EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eeskirjad munade turustusnormide kohta

Eeskirjad munade turustusnormide kohta

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 589/2008 – munade turustusnormid

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega sätestatakse turustusnormid ELis müüdavate munade*, sealhulgas munade liigitamise, sildistamise, kanade elutingimuste ja raamatupidamisdokumentide kohta.

Sellega rakendatakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1234/2007, mis on tunnistatud kehtetuks ja asendatud määrusega (EL) nr 1308/2013, ELis turukorralduse ja põllumajandustoodetega kauplemise eeskirjade, sealhulgas paljude toodete, nagu munade, turustusnormide kohta.

PÕHIPUNKTID

Mune võib liigitada kas A-klassi või B-klassi munadeks.

A-klassi munad peavad olema järgmiste omadustega:

  • normaalse kujuga koor, mis on puhas ja kahjustusteta;
  • õhuvahe munas mitte üle 6 mm;
  • rebu ilma selgete piirjoonteta ja muna pööramisel liigub veidi;
  • valge peab olema selge ja läbipaistev;
  • muna ei tohi sisaldada võõrlisandeid ega -lõhnu;
  • munas ei tohi olla näha looteketta arengut.

A-klassi mune ei pesta ega puhastata enne ega pärast liigitamist ja neid ei tohi säilitamiseks töödelda ega jahutada temperatuuril alla 5 °C.

A-klassi munad liigitatakse kaaluklassidesse:

  • XL – raskem kui 72 g,
  • L – 63–72 g,
  • M – 53–62 g,
  • S – kergem kui 53 g.

B-klassi munad on munad, mis ei vasta A-klassi munade kvaliteedinõuetele või need A-klassi munad, mis on ümber liigitatud.

Üksnes pakkimiskeskustes tohib mune liigitada ja pakkida ning pakendeid* märgistada. Pakkimiskeskustes peavad munade liigitamiseks ja märgistamiseks olema vastavad seadmed. Munad peab liigitama, märgistama ja pakendama kümne päeva jooksul alates munemisest.

Munade veopakendil peavad olema järgmised andmed:

  • tootja nimi ja aadress,
  • tootjakood,
  • munade arv ja/või nende kaal,
  • munemiskuupäev või ajavahemik,
  • lähetuskuupäev.

A-klassi mune sisaldavatel pakenditel peab olema märgitud kasutatud tootmisviis ja minimaalne säilimisaeg, mis ei tohi ületada 28 päeva pärast munemist.

Mune võib märgistada kui „vabalt peetavate kanade munad“, „õrrekanade munad“ või „puuris peetavate kanade munad“. Vabalt peetavatel kanadel peab olema terve päev avatud pääs uiteväljale; põllumajandustootja võib siiski mõnikord tõkestada sinna pääsu hommikutundidel vastavalt headele loomakasvatustavadele. „Puuris peetavate kanade munad“ tähendab seda, et kanu on hoitud täiustatud puurides*, sest nn „täiustamata“ puurid on ELis keelatud alates 2012. aastast (nõukogu direktiiv 1999/74/EÜ – Munakanade kaitse).

Kui ELis võetakse vastu meetmed rahva tervise kaitsmiseks, mis nõuavad kanade sees pidamist, näiteks linnugripi puhangu korral, võib mune ikka märgistada kui „vabalt peetavate kanade munad“, eeldades et uiteväljal viibimise piirang ei ületa järjest 16 nädalat.

Uiteväljad peavad olema kaetud peamiselt taimkattega ning neid ei kasutata muuks otstarbeks, välja arvatud kasutamine viljapuuaedade, metsamaa ja kariloomade karjamaana.

Uiteväljade suurim loomkoormus ei tohi ületada 2 500 kana kasutusala hektari kohta või ühte kana 4 m2.

Märgist „ekstra“ või „eriti värske“ võib kasutada märgisena A-klassi mune sisaldavatel pakenditel kuni üheksa päeva pärast munemist.

Viidata võib kanade teraviljaga söötmisviisile, kui teravili moodustab kasutatava söödasegu kaalust vähemalt 60 %.

Munade tootjad peavad raamatupidamisdokumentides registreerima järgmised andmed:

  • kasutatud tootmisviis,
  • kanade arv ja vanus,
  • tapmise kuupäev ja tapetud kanade arv,
  • päevas müüdud munade arv või kaal,
  • ostjate nimed ja aadressid.

ELi riigid peavad määrama inspektorid, kes teostavad vastavuskontrolle.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 1. juulist 2008.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Muna: liiki Gallus gallus kuuluvate kanade koorega munad, mis kõlbavad otse inimtoiduna tarbimiseks või munatoodete valmistamiseks ning mis ei ole pragunenud, hauduma pandud ega keedetud.
Pakend: A- või B-klassi mune sisaldav pakend, välja arvatud veopakendid ja tööstusmunade (muuks otstarbeks kui inimtoiduks ette nähtud munad) konteinerid.
Täiustatud puurid: puurid, mida on muudetud, et lahendada mõned täiustamata puuride heaoluga seotud probleemid, samas säilitades puurideta süsteemide mõned majanduslikud ja loomakasvatusega seotud eelised.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 23. juuni 2008. aasta määrus (EÜ) nr 589/2008, milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad munade turustusnormide kohta (ELT L 163, 24.6.2008, lk 6–23)

Määruse (EÜ) nr 589/2008 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671–854)

Vt konsolideeritud versioon.

Nõukogu 19. juuli 1999. aasta direktiiv 1999/74/EÜ, millega sätestatakse munakanade kaitse miinimumnõuded (EÜT L 203, 3.8.1999, lk 53–57)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 27.02.2018

Top