reservikontodel.

EKP avaldab oma veebisaidil nimekirja asutustest, mille suhtes kohaldatakse eurosüsteemi kohustusliku reservi nõuet. Asutused, kelle tegevusluba on tühistatud või millest on loobutud, ning asutused, kelle suhtes kohaldatakse lõpetamismenetlust, on kohustusliku reservi nõudest vabastatud. Täiendavaid erandeid saab teha asutustele,

  • mille suhtes kohaldatakse saneerimismeedet;
  • mille suhtes on tehtud arestimisotsus või muu meede, mis piirab krediidiasutuse või investeerimisühingu võimalusi kasutada rahalisi vahendeid;
  • kelle juurdepääs eurosüsteemi avaturuoperatsioonidele või püsivõimalustele on peatatud või välistatud;
  • mille puhul ei ole kohustuslike reservide nõudmine asjakohane.

Euroala krediidiasutused, mille suhtes kohustusliku reservi nõuet kohaldatakse, arvutavad oma reservibaasi* (kui seda ei tee RKPd), kasutades statistilist teavet emiteeritud hoiuste ja võlaväärtpaberite kohta. Nad võivad hoida oma kohustuslikke reserve kaudselt vahendaja kaudu, kes on sama liikmesriigi resident, kelle suhtes kohaldatakse kohustusliku reservi nõuet ja kes tavaliselt täidab teatavaid haldusülesandeid.

RKPd teavitavad krediidiasutusi kohustuslikest reservidest, mida nad peavad hoidma (kui RKP teeb arvutusi), või kinnitavad asutuste endi arvutatud kohustuslikud reservid.

Samuti tasustavad nad kohustuslike reservide hoidmist vastavalt määruses (EL) 2021/378 sätestatud valemile ning neil on õigus kontrollida asutuste esitatud reservibaasi käsitleva teabe täpsust ja kvaliteeti.

Erieeskirju kohaldatakse, kui

  • reservibaas esitatakse agregeeritud kujul;
  • hoidmisperioodil* toimub kahe asutuse ühinemine;
  • liikmesriik võtab kasutusele euro.

MIS AJAST MÄÄRUSI KOHALDATAKSE?

  • Määrust (EL) 2021/378 on kohaldatud alates 26. juunist 2021, välja arvatud artikkel 3 (reservihoiuste arvutamine), mis jõustus 28. juulil 2021 (viienda hoidmisperioodi esimene päev).
  • Määrust (EÜ) nr 2531/98 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 1999.

TAUST

  • Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja alusel võib EKP nõuda euroala krediidiasutustelt rahapoliitikaga seotud kohustuslike reservide hoidmist.
  • Kohustuslikud reservid aitavad stabiliseerida rahaturu intressimäärasid ja võimaldavad krediidiasutustel toime tulla igapäevaste likviidsuskõikumistega.
  • Riikide keskpankades hoitavad reservid suurendavad nõudlust keskpanga krediidi järele, mis lihtsustab EKP-l rahaturu intressimäärade juhtimist korrapäraste likviidsust lisavate toimingutega.
  • Lisateave

PÕHIMÕISTED

Kohustuslikud reservid: vahendite summa, mida asutus peab hoidma oma reservikontodel asjaomases riigi keskpangas.
Krediidiasutus: ettevõtja, kes võtab avalikkuselt vastu hoiuseid või muid tagasimakstavaid vahendeid ja annab krediiti.
Reservibaas: asutuse kohustuslike reservide arvutamiseks kasutatud kõlblike kohustuste summa.
Hoidmisperiood: ajavahemik, mille jooksul hinnatakse kohustusliku reservi nõuete täitmist.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 23. novembri 1998. aasta määrus (EÜ) nr 2531/98 kohustuslike reservide kohaldamise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EÜT L 318, 27.11.1998, lk 1–3)

Määruse (EÜ) nr 2531/98 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Keskpanga 22. jaanuari 2021. aasta määrus (EL) 2021/378 kohustusliku reservi nõuete kohaldamise kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2021/1) (ELT L 73, 3.3.2021, lk 1–15)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – protokoll (nr 4) Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja kohta (ELT C 202, 7.6.2016, lk 230–250)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ (ELT L 176, 27.6.2013, lk 338–436)

Vt konsolideeritud versioon

Nõukogu 23. novembri 1998. aasta määrus (EÜ) nr 2532/98 Euroopa Keskpanga volituste kohta rakendada sanktsioone (EÜT L 318, 27.11.1998, lk 4–7)

Vt konsolideeritud versioon

Viimati muudetud: 02.07.2021

Top