Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Liidu tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond

Euroopa Liidu tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2022/2399, millega luuakse Euroopa Liidu tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega luuakse Euroopa Liidu (EL) tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond*, et tõhustada koostööd ja võimaldada koostalitlusvõimet tolli ja tolliväliste valdkondade vahel kaupade tollivormistuseks vajalike dokumentide ja teabe elektroonilise vahetamise lihtsustamisel.
  • Määrusega sätestatakse eeskirjad digitaalse halduskoostöö ja teabevahetuse parandamiseks tolliasutuste ja teiste valitsusasutuste (nn pädevad partnerasutused*) vahel, kes vastutavad ELi tolliväliste formaalsuste* jõustamise eest ELi piiridel aluslepingutest tulenevates ELi vastutusvaldkondades, nagu tervis ja ohutus, keskkonnakaitse, kalandus, põllumajandus ja turujärelevalve.
  • Määrusega luuakse kesksüsteem ehk ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna sertifikaate käsitleva teabe vahetamise süsteem (EU CSW-CERTEX), et parandada ettevõtjate poolt tolliasutustele ja pädevatele partnerasutustele esitatud andmete jagamist ja töötlemist ning tagada nendele asutustele algandmete reaalajas saamine.
  • Selle kohaselt peavad ELi liikmesriigid looma ja haldama mitmesuguseid teenuseid ja süsteeme, mida nimetatakse riiklikuks tollivaldkonna ühtseks teeninduskeskkonnaks, et oleks võimalik vahetada teavet nende tolliasutuste, pädevate partnerasutuste ja ettevõtjate elektrooniliste süsteemide vahel.

PÕHIPUNKTID

ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna osad

Määrusega nähakse ette raamistik tolli ja tolliväliste asutuste vaheliseks digitaalseks koostööks kolme peamise osa kaudu:

  • ELi tollivälised süsteemid*
  • riiklikud tollivaldkonna ühtsed teeninduskeskkonnad ja
  • EU CSW-CERTEX.

See raamistik võimaldab vahetada teavet ELi CSW-CERTEXi kaudu siseriiklike tollisüsteemide ja ELi tolliväliste süsteemide vahel, et lihtsustada elektroonilist halduskontrolli tollivormistuse ajal.

Koostalitlusvõime ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna osade vahel

ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna osade vahelist koostalitlusvõimet võimaldab valitsustevaheline ning ettevõtjate ja valitsuste vaheline kahekihiline digitaalne ja halduskoostöö, et võimaldada teabevahetust tolli, pädevate partnerasutuste ja ettevõtjate vahel. Määruse eesmärgid on järgmised.

  • Rakendada 2025. aastaks valitsustevahelist kava, et parandada ja tõhustada teabe jagamist tolli ja pädevate partnerasutuste vahel, et automaatselt vahetada ja kontrollida tollivormistuseks vajalikku teavet. See kontroll tagab ka ELi tasandil imporditavate või eksporditavate kaupade koguste nõuetekohase järelevalve ja kontrolli, vähendades seega pettuste ja tolliväliste nõuete jõustamisel esinevate lünkade ohtu.
  • Rakendada ettevõtjate ja valitsuste vahelist kava üheksa aastat pärast käesoleva määruse kohaldamist, et tõhustada ettevõtjate tollivormistusprotsesse kaupade ELis ja EList välja vedamisel. See kava võimaldab ettevõtjatel kasutada erinevates liikmesriikides ühtset portaali kõigi kaupade tollivormistuseks vajalike andmete esitamiseks, selle asemel et esitada andmeid eraldi riiklikele tollisüsteemidele ja ELi tollivälistele süsteemidele.
  • Tagada, et ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise numbrit kasutatakse ettevõtjate põhitunnusena valitsustevaheliste ning ettevõtjate ja valitsuste vaheliste süsteemide kaudu vahetatava teabe puhul, sealhulgas pädevate partnerasutuste tehtavateks kontrollideks.

