EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm (2021–2027)

Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm (2021–2027)

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2021/692, millega luuakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega luuakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm mitmeaastase finantsraamistiku 2021–2027 kehtivusajaks, nagu on sätestatud määruses (EL, Euratom) 2020/2093 (vt kokkuvõte).
  • Selles sätestatakse programmi eesmärgid, eelarve aastateks 2021–2027, erinevad rahastamisvormid ja -eeskirjad.

PÕHIPUNKTID

Üldeesmärk

Üldeesmärk on kaitsta ja edendada Euroopa Liidu (EL) aluslepingutes, põhiõiguste hartas ja kohaldatavates rahvusvahelistes inimõiguste konventsioonides sätestatud õigusi ja väärtusi, eelkõige

  • kohalikul, piirkondlikul, riiklikul ja piiriülesel tasandil aktiivselt tegutsevate kodanikuühiskonna organisatsioonide ja muude osapoolte toetamise ning
  • kodanikuaktiivsuse ja demokraatias osalemise julgustamise kaudu.

Seda selleks, et toetada ja arendada õigusriigile tuginedes avatud, õigustel põhinevaid, demokraatlikke, võrdõiguslikke ja kaasavaid ühiskondi.

Erieesmärgid

Igale eesmärgile vastab üks programmi tegevussuund:

  • kaitsta ja edendada ELi väärtusi – liidu väärtuste tegevussuund;
  • edendada õigusi, diskrimineerimiskeeldu ja võrdõiguslikkust, sealhulgas soolist võrdõiguslikkust, ning edendada soolõimet ja diskrimineerimiskeelu peavoolustamist – võrdõiguslikkuse, õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse tegevussuund;
  • edendada kodanike kaasatust ja osalemist ELi demokraatlikus elus ja eri liikmesriikide kodanike omavahelist suhtlust ning suurendada teadlikkust Euroopa ühisest ajaloost – kodanike kaasatuse ja osalemise tegevussuund;
  • võidelda vägivalla vastu, sealhulgas soolise vägivalla vastu – Daphne tegevussuund.

Kes võivad osaleda?

Programmis saavad osaleda organisatsioonid, mis on õiguslikult asutatud ELis või sellega seotud ülemeremaal või -territooriumil, ning mis tahes rahvusvahelised organisatsioonid.

Selles saavad osaleda ka organisatsioonid, mis on õiguslikult asutatud

Euroopa võrdõiguslikkust edendavate riiklike asutuste võrgustikule võib anda tegevustoetust ilma konkursikutseta.

Tööprogrammid

Seda programmi rakendatakse tööprogrammide kaudu, mille Euroopa Komisjon on rakendusaktide alusel vastu võtnud. Komisjon on avaldanud kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste tööprogrammi aastateks 2021–2022.

Eelarve

Läbirääkimiste käigus sai kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm märkimisväärset lisarahastust, mis enam kui kahekordistas algselt pakutud 642 miljoni eurose summa 1,55 miljardi euroni aastateks 2021–2027.

Kodanikuühiskonnaga dialoogi pidamise rühm

Komisjon moodustab kodanikuühiskonnaga dialoogi pidamise rühma. Selle eesmärk on tagada korrapärane, avatud ja läbipaistev dialoog programmi toetusesaajate ja teiste asjaomaste sidusrühmadega, mis võimaldab neil vahetada kogemusi ja häid tavasid ning arutada poliitika arengut programmiga hõlmatud valdkondade ja eesmärkide ning sellega seotud teiste valdkondade raames.

Kehtetuks tunnistamine

Määrusega (EL) 2021/692 tunnistatakse kehtetuks ja asendatakse määrus (EL) nr 1381/2013 (eelmine õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm) ja määrus (EL) nr 390/2014 (kodanike Euroopa programm).

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.

TAUST

See programm toetab paljusid erinevaid organisatsioone, keskendudes jõuliselt kodanikuühiskonna organisatsioonidele, kes tegutsevad kohalikul, piirkondlikul, riiklikul ja piiriülesel tasandil, ning samuti Euroopa võrgustikele, ametiasutustele, võrdõiguslikkust edendavatele organitele ja riiklikele inimõiguste institutsioonidele, riiklikele, piirkondlikele ja kohalikele ametiasutustele, akadeemilistele ringkondadele ja teadusasutustele, mõttekodadele ning kõigile, kes tegelevad ELi väärtuste ja õiguste edendamisega. Programm toetab põhiliste ELi tasemel võrgustike ja katusorganisatsioonide suutlikkust tegevustoetuste kaudu (nt riiklike inimõiguste institutsioonide Euroopa võrgustik).

Toetust on muuhulgas saanud koolituse, suutlikkuse suurendamise, liikmesriikide ametiasutuste ja organite vahel heade tavade jagamise ning linnade mestimisprojektid.

Samuti kuulub nende hulka rohujuuretasandi ja kodanikuühiskonna organisatsioonide toetamine, inimeste teadlikkuse suurendamine nende õigustest ja ELi poliitikameetmete kasust nende igapäevaelule ning teadmuspõhiste poliitikameetmete ja õigusaktide loomine vaatluste, uuringute ja analüüside kaudu.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/692, millega luuakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1381/2013 ning nõukogu määrus (EL) nr 390/2014 (ELT L 156, 5.5.2021, lk 1–20)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määrus (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027 (ELT L 433 I, 22.12.2020, lk 11–22)

Viimati muudetud: 14.01.2022

Top