Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ELi statistika koostamine

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Euroopa ettevõtlusstatistika' for an updated information about the subject.

Välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ELi statistika koostamine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 716/2007 – Välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitlev ELi statistika

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Selle eesmärk on luua üldised statistilised standardid võrreldava statistika koostamiseks välismaiste tütarettevõtete* struktuuri ja tegevuse kohta.

PÕHIPUNKTID

Mõisted

  • Välismaiste tütarettevõtete statistika – mõõdab tütarettevõtete kaudu kaubanduslikku kohalolekut välisturgudel.
  • Koostavas riigis asuvate välismaiste tütarettevõtete statistika – statistika, mis kirjeldab koostavas riigis residendiks olevate välismaiste tütarettevõtete üldist tegevust (vt määruse I lisa).
  • Välisriigis asuvate välismaiste tütarettevõtete statistika – statistika, mis kirjeldab selliste välisriikides asuvate välismaiste tütarettevõtete tegevust, mille üle omab kontrolli statistikat koostava riigis resident, näiteks kui palju töötajaid töötab väljaspool ELi asuvates tütarettevõtetes, mida kontrollivad Euroopa ettevõtjad (vt määruse II lisa).
  • Välismaiste tütarettevõtete statistika koostatakse vastavalt lõplikku kontrolli omava institutsiooniline üksuse mõistele. See on institutsiooniline üksus (ettevõte, filiaal või füüsiline isik), mis asub välismaise tütarettevõtte kontrollahelas ja mille üle ei oma kontrolli muu institutsiooniline üksus.

Kohaldamisala

ELi riigid esitavad Euroopa Komisjonile (Eurostat) andmed välismaiste tütarettevõtete kohta majandusnäitajate, tegevusala ja geograafilise jaotuse alusel (vt määruse III lisa).

Riigid koguvad andmeid 11 majandusnäitaja kohta, sealhulgas:

  • välisriikide kontrolli all olevate ettevõtete arv (st ettevõte, mille üle omab kontrolli teise riigi resident);
  • käive;
  • toodangu väärtus;
  • lisandväärtus;
  • kaupade ja teenuste ost kokku;
  • tööjõukulud;
  • koguinvesteeringud materiaalsesse põhivarasse;
  • tööga hõivatud isikute arv;
  • ettevõttesisesed uurimis- ja arendustegevuse kogukulud ning
  • uurimis- ja arendustegevuses rakendatud töötajate koguarv.

Andmeallikad

Eli riigid koguvad vajalikku teavet asjakohaste ja sobivate allikate abil. Haldusallikatest pärinevad äriregistrid, statistilised vaatlused või juba olemasolevad andmed on välismaiste tütarettevõtete statistika peamised allikad (vt ettevõtlusstatistika kokkuvõte). Kui nõutavaid andmeid ei ole võimalik koguda mõistlike kuludega, võib Eurostatile edastada võimalikult täpsed hinnangulised andmed, sealhulgas nullväärtused.

Kvaliteedistandardid ja aruanded

ELi riigid tagavad, et Eurostatile edastatavate andmete kvaliteet vastab ühistele kvaliteedistandarditele. Kvaliteedistandardid ning kvaliteediaruannete sisu ja sageduse määrab kindlaks Euroopa Komisjon (Eurostat).

Soovituste käsiraamat

Eurostat koostab tihedas koostöös ELi riikidega asjakohaseid mõisteid ja lisajuhiseid sisaldava käsiraamatu, mis käsitleb koostatud välismaiste tütarettevõtete statistikat.

Ajakava

Andmete kogumise ajakava on täpsustatud määruse I ja II lisas.

Komiteed

Komisjoni (Eurostat) abistab ja nõustab ELi riikidest koosnev Euroopa statistikasüsteemi komitee. Käesoleva määruse rakendamisel küsib komisjon monetaar-, finants- ja maksebilansistatistika komitee arvamust kõigis selle komitee pädevusse kuuluvates küsimustes, eelkõige kõigi majandusliku ja tehnilise arenguga kohandamiseks võetavate meetmete kohta andmete kogumise ja statistilise töötlemise ning tulemuste töötlemise ja edastamise valdkonnas.

Rakendusaruanne

Komisjon pidi 2012. aastal esitama Euroopa Parlamendile ja nõukogule määruse rakendamise kohta aruande.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 19. juulist 2007.

TAUST

Kuigi välismaiste otseinvesteeringute statistika kajastab välismaiste ettevõtjate poolt ELi investeeritud kapitali kogumahtu, pakub välismaiste tütarettevõtete statistika üksikasjalikumat teavet nende investeeringute majandusliku mõju kohta töökohtade loomisele, teadus- ja arendustegevusele jne.

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Välismaine tütarettevõte – ettevõte, mis on statistikat koostavas riigis resident ja mille üle omab kontrolli institutsiooniline üksus, mis ei ole selles riigis resident.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 716/2007 välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ühenduse statistika kohta (ELT L 171, 29.6.2007, lk 17–31)

Määruse (EÜ) nr 716/2007 järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määruse (EÜ) nr 716/2007 (välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ühenduse statistika kohta) rakendamise kohta (COM(2012) 249 final, 31.5.2012)

Komisjoni 11. septembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 834/2009, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 716/2007 (välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ühenduse statistika kohta) kvaliteediaruannete osas (ELT L 241, 12.9.2009, lk 3–4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2008. aasta määrus (EÜ) nr 295/2008 ettevõtluse struktuurstatistika kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 97, 9.4.2008, lk 13–59)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 23. aprilli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 364/2008, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 716/2007 seoses välismaiste tütarettevõtete kaubandusstatistika edastamise tehnilise vormingu ja liikmesriikidele lubatud eranditega (ELT L 112, 24.4.2008, lk 14–21)

Komisjoni 30. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 747/2008, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 716/2007 välismaiste tütarettevõtete struktuuri ja tegevust käsitleva ühenduse statistika kohta seoses NACE Rev. 2 klassifikaatori tunnuste määratluste ja rakendamisega (ELT L 202, 31.7.2008, lk 20–27)

Viimati muudetud: 13.11.2017

Top