Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi ja Norra vaheline satelliitnavigatsiooni käsitlev koostööleping

ELi ja Norra vaheline satelliitnavigatsiooni käsitlev koostööleping

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Liidu (EL) ja selle liikmesriikide ning Norra vaheline satelliitnavigatsiooni käsitlev koostööleping

otsus 2010/652/EL ELi ja selle liikmesriikide ning Norra vahelise koostöölepingu allkirjastamise ja ajutise kohaldamise kohta

otsus (EL) 2016/367 ELi ja selle liikmesriikide ning Norra vahelise koostöölepingu sõlmimise kohta

MIS ON LEPINGU JA OTSUSTE EESMÄRK?

  • Lepingu peamine eesmärk on tugevdada Euroopa Liidu (EL), ELi liikmesriikide ja Norra (lepinguosalised) vahelist koostööd satelliitnavigatsiooni valdkonnas. See hõlmab raadiospektri ja maapealsete vahendite kaitset, reguleerivaid meetmeid, rahvusvahelist koostööd ja ekspordikontrolli ning Galileo ja Euroopa Geostatsionaarsete Navigatsioonilisasüsteemide ohutust ja julgeolekut.
  • 2010. aasta otsusega kohaldati lepingut ajutiselt, kuna liikmesriigid ja Norra pidid selle ratifitseerima.
  • 2016. aasta otsusega sõlmiti leping ELi nimel pärast seda, kui liikmesriigid on selle ratifitseerinud ja selle Norra poolseks sõlmimiseks vajalikud menetlused on lõpule viidud.

PÕHIPUNKTID

Lepinguosaliste koostöö satelliitnavigatsioonisüsteemide valdkonnas põhineb järgmistel põhimõtetel:

Leping ei mõjuta järgmiseid:

  • Galileo programmi toimimise struktuurid;
  • kohaldatavad regulatiivsed meetmed, millega rakendatakse massihävitusrelvade leviku tõkestamise kohustusi ja ekspordikontrolli;
  • mittemateriaalse tehnoloogiasiirde kontroll;
  • riikliku julgeoleku meetmed.

Raadiospekter

Lepinguosalised lepivad kokku, et teevad koostööd raadiospekteriga seotud küsimustes Rahvusvahelises Telekommunikatsiooni Liidus, täpsemalt:

  • Euroopa satelliitnavigatsioonisüsteemide piisav sageduse eraldamine;
  • spektri häirete ja katkestuste eest kaitsmise tähtsuse tunnistamine;
  • häirete allikate kindlaks tegemine ja koostööd häirete vältimiseks.

Euroopa Ülemaailmse Sateliitnavigatsioonisüsteemi maapealsed seadmed

Norra peab

  • hooldama, asendama ja kaitsma Euroopa GNSSi maapealseid süsteeme tema territooriumil;
  • hoidma seadmed vabana kohalikest raadiohäiretest, häkkimisest ja pealtkuulamiskatsetest;
  • täielikult järgima maapealsete seadmete eristaatust ning püüdma võimaluse korral Euroopa Komisjoniga eelnevalt kokku leppida enne mingite meetmete võtmist;
  • võimaldama kõigile ELi määratud või muul viisil volitatud isikutele pidevat ja takistamatut juurdepääsu maapealsetele seadmetele;
  • looma spetsiaalse teabepunkti maapealsete seadete jaoks;
  • tagama, et toll ega politsei ei kontrolli ametliku pitseri või tähisega arhiive, seadmeid ja dokumente.

Norra ja komisjon peavad

  • teavitama üksteist maapealsete seadmete julgeolekut või nende toimimist ähvardava ohu või rikkumise korral ja olukorra parandamiseks võetud meetmetest;
  • kehtestama eraldi korraldusega üksikasjalikuma korra, sealhulgas kontrolli, kontaktpunktide, kullerite ning selliste meetmete kohta, mida võetakse kohaliku raadiosageduse häirete ja vaenulike rünnakute vastu.

Julgeolek

  • Lepinguosalised on veendunud vajaduses kaitsta GNSSi selliste ohtude eest nagu väärkasutus, häired, katkestused ja vaenutegevus, et tagada oma territooriumil satelliitnavigatsiooniteenuste ning nendega seotud taristu ja varade katkematu toimimine, ohutus ja julgeolek.
  • Komisjon kavatseb kaitsta, kontrollida ja hallata Euroopa GNSSi programmide tundlikku vara, teavet ja tehnoloogiaid selliste ohtude ja soovimatu leviku eest.
  • Norra kavatseb aegsasti võtta ja jõustada meetmeid, mis tagavad samaväärse julgeoleku ja ohutuse taseme kui ELis kohaldatavad meetmed.
  • Mõlemad lepinguosalised hakkavad käsitlema GNSSi julgeolekuküsimusi, sh akrediteerimist, Euroopa GNSSi asjaomastes komiteedes ja konsulteerivad omavahel, et kõrvaldada turva- või ohutusjuhtumeid.

Ekspordikontroll

Norra kavatseb võtta ning jõustada meetmeid, mis tagavad Galileo tehnoloogia, andmete ja seadmete samaväärse ekspordikontrolli ja leviku tõkestamise taseme kui ELis ja selle liikmesriikides kohaldatavad meetmed.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Kokkulepe jõustus 1. aprillil 2016.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning Norra Kuningriigi vaheline satelliitnavigatsiooni käsitlev koostööleping (ELT L 283, 29.10.2010, lk 12–20)

Nõukogu 4. märtsi 2016. aasta otsus (EL) 2016/367 Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning Norra Kuningriigi vahelise satelliitnavigatsiooni käsitleva koostöölepingu sõlmimise kohta (ELT L 68, 15.3.2016, lk 16)

Nõukogu 11. märtsi 2010. aasta otsus 2010/652/EL Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning Norra Kuningriigi vahelisele satelliitnavigatsiooni käsitlevale koostöölepingule allakirjutamise ja ajutise kohaldamise kohta (ELT L 283, 29.10.2010, lk 11)

SEONDUVAD DOKUMENDID

EMP ühiskomitee 29. oktoobri 2021. aasta otsus nr 319/2021, millega muudetakse protokolli nr 31 koostöö kohta teatavates valdkondades väljaspool nelja vabadust ja protokolli nr 37, mis sisaldab EMP lepingu artiklis 101 sätestatud loetelu (veel avaldamata)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/696, millega luuakse liidu kosmoseprogramm ja Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Amet ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 912/2010, (EL) nr 1285/2013 ja (EL) nr 377/2014 ning otsus nr 541/2014/EL (ELT L 170, 12.5.2021, lk 69–148)

Teave Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning Norra Kuningriigi vahelise satelliitnavigatsiooni käsitleva koostöölepingu jõustumise kuupäeva kohta (ELT L 155, 14.6.2016, lk 1)

Euroopa Majanduspiirkonna leping – Lõppakt – Ühisdeklaratsioonid – Euroopa Ühenduse liikmesriikide ja EFTA riikide valitsuste deklaratsioonid – Kokkulepped – Kooskõlastatud protokoll – Euroopa Majanduspiirkonna lepingu ühe või mitme osalise deklaratsioonid (EÜT L 1, 3.1.1994, lk 3–522)

Lepingu järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 21.02.2023

Top