Andmekaitse

  • ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna puhul on kesksel kohal eraelu puutumatus ja andmekaitse.
  • Andmeid hoitakse lähtesüsteemides (tolli või tollivälistes) ning neid kasutatakse ainult tollialastes ja valdkondlikes õigusaktides varem kehtestatud eesmärkidel.
  • ELi CSW-CERTEXis ei säilitata andmetöötlustoimingute käigus mingeid andmeid. Kõik vahetused ja teisendamised toimuvad reaalajas, mis toob kaasa mis tahes andmete kontekstipõhise kustutamise niipea, kui töötlustoimingud on lõpule viidud.
  • Ainsad süsteemis säilitatavad andmed on logifailis, mis näitavad, et andmete edastamine on aset leidnud, koos asjaomaste dokumentide viitenumbritega.

ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonnaga hõlmatud tollivälised formaalsused

  • Määruse lisa sisaldab ELi tollivälistes süsteemides leiduvaid tolliväliseid formaalsusi, mida kasutatakse kohustuslikus või vabatahtlikus korras, olenevalt ELi valdkondlike õigusaktide nõuetest igas kohaldatavas poliitikavaldkonnas.
  • Määrusega tagatakse, et kõik liikmesriigid kasutaksid ELi CSW-CERTEXit mitmesugustes poliitikavaldkondades arvukate ELi tolliväliste formaalsuste digitaalses teabevahetuses. Kõik need formaalsused peavad vastama konkreetsetele õiguslikele ja tehnilistele nõuetele, mis tuleb ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna raames järk-järgult kehtestada.
  • Alates 2025. aastast hõlmab ELi CSW-CERTEX sanitaar- ja fütosanitaarnõudeid, mahepõllumajanduslike toodete impordi eeskirju, mõningaid keskkonnanõudeid ning kultuuriväärtuste impordiga seotud formaalsusi.

Järelevalve ja aruandlus

  • Euroopa Komisjon koostab igal aastal eduaruanded, et hinnata ELi piiridel kõigi tolliväliste formaalsuste digiteerimise olukorda, sealhulgas eeldatavaid arenguid tulevikus ja võimalikku koostööd tolliga.
  • Iga kolme aasta tagant hõlmavad aastaaruanded ka ELi tollivaldkonna ühtse teeninduskeskkonna toimimise järelevalvet ja hindamist, keskendudes eelkõige selle mõjule ettevõtjatele.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 12. detsembrist 2022, välja arvatud mõned eeskirjad, mida kohaldatakse alates 13. detsembrist 2031:

  • ühtne suhtluskanal ettevõtjatele (artikli 8 lõike 3 punkt a);
  • tollivälised formaalsused (artikkel 11);
  • andmete ühtlustamine ja ratsionaliseerimine (artikli 13 lõiked 1, 2 ja 3);
  • tolliandmete ja tolliväliste andmete esitamine ettevõtjate poolt (artikkel 14);
  • ELi CSW-CERTEXi kaudu toimuv täiendav teabe- ja andmevahetus (artikli 15 lõiked 1 ja 2).

TAUST

Õigusakt on esimene tolli tegevuskava 17 meetmest.

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Euroopa Liidu tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond. Elektrooniliste teenuste kogum, mis võimaldab vahetada teavet tolliasutuste, pädevate partnerasutuste ja ettevõtjate elektrooniliste süsteemide vahel.
Pädevad partnerasutused. Liikmesriigi ametiasutus või komisjon, kes on volitatud täitma määratud ülesannet, mis on seotud asjaomaste ELi tolliväliste formaalsuste täitmisega.
ELi tollivälised formaalsused. Kõik toimingud, mida ettevõtja või pädev partnerasutus peab rahvusvaheliseks kaubaveoks tegema, nagu on ette nähtud ELi muudes kui tollialastes õigusaktides.
ELi tolliväline süsteem. ELi elektrooniline süsteem, mis on loodud ELi õigusaktidega või mida kasutatakse ELi õigusaktides sätestatud eesmärkide saavutamiseks või millele on osutatud ELi õigusaktides ja milles talletatakse teavet vastava ELi tollivälise formaalsuse täitmise kohta.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2399, millega luuakse Euroopa Liidu tollivaldkonna ühtne teeninduskeskkond ja muudetakse määrust (EL) nr 952/2013 (ELT L 317, 9.12.2022, lk 1–23)

Viimati muudetud: 07.12.2022

Top